Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  lewarek.pl o O PRL-u, III RP i gen. Ja…
  novick o Wolne tematy (53 – …
  bryś o Obywatele w obronie radcy praw…
  stupaszczy o Obywatele w obronie radcy praw…
  podczaszy o Wolne tematy (53 – …
  JanuszT o Wolne tematy (53 – …
  JanuszT o Wolne tematy (53 – …
  JanuszT o Wolne tematy (53 – …
  JanuszT o Wolne tematy (53 – …
  podczaszy o Wolne tematy (53 – …
  JanuszT o Wolne tematy (53 – …
  Sebastian o Wolne tematy (53 – …
  podczaszy o Wolne tematy (53 – …
  JanuszT o Wolne tematy (53 – …
  podczaszy o Wolne tematy (53 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 549 obserwujących.

Reagan też próbował zablokować rurociąg

Posted by Marucha w dniu 2019-10-20 (Niedziela)

Doskonale już dzisiaj widać, że Polska polityka energetyczna (i nie tylko) jest realizacją amerykańskiej strategii wobec Europy i Rosji. I dlatego tak dramatycznie rozmija się z interesami narodowymi.

Patrząc na dzisiejsze poczynania Donalda Trumpa, warto znać historię, która dowodzi, że dzisiejsze działania Waszyngtonu to tylko kontynuacja imperialnej polityki wg zasady „dziel i rządź”. Inaczej bowiem znajdziemy się w sytuacji dzisiejszych Kurdów, wykorzystanych do swoich celów, a następnie porzuconych na polu walki.

Ameryka kontroluje zachodnią Europę od końca II WŚ, a zaopatrzenie w surowce energetyczne, będące podstawą strategicznych więzi z „sojusznikami” jest kluczowe dla trwałości tego sojuszu, w którym USA gra rolę starszego, a może wręcz Wielkiego Brata.

Jak określił to Ronald Reagan, „zbyt mocne związki Europy ze Związkiem Radzieckim nie służą Sojuszowi Północnoatlantyckiemu”. Jako przyczynę osłabiania NATO uznano „zależność energetyczną”, strasząc możliwością destabilizacji Europy przez odcięcie rosyjskich dostaw gazu. Jednak w istocie chodzi tu o zbyt mocne więzi gospodarcze i polityczne, zwiększające pole manewru „młodszych partnerów” w Sojuszu i osłabiające dominację Ameryki.

Pod koniec lat 70-tych ubiegłego wieku zachodnia Europa importowała coraz więcej gazu ze Związku Radzieckiego, a że potrzeby rosły Niemcy i Francja (później dołączyły się Włochy) wynegocjowały z ZSRR większe ilości gazu i w listopadzie 1981 r. podpisały porozumienie. Planowano budowę ogromnego rurociągu gazowego – 4650 kilometrów rur ze złóż Urengoj w zachodniej Syberii do Użhorodu i dalej przez Czechosłowację do Niemiec, który miał kosztować 22 miliardy dolarów, dostarczać 40 miliardów m3 gazu rocznie.

W grudniu prezydent Reagan gwałtownie zareagował na ten kontrakt. W opracowanej dla niego przez CIA analizie oceniono takie połączenie jako zagrożenie dla USA, gdyż „Związek Radziecki liczy w przyszłości na zwiększoną zależność zachodniej Europy od dostaw gazu z ZSRR, co uczyni ją bardziej narażoną na sowiecki szantaż i stanie się to stałym czynnikiem w stosunkach Wschód – Zachód”. „ZSRR wykorzystał rurociąg do tworzenia i rozgrywania podziałów między Zachodnią Europą i USA […] i ma nadzieję, że sukces rurociągu, ograniczy chęć Europejczyków do popierania przyszłych sankcji ekonomicznych USA przeciwko ZSRR” – pisała wtedy CIA. Jak widać od 1982 roku niewiele zmieniło się w geopolitycznych kalkulacjach.

