Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

10 postaw toksycznych osób

Posted by Marucha w dniu 2019-09-16 (Poniedziałek)

Często wchodzimy w interakcje z toksycznymi osobami, nawet o tym nie wiedząc. One za to kradną naszą energię i życiowy entuzjazm oraz głęboko wpływają na naszą równowagę emocjonalną.

W rzeczywistości jest to dość powszechny problem, z którym możemy sobie poradzić jedynie poprzez odizolowywanie się od takich ludzi. Jednak, żeby móc się od nich odciąć, trzeba poznać ich charakterystyczne postawy, zachowania.

[Powtórzmy głośno i wyraźnie: odizolować się od takich ludzi. Uciekać od nich. Żadne przekonywanie, żadne argumenty nie robią na nich najmniejszego wrażenia. W siłę perswazji w takich przypadkach wierzą tylko naiwni idioci. – admin]

Wpaść w pułapkę

Dlaczego wpadłem / wpadłam w pułapkę relacji z toksyczną osobą? – to pytanie może mieć trzy najczęstsze wyjaśnienia.

Po pierwsze znalazłeś się w trudnej sytuacji. Toksyczne osoby uwielbiają na początku odgrywać rolę dobrego przyjaciela osób samotnych, łatwo podatnych na zranienie.

W ten oto sposób szybko „wślizgują się” w ich życie i mogą umiejętnie nimi manipulować.

Po drugie toksyczni ludzie są świetnymi manipulatorami, więc często przy pierwszym wrażeniu wydają się troskliwi i czarujący, co dobrze karmi nasze ego.

Prawdopodobnie mówili to, co chciałeś usłyszeć, wypełniali twoje oczekiwania i sprawiali, że twoje ego rosło, nie pozwalając ci dostrzec tego, co dzieje się naprawdę.

Po trzecie prawdopodobnie dlatego, że jesteś osobą szanującą spokój i zgodę w relacjach z innymi.

Nawet jeśli czułeś, że coś jest nie tak, czułeś się osaczany, wolałeś przemilczeć swoje obawy, by tylko nie okazać się nieuprzejmym wobec manipulatora.

10 postaw toksycznych osób

Jak więc rozpoznać toksyczną osobę?

Na początku znajomości może być to trudne, ponieważ jak już wyżej wspomniano, są to świetni manipulatorzy, którzy umiejętnie oczarowują swoją ofiarę.

Jednak też dość szybko odkrywają swoje prawdziwe oblicze.

Oto 10 postaw, które często w relacjach z innymi ujawniają tacy właśnie ludzie:

 1. Koncentrowanie się na błędach i problemach oraz zwracanie uwagi zawsze na negatywne strony rzeczy i wydarzeń.
 2. Brak rzeczywistego zainteresowania naszymi problemami.
 3. Zawracanie głowy mało istotnymi rzeczami, wszczynanie konfliktów i sprzeczek z powodu różnych opinii i zainteresowań.
 4. Brak empatii – toksyczna osoba nie dba o uczucia ofiary i nie waha się ich deptać słowami lub swoim zachowaniem.
 5. Naciskanie na robienie rzeczy, w których nie czujemy się swobodnie i komfortowo. Taka osoba zawsze dba o swoje interesy i używa różnych metod manipulacji, aby ofiara podejmowała decyzje wbrew swoim wartościom, potrzebom i pragnieniom.
 6. Napełnianie wątpliwościami – toksyczni ludzie uwielbiają budzić w nas niepokój i siać wątpliwości w różnych dziedzinach życia.
 7. Naruszanie granic – ci ludzie nieustannie atakują osobistą przestrzeń ofiary, kradną jej czas i oczekują, że zawsze będzie gotowa na kontakt z nimi, kiedy tego potrzebują. Natomiast jeśli pokrzywdzony tego nie zrobi, prawdopodobnie użyją emocjonalnej manipulacji, aby obudzić w nim poczucie winy.
 8. Brak odpowiedzialności – toksyczna osoba nigdy nie weźmie odpowiedzialności za swoje czyny i popełnione błędy, tylko zawsze będzie szukać kozła ofiarnego, na którego zrzuci winę.
 9. Wytykanie błędów i słabości – wszyscy mamy wady i umiejętne ich nakreślanie przez drugą osobę może nam pomóc w samorozwoju i ulepszaniu siebie. Jednak granica między uczciwością a hiperkrytycznością jest bardzo subtelna i można ją łatwo przekroczyć. Toksyczna osoba zawsze gotowa jest wskazać ofierze jej błędy i niedociągnięcia, a przy tym, zamiast ofiarować jej wsparcie, gotowa jest ją mocno skrytykować.
 10. Opór na zmiany w zachowaniu, nawet jeśli istnieje ryzyko zerwania relacji.

Dzielenie jakiejkolwiek formy i części naszego codziennego życia z toksyczną osobą może stać się dla nas bardzo wyniszczające, dlatego warto zapamiętać wymienione powyżej postawy i trzymać się z dala od takich osób.

https://www.odkrywamyzakryte.com

Komentarzy 13 to “10 postaw toksycznych osób”

 1. Punkt 8 podkreśliłbym.

 2. brys said

  Należy podkreślić zdolność do mijania się prawdą, te osoby potrafią kłamać tak, że zwykły człowiek nie jest tego w stanie pojąć. Prosto w oczy powiedzą z najszczerszym przekonaniem wszystko co tylko sobie wymyślą.

 3. bryś said

  Można się z częścią nie zgadzać, ale ogólny zarys pasuje:

  .https://v.wpimg.pl/MTU5NjEwYjU0VzhZagxvIHcPbAMsVWF2IBd0SGo4YmJhATZZc0RiPXtCPkQ1G2I1elNhADUSKntmBndcdVg-NScNYAA1Eip2KA==

 4. Szarak said

  Tak, ogólny zarys pasuje. Szczególnie podkreśliłabym kilka punktów, tj. 2.4,5,7,9,10.
  Czasem może wystarczyć ten jeden raz, kiedy np. spotykamy po kilku latach osobę jak gdyby dobrze znajomą, na pozór subtelną, przyjazną i mądrą.
  Kiedy spod tej „kołderki” wyłaniają się niespodziewanie małe, lekko odczuwalne potworki – trzeba wiać !
  Dla własnego dobra.

 5. Boydar said

  @ Pan Szarak

  Wiać ? Trzeba ? Na pewno ?

  .https://www.youtube.com/watch?v=N5zzFopcYPI

 6. Szarak said

  Tak, wiać! – w swój poukładany porządek rzeczy – i żeby wykluczyć paskudne następstwa
  ( patrz: pkt.10).

 7. Boydar said

  Nic Pan karkulować nie umisz, nic a nic.

 8. Szarak said

  Ad.5.
  Zareagowałam zbyt szybko i w oparciu o swój jednostkowy dość świeży przypadek.
  A tu…, obejrzałam, wysłuchałam i przyznaję rację – jest trochę takich sytuacji, w których nie…”wiać”, a LAĆ!, LAĆ!
  I patrzeć, czy równo puchnie.

 9. Enya said

  Wiać!
  A jak nie można, wybudować niewidzialny mur.
  Przede wszystkim nie być dla takiej osoby zbyt szczerym i wylewnym, bo to jej paliwo.

 10. Enya said

  Na dobrą noc. Dla uciemiężonych takimi osobami. Albo byłych uciemiężonych. :))))

  Kminek

 11. bryś said

  cd 3. ten obrazek to do innego wątku, o demoralizującej roli tańca, ta poza to właśnie z tańca z gwiazdami. :)))))) Chodziło mnie o taki film:

  Jak Zdemaskować Manipulatora i Chronić Się Przed Toksycznymi Ludźmi
  .https://www.youtube.com/watch?v=SqZh8o2WRmU

 12. Toksyczny? said

  No, a moja żona mówi mi, że jestem toksyczny, bo nie akceptuję jej uwielbienia dla poprawności politycznej i braku krytycyzmu do polityki PiS-u, (np. nie oglądam z otwartą japą wiadomości, wydarzeń czy innych faktów i marnuję swój głos w wyborach głosując na niskosondażowe ugrupowania). A tak poważnie to toksyczność uważam za jeszcze jednego bękarta nowomowy podobnie jak tolerancję, mowę nienawiści, albo stwierdzenia w stylu „prawda leży jak zawsze pośrodku”.

 13. Re: Artykul…
  „Toksyczni sciemniacze” zazwyczaj nie ujawniaja swoich korzeni pogladowych, religijnych i kulturowych, a zazwyczaj bardzo „profesjonalnie” zajmuja w tych tematach najbardziej wiarygodne wnioski…i konkluzje…
  Nie bede dalej opisywal „bezideowych” trolli internetowych, ktorzy za wszelka cene probuja w swych pierwszych wpisach zaskarbic sympatie czytajacych po czym przystepuja do wykonywania powierzonego zadania…m.in., do zamieszania zmierzajacego do destrukcji…

  Moja rada dla wszystkich czytajacych i piszacych: Trzymac sie Dekalogu, Prawa Naturalnego i Pisma Swietego Nowego Testamentu i na spokojnie przykladac wszelkie wypowiedzi publiczne (wlacznie z moimi) do w/w zapodanych. Cierpliwosc stanie sie cnota a pyche ( i falsz) bedzie wtedy bardzo latwo ujawnic (zrozumiec)…

  Jest jeszcze wazna inna kwestia w szybkim ujawnianiu „falszerzy” (czyt. nowoczesnych faryzeuszy) na publicznym forum z ktorej dosc czesto korzystam, ale na razie nie bede ujawnial (korzystajac z wolnej woli) publicznie.

  ===============================
  jasiek z toronto

  http://polskawalczaca.com

Sorry, the comment form is closed at this time.