Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Mit o Pawlaku, co ponoć ceny gazu podwyższył (2)

Posted by Marucha w dniu 2019-08-19 (Poniedziałek)

Poprzednia część:
>https://marucha.wordpress.com/2019/07/26/mit-o-pawlaku-co-ponoc-ceny-gazu-podwyzszyl-1/

W artykule w poprzednim numerze „Myśli Polskiej” rozpocząłem rozprawę z mitem, że Waldemar Pawlak odpowiada za wysokie ceny importowanego z Rosji gazu. 

Część poprzednia pokazała, że wicepremier Pawlak w 2010 r. wynegocjował z Rosjanami obniżenie, a nie podwyższenie cen gazu, jak twierdzi czarna legenda.

Niewielkie, bo niewielkie, ale jednak oceniane na prawie miliard złotych. Negocjacje były prowadzone pod ciągłym zagrożeniem zerwania dostaw gazu dla odbiorców krajowych, i pod ogniem artyleryjskim opozycji (dzisiejszej ‚dobrej zmiany’).

Jednak po tym pierwszym starciu, gdy walczyliśmy zagonieni w narożnik, odzyskaliśmy siły, wprowadziliśmy rewers wirtualny z Niemcami (także wynegocjowane w 2010 roku), rozbudowaliśmy magazyny, i tak wzmocnieni przystąpiliśmy do drugiej rundy.

Sytuacja była niewesoła, bo w 2012 roku nasze ceny zakupu były znacznie wyższe niż innych odbiorców europejskich. Gdy w Niemczech gaz rosyjski kosztował 379 dolarów za 1000 m3, to w Polsce – 526 $. Spowodowane było to formułą cenową, która opierała się na notowaniach ropy, która wtedy (aż do 2014 r.) była piekielnie droga (110 dolarów).

Inne kraje w tym czasie negocjowały nowe warunki, inne formuły cen z Rosją, a u nas była blokada na takie działania w ramach odcinania się od Rosji.

W 2011 r. wezwaliśmy Gazprom do renegocjacji cen. Gdy to nie przyniosło skutku, do poważniejszych kroków doszło w lutym 2012 r., gdy PGNiG pozwało Rosjan do arbitrażu w Sztokholmie, domagając się obniżki cen z wyrównaniem także za poprzedni rok.

Po ciężkich rozmowach, w które zaangażowaliśmy też Unię Europejską, w listopadzie odnieśliśmy ogromny sukces, wynegocjowaliśmy z Gazpromem bardzo istotną (około 20%) obniżkę cen za import gazu. Tylko rozliczenia za 2011-2012 przyniosły PGNiG 2,5-3 miliarda zł dodatkowego zysku. Po zakończeniu sporu Radosław Dudziński, wiceprezes PGNiG, stwierdził że „firma odzyskała konkurencyjność”.

Negocjacje przeprowadzono pod kierownictwem wicepremiera Pawlaka, zakończono tuż przed jego odejściem z rządu (27 listopada 2012 r.). Premier Tusk, który wziął cały splendor sukcesu w negocjacjach gazowych z Rosją na siebie, ogłosił potężną obniżkę rachunków za gaz dla konsumentów. I rzeczywiście – dla obywateli rachunki za gaz zmniejszyły się o 10 procent, a warto pamiętać, że cena samego gazu to około połowy wielkości rachunku.

Czyli gaz jako towar potaniał dla odbiorców aż o 20%. Premier Tusk ogłaszał obniżki, mówiąc: „Tylko Rumunia będzie dostarczała swoim obywatelom tańszy gaz niż Polska”.

Co ciekawe ta sensacyjna wiadomość cieszyła się minimalnym zainteresowaniem mediów, tylko zrelacjonowały, nie było wielkiego zainteresowania. No cóż – obniżka… co w tym ciekawego, a jeszcze po sukcesie w negocjacjach z Rosjanami… przecież to żaden news… A redaktor Kublik tuż przed zakończeniem negocjacji straszył ludzi podwyżkami cen gazu.

