Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Polskość Pomorza i Kujaw

Posted by Marucha w dniu 2019-12-09 (Poniedziałek)

Szanowni Państwo,

Dziś mają miejsce konwencje prawyborcze Konfederacji w dwóch miastach o charakterze symbolicznym, z jednej strony dla historycznych relacji polsko-niemieckich, a z drugiej dla wizji Polski.

Gdańsk jest miastem-symbolem dla naszych starań o dostęp do Bałtyku, jak i dla niemieckich prób odcięcia nas od Morza. Spór o Gdańsk to historyczna walka o przynależność do naszej Ojczyzny nie tylko naszych starych piastowskich ziem, lecz także o swobodę dla naszego handlu zagranicznego. Bez Gdańska i Was-Gdańszczan, Polska byłaby uzależniona od dobrej woli systemu ceł przychodzącego z Berlina.

Znakomicie rozumiał to nasz wielki polityczny patron i fundator naszej tradycji narodowej Roman Dmowski. Dlatego na Konferencji Wersalskiej raz za raz powoływał się na 13 punkt projektu pokojowego Prezydenta Stanów Zjednoczonych Woodrowa Wilsona, mówiący o odbudowie Państwa Polskiego ze swobodnym dostępem do Morza.

Wszyscy pamiętamy, że Wasi ojcowie oddali za polskość Gdańska życie, w obronie Poczty Gdańskiej, Westerplatte, Kępy Oksywskiej i na Helu. Dziś Wy, synowie Bohaterów z 1939 roku, walczycie o Wasze miasto z liberalnymi rządami Aleksandry Dulkiewicz.

Bydgoszcz to miasto wyjątkowo ciężko doświadczone w czasie II wojny światowej, gdy stało się ofiarą „pokazowej egzekucji” polskiej inteligencji i polskich elit jeszcze w 1939 roku. Wiem, że wielu z tych, którzy słyszą te słowa, mają w swojej rodzinie krewnych, których wtedy pomordowano w akcie ślepej zemsty. Pomordowano tutaj, w tzw. Polskim Katyniu, elitę polskiego miasta, aby je w przyszłości łatwo zniemczyć.

Gdańsk i Bydgoszcz łączy nie tylko wspólna tradycja walki o polskość przed niemieckim naciskiem. Dmowski tak bardzo walczył o polskość Waszej ziemi, ponieważ rozumiał, że bez Pomorza i Kujaw nie powstanie Polska nowoczesna, industrialna, uprzemysłowiona.

Myśl tę dobrze oddał publicysta endecki Adolf Nowaczyński pisząc, że dla siły powstającej II Rzeczypospolitej nie ma żadnego znaczenia czy będzie do niej należało, lub nie, ileś tam wsi i powiatów pod Kijowem. O nowoczesności i sile Polski zdecyduje przynależność do niej regionów przemysłowych, dużych i prężnych miast, takich właśnie jak Gdańsk i Bydgoszcz. Uważam, że myśl ta po dzień dzisiejszy pozostaje aktualna!

Szanowni Państwo!

Zdecydowałam się wziąć udział w prawyborach na kandydata Konfederacji na Prezydenta RP, ponieważ myśl narodowo-demokratyczna jest mi bliska. Rozumiem, że o sile Polski rzeczywiście decyduje dostęp do morza i siła jej przemysłu, chociaż nastąpiły tutaj znaczące zmiany w porównaniu z wyzwaniami sprzed iluś dziesięcioleci. Mamy nieco inne warunki polityczne i handlowe.

O sile państwa nie decyduje już tak bardzo ilość dywizji pancernych i przemysł ciężki. Mamy gospodarkę „trzeciej fali”, w której o PKB, a wskutek tego o poziomie naszego życia, decydują elektronika, usługi, miejsce w światowym systemie transportu i komunikacji, etc.

Nikt nie podważa dziś wprost polskości ani Gdańska, ani Bydgoszczy. Ale obserwujemy próby jej relatywizacji. Mamy całą liberalno-europejską narrację o Gdańsku i Bydgoszczy jako o „miastach europejskich”, „które łączą, a nie dzielą”. Za tymi ładnymi frazesami kryje się liberalny kosmopolityzm, który – wbrew temu co się nam mówi – nie wszystkim służy, a na pewno nie w tym samym stopniu.

Polskie Pomorze i Kujawy poddawane są szczególnie silnym procesom kolonizacyjnym przez niemiecki kapitał. Wszystkie rządy po 1989 roku prowadziły – a rządy pisowskie linię tę kontynuują – politykę, że wielka własność, kapitał, przedsiębiorstwa i banki będą należeć do obcych. My, Polacy mamy być tutaj prekariatem, czyli wykorzenionymi z własności pracownikami najemnymi. W ten sposób, tylnymi drzwiami, realizowane zostaje stare marzenie Bismarcka, aby Niemcy byli właścicielami, a Polacy najemnymi robotnikami pracującymi na niemieckiej własności!

Drodzy Wyborcy!

