Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Kiedy Polska pożegna się ze złotym?

Posted by Marucha w dniu 2019-12-04 (Środa)

Wyniki badań Eurobarometru zlecone przez Parlament Europejski świadczą, że co czwarty obywatel państw strefy euro jest sceptyczny wobec wspólnej waluty. Polska na razie nie wprowadziła wspólnej waluty do obiegu, ale dyskusje na ten temat stają się coraz głośniejsze.

[Czytaj: żydostwo nigdy się nie poddaje – admin]

Strefa euro obejmuje 340 milionów Europejczyków mieszkających w 19 państwach członkowskich UE. Eurobarometr wskazał, że 76 proc. obywateli strefy euro popiera wspólna walutę. Jest to 2 proc. więcej niż rok temu.

„Euro jest dziś silniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Zastępując 19 różnych walut, przynosi liczne korzyści obywatelom, przedsiębiorstwom i krajom. To nie przypadek, że większość Europejczyków popiera euro” – powiedział Valdis Dombrovskis, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, odpowiedzialny za stabilność finansową Unii.

Koniec z zerowymi stopami procentowymi

Tymczasem niemiecki ekonomista dr Markus Krall, który zajmuje się oceną ryzyka w gospodarce, ostrzega Polskę przed przyjęciem wspólnej waluty. Ekspert przewiduje zawalenie się strefy euro pod koniec 2020 r.. Zdaniem ekonomisty euro jest wadliwą konstrukcją, która niszczy system bankowy.

– Jeśli polski rząd zapytałby mnie o radę, to doradzałbym odizolowanie polskiego systemu bankowego od strefy euro tak bardzo, jak to tylko możliwe – mówi niemiecki ekonomista.

Markus Krall przepowiedział najczarniejszy scenariusz. Według niego zerowe stopy procentowe, które utrzymują przy życiu nieskuteczne firmy, zmniejszają dochody banków. Bankructwo tych przedsiębiorstw pociągnie za sobą falę strat dla instytucji finansowych. W momencie, gdy dochody spadną na tyle, że banki znajdą się na minusie, a może do tego dojść pod koniec przyszłego roku, będziemy świadkami drastycznego ograniczenia dostępności kredytów. W konsekwencji doprowadzi to m.in. do wzrostu bezrobocia. Europejski Bank Centralny zwiększy podaż pieniądza poprzez dodruk banknotów, co odbije się na sytuacji materialnej mieszkańców – prognozuje Krall.

Dr Krall uważa, że bez zerowych stóp procentowych w strefie wspólnej waluty Włochy, Francja, Grecja i inne kraje dawno by zbankrutowały. Wyjaśnia, że deflacja przerodzi się w inflację. Doprowadzi to do utraty oszczędności nie tylko u Niemców, ale wszystkich tych, którzy je ulokowali w euro. Spowoduje to wycofanie poparcia politycznego dla euro i kraje będą wracać do walut narodowych.

Ekonomista jest przekonany, że nawet gdyby Polska się zabezpieczyła, to banki – a zatem też zwykli ludzie – odczują zapaść eurolandu.

Skakanie na główkę do pustego basenu

Choć przyjęcie wspólnej waluty było jednym z zobowiązań Polski podczas przystępowania do Unii Europejskiej 15 lat temu, to kolejne rządy wciąż nie planują podjęcia decyzji w tej sprawie.

Podpisując Traktat o Unii Europejskiej, tylko Wielka Brytania i Dania w specjalnym protokole zastrzegły sobie prawo do nieprzejścia do trzeciego etapu Unii Gospodarczej i Walutowej, który przewiduje wprowadzenie wspólnej waluty. Referenda odbyły się w Szwecji i Danii, podczas których większość mieszkańców była przeciwna przyjęciu euro. W 2013 r. szwedzki minister finansów Anders Borg powiedział, że wprowadzenie euro w Szwecji nie jest planowane.

Robert Gwiazdowski, komentator ekonomiczny i twórca Fundacji Polska Fair Play, w ostrych słowach odniósł się do pomysłu zastąpienia złotego przez euro. Ten pomysł porównał do „skakania na główkę do basenu, gdy nie wiemy, ile jest w nim wody”.

Zdaniem Gwiazdowskiego, który udzielił wywiadu portalowi WNP.pl, „jedna waluta dla tak różnych gospodarek, jak np. gospodarka niemiecka i grecka, to nie jest dobre rozwiązanie”. Dodał, że przepaść między sytuacją gospodarczą krajów strefy euro negatywnie wpływa na stabilność euro, na czym potencjalnie może stracić również Polska.

Ekonomista nie wskazał jednak, kiedy byłby dla Polski najlepszy moment na akcesję do strefy euro.

Banki wolą euro

Odsetek zwolenników przyjęcia wspólnej waluty wśród przedstawicieli środowiska bankowego wynosi obecnie 51%. Poparcie środowiska bankowego dla wprowadzenia euro wzrosło w porównaniu do 2016 roku o 13 pkt proc.

Bilans potencjalnych korzyści i potencjalnych szkód wypada korzystnie dla banków oraz przedsiębiorstw działających w Polsce, natomiast negatywnie dla gospodarstw domowych – czytamy w raporcie dot. wskaźnika Pengab, przygotowanym przez Kantar TNS na zlecenie Związku Banków Polskich (ZBP).

Zwolennikiem przystąpienia do strefy euro tak szybko, na ile to możliwe, jest prof. Marian Noga z Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu.

„Mówiłem na różnych forach i w różnych mediach, że Polska powinna wejść do strefy euro już dawno. Nawet dzisiaj. Niestety nie ma ku temu warunków instytucjonalno-prawnych” – powiedział ekspert w wywiadzie dla Sputnika.

Potrzebna zmiana Konstytucji?

Stwierdza, że biznes w ogóle, a w Polsce szczególnie, nie lubi zmian prawa, nie lubi szybkich zmian na rynku.

„Ponieważ w Konstytucji jest zapisane, że walutą Polski jest złoty i nie ma ani jednego słowa o ewentualnym przejściu do strefy euro, czyli to by wymagało zmiany Konstytucji. Gdybyśmy byli w strefie euro, to biznes bardzo dokładnie miałby policzone koszty w euro i tylko by był śledzony ruch cen i gra na rynku byłaby prowadzona w zależności od tego, odpowiada czy nie odpowiada im cena na rynku. Koszty wymiany jednej waluty na drugą by odpadły. To dla biznesu jednoznacznie pozytywne!” – stwierdził Marian Noga.

Ekspert zauważył przy tym, że z innej strony wzrosną ceny. Ale przypomniał, ze Rada Polityki Pieniężnej, której członkiem on był w latach 2004-2010 opracowała raport, z którego wynikało, że po wprowadzeniu euro ceny mogłyby wzrosnąć nie więcej niż na 1,0 -1,5proc. jak we wszystkich krajach strefy euro. [To już kurewska bezczelność tego „eksperta”! – admin]

„Nie ma się czego obawiać. Polacy znają ceny w Niemczech, do których się przechodzi bez granic. Znają ceny w Słowacji, gdzie jest euro. Z tego powodu nie ma żadnego zaskoczenia, co się stanie, gdy Polska przyjmie euro. To po pierwsze. Po drugie, doskonale znam technikę przechodzenia na euro, jak to robili, na przykład, Słowacy. Przez pół roku na sklepie musi być duży napis, na przykład, 4 złote – 1 euro. Dalej metki muszą być oznakowane dwoma cenami. Pan kupuje towar i wie ile on kosztuje w euro. I nic się z tymi cenami nie dzieje. [Kłamiesz, ch…u, komu ty chcesz to wmówić? – admin]

To są bajki, to jest tylko i wyłącznie metoda nastraszenia społeczeństwa, żeby euro nie przyjąć. Między bajki włóżmy to, że Polska straci, że tak powiem, narodową politykę monetarną, która by jakoś niekorzystnie wpływała na zmiany w całej gospodarce. Jestem pewny, że do strefy euro nie możemy wejść wcześniej, niż nie będziemy mieli zsynchronizowanych cykli koniunkturalnych z Unią Europejską. I powinno być tak, że jak w Unii jest prosperity, to u nas też powinna być prosperity. A jak w Unii jest spowolnienie, to u nas też. Ale tak nie jest” – wyjaśnia ekspert.
Euro

Marian Noga zastanawia się też nad tym, po co polskim politykom złoty?

Prawdę mówiąc, to ja składam to na karb braku wiedzy ekonomicznej u rządzących. Bo kiedy chodzi o wejście do strefy euro, to raz mówi się: wejdziemy wtedy, kiedy Polska będzie miała standard życia, jaki mają Niemcy. Czyli jesteśmy biedni. Za innym razem, że dzięki PiS jesteśmy gigantem gospodarczym To jest najlepszy dowód, że to jest manipulacja ze strony rządzącej – powiedział na zakończenie prof. Marian Noga.

Kraje spoza strefą na rozdrożu

Według najnowszych badań Eurobarometru z kwietnia 2019 roku większość respondentów w siedmiu państwach UE, które jeszcze nie przyjęły euro, sądzi, że wspólna waluta miała pozytywny wpływ na kraje, które już z niej korzystają. Ogółem ten pogląd podziela 56%, co stanowi wzrost o jeden punkt procentowy w porównaniu do ostatniego roku i o cztery punkty procentowe od 2016 r. Ten pogląd jest bardziej popierany na Węgrzech (70%), Rumunii (62%), Polsce (54%) i Bułgarii (53%), a mniej w Szwecji (44%), Czechach (49%) i Chorwacji (48%)). Obecnie 72% we wszystkich siedmiu państwach członkowskich nie uważa, że ich kraj jest gotowy na wprowadzenie euro, podczas gdy 23% uważa, że jest.

Poglądy i opinie zawarte w artykule mogą być niezgodne ze stanowiskiem redakcji.

https://pl.sputniknews.com

 

Komentarzy 31 to “Kiedy Polska pożegna się ze złotym?”

 1. Zerohero said

  „Polacy znają ceny w Niemczech, do których się przechodzi bez granic. Znają ceny w Słowacji, gdzie jest euro. Z tego powodu nie ma żadnego zaskoczenia, co się stanie, gdy Polska przyjmie euro.”

  Już ja widzę jak mieszkaniec Radomia jest obcykany w cenach ze spożywczaka w Berlinie. I co to za gadanie o cenach. Chyba pod pospólstwo kierowane, bo horyzonty umysłowe pospólstwa kończą się na tabliczkach z cenami. A co z faktem, że euro jest skrojone pod cykle gospodarki niemieckiej i taka na przykład Grecja kręci się teraz jak g w przeręblu?

