Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Zamówienia na książkę Petera Rainy

Posted by Marucha w dniu 2019-08-21 (Środa)

Kto chce nabyć książkę Petera Rainy pt. „Zdrada czy konieczność? Jaruzelski i inni przed sądem”, Warszawa 2019, Biblioteczka Myśli Polskiej, ss 1090, tom I i II – uprzejmie prosimy wpłacić 50 złotych (cena 30 zł plus koszty wysyłki) na konto Wydawnictwa Myśl Polska i natychmiast po otrzymaniu wpłaty wyślemy książkę pocztą (proszę podać swój adres).

Dla przyśpieszenia można wysłać potwierdzenie wpłaty na adres: n.myslpolska@hoga.pl

Nasze konto:
Wydawnictwo Myśl Polska sp. z o.o.
71 1090 1229 0000 0001 3011 0049
Książkę wysyłamy maksimum do 14 dni od daty wpłynięcia przelewu.

„Odstąpienie przez ZSRR od zamiaru interwencji na początku grudnia 1980 roku nie oznaczało wcale definitywnej rezygnacji z takiego wariantu. Znana wypowiedź Leonida Breżniewa z dnia 5 grudnia 1980 roku wobec Stanisława Kani (wówczas I sekretarza KC PZPR – ZL), która w wolnym przekładzie brzmi: „No dobrze, nie wejdziemy. Ale jeśli sytuacja będzie się komplikować, to wejdziemy”, była złowieszczym potwierdzeniem, że najwyższe kierownictwo ZSRR nadal uwzględnia w swoich planach bezpośrednią interwencję w Polce”.

Cytat ten pochodzi ze Sprawozdania Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej z 28 maja 1996 r., zamieszczonej w dopiero co wydanej nowej książce Petera Rainy „Zdrada czy konieczność? Jaruzelski i inni przed sądem”.

To praca monumentalna, zawarta w dwóch tomach licząca 1090 stron (!), a więc wymagająca gigantycznego nakładu pracy. Zgodnie z przyjętą przez Autora metodą, zamieszcza on przede wszystkim dokumenty, bardzo oszczędnie komentując, z reguły unikając jednoznacznych ocen, a jednocześnie unikając streszczeń. W tym przypadku są to dokumenty jeszcze niedawno opatrzone klauzulą „tajne” lub „tajne – specjalnego znaczenia”. Oczywiście nie wszystkie dotyczące tego tematu. Najwięcej bowiem utajnionych dokumentów znajduje się jeszcze w archiwach rosyjskich”.

Z recenzji Zbigniewa Lipińskiego
http://mysl-polska.pl/

Komentarzy 56 to “Zamówienia na książkę Petera Rainy”

 1. Czy potrzebna dywagacja ksiazkowa? Czlonek PZPR sprzedal Polakow i Polske. Jaruzelski to zdrajca i matrioszka. Z takimi zdrajcami wspolpracowali nasi patrioci w PZPR.

  Kiszczak….

  Przeciez dzis wiemy, ze to Kiszczak i cala UBE cja judzila Polakow przeciwko ZSRR. To judzenie nie bylo li tylko w latach 80-81, ale trwalo przez caly okres PZPR. Pamietal jak do szkoly przyszedl madrala i cichym glosem nam dzieciom opowiadal jak to Ruskie dokonaly zbrodni w Katyniu…

  Nikt z naszych Ojcow majac pistolet podczas stanu wojenngo nie strzelil Jaruzelowi prosto w serce, ale trzymali pistolety z amunicja ze zgoda na zabijanie nas Polakow.

  Lepiej napisac ksiazke „Zdrada czy koniecznosc” jako dywagujace postawy tych Polaow, ktorzy weszli do Partii Komunistycznej PZPR.

  JO

 2. Marucha said

  Re 1:
  Ani Pan książki nie czytał, ani nawet nie widział. I wątpię, czy wie Pan, jakiego kalibru historykiem jest Hindus Peter Raina,
  Ale głos Pan zabrał. Nieważne, czy w temacie – byle coś powiedzieć.

 3. Ad. 1

  Czlonek PZPR sprzedal Polakow i Polske. Jaruzelski to zdrajca i matrioszka. Z takimi zdrajcami wspolpracowali nasi patrioci w PZPR.

