Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Polska szykuje cyberarmię

Posted by Marucha w dniu 2019-09-12 (Czwartek)

Szef polskiego ministerstwa obrony Mariusz Błaszczak zapowiedział, że do 2024 roku Polska stworzy Wojska Obrony Cyberprzestrzeni. Ten komponent w Wojsku Polskim jest bardzo ważny ze względu na bezpieczeństwo Polski i Polaków – podkreślił minister.

W czwartek w Warszawie została podpisana Koncepcja funkcjonowania Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. „Dowództwo Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni zostanie stworzone do 2022 roku, a w 2024 roku skończymy kształtowanie tych wojsk” – powiedział Błaszczak.

„Do tego czasu liczymy na to, że będziemy dysponować dwoma tysiącami absolwentów (uczelni) na kierunkach, właściwie mówiąc, związanym z cyberbezpieczeństwem i będziemy mieć kadry, aby zapewnić bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni” – dodał minister.
[Kadry izraelskie, ma się rozumieć – admin]

Szef polskiego resortu obrony zawiadomił również, że jednostka cyberbezpieczeństwa zostanie również utworzona w ramach Wojsk Obrony Terytorialnej. Według Błaszczaka ściągnięto „żołnierzy, którzy w cywilu byli specjalistami w dziedzinie informatyki, którzy chcą służyć w ramach terytorialnej służby wojskowej i swoją wiedzą i doświadczeniem służyć temu, aby zwiększyć możliwości Wojska Polskiego w tej dziedzinie”.

Zapowiedziano także stworzenie szkoły podoficerskiej SONDA w Zegrzu i Toruniu, które bedą kształcić podoficerów na kierunkach łączność i informatyka oraz podoficerów WOT.
[Kapral informatyk, sierżant webmaster… – admin]

Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱
@MON_GOV_PL
Minister @mblaszczak: w lutym tego roku powołałem pełnomocnika ds. utworzenia wojsk obrony cyberprzestrzeni. Dziś doprowadziliśmy już do tego, że zintegrowane zostały instytucje odpowiedzialne za bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni. Zwiększyliśmy limit na kierunkach informatycznych

Mówiąc o podpisanej koncepcji, minister oświadczył, że dokument ten, „definiuje strukturę wojsk ochrony cyberprzestrzeni, jest gwarancją tego, że te siły będą rosnąć”.

Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱
@MON_GOV_PL
Minister @mblaszczak: dziś doskonale wiemy, jak ważne jest cyberbezpieczeństwo. Ten komponent w #WojskoPolskie jest bardzo ważny ze względu na bezpieczeństwo Polski i Polaków. 🇵🇱

Jak powiedział pełnomocnik ds. utworzenia WOC gen. bryg. Karol Molenda: „Koncepcja utworzenia WOC to odpowiedź na zagrożenia, które dzieją się tu i teraz w cyberprzestrzeni. WOC będą budowane przy NCBC – wyspecjalizowanej, elitarnej jednostce, która posiada do tego niezbędną wiedzę ekspercką”.

Podczas podpisania koncepcji powołania WOC szef polskiego resortu obrony zaprezentował także niemiecką maszynę Enigma. Podkreślił, że urządzenie z lat 20. wydawało się być doskonałym, ale tak nie było, bo dzięki Polakom złamano jej kod. Minister podkreślił, powołując się na brytyjskich historyków, dzięki temu II wojna światowa zakończyła się dwa lata wcześniej.

Błaszczak: Jesteśmy solidarni wobec sojuszników

O stworzeniu wojsk cyberprzestrzeni mówiło się już w Polsce pod koniec 2018 roku. W lutym 2019 roku minister Mariusz Błaszczak powołał pełnomocnika ds. utworzenia Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Został nim płk. Karol Molenda, specjalista ds. cyberbezpieczeństwa.

Jak poinformował Błaszczak, postawiono przed nim konkretne cele, związane z zagrożeniami dla bezpieczeństwa Polski w przestrzeni cybernetycznej.

Powołanie Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni jest realizacją wytycznych NATO. „Jesteśmy solidarni wobec sojuszników (…), a bezpieczeństwo jest jednym z naszych priorytetów” — podkreślił.

Nowa struktura będzie stanowić połączenie Narodowego Centrum Kryptologii i Inspektoratu Informatyki – dodał minister.

Jej kluczową placówką naukową będzie Wojskowa Akademia Techniczna, przy której już wkrótce powstanie liceum informatyczne –powiedział szef MON.

https://pl.sputniknews.com

 

 

Komentarzy 12 do “Polska szykuje cyberarmię”

 1. Dom wariatów.

 2. Marek said

  [Kapral informatyk, sierżant webmaster… – admin]
  ===
  Podoficerowie goje będą obsługiwać faksy, drukarki i ekspresy do kawy.
  Nazwy stopni specjalności wojskowych – prawdopodobne.

 3. revers said

  a strzelac wojsko beda z pikseli? szyfrowac, deszyfrowac na spalonych strukturach vlsi chipow komorek, laptopkow, po silnym impulsie elektomagentycznym chocby z ruskiego virkatora, nie mowiaac o malych ladunkach jadrowych z slilnym impulsem elektromagnetycznym.

 4. bryś said

  Czy mają oni pojęcie o zarobkach ludzi na jakim takim poziomie w tej akurat dziedzinie? Za monowską pensje to cienko widzę tą wojnę cybernetyczną. Chyba że chodzi o pisanie komentarzy na portalach.

 5. PISKORZ said

  re art. Polecam wywiad z gen. M. Różańskim /na ten temat i o naszej armii w ogóle/..w Mag. Świątecznym 31.08-1.09.2019…pardon ale G. Wyborczego. Ale mówi wprost jak jest i maciorę też właściwie posumował i nie tylko jego..Moim zdaniem warto przeczytać..

 6. PISKORZ said

  re 5 Jako uzupełnienie..Gen. Różański uważa, że Macierewicz powinien stanąć przed Tryb. Stanu i omawia to dokładnie..Zaczyna od tego, że nasze mierne S. Zbrojne wiele straciły dzięki niemu…

 7. abcdef said

  czipy Made in Israel (MiI)
  oprogramowanie MiI
  infrastruktura MiI
  synchronizacja z: NATO, USA, Izrael
  centrum zarzadzania, kwatera glowna (tymczasowa): Tel Afif
  etc

  „… bezpieczeństwo Polski i Polaków – podkreślił minister.”
  Ile miiliardow zapłacimy za wojskową sieć cyfrową Izraela w naszym kraju?

  Kiedy zaczniemy wieszać zdrajców i sprzedawczyków — oczywiście po uczciwych procesach sądowych.

 8. Piotr Podgórni said

  Ludzie grający np. w World of tanks są jednostkami wojskowymi działającymi w cyberprzestrzeni. Tak na prawdę to nikt nie wie co to jest cyberprzestrzeń bo jest to określenie wymyślone przez autora powieści s-f podobnie jak krasnoludek, skrzat czy czarownica latająca na miotle. Co te matoły jeszcze nie wymyślą.

 9. Okadwa said

  A ja żem służył we Wojskach Ochrony Pogranicza…
  Było tam dużo przestrzeni ale żaden Cyber nie przeszedł.
  Był kiedyś taki Cerber i był strzegł świata umarłych i trzy głowy miał.
  A minister tylko jedne ma.
  … za mało.

 10. lewarek.pl said

  Ta cyberarmia dostanie pewnie za zadanie totalną inwigilację społeczeństwa. Takie elektroniczne WSI.

 11. gnago said

  Kamień spadł z serca już jestemy bezpieczni bo podpisano koncepcję. Zaiste dobra biurwa to martwa biurwa. przez takich jak ci na Saharze zabraknie pisaku

 12. Leo said

  Dodam tylko jako osoba zawodowo zaangażowana w „cyberprzestrzeń”, że zdziwilibyście się państwo ile ważnych rzeczy jest przyłączonych do sieci i co wroga siła może zdziałać przeciwko naszemu krajowi siedząc gdzieś tam w ŻydJorku przy komputerze. To realny i poważny temat, całkowicie z tego co widzę zlekceważony przez stareńkiego capa Maciarewicza. Co nie dziwi.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: