Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  revers o Wolne tematy (53 – …
  Krzysztof M o Faza fermentacji
  Boydar o Zapanuj nad własnym czasem – o…
  Krzysztof M o Byliśmy przeciw powstaniu
  Boydar o Wolne tematy (53 – …
  Bezpartyjna o Wolne tematy (53 – …
  Marucha o Zapanuj nad własnym czasem – o…
  marteczka o Wolne tematy (53 – …
  Bezpartyjna o Wolne tematy (53 – …
  Korab o Zapanuj nad własnym czasem – o…
  maasteer o Wolne tematy (53 – …
  Bezpartyjna o Wolne tematy (53 – …
  Boydar o Wolne tematy (53 – …
  Święta Tradycja vers… o Być wyjątkowym w Kościele…
  Adrem o Wolne tematy (53 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 519 obserwujących.

„Z bolszewikami nie walczyć”

Posted by Marucha w dniu 2019-09-20 (Piątek)

80 lat temu Edward Rydz-Śmigły przekroczył granicę z Rumunią i opuścił terytorium Polski oraz walczące jeszcze oddziały Wojska Polskiego.

Zanim znalazł się po drugiej stronie granicy, wobec wtargnięcia Armii Czerwonej do Polski w dniu 17 września, wydał znaną dyrektywę, czy też rozkaz, w sprawie stosunku do wkraczających oddziałów tej armii.

Głosiła ona: „Sowiety wkroczyły. Nakazuję ogólne wycofanie na Rumunię i Węgry najkrótszymi drogami. Z bolszewikami nie walczyć, chyba w razie natarcia z ich strony albo próby rozbrojenia oddziałów. Zadania Warszawy i miast które miały się bronić przed Niemcami – bez zmian. Miasta do których podejdą bolszewicy powinny z nimi pertraktować w sprawie wyjścia garnizonów do Węgier lub Rumunii”.

Następstwa tej dyrektywy, do dziś budzą dyskusje. Znaczna część, jeśli nie większość wypowiadających się na ten temat, twierdzi, że marszałek źle zrobił nie nakazując oporu i nie deklarując stanu wojny z ZSRR.

Dla przykładu, Paweł Łepkowski pisał niedawno w Rzeczpospolitej, że Śmigły to „Hetman, który porzucił swoje wojsko” i nie znajduje dla niego żadnego usprawiedliwienia. Zachował się on, według niego, haniebnie i tchórzliwie, a ponadto nie miał kwalifikacji do sprawowania funkcji naczelnego wodza, bo całe jego wojskowe wykształcenie to był tylko jednoroczny kurs oficerski w Związku Strzeleckim.

Co gorsza, szef sztabu Naczelnego Wodza, generał Teofil Stachiewicz, miał jeszcze gorsze przygotowanie, bo ukończył tylko „szkołę podoficerską Związku Walki Czynnej i Związku Strzeleckiego”. Nie ma zatem czego się dziwić, że tacy ludzie nie stanowili żadnej przeciwwagi, także pod względem kompetencji, w stosunku do niemieckich generałów, uformowanych i przygotowanych do wojennego rzemiosła przez tradycje niemieckiego sztabu generalnego, uważanego za najsprawniejszy na świecie.

Można tak używać sobie na Rydzu długo, bo też i jego winy są niemałe, ale zastanówmy się przez chwilę, jakie konsekwencje, bliskie i bardziej długofalowe, mógłby mieć rozkaz o przystąpieniu do wojny z ZSRR.

Nie ulega wątpliwości, że wojna była już praktycznie przegrana, zatem przystąpienie do walki z nowym przeciwnikiem, który wprowadził do akcji do 800 tys. żołnierzy i liczne czołgi oraz samoloty, mogłaby tylko istotnie zwiększyć straty wśród żołnierzy WP, jak też spowodować jeszcze większe represje wobec ludności cywilnej.

Ponadto, dość powszechną praktyką było zwalnianie do domu pojmanych przez Armię Czerwoną szeregowców i podoficerów Armii Polskiej. W przypadku zadeklarowania wojny, ci ludzie, a było ich razem do 450 tys., zostaliby zapewne zatrzymani i skierowani do łagrów, gdzie wykonywaliby morderczą pracę. W ten sposób ogólne straty ludzkie na Wschodzie nie obejmowałyby głównie rozstrzelanych w 1940 roku oficerów, ale także bardzo wielu zwykłych żołnierzy, którzy zmarliby wskutek złego traktowania w łagrach.