Oprócz potężnego obniżenia cen gazu, negocjacje zmieniły także formułę cenową, która obecnie w dużo mniejszej części uwzględnia notowania ropy, wyważając cenę w połowie wg notowań gazowych giełd europejskich. W ten sposób nasze ceny kontraktowe się zeuropeizowały.

Mówienie dzisiaj o „drogim rosyjskim gazie” nie ma podstaw. To sprawa historyczna, choć historia dzisiaj jest potężnie zakłamywana.

Czarna legenda Waldemara Pawlaka jest fałszowana, preparowana, gdyż jest wyssana z brudnego palca. Jednak jest faktem, że przez kilka lat rzeczywiście mieliśmy wyższe ceny gazu niż pozostali odbiorcy europejscy. Problem w tym, że nie zawdzięczamy tego premierowi Pawlakowi, tylko komuś zupełnie innemu. O tym w następnym numerze „Myśli Polskiej”.

Andrzej Szczęśniak
Myśl Polska, nr 33-34 (11-18.08.2019)
http://mysl-polska.pl

Komentarzy 13 to “Mit o Pawlaku, co ponoć ceny gazu podwyższył (2)”

 1. Mietko said

  Czytam Szcześniaka zawsze,chyba jedyny który zna się na rzeczy i pisze faktycznie jak jest, a że głupki nami rządzą to i jest ciekawie, bo o czym tu dyskutować! Gazprom to największy dostawca gazu rurociągami i drugi dostawca LNG do Europy,cenowo nikt nie jest w stanie go pobić, w tej chwili w budowie instalacje LNG na Jamal ponad 20 mln,Novatek Jamal 2 też ponad 20 mln,Novatek też buduje na ponad 20 mln na półwyspie Kolskim oraz Kamczatce,Gazprom na ponad 20 mln w Ust-Ługa,oraz na Sachalinie,wystarczy spojrzeć na mapę i widać jasno że już niedługo ich gaz znajdzie nabywców praktycznie na całym świecie,a przy tym jak powiedział szef Novateka mogą obniżyć cenę nawet o 100% i jeszcze na tym zarobić, ciekawostką jest fakt że zastępca szefa Novatek jest Amerykanin który w tym roku dostał rosyjskie obywatelstwo.

  ——
  My kupimy rosyjski gaz od USA. To się nazywa dywersyfikacja.
  Aha… i Trump nas za to pochwali, a Mossbacher słodko piardnie.
  Admin

 2. Mietko said

  Admin mamy też dywersyfikacje z Niemiec hehe,ja powiem tak,to już nawet nie jest śmieszne, to wszystko jest tak żałosne jak cała ta pisowska propaganda którą tak ogłupiają tych biednych ludzi.

 3. RomanK said

  No wreszcie..pan Szczesniak opisal- jak to bylo….
  Dlatego majac terminal gazowy,,ma sie reku potazny atut…nie dasz dobrj ceny..kupimy od innych…
  Nie ma przymusu, nei ma monopolu na dostawe…a kto przywiezie gaz do terminalu…obojetnie kto wazne za ile. W gazowcu , wieziony LGN musi miec ta sama jakosc…
  Majc terminal na skroplony gaz .. i siedzac na gazie Przemysla ca 70mld m3 rezerwy….ma sie pelne bezpieczenstwo,,,, To samo z ropa..jak sie okazuje a wiadomo bylo od dawna pod plytkimi kopankami do 300m na Podkarpaciu zalegaja wielkie zloza ropy jaka po paru odwiertach w okolicach Gorlic ….okazuje sie wyplywa samoczynnie…pod cisnieniem….nalezy uruchomic trzy rafinerie…w Jedliczu, Jasle i Gorlicach,.,…

 4. Mietko said

  Romank sam sobie przeczysz! kto ci da lepszą cenę? jak kontrakty z USA podpisane na 20 lat,będzie jak było,czyli bierz płać i nie dyskutuj, co do rosyjskich firm to wszystkie inwestycje w LNG które są już w realizacji mają podpisane już kontrakty na dostawy gazu do poszczególnych krajów, jak Hiszpania,Włochy, Belgia i wiele innych,nie słyszałem o kontrakcie dla Polski, a z tymi zasobami w Polsce to już fantazjujesz na całego, jak w przypadku Karlina,jeszcze trochę a napiszesz że Rosja tylko czycha na nasze złoża hehe,jak to już było w przeszłości w przypadku Karlina.

