Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Typowe zachowania wampirów energetycznych i obrona przed nimi

Posted by Marucha w dniu 2019-09-06 (Piątek)

Niekiedy w pracy, w miłości, jak i w rodzinie są tacy ludzie, którzy po prostu „wysysają” życiową energię u innych. Takie osoby podkopują u swych ofiar m.in. pewność siebie, poczucie wartości, zagrażają spokojowi i szczęściu, odzierają z optymizmu.

Jeżeli zdarzyło się czuć zmęczenie, wyczerpanie i brak energii w wyniku niektórych relacji, to bardzo prawdopodobne, że ma się do czynienia z osobą określaną w psychologii jako „wampir energetyczny” lub emocjonalny.

Brzmi to niemal śmiesznie, ale dobrze określa mechanizm oddziaływania wampirów, którzy świadomie lub nieświadomie, ale dosłownie wysysają energię u ludzi, z którymi się stykają i przekuwają ją na swoją korzyść.

Wampira energetycznego można rozpoznać. Oto wzorce jego zachowań:

– Poczucie „wypompowania”, zmęczenia i trudności w zarządzaniu relacją, gdy każda rozmowa staje się męcząca, niezależnie od tematu – to pierwszy znak, który powinien zaalarmować, że to wynik obecności wampira energetycznego.

– Wampir energetyczny ma stałą potrzebę dodawania mu otuchy.

– Ta osoba za każdym razem niemal obsesyjnie domaga się potwierdzeń, czy: „Jesteś na mnie zła (-y)?” lub „Czy robię coś źle?”, „Czy coś się stało?”… Chociaż na początku można to interpretować na korzyść wampira i nawet usprawiedliwiać to jako gest altruimu („Zależy mi na Twoim dobrym samopoczuciu”), ale należy to naprawdę rozumieć jako „uspokój mnie, że nie robię nic złego”.

– Jest to także wzbudzanie litości, gdy chcąc wampira pocieszyć, wpada się w dołek.

– Wampir umie przekonać swego potencjalnego wybawcę, że życie naprawdę jest pasmem nieszczęść, a to pesymizm i zgorzknienie.

– Wampir nie rozwiązuje swoich problemów i nie chce żadnych „dobrych rad” z ofiarą chce tylko dzielić się swoją frustracją i wciągnąć go w emocjonalną grę.

– A tzw. wampir-foch obraża się, i tym wzbudza poczucie winy w swojej ofierze.

– Wampir podjudza, wzbudza silne, negatywne emocje, wbija małe, ostre szpilki w czułe punkty, tak by ofiara wybuchła i dała się wciągnąć w awanturę, czyli jest to prowokowanie do kłótni.

– Wampir korzysta chętnie, bez wyjątku i wielokrotnie z hiperkrytyki wobec innych znanych ofierze osób.

– Jednakże najpotężniejszą bronią wampira jest szantaż emocjonalny, polegający na wzbudzaniu poczucia winy, dzięki czemu może jeszcze łatwiej manipulować swoją ofiarą.

Wampiry energetyczne bywają świadome i nieświadome. Nieświadome wampiry są tak zapatrzone w siebie i swoje problemy, że nie zauważają, że swymi słowami i czynami ranią innych. Mniemają, że są „pępkiem świata” i każdą sytuację oceniają ze swojego punktu widzenia, a działania wszystkich ludzi odnoszą do siebie. Obwiniają innych za swoje nieszczęścia. Uważają, że wszyscy robią im na złość i specjalnie ich krzywdzą. Taka osoba nieświadomie może mieć potrzebę posiadania kogoś, kogo może nieustannie się trzymać. Niekiedy to osoby z bardzo silnym ego, które nie zawahają się „przejechać” po kimś jak czołgiem, wykorzystując potrzeby innych, by zaspokoić własne.

Świadome wampiry energetyczne działają w sposób zamierzony. To wampir narcystyczny, który doskonale wie, że aby iść do przodu, musi „kraść” energię z otoczenia. Z premedytacją wykorzystuje ludzi, a zwłaszcza tych o dobrym sercu, do swych celów i wikła ich w sieć skomplikowanych zależności emocjonalnych.

Istnieje kilka metod, by bronić się przed wampirem energetycznym w miłości, w rodzinie i w pracy.

Po pierwsze można unikać albo bronić się i nie być naiwnym.

Wpaść w pułapkę wampirów energetycznych jest bardzo łatwo. Przede wszystkim dlatego, że są to zwykle osoby z najbliższego grona: rodzic, brat, partner, bliska przyjaciółka, dziecko. Niebezpieczeństwo leży w szantażu emocjonalnym, ponieważ bardzo nam zależy na tej osobie, ale z czasem coraz trudniej jest zaspokoić jej potrzeby.

Można też zacząć od dyskretnego wyrażenia swojego dyskomfortu i niezadowolenia. Jeśli ma się do czynienia z osobą inteligentną, relacje zaczną się poprawiać.

W żadnym przypadku nie angażować się w toksyczną relację, a być asertywnym, nie dać się sprowokować i wciągać w awantury. Wytyczyć granice i chronić swoją strefę komfortu psychicznego i fizycznego.