Prezydent Reagan ogłosił więc embargo – zakazał udziału amerykańskim i europejskim firmom w budowie rurociągu. Klimat dla sankcji był dobry, 13 grudnia 1981 posłużył za pretekst dla sankcji, jednak realnym celem było zablokowanie dostaw radzieckiego gazu na Zachód i odcięcie ZSRR od dopływu twardej waluty.

Waszyngton naciskał Europę, by nie kupowała gazu od Rosji, a przede wszystkim nie sprzedawała rur stalowych i sprężarek, które umożliwiałyby przesłanie gazu z Syberii do Niemiec. Do Europy przyjechali przedstawiciele Departamentu Stanu, by przekonywać do dwóch pomysłów, mających zrekompensować utratę z syberyjskiego gazu: importu amerykańskiego węgla i rozwoju wydobycia gazu w Norwegii.

Jednak Europejczycy, łącznie z Margaret Thatcher, zdecydowanie powiedzieli „nie”. I pomimo zimnej wojny, pomimo rakiet z głowicami atomowymi na granicach – w listopadzie 1982 r. embargo zostało uchylone. Było to również podyktowane interesem amerykańskich farmerów, gdyż ZSRR potrzebował dużych ilości zboża, które USA mogły dostarczyć po zniesieniu sankcji.

Jednak wtedy też Waszyngton założył pewien hamulec na współpracę gazową Europy z ZSRR. Otóż poprzez Międzynarodową Agencję Energii ustalono, że maksymalny poziom dostaw z tamtego kierunku nie może przekraczać 30 procent. Ten poziom „zależności od rosyjskiego gazu” Amerykanie uznawali za krytyczny dla bezpieczeństwa sojuszu transatlantyckiego.

Właśnie to ustalenie stało się podstawą polityki dywersyfikacji, do dzisiaj blokującej związki Europy z Rosją.

Andrzej Szczęśniak
Myśl Polska, nr 43-44 (20-27.10.2019)
Fot. Wikipedia Commons
http://mysl-polska.pl

Komentarzy 17 do “Reagan też próbował zablokować rurociąg”

 1. Birton said

  Reagan to antypolski sukinsyn był i miał niezłego koleżkę, judofila, JP2 się nazywał ten koleżka; razem spacerują w parku na Przymorzu

 2. Henryk1940 said

  To nie Reagan tylko jego właściciele, na których smyczy chodził. Wszystko zwalamy na tzw. knoty na świecznikach zamiast sięgać rozumem dalej. Wszyscy na świecznikach są w charakterze knotów i służą ukrytej władzy, najczęściej kurwom żydo-chazarskim, czyli azjatyckiej dziczy koczowniczej udającej żydów.

 3. Moher49 said

  Polski rząd się ośmiesza i uprawia dywersję przeciw polskiemu narodowi.

 4. Adrem said

  Moher49 ad 2

  Jaki Polski ?

  To my mamy Polski rząd ? Od kiedy ?

  Ale zgadzam sie, ze ten ” polski rząd ” ośmiesza Polskę i Polaków.

 5. Jak mogą reagować polscy dozorcy sorry politycy gdy grozi im śmierć za nie wykonanie rozkazów z USA?Pistolet do skroni lub do pleców polityka jest zawsze gotowy do strzału.Czy też się mylę i USA nie grozi polskim dozorcom sorry politykom?Najpierw nakarm najbliższą rodzinę a potem dalszą rodzinę,jeśli jest Tobie znana.

 6. Kojak said

  Polska polItyka energetyczna ?! ABSURD ! To tylko posluszne wykoywanie polecen zydohitlerowcow z Usraela przez zydowskich bandziorow z PPYYSSS !

 7. foloweda foloweda said

  a hieńka z mońką widział to tak

  ——–
  Po co to?
  Admin

 8. foloweda foloweda said


  CYTAT Z OPISU POD WIDEO
  „Inspector Javert
  2 months ago (edited)
  For those of you who are wondering, here’s a guide to some of the puppets featured in this video…
  0:06 Nancy Reagan, Bonzo (from Bedtime for Bonzo) and Ronald Reagan
  0:21 Tony Banks
  0:23 Mike Rutherford”

 9. Troll Polonii said

  Moj Boze!