Ci, którzy żałują, że do tej wojny z ZSRR nie doszło, wyobrażają sobie, że nasi żołnierze powinni walczyć jak Finowie podczas wojny zimowej. Nie doszłoby do tego z wielu przyczyn. Po pierwsze inny teren i inna pora roku, po drugie, inni ludzie.

Rozmawiałem kiedyś ze zmobilizowanym wtedy żołnierzem. Władze wojskowe dały jemu i innym rezerwistom z jego oddziału stare, pochodzące sprzed pierwszej wojny światowej, francuskie karabiny Lebel, ładowane pojedynczymi nabojami, i kazali ryć okopy. Mundurów już dla nich zabrakło. 18 września, gdy doszły ich wieści, że rząd i wódz naczelny opuścili Polskę, to oni te karabiny wbili bagnetami w ziemię i wyruszyli w drogę, każdy do swojego domu. Czy mogli zrobić coś lepszego?

Ponadto na terenach zabużańskich większość stanowiły mniejszości narodowe, które, w najlepszym razie, okazywały obojętność wobec państwa polskiego, a często miały sympatie komunistyczne i raczej witały Armię Czerwoną, niż skłonne były z nią walczyć.

Kontynuowanie, w takich warunkach, walki z Armią Czerwoną, mogłoby tylko powiększyć polskie straty.

Jest nadto jeszcze jeden aspekt tej sprawy, który należałoby rozważyć. Czy takie zachowanie Śmigłego było skutkiem jego własnej decyzji, czy było efektem wpływu aliantów zachodnich, które nie chciały sobie komplikować przyszłych stosunków z ZSRR? Jest wielce możliwe, że już wtedy Anglicy i Francuzi mogli uważać, że taka polska deklaracja wojny z ZSRR źle wpłynie na ewentualne kontakty z tym państwem, w przypadku gdyby w przyszłości doszło do starcia Stalina z Hitlerem.

Zwolennicy tej wojny polsko-sowieckiej wyobrażają sobie, że nasi sojusznicy poszliby na wojnę ze Stalinem, bo nie mieliby wyjścia. Wyjście by znaleźli, gdyż w końcu ten rząd polski, co rezydował we Francji, a potem w Londynie, był od nich całkowicie zależny i alianci mieli instrumenty by go skłonić do decyzji dla siebie pożądanych. Zatem żadnych pozytywnych następstw by to nie miało.

Rydz-Śmigły popełnił wiele błędów ale, akurat, ta decyzja nie przysporzyła strat, a właśnie ich oszczędziła. Przeto nie ma powodu dołączać jej do obciążającego go spisu.

A co do samej ewakuacji prezydenta, naczelnego wodza i rządu przez granicę, to nawet to nie zdarzyło się po raz pierwszy w naszej historii. Podobne zdarzenie miało miejsce 5 października 1831 roku, kiedy to ostatni naczelny wódz powstania listopadowego, generał Maciej Rybiński, wraz z armią i władzami, na czele z prezesem Rządu Narodowego, przeszedł granicę z Prusami w okolicy Jastrzębia i został internowany w Brodnicy.

Jak widać, wszystko się w naszej historii powtarza. Należy sobie tylko życzyć i dołożyć starań by akurat takie zdarzenia nie powtarzały się zbyt często, a najlepiej wcale.

Stanisław Lewicki
http://mysl-polska.pl

Komentarzy 14 to “„Z bolszewikami nie walczyć””

 1. Piotr Podgórni said

  Moim zdaniem Rydzowi nie chodziło o ograniczenie strat bo życie Polaków sanacyjna ferajna miała gdzieś ale o przyszły podział Europy, który był zaplanowany na długo przed wojną. Gdyby wypowiedziano wojnę ZSRR to nie miał by ją kto zakończyć a żydzi w mundurach NKWD nie mogli by ustanowić legalnego rządu.

 2. karlik said

  Ad.1 „Gdyby wypowiedziano wojnę ZSRR to nie miał by ją kto zakończyć a żydzi w mundurach NKWD nie mogli by ustanowić legalnego rządu.”

