Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Bukareszt vs Warszawa: Dwa podobne stadiony, a różnica w cenie sięgnęła miliarda złotych

Posted by Marucha w dniu 2019-09-09 (Poniedziałek)

Nie wszyscy wiedzą, że w Bukareszcie stoi stadion bardzo podobny do Stadionu Narodowego w Warszawie. Rumuńska „Arena Narodowa” przez wielu uznawana jest za kopię obiektu, jaki powstał w stolicy Polski.


Na obu stadionach może zasiąść ok. 56 tysięcy widzów, oba mają rozsuwany dach, w obu zastosowano podobne rozwiązania architektoniczne w zakresie trybun. Oba obiekty budowano w podobnym okresie. Nawet krzesełka zostały wyprodukowane i dostarczone przez tę samą firmę.

Czy są zatem jakieś wyraźne różnice? Owszem, są. Stadion w Warszawie kosztował miliard zł więcej.

Arena Narodowa w Bukareszcie ma 55,634 miejsc siedzących. Stadion Narodowy w Warszawie liczy sobie 56,826 miejsc siedzących (wg wymogów UEFA). Obiekt w Bukareszcie został wybudowany w latach 2008–2011 w miejscu starego stadionu Lia Manoliu. Budowa obiektu w Warszawie również trwała w latach 2008-2011 i poprzedzona została rozbiórką nieużytkowanego w celach sportowych Stadionu Dziesięciolecia.

Zarówno Arena Narodowa, jak i Stadion Narodowy posiadają rozsuwany dach, podobne rozwiązania architektoniczne w zakresie trybun, sal konferencyjnych, restauracji oraz podziemnych garaży. Nawet zamontowane na trybunach krzesełka zostały wyprodukowane i dostarczone przez tę samą firmę.

Czy między stadionem w Bukareszcie i Warszawie są zatem jakieś wyraźne, dostrzegalne na pierwszy rzut oka różnice? Okazuje się, że są i to w bardzo drażliwym aspekcie. Zgodnie z informacjami, do których dotarłem, na budowę Areny Narodowej w Bukareszcie wydano 234,5 milionów euro, co w przeliczeniu na złotówki (1 euro = 4,30 zł) da nam kwotę około 1 miliarda złotych. Z kolei budowa Stadionu Narodowego w Warszawie pochłonęła 1,97 miliarda złotych (informacja podana przez „Gazetę Wyborczą” na bazie rzetelnych źródeł).

Dlaczego koszt wybudowania obiektu w Warszawie tak bardzo przewyższył koszty budowy bardzo podobnego stadionu w Bukareszcie? W tej kwestii powstał nawet specjalny raport Najwyższej Izby Kontroli (NIK). Kontrolerzy NIK negatywnie ocenili działania spółki Narodowe Centrum Sportu (tj. podmiotu odpowiedzialnego za budowę). Co prawda stwierdzili, że Stadion Narodowy powstał w terminie umożliwiającym organizację turnieju EURO 2012, ale w kwestii samej budowy i wykorzystania tego obiektu ocena była negatywna.

Przede wszystkim przed podjęciem budowy Stadionu Narodowego nie dokonano analiz ekonomiczno-finansowych pod kątem kosztów budowy i utrzymania oraz możliwości wykorzystania, w celu wyboru najbardziej oszczędnego, wydajnego i skutecznego sposobu realizacji zadania. NIK ustaliła, że o co najmniej 268,8 mln zł przekroczone zostały uprzednio określone limity kosztów budowy Stadionu Narodowego. Nie bez znaczenia było również zlecanie wykonania robót dodatkowych na podstawie sześciu umów o łącznej wartości 129,4 mln zł, które zawarto z naruszeniem prawa o zamówieniach publicznych.

Przy okazji należy odnotować, iż nie jest prawdą jakoby Stadion Narodowy w Warszawie był najdroższym tego typu obiektem na świecie. Okazuje się, że nie było go nawet w pierwszej dziesiątce najdroższych obiektów sportowych wybudowanych do końca 2012 roku (w zestawieniu tym znalazły się obiekty, które kosztowały – w przeliczeniu na złotówki – od ok. 2,5 do 5,4 mld zł).

