Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Markso-centryzm

Posted by Marucha w dniu 2019-09-07 (Sobota)

Adam Wielomski: Niedouczonego prawicowca łatwo jest dziś poznać. Cechuje go „markso-centryzm”.

Pod pojęciem tym rozumiem wizję, że historia świata dzieli się na dwie fazy: przed i po Marksie, przy czym sam Marks zajmuje tutaj miejsce centralne, podobne jak Chrystus dla chrześcijan.

Słowem, dla prawicowych nieuków, dla których historia myśli ludzkiej i filozofii jest nazbyt skomplikowana, wszystko, co było do Marksa jest tradycyjne, dobre i nasze, a wszystko, co zaczyna się od Marksa jest złe, stając się marksizmem klasycznym, neomarksizmem lub marksizmem kulturowym.

W wizji tej nawet kosmopolityczny kapitalizm staje się formą marksizmu, podobnie jak tęczowi propagatorzy LGBT. Widziałem kiedyś amerykański antymarksistowski film propagandowy, gdzie nawet zakaz posiadania w domu broni maszynowej uważano za wynik infiltracji marksizmu w USA.

Jest to nieprawdopodobnie sprymitywizowana wizja dziejów kultury zachodniej, jak i samych procesów rewolucyjnych. Otóż, marksizm nie jest ani początkiem, ani końcem, ani punktem przełomowym w tradycji rewolucyjnej.

Jej początków należy doszukiwać się w awerroizmie Wilhelma z Ockham i Marsyliusza z Padwy (XIV w.). Jako ruch masowy rewolucja przeszła, jak do tej pory, przez cztery etapy:
1/ Reformacja – polegająca na emancypacji wiernych od autorytetu Tradycji, Kościoła i jego Magisterium, obiecując jednostce wolność wyznania;
2/ Oświecenie – głoszące całkowite uwolnienie wiernych nie tylko od Tradycji i autorytetu, ale w ogóle od wiary, a tych samych ludzi – występujących w państwach jako poddanych – od chrześcijańskiej monarchii;
3/ Marksizm – zajmuje dopiero trzecie miejsce w procesie rewolucyjnym, zapowiadając uwolnienie ludzi od własności i tego, co się łączy z jej istnieniem: egoizmu, zazdrości, wyzysku, prawa i państwa;
4/ Postmodernizm – to rewolucja trwająca na naszych oczach, a obiecująca uwolnienie ludzi od przyrodzonej im natury, definiującej płeć, seksualność, racjonalność, aby zaproponować wycieczkę do świata bez rozumu, który odkrywa ludzką naturę i rządzące nią prawa.

Mam wątpliwości czy frankfurtczycy, neomarksiści czy – jeśli ktoś woli (błędnie) – „marksiści kulturowi” byli jeszcze marksistami. Odrzucili i uspołecznienie własności i determinizm historyczny oparty na materializmie. Cała ich koncepcja ogranicza się do radykalnej krytyki kultury mieszczańskiej, którą chcą radykalnie zdekonstruować, usuwając kategorię prawdy i odrzucając nowożytny racjonalizm. Ten systemowy brak prawdy, negacja pojęć, płynność i relatywizowanie wszystkiego (łącznie z biologią w zakresie płci) jest charakterystyczne dla filozofii postmodernistycznej.

Magdalena Ziętek-Wielomska: Gdyby ta prawica chociaż jeszcze Marksa czytała… Próbuję sobie wyobrazić tekst napisany przez jakiegoś „prawicowca”, w którym udowadniałby, że Dialektyka oświecenia Adorna i Horkheimera stanowi kontynuację projektu Marksa i Engelsa. Niestety, można tylko pomarzyć…

Sprawa jest o tyle ważna, że dyskusja na temat tego projektu ściśle związana jest z kwestią modernizacji – jej ciemnych i jasnych stron – co ma zupełnie kluczowe znaczenie dla wyboru właściwej drogi rozwojowej dla Polski. Przede wszystkim chodzi o kwestię sprawiedliwego podziału tego, co ludzie własnoręcznie wypracują, jak również o sprawę alienacji człowieka w stechnicyzowanym świecie.