Przez 30 lat wmawiano nam, że „kapitał nie ma narodowości”. Startuję w tych prawyborach, ponieważ chcę żebyście zrozumieli, że ten liberalny dogmat jest fałszywy, a ci, którzy go nam wmówili jak najbardziej świadomi są własnej narodowości i myślą o gospodarce w kategoriach własnego interesu narodowego.

Hasło, że „kapitał nie ma narodowości” przeznaczone jest dla polskiego pracownika, aby nie odczuwał psychicznego dyskomfortu pracując u obcego. Musimy dziś wzmocnić, a częściowo wprost odtworzyć polską klasę średnią, której gwarantem istnienia będzie polskie państwo narodowe! Polska klasa średnia w polskich państwie narodowym – oto hasło przewodnie mojej kampanii!

Jeśli zgadzacie się ze mną, że kapitał ma narodowość, iż trzeba szybko wzmocnić polską klasę średnią i chroniące nas wszystkich państwo narodowe, to proszę Was o głos na mnie. Będę chciała urzeczywistnić artykuł 126 Konstytucji RP w którym czytamy, że Prezydent RP „stoi na straży na straży suwerenności i bezpieczeństwa państwa oraz nienaruszalności i niepodzielności jego terytorium państwa”. Polskość własności, polskość posiadania jest jednym z elementów tejże „suwerenności i bezpieczeństwa państwa”.

Dziękuję za uwagę.

Magdalena Ziętek-Wielomska

Jest to wystąpienie przygotowane na Prawybory Konfederacji w Gdańsku i Szczecinie w dn. 08.12.2019.

https://konserwatyzm.pl/

Komentarzy 16 to “Polskość Pomorza i Kujaw”

 1. Mietas said

  Wszystko ładnie i pięknie, tylko prawda jest taka że wszystko już zostało pozamiatane, i cudów nikt tu nie wyczaruje,doceniam zaangażowanie, ale jakoś już nie chce mi się wierzyć, że ktoś tu coś wyczaruje, tym bardziej jak czytam że elektronika jest naszą mocną stroną, a przemysł się nie liczy, to co mamy powiedzieć o kraju wielkości naszego jednego województwa, mam na myśli Czechy, które produkują ciężarówki Tatra, mają Skodę, mają Zetora, i przemysł ciężki, a u nas tylko usługi? I to pewnie jeszcze w interesie Niemca, i to ma być wizja przyszłości? co do Bydgoszczy, to po likwidacji większości zakładów pracy, jakie były za PRL, zostały faktycznie tylko usługi, oraz elektronika, ale tylko do naprawy, poza tym, markety, centra handlowe, a wszystko i tak,łącznie z gazetą Pomorską należy do niemieckiego kapitału.

 2. Alina said

  Nie, Pani Wielomska. Kapitał ma narodowość, to prawda. Zawsze jedną.

  http://www.klubinteligencjipolskiej.pl/2019/11/christopher-jon-bjerknes-starozytny-zydowski-plan-przejecia-swiata-za-pomoca-lichwy/

  ——
  Przecież p. Wielomska dokładnie to samo twierdzi, więc po co „Nie, Pani Wielomska”?
  Admin

 3. Szanowna Pani Magdalena Ziętek-Wielomska,
  Pisze do Pani,Pan od 7 roku życia,z wolnym zawodem.Przy maksymalnej konkurencji,w mojej specjalności,która jest moim hobby.

  Proszę o więcej na temat dzieci,głodnych w Polsce.
  O gruzlicy w Polsce.O AIDS w Polsce.Vide statystyki.
  O potwornej dyskryminacji polskich dzieci w Polsce,o realnej rasistowskiej selekcji w Polsce,na nasze dzieci i wasze.
  Czyli dzieci polityków,administracji i dzieci mieszkańców Polski.Od roku 89 zabronione są w Polsce ,leki dla dzieci,bez opłat.Pomimo ubezpieczenia rodzinnego.Dla polskich dzieci są zabronione ale 120 metrów za Odrą dozwolone.
  Chore dzieci,chora rodzina,chore państwo.

  Szanowna Pani Magdalena Ziętek-Wielomska,
  Osoba ,która pisała Pani przemówienie,wprowadził Panią w „maliny”.Jest miasto,o którym Pani wspomina..Bydgoszcz.W Austrii,w Szwajcarii,w Niemczech,w dowodach osobistych u każdego z tego miasta jest…Bromberg.Nazwa jest akceptowana w całej EU.Ba nawet…. w USA.
  Do dzisiaj.Takie są przepisy prawne .Taka była umowa USA-UK-Rosja(CCCP) w Teheranie.Każdy z tego miasta,z rodzicami,z dziadkami,którzy się urodzili w Bydgoszczy ,bez problemu może posiadać obywatelstwo w Austrii,w Niemczech.
  Tak samo dzielnica w Bydgoszczy masakry czyli Fordon.
  Podaję Pani,jeszcze jedną informację,która jest łatwa do weryfikacji.6 milionów Polaków w Polsce zachodniej są ubezpieczeni w Niemczech,w BRD lub jak to woli w RFN.W AOK,BKK itd.
  Proszę wprowadzić zmiany w przemówieniu a ma Pani szanse na wygraną.
  Szanowna Pani,Pani cytat:”Za tymi ładnymi frazesami kryje się liberalny kosmopolityzm”.Nie.To jest system koncernów.Firmy z Niemiec?Z kapitałem z USA,z Izraela,z Arabii Saudyjskiej?
  Pani plan:polskie firmy,polskie produkty itd.Super.
  Kto kupuje w Polsce?Rodziny z dziećmi.
  Moje propozycje są dalekie od pseudo socjalizmu i SLD.Twarda polityka gospodarcza.Narodowa przynosi zyski dla rodzin i państwa.