  Kiedy napisalem o tym rurociagu, Reganie i powstaniu Solidarnosci pierwszy raz – to mnie na tym blogu zwyzywali !!!!!
  I to nie pierwszy raz; i nie tylko o rurociag mi sie nieslusznie dostalo..

  Ciesze sie ogromnie, ze pan Andrzej Szczesniak (osobiscie nie znam) tez sie doczytal to, o czym od dawna cwierkaja wszystkie wroble.

  Ja na gajowce podalem zrodlo: Margaret Thatcher Fundation – tez mnie zwyzywali – zwlaszcza rodacy z USA i Anglii.
  Bardzo sie ciesze, ze WRESZCIE moze dotrze do swiadomosci rodakow w kraju i za granica, ze kazda informacje nalezy sprawdzic na wszystkie strony zanim sie kogos zwyzywa.

  Mnie tu pare razy spotkaly rozne wyzwiska ale:
  O opinie nie dbam bo charakter mam dobry – jak mawiala pewna dama z polswiatka, ktora podejrzewano o ‚cichodajstwo’..

  Bardziej zalezy mi na przekazaniu informacji, ze Amerykanie koniecznie chcieli zablokwac rurociag jamalski. Ten sam rurociag, o ktory i teraz jest awantura.

  Bo nie chodzi o zadna walke klas ani walke z korupcja czy walke o demokracje i inne abstrakty:
  chodzi o kontrole nad zrodlami energii.

  A reszta o tylko bajki na dobranoc dla niepismiennych.

  O rozne rzeczy mnie podejrzewano i oskarzano – zamiast sprawdzic to o co sugerowalem: Raporty CIA, Margaret Thatcher Fundation i przemowienia Reagana. A takze raporty amerykanskich zwiazkow zawodowych.
  Podawalem te informacje kilkakrotnie. Mozna sprawdzic w archiwum.
  Cytowalem nawet „Orla Bialego”.

  Bo przeciez dopoki nie wiemy co i skad nam zagraza – to o dupe rozbic niedouczone, pelne oburzenia ‚nocne Polakow rozmowy i dywagacje.

 10. revers said

  Nie tylko nocne rozmowy i bo i w przedzialach i klasy skadu pociagu Szczecin-Berlin pociag przejezdza nad nowao budujacaa sie nitkaa gazociagu, przedluzenie nordstream z Greiswaldu do Schwedt, imponujaace tempoo budowy, super organizacja budowy, ale jak zawsze polakom o swiadomosci i plotkach z paktu Ribentropp-Molotow , chociaz tRibentroppa po pocesie Norymberskim powieszono, zawsze malo, zawsze negatywne komentarze, zadengo pragmatyzmu zyciowego, im gorzej u somsiada z pominieciem saasiada tym lepiej sie polak czuje

 11. Troll Polonii said

  4
  Adrem

  Re:
  „Jaki Polski ?
  To my mamy Polski rząd ? Od kiedy ?”
  Odpowiadam: od wyborow. Demokratycznych.

  Przestancie sie wyglupiac z tym ‚nie-polskim rzadem’.
  Taki rzad jaki wybrali Polacy w kraju i na obczyznie.

  Wszystkich po-Solidarnosciowych prezydentow przeciez wybrano w demokratycznych wyborach!!
  Bo przedtem to byla komuna i zydzi.
  A teraz jest wolna Polska!

  Wrocila kolezanka z ‚tournee po Polsce’.
  Cala zachwycona jaki piekny to kraj. Zwiedzila Polske po wielu , wielu latach. Ale za to od Bialowiezy, Gdanska po Wroclaw i Zakopane, Krakow (a jakze) i
  rodzine pod Poznaniem.

  Zachwytom nie bylo konca; ze ladnie, slicznie, i kolorowo..i pyszne pierogi i boczek.
  Czego jednak nie mogla zrozumiec w tej dwumiesiecznej wedrowce po kraju to ..belkoty Polakow na rozne popularne tematy…

  Nasza kolezanka dawno temu wyszla za maz za Serba.
  Zrozumiec nie moze, dlaczego w Polsce o „Jugolach’ tak brzydko sie wyrazaja ludzie z ktorymi rozmawiala, a ktorzy nie wiedzieli, ze ma meza Serba.

  „To naprawde wstyd co Polacy opowiadaja o wojnie w Jugoslawii, o bazach USA w Polsce i o socjalizmie. Nie da sie rozmawiac kulturalnie” – zalila sie kolezanka ..

  Jej wlasna rodzina jest podzielona – i to bardzo zawziecie- na PiS i PO a sa jeszcze tacy, co popieraja Kukiza.
  Jak jej probowalem ‚podpowiedziec’, ze to nie Polacy , tylko zydzi, to rzucila sie na mnie z wyrzutem:

  ‚Jacy zydzi? w mojej rodzinie nie ma zydow, a tych przygodnych dyskutantow trudno mi bylo porownywac do zydow, bo okropnie na zydow ujadali.
  Wroclaw jest okropnie zaniedbany i zasmiecony, bo podobno z powodu ukrainskiej bardzo widocznej i slyszalnej obecnosci.
  Wiekszosc spotkanych krewnych, znajomych, i przypadkowych dyskutantow tlumaczyla mi, dlaczego nalezy glosowac na PiS – bo „PiS dba o dobrobyt w Polsce”.

  Wiec ja sie pytam:
  Jak mozna nie szanowac wlasnego rzadu, ktroy narod wybral?
  To wyglada tak jak ten kotek co sie zesral w salonie i wine zwala na Azorka z podworka.

 12. Boydar said

  Próbował czy może „próbował”, któż ma pewność. W każdym bądź razie rura leży, za chwilę cała, za dłuższą chwilkę siknie czym trzeba.

  A głupie kutasy nie znające się na meteorologii miary naszczekały się tylko i zasrały sobie kartotekę.

  Władymir Władymirowicz kontent, tak miało być, więc jest.

 13. Troll Polonii said

  12
  Boydar

  Reagan nie probowal!
  Nalezal do bandy, ktora miala za zadanie zablokowac rurociag. I udalo sie. Na prawie 40 lat. A dalej sie zobaczy, bo obecna ‚ekipa’ monopolistow gazowo-naftowych jeszcze nie daje za wygrana.
  Jak na razie zniszczono Syrie, Jugoslawie, Libie, Irak…
  Malo?
  No to jeszcze w kolejce Wenezuela, Brazylia.. a jak dobrze pojdzie to i Syberia moze sie przydac.

 14. Boydar said

  Panie Troll

  Gdyby czterdzieści lat temu Roja miała taki przedłużacz, historia nie potoczyłaby się tak jak powinna. Nie tylko w Polsce obowiązywał zakaz rozwoju czy eksploatacji pewnych obszarów.

  Nic nie jest takie na jakie wygląda.

 15. Anucha said

  Syjonistyczni zbrodniarze , sadyści i psychopaci.

  .https://wolna-polska.pl/wiadomosci/okupanci-musza-czuc-na-plecach-oddech-prawdy-polka-na-konferencji-iranskiego-korpusu-straznikow-rewolucji-2019-10

 16. Troll Polonii said

  14
  Boydar
  Jakk juz jestesmy przy ‚gdybaniu’…

  Gdybysmy mieli wiecej rozumu 40 lat temu, to teraz bylibysmy potega gospodarcza.
  Nam sie bardzo spieszylo, zeby wpasc w ramiona monopolu kapitalistycznego i ekonomii dlugu.

  Oskar Lange mial racje. A nam sie zdawalo, ze to ‚komuch’ i gowno wie.

 17. Boydar said

  My, to znaczy się kto ? Panie Troll ?

  Bo jeśli miałyby żydy, to tak, teoretycznie przynajmniej racja jest Pańska. Ale mnie osobiście nie interesuje racja ani Pańska ani żydowska.

  W Polsce mamy (tym razem My, Polacy) elementu obcego pod korek. Jeżeli przyjąć koleinę historii prowadzącą do zmiany tego smutnego status quo, to obserwowana kolej rzeczy staje się nieodzownym elementem zmiany. Również w Rassiji.

Sorry, the comment form is closed at this time.