Podczas gdy Marks wierzył w to, że ludzkość czeka świetlana przyszłość właśnie dzięki postępowi technicznemu, Frankfurtczycy patrząc na doświadczenia II WŚ tego optymizmu już nie podzielali.

Marks był bez wątpienia scjentystą, powojenna teoria krytyczna natomiast dekonstruowała naukę jako jedno z narzędzi alienacji i społecznej represji.

Pytań związanych z różnymi aspektami procesów modernizacyjnych jest wiele. Niestety, nie zaprzątają one prawicowych głów, które wolą kupować różne bajeczki, które niczego nie wyjaśniają i nie rozwiązują żadnych realnych problemów.

Myśl Polska, nr 37-38 (8-15.09.2019)
http://mysl-polska.pl

Komentarzy 21 do “Markso-centryzm”

 1. NC said

  Próbuję sobie wyobrazić tekst napisany przez jakiegoś „prawicowca”, w którym udowadniałby, że Dialektyka oświecenia Adorna i Horkheimera stanowi kontynuację projektu Marksa i Engelsa. Niestety, można tylko pomarzyć…

  Czasy rozgryzania zagwozdek dialektyki dawno minęły. Realne wyzwanie to postępująca globalizacja i sprowadzanie ludzi (gojów) do roli niewolnika tych, którzy dążą do stania się władcami świata. Wielomscy „taktownie” unikają tego tematu…

 2. Rafal Cz. said

  Ad 1
  Nie minely. Ale to zajecie dla dla filozofow historii a nie dla ludzi ktorzy krolowej nauk nie wachali.
  Wielomscy niczego nie unikaja, po prostu ich artykol jest o czyms zupelnie innym nie majacym zadnego zwiazku z globalizmem
  ani z Zydami owczesnie.

 3. Marks, czyli fikacja tzw. „lewicy”

  https://pppolsku.wordpress.com/2016/08/07/marx-w-sluzbie-kapitalu/

  Kto wykreował Marksa na ojca „lewicy” można się tylko domyślać, ale była to bezspornie jedna z większych chucp w historii.

 4. Anucha said

  Marksizm , kapitalizm i globalizm , to jak gra w trzy kubki .
  Nigdy nie wygrasz na którykolwiek postawisz .
  Misiek z Nadarzyna dawał wygrać tylko swoim dla podpuchy. ( byłem świadkiem jak na giełdzie warzywnej przy Al. Krakowskiej , kobieta przegrała równowartość fiata 126p)
  I tak jest z tymi ideologiami , wygrywają tylko une.

 5. Troll Polonii said

  Bardzo fajny artykul.
  i bardzo na czasie.
  Na Zachodzie ukazuje sie wiele publikacji na temat „naduzywania’ pojec, o ktorych przecietny obywatel nie ma pojecia ale chetnie powtarza obiegowe opinie.
  Czesto propagandowe.
  Takich niesprecyzowanych a bardzo wyswiechtanych pojec jest rzeczywiscie kilka i sluza czesto do celow propagandowych: marksizm, demokracja, terroryzm, komunizm, internacjonalizm= globalizm, liberalism, konserwatyzm, patriotyzm, prawica, lewica, lewactwo czy wolny rynek.

  Marksizm jest jedna z wielu teorii o funkcjonowaniu panstwa i relacji panstwa ze spoleczenstwem.
  Tak naprawde, nigdzie teoria marksistwoska nie zostala wprowadzona w zycie, mimo, ze pare pomyslow marksistowskich bylo ( i jest!) dosc atrakcyjnych w roznych systemach zarzadzania.

  Marksizm siega czasow egipskich, bo tam po raz pierwszy opisano komunizm.
  I jeszcze, zeby bylo ciekawiej to Powstanie Spartakusa tez pewnie zorganizowali marksisci.
  No i ten francowaty marksista Solon, ktory wprowadzal ‚urawnilowke’ spoleczna w starozytnych Atenach: umorzyl mianowicie dlugi obywateli i zwalczyl lichwe..

  Od najdawniejszych czasow, spoleczenstwa skladaly sie z indywidualnyh osob, ktore mialy te same marzenia, ambicje, tesknoty i …wady.. i slabostki

  Wiele jest teorii na temat harmonii spolecznej i warunkow w jakich te harmonie mozna zachowac.
  Marks nie wymyslil niczego nowego.

  Juz od czasow biblijnych wiadomo, ze raj wymaga pewnej dyscypliny i posluszenstwa wobec praw nadprzyrodzonych.
  I ze w kazdym raju czyha serpens- gad wezowaty, ktory namawia do zlamania umowy spolecznej.

  Nic nowego nie powiedzial Marks.
  Powtorzyl za Biblia:
  ‚Wolnosc jest to zrozumienie koniecznosci’.

  Bo przeciez nie tracimy wolnosci gdy szanujemy przepisy drogowe, i nie przechodzimy na czerwonym swietle.

 6. NICK said

  Troll… .
  Głupcy Ci zazdroszczą.

  Bywaj.

 7. ? said

  Ktoś usilnie pije do Karonia. Po co?

 8. NICK said

  Widać ma uślinienie?
  Karoń?
  Betka!

 9. NICK said

  „Pod pojęciem tym rozumiem wizję, że historia świata dzieli się na dwie fazy: przed i po Marksie, przy czym sam Marks zajmuje tutaj miejsce centralne, podobne jak Chrystus dla chrześcijan.”

  Bardzo BRZYDKO napisane.
  Podobnie/

 10. Boydar said

  I owszem, bżydko; jak zawsze. Tylko nie zawsze tak jasno.

 11. NICK said

  Spierdalaj zatem.
  IMĆi Wielomski.
  Drugie zatem też.
  Macie.
  Ze żoną.
  Gadane.

  I NIC więcej.
  Łachudry.

  Chrystusa bez-cześcić… .

 12. Martusia said

  Jak Karon rozpowszechnil, wzbudzil zainteresowanie wsrod wielbicieli YT – telewizji wplywem marksizmu na obecna rzeczywistosc to tym samym wzbudzil i zazdrosc wsrod akademickiej spolecznosci bo stal osoba bardziej popularna, obeznana w temacie anizeli uznane profesorskie autorytety. Ogladalam ta polemike na YT-ubie pomiedzy nimi i musze przyznac, ze wielbiciele Karonia opluli wiedze Wielomskich.

 13. ? said

  Karoń operuje pojęciami prostymi i zrozumiałymi. Rozkłada każdy temat na czynniki pierwsze od podszewki, bez żadnych pseudo-intelektualnych zawijasów. A że nie wspomina o eskimosach? A wpiszcie sobie wszystkie wymienione przez niego nazwiska i taka wiki wszystko wam pokaże, jak na stole.

 14. Troll Polonii said

  Czy ktos moze mnie uswiadomic dlaczego dyskusja nad roznymi systemami zarzadzania jest zakazana .. i to glownie w tzw. demokracjach??
  Dlaczego rozmyslania dialektyczne sa smiertelnym grzechem politycznym?/
  Mozna tworzyc filmy o morderstwach, wojnach, horrorach, zboczencach itp.
  Ale nie wolno dyskutowac czegos co jest uwazane za zbrodnie przeciwko kapitalizmowi.

  Marks nie potepial kapitalizmu.
  I dla tych, ktorzy go kiedys musieli czytac, cale te rozmyslania marksistowskie sa pozbieranymi do kupy roznymi teoriami i dywagacjami na temat stosunkow spolecznych w panstwie.

  Temat nie jest nowy.
  Ponad 50 lat temu, taki jeden facio, co sie nazywal Ralph Miliband napisal taka ksiazke pt. The State in Capitalist Society- an analysis of the Western system of Power, analiza zachodniego systemu wladzy.

  Miliband rozwaza relacje panstwa i spoleczenstwa w kapitalizmie.
  Dzis juz wielu publicystow – i to w zachodnich demokracjach zadaje pytnie: Czy pieniadz ma rzadzic panstwem, spoleczenstwem?.
  Czy kapitalizm musi byl przyjety we wszystkich panstwach i ‚kapitalizacja’ musi byc globalna? Dlaczego?

  Czy panstwo ma prawo kontrolowac rynek?. Czy biznes powinien zarzadzac spoleczenstwem?

  Bo, zdaniem roznych r publicystow, kapitalizm jest wrogiem jednostki; ubija prawa pojedynczego czlowieka.

  No bo jesli prezydent USA pogniewa sie na prezydenta Jugoslawii, to ma prawo nie tylko zamordowac Miloszewicza ale i polowe ludnosci serbskiej. (nie wiadomo, dlaczego serbskiej, skoro Miloszewicz nie byl Serbem)

  Interesy poszczegolnego obywatela w ogole nie sa brane pod uwage.
  Tak jak w Jugoslawii, tak i w Libii,, Iraku czy Afganistanie rzadzi wielki bizens kapitalistyczny,.

  To biznes decyduje czy Iranczycy beda zyc czy sie ich wszystkich wymorduje a kraj pocwiartuje na czesci.

  Sa i tacy ‚spekulanci’., ktorzy porownuja wielkie korporacje do …sowieckich kolchozow, jako ze wielka grupa biznesowa tzw. co-op ma wieksza moc produkcyjna, wieksze szanse przetrwania i wiekszy dostep do rynku.

  Biznes w kapitalizmie ( ale tylko wybrany) tez ma prawo istniec na koszt panstwa: miliatria, banki, politycy-biznesmeni..

  Dlaczego w kapitalizmie o wyborach decyduje pieniadz a nie tzw. individual case merit (indywidualne cechy kandydata) – a nie ile uzbiera pieniedzy?

  Krytyczne myslenie w kapitalizmie jest zabronione bo od razu zaczynaja sie wyzwiska.
  Bo na przyklad, niemozliwa jest wlasciwie swobodna dyskusja na temat relacji: praca-kapital- zysk, bo to od razu niektorym wrazliwym pachnie komunizmem.

  Ale nawet osiol w USA juz wie, ze decyzja przekazania przemyslu USA robotnikom chinskim byla idiotyczna.
  Idiotyczny byl tez powod; ze niby robocizna byla za droga!

  Znaczy sie kapiitalizm polega na aparteidzie finansowym: robotnik moze pracowac tylko na umowach smieciowych.

  A ja ze zdumieniem sluchalem dzis wiadomosci z Polski.
  Otoz obie partie obiecuja dziwne rzeczy.
  Bardzo dla mnie dziwne.

  Nauczyciel ma obiecana srednia place niecale 3 tysiace zlotych!!
  To przeciez tyle samo co mial w PRL!
  Tyle, ze w PRL- mal darmowa opieke, edukacje i wczasy rodzinne.
  A kobietom obiecuja dwumiesieczny urlop macierzynski!!
  W PRL byl 3-iesieczny platny urlop a matki karmiace mial godzinna przerwe w pracy na karmienie niemowlecia.

  A dzieci mialy na wszystko znizke i do teatru praktycznie chodzilo sie za darmo, cala klasa .

  Dzieki temu, jako uczen szkoly i podstawowej i sredniej, moglem ogladac opere kilka razy w roku i chodzic do Teatru Starego w Krakowie na kazdy nowy spektakl. I moglerm z kolegami chodzic do Filharmonii na koncerty swiatowej slawy wykonawcow.
  I nie wyobrazam sobie, ze w obecej, kapitalistycznej Polsce moze siebie i rodzine utrzymac na przyklad poeta czy…filozof.

  W kapitalizmie nie ma nadbudowy. Jest biznes i marketing.
  i to co Noam Chomsky nazywa ‚fabricated consumer’.

  Klienta sie sztucznie tworzy, zeby bizness nieuczciwy wciskal mu kazde gowno za duze pieniadze. Przykladem jest nie tylko Monsanto czy firmy farmakologiczne ale caly przemysl z tworzyw sztucznych, toksyczne kosmetyki, nawet pampersy dla dzieci zaswinione olowiem.

  Commercial dishonesty – oszustwo komercyjne i w lecznictwie i w nauce i w produkcji zywnosci – stalo sie legalne.
  Nie ma zadnej kontroli publicznej nad toksycznymi lekami czy produktami zywnosciowymi.
  Ilosc wypadkow na drodze w Polsce jest monstrualna!!
  Przeciez Polacy sie sami wybija do nogi.
  Zadluzenie spoleczenstwa jest norma, narkomania, przestepstwa, ilosc bezdomnych ludzi, oficjalnie zalegalizowane zboczenia , i totalna znieczulica na krzywde bezbronnych; tak w kraju jak i zagranica.

  Dlaczego nie wolno o tym mowic?

 15. NICK said

  Martusia.
  Ni Karoń ni Wielomscy.
  Trudno.
  Szukamy dalej… .

 16. Troll Polonii said

  11
  Martusia
  Byc moze , ze Karon stal sie gwiazdorem dla jednych;
  a zwyklym dyskutantem dla innych.

  Karon ma prawo opowiadac co mysli.
  Kazdy ma prawo myslec inaczej.
  Na tym polega dyskusja.

 17. Rafal Cz. said

  Ad 5
  Wreszcie rozsadna wypowiedz.

 18. ? said

  Re 13:
  Wiadomo, on też nie mówi wszystkiego. I pis-uje mocno. Ale mądrej głowie…

 19. Karol Marks był zięciem pruskiego CENZORA Nadrenii, który po stłumieniu Wiosny Ludów został MSW Prus, był obligatoryjnym Premierem Prus. Teść Marksa był jednak Premierem dość krótko, bo zastąpił go Otto Bismarck.
  Mówi się, że Bismarck ZFINANSOWAŁ Marksa dla Rosji, Lassalla dla Niemiec, Karola Darwina i Freuda. Bismarck bał się kapitału ludowego, jako NATURALNEGO sojusznika i Patriotycznego Kleru Luterańskiego, i że kapitał ten zostanie przejęty przez kler katolicki i Watykan, stając się podstawą Katolickiej Bolszewizacji Niemiec.
  Asz pytał mnie niejednokrotnie: W JAKI SPOSÓB BOLSZEWIZM MARKSISTOWSKI WYGRAŁ Z KATOLICKIM? czyli Marks z Chrystusem ???
  Odpowiadałem, że dzięki DARWINOWI I FREUDOWI, oraz zniszczeniu niemieckiego kapitału ludowego przez Babla, który zareplikował wniosek Centrum, żeby uznać kapitał żydowski za Aspołeczny: MOII PANOWIE, ANTYSEMITYZM TO SOCJALIZM DLA GŁUPICH – za co dostał Brawa. – Stąd domaganie się PRZYMUSOWEGO Leczenia Psychiatrycznego Antysemitów.
  Nie od rzeczy było również to, że marksizm był oficjalnie żydowski a katolicyzm kryptożydowski. Robotnicy SOLIDARNOŚCIOWI poszli Za Żydami do Rzeźni i oddali spermie jerozolimskiej Cały Kapitał Narodowy. Konstytucję Jaruzelską PROTESTOWAŁO tylko 5 czy 6 osób, w tym ja.
  Marksizm jest Aktualny jako doktryna Siły i PRZEMOCY, która, Dzięki Mnie, Holokaustem-NKWD i Juden-SS zastąpić się nie dała.

 20. Rafal Cz. said

  Wolnosc jest zrozumieniem koniecznosci.Oto konkluzja nie wymagajaca wyjasnien.

 21. Rafal Cz. said

  Ad 14
  Pan wie co mowi i ja to podziwiam. Szczerze. A dla tych ktorzy zabieraja glos nie majac zielonego pojecia o czym mowia mam jedna
  rade, dajcie sobie spokoj z mysleniem. Zeby myslec racjonalnie trzeba nieco wysilku a z tym u was kiepsko.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: