Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Janek o Dobre rady, ale diagnoza …
  Wandaluzja.pl o Wolne tematy (41 – …
  revers o Konfiskata majątku bez wyroku…
  revers o Rasizm w USA? Czarnoskóry dzie…
  martino o Wolne tematy (41 – …
  martino o Wolne tematy (41 – …
  bryś o Konfiskata majątku bez wyroku…
  bryś o Konfiskata majątku bez wyroku…
  Piskorz o Wolne tematy (41 – …
  revers o Kiepski kandydat na „świę…
  Lolek (Prawdziwy) o Pewnego razu w Ameryce
  OutsiderR o Wolne tematy (41 – …
  Piskorz o Konfiskata majątku bez wyroku…
  bryś o Kiepski kandydat na „świę…
  bryś o Kiepski kandydat na „świę…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 516 obserwujących.

Chiny będą budować dziesiątki nowych elektrowni węglowych! Który chiński port zaatakują aktywiści?

Posted by Marucha w dniu 2019-09-20 (Piątek)

Szacuje się, że port w Gdańsku poniósł 491 tys. zł strat w wyniku ostatniej akcji aktywistów, którzy chcieli zablokować płynący do Polski statek z węglem (w rzeczywistości zablokowali transport antracytu dla czeskiej huty, która wolała go odebrać w Gdańsku, aniżeli w Hamburgu).

Ciekawe czy takie akcje będą organizowane również w krajach, które zużywają wielokrotnie więcej węgla niż my? Same Chiny chcą postawić ponad 226 GW nowych mocy węglowych. To więcej niż wynosi moc wszystkich elektrowni na węgiel obecnie działających na terenie całej UE!

Zgodnie z informacjami dostępnymi w bazie Global Coal Exit List (GCEL) – Chiny zamierzają w najbliższym czasie wybudować dziesiątki nowych elektrowni węglowych. Ich całkowita moc ma wynieść 226 GW. Okazuje się, że to więcej niż wynosi moc wszystkich elektrowni węglowych działających obecnie na terenie całej Unii Europejskiej.

Co ciekawe – Chiny już teraz są największym emitentem CO2 na świecie. Zgodnie z danymi za 2017 rok Państwo Środka wyemitowało do atmosfery aż 10 mld 877 mln ton CO2. To 34 razy więcej niż wyemitowała w tym czasie Polska i ponad 3-krotnie więcej cała UE (28 państw).

Spora część chińskiej emisji wynika z „uwęglowienia” sektora energetycznego. Według agencji Reuters w lipcu br. elektrownie opalane węglem miały w Chinach aż 1160 GW mocy. Dla porównania – wszystkie obecnie działające elektrownie węglowe w Polsce nie mają więcej niż 30 GW mocy. Jeśli potwierdzą się informacje z bazy Global Coal Exit List (GCEL), to w najbliższym czasie całkowita moc chińskich elektrowni węglowych wzrośnie jeszcze bardziej.

Fakty są takie, że większość krajów rozwijających się inwestuje w węgiel i elektrownie wytwarzające prąd za jego pośrednictwem, bowiem niemal wszędzie jest to najtańsza forma produkcji energii elektrycznej.

Co jednak istotne – prawdziwy „boom” na energię z węgla może dopiero nadejść. Otóż Afryka (która gospodarczo jest bardzo wspierana przez Chiny) doświadcza obecnie eksplozji demograficznej, co oczywiście przekłada się na wzrost potrzeb energetycznych. Jeśli technologia węglowa jest najbardziej atrakcyjną ekonomicznie spośród wszystkich obecnie funkcjonujących technologii, to dlaczego biedne, dopiero budujące swój przemysł państwa „czarnego kontynentu” miałyby z niej nie korzystać?

Szczególnie, gdy chińskie banki i firmy budowlane oferują swoje usługi niemal wszystkim krajom rozwijającej się Afryki (z danych GCEL wynika, że chińskie władze lub chińskie firmy w 20 krajach świata planują budowę nowych elektrowni węglowych o łącznej mocy 54 GW).

Mając na uwadze powyższe informacje nie słyszałem, aby ekologiczni aktywiści zajmowali chińskie porty, blokowali chińskie transporty węglę lub rozwieszali antykarbonowe transparenty na budynku Komunistycznej Partii Chin, żądając przy tym całkowitego zaprzestania wykorzystywania węgla do produkcji energii elektrycznej czy ogrzewania.

Pomijając jednak dalsze rozważania o adekwatności i proporcjonalności działań ekologów, należy jednoznacznie podkreślić, że walkę o ograniczenie globalnych emisji CO2 uda się wygrać [PO CO??? – admin] tylko wtedy, gdy ich najwięksi bezwzględni emitenci podejmą w tym zakresie zdecydowane decyzje.

Konflikt organizacji ekologicznych z Polską lub z polskimi firmami, które odpowiadają za mniej niż 1 proc. światowych emisji, przypomina poszukiwanie wygodnego „kozła ofiarnego”, na którego będzie można zwalić ewentualną odpowiedzialność za zmiany klimatyczne.

Źródła informacji:

 • Chiny planują zwiększenie mocy elektrowni węglowych o ponad 226 GW (Bankier.pl)
 • Smoliński: Działanie Greenpeace’u było absurdalne – transport antracytu szedł do Czech. Nie zajmują się tym, czym powinni (wPolityce.pl)

http://niewygodne.info.pl

Komentarzy 11 to “Chiny będą budować dziesiątki nowych elektrowni węglowych! Który chiński port zaatakują aktywiści?”

 1. brys said

  „w rzeczywistości zablokowali transport antracytu dla czeskiej huty, która wolała go odebrać w Gdańsku, aniżeli w Hamburgu” – może to był prawdziwy powód?

 2. Mietas said

  Rosja w tej chwili wydobywa ponad 400 mln ton węgla, z tego ok 200 mln idzie na eksport,według najnowszej strategii w najbliższych latach wydobycie węgla w Rosji wzrośnie do ponad 600 mln ton,w tym celu poprawiania jest przepustowość Bam,na dalekim wschodzie buduje się nowe terminale przeładunkowe.Czy nic to wam nie mówi?.

 3. krakus said

  491 tys. zł rozdzielić na wszystkich „działaczy” zamieszanych w blokadę i niech płacą. Odechce im się bardzo szybko takiej działalności.

 4. NyndrO said

  Do pana spod dwójki, pana Mietasa. Jestem głupkiem i ogólnie, ale Rosja robi dobrze, czy źle? Proszę o wyrozumiałość. Świruję i nie idę na wybory.

 5. Jacek said

  CO2 to bardzo wartościowy nawóz, roślinni akwaryści już dawno to odkryli, bez tego CO2 nie ma szans na stworzenie pięknego akwarium. Od jakiegoś czasu jest stosowany w uprawach pod osłonami.

 6. Easy Rider said

  Z gazu życiodajnego, jakim jest CO2, żydostwo zrobiło gaz śmiercionośny, żeby kasować kraje słabe i głupie jak Polin, bo takim Chinom to mogą naskoczyć. Jaki wpływ na klimat może mieć gaz, którego zawartość w atmosferze ziemskiej wynosi 0,04 % (cztery setne procenta!)? Gdyby nawet jego zawartość wzrosła 10-krotnie, to nic by się nie stało ludziom, natomiast nastąpiłby przyrost roślin, a tym samym żywności.

  Gazem cieplarnianym jest też para wodna, której może być w atmosferze do 4%, czyli 100 razy więcej niż CO2, ale jak na razie nikt nie protestuje przeciwko morzom i oceanom.

  Natomiast jakoś nikt nie boi się spożywać tego „śmiercionośnego” gazu w piwie czy napojach chłodzących?

 7. maasteer said

  Ad 6 Easy Rider
  Niech sponsorzy ekoterrorystów wyłączą Haarpa na Alasce i przestaną stosować geoinżynierię – to klimat sie trochę ustabilizuje.
  Gdzieś czytałem, że podanie CO2 (zamiast tlenu) osobie nieprzytomnej powoduje szybkie przywrócenie świadomości.

  Poza tym na klimat znaczny wpływa ma aktywność słońca i oddziaływanie księżyca

 8. Mietas said

  Panie NyndrO nie ma co się przejmować, w dzisiejszym świecie świrują wszyscy,od generała po robotnika,a to że nie chodzi pan na wybory,podobnie jak ja,świadczy o pańskim instynkcie samozachowawczym,co do Rosji,to myślę że Putin to chyba jedyny czlowiek na tym świecie który wie dokładnie co robi.
  Pozdrawiam

 9. NyndrO said

  Jedyny człowiek, to może za daleko Pan poszedł. Ale prezydent chyba jedyny. Szególnie, jeśli bierze się pod uwagę obiektywną potęgę Rosji i Jego odpowiedzialność za Planetę. Również serdecznie pozdrawiam.

 10. NICK said

  Realizuje postanowienia Klubu Rzymskiego.
  A i co?
  Mi na to powiesz, Kumplu?

  No to ja powiem.
  Katakumby.
  Serio.
  Zdziwisz się gdy Dziwisz do piekła pójdzie.
  Wprost.
  Nie ma piekła?

  Oj, oj,

 11. Easy Rider said

  Ad 7 – Maasteer.
  Z tym przywracaniem świadomości przy pomocy CO2 – to jest możliwe, gdyż wg dr Huberta Czerniaka, CO2 jest niezbędny, aby hemoglobina mogła dostarczać tlen do komórek. Jest to więc gaz życiodajny w dosłownym, również ludzkim znaczeniu.

Sorry, the comment form is closed at this time.