 2. Mietas said

  Powiedzmy że wprowadzą euro? I co się okaże! że jesteśmy biedni!! Skoro połowa emerytów dostaje do 900 zł, to w euro mamy do 200 euro, i to nie dla każdego, i jak wtedy wytłumaczyć ludziom że żyją w dobrobycie? A tak można złotówką manipulować do woli, jakby nie patrzeć, kraje które wprowadziły euro mają się lepiej jak my, co pokazują wszystkie statystyki bogactwa i dobrobytu.

 3. Bili de kid said

  Ż-ostwo na pewno obstawia wszystkie strony wszystkich barykad (część stawia np na Chiny – w uproszczeniu tzw demokraci, a część na USA – tzw republikanie/Trump). Polin jest wypadkową pozycji ż-ostwa w ogóle, a ponieważ kształtowanie się „nowego ładu” to proces to i Polin jest jakie jest. I stad m. in. „suwerenna polska” waluta, bo nie wiadomo w która stronę wiatr ostatecznie zawieje, a poza tym dzięki manipulowaniu kursami można kraść legalnie.

  Piskorski siedział za to co dało tzw Konfederacji miejsca w tzw sejmie.

 4. ruler said

  Polacy nie chcą gotówka, bo to niedobra jest. Jest to kwestia wdrożenie sprawnego systemu obsługi płatności bezgotówkowych i podejrzewam tu ciśnienie na 5G, które wśród wielu innych „zalet”, jeszcze i w tej dziedzinie może być pomocne. Jak ten system się dopnie ( za nasze pieniądze, rzecz jasna), to dyskusja na temat złoty, euro, funt itp, straci swój sens.

 5. Boydar said

  „… kłamiesz, ch…u …” – Pan Gajowy

  Oczy wiście, że łże, jak muzułman. Ale nie dość że robi to zupełnie nieudolnie to jeszcze „nazywa się” ” profesor Noga”.

  Ktoś za odrywanie roli ch…ja zapewne wyłożył stosowną kwotę. Albo może ideowiec, np. stojący na gruncie ‚judaizm tak, wypaczenia nie’.

  Artykuł aż nadto tendencyjnie pomija też fakt, że realna wartość funkcjonującej na rynku waluty zależy od „postawy” jej strażników. A z artykułu nie wynika, kto stoi „na straży” wartości ojro.

  Rynkowi, który już zdominowany jest przez walutę w pełni sterowaną przez bandytów nieporównywalnie łatwiej zrobić jest bandycki numer. Po takim numerze cały tysiącletni pogrzeb może okazać się warty funta kłaków, bo przecież są bandyci swoi ale są też z innego miasta.

 6. Christine Lagarde z Europäische Zentralbank czyli z
  European Central Bank,Banque centrale européenne z centralą w Niemczech , czeka na Polskę.A na jej decyzje…FED w USA.Jeszcze brakuje decyzji z Knesetu.Przecież w Polsce,nepotyzm za aprobatą Knesetu,się rozwija.Rodziny i klany polityczne w Polsce jeszcze odrzucają kontrolę tej Pani?Nie.Oni mają mają zabezpieczenia od lutego 2020,gdy ceny się zmienią w Polsce.

 7. Marcin said

  Ceny wzrosną i to prawie dwukrotnie.
  Pamiętam jak Niemcy odchodzili od marki i to był dla nich szok.
  My tego nie przeżyjemy.

 8. MatkaPolka said

  ZŁOTY TAK – EURO NIE

  Dr Eryk Łon. Poznań, dn. 30. 9. 2007 r. Katedra Bankowości. AE w Poznaniu.
  Dlaczego Polska nie powinna wchodzić do strefy euro? Od Autora.

  Click to access raport1.pdf

  Apel do Polaków: „Brońmy polskiego złotego

  Strona interrnetowa Eryka Łona
  http://eryklon.pl/

  1 stycznia 2019

  Zwracam się do wszystkich Polaków, którzy opowiadają się za suwerennością monetarną i mają odwagę bronić prawa Polski do posiadania własnej waluty. Proszę o aktywność na forach internetowych, w audycjach radiowych i telewizyjnych oraz innych środkach masowego przekazu.
  Apeluję do młodzieży szkolnej i akademickiej o zakładanie stron internetowych propagujących zalety posiadania polskiego złotego i pogłębianie wiedzy o polityce pieniężnej naszego banku centralnego.
  Zachęcam również dziennikarzy do informowania w mediach o argumentach zwolenników złotego. Pragnę zdecydowanie podziękować tym wszystkim polskim mediom, które już tak czynią i udostępniają swe łamy dyskusyjne obrońcom polskiej waluty narodowej. Proszę o jeszcze większą aktywność. Możemy wygrać w tej walce i zachować polskiego złotego przeciwstawiając się próbom jego likwidacji.
  Jeżeli będziemy działać w sposób odważny, planowy, konsekwentny i sprytny to zwycięstwo będzie po naszej stronie. Zróbmy wszystko co możliwe aby powstrzymać próby podżegania do likwidacji złotego. Uczyńmy to po to, aby przekazać naszym przyszłym polskim pokoleniom, naszym wnukom i prawnukom atrybuty suwerennego państwa jakim m. in. jest własna polska waluta narodowa i własny polski bank centralny.

  Przenigdy nie pozwólmy na likwidację tych bardzo potrzebnych polskiemu państwu instytucji.

