Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Boydar o Byliśmy przeciw powstaniu
  Boydar o Faza fermentacji
  Wandaluzja.pl o Wolne tematy (53 – …
  Głos Prawdy o Wolne tematy (53 – …
  JerzyS o Szumowski dla money.pl:…
  Głos Prawdy o Wolne tematy (53 – …
  gnago o Łukaszenka: zyskał miesiąc – s…
  Głos Prawdy o Łukaszenka: zyskał miesiąc – s…
  Głos Prawdy o Wolne tematy (53 – …
  Maverick o Wolne tematy (53 – …
  Marucha o Zapanuj nad własnym czasem – o…
  PanSmetek o Łukaszenka: zyskał miesiąc – s…
  tak na koniec o Wolne tematy (53 – …
  NC o Zapanuj nad własnym czasem – o…
  NyndrO o Wolne tematy (53 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 519 obserwujących.

Minimalne zwycięstwo

Posted by Marucha w dniu 2019-09-11 (Środa)

Jedna rzecz jest absolutnie przezabawna. Jeśli nawet istniała szansa, żeby miliony Polaków nie interesujących się polityką nie zwróciło najmniejszej uwagi na konwencję PiS-u i składane przez tę partię obietnice – to w ciągu kilku następnych dni rzesze ochotników: redaktorów GW i TVN, dyżurnych ex-pertów, liderów opozycji oraz szpeców z FB – zrobiły wszystko, żeby chyba już każdy w Polsce dowiedział się, że przez PiS zarobi więcej i jakie to straszne nieszczęście jest.

Już pal sześć minimalną, inflację i wszystko inne – ale to jest Nobel z propagandy wyborczej! Wszyscy pracują na PiS…!

Praktyka a teoria

Cały ten humbug bowiem – i obrona, i atak, a w istocie nawet i ten artykuł – służą… tylko jednemu: popularyzacji PiS-u. A wobec tego, wobec faktu, że cała ta dyskusja odda na kolejne cztery lata rządy nad Polską partii, która dla dobrego witza wyborczego powie, a co gorsza zrobi wszystko – wszelkie teoretyzowanie powinno zblednąć i ustąpić. Naprawdę, to nie jest dobry moment na udowadnianie wyższości którejkolwiek z teorii ekonomicznych – skoro mamy do czynienia z czystą, prostą, by nie powiedzieć prymitywną PRAKTYKĄ partyjnej demokracji.

Zaprawdę, istnieje wiele powodów, żeby krytykować PiS – zwłaszcza za fatalną politykę zagraniczną. Można i należy wytykać także niedotrzymanie poprzednich jeszcze obietnic wyborczych, jak nienaruszenie przywilejów zagranicznego kapitału w Polsce, przy realnym wzroście obciążeń dla polskich przedsiębiorców czy nierozliczenie dekad afer inaczej niż gadaniem w telewizji. Warto wreszcie wskazywać, że nawet osławione ulgi socjalne PiS-u – nie składają się na spójny system polityki społecznej, a zatem i nie dadzą zapewne trwałych efektów. ALE..

…ALE jednocześnie trudno nie zauważyć, że po pierwsze nawet ta namiastka programu udaje przynajmniej JAKIŚ program, podczas gdy niemal wszyscy pozostali tylko się do niego odnoszą (najczęściej krzycząc “Nie, bo… nie!“). A po drugie nie można oprzeć się wrażeniu, że krzyczy przede wszystkim PR-owa zazdrość, w typie: „Czemu my na to nie wpadliśmy” względnie: „Czemu nas nikt nie słuchał gdy też tak obiecywaliśmy?!”. I stąd właśnie w odpowiedzi na hasła PiS-u zamiast alternatywnej wizji – zewsząd słychać tylko zawzięte “Skuś baba dziada! Skuś baba dziada!“.

No sorry, ale prowadzenie kampanii i polityki pod hasłem w nadziei, że “Może się im nie uda i Polakom będzie jednak gorzej!” – to nie jest jednak ani efektywny, ani uczciwy projekt dla Polski. To naprawdę jestem bowiem wciąż kwestia techniki politycznej. Wizerunkowo to naprawdę wygląda nie jak ostrzeżenia, ale jak ŻYCZENIE sobie, żeby Polakom było gorzej. Bez urazy, ale ktoś, kto życzy mi złamania nogi – to niekoniecznie faworyt do otrzymania mojego głosu… A tak to bardzo łatwo przedstawić. I już jest przedstawiane.

Czyli nie tylko przeciwnicy PiS-u popularyzują tę partię i jej hasła – ale i sami dają się pozycjonować albo jako zwolennicy znanej z ostatnich trzech dekad dewastacji Polski, albo jako podejrzani sabotażyści nie pozwalający naszego kraju ze stanu tego wyprowadzić.

I to jest dopiero paradoks! W istocie przecież Prawo i Sprawiedliwość ani niczego ważnego nie zmienia, ani nie poprawia, po prostu sobie trwa, nie oglądając się na koszty – oczywiście UTRZYMUJĄC III RP w obecnym kształcie. Jak mogłoby być inaczej, skoro twór ten od początku tworzył Jarosław Kaczyński? Skoro to w III RP to PC, a obecnie PiS uwłaszczyło się na ogromnym majątku – i skoro to tylko w tym chorym systemie formacja tak sprawna w utrzymywaniu władzy i tak upośledzona w jej sprawowaniu może rządzić dalej. PiS i III RP to jedno, podobnie zresztą jak PSL, SLD, czy ciąg UD/KLD-UW-PO.

A co chodzi z tym całym minimalnym wynagrodzeniem?

To akurat jest proste. Po pierwsze – na jego temat dyskutują przeważnie ci, którzy minimalnej pensji bynajmniej nie zarabiają. Po drugie wszelkie debaty, prognozy i wyliczenia abstrahują od tego, że w Polsce albo zarabia się więcej niż przepisowe minimalne wynagrodzenie – albo oficjalnie znacznie mniej, na jakichś cząstkach etatów, w najlepszym razie uzupełnianymi umowami cywilnoprawnymi, a w gorszym – płaceniem pod stołem. I to właśnie jest najważniejsze – PRAKTYKA. Naprawdę dyskutujący wierzą, że legendarna polska zaradność/cwaniactwo (czy jak to jeszcze zwać) nie poradzą sobie z choćby najszczerszą intencją ustawową? Już nie mówiąc o nieszczerej…

Umówmy się, nie wdając się w dalsze kłótnie co do zasadności samego rozwiązania – trzeba się zgodzić, że ustawowo regulowane wynagrodzenie minimalne wyrażane płacą pełnego etatu i praktycznie prawnie niewymagalne i nieegzekwowalne – nie ma większego sensu. Nawet bowiem zgadzając się, że fajnie by było, gdyby ludzie zarabiali więcej – trzeba przyznać, że w ten sposób się tego po prostu nie rozwiąże.

Ale czy rozwiązać się nie da? Bez przesady, w Europie działa choćby ewidentnie lepsze rozwiązanie brytyjskie, w którym określa się corocznie waloryzowaną STAWKĘ GODZINOWĄ. W roku 2019/20 to £8.21 – niezależnie od tego ile godzin się pracuje. Proste? Proste. I nikomu nie przychodzi nawet do głowy, żeby dać mniej, w żaden legalny sposób[i]. Tyle, że to nie brzmi tak fajnie, jak wzięta z księżyca superfajna kwota miesięczna…

Innym abstrakcyjno-absurdalnym elementem obecnych przekomarzanek jest zjawisko dla mojego pokolenia jak najbardziej konkretne – zwłaszcza jako straszny straszak: INFLACJA. Cóż, nie chciałbym wypaść na jeszcze straszniejszego straszowca – ale drodzy rodacy, w Polsce inflację JUŻ MAMY. Obecnie na poziomie 2,8 proc. – czyli taką, jak np. 7 lat temu – wobec średniej 1,7 proc. dla Unii Europejskiej. Wprawdzie dyżurni ex-perci kwitują to zgrabnym „wzrosty cen są umiarkowane”, niemniej realnie wzrost jest odczuwalny podczas zakupów w perspektywie przynajmniej miesięcznej.