 5. RomanK said

  Nie kolezko…nie na tym polega kontrakt…Wez poszukaj jak to pracuje …pisalem o tym kilka razy..
  Od fantazjowania to masz expertow jak troll i innych ksywkusi jak ty sam…ja wiem.

 6. JerzyS said

  Panie Romanie,
  czyżby Rosjanie myśleli tak długofalowo zabraniając nam eksploatacji gazu na Podkarpaciu,
  mówiąc , że należy zachować te złoża na gorsze czasy.?

  Czy już wtedy wiedzieli , że USA …..

 7. kls said

  Szczęśniak pisze że Pawlak zaoszczędził 1 mld zł w ciągu 5 lat dla SP, jednocześnie podarowano Gazpromowi 1,2 mld zł zaległości natychmiast. Dodatkowo ustalono formułę opłat za tranzyt gazu taką że firma obsługująca gazociąg miała wychodzić prawie na zero czyli Polska za tranzyt ma zero.
  I to wszystko dzięki „negocjacjom” .

 8. Ad. 6

  czyżby Rosjanie myśleli tak długofalowo zabraniając nam eksploatacji gazu na Podkarpaciu,

  Rosjanie? Na pewno Rosjanie? 🙂 Rosjanie mieli figę do gadania we własnym kraju. I tak do czasów Putina.

  To jeszcze raz: Kto nam zabraniał eksploatacji gazu na Podkarpaciu? 🙂

 9. RomanK said

  Wiedzieli panie Jerzy…. kiedy pomierzylismy szyb piezometryczny na Lipowicy….wiercony na nizsze zloza niz te exploatowane,..cisnienia siegaly 289 atm….
  BYl tam wtedy 71 rok,,,swp geolog zloza Rysiu Glowacki. sw p, Witek Michalowski i Anton Alexandrowicz… ktory powiedzial…to wilikie zloze..ale niech spi…. na wsiakij sluczaj….

 10. Boydar said

  „… niech śpi … na wsiakij słuczaj …”

  Bardzo słusznie powiedziane.

 11. cedric said

  Trzeba zawsze poczekać, żeby oceniać takie posunięcia , jak Pawlaka, czy Kaczyńskiego (Możejki) z właściwej perpsektywy.

  https://wiadomosci.wp.pl/85-mld-strat-po-genialnej-decyzji-lecha-kaczynskiego-afera-miala-uderzyc-w-po-6153028604774017a

  https://www.wnp.pl/nafta/premier-mateusz-morawiecki-mozejki-to-zywy-pomnik-lecha-kaczynskiego,343348_1_0_0.html

  https://tvn24bis.pl/ze-swiata,75/morawiecki-mozejki-to-zywy-pomnik-lecha-kaczynskiego,924831.html

 12. Boydar said

  „… A redaktor Kublik …”

  Bo to był kublik na gówna, po chachłacku – kubełko.

 13. ibrahim ibn jakub said

  Sorry, ale w Polin jeszcze żaden polytyk za nic nigdy nie odpowiadał…no chyba, że to był Polski Patriotyczny Polityk (np. Św.P. Lepper). Tak więc nie ma sie czym podniecać w przypadku Pawlaka. Jedyne co wiedział, to – jak to sam ładnie ujął – z polityki trzeba wiedzieć kiedy wyjść. I to mu sie akuratnie udało.

Sorry, the comment form is closed at this time.