  Apeluję do wszystkich Polaków, którzy mają w sobie talent do ofiarnego zaangażowania społecznego pod biało-czerwonym sztandarem i są przeciwni wejściu Polski do Eurolandu –

  Brońmy złotego ! Brońmy suwerenności Polski!

 9. MatkaPolka said

  Dlaczego Polska ma przyjmować Euro?
  Niech Europa przyjmie Polski Złoty, jako walutę Europejską

 10. MatkaPolka said

  SYSTEM BANKOWY I SYSTEM EMISJI PIENIĄDZA
  – to chyba największa Żydowska Podmianka

  https://stopsyjonizmowi.wordpress.com/2011/11/08/system-bankowy-i-system-emicji-pieniadza-najwieksza-zydowska-podmianka

  System finansowy wymyślony przez mądre głowy w beretach, jak to wykazują ostatnie wydarzenia najwyraźniej się nie sprawdza.

  Wystarczy powrócić do podstawowych definicji pieniądza, a wszystko okaże się proste i oczywiste.

  EMISJA PIENIĄDZA JEST SPRAWĄ PIERWSZEJ WAGI. JEST TO SPRAWA GARDŁOWA

  Nieszczęściem polityków i politykierów jest to, że nie maja zielonego pojęcia o podstawowych definicjach dotyczących pieniądza i bankowości – lub opacznie je rozumieją – urobieni przez propagandę bankierów sącząca się różnymi kanałami – od banków, po prasę, przez katedry akademickie – „uznane autorytety , „debaty budżetowe” – polityków…

  A wiec najkrótsza lekcja.

  1.Pieniadz to uniwersalny środek wymiany – (rybak nie musi płacić stolarzowi toną ryb za komplet mebli)

  2. Prawo emisji pieniądza powinien mieć wyłącznie wybieralny rząd – Emisja pieniądza to największy przywilej i obowiązek parlamentu i rządu – właściwie rozumianej służby dla społeczeństwa.

  Dla rządu to najlepsza sposobność realizowania wszelkich projektów i programów potrzebnych dla społeczeństwa i narodu, do pobudzania gospodarki.

  3. Pieniądz jest własnością narodu – ludzi zamieszkujących dany kraj.

  Pieniądz NIE JEST WŁASNOŚCIĄ ani „pana bankowego, ani „pana rządowego”. Ani bankier ani rząd, ani premier, ani prezydent , ani sejm nie jest właścicielem pieniądza. Pieniądza to dobro narodowe.

  Pieniądz nie jest własnością ani Centralnego Banku Krajowego, ani Centralnego Banku Europejskiego.

  Wszelka dyskusja o polityce, wojnach, historii, prawie, antysemityzmie nie ma sensu, jeśli nie zrozumie się SYSTEMU BANKOWEGO.

  Kto ma prawo emisji pieniądza ten kontroluje gospodarkę, prawo i parlament, media i polityków. WSZYSTKIE INNE TEMATY TO TAK NAPRAWDĘ TEMATY ZASTEPCZE

  „Dajcie mi prawo emisji pieniądza a nie troszczę się, kto stanowi, jakie prawa”- baron Rothschild

  Wszystkie wojny w Ameryce w XIX w kręciły się wokół przechwycenia prawa emisji pieniądza i Centralnego Systemu Bankowego

  PRZEZ 100 LAT (od chwili powstania 1776 r.) USA BYŁY KRAJEM NAJWIĘKSZEJ PROSPERITY , NAJWIĘKSZĄ POTĘGA EKONOMICZNA NA ŚWIECIE.

  PO MNIEJ NIŻ 100 LATACH od wprowadzenia Federal Reserve Act w 1913
  USA stały się NAJWIĘKSZYM DŁUŻNIKIEM NA ŚWIECIE ( w stosunku, do kogo???)

  Federal Reserve Board (FRB) –Bank Centralny w USA powstał w wyniku spisku – ustawa została przepchnięta w 23 grudnia 1913 kiedy większość kongresmenów i senatorów rozjechała się na święta Bożego Narodzenia do domów – tak na prawdę ustawa nigdy nie została ratyfikowana.

  Wg. Konstytucji USA (Art. 1 punkt 8– dlaczego pierwszy? –może to ważne)
  prawo emisji pieniądza ma jedynie Kongres. – FRB – to prywatna instytucja

  „The Congress shall have Power…to coin the Money and regulate the Value thereof”

  Nie wszyscy jednak wiedza ze właścicielami i głównymi akcjonariuszami „AMERYKAŃSKIEGO” Federal Reserve Board są stare europejskie Domy Bankowe

  Rothschild- London and Berlin;
  Lazard Bros- Paris;
  Israel Stiff:- Italy;
  Kuhn-Loeb Company- Germany;
  Warburg- Hamburg, Amsterdam,
  Goldman and Sachs NY( ten sam, który ostatnio grał przeciw Złotówce )
  Lehman Bros: NY – tak, tak – ten sam stary dom bankowy Lehman, który osadził Pruskiego Augusta II na tronie Polski i doprowadził do rozbiorów
  Rockefeller- NY

 11. MatkaPolka said

  cd..

  Pieniądz, jako uniwersalny środek wymiany ma służyć społeczeństwu i JEST WŁASNOŚCIĄ NARODU!

  Pieniądz nie jest własnością pana bankowego, ani pana rządowego

  Zapis w Konstytucji Polskiej – , za emisje pieniądza odpowiedzialny jest Narodowy Bank Polski, którym reguluje

  Sejm Polski, tak samo jak parlamenty innych krajów (posłowie), NIE może sobie DOWOLNIE PRZEKAZYWAĆ PRAWA EMISJI PIENIĄDZA do innych instytucji nawet, jeśli obie strony (parlament i EBC) bardzo by tego chciały i pragnęły. NIE MA PRAWA!!

  Również prezydent i premier nie ma takich uprawnień – Nie mogą przekazywać prawa emisji pieniądza do innych nawet, jeśli bardzo by tego chciał.

  Jakaż to jurysprudencja pozwala przekazywać władze innym podmiotom, skoro się jej nie ma

  Premier rządu nie może przekazywać władzy emisji pieniądza, komu innemu, bo sam takiej władzy nie ma.
  Sejm również nie może przekazywać takiej, bo nie ma prawa pozbywania się takiej władzy powierzonej Sejmowi przez naród, bo naród jest właścicielem pieniądza, a nie Sejm.

  To tak jak pan Zagłoba ofiarował królowi szwedzkiemu Inflanty, a nie Niderlandy, ale pan Zagłoba nie był właścicielem, ani Inflantów ani Niderlandów.

  Jest tu wyraźne ograniczenie konstytucyjne. W tym sensie istnienie EBC i Euro jest nielegalne, bo niezgodne z KONSTYTUCJAMI krajów członkowskich Unii Europejskiej.

  Czy Europejski Bank Centralny jest w ogóle legalny?
  Czy Euro jest w ogóle legalne?

  Na banknocie Euro nawet nie ma żadnego podpisu – zaprzeczenie jakiejkolwiek definicji pieniądza i procedura bankowym.
  Unia Europejska to stosunkowo nowy twór. Tak samo jak Europejski Bank Centralny.

  Prawo emisji pieniądza zostało podstępnie wykradzione wbrew konstytucji i woli obywateli państw UE. To jest to wbrew prawu.

  Głównymuzurpatorem do tej własności jest Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Bank Światowy.

  Ostatnio obserwujemy zawalanie się tego Systemu Bankowego.

  Zbombardowano Libie i zabito Kaddafiego, bo emitował swój własny zloty Dinar kruszcowy; zabito Sadama Huseina – bo emitował swój własny złoty Dinar w Iraku.

  Grecji chce się narzucić koniecznie pomoc i przyjęcie pożyczki, odciągnąć od wystąpienia ze strefy Euro i powrót do Drachmy.

  W katastrofie smoleńskiej zginął Sławomir Skrzypek, prezes NBP, który odmawiał przyjęcia „dobroczynnej linii kredytowej” z MFW; na jego miejsce powołano pracownika (agenta – pracownika) MFW min. Belkę, który, a jakże rozszerzył natychmiast dobroczynna linie kredytową

  Prezydent USA John Kennedy zginął w zamachu,, kiedy zaczął drukować swój własny pieniądz poza systemem Federal Reserve.

  Pakiety stabilizacyjne to przejaw ratowania walącego się systemu walutowego.
  Tak naprawdę żadnego kryzysu nie ma.

  Żadne Państwo NIE MOŻE ZBANKRUTOWAĆ, bo ma nieograniczoną władze emisji pieniądza.

  Pozbycie się tej władzy jest po prostu nielegalne. A tak naprawdę prawnie jest niemożliwe

  Ale ta władza musi być kontrolowana i ograniczona przepisami, aby żaden „szaleniec w laboratorium” nie mógł emitować pieniędzy bezcelowo powodując inflację , albo manipulator typu niesławnego Balcerowicza podnosić stopy procentowe do niewiarygodnych wartości i to do tyłu.
  Potrzebna jest rzetelna informacja, edukacja społeczna a nie manipulacja.

 12. MatkaPolka said

  W największym skrócie mechanizm tworzenia i funkcjonowania pieniądza.

  Szkolny przykład

  Chcemy wybudować autostradę z Warszawy do Poznania. Na ten cel rząd powinien wyemitować pieniądze – na opłacenie inżynierów projektantów drogi , inżynierów konstruktorów maszyn budowlanych , zakup ciężarówek do transportu surowca – żwiru i asfaltu , pensje dla pracowników operatorów koparek, wywrotek, walców drogowych, geodetów itd., na wykup po rynkowej cenie terenów pod drogę ( bo ostatecznym właścicielem ziemi jest państwo – a własność prywatna jest ograniczona do „fee simple” – największy pakiet praw do nieruchomości jaki może posiadać prywatny właściciel – osobny prawniczy temat).

  Suma pieniądza wpompowanego do krajowej gospodarki wyemitowanej właśnie na ten cel bardzo pobudza gospodarkę – bo inżynierowie robotnicy i wszyscy bezpośrednio związani z budowa autostrady – wydają później – na zakup bułeczek u piekarza, wybudowanie domu przez murarza, zakup butów u szewca, kupno telewizora, komputera, kanapy czy lodówki.

  Wyemitowanie pieniądza ma pokrycie – w wybudowanej drodze – która jest wspólnym dobrem narodowym i służy wszystkim do rozwoju gospodarki.

