Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  revers o Niemcom i UE przekazano deklar…
  Marucha o Pius XII – Papież, który…
  Maverick o Polska przygotowuje się na „in…
  Mietek o O pożytkach z sentencji
  Antares o Pius XII – Papież, który…
  Greg o Wolne tematy (67 – …
  Greg o Wolne tematy (67 – …
  CBA o „Złamanie hegemonii jest…
  osoba prywatna o Wolne tematy (67 – …
  osoba prywatna o Wolne tematy (67 – …
  osoba prywatna o Wolne tematy (67 – …
  UZA o To Wojna
  osoba prywatna o Wolne tematy (67 – …
  bryś o „Exxpress”: Terror przeciwko…
  Włodek o To Wojna
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 620 obserwujących.

Dlaczego Graham Greene i John le Caree nie dostali Nobla?

Posted by Marucha w dniu 2019-10-18 (Piątek)

Wolą Alfreda Nobla, stanowioną testamentem z 1895 było, aby nagroda w dziedzinie literatury trafiła w ręce osoby, która stworzy „najbardziej wyróżniające się dzieło w kierunku idealistycznym”. To szczytna idea ale jak to z ideami bywa, przełożona na praktykę, staje się własną karykaturą.

Tegoroczną wyborczą biegunkę poprzedziła wieść, że w tym roku ale za rok ubiegły (w zeszłym roku nie przyznano), literacką Nagrodę Nobla otrzymała Olga Tokarczuk. Cóż powiedzieć?

Dla mnie literacki Nobel stracił sens w 1980 roku, kiedy to „na giełdzie” przewijały się trzy nazwiska: Graham Greene, Czesław Miłosz i Alberto Moravia. Wiemy kto ją otrzymał i z jakiego powodu, wiemy też jakie erotyczne ciągotki kierowały Moravią, a mogło być tak pięknie. Gdyby bowiem sentencję testamentu Alfreda Nobla traktować poważnie, dostać ją powinien Greene właśnie. Było to jednak niemożliwe gdyż idea ta już wcześniej została wypaczona, nie do tego stopnia co teraz, niemniej jednak.

Greene określany jest jako pisarz katolicki, co jest prawdą o tyle, że konwertował się z anglikanizmu na katolicyzm ale poruszane przez niego problemy wypełniały to, co określić by można jako chrześcijańskie dylematy moralne, co tam, cywilizacyjne nawet.

Bo też motywem przejawiającym się w jego powieściach był zwykły człowiek, pełen dysfunkcji i deficytów, który jednak w sytuacji skrajnej potrafił (choć nie zawsze) postąpić właściwie płacąc często najwyższą cenę. A wszystko to w określonych sytuacjach politycznych, w grach służb specjalnych, w które został uwikłany.

Pod tym względem Greene jest kontynuatorem Josepha Conrada a poprzednikiem Johna le Carre. Nawet ten ostatni przebija Tokarczukową o lata świetlne ukazując mechanizmy działania służb specjalnych najpierw w czasie zimnej wojny, potem w symbiozie z niekoniecznie uczciwymi korporacjami aby wreszcie zdemaskować te ostatnie ukazując ich prawdziwe oblicze.
Czyż nie o to chodziło A. Noblowi?

Nagrodę za rok 2018 otrzymała Olga Tokarczuk „za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic jako formę życia”. Czym przejawia się owa wyobraźnia – oto garść cytatów:

Zacznijmy niewinnie: „Połknięty papierek zatrzymuje się w przełyku gdzieś w okolicy serca. Namaka śliną.” To pierwsze zdanie z „Ksiąg jakubowych”. Ale zostawmy księgi, składające się niekiedy z plagiatów i spójrzmy na kilka wypowiedzi laureatki. Tu już takiej niewinności nie ma.

„Ludzie myślą, że żyją bardziej intensywnie niż zwierzęta, niż rośliny, a tym bardziej – niż rzeczy. Zwierzęta przeczuwają, że żyją bardziej intensywnie niż rośliny i rzeczy. Rośliny śnią, że żyją bardziej intensywnie niż rzeczy. A rzeczy trwają, i to trwanie jest bardziej życiem niż cokolwiek innego.”

Nie wiem o czym śni Tokarczuk i jakich roślin zażywa bo teraz z z grubej rury: „Wymyśliliśmy historię Polski jako kraju tolerancyjnego, który nie splamił się niczym złym do swoich mniejszości. Tymczasem robiliśmy straszne rzeczy jako kolonizatorzy.” „Polacy to właściciele niewolników i mordercy żydów, którzy powinni napisać swoją historię od nowa”.

No proszę, teraz już wiemy. Tokarczukowa wpisuje się w „pedagogikę wstydu” którą od jakiegoś czasu stręczą nam „starsi i mądrzejsi”, pedagogikę, która ma nas znieczulić przed nieuchronnym (chyba) rabunkiem pod pretekstem zwrotu mienia bezdziedzicznego przez organizacje „przemysłu holocaustu”.

Bo przecież owe 3,5 mln zł (równowartość miliona dolarów) ktoś dał Szwedzkiej Akademii Nauk, która w tym łańcuchu jest tylko dystrybutorem środków, no i treści, oczywiście. Tego Tokarczukowa nie rozumie, jak i tego, że jest tylko pacynką w grze, która zostanie rzucona w kąt po spełnieniu swojej roli.
[Ta bladź rozumie jednak wystarczająco dużo, aby wiedzieć, gdzie stoją konfitury i jak się do nich dostać – admin]

A odpowiadając na zawarte w tytule pytanie: nie dostali, bo pokazywali prawdę o człowieku i globalnych mechanizmach rządzących światem, czyli o systemie. A za to się nie płaci.