  A skąd pan to wie? Przysłuchiwał się pan rozmowie Jaruzelski-Rockefeller? Oczywiście nic tej rozmowie nie było takiego, coby burzyło pański obraz świata. Prawda? 🙂 Pan to WIE! 🙂

 4. ibrahim ibn jakub said

  Żeby coś komuś sprzedać, to trzeba to najpierw objąć w posiadanie. Jeśli towarzysz generał był matrioszką, a wszystkie nieujawnione fakty i zdarzenia świadczą, że był, to sam był mianowany jedynie nadzorcą nieszczęśliwego Narodu Polskiego. Lokaj – nadzorca nie może więc nic nikomu sprzedać. A jeśli już rozpatrywać geszefty zgodnie z faktami historycznymi to Polskę sprzedali stalinowi „nasi ukochani sojusznicy”, Czyli j.e.b.a.n.y. czerczil, wraz ze skurvysynem trumanem, czyli angole i usa. Jakby trochę historii poczytał toby wiedział.

  ————-
  A co by się stało, gdyby Polski NIE sprzedali i stała się ona częścią tzw. „Zachodu”?
  Admin

 5. ibrahim ibn jakub said

  No a później to już „współpraca” gospodarcza pomiędzy ZSRR i Polską Ludową szła pełną parą na zasadzie: Oni biorą od nas węgiel, a w zamian my dajemy im zboże. Tylko kvrwa mać , jak patrzę dzisiaj , to po zmianie partnerów jesteśmy dokładnie tak samo rvchani w odbyt, tyle że przez żydostwo z u.s.a.

  ——
  ZSRR wcale nie wykorzystywał i nie grabił Polski, to kolejna czarna legenda.
  Admin

 6. ibrahim ibn jakub said

  Cytuję:
  „A co by się stało, gdyby Polski NIE sprzedali i stała się ona częścią tzw. „Zachodu”?
  Admin”.
  Nie można o tym gdybać dzisiaj, bo moglibyśmy dojść do kuriozalnych wniosków, które nic nam by nie dały; a wówczas, w Jałcie, to się „nie mieściło w żadna rubryka”, bo batiuszka stalin zbyt wiele zainwestował (przelał ludzkiej krwi) w wyzwalanie Polski, a co za tym idzie czuł się pewnie i słusznie przewidywał, że chory już wówczas na raka truman oraz tępy bufon, nieuk i nieudacznik polityczny czerczil, po prostu mu nie podskoczą, gdyż – chociażby – nie mają żadnych argumentów.

 7. Yah said

  A ja zaryzykuje stwierdzenia. Wprowadzono stan wojenny, żeby zapobiec interwencji ZSRR, bo ta interwencja uniemożliwiłaby porozumienie Jaruzelki-Rockefeler, które to porozumie oddało Polskę w łapy Zachodu . Innymi słowy interwencja raczej ułatwiłaby patriotycznym formacjom w obrębie PZPR ( Grunwald etc.) utrzymanie niezależności Polski od Zachodu.

 8. Stanley said

  spotkanie z Rockefelerem było w 1984, kiedy już praktycznie stan wojenny się skończył…

 9. Yah said

  Ale jak by była interwencja to do spotkanie by nie doszło. Spotkanie było 25 września 1985 roku

 10. Listwa said

  @ 2 Marucha
  Peter Raina jest bardzo w porządku. Mozna powiedzieć duchowy Polak. Donosiła na niego żona, co dowiedział się po jej śmierci.

 11. Yah said

  Puśćmy wodze fantazji. Jest interwencja i co ? Kto obejmuje władzę ? Czy Rosjanie ufają Jaruzelskiemu, czy ich wywiad wie o nim coś więcej i do władzy dochodzi frakcja Albina Siwaka ?

  Interwencja radziecka paradoksalnie mogłaby uratować prawdziwie polski trzon Solidarności. Znakiem zapytanie jest pieriestrojka i Gorbaczow. Jechał on na jednym wózku z Jaruzelskim w kierunku Zachodu. Czy gdyby w Polsce miał miejsce interwencja Gorbaczow w ogóle doszedłby do władzy ?