  Obecnie w większości pieniądz jest emitowany poprzez banki prywatne ( ŻYDOWSKIE) w formie pożyczek obciążonych procentem ( składanym)– między innymi na cele publiczne – zamiast bezprocentowo i bez- inflacyjnego DRUKOWANIA PIENIĘDZY przez rządy krajowe zgodnie z potrzebami społeczeństwa.

  Emisja pieniądza obciążonego procentem, JAKO DŁUG – tak jak to jest w chwili obecnej – to źródło inflacji a obecnie źródło niebywałego kryzysu finansowego – matematycznie oczywistego i spodziewanego

  Dług narasta wstępnie powoli i płasko, aż przychodzi chwila, gdy przyrasta szybko i ekspotencjalnie – ten stan gwałtownego przyrostu długu obserwujemy właśnie teraz. Aby pokryć lawinowo narastający dług, dodrukowuje się pieniądze.

  Dość powiedzieć , ze cena uncji złota jest stała i wynosi $20. Obecna cena złota $1920 to wskaźnik inflacji a nie cena ( dla ilustracji – niekoniecznie aktualne ceny)

  To nie system ekonomiczny jest zły, to system finansowy – emisji pieniądza jest zły

  Obecnie mechanizm emisji pieniądza jest następujący
  Rząd zamiast wydrukować pieniądze na potrzeby społeczne (np. drogi, szpitale, pensje dla lekarzy) rząd drukuje (emituje ) obligacje rządowe, zobowiązania rządu obciążone procentem
  i w zastaw bierze POŻYCZKĘ od banku centralnego albo komercyjnego również obciążone procentem

  Inna forma emisji pieniądza są wszelkiego rodzaju pożyczki hipoteczne i inne na cele prywatne.

  Te pożyczki i w ogóle istnienie banków prywatnych (emitujących pieniądz) są nielegalne w świetle Konstytucji, – ponieważ zgodnie z Konstytucją tylko Bank Narodowy pa prawo emisji pieniądza.

 13. MatkaPolka said

  cd..

  Tzw. „Dotacje z Unii Europejskiej” to naprawdę śmiech i dowód jak propaganda może zrobić z mózgu wodę szerokim masom i wydawałoby się wybitnym profesorom.

  Cała ta Unia Europejska to jeden wielki spisek mający na celu wprowadzenie Euro we wszystkich krajach i odebranie, czy tez pozbawienie narody i naród prawa emisji pieniądza

  Równie dobrze można w Europie wprowadzić Polski Złoty jako walutę Europejska – to by była Polska Podmianka

  Kto się chce sam pozbawić emisji własnego pieniądza – jest zdrajca narodowym. Oddanie tego przywileje w obce ręce to oddanie decyzji czy możemy wybudować drogę w swoim kraju czy nie – czy musimy się o to prosić ( oczywiście o pożyczkę z procentem – oczywiście będziemy zadłużeni, a tego długu nigdy nie będziemy w stanie spłacić) ; nie mówiąc o tym, ze stajemy się bezbronni.

  Bo czy Niemcy dadzą nam pożyczkę na wybudowanie fabryki czołgów, samolotów czy karabinów –OCZYWIŚCIE NIE!!

  Pieniądz może być emitowany na w rożnych cele służące społeczeństwu – np. SZPITALE czy SZKOŁY i Uniwersytety – pieniądz również tym kanałem wchodzi do obiegu i pobudza gospodarkę.

  Ilość pieniądza na WSZELKIE cele społeczne – drogi, szkoły, lecznictwo – to zaledwie 3 procent wszystkich podatków dochodowych – tak naprawdę podatki nie sa potrzebne.

  ( w pierwszym roku istnienia Stanów Zjednoczonych Ameryki – Kongres przyznał sobie zbyt dużo pieniędzy i nie był w stanie ich wydać !! – pomyślmy o tym)

  Zastanówmy się skąd Związek Radziecki miał pieniądze na rozwój potęgi kosmicznej czy militarnej
  – nie potrzebował wcale pożyczek u „Zachodnich Bankierów” – po prostu SAM WYEMITOWAŁ PIENIĄDZE

  Hitler tez pobudził gospodarkę budując autostrady i przemysł zbrojeniowy – skąd miał pieniądze po okresie wielkiej depresji światowej ???? RÓWNIEŻ SAM EMITOWAŁ PIENIĄDZE

  Niestety parlamentarzyści w Polsce i na całym świecie nie rozumieją tej podstawowej definicji pieniądza, kto ma prawo do emisji, jaka jest społeczna funkcja pieniądza i funkcjonowaniu Banku
  – wmanewrowani są w dyskusje budżetowe, w dotacje itd. – nie rozumieją lub zostali przekupieni i tkwią w konformizmie i „poprawności politycznej”

  INFORMACJA JEST DOSTĘPNA W WIELKIEJ OBFITOŚCI – TRZEBA TYLKO CHCIEĆ

  TA PRAWDA POWINNA SIE PRZEBIC DO PARLAMENTARZYSTOW W POLSCE I NA SWIECIE

 14. bebrave2019 said

 15. Anucha said

  Przyjęcie euro i sprowadzenie złota to tylko zasłona dymna.
  Nowy minister finansów o wiadomej proweniencji , powiedział wyraźnie, będziemy poligonem doświadczalnym dla banksterów.

 16. JerzyS said

 17. Zbyszko said

  Matka Polka @9 „Niech Europa przyjmie Polski Złoty, jako walutę Europejską”

  uchowaj Panie Boże nas Polaków od tego, by Unia przejęła polskiego Złotego.
  Wara im od polskiego Złotego!

