Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Katalońscy separatyści pójdą do więzienia

Posted by Marucha w dniu 2019-10-14 (Poniedziałek)

Kary wieloletniego więzienia usłyszeli dzisiaj niektórzy przywódcy katalońskich separatystów, odpowiadający za ogłoszenie niepodległości regionu po referendum niepodległościowym sprzed dwóch lat.

Sąd Najwyższy Hiszpanii nie zdecydował się jednak skazać żadnego z katalońskich polityków za wzniecenie rebelii, co było najcięższym ze stawianych im zarzutów.

Najwyższy wyrok usłyszał Oriol Junqueras, były wicepremier Katalonii oraz jeden z liderów partii Republikańska Lewica Katalonii. Spędzi on za kratkami blisko trzynaście lat, ponieważ został uznany winnym „podburzania i sprzeniewierzenia funduszy publicznych”. Dodatkowo nie może on ubiegać się o mandat w jakichkolwiek wyborach, co zasądzono zresztą także w przypadku pozostałych oskarżonych.

Karę dwunastu lat więzienia za taki sam czyn uzyskało trzech kolejnych katalońskich polityków – były rzecznik tamtejszego rządu Jordi Turull, minister spraw zagranicznych Raul Romeva i minister pracy Dolors Bassa.

Dziesięć lat w miejscu odosobnienia spędzą z kolei minister polityki terytorialnej Josep Rull i minister spraw wewnętrznych Joaquim Forn.

Na jedenaście i pół roku więzienia skazana została natomiast przewodnicząca regionalnego parlamentu Carme Forcadell, winna podburzania.

Zwolnieniu już wcześniej warunkowo ministrowie Santi Vila, Carles Mundo i Meritxell Borra muszą uiścić za to karę grzywny w wysokości 60 tys. euro oraz nie mogą startować w wyborach przez najbliższych 20 miesięcy, bo zdaniem sędziów okazali oni nieposłuszeństwo wobec prawowitego rządu Hiszpanii.

Wszyscy oskarżeni w procesie zostali uniewinnieni z najpoważniejszego zarzutu, jakim w świetle hiszpańskiego prawa jest rebelia.

Na podstawie: abc.es, larazon.es
http://autonom.pl

Komentarze 4 to “Katalońscy separatyści pójdą do więzienia”

 1. Peryskop said

  Katalońscy separatyści pójdą do więzienia ?

  9 spśród 13 osądzonych już siedzi w mamrze od dwóch lat.

  Ale nie sądzę, żeby jeszcze długo kiblowali.
  Bo sytuacja jest coraz bardziej dynamiczna.

 2. ojojoj said

  lewaki rebelianci dostali sie do wladzy i zakazali rebeli nawet lewackiej pod kara dozywacia, a nawet sciecia glow

 3. Orzeczenie said

  Katalonia pomiędzy PiS i Brexit

  link tylko dla odważnych, tylko myślący są w stanie pojąć związek między katalońskimi separatystami i PiS

  https://marucha.wordpress.com/2019/10/14/niemcy-o-zdumiewajacym-efekcie-antyrosyjskich-sankcji/#comment-860235

  a jak widać, wypływają z tego samego źródła.

 4. Igor Niefiedow said

  Dziś rano, kiedy zjadłem śniadanie i oglądałem wiadomości telewizyjne, cieszyłem się, że władze hiszpańskie ostro radziły sobie z separatystami. Oto, co to znaczy – kraj broni swoich interesów politycznych i integralności terytorialnej.

  Płacz „demokratycznej publiczności” na kanale Euronews był szczególnie zabawny.
  Hiszpański rząd został przedstawiony jako „dusiciel wolności”, a hiszpańska policja była prawie „nazistowskimi szturmowcami”.

Sorry, the comment form is closed at this time.