  To interwencja a nie stan wojenny mógł uratować Polskę. Niestety tego nigdy się nie dowiemy ….

 12. ibrahim ibn jakub said

  Poza tym. Te dywagacje : weszliby….nie weszliby – są naprawdę nieuzasadnione. OCZYWIŚCIE,że by WESZLI. Są dwie podstawowe i nie do obalenia przesłanki, że by weszli.
  1. A kto im zabroni?
  2. Do Czechosłowacji – weszli. Na Węgry – weszli. Do Czeczenii – weszli. Na Ukrainę – miękko, ale weszli.
  O tym, czy by weszli, czy nie decydują zawsze geopolityczne cele strategiczne, a nie jakieś tam sentymenty.

 13. Bili de kid said

  Można otrzymać dedykację Autora?

 14. Yah said

  Natomiast na pewno straszono interwencja, a jedynym remedium miało być wprowadzenie stanu wojennego. Snuto analogie z powstaniami tak, jak by wejście Rosjan ( zresztą stacjonujących w Polsce) mogło spowodować wywózki na Syberię i rozlew krwi.

  Co by sie stało po wkroczeniu ? Pojawiła by się administracja radziecka ? Wątpię. Raczej umożliwiono by dojście do władzy takiej opcji, która by sobie poradziła z KORowską, finansowana przez Zachód „opozycją”. Oczywiście obcy i obcy w kościele by knuli, ale większość ówczesnego społeczeństwa raczej nie. Pewnie zniknęłyby kreowane w sposób sztuczny niedobory powodujące niezadowolenia społeczeństwa. Interwencja geopolitycznie zmieniłaby bardzo dużo.

  Gdy zastanowimy się nad tym Qui bono? na wprowadzeniu stanu wojennego, to od razu widać, kto inspirował jego wprowadzenie i … wcale nie był to ZSRR. Wychodzi tu u Rosjan słowiańska naiwność, że towarzysze z Polski sami sobie poradzą. Nie poradzili sobie, albo inaczej poradzili sobie, ustawiając się i sprzedając Polskę czego początkiem było wprowadzenie stanu wojennego.

  ———–
  To, co Pan pisze, ma ręce i nogi.
  Admin

 15. Bili de kid said

  Gdyby Jaruzelski staną po stronie narodu skończyłby jak Ceaușescu. To przede wszystkim był tchórz, który żadnej realnej władzy nie miał i zdawał sobie z tego sprawę. On miał zaprowadzić naród w niewolę.

 16. Rokitnik said

  Trudny temat. Pelen niedomowien…. Kiedys na jakims spotkaniu moj znajomy zapytal Gen.Jaruzelskiego ( byl juz na emeryturze ) czy uwaza ze DOBRZE zrobil wprowadzajac stan ” wojenny „? Ten sie zastanowil i odrzekl; ze tak naprawde nie bardzo wiedziano jak ten problem BUNTU rozwiazac? Milczenie Rosjan widocznie bylo zbyt wymowne – nie wiem, domyslam sie ze mieli wiekszy problem ( Afganistan) i liczyli na jakas inicjatywe swojej frakcji w PZPR?
  No i… znalezli sie oczywiscie zorganizowani KOR-owniki z kontaktami, powiazaniami i STALO sie – nieszczesliwie dla Polski.
  ————————————————————————————————————–
  Przypadek wrecz klasyczny. Naczelnik Panstwa, tak jak CAR Aleksander w obliczu nawaly bolszewikow – okazal sie za miekki na TO stanowisko !
  Jaruzelski ( albo jakis tam po ichniemu Nazwany) umial sterowac na zasadzie ” czerwonego telefonu z Kremla „. A ten MILCZAL i maly czlowieczek sie pogubil w swojej socjalistycznej dezinformacji. A wystarczylo ARESZTOWAC KOR-ownikow, odblokowac magazyny z towarem, przejac skorumpowana administracje Kraju i….w odlamie NARODOWEJ Solidarnosci, poszukac ludzi r o z s a d n y c h ?!!
  =======================
  MY Slowianie, to jedno umiemy doskonale: SPIEPRZYC do KONCA sypiaca sie sytuacje. Gdyby Generalowie Rozwadowski i Zagorski odstrzelili Pilsuda (!) POLSKA uniknelaby nastepnych nieszczesc !!? Gdyby posluchano Krola St. Poniatowskiego, nie byloby masonskiej Konstytucji 3 Majowej itd, itp???
  DOBRZE, ze chociaz teraz po LATACH, dojrzelismy do takich wnioskow……!