Źródła informacji:
> National Arena costa 119 milioane de euro si a ajuns la 234! (GSP.ro)
> Budowa i wykorzystanie Stadionu Narodowego w Warszawie (NIK.gov.pl)
> Ile to kosztuje i dlaczego tak drogo: Stadion Narodowy w Warszawie (Wyborcza.pl)

https://niewygodne.info.pl/

Komentarzy 26 to “Bukareszt vs Warszawa: Dwa podobne stadiony, a różnica w cenie sięgnęła miliarda złotych”

 1. Antares said

  Po prostu w Polsce praca jest droższa i tyle w temacie.

 2. revers said

  Czyli jak zawsze stare rodziny zarobily ok mld, a goje dobrze wykaply sie w plywajacym po niemal kazdym deszczu stadionie w cenie drogiego biletu oczywiscie, alles exlusiv.

 3. NyndrO said

  Trzeba dodać, że przez bardzo długi okres stadion był niefunkcjonalny. Bubel totalny. Taka troszku oczyszalnia ścieków.

 4. ciul -ciul said

  Cus mi sie wydaje ze stadion warszawski projektowany byl miedzy innymi przez firme JSK z Duesseldorfu i ten projekt polozyl ,ich na obie lopatki,bo tej firmy juz nie ma. (consortium gmp Architects von Gerkan, Marg and Partners, J.S.K Architekci Sp. z o.o. and sbp—schlaich bergermann und partner (the design by Volkwin Marg and Hubert Nienhoff with Markus Pfisterer, Zbigniew Pszczulny, Mariusz Rutz, Marcin Chruslinski)).

 5. AniaK said

  Stadiony może podobne, ale na pewno przy okazji budowy tego obiektu Węgrom nie udało się naprodukować tylu milionerów co nam. Co innego jak się buduje dom za własne pieniądze – wówczas trzeba wszystko dokładnie prześledzić – a co innego jak na budowę stadionu, autostrady…ma się do dyspozycji pieniądze podatników. Do przetargu wystarczy podstawić kilku kolegów z zawyżonym cennikiem, wynająć trochę taniej siły roboczej i po zakończeniu roboty do podziału kupa kasy. Kto zakosztuje takiego biznesu za żadne skarby nie da się wyrzucić z tej branży.

 6. AniaK said

  cd
  Od NIK-u można dostać ewentualnie jakąś naganę, ale najważniejsze że binas wypalił. To nie jakaś Białoruś tylko kraj UE.

 7. AniaK said

  Sorki. Bukareszt pomylił mi się z Budapesztem. Miało być Rumunom a nie Węgrom.

 8. AniaK said

  Co tam stadion. Doszły mnie słuchy, że nawet za jeden słupek z wyświetlaczem na przystanku autobusowym można ustawić się do końca życia.

  od min.3:50

  ,https://www.youtube.com/watch?v=eChSRzfSEO0&list=LLi0CZwVv-n6-y_0S-wRLZww&index=5&t=1010s

 9. revers said

  No ale ziemie pod stadion z lokalizacja nalezaly do starych rodzin, i juz na starcie wybulono rownowartosc nowego stadionu jak w Rumunii przy wykupie gruntu, a nie np. gleboka rekonstrukcja i budowa od nowa w miejscu stadionu dziesieciolecia.

 10. AlexSailor said

  Tak wyglądają inwestycje nie prywatne.
  JKM tłumaczy to bardzo dobrze i nie ma znaczenia, że wielu go nie lubi.
  Po prostu każdy musiał zarobić.
  Podobnie jest z najdroższymi na świecie polskimi autostradami.
  Jak i z kosztem ich użytkowania – opłata za przejazd ze Świecka do Warszawy i z powrotem jest wyższa, niż vineta na przejazd Szajcarskimi
  autostradami przez 13 miesięcy.
  Jaki koszt kucia autostrad przez góry i przepaście, no i jaka jakość tych dróg.