Nie zwierzać się, nie zdradzać szczegółów na swój temat, nie odkrywać słabych punktów, w które wampir mógłby uderzyć. Udzielać krótkich i rzeczowych odpowiedzi, przy tym zachowując spokój, oceniając sytuację na trzeźwo. W tym przypadku sprawdza się jak najbardziej stara zasada: „Policz do 10 zanim cokolwiek odpowiesz”.

Co prawda, można wampirowi zaproponować wspólną terapię, ale w tej opcji konieczna jest chęć wampira do wprowadzenia zmian.

Niestety, gdy się ma do czynienia z bardzo silnym energetycznym wampirem, jedynym rozwiązaniem będzie zerwanie relacji.

Na podst. Onet.pl
https://prawy.pl/

Komentarzy 14 to “Typowe zachowania wampirów energetycznych i obrona przed nimi”

 1. Ale dlaczego? said

  Na prawy.pl znany rusofob Bodakowski a artykule „Zdradzamy tajemnice pochodzenia Słowian” kłamie:
  „(…)zamieszkujący środkowo-wschodnią Europę ludy słowiańskie (Polacy, Ukraińcy, Białorusini) są tych pra-Ariów bezpośrednimi potomkami. Zupełnie nic wspólnego z Ariami nie mają natomiast pozostali Europejczycy (Francuzi, Włosi, Hiszpanie), w przeważającej części wywodzący się od spokrewnionych ze sobą ludów celtyckich i italskich oraz zasymilowanych przez nie ludów zachodniej Europy (m.in. Iberów). Rosjanie natomiast wykazują znaczną domieszkę ludów fińskich i turańskich”.

 2. brys said

  Emocje, emocje, emocje…. Ja to wszystko dziś uduchowione. To chyba nie jest artykuł dla ludzi pracujących na budowie?

 3. Boydar said

  A ja z Panem Kolegą Kaflem nawet szczerze się przyjaźnię, nawet czasem gawędzimy sobie o tym czy o tamtym. Po każdej takiej pogadance Panu Koledze Kaflowi skacze ciśnienie i opada samopoczucie. Ale ja nie jestem wampirem energetycznym, jestem tylko muzykalnym Chachłem. Natomiast Pan Kolega Kafel to nie wiem; w każdym razie smaczny jest.

 4. Przerabiałem. Potwierdzam.

 5. Enya said

  To są po prostu ludzie o paskudnych charakterach. Zwykle egocentryczni i z kompleksami.
  Ktoś taki właśnie niedawno zniknął z mojego życia.
  Ulga ogromna.
  Ale jeśli z kimś takim mamy obcować, bardzo dobra rada, cyt. „Nie zwierzać się, nie zdradzać szczegółów na swój temat, nie odkrywać słabych punktów, w które wampir mógłby uderzyć. Udzielać krótkich i rzeczowych odpowiedzi, przy tym zachowując spokój, oceniając sytuację na trzeźwo”.

 6. NICK said

  Nazwa niezła.

  Tak.
  Są takie przypadki, które wysycają, żywiąc się i upadlają żywiciela.
  Jemioła to pryszczyk.

 7. Joannus said

  Ad 3
  Trefnisia z siebie Pan robisz.

 8. Boydar said

  Proszę o spokój. Za Pana Jana zabiorę się we właściwym czasie.

 9. revers said

  No a naukowcy szwedzcy idaa dalej w nakoffych teoriach, zaraz po Gretce, to juz chca kanibalizmu dla ratowania planety, smakuje im slodkie miesko ludzkie?

  https://www.magnapolonia.org/szwedzki-naukowiec-kanibalizm-moze-uratowac-planete/?fbclid=IwAR1pYHwizBJ2_9jEwJ-L6PdqUFCRdGyqPrPudyFXDP_AmUfG_hMFnlCnJtI

  Chyba za duzo najedli sie miesa mielonego z hipermarketow Lidla, Netto i podobnych eruo-polnocnych nord big geszefow z mieszanka miesa z trucizna.

  Ostanio w reichu przestrzegali przed kupnem miesa kupionego w Lidlu i Netto, jest zatrute. Smacznego Cylkonu B lub arszenikow dla szczurow w hipermarketowym miesem.

  A rozmawialem ostatnio z wiekowym gosciem ktory pamieta jeszcze powojenne male lokalne masarnie miesa i super kiebasy, moze malo bylo ale zdrowie w latach 60 tychj, dopiero za Gierka w 70 tych latach u.s. zaczeto zamykac te male budujac kombinatty, ktore do dzis pracuja ale juz dla wielkich sieci koszernych inaczej dla goim sieci handlowych.

 10. japadu said


  peska -był taky film z KJ

 11. Przemysław said

  Opis pasuje do Żydów.

 12. Boydar said

  Pogłoski o Pańskiej terminacji okazały się być lekko przesadzone 🙂

 13. Rafal Cz. said

  Ad 2
  Dobry komentarz i nieco zlosliwy a to znamionuje poczucie humoru.

 14. japadu said


  logo PEWEX-DUALIZM Państwowy

Sorry, the comment form is closed at this time.