 17. Marucha said

  Tak, to jest trudny temat, nie znamy ani jego kulis, ani toku myśli osób w nim grającym główne role, ani uwarunkowań…

  Reakcja niektórych osób przypomina mi, że gdzie aniołowie boją się stąpać, tam głupcy tańczą i skaczą.

 18. ad.14. Yah. Czy Pan sugeruje, ze Jaruzelski jako Polak i Patrota zostawil Zydow a wykopsal Polakw za granize PRL? Jako Polak „internowal” Walese? Jako Polak i to swiatowy nie slyszal o tym co to jest Rewolucja Watykanska?

  Po owocach ich poznacie. III RP – PRL BIS to owoc Jaruzelskiego. Zadne dywagacje nie sa mi potrzebne w obronie Jaruzelskiego, tak jak ni esa mi potrzebne dywagacje o dowodstwie Powstania Warszawskiego etc, etc

  Panowie sugerujecie sie zdaniem p. Gajowego, ktory juz w czasie 13 lat Gajowki pomylil sie kilka racy i to grubo.

  JO

  ————
  „Głupiec pędzi tam, gdzie aniołowie trwożą się postawić stopę”.
  PS. Pomyliłem się, co do Pana. Innych „grubych” pomyłek nie pamiętam.
  Admin

 19. mate29 said

  Dziwi mnie,że w 2019 roku powtarza się propagandowe hasła KOR-u i baronów Solidarności.
  Pod rządami gen Jaruzelskiego nie powstała by ustawa 447,żadnemu senatorowi nie przyszło by pisać antypolskich listów,Polska nie kupowała by gazu w USA po 400 $ i się z tego chełpiła .

 20. ? said

  Re 11 i nie tylko.
  Gorbi nie jest zagadką. Należy sądzić, że nastąpiła zdrad służb spacjalnych. Zachód je po prostu kupił i przeflancował na swoją stronę.

 21. ad.18. A ja co do Pana nie pomylilem sie. Panie Gajowy. Potrzebowalem troche wiecej czasu, by miec pelny obraz o Panu. Ot i tyle.
  JO

 22. PISKORZ said

  re 12 OCZYWIŚCIE,że by WESZLI” A PO CO…przecież byli na miejscu!!

 23. PISKORZ said

  re 4 Jeśli towarzysz generał był matrioszką, a wszystkie nieujawnione fakty i zdarzenia świadczą, że był,” WRESZCIE COŚ KONKRETNEGO/MĄDREGO..o gościu o naz. Margulis…przerobionego w Riazaniu..A Rosjanie byli w tej materii mistrzami..ps On był najmłodszym generałem w KDL i otrzymał w Moskwie najwyższe odznaczenie /!!!/. A jego żona…germanistka…ha ha ha..TYLE LAT TEMU ŚMIESZYŁO MNIE TO I DAWAŁO… DO MYŚLENIA..WIEM, A RACZEJ DOMYŚLAM SIĘ, …kto był jej ojcem..ale nie powiem!!

 24. PISKORZ said

  re 23DOMYŚLAM SIĘ, …kto był jej ojcem..ale nie powiem!!..I DLATEGO WŁAŚNIE ONA ZOSTAŁ NIEJAKO PODSUNIĘTA GEN. MARGULISOWI..ps A my już znamy te podsuwane żony…u nas to nie po x pierwszy.

 25. Panie Piskorz, I am Pan smie! Tam Anilowie stopy nie ważą się stawać więc mecz Pan w tym temacie! Krzycz Pan ” chwala Jaruzelskiemu” bohater Jaruzelski, Jaruzel inaczej nie Mógł…etc etc

  JO

 26. jasiek z toronto said

  Re: Artykul…
  Wkrotce zapodam w wersji elektronicznej super ksiazke (juz mam pozwolenie)…

  ———————————–
  jasiek z Toronto

  http://polskawalczaca.com

 27. RomanK said

  Yah..”popuscmy wodze fantazji”….:-))))))))
  \..to juz lepiej…….. wpuscmy trolla:-)))))))))

  Peter Raina to solidna firma i…obiektywna……moze jednak kupcie najpierw ksiazke , przecytajcie, a potem …….popieprzymy na temat. Co by bylo ..gdyby….