W tej sytuacji nie ma sensu straszenie inflacją jako wypadkową wzrostu płac – bo to nie są lata 90-te i rząd nie wydrukuje pieniędzy, żeby dać wyższe płace pracownikom państwowych przedsiębiorstw. Prywatni sobie „jakoś” poradzą – tzn. zapłacą trochę więcej od obowiązkowego (?) kawałka etatu, budżet sobie coś tym załata, doktrynerzy będą biadać – a inflacja będzie sobie rosła NIEZALEŻNIE od wzrostu płac, po pierwsze ze względu na stałą tendencję dopasowywania cen polskich do średniej unijnej przez wielkie koncerny handlowe (choćby ze względu na potrzebę maksymalizacji zysków), a po drugie w związku z faktem, że pieniądz bez pokrycia produkuje dziś nie żaden rząd, tylko banki komercyjne i firmy lichwiarskie udzielające pożyczek z niczego, ulegających multiplikacji przy spłacie.

To dług jest czynnikiem inflacjogennym, a nie praca czy kapitał! Nie mówiąc już o innym podziale kosztów pracy czy dochodów z kapitału…

Czy więc te nieszczęsne hasła PiS-u oznaczają dla polskich przedsiębiorców zmniejszenie dochodowości? Niekoniecznie, skoro (przynajmniej teoretycznie) koszty można przerzucić na konsumentów. Czy są równoznaczne zmniejszeniu stopy zysku? Być może, no ale to przecież sami przedsiębiorcy musieliby się na to zgodzić uznając bezdyskusyjność wprowadzonych regulacji. A zrobią to?

W rzeczywistości zresztą Prawo i Sprawiedliwość wcale nie wykańcza przedsiębiorców, tylko… własne zaplecze, czyli budżetówkę. Gdyby miało dojść do rzeczywistego sztywnego określenia podwyższonego wynagrodzenia minimalnego – to przecież uderzyłoby ono przede wszystkim w tych pracodawców, którzy wywinąć by się nie zdołali, a więc w szpitale, szkoły i jednostki kultury – gdzie znowu pojawią uzasadnione roszczenia płacowe ochroniarzy, pracowników warsztatów, salowych, sprzątaczek i… artystów (też często zarabiających zaledwie podstawowe/minimalne wynagrodzenie, bo dorabiających tzw. nadgraniami). A przecież nikt tym wszystkim kopciuszkom nie dołoży żadnych pieniędzy do dodanych obowiązków i kosztów!

Mamy do czynienia ze zwielokrotnioną „ustawą 203” – czyli archetypicznym radosnym uchwaleniem podwyżek dla służby zdrowia bez wskazania skąd na te podwyżki wziąć. Tak narodziły się miliardowe długi szpitali – i tak właśnie mamy do czynienia z zapowiedzią ich ponownego wzrostu. BO TO DŁUGI RODZĄ DZIŚ INFLACJĘ!

No i widzicie Państwo, jednak rozmawialiśmy o pomyśle PiS-u, a skoro nikt nie jest w stanie przeczytać tak długich rozważań – to i tak zostaje z nich tylko to, że ktoś komuś chce podnieść pensje, a ktoś inny marudzi. Otóż ja nie marudzę, Polacy powinni zarabiać więcej. Ja się tylko martwię, że nie będą…

I jakie to niby będzie, którejkolwiek strony – minimalne zwycięstwo?

Konrad Rękas

[i] Inna rzecz, że rozwiązanie to ma także inne, niekoniecznie korzystne dla samych pracowników konsekwencje – jak spłaszczenie dochodów czy unikanie dodatków czy innych benefitów dla pracowników. Szerzej patrz: „Praca a kapitał”.

https://konserwatyzm.pl/

Komentarzy 78 to “Minimalne zwycięstwo”

 1. Rafal Cz. said

  PIS zostal wybrany demokratycznie. I rzadzi. Program ma a opozycja nie. Czy sie to komus podoba czy nie PIS ma legalna wladze.
  Nie wszystko podoba mi sie w ich rzadach ale musze zakceptowac legalna wladze. Tak dziala demokracja.
  Nie podoba mi sie PIS-u polityka zagraniczna, rusofobia, sluzalczosc w stosuku do USA..
  Demokracja potrafi byc „messy” i jest. I nie ma na to rady.

 2. JADAM said

  W.Sz .Panie Rafał Cz.
  ………
  Jeżeli trzech alkoholików/ narków/pedryli głosuje TAK
  To geniusz , wynalazca , PATRIOTA jako 1
  nie przegłosuje , że warto tylko nie niszczyć TEGO CO
  ZBUDOWAŁY P O K O L E N I A .

 3. Miet said

  Tak przyglądam się z za wody co się dzieje w mojej Ojczyźnie.
  Myślę, że p. Rafał Cz. ma dużo racji.

  W obecnym politycznym stanie nie widzę żadnego lepszego rozwiązania jak PiS. Dla zwykłych – i niezwykłych ludzi zrobili sporo.
  Te ich programy nie były i nie są złe.
  Nie zauważyłem aby ktokolwiek w Polsce, mający dzieci, powiedział, że np. 500+ to zło.

  Żadne inne polityczne ugrupowanie nie przedstawiło niczego lepszego – a w zasadzie to nie przedstawiło dosłownie nic.

  Myślę, że nic innego nie pozostało, jak dbać o to aby ten PiS się nie zbiesił i robił same dobre rzeczy dla Kraju.
  Darujcie sobie – proszę, że to podnużek Starszych i Mądrzejszych – kto teraz w polityce nie jest tym podnóżkiem???
  No może Putin – tak to chyba jeden.:-)))

 4. Kura domowa said

  Panie Miet czy mamy głosować na Żydów lagodniejszych(tzw katolickich) czy może Żydów (popierających antykatolikow)

 5. miet said

  Pani Kuro Domowa, ja Pani nie powiem na kogo głosować – niech Pani sama to sobie wybierze.
  Ja tylko napisałem co ja widzę w mojej Starej Ojczyźnie i nic poza tym.

  Jedno jest pewne, że jakiś tam Anders na siwej chabecie nie przyjedzie i nie wyzwoli narodu od zła wszelkiego.:-)))

  Rzeczywistość trzeba widzieć taką jaka ona jest i do niej się przystosować.

  Od rewolucji to są specjaliści nie z naszego narodu – niestety.:-)))

 6. zofia said

  Co zrobil PiS poza rozdawaniem pieniedzy Polakow lub pozyczonych u banksterow? Rzadzacy nic nie produkuja!
  Chca place min. 4000zl dla dla Ukraincow i tych ktorych sprowadza.
  Natomiast emeryci, ktorzy zbudowali przemysl w PRLu (jeszcze teraz wyprzedaja resztki) maja 1000zl emerytury z ktorej PiS zabiera 19% sa zwyklym „bydlem podatkowym”. Precz z ukladem magdalenkowym!

 7. Miet said

  Pani Zofio a czy może Pani wskazać takich rządzących w jakimś kraju, którzy by stali przy taśmie produkcyjnej i własnymi rękoma produkowali wszystko co potrzebne dla obywateli.???:-)))

 8. MG-42 said

  Ludzie te bydlo z knesejmu trzeba USUNAC .Inaczej nas niema Czy wy to rozumiecie Polacy Rodacy.
  USUNAC te bydlo. Co tu pisac co tu dyskutowac polemizowac .Samym gadaniem Polski sie nie odzyska.
  MUSIMY ich wszystkich USUNAC.I BASTA

 9. Antymarxista said

  Panie Miet, niestety argumenty nie sa chodliwe w epoce dominacji marksitowskich uczuc, konsensusów, wierzen i przeczuc. Argumenty dochodza do osób, które rozumuja, analizuja, wiedza i syntetyzuja. Zgadzam sie z Pana wywazonym i pragmatycznym punktem widzenia, podobnie by napisal RomanK i moze jeszcze pare osób dorastajacych przed marksizmem lub z marksizmu intelektualnego oczyszczonych w drodze przez ciernie…
  Pan Rafal z #1, oczywiscie, sie do nich zalicza
  pozdr.

 10. JMP said

  Ad #7 Nie chodzi o to, żeby rządzący „stali przy taśmie produkcyjnej”. Według mnie najważniejsze jest to, co poeta powiedział już w XVI wieku:

  „Wy, którzy Pospolitą Rzeczą władacie,
  A ludzką sprawiedliwość w ręku trzymacie;…
  Miejcie to przed oczyma zawżdy swojemi,
  Żeście miejsca zasiedli Boże na ziemi,
  Z którego macie nie tak swe własne rzeczy
  Jako wszytek ludzki mieć rodzaj na pieczy.”

  Tak się, niestety, składa, że rządzący coraz bardziej odchodzą od tej myśli, jeśli w ogóle kiedykolwiek ja znali lub, jeśli nawet znali, czy brali te słowa na poważnie. I mam wrażenie, że dzieje się tak, z niewieloma wyjątkami, na całym świecie.

 11. miet said

  Miło to słyszeć Panie Antymarxisto – również pozdrówko.:-)))

 12. JMP said

  Ad #9 Są tacy, którzy wszystko zło zwalają na marksizm, choć nie brakowało go (zła) zanim marksizm się narodził i nadal nie brakuje, gdy już niewielu ludzi o nim nawet pamięta. Według mnie jest to po prostu jedna z cech ludzkiego charakteru i dopóki ludzki rodzaj będzie istnieć nic się raczej nie zmieni.

 13. AlexSailor said

  Rękas całkowicie odpłynął łagodnie pisząc.
  Dla świadomego człowieka pomysły picu są zagładą dla Polski odsuniętą w czasie.
  Ale kto by się tam w wariatkowie przejmował takimi rzeczami, ważne że ciepła woda w kranie.
  Na razie jest.

 14. AlexSailor said

  @Rafał Cz.

  Jedynym programem jest koryto+, a w tym celu rabunek Polaków.
  W 2014r. Polacy mieli 800 miliardów w bankach i pewnie nie mniej niż 200 miliardów oszczędności w gotówce.
  Pomysł był i jest prosty – traktując te 1000 miliardów inflacją 10% (a mniejsza nie jest na pewno) można ukraść Polakom
  100 miliardów rocznie, a to dużo kasy.
  Na dodatek Polacy ratując się przed ograbieniem będą te pieniądze wydawać na wyścigi, inwestować w byle co
  lub po prostu przeżerać i przepijać na skutek bezsensowności oszczędzania, w wyniku czego kilkaset kolejnych
  miliardów zostanie wpompowanych w gospodarkę.
  Tylko, że tych pieniędzy nie będzie później na sensowne inwestycje.
  Drugą częścią planu jest zadłużanie się na potęgę z wykorzystaniem niskich światowych stóp procentowych
  i rozpieprzenie tych pieniędzy na głupoty.
  Tylko, że stopy mogą wzrosnąć kilkukrotnie nawet (Gierek się na to nadział) a przeżartych przez państwo piniędzy
  również nie będzie (inwestycjo prawie nie ma).

 15. AlexSailor said

  @Miet

  „Nie zauważyłem aby ktokolwiek w Polsce, mający dzieci, powiedział, że np. 500+ to zło.”

  Może powinien pan zadbać o słuch.

  500+ to zagłada Polski.
  Od momentu jego wprowadzenia nie ma w zasadzie żadnej nadziei.
  A co do kolejnych pomysłów pańskich ulubieńców:

  „Dzięki podniesieniu minimalnej płacy ustabilizujemy sytuację około miliona pracowników ukraińskich.
  Jeżeli chcemy, żeby oni tutaj pozostali, musimy zrobić jakiś ruch, żeby te wynagrodzenia dla pracowników
  ukraińskich były wyższe.
  My na prawdę ich bardzo potrzebujemy DO ROLI PRZYSZŁYCH PRZYWÓDCÓW.
  Tym, co mnie najbardziej interesuje, jest ściąganie do Polski ludzi, którzy mają być
  polską elitą.”

  Powiedział to Jarosław Gowin, minister, człowiek obstawiany na premiera, być może prezydenta.
  Komentarz jest zbędny – głupom nie pomoże, a rozsądni sami powinni wyciągnąć wnioski.

 16. zofia said

  Panie Miet

  „Rzad pieniedzy nie ma ” slowa premier Thacher.
  Rzad wydaje pieniadze podatnika i b.czesto traktuje jako swoje.

  pozdrawiam i nie oczkuje odpowiedzi

 17. Troll Polonii said

  7
  Miet
  Jak zwykle: pudlo.
  Lukaszenka , na ten przyklad byly dyrektor PGR , sam osobiscie kopal kartofle.
  Gierek zaczynal kariere jako zwykly gornik. I tylko durnie sie z niego nasmiewali.
  Narendra Modi pochodzi z kompletnej biedoty, radze poczytac jak ciezko z ojcem pracowali, zeby wyzyc.

  Obecnie, zachodni politycy zajmuja sie biznesem i to wlasnym – okradajac wlasnych wyborcow..

  A gawiedz pieje z zachwytu, ze marksizm sie skonczyl.

  A gdzie sie zaczal??
  W Afganistanie w 2001 roku czy w Nowym Jorku w tym samym roku?
  A moze w Jugoslawii w 1999?

  Czym sie rozni globalizacja od marksistowskiego internacjonalizmu??

  Amerykanscy naukowcy, ktorych interesuje polityka, powinni takie rzeczy wiedziec, albo poczytac madrzejszych od siebie Amerykanow.

  Niezwykłe wydarzenia z 11 września 2001 roku – udane zamachy czy operacja Fałszywej Flagi? | innemedium.pl
  https://innemedium.pl/wiadomosc/niezwykle-wydarzenia-z-11-wrzesnia-2001-roku-udane-zamachy-czy-operacja-falszywej-flagi

 18. abcdef said

  Czy Pan Marucha mógłby umieszczać nazwisko autora przed jego artykułem, a nie po artykule? Wielkie dzięki.

 19. Cytat:Myślę, że nic innego nie pozostało, jak dbać o to aby ten PiS się nie zbiesił i robił same dobre rzeczy dla Kraju.”
  pardon, a KTO ma pilnować żeby się PIS nie zbiesił?????protesty przeciwko 447/Konfederacja/- uwalone /ustawa odrzucona w sejmie przez PIS/, ustawa antybanderowska – uwalona przez Dudę,pożyczone od MFW pieniądze płyną na „urządzanie” Ukrainy, i na drogi gaz z USA,USA ŻĄDA specjalnych uprawnień dla swoich firm, prawie bez płacenia podatków w Polsce.Wyłącznie mikrofonu w SEjmie „niewygodnym” posłom przez marszałka z PISu.

  „Datki” dla ludu polskiego i nie tylko polskiego/dostają Ukraińcy na dzieci na Ukrainie/zostały zatwierdzone w Tel Awiwie jako kiełbasa,wszystkie pieniądze zostaną ściągnięte od CAŁEGO narodu, !15% „podatek od przekształcenia OFE,wzrost ZUSu itp, inflacja zżera te pieniądze.PIS MUSI wygrać!!
  Jest gwarantem przejęcia Polski do spodu!!

 20. Boydar said

  @ głównie Pan Miet, moje uwagi luźno związane

  Sytuacja nie uległa większej zmianie. Mordy patrzące z plakatów wyborczych tak jak i kiedyś dalej są mordami. Ci, którzy pójdą głosować, wpiszą się w ogólną zasadę „głosowali jak chcieli a wybrali kogo trzeba”. Dając tym świadectwo swojej świadomości i mentalności. I to jest sprawa jedna.
  Druga zaś jest taka, że działania czy dążenia trzymających stery władzy, w niewielkim stopniu zależą od frekwencji, można powiedzieć że w żadnym.
  Wszyscy kandydaci wiszą a’priori na solidnych hakach i haczykach; im paskudniejsza morda tym solidniejsze na nich kwity. Obżydliwa przeszłość pacjenta stanowi więc poniekąd gwarancję, że będzie posłusznym i zdyscyplinowanym wykonawcą poleceń.
  Tak więc mamy swego rodzaju dysonans poznawczy; zgadzając się w ogólności z kierunkiem zmian, musimy przyznać, że zmiany te mogą wprowadzane być w tak zwanym terenie tylko rękami marginesu. Mentalnego i każdego innego. Takie mamy czasy i takie okoliczności przyrody.

  Żeby bardziej wybrednym czy moralnie wrażliwym nie pozostawał niesmak, zawsze można zwyczajnie zachować zdanie odrębne, czyli powiedzieć pas głosując nogami. To wprawdzie konfiguracji nie zmieni ale przynajmniej honor i poczucie estetyki zostanie przy nas.

 21. Odp.do pana Miet.
  Owszem,Państwo ,powinno wspierać i pochylać się nad rodzinami z dziećmi ,ludźmi słabszymi, mniej „zaradnymi”,schorowanymi, emerytami.
  Ale głównym zadaniem rządu, opłacanego przez podatników ,jest dawanie wędki,pomoc małym firmom, młodym naukowcom itp.
  Czy Pan wie ILE polskich firm ogłosiło upadłość w 2018/19 roku??niby lekko spadła , ale nadal jest wysoka .Równocześnie sowicie dotuje się zachodnie firmy!
  https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/cwierc-miliarda-od-rzadu-dla-zagranicznych,98,0,2403170.html

  Pieniądze na „datki” typu 500+ powinny pochodzić WYŁĄCZNIE z pieniędzy ściągniętych od wywożących miliardy z Polski do swoich krajów korporacji, banków, marketów.A NIE z zadłużania CAŁEGO narodu u mośków na setki lat!!
  Niech pan sobie weźmie kredyt na 2 mln, kupi domek,jacht i auto i wczasy na Bahamach, a spłaci to pana sąsiad i jego rodzina ,pasuje panu????

  ZUS ostro kolejny raz w górę, czy UBER w końcu płaci jakieś podatki w Polsce???tylko 410 tysięcy z 3 mln Ukraińców w Polsce płaci podatki,ZUS,NFZ. Z CZEGO żyje reszta nie pracuje??,,,,, skoro do swojego kraju wysyłają rocznie 11 miliardów dolarów.
  Tutaj jakoś Morawiecki nie „uszczelnia” systemu, trzeba ścigać tylko Polaków!!filozofia bankstera z 6 zł majątku i działkami kupionymi „okazyjnie”z grosze.
  Wyślę mu, na adres kancelarii lub domowy mój rachunek za amerykański gaz jaki dostanę do domu/juz 2 razy podniesiono cenę za rok/

 22. c.b.d.o
  https://wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/599190,majatek-mateusza-morawieckiego-premier-oswiadczenie-majatkowe-dzialka.html

 23. Re: 1 Rafal Cz…
  Mysle, ze ma pan szczescie, ze w sposob „demokratyczny” (tak przynajmniej zakladam) jest pan w rodzinie dopoki przynosi pan „kase” do domu, (na jego utrzymanie) bo w przeciwnym razie rowniez w sposob „demokratyczny” (po utracie zarobkow) zostanie pan „przeglosowany” (przez czlonkow rodziny) do zamieszkania „pod mostem”…, a rodzina zajmie sie (jej utrzymaniem) „system” (tj. „rzond”) do ktorego i tak panskie dzieci sa jego wlasnoscia, a pan jedynie ma zapier…alac na „alimenty”…

  Tak mniej wiecej wyglada „demokracja” – w rodzinie i w „panstwie”…Tylko pytanie: „O jakie to panstwo chodzi???”…, bo pewnie chodzi o panstwo „zilbersztajnow”…

  =======================
  jasiek z toronto

  http://polskawalczaca.com

  P.S. Pan Bog sie nie pomylil stwarzajac jako pierwszego czlowieka mezczyzne, tylko mezczyzna zapomnial (z natloku zajec), ze jest mezczyzna i stal sie „trokami od kaleson” wybierajac w sposob „demokratyczny” do rzadzenia takich wlasnie (jemu podobnych) „kalesoniarzy”…

  Nie pisze ad „persona”…, ale w sposob ogolny, czego wlasnie jest tego rezultat…

 24. NICK said

  Jaka demokracja, jakie wybory, jaka legitymizacja tzw. władzy???

  Co wy pierd..icie?
  Zwł. Miet.

 25. AniaK said

  Re7:
  Pani Zofio, to jest upodlenie Narodu na niespotykaną skalę. Płaca minimalna 4 000 zł z myślą o Ukraińcach, a miliony naszych emerytów z emeryturą poniżej 2 000 zł. Na otarcie łez dwie 13-te emerytury również dla najbogatszych emerytów.

 26. AniaK said

  @Admin
  Nie chcę Panu zawracać głowy na urlopie, ale chyba jakiś haker tu grasuje i podmienia linku do filmików z YouTube-ra.

 27. AniaK said

  Ostatnia próba.

  ——
  Nie powinno tam być „list”.
  Admin

 28. rycho08 said

  Pan Miet z pozycji „Nowej Ojczyzny” w sposób bezczelny poucza nas jak dobrze jest w „Starej Ojczyźnie” dzięki popaprańcom sterowanym z jego „Nowej”

  Kompletny ignorant w dupie ma, że jego „Stara” spada politycznie i ekonomicznie na dno, że powoduje zagrożenie dla pokoju w Europie w imię interesów jego „Nowej”.

  Dla głupka liczy się tylko 500+ bo głupek nie rozumie, że to jest metoda na pozyskanie baranów idących z radością na rzeż.(nie podejrzewam, żeby rozumiał)

 29. Mises Chuj said

  Gówno się znacie! Człowiek zapierdalający u prywaciarza, albo mający z nim jakiś bardziej osobisty kontakt lub znający dobrze z bliska jego mentalność jak i mentalność korwinowców wie, że tzw. „wolny” rynek to szaber, niewolnictwo i skurwysyństwo, dlatego Polacy (ogłupieni czy nie, to nieistotne) wolą taki pojebany PiS niż kolejne balcyrowicze chcoćby się stroiły w antyunijne, nacjonalistyczne czy ultrakatolickie piórka jak owi trzej panowie, którzy zawiązali konfederację. Z tego też powodu do koryta nie może wrócić też liberalne PO. A to jest na rękę jankesożydomasonom, bo przy korycie jest PiS, które robi lachę i gangbang ukrom, Izraelowi et cetera. I dziwne, że tutaj padają głupie komentarze ludzi, którzy nic nie rozumieją pomimo, że tu są od dawna. Rzeczywiście nie warto chyba na was poświęcać czasu, bo jesteście po chuju fest!

 30. Mises Chuj said

  i dodam, że nie ma nawet partii, ruchu, organizacji czy konkretnego portalu internetowego, który nie byłby zarobaczony masońską bakterią weneryczną. Weźmy pod lupę np. Polonia Christiana. Katolicko są ok, ale chwalą korwinizm, a Putina najlepiej zabiliby gołymi rękami! Xportal jest w kwestiach polityki zagranicznej zajebisty, ale w Boga to oni tam nie wierzą tak samo w partii Zamiana, gdzie NWO to dla nich tylko teorie spiskowe, a Rękas „modli się” do lewackiej Katalonii i Szkocji. Konfederacja jak nie kapitalizm to kopiowanie PiSu i Solidarności w kwestii polityki wschodniej oraz czczenia wyklętych i nieudanych masońskich powstań 1794,1830,1863,1944 .
  To tak jak fajna i ładna kobita, wszystko z nią ok i pasuje, ale ma mykoplasmy miedzy nogami. Czyli odapada i się nie nadaje, ponimo, że jest na pierwszy rzut oka idealna i zupełnie inna do starych, wrednych ropuch z POPiSu i reszty.

 31. AniaK said

  @Admin
  Nie wiem o jaki „list” Panu chodzi. Żadnego listu nie pisałam. Zapodałam link nie z Panem Maćkiem w roli głównej tylko z Panią Martą. Tam miała być piosenka Pana Młynarskiego pt.”Błędny rycerz” w wykonaniu Pani Marty Kuszakiewicz i Big Bandu RONDO Konstancin.

  Błędny rycerz.avi – nazwa linku

  .https://www.youtube.com/watch?v=n45a8XDuRyc&list=LLi0CZwVv-n6-y_0S-wRLZww&index=59&t=0s

 32. Boydar said

  Pan Miet jest profesorem, a profesor rozumie wszystko.

 33. Nina said

  Słyszy się m.in. na YouTube, że ogromna część PiSowców, zwłaszcza ci z mniej znani, szeregowi działacze – to dobrzy, uczciwi ludzie, że nie zawsze zgadzają się z wierchuszką tej szkodliwej dla Polski organizacji,że w PiSie jest rozdźwięk i in. tego typu kłamliwe narracje.

  Nieprawda! Cały PiS umoczony jest w kłamstwie i nieuczciwości. Tam NIE uczciwych ludzi. Oto jeden z nich – z tzw. nizin partyjnych – w pełnej krasie

  .https://demotywatory.pl/4947453/Czy-losowanie-numerow-list-wyborczych-to-zwykle-klamstwo

  Bu a ha ha! Błąd drukarski.
  Wszyscy z PiSu łżą, 24 godziny na dobę

 34. AniaK said

  Whiter Shade of Pale – Annie Lennox

 35. Boydar said

  Skoro Polaków już nie ma, a tak momentami twierdzi Pan Gajowy, to kogo oni okłamują ?

  Wydaje się, że głównie podatnych na kłamstwo. Tych którym kłamstwo pasuje do geszeftów, tych którzy nie chcą zmierzyć się z prawdą, wreszcie tych, którym akurat to kłamstwo szczególnie nie przeszkadza i to z bardzo różnych powodów.

  Zapisujemy się na listy 🙂

 36. Jowram said

  https://wiernipolsce1.wordpress.com/2019/09/11/wladza-okupacyjna-w-polsce-zalozyla-polakom-sznur-na-szyje-2/

 37. Jowram said

  Czy, Panie Jezu, Polacy mogliby głosować na tę partię nawet gdyby wszystko inne robiła dobrze gdy legalizuje interwencję obcych wojsk na terytorium Polski poprzez ustawę jeszcze za poprzedniego rządu.
  – Sam sobie, dziecko, niejako odpowiadasz na to pytanie. Nie można, oczywiście, poprzeć takiej partii, takiego rządu nawet gdyby wszystko tam było dobre.
  Obce wojska na własnych obywateli. Tego nie może być w normalnym kraju i choćby PiS dawał pięć tysięcy plus, z tego, tak istotnego powodu przez rozumnych Polaków nie powinien być popierany.
  – Dziękuję Panie Jezu. Chwała Tobie Chryste.

  Otrzymał Cyprian Polak (Krzysztof Michałowski)

 38. Olo said

  Ad. 1 (Rafał Cz.)

  Chabady Lubawicze, żydowska banksterka, żydowskie korporacje, CIA, Mosad, banderowcy czy anglo-syjoniści tylko dlatego robią z Polską co chcą, bo Polska ma takich wyborców i „myślicieli” jak Rafał Cz.

  Dla Polski i Polaków nie ma już żadnego ratunku i najwyższy czas udać się na zasłużona emigrację.

 39. Sarmata said

  A tu bonus dla myślących Polaków:
  [video src="https://img5.dmty.pl//uploads/201909/1568280992_Tsy8Cv.mp4" /]

 40. Joannus said

  Ad 9 Antymarksista

  Próżny wysiłek, nie ta droga. Szczęściarze co mają ”starą ojczyznę” daleko za sobą , muszą agitować za PIS-em , bo tylko to ugrupowanie najlepiej służy ich nowej ojczyźnie.
  Nie tylko akt 447, bo zadłużona Polska kupuje hamerykańskie obligacje rzędu 100 miliardów na 1, 5 procenta, kupuje złom i zwalnia korporacje z płacenia podatku.
  Ale cóż, wielkie dobrodziejstwo 500 zł na dzieci, w tym ukraińskie to cymes, tymczasem ich ”stara ojczyzna” dawała dużo więcej, a PIS również w swych wcześniejszych mutacjach z resztą tzw opozycji demokratycznej przez 30 lat kasował. Ale co się nie robi i poświęca dla nowego pana, tylko problem jak tu ładnie to uzasadnić. Najlepiej wypada antymarksizmem i antykomunizmem, jakie to chwytliwe dla patriodytów, jak ładnie maskuje.

  Ad 34 Olo

  Jak zawsze trafnie.

  Tylko jedno pytanie, gdzie emigrować, chyba na cmentarz po ciągłym podtruwaniu i szczepieniach.

 41. Woźny z knesejmu said

  PiS-dzielcy zawrócili głowy Polakom udając Polaków. Kant i oszustwo cechuje chazarów. Takim właśnie kurestwem dochodzą do władzy.

 42. Listwa said

  @ 36 Joannus

  Wyrobili się w tej hameryce, na lokajów.

 43. Listwa said

  @ 1 Rafal Cz.

  „PIS zostal wybrany demokratycznie. I rzadzi. Program ma a opozycja nie. Czy sie to komus podoba czy nie PIS ma legalna wladze”

  – a co to ma do rzeczy w kontekście wyborów?. PIS ma legalną władze do czasu wyborów.Wybory sa od tego że władze może mieć ktoś inny i to legalnie i zgodnie z prawem.

  „Nie wszystko podoba mi sie w ich rzadach ale musze zakceptowac legalna wladze. Tak dziala demokracja”
  – podobnie, demokracja tak działa że sa wybory które mogą władzę zmienić.

  „Program ma a opozycja nie”
  – czyli jaki ma program i jakie ma cele?

  Zwłaszcza interesujące jest kto i jak zapłaci za np. zakup uzbrojenia,co z akt 447, gdzie jest zakupione ostatnio złoto, jakiej wysokości zyski na mieszkańca są planowane, jaka polityka odnośnie zatrudniania ukrainców i innych przybywających?

 44. Listwa said

  @3 Miet

  Ten pana komentarz kojarzy się ze ściekami w Warszawie.

  „Myślę, że nic innego nie pozostało, jak dbać o to aby ten PiS się nie zbiesił i robił same dobre rzeczy dla Kraju.”

  – ojejej jaki Mikołaj.

 45. Listwa said

  @ 9 Antymarxista

  Spadajcie z tym waszym wyważeniem. Przez takich mamy problemy.

 46. mironik said

  https://dobryruch.co.uk/polacy-wracajacy-do-polski-po-brexicie-dostana-po-milion-zlotych/?fbclid=IwAR26S_wWViJJyOLa-TQ6Je6O3361-BpqBopLl3DnSQSDUCI-EW4bH2siduc
  ———-
  Nawet na 2 miliony bym się nie skusił

 47. Anucha said

  Głosowanie na te POPiS-y.
  To oddanie ostatniego guzika z podartego chałata.
  A jak zerwą nam z pleców chałat to zostaniemy z gołą doopą

 48. Zerohero said

  Rafal Cz.

  „PIS zostal wybrany demokratycznie”.

  Nie został.

  1. Eliminacja przeciwników politycznych (z łamaniem prawa, posuwaniem się do mordestrw): Wsadzono do więzienia M.Piskorskiego nie pozwolono mu zarejstreować partii (po prostu zignorowano wniosek) a teraz nie pozwalają mu się spotykać ze współpracownikami. Aparatczycy PiS dokonywali PRZESTĘPSTW aby wrobić Leppera, a następnie Lepper został zamordowany. W takiej sytuacji PO-PIS zostaje wybrany demokratycznie. To jest K-U-R-W-A TRZYMACJCIE MNIE LUDZIE jakiś mega ponury żart!!!! @#$!

  2. magdalenkowa dominacja informacyjna. Ludzie w warunkach tej dominacji wybierają jak dziadek oszukany metodą „na wnuczka”. Tylko formalnie wybiera. Media propisowskie nobilitują PO jako jedyną opozycję do nich, a media pro PO nobilitują PIS jako jedyną opozycję do nich. Tak się umówili.

  3. listy partyjne są układane przez kilku ludzi w kraju, więc ten nasz biedny demos nie posiada de facto biernego prawa wyborczego. Wybory z podanymi na tacy nędznikami zatwierdzonymi przez prezesów to jest FARSA. Taki nędznik posiada mentalność wazeliny, tchórza, pochlebcy – ogólnie śmieć ludzki głosujący jak mu szef każe. Potem mamy taki kwiatki jak gremialne de facto poparcie dla roszczeń żydowskich w POLSKIM sejmie.

  Poza tym „demokratycznie” to żaden plus. Widać, że lata propagandy spowodowały, że nawet na Gajówce ludzie cmokają nad „demokracją”. Co to za zaleta, że ktoś został wybrany demokratycznie (pomijając, że Prawdziwy Rząd ma monpopol na media i prześladuje niekoncesjonowane partie)? Hitler też został wybrany demokratycznie. I Kwaśniewski, i Tusk, i Bush i Obama, a także Macron. K…wa mać. Po tylu latach „demokracji” jeszcze się znajdują tacy co podnoszą demokratyczne wyboranie za atut.

  „I rzadzi. Program ma a opozycja nie. „

  PiS nie ma ŻADNEGO programu poza propagandą sukcesu i rozdawnictwem. Program ma żydokomuna rządząca Unią Europejską oraz korporacje z Wall Street. Gdy PiS publicznie ogłasza pomysł opodatkowania FB i Google, po kilku dniach wycofuje się z podkulonym ogonem. Nawet listy refundowanych leków należy konsultować z amerykańską ambasadą. Czy PiS zrealizował jakikolwiek projekt albo sformułował strategię? Nie. Był bełkot o milionie elektrycznych aut i własnej fabryce produkującej te auta. Minął rok i już nikt o tym nie pamięta. Nie ma ŻADNEGO programu. Ogólnie „programy” partyjne to mit. W Niemczech były nawet badania i okazało się, że każdy rząd realizował ten sam program niezależnie czy rządziła prawica czy lewica.

  Tu masz Pan jak PiS realizuje program dla wojska:

  czyli nic nie robienie, niszczenie zbrojeniówki i zmniejszanie wojska. Jedyna aktywność pisiorów to kupowanie za horrendalną cenę jankeskiego sprzętu który przeważnie jest nam potrzebny jak 5 koło u wozu. np. ofensywne F35. Mamy strategiczne samoloty do bombardowania Moskwy i Teheranu, ale nie mamy piechoty zdolnej obronić albo zdobyć miasto. Polska armia to nawet nie kolos na glinianych nogach. To potworek, zdeformowany płód skazany na śmierć.

  „Myślę, że nic innego nie pozostało, jak dbać o to aby ten PiS się nie zbiesił i robił same dobre rzeczy dla Kraju.”

  Przecież oni się zbiesili zanim założyli PiS i działali w PC, UW. Ba! Większość była zbieszona już w momencie wydawania na świat przez żydowską matkę. Po tych wszystkich łajdactwach, przekrętach, aferach Pan kibicuje aby PiS nie zszedł na złą drogę? Zgroza!

  „Jedno jest pewne, że jakiś tam Anders na siwej chabecie nie przyjedzie i nie wyzwoli narodu od zła wszelkiego”

  Anders to bardzo ponura i antypolska postać, a jego jadowite nasienie szkodzi Polsce do dziś. Chodzi o amerykańską Ukrainkę z USA, panią Costa posługującą się nazwiskiem „Anders”. Ignorantom to pewnie kojarzy się z II RP, z patriotyzmem, ą, ę, „elita” w rogatywkach. Pan jest po prostu ignorantem.

  „Nie zauważyłem aby ktokolwiek w Polsce, mający dzieci, powiedział, że np. 500+ to zło.”

  Wychodzi Pan z założenia, że ludzie to BYDLĘTA reagujące na proste bodźce, np. pełne koryto, ale już nie dociekające co gospodarz chce z nimi zrobić w przyszłości. 500+ to zło, bo przysługuje również Ukraińcom, muzułmanom, Hindusom. Kontekst 500+ jest taki, że np.
  – PiS zwalcza prowadzenie małych firm, choćby przez zaporowe opłaty ZUS. Czyli odbiera się Polakom szanse, warunki godnego życia i daje jałmużnę.
  – PiS sprowadza do Polski migrantów z krajów III świata aby tworzyli presje płacową. j.w.
  – 500+ powstał jako kolejny wydatek rządowy, nic nie oszczędzono aby było na 500+. Czyli jest to na lichwiarski kredyt. Za 50 lat po 500+ nie zostanie nawet wspomnienie, a dług będzie.
  – zamiast 500+ należało zmniejszyć opodatkowanie rodzin. Teraz mamy tak, że ludziom zabiera się pieniądze, przelicza, księguje, sprawdza i potem wypłaca jałmużnę. Obsługa tej czynności pochłania znaczne środki.

 49. Zerohero said

  Przepraszam. Od

  „Myślę, że nic innego nie pozostało, jak dbać o to aby ten PiS się nie zbiesił i robił same dobre rzeczy dla Kraju.”

  odpowiadam już panu Mietowi.

 50. bryś said

  Wybory wyborami, naprawdę myślicie że która cokolwiek z tych pacynek ma cokolwiek do powiedzenia i zdolność do podejmowania jakichkolwiek samodzielnych decyzji? Co do programów socjalnych – https://marucha.wordpress.com/2015/04/29/bedziecie-zaskoczeni-troska-o-rodziny-w-rosji-i-na-bialorusi/ – to sprzed 4 lat. Dyskusja o 100 euro minus vat miesięcznie na dziecko to jakieś jaja. Ile to wychodzi dziennie? A jeżeli piszecie że ma to w Polsce znaczenie, świadczy tylko jak nisko upadliśmy.

 51. AniaK said

  https://nto.pl/13-i-14-emerytura-dla-kogo-i-kiedy-beda-wyplacone-trzynastki-i-czternastki-co-emerytom-i-rencistom-obiecuja-politycy-12092019/ar/c3-13974467

  Kilka słów o programie Emerytura Plus w przystępny sposób.

  Od roku 2020 13-tka na stałe dla emerytów i wacikowe dla pana Jarosława Kaczyńskiego, Leszka Millera, Piotra Dudy…

  Od roku 2021 14-ta emerytura którą otrzyma ponad 90% emerytów. Nie dotyczy emerytów których świadczenia w roku 2021 przekroczą kwotę 2900 zł, oraz wacikowego towarzystwa z rasy nowych Panów o świadczeniach powyżej 4 000 zł – ogółem (10%).

  Naprawdę super wiadomość. Po podniesieniu minimalnej pensji do 4 000zł (na rękę powiedzmy 3 300zł) i podwyżce cen – około 80% emerytów w naszym kraju z 13-tką i 14-tką znajdzie się na końcu łańcucha pokarmowego.

  Wysokość emerytury w Polsce 2019

  Ile osób pobiera emerytury w Polsce: 5 mln 572 tysiące

  Najczęściej wypłacana emerytura: 1065,60 zł brutto (906 zł netto)

  Dominująca emerytura mężczyzn: 2177,80 zł brutto

  Dominująca emerytura kobiet: 1065,38 zł brutto

  Źródło: ZUS marzec 2018

 52. AniaK said

  No chyba że się mieszka w PiS-landi Jastrzębie-Zdrój – przedłużenie Wiejskiej.

  Położone w woj. śląskim Jastrzębie-Zdrój, z kwotą przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w wysokości 8 121 zł, kolejny raz znalazło się na czele miast na prawach powiatu, w których zarabia się najlepiej.

  Kwota przeciętnych zarobków w tym mieście stanowi 168 proc. średniej krajowej, wynoszącej 4 835 złotych. Ponadto z danych GUS wynika, że przeciętne wynagrodzenie w Jastrzębiu-Zdroju rosło w ub. roku niemal pięć razy szybciej niż średnia krajowa. Różnica w porównaniu z 2017 r. w całym kraju wyniosła bowiem 307 zł, a w Jastrzębiu – 1 511 złotych.

