Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Polacy nie odczuwają wzrostu gospodarczego

Posted by Marucha w dniu 2019-09-04 (Środa)

Związek Banków Polskich przeprowadził badanie dotyczące ekonomicznych nastrojów wśród Polaków. Wynika z niego, że blisko jedna trzecia społeczeństwa w ogóle nie odczuwa na własnej skórze wzrostu gospodarczego, natomiast blisko połowa z ankietowanych krytycznie odnosi się do kierunku w jakim zmierza polska gospodarka.

Jedno z pytań zadanych uczestnikom badania dotyczyło tego, co oznacza dla nich wzrost gospodarczy.

Dla blisko 22 proc. Polaków oznacza on stałą pracę, z kolei dla blisko 21 proc. jest on jednoznaczny z możliwością utrzymania rodziny. Co piaty ankietowany twierdzi, że wzrost gospodarczy pozwala mu na oszczędzanie pieniędzy z części jego wypłaty.

Pozostałe wyniki ankiety nie są już jednak równie optymistyczne. Dla blisko 34 proc. ankietowanych wzrost gospodarczy jest w ogóle nieodczuwalny, zaś 48 proc. uważa, że sytuacja polskiej ekonomiki jest zła, bardzo zła lub po prostu stale się pogarsza.

Tylko 5 proc. respondentów uważa obecną rzeczywistość jako stabilną, z kolei według 35 proc. po prostu się ona pogarsza.

Dla co czwartego ankietowanego jest to związane ze złą sytuacją w strefie euro, a dla 23 proc. odpowiedzialne jest wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej [!!! – admin]. Za dużo mniejsze negatywne zjawiska respondenci uważają spowolnienie gospodarcze Niemiec, sytuację na Bliskim Wschodzie czy wojnę handlową między Stanami Zjednoczonymi a Chińską Republiką Ludową.

Swoje żniwa zbiera przy tym antypodatkowy populizm. Blisko 64 proc. Polaków za największą barierę polskiej gospodarki uważa zbyt duże obciążenia fiskalne, 48 proc. skomplikowany system podatkowy (co ciekawe wśród pracowników banków jest to 40 proc.), 29 proc. kłopoty ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników, 26 proc. brak zachęt inwestycyjnych, z kolei tylko 11 proc. zbyt przeregulowany rynek.

Na podstawie: money.pl.
http://autonom.pl

Komentarzy 31 do “Polacy nie odczuwają wzrostu gospodarczego”

 1. Jak to nie odczuwają??za to odczuwa wzrost polski wzrost gospodarczy USa, Ukraina, izrael…

 2. JW said

  Wzrost jest odczuwalny choćby w postaci niskiego bezrobocia. Pytanie brzmi, jak niby mielibyśmy go jeszcze odczuwać. Poprzez wyższe płace? No to nie będą wyższe, bo nasz rynek pracy jest stale zalewany tanimi Ukraińcami. I o to w tym wszystkim chodzi, żebyśmy nie przestali być Murzynami Europy mogącymi sobie pozwolić ewentualnie jedynie na zaspokojenie podstawowych potrzeb.

  „Swoje żniwa zbiera przy tym antypodatkowy populizm. Blisko 64 proc. Polaków za największą barierę polskiej gospodarki uważa zbyt duże obciążenia fiskalne”
  Aha, czyli jak ktoś uważa, że podatki należy obniżyć, to jest niedobrym populistą. Fascynujące poglądy ma autor tego artykułu. Nie podpisał się, ale pewnie „pracuje” w budżetówce utrzymywanej z podatkowych haraczów, czyli jest ich pośrednim beneficjentem.

 3. MAZEPA said

  Ja też nie zauważyłem wzrostu gospodarczego, ani w kieszeni, ani że jest mniej bezrobocia.
  Ludzie z Polin nadal wyjeżdzają, ci co mają za co, rozpocząć nowe życie, gdzie indziej, i tu już nie powrócić.
  I to się szybko nie zmieni.

 4. jasiek z toronto said

  Re: 1 Niedzwiedz…

  Przez „kieszen” do glowy, albo przez d…pe do glowy… Wolny wybor…

  Cierpienie czlowieka jest najkrotsza droga do Prawdy…(…)…

  Czas sie obudzic….

  ==========================
  jasiek z toronto

  http://polskawalczaca.com

  P.S. Artykuly pierwszej potrzeby sie nie zmienily, ale „cyfry” na nie „nalozone” …a i owszem…
  Klania sie Orwell 1984… Warto poczytac, albo ogladnac na Youtube film „Folwark zwierzecy…”…

 5. jasiek z toronto said

  Re: Polecam przeczytac punkt nr. 6 „Jednosc Narodu” (warty poparcia)

  „Zreformujemy finanse państwa i zachowamy suwerenność złotego. Pieniądz w Polsce stanie się opartym o pracę społeczeństwa dobrem społecznym, którego emisja – wolna od długu i oprocentowania – będzie prowadzona przez NBP i będzie miała pokrycie w przyroście towarów, dóbr i usług gospodarki narodowej. Wprowadzimy ustawę antylichwiarską, doprowadzimy do powszechnego oddłużenia Polaków poprzez przejęcie przez NBP zobowiązań klientów wobec banków komercyjnych. Spłata zadłużenia tych kredytów będzie indywidualnie uzgadniana z NBP. Podobna operacja powinna nastąpić względem kredytów odsprzedanych firmom windykacyjnym. Zakażemy handlu długami. Wprowadzimy oddłużenie Polaków posiadających kredyty waloryzowane kursami walut obcych, poprzez przyjęcie projektu ustawy Sejmu RP (druk nr 729), uznającej za nielegalne klauzule walutowe w tzw. kredytach frankowych, dokonamy weryfikacji umów prywatyzacyjnych, a w uzasadnionych przypadkach renacjonalizacji sprzedanych za bezcen polskich banków. Wprowadzimy ustawowy zakaz reklamy w mediach toksycznych produktów finansowych na wzór zakazu reklamy narkotyków, tytoniu, alkoholu. Zlikwidujemy podatki z tytułu PIT, CIT i VAT, wprowadzając w ich miejsce jeden podatek przychodowy. Uwolnimy polskich przedsiębiorców od gigantycznego, represyjnego aparatu administracyjno-skarbowgo a obywateli od podatków osobistych. ”

  ======================
  zapodal:
  jasiek z toronto

  http://polskawalczaca.com

 6. brys said

  A czego wyprodukowaliśmy więcej nie napisali?

 7. Voodoosch said

  Powinni wylaczyc respondentom telewizor, media spolecznosciowe i portale informacyjne w necie na 6 miesiecy, a nastepnie zapytac: to jak odczuwa pan stan gospodarczy na dzien dzisiejszy. Ciekaw jestem odpowiedzi.
  Zatruwanie debilnymi informacjami totalnie blazuje postrzeganie rzeczywistosci.
  Przez Brexit jest zla sytuacja w Polsce…nawet w UK sytuacja gospodarcza sie nie zmienila przez Brexit (ktorego nie ma) – nie odczulem zmiany cen, wszyscy moi znajomi jak mieli prace tak maja, ogloszen o prace tyle samo za tyle samo. Gdybym nie ogladal niusow to bym nawet nie wiedzial, ze cos takiego jak Brexit ma miejsce w Anglii.

 8. Dinozaur said

  Do 1: Ampułka Novo helisen Depot kosztuje w D 371 Euro.

 9. AlexSailor said

  Ad 6 @Brys

  Wyprodukowaliśmy więcej pieniędzy zadłużając pokolenia jeszcze bardziej i rabując inflacją polski rachityczny kapitał.

  Ad 1 @Niedźwedź

  Czy nie uważa Pan, że opodatkowanie leków (na paragonie jest VAT) powinno wiązać się z bezwzględną karą śmierci?

  Podobnie żywności nieprzetworzonej (i podstawowej, jak np. chleb), ubrań, ogrzewania, mieszkań oraz wody.

 10. Ad.9 Pan AlexSailor
  Tak uważam, ale my myślimy propolsko prospołecznie, pro ludzko.A sądząc właśnie po tym VAT na leki, i na wiele innych rzeczy podstawowych dla przetrwania człowieka więc narodu, obawiam się że nie chodzi o nas – naród. Być może słabsi , schorowani, biedni Polacy mają się zdepopulować. Przez nieleczone choroby, niemożność w miarę szybkiego uzyskania pomocy od specjalisty i wykupu leków,, złe odżywianie, stress.

 11. ? said

  „Polacy nie odczuwają wzrostu gospodarczego”
  Bo nie powinni. Takie były założenia tzw. „przemian” ochoczo popartych przez JP2 i jego wyznawców.

 12. RomanK said

  Kon..odczuwa poprawe tylko i wylacznie po ilosci …owsa…ilosci godzin jakie spedza bez homonta….

 13. Boydar said

  Szanowny Panie Kolego Kaflu Romanie. Mam serdeczną prośbę, w sumie – drobną. Proszę mi napisać, czy Pan Kolega to sobie jaja robi czy to wszystko to tak na poważnie. Bo ja czasami jak poczytam Pana Kolegi zapiski kłusownika to aż mię skrenca, żeby Panu Koledze przypier.dolić, tak od serca, ale profesjonalnie. No i teraz nie wiem, jakby takie refleksje Pan Kolega potraktował. Bo krzywdy zrobić nikomu nie chcę, ani obory też nie. Wbrew pozorom jestem dość kurtularnym Chachłem i zanim jeb.nę to wiem, że przynajmniej orient ! wypada powiedzieć. A i kłopotu Panu Gajowemu uczynić się wzdragam.

 14. Cytaty z money.pl?Kpiny.

  Polacy w Polsce,przekazują informacje takie jakie są oczekiwane: dla dziennikarzy, pracowników państwowych, analityków opłacanych z podatków …do zadawania pytań.Polska jest pod okupacją a statystycy jako szpicle,donoszą do Warszawy….

  O tym wie każdy Polak i dostosowuje się do dyktatury okupacyjnej administracji w Polsce.

  Okupanci do dzisiaj zabraniają chorym dzieciom w Polsce,w ramach ubezpieczenia rodzinnego,leków i leczenia bez opłat.

 15. NICK said

  Lubelaku.
  (12)
  Przeca a co zostało wykazane drzewiej.
  To un, kuń ma poprawę.
  Za pisanie na Gajówce i inne ‚sprawki’.
  Bo NIE Sprawy.

 16. Archer said

  Po wyborach dojdzie jeszcze wzrost rachunków za prąd, wodę, śmieci, to wtedy ludność naszego bantustanu odczuje ten „wzrost gospodarczy” na własnej skórze. Teraz jeszcze się ‚dojna zmiana” cyka, bo chcą wygrać wybory i nawet mieć większość konstytucyjną.

 17. Boydar said

  Panie NICK’u. Jeśli już o kuniach mowa, to Szanowny Pan Kolega Kafel Roman wypowiedział się (12) o nich tyleż niepochlebnie co nieprecyzyjnie. Otóż mianowicie, zwykłe kunie to może i tak, perszerony zwłaszcza. Jednak, jak powszechnie wiadomo, są wśród kuni jednostki wybitne, na ten przykład Araby. No to o tych Arabach w żadnym razie tak powiedzieć nie wypada. One, te Araby, to odczuwają ulgę, kiedy uda się im dobrze sprzedać. I to jest główny cel takiego szlachetnego kunia. On potem wyjeżdża za granicę, nie rzadko za ocean, i bryluje. A że po końsku, to zdziwienia nie ma, koń bowiem jaki jest, każdy widzi.

 18. NICK said

  Skrótem.
  NIE filutem.

  Dla mnie to paszoł won.
  Nie nawiążę do kunia.
  Ale prarella adekwatna jest.

  Gospodarz Nasz ma!
  Ma?
  Problem?

  Nie miej problemu Gospodarzu.
  Rób swoje.
  TO umiesz.

  Kuźva.

  A może tak napiszę.
  A może nie.
  Zresztą co miałem napisać to istnieje.

 19. Zdziwiony said

  Boydar o kuniach to sobie pisz, ale nie o koniach. Obok perszeonów, rasą większą koni jest rasa. Shire. Nie dzieli się koni na jednostki lecz na rasy.

 20. Boydar said

  To nie ja zacząłem, słowo harcerza !

 21. NICK said

  Jestem pewien.
  Że Lubelak ma większe pojecie niż.
  Dziwisz.
  Się.

  TY, Panie. Nomen omen, Zdziwiony.
  Pan tu kręci.
  Troszku przeginam… .
  Tak.
  Mam cel.

  PODSUMOWANIE.
  Z okazji wynika.

 22. Zdziwiony said

  Kapuję, potraktował nas jak niewolników, pisząc o koniach.

 23. NICK said

  Te.
  Czemu Ty się dziwisz. (19).
  Tylko o koniach?
  Ja Ci wyłuszczę.

  Nawet tak generalinie.
  Będzie to bardzo proste.

 24. Zdziwiony said

  To pod 19/ było do Pana Boydar’a.

 25. Zdziwiony said

  Pomyłka
  ad. 24 dotyczy 22/ zamiast 19/.

 26. Zdziwiony said

  Nick =Ja Ci wyłuszczę.

  Nie strasz!

  https://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:eCYfd-uHC74J:https://www.sadistic.pl/nie-strasz-konia-vt381542.htm+&cd=1&hl=pl&ct=clnk&gl=pl&client=firefox-b-d

 27. bebrave2019 said

  Jan Zbigniew Potocki – Rozbiór Polski Przy Udziale Partii PiS – Jest to jedno z najlepszych wystąpień Pana Prezydenta.

 28. Leo said

  (…) „Swoje żniwa zbiera przy tym antypodatkowy populizm. Blisko 64 proc. Polaków za największą barierę polskiej gospodarki uważa zbyt duże obciążenia fiskalne (…)” – bo my głupie som i tylko do roboty a tylko Panowie Politycy dobrze rozporządzą wypracowanymi przez nas środkami. Nie tylko populistyczna jest ale także bezczelna, nieodpowiedzialna i egoistyczna chęć zatrzymania dla siebie większej części owoców własnej pracy/ One nie należą do nas, roboli, tylko do Elit Przenajjaśniejszych! W takim ujęciu nadmierne korzystanie z wypracowanych środków jest kradzieżą i tak jest przez prawo traktowane. Powyżej nie są to przenośnie czy satyra, tylko opis rzeczywistości.

 29. JerzyS said

  Polacy nie odczuwają wzrostu gospodarczego?

  a co odczuwają Polacy?

 30. NICK said

  Zdziwiony.
  Przepraszam.
  Na chayó byłem.

 31. Lily said

  LIKWIDACJA PANSTW NARODOWYCH.
  To jedno z glownych zadan,przy wprowadzaniu
  NWO,tzw”nowy porzadek swiata”,wg.rasy pan…
  Polega to na tym.”Polacy OUT,wszyscy inni IN”.

Sorry, the comment form is closed at this time.