 11. Na tym stadionie wielu podwykonawców się przejechało. M.in. Piotr Rybak.

 12. nod said

  Ad.6 Bo jEURO w założeniu było przekrętem.
  A skoro a priori zakładamy że i tak firmę trzeba będzie zamknąć to dlaczego mam nie zarobić raz jeszcze przekręcając podwykonawców?
  Ten sam mechanizm działał przy autostradach…
  Na szczęście dzięki prawu wszyscy poszkodowani mogą iść do sądu po odszkodowanie od zbankrutowanej nie mającej niczego już firmy…

 13. Boydar said

  A to nie szkoda butów ?

 14. Archer said

  Widzicie jak PrzestępczośćOrganizowana i PracySwoimLudziom zbudowali bardzo podobny stadion jak „cyganie” w Rumunii, ale za prawie 2 razy drożej. A ile przy tym lodów ukręcono. Można? Można.

 15. AniaK said

  Ten biznes też im się udał. Troszkę tam dołożyli ale pewnie nikt nie zauważył.

  https://www.wnp.pl/budownictwo/warbud-i-hochtief-polska-wygraly-przetarg-za-250-mln-zl,217502_1_0_0.html

  „Samo Muzeum II Wojny Światowej buduje konsorcjum firm Warbud i Hochtief za 249,9 mln zł. Wszystkie środki na ten cel pochodzą z Ministerstwa Kultury[22].

  W kwietniu 2015 Rada Ministrów postanowiła o kolejnym przesunięciu terminu zakończenia budowy na 2016 oraz o zwiększeniu środków na tę budowę do 448,9 mln zł” (Wikipedia)

 16. I teraz wyobraźcie sobie, jakie przekręty poprzedzały powstanie Chmielnickiego na Ukrainie… A to wszystko poszło na konto Polaków… Czy słusznie?

 17. AniaK said

  cd.
  I jaka piękna współpraca polsko-niemiecka finansowana przez nasze Ministerstwo Kultury. Aż strach pomyśleć, że gdyby nie II Wojna Światowa ten piękny obiekt nigdy by nie powstał.

 18. abcdef said

  Wydaje mi się, że autor artykułu to jakiś zwykły, polski malkontent. Nasz stadion kosztował więcej niż jakiś rumuński z tej prostej przyczyny, że jest lepszy. Za jakość trzeba płacić — Pan Boydar raczył wspomnieć o butach i przypomniałem sobie mojego dziadka, który pouczał mnie: Panie wnuczku, lepiej kupić buty lepsze, choć droższe, niż jakieś [przymiotnik nie nadaje się do druku] barachło, które rozpadnie się po kilku dniach lub po pierwszym deszczu. 😉

  ——
  Jest Pan pewien swojego?
  Admin

 19. Piotr Podgórni said

  Stadion w Warszawie jest drożzy niż ten w Bukareszcie ponieważ ten nasz łączy funkcje stadionu i basenu narodowego.

 20. Jack Scissors said

  To jest stadion z Cape Town do którego dorobiono nieudolnie zadaszenie: http://stadiony.net/stadiony/rsa/cape_town_stadium

  Całość robiła związana z BND firma architektoniczna z Niemiec, która robi chyba wszystkie finansowane z kieszeni polskiego podatnika stadiony Polin.

 21. jasiek z toronto said

  Re: Artykul…
  „bolek” przeciez powiedzial: „ze na glupocie (zydzi) robi(a) sie najlesze yneresa…”. Wiec o co chodzi???..
  Jakies zdziwienie?

  Podobnie ma sie z „demon-kreacja”… Wiekszosc polskich idiotow i durni powtarza bez zadnego zastanowienia zydowski „szyld” demokracja…(tzw. wybor „wiekszosci” – ale w zadnym ich zakladzie pracy, biurze czy administracji NIE ISTNIEJE demokracja i NIGDY nie istniala…., a funkcjonuje system hierarchiczny, bo to szef, dyrektor czy kierownik decyduje o produkcji lub uslugach a nie zaden pracownik czy pracownicy (wyrobnicy)…

  Podobnie jest z polityka: tylko jeden decyduje o polityce vide partia i jej lider. Czlonkowie partii maja g…wno do powiedzenia i glosuja w „kneSejmie” jak lider (kalkstain) sobie zyczy, ale niemalze wszyscy czlonkowie wszelakich partii pier…ola o demokracji…przez 24 godziny na dobe…

  Ach, szkoda pisac…

  ======================
  jasiek z toronto

  http://polskawalczaca.com

  P.S. Czy wsrod Apostolow (12) byla demokracja? Czy byl Jeden i to On mowil i nauczal???…
  (no skoro mamy nasladowac Pana Jezusa, to Go k…rwa nasladujmy do KONCA, a nie tylko w niedziele…i tylko po „lebkach”…

 22. revers said

  Przpomniec nalezy ze eurokolchoz wyasygnowal na ten cel 66 mld euro, to co tam 1 mld do przodu, czy do tylu na budowe stadionow glownie wschodnioeuorpejskich po Donbass, a ten stadion europejski donbaski, zostal zrownany z ziemia, wraz z przebywjcymi w nim cybrortycznymi najemnikami w tym z Polski, ze do dzisaj mozna wyciagac resztki unijnych cyborgow z ruin.

  Wczesniej hgw bo w 2007 roku skasowala za czajke 1,5 mld euro, jak widac po 12 latach nadaje juz sie odplyw sciekow do kasacji.

  http://telewizjarepublika.pl/modernizacja-czajki-warta-ponad-pol-miliarda-euro-przypominamy-niejasne-kulisy-przetargu-z-2007-roku,84495.html?fbclid=IwAR1hOSUo5uDs10aaAYbYJKMFAR69apPrJSWDhd7G30QSqnw3CPWROPkdowI

 23. Paralizatorscenowy said

  warszawa jest droga, koszty budowy czegokolwiek w Wawie to 100% więcej niż gdzie indziej w Polsce a co dopiero na Węgrzech gdzie wszystko łącznie z cena pracy jest tańsze.wystarczy popatrzeć na wielkość inwestycji koncernu vwag na Węgrzech a w Polsce….poza tym u nas sa jeszcze służby….szeroko pojęte siatki interesów które trzeba nasycić…

 24. Jowram said

  Przygotowują zamach stanu ze stanem wyjatkowym. W pamiętną noc 4 czerwca 1992 kaczyńscy chcieli wyprowadzić wojsko na ulice i aresztować Wałęsę i resztę liderów parlamentarnych. Zdecydowana postawa Wałęsy nie dopuściłą do wyprowadzenia wojska tzw. Jednostek Nadwiślańskich MSW stacjonujących w Warszawie. Dlatego Wałęsa zlikwidował tą formację aby nikt już nie miał takich pomysłów. Teraz Kaczor gotowy jest na rozlew krwi. Przecież jeżeli sejm w składzie niewybranych posłów przegłosuje ustawy blokujące nowych rządzących to skończy się zamieszkami, wtedy Kaczor ogłosi stan wojenny i nie dopuści do zaprzysiężenia nowego Sejmu, zwłaszcza że ma Dudę idiotę.

 25. japadu said


  a na kuronie X-lecia było podobnie

 26. Szarak said

  Jan Tomaszewski – jakby nie było, specjalista – zawodowy użytkownik, niezapomniany bramkarz niezapomnianej polskiej reprezentacji ,
  w okresie budowy tego warszawskiego stadionu był członkiem PiS-u. Pamiętam jego apele o zainteresowanie się tą budową, marnotrawstwem
  i rozdrapywaniem ogromnych funduszy… Bolało go serce, bolało!
  I dostał partyjnie „po łapach”… za wtrącanie się, kropka.
  A tu po latach objawienie, NIK wykazał…..,e tam, szkoda słów.

Sorry, the comment form is closed at this time.