Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  osoba prywatna o Wolne tematy (22 – …
  Yah o Rząd wprowadza nowe ograniczen…
  Yagiel o Wolne tematy (22 – …
  JW o Rząd wprowadza nowe ograniczen…
  Andy X o Rząd wprowadza nowe ograniczen…
  osoba prywatna o Wolne tematy (22 – …
  Aspera o Podlaskie: kościół pełen wiern…
  JW o Kobieta mnie doi
  bryś o Rząd wprowadza nowe ograniczen…
  Sołtys o Rząd wprowadza nowe ograniczen…
  Kar o Kobieta mnie doi
  laika o Wolne tematy (22 – …
  Stanisław Potocki o Kobieta mnie doi
  Mari o Rząd wprowadza nowe ograniczen…
  NyndrO o Wolne tematy (22 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 510 obserwujących.

Francja nie wierzy w energię odnawialną. Zbuduje sześć nowych reaktorów nuklearnych.

Posted by Marucha w dniu 2019-10-16 (Środa)

Francuski rząd chce rozwijać energetykę jądrową. Może to świadczyć o tym, iż nie do końca wierzy w możliwości produkcji energii jedynie ze źródeł odnawialnych.

Elektrownia Flamanville Fot. Wikipedia

Francuski rząd zwrócił się do kontrolowanego przez państwo energetycznego giganta EDF o przygotowanie planów budowy sześciu reaktorów jądrowych EPR w ciągu najbliższych 15 lat, poinformowała w poniedziałek gazeta Le Monde na swojej stronie internetowej.

Cytując list wysłany przez ministra środowiska Elisabeth Borne i ministra finansów Bruno Le Maire’a do prezesa EDF, Le Monde powiedział, że firma ma zbudować trzy pary reaktorów EPR w trzech lokalizacjach. Kontrolowany przez państwo EDF odmówił skomentowania raportu.

EPR to reaktor wodno-ciśnieniowy trzeciej generacji najnowszej generacji budowany przez EDF, o złożonej inżynierii i ulepszonych funkcjach bezpieczeństwa, które zostały wprowadzone po awarii nuklearnej w Fukushimie w Japonii.

Aktualnie trwa budowa reaktora EPR we Flamanville na północy Francji. Napotyka ona na liczne problemy związane z przekroczeniem planowanych kosztów i szereg problemów technicznych, które spowodowały lata opóźnień. Zakład ma zacząć działać dopiero w 2023 r., czyli ponad dekadę później niż początkowo zakładano.

Jak dotąd jedynymi działającymi dwoma EPR są reaktory Taishan 1 i 2 w Chinach.

Źródło: Le Monde
https://nczas.com/

Komentarzy 14 to “Francja nie wierzy w energię odnawialną. Zbuduje sześć nowych reaktorów nuklearnych.”

 1. revers said

  Tylko niech nie wysylaja odpadpw radioaktywnach dalej na wschod, akuart proobuja konkurowac cenami energii z jak najbardziej wiarodajnie ekokologiczna elektrowniami wodnymi na rzece Jangcy w Chinach, to tez jak by nie wierzyc w prawa zachowania energii, zbiornikow wody umieszczonych wysoko w alpach od dwukrotnie wyzyszych himalajach.

  Na razie to wyslaja to Niemiec, mimo protestow transportu Castro i dalej do Ukrainy swoje odchody radioaktywne, radioaktywne na tysiace lat.

  A byl tez numer ze i w polsce zlorzono juz europejskie odpady radioaktywne gdzies w pustych sztolniach dolnego slaska lub gornego slaska, oczywiscie przy scislej tajemnicy i przy wygodnym spaniu tubylczej spolecznosci, roznych zielonych Kodow co to na Sorosa gwizdek budza sie lub teczowych przmarszow, ktora tez potrafii obudzic sie tylko na szabas goim, lub budzika z komorki, o pianiu koguta zapomniec, lub uciekajacego przed promieniowaniem kota Scrodingera ostrzezenia..

 2. Moher49 said

  Francuzi 6 nowych reaktorów. W Polsce budują i budują i budują i jednego nie mogą zacząć.

 3. Marcin said

  Chyba to nie jest kwestia wiary a rachunku ekonomicznego.
  Jeśli chcą zachować obecny wzrost gospodarczy to niestety konieczność.

 4. Kojak said

  od 3 Jaka koniecznosc ? Brednie ! Aktualnie budowana elektrownia atomowa kosztowala juz ….4 razy wiecej niz pierwotnie zakladano i konca absolutnie nie widac ! Popelniono razace kryminalne zaniedania wolajace o pomste do nieba ! O jakim ty wiec wzroscie mowisz ? kompletny i totalny absurd ! Koszty elektrowni atomowej to kosmos !

 5. Zerohero said

  @Moher49

  Ale za to przekopią Mierzeję Wiślaną. Może nie będzie prądu, ale żaden kajak, łódka ani jacht nie będzie musiał czekać na putinowską bumagę. Hmmm. Mam pomysł. Może poprosić Putina by publicznie zakazał Polsce budowy elektrowni jądrowej? Może wtedy coś ruszy.

 6. NICK said

  30 km na północ od biedronia (Słupska w…) powstaje farma energetyczna na 1/4 potrzeb energii.
  Ściś-lej to od wybrzeża.

 7. Boydar said

  Bo Żabojady pomimo wszelkich predyspozycji nie są przewidziane do zatopienia, mogą więc (względnie) bezpiecznie stawiać na atom. Co innego BRD GmbH czy Verenigd Koninkrijk der Nederlanden.

 8. Rick said

  revers
  W trzecim akapicie napisał Pan „złorzono” zamiast „złożono” europejskie odpady radioaktywne.

  Tak m.inn. poznaję ludzi z myślą pospolitą, z pospólstwa, zakorzenioną w pospólstwu.

  To są podstawy, jak to, że 3+2=5.
  Na to nie ma wytłumaczenia.
  Nie byłoby żadnego problemu gdyby nie to, że jakąś zasadą jest , że myśl pospolita gardzi myślą wzniosłą.

  Cóż, być może to portal dla ludzi pospolitych, tu chodzi tylko o zwykłe pitolenie bez wyciągania wniosków, bez działania. Pozdrawiam.

 9. Boydar said

  Pisał z głowy i ze słuchu. Dawno nie żyje z żywym. I tak jest dzielny.

  Odpieprz się Pan.

 10. Echo z Węgier said

  Budowane przez Areva-Siemens od 2005 r. reaktory typu EPR we Flamanville i Olkiluoto 3 w Finlandii, powiny zostać przekazane w 2009 r., Ale z powodu braku pieniędzy, licznej zmiany projektów i problemów technicznych nastąpiło 10-letnie opóźnienie, przecież to nie budują Rosjanie, ale francusko-niemiecka firma Areva-Siemens. W tym przypadku koszty wzrosły już czterokrotnie z pierwotnych 3 miliardów do 12 miliardów euro.

  Myślę, że jest kilka powodów.
  Po pierwsze, bloki EPR zbudowane w Olkiluoto są prototypami. Miały to być pierwsze tego typu reaktory na świecie. Dlatego trudno było przewidzieć wszystkie problemy techniczne.
  Po drugie, inwestor – Areva-Siemens – konstruktywnie zakładał przy budowie tego modelu, że pomimo minimalnego prawdopodobieństwa, w przyszłości mogą wystąpić pewne niefortunne zdarzenia. To podejście Arevy jest niezwykle czasochłonne i bardzo drogie.

  Francuzi oraz Niemcy chcieli wyprzedzić Rosjan i mieli nadzieję, że zbudują pierwszy na świecie reaktor trzeciej generacji. Niestety od lutego 2017 r. pierwszy na świecie reaktor 3+ generacji typu VVER-1200 w elektrowni Nowoworonież II-1 produkuje energię elektryczną.

  W dniu 29 czerwca 2018 r. pomyślnie podłączono do sieci energetycznej w chińskiej elektrowni Taishan-1 reaktor typu EPR trzeciej generacji. Zabrajające finansowania tylko elektrowni jądrowych idiotyczne przepisy w Brukseli są poważnym hamulcem budowy nowych elektrowni w Europie, więc pierwsza na świecie francuska elektrownia jądrowa typu EPR zaczęła działać w Chinach, ale nie w Europie.

  Czechy muszą przeforsować budowę nowych energetycznych bloków nuklearnych nawet gdyby oznaczało to złamanie prawa UE – oświadczył 16.10.2019. na posiedzeniu komisji spraw europejskich czeskiej Izby Poselskiej premier Andrej Babisz. Według niego, nowe bloki powinny powstać w obu działających obecnie elektrowniach atomowych czyli w Dukovanach i w Temelinie. „W kwestiach nuklearnych przespaliśmy (właściwy) czas. Temelin już mogliśmy budować. My to musimy przeforsować. Nawet gdybyśmy mieli naruszyć prawo europejskie. Bezpieczeństwo energetyczne jest dla nas priorytetem” – podkreślił szef czeskiego rządu.

  Innym przykładem jest Białoruś, gdzie jeszcze nie było elektrowni jądrowej. Chociaż Białoruś nie jest członkiem Unii Europejskiej, w roku 2014, w chwili rozpoczęcia inwestycji zdecydowała się dobrowolnie poddać stałej kontroli budowy elektrowni jądrowej w Ostrowcu, aby wykazać zgodność z nowoczesnymi wymogami bezpieczeństwa.

  Białorusini wielokrotnie przeprowadzali dobrowolne testy dla Europejskiej Grupy ds. Bezpieczeństwa Jądrowego (ENSREG) oraz Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), organu doradczego przy Komisji Europejskiej, Zaproszeni przez białorusinów przedstawieciele MAEA i ENSREG od pięciu lat są niemal codziennymi świadkami budowy dwóch reaktorów 3+ generacji typu VVER-1200.

  Koszt budowy elektrowni jądrowej na Białorusi może wynosić około 7 miliardów dolarów zamiast około 10 miliardów dolarów, czyli o 30% mniej niż zakładano w umowie kredytowej Moskwa-Mińsk, powiedział Aleksander Łukaszenka, prezydent Białorusi, przed uruchomieniem pierwszego reaktora planowanego na styczeń 2020 roku.

 11. AlexSailor said

  Prąd z elektrowni atomowych jest tak na prawdę najdroższym z możliwych, ale z odroczoną płatnością.
  Elektrownia atomowa pracuje kilkadziesiąt lat, kosztuje krocie, a w czasie pracy dostarcza prądu w cenie stosunkowo niskiej.
  Ale to przy obecnych cenach paliwa, którego Polska nie ma, bo ZSRR w Kowarach wydłubał,
  a i tak za dużo nie było.
  Paliwo jednak drożeje, ale to nic w porównaniu z ty, co dzieje się dalej.
  Elektrownia w końcu przestaje pracować, ale musi być włączona i utrzymywana przez bodajże 150 lat.
  W całym tym czasie – 100-200 lat jest tak na prawdę tykającą bombą.
  Koszty wytworzenia energii z wliczeniem utrzymywania elektrowni, po zakończeniu eksploatacji, przewyższają znacznie koszty energii z innych źródeł. w szczególności z paliw kopalnych.

  Ale to jeszcze mało, gdyż powinno się szacować ryzyko wystąpienia poważnej awarii, jego skutki i koszty wywołane takąż awarią.

  Biorąc to pod uwagę, elektrownia atomowa jest absolutnie nieopłacalna.
  Dziś płaci się za urojone zagrożenie CO2, ale kto wie, czy za 10 lat nie będzie się płacić już za całkiem realne ryzyko awarii, bo dlaczego nie.

  I ostatnia, ale najważniejsza sprawa.
  Zużycie moralne takiej elektrowni.
  W miarę rozwoju nauki wchodzą w życie coraz to nowe i lepsze technologie.
  Ich rozwój jest nieprzewidywalny i najczęściej skokowy.
  I tak np. ilość energii potrzebnej do oświetlenia spadła już 10x w stosunku do zapotrzebowania 15 lat temu.
  Podobnie może np. wypalić zgazowanie węgla w kopalniach czyniąc prąd uzyskany z tego źródła tańszym od atomowego, czy też nastąpi przełom w fotowoltanice, która już dostarcza prądu w Hiszpani, Włoszech i Grecji tańszego od konwencjonalnego.
  A przecież w Afryce, po zainstalowaniu paneli na bezużytecznych pustyniach, prąd ten będzie jeszcze ze 2-4 razy tańszy.
  Może się okazać, że wydajność paneli wzrośnie nagle, w szczególności będą w stanie wykorzystać promieniowanie podczerwone.

  To są znane technologie, a możliwe jest, ba pewne, że pojawią się zupełnie nowe.
  Poczynając od elektrowni syntezy nuklearnej 100x czystszych i 1.000.000 razy tańszych niż obecnych rozpadowych.
  Może pojawi się coś zupełnie innego, o czym nie mamy pojęcia.

  Zaś stare, niebezpieczne atomówki, trzeba będzie utrzymywać przez wiele lat dopłacając do nich.
  Oczywiście z podatków, bo firmy za nie odpowiedzialne zbankrutują.

  Elektrownie atomowe mają sens tylko przy założeniu produkcji materiałów potrzebnych do broni atomowej.

  I na koniec przypomnę awarię w Japonii.
  Amerykanie zakładają w przypadku ciężkiej awarii konieczność ewakuacji w promieniu 30 km od elektrowni i jest to prawdopodobnie obszar do wyłączenia z gospodarowania i zasiedlenia na jakieś 100-300 lat.
  To jest obszar 280.000 ha, licząc po 40 zł/m2, mamy kwotę 112 miliardów złotych za samą ziemię.

 12. Dewiant said

  sp. doc Kossecki wspominal ze przy dzisiejszej technice majac swoja elektrownie atomowa…. wyprodukowanie pociskowi obronnych zajmuje okolo 6 godzin.

 13. Re10: Echo z Węgier said – 2019-10-16 (Środa) @ 23:33:34

  Czechy muszą przeforsować budowę nowych energetycznych bloków nuklearnych nawet gdyby oznaczało to złamanie prawa UE – oświadczył 16.10.2019. na posiedzeniu komisji spraw europejskich czeskiej Izby Poselskiej premier Andrej Babisz. Według niego, nowe bloki powinny powstać w obu działających obecnie elektrowniach atomowych czyli w Dukovanach i w Temelinie. „W kwestiach nuklearnych przespaliśmy (właściwy) czas. Temelin już mogliśmy budować. My to musimy przeforsować. Nawet gdybyśmy mieli naruszyć prawo europejskie. Bezpieczeństwo energetyczne jest dla nas priorytetem” – podkreślił szef czeskiego rządu.

  Na czeskim generatorze SKADA IV Generacji powstał BRICS (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny, RPA). Ponieważ podejrzewałem, że jest to plagiat minireaktora URSZULA SIPIŃSKA więc udałem się do konsulatu czeskiego, dwie uliczki ode mnie, i poprosiłem o prospekt Handlowy tej SKODY. Załatwianie trwało dość długo, aż skierowali mnie do Groźnego Wykidajły. – Dobrze że nie do najlepszego kopulanta na świecie Karela Gotta.
  BRICS diabli wzieli wobec Indyjskiego Reaktora Torowego, który jest prawdopodobnie na kapitale północnokoreańskim zarejestrowanym jako Południowokoreański. Minireaktor USi, który stosowała US Army na licencji dowódcy sowieckiego szwadronu Śmierci Kornela Morawieckiego z PWr, został ujawniony podczas FUSKUSHIMY: Opozycja: DLACZEGO NIE WYŁĄCZONO REAKTORÓW? – RZĄD OBAWIAŁ SIĘ PANIKI W TOKIO I DZIKIEJ EWAKUACJI. A POZA TYM ARMIA OBIECAŁA DOSTARCZYĆ REKATORY PRZENOŚNE. – I DOSTACZYŁA? – TAK, ALE OKAZAŁY SIĘ NIESTOSOWNE. – DZIĘKUJĘ.
  Podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Ammanie w roku 2003 ogłoszono, że Minireaktor daje energię NAJTAŃSZĄ i najbezpieczniejszą, co powtórzył Izrael. Francuzi stworzyli na tym Energetykę Gminną – o strategicznym znaczeniu Obronnym a Amerykanie zastosowali to do schronów pa i miast podziemnych – tak, że światową wojnę nuklearna przeżyją Tylko Amerykanie.

 14. NICK said

  Tytuł.
  Franca w NIC nie wierzy.
  Dlatego ‚spróbuje’ zbudować.
  I.
  NIC. z tego nie będzie.

  Chyba, że ‚francuzki’.
  Ruch. Oporu.
  Allo, allo – srial.

  Seat. Com.

Sorry, the comment form is closed at this time.