Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Kwal o Wolne tematy (65 – …
  Bogdan Goczyński o Maseczkowy szwindel
  Marucha o Wolne tematy (65 – …
  Staszek z Przyborowa o Duchowa przestrzeń Polski?
  Lily. o Wolne tematy (65 – …
  Roman o Wolne tematy (65 – …
  Roman o Wolne tematy (65 – …
  PJO o Twórca „Patrioty” nie żyj…
  revers o Wolne tematy (65 – …
  Niedźwiedź o Wolne tematy (65 – …
  revers o Czy następny będzie Władimir…
  Kwatermistrz o Wolne tematy (65 – …
  NICK o Wolne tematy (65 – …
  NICK o Wolne tematy (65 – …
  Kwatermistrz o Wolne tematy (65 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 524 obserwujących.

Polski cmentarz wojskowy w Loreto

Posted by Marucha w dniu 2019-10-12 (Sobota)

W środkowych Włoszech w pobliżu Ankony, miejsca krwawych walk w czasie II wojny światowej w jakich brali udział żołnierze polscy z II Korpusu, znajduje się miejscowość Loreto. To właśnie tam znaleźli miejsce wiecznego spoczynku żołnierze polscy biorący udział w działaniach na froncie II wojny światowej.

Na tym polskim cmentarzu wojennym spoczęło 1112 żołnierzy polskich. Niedaleko cmentarza znajduję się Sanktuarium Santa Casa w Loreto gdzie w środku znajduje się Święty Domek z Nazaretu przeniesiony stamtąd przez rodzinę De Angelis w którym według legendy mieszkała Święta Rodzina. W centrum cmentarza znajduje się ołtarz a w nim kopia słynnego obrazu Matki Bożej Ostrobramskiej.

Większość pochowanych żołnierzy to polegli w czasie bitwy o Ankonę, która rozegrała się na przełomie czerwca i lipca 1944 roku. W działaniach po stronie polskiej wzięły udział oddziały m.in. 3 Dywizji Strzelców Karpackich, 5 Kresowej Dywizji Piechoty, 2 Brygada Pancerna. W większości żołnierze tych jednostek wywodzili się z Polaków mieszkających przed wojną na terenach wschodnich województw II Rzeczpospolitej, którzy w wyniku zdradzieckiego ataku 17 września 1939 roku dostali się w ręce sowieckiego wroga.

Przykładem takiego bohatera był m.in. Szymon Czerniak. Urodził się 11 marca 1921 roku w miejscowości Zboiska w powiecie lwowskim. W czasie kampanii włoskiej walczył jako strzelec 5 batalionie strzelców wchodzący w skład 3 Dywizji Strzelców Karpackich. Zginął 5 lipca 1944 roku. Został pochowany na cmentarzu w Loreto (miejsce grobu: 14-D-1).

Budowę cmentarza rozpoczęto w 1944 roku znaleźli w nim miejsce wiecznego spoczynku Ci żołnierze II Korpusu, którzy po krwawych walkach na linii Gustawa gdzie przełamali niemiecką obronę pod Monte Cassino kontynuowali swój marsz po półwyspie apenińskim walcząc między innymi w bitwach o Ankonę i Loreto, na linii Gotów i froncie adriatyckim.

Wielu żołnierzy polskich angażowało się również w ratowanie Sanktuarium w Loreto. W latach 1959-1964 roku staraniem rządu włoskiego i polskiej emigracji dokonano przebudowy cmentarza.

[Więcej zdjęć – w oryginalnym artykule – admin]

/tekst: Krzysztof Żabierek, foto: Piotr Sawicki/
https://www.magnapolonia.org/

Komentarzy 6 do “Polski cmentarz wojskowy w Loreto”

 1. Birton said

  rok 2055:
  oczywiście żołnierze polscy szli i z Zachodu wyzwalając Berlin, i ze Wschodu, skąd przyszło wyzwolenie ziem Polin dzięki armii niemiecko -żydowskiej, która walcząc z hitlerowcami w krwawych bojach oczyściła Berlin z hitlerszczyków

 2. Lily said

  Bylam na tym cmentarzu.To jest miejsce
  bardzo przygnebiajace. Nasi zolnierze walczyli,
  o wolnosc,”Wasza i nasza”,a jak sie TO
  skonczylo dla POLSKI i etnicznych Polakow?.

 3. W czasie II wojny światowej żołnierze polscy po stronie zachodnich aliantów nie znali umowy z Teheranu i podziału zysków pomiędzy USA,Francją,Wielką Brytanią,Rosją(CCCP).
  Każdy Polak walczący miał w sercu Polskę.Nikt nie miał informacji o barbarzyńskich metodach hebrajskiej NKWD.Nikt z polskich żołnierzy nie posiadał informacji o zdradzie aliantów przeciw Polakom.
  Każdy z polskich żołnierzy w mundurach aliantów kochał Polskę.Nawet Anders w Izraelu.Nawet polscy żołnierzy walczący….za dalekim wschodzie Rosji..
  Nawet uciekinierzy z Norwegii,którzy byli zmuszeni przez Niemców do służby wojskowej.
  Wykonywali posłusznie rozkazy aliantów i Rosji.
  Byli i są przykładem lojalności do ojczyzny.Nawet za cenę utraty życia.Ojczyzna, rodzina, Bóg lub odwrotnie?Nie wiem.Nie jestem psychologiem ani psychiatrą.Populacja po 45 w Polsce,wzrosła gigantycznie,pomimo podziałów wschód-zachód?Tak.Polacy pokazali światu odwagę,której teraz potrzebujemy przeciwko inwazji bogatych azylantów i LGBT.

 4. Głos z Kociewia said

  Matka Boża z LORETO. Nasi leżą w pobliżu. Litania loretańska za naszych..

 5. Birton said

  Żyd Anders wykonał dobrze swoje zadanie – zostawił polskojęzycznych żołnierzy o koszernym rodowodzie w Izraelu (gdzie Izrael w drodze do Włoch z Iranu?)
  czym zapoczątkował zgodnie z rozkazem tworzenie izraelskiej armii.
  Nb. A po co nam wschodnie tereny aż po Pińsk czy Tarnopol ? Nasze powinno być tylko Grodno, Brześć i oczywiście Lwów oraz pas ziemi 30 km na wschód

 6. Plausi said

  Jak zniszczyć „siłę żywą”, czyli „bohaterstwo” dla Polaków

  https://marucha.wordpress.com/2019/08/24/krakow-tez-mial-splonac/#comment-851117

  Nie będziemy tego komentowali, link musi wystarczyć.

  Inną formę „paraliżu postępowego” potwierdzili Polacy wczoraj w wyborach wybierając partię „patriotów”, która przygowała im najjaśniejszą przyszłość

  https://marucha.wordpress.com/2019/10/11/polska-szykuje-sie-do-nowego-potopu/#comment-859924

  Eksplozje atomowe są tak jasne, że patrzeć nie można, zresztą po co ?

  A wybrańcy są szczególnie godni zaufania.

  https://pppolsku.wordpress.com/2016/08/07/hala-po/#_K

Sorry, the comment form is closed at this time.