Memron
https://memron.neon24.pl/

Przepraszam, że w tekście pojawia się nazwisko pewnej żydo-chachły.
Admin

Komentarzy 10 do “Dlaczego Graham Greene i John le Caree nie dostali Nobla?”

 1. Piskorz said

  re art [Ta bladź rozumie jednak wystarczająco dużo, aby wiedzieć, gdzie stoją konfitury i jak się do nich dostać – admin]… SUPER P. MARUCHA. STRZAŁ W 10.!

 2. PISKORZ said

  re art Abstrahując od tematu Nobliści dziś i wczoraj, warto przypomnieć sobie nowelę S. Żeromskiego „ROZDZIÓBIĄ NAS KRUKI, WRONY..” Nie będzie to od rzeczy..!!

 3. Boydar said

  Ależ proszę bardzo.

 4. Dejpanspokój said

  Wydalić gówno do Izraela. Niech tam śmierdzi.

 5. MatkaPolka said

  Literacka nagroda Nobla za antypolski, żydowski rasizm i żydowską kloakę.

  https://gazetawarszawska.com/index.php/okupacja-zydowska-w-polsce/4080-nobel-zydowski-rasizm-i-antypolskosc-szwecji

  Tokarczuk — prymityw umysłu.

  Polacy to mordercy żydów.
  Abp Jędraszewski – do więzienia.
  Polska – kraj przemocy.
  Polscy księża są głupi.
  Polska to ciemna historia.
  Wspieram nauczycieli przeciw rządowi.
  Zalegalizować małżeństwa homoseksualne.
  Wolne sądy! Konstytucja!
  Aborcja musi być legalna.

  Piotr Gliński o Oldze Tokarczuk dla WP: Teraz należy się cieszyć
  Olga Tokarczuk otrzymała literacką Nagrodę Nobla za rok 2018. W rozmowie z WP minister kultury Piotr Gliński mówi, że chętnie spotka się z pisarką, by porozmawiać o promocji polskiej kultury, a odpowiednie instytucje powinny zastanowić się nad kanonem lektur szkolnych.

  Piotr Gliński w rozmowie z WP skomentował literacką nagrodę Nobla dla Olgi Tokarczuk (East News)

  Panie premierze, jak wykorzystać Nagrodę Nobla dla Olgi Tokarczuk dla polskiej kultury?

  Wicepremier i minister kultury Piotr Gliński:
  To jest na pewno sytuacja wymagająca zastanowienia i planu, trudno odpowiedzieć na gorąco. Z pewnością ta nagroda to jest wielki sukces pani Olgi Tokarczuk i polskiej kultury, co mnie ogromnie cieszy. I bardzo gratuluję polskiej pisarce takiego wyróżnienia.

  Chciałby się pan spotkać z Olgą Tokarczuk, żeby porozmawiać o tym, jak ten sukces może pomóc polskiej kulturze?

  – Ja zawsze chętnie spotykam się z polskimi twórcami, nawet jeśli wydaje się, że politycznie nam nie jest po drodze. Ale to nie jest wątek, który chciałbym poruszać teraz. Teraz należy się cieszyć.

  W kanonie lektur szkolnych znajduje się jedno opowiadanie Olgi Tokarczuk. To co prawda kompetencja MEN, ale czy pana zdaniem należałoby dołożyć do niego powieść noblistki?

  – Skoro jest opowiadanie, to chyba dobrze świadczy o kanonie. Niech tym się zajmują odpowiednie instytucje, z pewnością takie wydarzenie może być bodźcem do przemyśleń.

  A co z pana przygodą z książkami Olgi Tokarczuk? Ostatnio najwięcej się mówiło o tym, jak przyznał pan, że nie dokończył żadnej książki pisarki. Co teraz?

  – No tak jak mówiłem, to jest pewien bodziec do różnych działań. Myślę, że minister kultury powinien teraz wrócić do niedokończonych lektur.

  Do której konkretnie?

  – Myślę, że do „Ksiąg Jakubowych” przede wszystkim. Bardzo żałuję, że jako minister nie zawsze mam czas czytać i oglądać wszystko, co na to zasługuje, nawet te dzieła, które jako minister finansuję czy im patronuję. Ale ta lektura jest oczywiście priorytetem.

  Przeczytaj także: Olga Tokarczuk z Nagrodą Nobla. Piotr Gliński składa deklarację

 6. MatkaPolka said

  Tokarczuk — prymityw umysłu.

  Polacy to mordercy żydów.
  Abp Jędraszewski – do więzienia.
  Polska – kraj przemocy.
  Polscy księża są głupi.
  Polska to ciemna historia.
  Wspieram nauczycieli przeciw rządowi.
  Zalegalizować małżeństwa homoseksualne.
  Wolne sądy! Konstytucja!
  Aborcja musi być legalna.

 7. MatkaPolka said

  moderuje sie

  https://gazetawarszawska.com/index.php/okupacja-zydowska-w-polsce/4080-nobel-zydowski-rasizm-i-antypolskosc-szwecji

  Tokarczuk — prymityw umysłu.

 8. NICK said

  I co?
  Dziękuję MatcePolce.
  W pewnych tematach jest Pani/Pan niezastąpiona.

 9. Mieczysław Sylwester Kazimierzak said

  Olga Tokarczuk promotorka banderowskiego,bandyckiego idealizmu?!

 10. NICK said

  Spoko.
  No bo.
  Za rok dostanę Nobla JA!

  Dziedzinę se wybierzcie.
  Ale głosujcie.
  Jestem przystojny i lubię wojny.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: