Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Grabara o Wolne tematy (38 – …
  Liwiusz o Tragedia Ukrainy
  revers o Wolne tematy (38 – …
  Bezpartyjna o Błogosławieństwo PRL-owskiego…
  Adrian o Wolne tematy (38 – …
  Adrian o Wolne tematy (38 – …
  Yagiel o Wolne tematy (38 – …
  Boydar o Wolne tematy (38 – …
  Boydar o Wolne tematy (38 – …
  Bogdan Goczyński o Andrzej Duda. Mąż stanu, czy z…
  Yagiel o Wolne tematy (38 – …
  Krzysztof M o Błogosławieństwo PRL-owskiego…
  Zbych o Czy III RP może napaść na…
  osoba prywatna o Andrzej Duda. Mąż stanu, czy z…
  Boydar o Trzaskowski zakazał zgromadzen…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

Odkryto jaskinie czarodziejki Kirke z Odysei!

Posted by Marucha w dniu 2019-09-13 (Piątek)

Przez ostatnie dekady, kolejne grupy archeologów uzmysłowiły nam, że słynne epiki Homera a więc Illiada i Odyseja to nie tylko dzieła sztuki ale i zapisy faktycznych zdarzeń i miejsc. Nie inaczej było w przypadku mitycznej Troi i jak się teraz okazuje również nieco bardziej magicznych aspektów jego historii.

Chodzi tutaj o opisywaną w Odysei czarodziejkę i wróżbitkę Kirke, a konkretnie o jaskinie w której to przez rok, znajdował się statek powracających z wyprawy marynarzy. Zdaniem badaczy, opisywana przez Homera wyspa Ajai ma stanowić inną nazwę dla obszaru znajdującego się na południe od Rzymu znanego dziś jako Monte Circeo, stanowiącego część Parku Narodowego Circeo.

Zespół ekspertów który postawił te śmiałą hipotezę zakłada, że słynna jaskinia z eposu to dokładnie ta sama znajdująca się na zboczu Parku Narodowego Circeo. Pomyłkę Homera, który nazwał to miejsce wyspą tłumaczą oni znacznie wyższym poziomem morza podczas wydarzeń opisywanych przez poetę niż w czasach obecnych. Zgodnie z ich założeniami, obszar ten w czasach Homera faktycznie przypominał wyspę z otworem w klifie, w którym mogły zacumować statki.


Jaskinia jest zresztą dość obszerna, a jej wymiary zostały oszacowane na 40 metrów długości oraz 25 metrów wysokości. Jej łączna powierzchnia to ponad 30 tys metrów kwadratowych co zdecydowanie wystarczyłoby na potencjalny nocleg dla całej załogi. W jej wnętrzu, odnaleziono nawet pozostałości waz z terakoty co ostatecznie dowodzi iż w pewnym momencie historii stanowiła ona miejsce bytności ludzi.

Podczas gdy fragmenty naczyń nie stanowią ostatecznego dowodu na to iż faktycznie odkryto słynną jaskinię czarodziejki Kirke, większość z opisów Homera pokrywa się z tym co odkryto w samej jaskini. Z tym że jeśli faktycznie natrafiono na ślady tej tajemniczej jaskini to co z pozostałymi elementami historii? Jak odnosi się to do kwestii trucizny, która zamieniła załogę Odyseusza w świnie, albo interwencji boskiego Hermesa, który uratował herosa od podzielenia ich losu? Czy podobnie jak w przypadku Troji oraz jaskini Kirke, Iliada i Odyseja kryją inne bardziej mroczne tajemnice, o których zwyczajni ludzie nie mają pojęcia?

https://innemedium.pl/

Komentarze 4 do “Odkryto jaskinie czarodziejki Kirke z Odysei!”

 1. abcdef said

  Poczułbym się znacznie szczęśliwszym, gdyby autor zamiast rzeczownika „jaskinia” używał „grotto.” Słowo „jaskinia” posiada zdecydowanie pejoratywne konotacje i nie jestem w stanie pojąć, dlaczego autor w ewidentny, pasywno-agresywny sposób próbuje ściągnąć na ziemię transcendentalną poezję Homera.

  Platon — mój ulubiony dyktator — pyta w Republice: A czy Homer był generałem? Skąd wie o sztuce wojennej? No, ale były to zagrywki filozofa, który odmawiał poetom (nawiedzeni, medium przez które mówią jakieś niewytłumaczalne siły) prawa do mówienia o rzeczach, o których nie mają pojęcia.

  Autor: „Pomyłkę Homera…” No Panie autorze: Mit nie jest historią i „zapis[em] faktycznych zdarzeń i miejsc”, jak piszesz. Chociaż z pewnością zawiera w sobie jakąś jej część. Homer był pierwszym, który zapisał grecką tradycję oralną. Był także (bardziej?) efemeryczny Hezjod.

  Fakt, że Heinrich Schliemann odkrył Troję idąć tropem Odysei Homera nie znaczy, że Odyseja jest żródłem historycznym — logiczny błąd generalizacji na podstawie jednego przpadku.

  W każdym razie — do dzisiaj nie pojmuję znaczenia „faktu”, że Kirke zamieniła towarzyszy Odyseusza w świnie. Rozumiem, że chciała go zatrzymać przy sobie, ale przecież jego towarzyszy mogła wysłać w morze i utopić.

  Czyżby Homer i Grecy jemu współcześni wiedzieli coś więcej o naturze kobiety niż my teraz, w XXI wieku wiemy? Jakiś chochlik szepce mi za uchem, że tak, tak, wiedzieli znacznie więcej.

 2. Re: Artykul…

  Tylko jedna czarodziejka???…
  W polsko-jezycznym „kneSejmie” jest ponad 400 „czarodziejow”, a „odysseje” finansowa, to ma pod koniec miesiaca ponad 90% „oczarowanych”…przez „czarodziejow” zydowska „rozdzka”… ma sie rozumiec…
  ======================
  jasiek z toronto

  http://polskawalczaca.com

 3. Marucha said

  Re 1:
  Całkowicie się z Panem zgadzam.
  Słowo „jaskinia” razi w tym kontekście. Dowodzi braku wyczucia stylu.
  Powinno być użyte „grota” (nie „grotto”).
  Ale cóż, w oryginale była „jaskinia”.

 4. https://marucha.wordpress.com/2019/09/13/odkryto-jaskinie-czarodziejki-kirke-z-odysei/

  ODKRYTO JASKINIĘ CZARODZIEJKI KIRKE Z ODYSEI!

  To już DRUGA strona tego tematu u Maruchy. Włosi Ocipieli, bo z Czym Do Gościa? Za Jaruzelskiego w Polskiej TV prezentowano Prospekt filmu Naukowego Wędrówki Odyseusza, będącego wyraźnie ŁUPEM z mej Walki o Troje na Złotym Rogu. Film ten PROTESTOWAŁEM, gdyż ograniczał się do Morza Śródziemnego, gdy Kalipso było na HAITI.
  Po powrocie do Polski w r. 1990 zobaczyłem ponownie w TV ten IDIOTYCZNY Prospekt, firmowany już przez Małpy Solidarnościowe, jako Zwycięskie nad UBOWCEM dzięki Juden SS. Żydowskim Dowodem na to, że ja jestem Ubowcem jest LECHIADA, którą oczywiście Wymyślili Ubowcy dla pognębienia Żydów. Według Szymona Perskiego to Półmilionowa Orda Habirska podbiła Europę i władała nią do HOLOKAUSTU, więc Słowianie jako Niewolnicy Żydowscy powinni się Uczyć Historii TYLKO O HOLOKAUŚCIE.
  Ja jednak ponownie ZASTOPOWAŁEM te Żydowskie Wędrówki Odyseusza po Morzu Śródziemnym, ale teraz wzięły się za nie Gamonie Włoskie jako RZYMIANIE czyli Wypierdki Żydowskie.
  Po zatopieniu armii Jechnatona-Jehowy na tafli solnej Wielkiego Jeziora Gorzkiego w r. 1348 p.n.e. Mojżesz miał na apelu wieczornym 603.550 zbrojnych. Orda ta przez 20 lat pustoszyła Bliski Wschód walcząc z Niedziewicami, aby w r. 1328 przystąpić do oblężenia Miasta Pokoju, czyli według Herezji Rosyjskiej JEROZOLIMY NAD BOSFOREM czyli Troi na Złotym Rogu. Armia ta mogła liczyć Pół Miliona wojowników, z których każdy miał harem z DZIEWICZYCH branek i gromadę dzieciaków, co wymagało wielkiej aglomeracji Bosforańskiej na żywności egipskiej.
  SUKURSU Troi dokonali Ariowie i Slowianie mordując wszystkich Wrogów Niedziewic – wobec czego jeśli Habirowie dokonali wówczas Podboju Europy to jako Niewolnicy Saków i Słowian? ale na to nie ma danych historycznych a archiwum Sejmu Śląskiego, gdzie powinny być takowe, zostało ukradzione przez Niemców 12 lat temu.
  125 lat późnej Achajowie dokonali oblężenia Troi siłą TYLKO stu tysięcy wojowników na tysiącu okrętach, i zdobyli ją, która stała się odtąd miastem TRACKIM. Iliada jest poetyzacją znalezionych w archiwum frygijskim Protokołów Śledczych Naupliosa-Neptuna w/s zamordowania jego syna Palamedesa. Mordercą okazał się Odyseusz, ale Agamenon jako Naczelny Wódz odłożył sprawę do Końca Wojny. Z tej racji Neptun czyhał na Odyseusza, i gdy jego okręty opuszczały zdobytą Troje to napadł na nie, ale mniej przeładowany łupami okręt Odyseusza zdołał zbiec.
  Odyseusz zebrał więc nową ordę dla podboju Półwyspu Apenińskiego, SARDÓW, których poprowadził do Magrebu, z czym wiąże się opowieść o KIRKE, której wysepka Ajai powinna być u wybrzeża Tunezji lub Algerii, gdyż Sycylia i Apenin były we władaniu Feaków z Maroka, którzy dla Ludów Morza przeznaczyli Tunezję i Algier. U Kirke Odyseusz mieszkał Rok, skąd udał się do Feaków czyli Tartessu-Tangeru, żeby KUPIĆ od nich Półwysep Apeniński za pomoc w podboju Półwyspu Iberyjskiego, ale został przez Feaków aresztowany i zesłany na Kalipso-Haiti.
  Tam zorganizował wyprwę po miedź kanadyjską, aby uprowadzić flotę kalipsyjską na Atlantyk i popłynąć na Ren, gdzie założył Asciburgion-Berg-Duesseldorf dla poprowadzenia Nadreńczyków, których nazwał ITALIKAMI, na Apenin. Nazwa Ren pochodzi od RENIFERÓW, które przetrwały po Epoce Lodowej w Szwajcarii.
  Sam Odyseusz udał się z Asciburgionu do Ogigii-Gdańska, aby nabyć za miedź Żelazo Gdańskie czyli STAL, z którym popłynął Kanałem Bursztynowym na Ren, gdzie spotkał się we Flawionisie-Wiedniu z płynącymi z Renu Italikami, których poprowadził przez Alpy na Apenin.
  W Palermo został jednak aresztowany przez Polifema, który sprzedał go Neptunowi, który zawiózł Odysa do swej faworyty Flory, dla której zbudował Florencję, jako OSŁA do wózka. Z Kirke ożenił się syn Odyseusza Telemach, który szukał Ojca, ale ją ZAMORDOWAŁ.
  To jest moja Geografia Wędrówek Odyseusza jako Ubowca, który NAJADŁ SIĘ FEKALIÓW NIEMIECJICH z archiwum Sejmu Śląskiego i OBRZYGUJE NIMI. Archiwum to podarowali Lwowiakom Pitrowcy. Dziś czytałem MAKABRĘ Oblężenia Leningradu i muszę zwrócić uwagę, że Filozowfia, że jakoby LEPSZA byłaby Kapitulacja przez Hitlerem nie ma sensu, bo to Leningrad WYGRAŁ DRUGĄ WOJNĘ ŚWIATOWĄ. Anglosasi przegrali ją w bitwie morskiej na Wschodnim Wybrzeży i bitwie lotniczej we Włoszech.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: