Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Zrekonstruowano mechanicznego lwa Leonarda Da Vinci

Posted by Marucha w dniu 2019-10-14 (Poniedziałek)

Leonardo da Vinci był wszechstronny wizjonerem m.in. w sztuce, nauce oraz w projektach inżynieryjnych, które wyprzedzały jego czasy. Oprócz namalowania wielkich dzieł jak Ostatnia wieczerza czy Mona Lisa, tworzył szkice różnych wynalazków.

Jednym z nich był projekt mechanicznego lwa z początków XVI wieku, przeznaczony dla króla Francji Franciszka I Walezjusza. Niedawno pracownikom z Włoskiego Instytutu Kultury w Paryżu udało się po 500 latach zrekonstruować urządzenie.

Budowa mechanicznego lwa w została zlecona przez papieża Leona X. 12 maja 1515 roku lew został podarowany francuskiemu królowi Franciszkowi I Walezjuszowi z okazji podpisania sojuszu między Francją a Florencją. Urządzenie miało zabawiać monarchę. Chodzący lew przyniósł królowi w pysku białą lilię, symbol Burbonów.

Niedawno historycy i pracownicy Niedawno pracownikom z Włoskiego Instytutu Kultury w Paryżu postanowili zrekonstruować mechanicznego lwa na podstawie zachowanych schematów i szkiców. 2 maja 1519 roku minęło 500 lat od jego śmierci. W ten sposób chcieli uhonorować zaangażowanie dla Vinciegio w rozwój nauki, techniki i architektury.

Lew zbudowany został z drewna i metalowego mechanizmu. Ma prawie dwa metry wysokości i trzy metry długości. Podobnie jak oryginał lew porusza się i kręci głową. Obecnie jest prezentowany na wystawie we Włoskim Instytucie Kultury w Paryżu.

Autor: Jacek Czubacki
Na podstawie: Instutito Italiano di Cultura Parigi, Forbes
https://historiamniejznanaizapomniana.wordpress.com

Komentarzy 15 to “Zrekonstruowano mechanicznego lwa Leonarda Da Vinci”

 1. Boydar said

  Żadnej babie niepotrzebny.

 2. brys said

  Właśnie, żeby chociaż był czarną kobietą, albo chińczykiem… Ale przecież to białas, wojny, mordy itd.

 3. NyndrO said

  Czemu od-razu białas. Nawiasem, najlepsza konserwacja płota – zużyty łolej silnikowy. Wiem, bo mom kawoł płota . I łoleju co nie-miara.

 4. Piotr Podgórni said

  Ten artykuł jest takim samym fakiem jak naukowy geniusz da Vinci. Papież Leon X nie mógł zamówić i ofiarować tego maszkarona bo w tym czasie toczyła się wojna o Mediolan między Świetą Ligą z państwem kościelnym a Francją i Wenecją zakończona we wrześniu 1515 bitwą pod Marigano. Ten lew został wymyślony i zbudowany przez tych, którzy go restaurowali. Jeśli go restaurowali na podstawie rysunków to znaczy, że zbudowali.

 5. Peryskop said

  Fejk story.

  A przyczyną brak współczesnych geniuszy na miarę Leonarda d.V.

 6. Piotr Podgórni said

  Nie zgodzę się z Panem, Panie Peryskop. Da Vinci malował kłamstwa i to kłamstwo z lwem jest na miarę geniuszu da Vinci.

 7. Peryskop said

  Gioconda i Dama z Łasiczką to też kłamstwa ?

  Jego szkice fajnych machin, także tych wtedy nielatających – też ?

  A czy wie Pan co to znaczy Geniusz ?

 8. Boydar said

  https://nt.interia.pl/technauka/news-zapomniany-projekt-leonarda-da-vinci-potwierdza-jego-geniusz,nId,3277848

 9. Rafal Cz. said

  Ad 6
  A jak mozna genialne namalowac klamstwo?
  Ale odkryc to namalowane klamstwo moze tyko inny geniusz. Niesychana ciekawosc Leonarda uwidoczniona w ogromnej jego spusciznie juz stanow dowod jego geniuszu nie majacego rownych w jego czasach. Byc inzynierem, malarzem,wynalazca,
  badac ciala ludzkie po smierci to nie dla kazdego pierwszgo zadanie. On szukal, nie zawsze znalazl ale szukal i na tym polega jego wielkosc.