 28. ibrahim ibn jakub said

  Ad 14 „Yah”.
  Przepraszam bardzo, że zapytam, a z którym to narodem ZSRR postąpił tak delikatnie i elegancko, ? Bo coś mnie chyba pamieć zawodzi, a mam dobrą.

 29. RomanK said

  a..po co pieprzyc ..weszli nrei weszli…Po cholere mieli wchodzic ..ONI tam caly czas byli!!!!!!!!!!!!!
  od 1945 roku….caly czas……

 30. Ad.29. I wciąż są.
  JO

  ———–
  ???
  Admin

 31. Yah said

  Ad 28

  To w Budapesznie po 1956 i w Czechosłowacji po 1968 rządzili Rosjanie ? Poza tym Breżniew A.D, 1968 to nie Breżniew A.D 1981

 32. Yah said

  Ad 27

  Pan Panie Romanie nie jest ani bezstronny, ani obiektywny.

 33. Ad. 4

  Jeśli towarzysz generał był matrioszką, a wszystkie nieujawnione fakty i zdarzenia świadczą, że był

  I tak się składa, że te wszystkie nieujawnione fakty (ha! ha!) są na rękę tym, którzy ich nie ujawniają. 🙂 Po prostu Zachód poszczuł Jaruzelskiego swoimi dziennikarzami i tzw. historykami.

 34. Ad. 16

  A wystarczylo ARESZTOWAC KOR-ownikow

  Nazajutrz po takim aresztowaniu banki ogłosiłyby niewiarygodność Polski, jako dłużnika… 🙂 Czy pan się zastanowił, co pan wypisuje? 🙂

  —————-
  W tamtych czasach nie była to dla Polski wielka groźba. Nie była powiązana z banksterką „miedzynarodową”.
  Admin

 35. Ad. 15

  Gdyby Jaruzelski staną po stronie narodu skończyłby jak Ceaușescu. To przede wszystkim był tchórz

  🙂 Znasz się pan na polityce jak kura na pieprzu. 🙂 … Gdyby „stanął po stronie narodu”, to byłby martwy (wg pana). I co by to zmieniło na lepsze? 🙂

 36. Krzysztof M, umiecie usprawiedliwić Jaruzelskiego, ale nie chcecie słyszeć o usprawiedliwieniu lub sytuacji łagodzącej odpowiedzialność zwykłego Kowalskiego.

  Taka jest wasza sprawiedliwość.

  JO

  ——
  E tam.
  Admin

 37. Ad. 36

  Jakieś konkrety? Czy to, co zwykle? 🙂

 38. Rokitnik said

  WSZYSTKO w tamtym Kraju jest ULUDA. Ze jest prawo rzadnosc, ze Banki sa niezalezne, ze rzadzacy chca dobra tych, co ich wybrali…. Jedno wielkie szambo !!!
  NIE wyplacalnosc POLSKI czy spowodowanie utraty wiarygodnosci – to sa tylko PUSTE slowa p Krzysztofie. NIE MY tam rozdajemy karty – i tylko dlatego, ze POLSKA jak dojna krowa wciaz daje mleko albo jak kura zlote jajeczka do rzydowskiego koszyka znosi – dlatego wciaz wiekszosc (90%) w Polsce uwaza, ze jest dobrze, jak nigdy!? UNE boja sie jednego – u t r a t y ZYWICIELA !!
  Dlatego uwazam, gladko przelkneliby kleske Gieremka, Mazoweckiego, Walesy i tak dalej albowiem postawienie sie POLSKI mogloby wywolac lawine nieposluszenstwa, wobec wlascicieli – we wszystkich krajach DEMO. Ludowej???!
  ————————————————————————————————————–
  Jaruzelski mial za soba i ZSRR i….wcale nie mala Armie Polska.! Mial Polskich Patriotow z odlamu Wielkiej „S” oraz takich jak p.Albin Siwak, ktorzy dobrze rozumieli d l a c z e g o jest tak – a nie inaczej?! Ponadto, mialby za soba caly NAROD !!! Jednym slowem mial ATUTY nie do odparcia ! Tylko, do tego trzeba miec ( spodnie ) a nie troki od kaleson z lampasami….
  Prosze mi wierzyc, m o g l wstrzasnac parchy jednym uderzeniem ! Tylko, jak juz pisalem to nie byl POLAK z rodowodu – a tymbardziej osoba w TYM MIEJSCU Historii !
  A P A R A T C Z Y K – i wszystko jasne !!!