 53. Boydar said

  Pani Aniu, niech już Pani nie robi z siebie większej idiotki niż los przydarzył. Chodzi o słowo list w adresie. Jeśli ono jest, to wyświetli się utwór tytułowy z playlisty (stąd ów „list”) a pożądany utwór odtworzy zgodnie z predefiniowaną kolejnością, z reguły później.

  Chcąc wskazać konkretny kawałek (utwór) należy taki adres wyedytować, czyli „obciąć” wszystko po „list” a także ten „list”.

 54. Boydar said

  Oraz ampersand oczywiście

 55. AniaK said

  @Boydar
  Niekoniecznie.

  .https://www.youtube.com/watch?v=n45a8XDuRyc&list=LLi0CZwVv-n6-y_0S-wRLZww&index=59&t=0s – w tym adresie linku jest „list”, a to nie jest pierwszy z góry filmik z playlisty.

 56. Marucha said

  Re 35:
  Polacy są.
  W ilościach homeopatycznych.

 57. revers said

  ad48
  ostani akapit

  PIS za Gowinem i Ciaputowiczem doaarzaa do wymiany elit w rp, wlasnie Caiputowicz rozdal ukraincom nominacje dyplomatyczne, czyli oprocz pani Anders i moskow dolaczaa do polskiej elity ukraincy z Majdanu i z Wolynia.

  Juz teraz kazdy wjazd liniowego pociaagu, czy autobusu z RP do Lwowa, z napisem Lwow wywolujaa odruchy wsciekslosci na ukrainskich forach, blokiuje sie nauke w szkolach w Lwoie polskiego lub powstaja kolejne naukowe
  opracowania o ukrainskosci nie tylko lwowa, ale podkrapacia po Krakow z czscia malopolski.

 58. Jacek said

  Re 52
  Ok tylko dlaczego zdarza się to raz na jakiś czas? Po odświeżeniu strony otwiera się to co trzeba a po skopiowania z paska i wklejeniu adresu zupełnie cos innego.

 59. Boydar said

  Przecież Pan nie wierzy w homeopatię !!!

  ———–
  No i właśnie dlatego….
  Admin

 60. Nie ma ratunku. Przynajmniej i nawet tutaj. Nigdzie indziej też. Osaczenie. Osamotnienie. Kilku bystrych, acz bezradnych. Tłumy otumanionych tłumoków. Reszta to poprzebierani w zależności od zleceń podżegacze, obsrywacze, otumaniacze. Ci piszący „artykuły” należą zazwyczaj do wyższej kasty rozładowywaczy napięcia.

  Tylko ślepy, głuchy i na rozumie szwankujący może bredzić o jakiejś „demokracji”, może dawać „przykłady” różnych wspaniałości systemowych występujących tu i ówdzie geograficznie, takoż historycznie, może podsuwać uzdrowicielskie „receptury”, może namawiać wreszcie do współuczestnictwa w tej iście teatralnej błazenadzie, która nie ogranicza się li tylko do obszaru zwanego dla zmyły jeszcze Polską. Ta zaraza nie objęła jeszcze chyba tylko lodowców.

  Alternatywa jest tylko jedna, albo my albo uny. Że co? Że nie widać? No… po to są takie „artykuły”oraz judziciele i usłużni idioci piszący pod nimi na ychnią uciechę i użytek.

  „Nie zabijesz – nie przeżyjesz”, mawiali onegdaj ci, którym jakimsik cudem udało się ujść z życiem przed żydziem.

 61. Boydar said

  Murwa Kać … nie jest dobrze …

  No dobra, a dziesięciu się znajdzie ?

 62. Znajdzie się nawet tysiące tych, którzy przebiegają przez nasze bezradne myśli. Tylko czy znajdzie się taki chociaż jeden obdarzony na tyle talentem, charyzmą, wiedzą, umiejętnościami, przebiegłością i jako takimi środkami aby owe tysiące zjednoczyć i postawić na drodze tych ychnich tysięcy.

  Nie będę się tu rozwodził nad tym, na co liczą une zbaronowiałe garbulcowe france parchate wiecznie liczące, ale na pewno liczą na takie zbaranienie powszechne wśród kandydatów na bycie ychnimi niewolnikami, jakie się tu i wokół nas uskutecznia.

 63. Boydar said

  @ Pan Hulajdusznik

  Co za brednie Szanowny wypisuje. Że niby kto się czuje bezradny ? Jak mógłbym czuć się bezradnym mając gwarancję samego Chrystusa i wsparcie Ducha Świętego ? A to nie koniec; jest Matka Boska, czuwa Anioł Stróż. Są nieprzeliczone zastępy Świętych Pańskich, w tym jakichś tam moich przodków, mam nadzieję że są. Przecież Oni Wszyscy mnie nie opuszczą, nigdy i w żadnej sytuacji. A jedynym warunkiem pomocy jest trwać niezłomnie w Wierze. No więc trwam. I otrzymuję pomoc na bieżąco.

  Jak ktoś jest zasraniec to może i bezradny. Umyć się trzeba.

  ———
  Dobrze.
  Admin

 64. revers said

  ad48,57

  Ciaputowicz wydaje dyplomy akademii dyplomatycznej ukraincom.

  https://kresy.pl/wydarzenia/polska/czaputowicz-zaoferowal-ukraincom-szkolenia-na-akademii-dyplomatycznej-msz/?fbclid=IwAR2QyfUt1ZzfRKfHH7UoEApUwkfD6mssMlFrA2tN-AAX0WBmREh4XnlcSF0

 65. revers said

  Znalazl sie jeden z PIS, co odda nie tylko brakujacy guzik od marynarki, ale Przemyśl i Chełmszczyzne, bedzie nawet wiecej niz 10 co goscia popra za wolyn i masakre, byle ruskom przylozyc ..

  http://kontrrewolucja.net/wiadomosci/kandydat-pis-do-sejmu-wspieralbym-ukraine-nawet-gdyby-zadala-od-nas-przemysla-i-chelmszczyzny?fbclid=IwAR2w70er-FZ_8GkHA4zmgCn2CC3I7_yVkGL2BoBacaetwl74MifpyDNDweg

 66. @ Pan Boydar

  Ja akurat jakoś sobie, dzięki Panu Bogu Najwyższemu, zaradzam, ale tu nie o to chodzi, jakby co. Zresztą, czy to „próba”? Dobry odzew na hasło?

  „Wybrał się był kiedyś na spacer po górach stromistych pewien bardzo wierzący afiszowo chrześcijanin (co prawda mógłby być każden inny taki podobny). W pewnym momencie stąpnął nierozważnie na jakiś otoczak, zakołysało nim ciążenie powszechne, przechyliło i wykolebało poza płaszczyznę do stąpania dogodną na skraj urwiska. W ostatniej chwili, zapewne za pomocą Anioła pełniącego obowiązek stróżowania, nierozważny miłośnik górskich przechadzek uchwycił konary smrekowe wyrastające ze ściany. Wisi tak ów nieszczęśnik dobrą chwilę i zaczyna wreszcie wzywać imienia Boga swego z wielką nadzieją, że nienadaremno. Po chwili słyszy dźwięczny i donośny oraz doniosły głos: „Puść synu tę świerczynę. To ja Twój Bóg. Ja Cię uratuję”. A ten nic, trzyma się dalej zawzięcie gałęzi i wisi. Głos pyta się: Czy wierzysz we mnie mój synu? Pada odpowiedź twierdząca. „No to puść wreszcie tę gałąź” powiada głos i ponawia zapewnienie ratunku. Następuje długa cisza, po której zrazu cichutko, nieśmiało z turystycznej krtani dochodzą słowa: „Hej! Jest tam może ktoś jeszcze?”

  Nie sądzę, żeby miliony pomordowanych bestialsko pozbawione były wiary w opiekę i wsparcie istot niebiańskich. Wierzę, takoż jak Pan (mam nadzieję), że dostępują one wynagradzania wszelkiego za te przejściowe ziemskie niedogodności oraz karmione nieziemskim szczęściem pomagają zsyłać na swoich potomnych umytych ziemskich zasrańców nieopisane uczucie zaradności.

 67. Boydar said

  Nie zasrańcem nie można być od święta. Bo wtedy wsparcie też jest raz w roku, najczęściej w Wigilię.

 68. Rafal Cz. said

  Ad 23.
  Rozumiem pana zlosliwosc i rozumiem podtekst. Ale moja rozdzinae cechuje rowniez przyzwoitosc a ta cecha w demokracji nie zawsze dziala i dlatego demokracja nie jest moja favoryta. Raczej lagodna dyktatura dbajaca o interesy obywateli i panstwa.
  Cos w rodzaju republiki rzymskiej.

 69. Rafal Cz. said

  Ad 48
  Zostal. A to ze wiekszosci nie chcialo sie glosowac odznacza niewiare w demokracje albo zwykle lenistwo potencjalnych wyborcow.
  Nie zgadzam sie z PIS-sowska polityka zagraniczna i wielu innymi aspektami.

 70. Rafal Cz. said

  Przeciez o tym napisalem!

 71. Rafal Cz. said

  Ad 43
  Prosze sie zainteresowac i troche o tym poczytac. Niee zachwalam, raczej doradzam.

 72. Rafal Cz. said

  Ad 17
  Prawami rynku!

 73. Re: 68 Rafal Cz…
  A z czym sie pan zgadza i z jakimi wieloma aspektami by sie pan zgadzal – jesli chodzi o polityke zagraniczna ( no i aspektami polityki krajowej…)….

  Gdyby w panskim domu funkcjonowala „demo-kracja” (czlonkowie panskiej rodziny uwierzyli i wprowadzili demokracje), to zapewniam pana, ze dnia nastepnego przed wschodem Slonca „wyladowalby” pan „pod mostem” lub na smietniku…
  (o czym wczesniej panu napisalem…A pan powtarza zydowska „mantre” wrecz bezmyslnie… Nie wspominajac: krytycznie.)

  ================
  jasiek z toronto

  http://polskawalczaca.com

 74. Jowram said

  Problem w tym, że parafianie* nadal w większości wierzący w mrzonki, czyli w jakieś „wybory”, które już dawno zostały za nich dokonane, pójdą wyrażać poparcie – krzyżykiem – dla swoich oprawców.

  *parafianin – człowiek bez ogłady, wykształcenia; zacofany i ograniczony,
  mieszkaniec parafii; ciasny, ciemny, drobnomieszczański, filisterski, ignorancki, jednostronny, kołtunowaty, kołtuński, małomiasteczkowy, niedouczony, nieinteligentny, nierozumny, obskurancki, ograniczony, parafialny, prowincjonalny, prymitywny, schematyczny, skołtuniały, średniowieczny, tępy, wsteczny, zacofany, zaściankowy, konserwatywny, miasteczkowy, niemądry, nieoświecony, prostacki, kruchciany, partykularny, mieszczański, niepostępowy, otumaniony, reakcyjny, regresywny, zapyziały, zasklepiały, dewociarski, dewocyjny, religiancki,

  Każdy parafianin, który nawołuje do rzekomych „wyborów”, bez uczciwej odpowiedzi do czego są te „wybory”i ci „kandydaci” skoro Polski już nie ma, jest zwyczajnym anty Polakiem !!!!!!

  „ Każda forma udziału w farsie zwanej „wyborami”, każdy głos, oddany na tą czy inna systemową partyjkę, której działacze odgrywają „pluralizm polityczny” – przynosi szkodę sprawie polskiej i oddala nas od Niepodległej.

  https://bezdekretu.blogspot.com/2019/03/po-co-demokracja-1-wybory.html

  „Powszechnie dziś stosowany argument, jakoby wybory powszechne były „świętem” wolnego państwa lub miały świadczyć o demokratycznym charakterze III RP – jest głęboko niedorzeczny.”

  To już nie jest strzyżenie baranów,

  TO JEST OBDZIERANIE ZE SKÓRY ŻYWCEM!!!!!

  Barany żyją POPIS-owymi POdwyżkami zapominając, że Polski już nie ma!!!!!

  a co nie można było sprzedać będzie oddane w naturze wyłudzaczom w oparciu o rozreklamowaną, bandycką tzw. ustawę 447!!!!!

  97% tzw. kandydatów nie wytrzymałoby prostej 5 punktowej weryfikacji jako historycznych Polaków:

  1.Każdy Polak musi udowodnić, że nie zmieniał nazwiska, od co najmniej 5 pokoleń.

  2.Musi oświadczyć, że nie uczestniczył w żadnych zagranicznych programach szkoleniowych.

  3.Każdy Polak musi przejść lustrację na okoliczność jakiejkolwiek współpracy(jawnej i tajnej) z jakimikolwiek służbami.

  4.Każdy Polak może się zarejestrować jako kandydat.

  5.Każdy Polak musi mieć równy dostęp do wszystkich mediów głównego nurtu, również a nawet szczególnie, do mediów z obcym kapitałem (aby te nie mogły promować anty polaków)

  Każdy UCZCIWY KANDYDUJĄCY musi odpowiedzieć na jedno pytanie:

  do czego kandyduje, skoro zMora-wiecki wyraźnie i jednoznacznie powiedział:

  Jesteśmy w sytuacji w pewnym sensie nie do odwrócenia, ponieważ jesteśmy „krajem posiadanym przez kogoś z zagranicy”

  -Ważne jest aby uświadamiać Polakom, że nastąpił „Anschluss Polski”

  http://www.klubinteligencjipolskiej.pl/2019/06/anschluss-polski-wywiad-z-b-szefem-sluzb-specjalnych-lot-nad-kukulczym-gniazdem-5-2

  dlatego: „jesteśmy krajem posiadanym przez kogoś z zagranicy” – dlatego nie ma wyborów

  a nataniachuj już dawno chwalił się, że wykupuje Polskę, Czechy, Węgry itd.

  no i czerwony paszport świadczy o tym, że: dokonało się!!!!! kraj nad Wisłą jest całkowicie niesamodzielnym, podległym regionem Europy!!!!!

  https://www.patreon.com/posts/wstrzasajaca-o-21108254

 75. gnago said

  To tylko potwierdza moje osobiste zdanie o „polskich elitach” bandy takich funkcyjnych imbecyli świat w historii nie widział

 76. Antymarxista said

  Listwa – spadac mamy niby dlaczego? Bo nia zgadzamy sie z linia partii…. marksistowskiej?

  Joannus – sa zagrozenia, owszem, ale sa i dobre wydarzenia do wziecia pod uwage i odnotowania, glównie w gospodarce.

 77. Listwa said

  @ 76 Antymarxista

  „Bo nia zgadzamy sie z linia partii…. marksistowskiej?”
  – a niby z którą?

  „Nie zauważyłem aby ktokolwiek w Polsce, mający dzieci, powiedział, że np. 500+ to zło.”

  – to jest wyważona opinia ?

  Jeśli tyle rodzin z dziecmi potrzebuje pomocy finansowej, przy niby takim wzroście PKB, to coś tu chyba nie tak.

  Potrafi pan jako wytrawny antymarksista wyjaśnić to? Bo jak dla mnie jest to tępa agitka partyjna.

 78. Antymarxista said

  Do 77 Listwa:
  No z partią marxistowską z jakiej ideałami Pan/Pani (?) się identyfikuje.

  Wyważona opinia to jaka? Biorąca pod uwagę opinie starych kawalerów i studentów 3go roku? Skąd ta idea „wyważonej opinii”?

  Dalej, co do „niby takiego wzrostu gospodarczego”, to proszę zauważyć, że 5% od 100 to nie 2 % od 1000. Polska gospodarka rośnie przyzwoicie, choć nie za szybko, niestety. Dopiero przyrosty 7% rocznie są satysfakcjonujące z punktu widzenia jednego pokolenia.

  No i na zakończenie, „co do tępej agitki partyjnej” to pozwolę sobie pominąć komentarz. Pan/Pani wybaczy. ZGD. Za wybaczenie. Pozdr.

  ——-
  Jaka polska gospodarka? Komu co rośnie?
  Admin

Sorry, the comment form is closed at this time.