 18. Lily said

  „Mowia,wpadl w zydowskie rece,oznacza
  to,calkowity koniec”.
  Zrodlo; Anne Jean Marie Rene SAVARY.
  Francuski general (1774-1833)

 19. Antares said

  #10 Matka Polka
  „Lehman Bros: NY – tak, tak – ten sam stary dom bankowy Lehman, który osadził Pruskiego Augusta II na tronie Polski i doprowadził do rozbiorów”
  Historia tego banku rozpoczęła się XIX w.

 20. Listwa said

  @ Matka Polka

  „Chcemy wybudować autostradę z Warszawy do Poznania. Na ten cel rząd powinien wyemitować pieniądze. Wyemitowanie pieniądza ma pokrycie – w wybudowanej drodze – która jest wspólnym dobrem narodowym i służy wszystkim do rozwoju gospodarki. Prawo emisji pieniądza powinien mieć wyłącznie wybieralny rząd ”

  – troche nie tak. Trzeba osiągnąć i utrzymać wartość pieniądza przed i po wybudowaniu autostrady. Sama emisja tego nie zapewnia. Emisja pieniądza powinna być kompetencją Narodowego Banku, będącego własnością narodu. Emisja pieniadza jest narzędziem gospodarczym.

 21. jasiek z toronto said

  Re: 20 Listwa…
  Wartosc pieniadza (sily nabywczej) bedzie dokladnie taka, jaka jest wartosc fizyczna wybudowanej autostrady jak rowniez podczas jej budowy.
  (mozna przeliczyc na godziny pracy lub na 1 km NOWEJ drogi i tym samym zostaja wprowadzone NOWE banknoty wprost do reki jej (autostrady) tworcom).

  Emisja pieniadza ma byc kompetencja Rzadu, a nie Banku. Bank Narodowy moze byc, ale wcale nie musi…i emisja nowych pieniedzy (gotowki) moze stac sie Mennica emitujaca (drukujaca) gotowke bezposrednio na zlecenie Rzadu, a ten zleca wykonywanie publicznych (spolecznych) inwestycji: drogi, mosty, domy, budynki itd. itd. itd.

  Ponadto, 99% wykonawcow (uslug i produkcji) otrzymuje zaplate po wykonaniu (lub w trakcie wykonywania), a nie przed rozpoczeciem uslugi czy produkcji, co rowniez dotyczy sie pracownikow…

  ==================
  jasiek z toronto

  http://polskawalczaca.com

 22. galicyja said

  To wszystko musi się i się dokona.Szkoda dywagować.Lepiej przygotować się duchowo.

 23. Złoty będzie polską walutą po wyjściu z Uni.Bez wyjścia,EU przekona Popisowych do wprowadzenia Euro w Polsce.Euro i tak dominuje w Polsce.Jest drugą walutą tak jak dolary w PRL.

  Za maszyny do produkcji w Polsce i tak trzeba płacić w dolarach lub w Euro.Przygotowania do wprowadzenia Euro w Polsce…trwają.Możemy dyskutować ale po podwyżkach w lutym 2020,Popisowi mogą zmienić Konstytucję i wprowadzić Euro w Polsce.

  Polskie państwo jest uzależnione od zachodniej technologii,z gigantycznym długiem,który wszyscy spłacamy.Na straży koncernów mamy US Army w Polsce,Mosad i fatalnie opłacaną policję,prokuraturę.Raj dla mafii narkotykowej w Polsce,pod patronatem Libańczyków.Produkcja syntetycznych narkotyków wzrasta tak jak konsumpcja za Odrą.Tylko Polexit może tylko zamrozić wprowadzenie Euro w Polsce.Czy to rozumieją mieszkańcy w Polsce,posługujący się w Polsce funtami,euro,złotym?Nie wiem.
  Wiem,że jest bieda w Polsce,grużlica,epidemia świńska(dziki),wzrost bezdomnych,głód w szkołach,leczenie…w Berlinie(operacje),rolnicy są ścigani za przygotowanie jedzenia dla swojej rodziny(świnie).Pomijam choroby zakaźne.

 24. MatkaPolka said

  Polska jest kolonizowana przez Banki – wg zasad kolonizowania krajów III Świata
  PiS to „etatowi pracownicy” – Banksterów

  3 Sposoby USA na Obalenie „Dyktatury” 1/2 (napisy PL)
  Zwierzenia ekonomicznego rozbójnika – John Perkins
  Confessions of an Economic Hit Man

  .https://www.youtube.com/watch?v=BM9yCk4IB8w

  3 Sposoby USA na Obalenie „Dyktatury” 2/2 (napisy PL)
  .https://www.youtube.com/watch?v=w4-5GbnoWDs

 25. MatkaPolka said

  PIS GIGANTYCZNIE zadłużył Polskę. Szokujące dane GUS…..

  https://www.bankier.pl/forum/temat_pis-gigantycznie-zadluzyl-polske-szokujace-dane-gus,32642685.html

  Nic dziwnego – na czele rządu postawili Bankstera – etatowego pracownika JP Morgan

  Mimo ostatnich deklaracji o nadwyżce budżetowej, jesteśmy świadkami rekordowego w historii wzrostu zadłużenia Polski. W ciągu dwóch lat Prawo i Sprawiedliwość zwiększyło zadłużenie skarbu państwa o setki miliardów złotych, a nie jak deklarował rząd “zaledwie” 71,6 mld zł. Zadaje to kłam całej politycznej narracji o dyscyplinie finansowej i słynnej “nadwyżce”. Jak to zatem możliwe, że nie byliśmy świadomi procederu zadłużania nas na tak wielką skalę?

  Odpowiedz na to pytanie leży w kreatywnej księgowości polskiego rządu, która jednak musiała zostać rozłożona na czynniki pierwsze przez GUS, z powodu nacisków Unii Europejskiej. Analitycy musieli, bowiem przyjrzeć się rozmiarowi długu publicznego, jednak nie tylko oficjalnym statystykom, ale także ukrywanym zobowiązaniom skarbu państwa, co ostatecznie doprowadziło do odkrycia dość szokujących rezultatów.

  Okazuje się, bowiem, że o ile oficjalny dług publiczny wynosi już blisko 1 bln zł (co odpowiada 52% PKB), to dług ukryty wynosi aż 4,96 biliona złotych, czyli 276 proc. polskiego PKB.

  Oznacza to, że oficjalne dane pokazują tylko 20% realnego zadłużenia kraju, które już dziś ma wartość dla długoterminowej wypłacalności krytyczną. Co jest strategiczne, dane GUS dotyczą 2015 roku, czyli okresu sprzed wprowadzenia reformy emerytalnej PiS. Ta natomiast oznacza dla zadłużenia państwa prawdziwą katastrofę. Rząd tymczasem manipuluje opinią publiczną bagatelizując sprawę poprzez dane….

  A jak to Solidurnie pluli na dług Gierka. Za Gierka zbudowano – najwięcej fabryk i najwięcej mieszkań. Czy teraz dług rośnie z powodu niszczenia wszystkiego. Jeszcze wszystkiego co wybudował Gierek nie zdążyli sprzedać

 26. Lily. said

  „Mowia,glosuj na PIS,a z Polski zostanie NIC”.
  „PIS”znaczy Kaczynskich partia.Oni/On,rzadza.
  Dlaczego pisze,”rzadza”,bo J.K,podczas kampanii przedwyborczej deklarowal.
  „Jesli wygramy wybory,TO bedziemy kontynuowac polityke mojego brata”.

 27. Listwa said

  @ 21 jasiek z toronto

  Panie Toronto, nie kombinujcie, wartość waluty nie zależy od autostrady.

 28. jasiek z toronto said

  Re: 27 Listwa…

  I napewno nie zalezy od komentarza Listwy…Tymbardziej…
  Argument panski wrecz „powala z nog”…
  Nie komentuje zbyt czesto tematu na ktorym zna sie Pan lepiej ode mnie, wiec niech Listwa komentuje ten temat w ktorym jest „oblatany”…

  ====================
  jasiek z toronto

  http://polskawalczaca.com

  P.S. A tak „konkretnie” w/w „was” Listwa wartosc waluty od czego zalezy???…
  (pytam z ciekawosci…)

 29. Ola said

  Ten dr Markus Krall to takle youtubowe niemieckie bozyszcze w kwestiach gospodarczych . Bo w zasadzie w niemieckim youtubie spiskowe teorie dotycza glownie gospodarki. O zydkach, jak w polskim, nikt tam nie pier*oli. Bo nie wypada, a poza tym jakie to zagrozenie? No i faszysci ich pozabijali przeciez. O socjalizmie czy tam komunizmie tez nie. Nie znaja takich rzeczy. Chyba ze ci z NRD, ale ci to dobrze wspominaja, tyle ze nie na YT. Krall i jemu podobni snuja strasznie czarne wizje co do przyszlosci gospodarczej Niemiec. RFN takiej jaka sie znalo juz nie ma wedlug nich. Racja. Pozostal jedynie smutny cien po potedze. A bedzie jeszcze gorzej. Juz widze ja gajowkarze zacieraja rece z radochy, he he. Spokojnie panowie, Niemcy zadnej wojny nie wywolaja. To najlagodniejszy narod na tej ziemi, naprawde. Coz, kazda potega musi kiedys upasc, zycie kolem sie toczy, raz na gorze, raz na dole. Szansa dla Polski na wielkosc i potege? Oby. Byle nie kibolsko- nacjonalistycznie!

 30. Boydar said

  Coś w tym jest co Pani Ola napisała – „… Niemcy żadnej wojny nie wywołają …”; wielce prawdopodobne.

  Jednak to Berlin jest światową stolicą psychopatów i nie tylko. „Ktoś” może wykorzystać po raz kolejny ich wrodzone skłonności. Gdyby taka możliwość potencjalnie nie istniała, ba, była niestety realna w perspektywie, to konfiguracja sił i środków nie układała by się jak widać.
  Tak że ten tego tam, niech Pani Ola zajmie się złowieniem jakiegoś dziarskiego a przyzwoitego chłopa, a prewencję zostawi mniej podekscytowanym.

 31. Piotr B. said

  Tak,tak Pani Olu.Nie „kibolsko-nacjonalistycznie”a krzyzcko -nazistowskie….Nic Polakow nie nauczylo ubiegle 1000-lecie.To ze zachowania kompulsywne u szwabow uczynily wyparcie swiadomosci przez chora podswiadomosc,ich sny i wzrok skierowany na Wschod staja sie obsesyjne,bo to podswiedomosc decyduje o snach.

Sorry, the comment form is closed at this time.