 39. RomanK said

  Panie Yah…nie jestem….moze dlatego… ze tam bylem…widzialem z blika…. i wiem czym rozni sie SSyn od Czlowieka.
  Obydwaj SSyny umarli w swoich lozkach w kradzionych domach…. tolerancja w wydaniu polskim to zgoda i ze2wolenie na sranie na swoj leb byle komu, przy cichutkim poplakiwaniu…. ze troszkie smierdzi.

 40. Marucha said

  Mamy otóż nowy paradygmat w dyskusji: nieujawnione i nieznane fakty mogą świadczyć przeciwko komuś.

  Niech się przy tym schowa schizofrenia bezobjawowa.

 41. Tekla said

  Ad.31
  Tak..o tym cicho ,ze 56 na Wegrzyech to byl zryw przeciwko rzadzacym Zydom..wowczas rzadzil Rosenfeled ..Rakosi Matyas..ale Wegrzy byli caly czas podburzani przez Radio WE z Monachium..o jednej godzinie otworzyly sie magazyny z bronia..dr.Drabik Janos twierdzi ,ze juz wowczas maczalo raczki w tym wszytkim Gladio.. potem przyszla epoka Kadara…..

 42. Piotr B. said

  Pani Teklo..zarowno Kadar jak i Gomulka byli z tego samego nadania.z reszta jak wszyscy,Zawadzki i s-ka.Wszyscy mieli zony ukorzenione po same kapelusiki ktore uwiebialy nosic,a Zawadzka z Gomulkowa ubieraly sie jak blizniaczki bo byly do siebie blizniaczo podobne.I tak samo bylo na stolkach ktore piastowali ich malzonkowie.Patrzylem na to z bliska przez 2 lata 63-65 ub.st.

 43. PiotrB, ale to wielu Gajowiczow nie jest argument, że żony przywódców Polaków PRL były Zydowkami.
  W 68 roku wyjechało 10 tysięcy Żydów a że zostało z kilka MILONOW na stołkach będąc…, to też nic nie znaczy.
  Nie przeszkadza , że PRL wyszkolil kadry żydowskie, dał im możliwość rozwodzić się, ba wysłał kadry do Izraela, ale przecież I do USA., ba przecież do Watykanu nie mówiąc o przejęciu KRK PR,sa Żydów z ko sekwencjami.
  To jest nic dla wielu Gajowiczow, tak jak nic jest to, że Stan Wojenny zniszczył ogrodzona elitę Polska oraz spowodował przejęcie Polski przez odrodzony I wszedobylski już w PRL żywioł żydowski podający się za Polaków.

  To jest nic dla wielu Gajowiczow. Dla mnie to jest coś jak to, że Polacy wchodzili do PZPR gdzie byli Żydzi podpisując lojalke dla ateistycznego Państwa. Jest Coś dla mnie, że każdy godzil się na komunizm zakazany przez KRK, że Każdy kto wszedł do PZPR praktycznie godzil się na kompromis z rewolucjonistami. Ja nie sądzę nikogo z Ojców ale oceniam czyny, z którymi nie zgadza się moje sumienie. Spowodowane jest to a raczej upewnione postawa Biskupa Williamsona. Nie dziwię się, że Ci co poszli I promują ideę kompromisu w PRL dziś idą za Biskupem Felay , który poszedł na kompromis z bienawroconym Watykanem.

  JO

 44. RomanK said

  Dla wielu Gajowkowiczow…….. panie JO…to ich wlasne zyciorysy.
  NIe jest wazne – jak bylo……wazne, jak sie o tym opowie…czysta Hagadah…..
  Jak pan mysli -dlaczego tak na Kukiza pluja wszystkie …arcy opozycyjne media i ugrupowania w tym udajace arcynarodowe???;_))))) co ma odbicie i tu na Gajowce:-)))

 45. Marucha said

  Re 44:
  Panie Romanie szanowny,
  Ja na Kukiza nie pluję, ale po prostu mu nie wierzę.

 46. Kar said

  re: 42..a druga („Gomulkowa”) byla wyjatkowo szczegolna w szczegolach:

  ..Powołano nawet specjalną komisję do weryfikacji nazwisk, którą kierowała Zofia Gomułka (Liwa Szoken), żona przyszłego pierwszego sekretarza Władysława Gomułki. Złośliwie nazywano ją „Janem Chrzcicielem”, ponieważ swych interesantów witała ponoć słowami: „Wygląd w porządku, ale co za nazwisko!”. A zważywszy na to, że przyszła polska pierwsza dama nie uchodziła za zbytnio urodziwą, powstał na jej temat żart: „Nazwisko w porządku, ale co za wygląd!”…

 47. WyścigPokoju said

  Jaruzelski, jak Szurkowski, sprawdzał się na każdym etapie.

 48. Yah said

  Ad 39

  Panie Romanie, a ilu widział Pan sssyynów, których kara dosięgła na tym łez padole. Prawie wszyscy umierają w komfortach. Cała kara jest tam ….. Jak by umierali w cierpieniach , to widocznie jakaś iskierka dobra się tam u nich tliła i Pan Bóg łaskawie dal szanse na refleksje przed śmiercią. Jak reprezentują czyste zło, to po co zsyłać cierpienie, skoro zamiast pokajanie będzie wygrażanie na łożu śmierci pięściami Niebu ….

 49. RomanK said

  Panie Yah…BOg daje zycie i Bog je zabiera….. ci -co nie mieli nic, albo niewiele, na tym lez padole ciesza sie, ze beda mieli lepiej w Niebie…..Ci co zrobili sobie niebo na ziemi….wiedza, ze nie zabiora go ze soba.

 50. Yah said

  Ad 49

  +

 51. jasiek z toronto said

  Re: 49 RomanK

  Posiadanie majatku (jego zdobywanie) nie jest grzechem, (choc bogatemu wejsc do Krolestwa Niebieskiego jest podobne do przejscia wielblada przez ucho igielne …), ale fundamentalnym grzechem (dla biednego czy bogatego) jest sprzeniewierzenie sie swemu Stworcy (zaparcie sie Niego)…

  Pisze jako dopelniego tego co pan napisal.
  =======================
  jasiek z Toronto

  http://polskawalczaca.com

  P.S. Przypowiesc o „talentach”…

 52. Bili de kid said

  @KrzysztoM 35 Gdyby stanął po stronie narodu to byłby po prostu żołnierzem i zasługiwał na pamieć i szacunek za walkę.

  @Marucha 40 Kto bronił Jaruzelskiemu zwrócić się do narodu i ujawnić fakty? Tylko historia ma go oceniać? Własnie to robi, bo m.in. ja jestem „historią”.

 53. Marucha said

  Re 52:
  „Ja jestem historią”… Dobre.

 54. Boydar said

  Mieliśmy już Ludwika XIV, teraz Bili de … Gdybym to jeszcze ja powiedział, to miałoby sens 🙂

 55. Bili de kid said

  @Marucha 53 Przede wszystkim prawdziwe. Ciekawe jest np to, że Jaruzelski został pierwszym prezydentem „wolnej Polski” na żądanie CIA/USA, o czym mówił sam G Bush senior. Tego samego CIA które miało od Kuklińskiego informację o planach wprowadzenia tzw staniu wojennego, ale Solidarności nie ostrzegło.

  Tego samego CIA, które pozwoliło Niemcom na zjednoczenie i realizacje planu Mitteleuropa.

 56. gnago said

  Owszem zdradził , zbytnim humanizmem . Zamiast wyrżnąć KOR i resztę agentów beneficjentów prywatyzacji. Dopuścił do okrągłego koryta.

Sorry, the comment form is closed at this time.