  Nie bardzo wiem, o jakim wypowiedzeniu wojny Pan napisał.
  Zgodnie z Konstytucją obwiązującą w tym okresie o stanie wojny lub pokoju decydował Prezydent RP.
  Dlatego też Prezydent RP powinien ogłosić stan wojny najpierw z Niemcami i ten fakt agresji powinien zostać zgłoszony do Ligi Narodów i ta w oparciu o 16 punktu Paktu, powinna ogłosić agresję na wszystkich członków Ligi Narodów. Wówczas nie byłoby agresji z 17 września..

  Do czasu ogłoszenia stanu wojny przez Prezydenta nie można mówić o jakiejkolwiek wojnie.

  Oczywiście Prezydent po ogłoszeniu stanu wojny nabywał uprawnienia do ogłoszenia następcy lub mógł powoływać nowe rządy, ale ponieważ tego nie zrobił to wszystkie rządy i prezydenci byli nielegalni..

  Polska nie miała szczęścia do dowódców, na trzech przedwojennych marszałków tylko jeden miał wojskowe wykształcenie.

  „A co do samej ewakuacji prezydenta, naczelnego wodza i rządu przez granicę, to nawet to nie zdarzyło się po raz pierwszy w naszej historii. Podobne zdarzenie miało miejsce 5 października 1831 roku, kiedy to ostatni naczelny wódz powstania listopadowego, generał Maciej Rybiński, wraz z armią i władzami, na czele z prezesem Rządu Narodowego, przeszedł granicę z Prusami w okolicy Jastrzębia i został internowany w Brodnicy.” – autor porównuje powstańców z legalnym rządem RZ..

 3. Piotr Podgórni said

  ad.2. Drogi Panie Karlik, proszę mi pomóc bo nie mogę nigdzie znależć, czy Mościcki ogłosił stan wojny z Niemcami czy nie?

 4. Anna-Teresa said

  A jakie „korzonki”miał ten rydz i jeszcze śmigły?

 5. karlik said

  Ad.3 2(…)czy Mościcki ogłosił stan wojny z Niemcami czy nie?(…)

  Prezydent ogłosił jedynie stan wojenny.
  .http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19390860544/O/D19390544.pdf
  Co nie dawało mu żadnych uprawnień i nie dawało prawa do zgłoszenia faktu agresji do Ligi Narodów..
  Wyjeżdżam na kilka dni i więcej mogę napisać we wtorek..
  Ja jestem mechanikiem i może historycy coś też napiszą…proszę

 6. Ad. 4

  A jakie „korzonki”miał ten rydz i jeszcze śmigły?

  Genetycznie pewnie Eskimos. Organizacyjnie pewnie mason. 🙂

  ——
  Zero dowodów, zero poszlak.
  Admin

 7. karlik said

  „Zero dowodów, zero poszlak.” – Poszlaka jest tylko jedna, kiedy i w jakim obrządku był ślub Marszałka? I co robiła zona po śmierci Marszałka?

  ——-
  Niech Pan to rozwinie.
  Admin

 8. karlik said

  Ja jestem „na wyjeździe” ze słabym komputerem, ale nie jest dziwnym, üe wikipedia nie pisze ani jednego słowa o pani marszałkowej?
  Tutaj jest nieco wiÄcej, ale czy prawda to jest to nie wiem.
  .https://ciekawostkihistoryczne.pl/2018/11/23/edward-rydz-smigly-byl-pantoflarzem-i-mieczakiem-kim-byla-kobieta-ktora-owinela-go-sobie-wokol-palca/#3

 9. Ad. 6 (Admin)

  Zero dowodów, zero poszlak.

  Racja. Poczytałem w sieci to i owo o tym gościu. To marionetka była.

 10. Boydar said

  „… genetycznie pewnie Eskimos. Organizacyjnie pewnie mason …” … „… zero dowodów, zero poszlak …”

  Na pewno zero ?

  ——
  A ch.g.w…
  Admin

 11. Boydar said

  A jaki był znany i lubiany w szwiecie

  Zagraniczne
  Order Korony Żelaznej III klasy z dekoracją wojenną (1916)[101]
  Krzyż Żelazny II klasy (Prusy, 1916)[102][103]
  Wielka Wstęga Orderu Legii Honorowej (Francja, 1936)[84][104]
  Wielki Oficer Orderu Legii Honorowej (Francja)[84]
  Komandor Orderu Legii Honorowej (Francja, 1921)[84][105]
  Krzyż Wielki Orderu Korony (Rumunia)[84]
  Krzyż Wielki Orderu Gwiazdy (Rumunia)
  Krzyż Wielki Orderu Wiernej Służby – „Serviciul Credincios” (1936, Rumunia)[106]
  Wielka Wstęga Orderu Wschodzącego Słońca (1937, Japonia)[84][107][108]
  Krzyż Wielki Orderu Zasługi (Węgry)
  Krzyż Wielki Orderu Orła Białego (Serbia)
  Krzyż Wielki Orderu św. Sawy (Jugosławia)[84]
  Order Pogromcy Niedźwiedzia II klasy (Łotwa, 1921)[84][109][110]
  Order Trzech Gwiazd I klasy (Łotwa)[84]
  Medal Wyzwolenia (Łotwa)[84]
  Krzyż Wolności I kategorii II klasy (Estonia, 1925)[84][111][112]
  Krzyż Wolności I kategorii III klasy (Estonia, 1922)[113]
  Order Krzyża Orła I klasy (Estonia, 1932)[114]
  Order Gwiazdy Białej I klasy (Estonia, 1938)[115]
  Krzyż Wielki Orderu Korony (Włochy)
  Krzyż Wojenny za Męstwo Wojskowe (Włochy)
  Medal Ochotników Wojennych (Włochy, 1936)[116]
  The Military Order of Pułaski (1938)[117]

 12. Yah said

  A oto i wybranka Rydza ….

  .https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/4Hkk9kpTURBXy84NDg5M2EzOTcxYmIwMDJjNDkwMzE4MzQ5NmJlNGU2Ni5qcGeTlQPMgMyVzQLbzQGakwXNAxTNAbyTCaY3MTM0MTQGgaEwBQ/edward-rydz-smigly-z-zona-marta-fot-east-news.webp

 13. Yah said

  Cóż, zamiłowanie do kasyn zdradza pochodzenie …

 14. karlik said

  Już w domu.
  Słów kilka dot. Marszałka a w zasadzie jego żony(?).
  Była to tajemnicza kobieta odznaczona Krzyżem Walecznych w II RP. A może to był zwykły łącznik tajnych służb?
  Bo skoro nie ma dowodów na małżeństwo to skąd miała dokumenty, którymi się posługiwała..

  Wikipedia na stronie Marszałka nie wspomina ani słowem o małżonce, czyżby zmowa milczenia?
  Ale jak ktoś ciekawy :
  .https://pl.wikipedia.org/wiki/Marta_Thomas-Zaleska
  .https://www.wprost.pl/tygodnik/99991/Polska-femme-fatale.html
  Teraz po prostu historycy niech pokażą co wiedzą o pani marszałkowej..

  Odnośnie wojny to został wprowadzony stan wojenny tak jak podawałem
  .https://marucha.wordpress.com/2019/09/20/z-bolszewikami-nie-walczyc/#more-78304
  oraz został odwołany przez tzw.komunistów
  .http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19450570320/O/D19450320.pdf

  natomiast jeżeli mówimy o agresji ZSRR to zgadzam się z wypowiedzią pewnego kolegi na forum
  .”Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku konfliktu z ZSRR, bo tutaj mamy nawet zalecenie dowództwa by z RKKA nie walczyć, a jednocześnie zawierając 30.07.1941 układ z ZSRR „rząd emigracyjny” tytułujący się Rządem RP i za taki (w tym czasie) uznawany przez liczące się mocarstwa nie wspomniał o tym, że oba państwa znalazły się stanie wojny. Nie wspomniała o tym również strona radziecka…

  W tym przypadku można uznać, że mieliśmy do czynienia z konfliktem zbrojnym, którego obie strony nie uznawały za wojnę pomiędzy państwami.”

  źródło:http://forum.ioh.pl/viewtopic.php?p=529828#529828

Sorry, the comment form is closed at this time.