 10. lewarek.pl said

  Ciekawe co stanowiło źródło energii dla tego lwa? Z rysunku można wnosić, że sprężyna jak w zegarze.

 11. Piotr Podgórni said

  Pan Boydar podał link do artykułu, który pokazuje jak tworzy się geniuszy. Zwykły szkic kamiennego mostu jakich w Italii mnóstwo przedstawia się jako genialny projekt mostu mającego spiać dwa odległe brzegi Aby uwiarygodnić to kłamstwo należy imieścić go w czasie. Temu służy niejaki Bajazyd II, który jak na władcę ma bogaty życiorys składający się z czterech epizodów: urodził się, pobił brata, napisał list i umarł. Linkowany jest tylko list stąd wniosek, że Bajazyda wymyślono na potrzeby tego listu do da Vinci.
  Dlaczego wymyśla się geniuszy? Otóż geniusz to ktoś kto ma rację bo jest geniuszem. Jeśli ktoś dowodził by nieprawdziwości twierdzeń geniusza to z założenia, że geniusz jest genialny nie ma racji sam nie będąc uznanym za geniusza (coś jak żyd i nieżyd). A dlaczego teraz promuje się da Vnici? Znany jest jego obraz „Ostatnia wieczerza”, któremu przypisuje sie treść „ostatnia wieczerza Pana Jezusa”. Na tym obrazie jest postać kobiety, której przypisuje się treść „Maria Magdalena”. Z tych przypisanych treści wnioskuje się, że M M była żoną Jezusa a obecność kobiety w wieczerniku czyni ją apostołem. Mamy więc do czynienia z zaprzeczeniem celibatu i zachętą do święcenia kobiet. Jeśli jednak dokładnie przeanalizujemy ten obraz to jednoznacznie otrzymamy treść „ostatnia wieczerza Judasza”, a ta „ostatnia wieczerza Judasza” jest jak Synod Amazoński. Dlatego właśnie teraz z pedała i satanisty da Vinci robi się geniusza wszechczasów.

  ——
  Ale Pan bredzi.
  Spi**dalaj Pan z gajówki.
  Admin

 12. Wróć:

  https://marucha.wordpress.com/2019/05/22/leonardo-da-vinci-patron-prokrastynacji-i-hipster-renesansu-swietna-biografia-autorstwa-waltera-isaacsona/

  Tam udostępniłem trochę książek.

 13. Re: Artykul…
  Szkoda, ze czlonek tajnego stowarzyszenia nie skonstruowal uczciwego mechanicznego zyda, ktorego mozna by po kilku wiekach zrekonstruowac i wstawic do „muzeum polin”…
  =====================
  jasiek z toronto

  http://polskawalczaca.com

  P.S. Lew jest rowniez symbolem masonerii…

  ————–
  A co ten lew temu winien?
  Admin

 14. Re: 13 Admin- komentarz…

  No szkoda mi tylko tego lwa, bo nie mial od samego poczatku pojecia do czego bedzie uzywany…, ale m.in., sowa, zmija, (waz), „ptaszek z popiolu”, skorpion, byk, koziol i pare innych przedstawicieli swiata zwierzecego rowniez…, ktore „znalazly” sie w anty-ludzkich symbolach nie tylko masonerii…
  Oczywiscie, ze te zwierzeta (w formie zywej) sa de facto nieswiadome ani nigdy nie maly wplywu do czego i w jakim celu ich postacie beda i sa wykorzystywane…
  =========================
  jasiek z toronto

  http://polskawalczaca.com

 15. Boydar said

  Lwy wredne są, aż wstyd że koty. To jak z żydami, aż wstyd że ludzie. I też się nakręcają. Zresztą, lwa przyjęli jako swój symbol, coś wew tym być musi.

Sorry, the comment form is closed at this time.