 4. Polskie państwo narodowe bez wojny,walki o los dzieci w Polsce,nie ma szans.Precz z rasizmem w Polsce,jak w byłej Afryce Południowej.Selekcja na dzieci wasze i nasze czyli białe dzieci to są dzieci polityków a czarnuchy,żebraki to są dzieci mieszkańców Polski.Niech was szlag trafia wy pseudo politycy w Polsce.Niech wasze dzieci wyją z bólów gdy zachorują,rasistowskie kanalie!!!Przeklinam wasze dzieci,barbarzyńcy,bez empatii od roku 89.

 5. Marucha said

  Panie LIpski,
  Pan tak na serio myśli, że jakieś zmiany werbalne w przemówieniu Pani Wielomskiej (połączone z poszerzeniem go do rozmiarów sporej broszury, a to celem uwzględnienia Pańskich postulatów) – zwiększy szanse jej zwycięstwa?

  Proszę Pana, w Polsce ktoś, kto choćby otarł się o przyzwoitość – ma zerowe widoki na karierę polityczną.

 6. Zenon K. said

  W 1919 roku Pomorzanie i Kaszubi masowo uczestniczyli w Powstaniu Wielkopolskim. Sformowano z nich 2 brygady piechoty i pułk kawalerii, nie licząc pomniejszych oddziałów. Stanowili niemal 1/4 żołnierzy w oddziałach liniowych. Połączone te siły, już jako Pomorska Dywizja Strzelców, 17 stycznia 1920 ruszyła, łamiąc po drodze opór Grenzschutzu, na Pomorze. Wyzwalając po drodze miasta i wsie utracone przez Polskę w I rozbiorze, 10 lutego dotarła do Bałtyku.

 7. Głos z Kociewia said

  Od 40 lat polskość Pomorza dostaje w łeb od sprzedawczyków za sprawą zielonego światła dla nich. kto je zapalił ? Bolek i Olek i wielu innych. Tylko powrót Rosjan może polskość Polski uratować.

 8. PISKORZ said

  re art. walczycie o Wasze miasto z liberalnymi rządami Aleksandry Dulkiewicz……Z LIBERALNYMI…ha ha ha. ZAFAJDANYMI…powinno być.!
  PS PO LEKTURZE / NIE TYLKO TEJ KSIĄZKi/, P. ZYCHOWICZA /z. bogatą bibliografią + inne „papiery” „PAKT RIBBENTROP-BECK”….jestem przekonany, że kiedy był czas /a był po przejęciu władzy przez wujka Adolfa/…i jakie było wtedy pozytywne nastawienie do Polski/Polaków.!! To trzeba było iść ” z mniejszym ” bandytą na „większego”. NA PEWNO SKUTEK …BYŁBY INNY NIŻ W 1945. NAWET PIŁSUDSKI , przez swojego specjalnego tajnego wysłannika. /!!!/ kazał powiedzieć p. Hitlerowi, aby się…śpieszył, bo on jest już stary! A państwa. które były w jakiejkolwiek relacji z III Rzeszą były inaczej traktowane /vide książka/! PS WIEMY, ŻE BECK..był wywalony z Francji w i poł. lat „20. ciągle się czytało, że Francuzi podejrzewali go, że pracuje dla Niemiec /jako agent/. O tym pisze b. dyplomata Schimitzek w „Swoich drogach i bezdrożach..”, ŻE BECK CHCIAŁ PRZY POMOCY JAKIŚ SWOICH LUDZI…poznać stan armii francuskiej, poza tym zwierzył się autorowi, że on /czyli Beck/ nie za bardzo wierzy….w jakieś układy z Francją! Dobry początek był zrobiony, ale na tym się skończyło..

 9. Gryf said

  Po pierwsze. Z Gdańskiem jest dość duży problem. Dalej ma status „Wolnego Miasta”, a „nasze” władze do tej pory nic nie zrobiły, żeby to zmienić… Zresztą ktoś tą swołocz w Gdańsku wybiera. Potrafią tam ze złodzieja zrobić męczennika, a z kapusia SB-ckiego bohatera a nawet Prezydenta Kraju. Nie wspominając o tym, że słowa Danziger i Gdanisko przez całe stulecia oznaczały w staropolskim języku po prostu sracz, lub jak kto woli kibel…
  Po drugie. To że jesteśmy parobkami we własnym kraju to fakt, ale na naszą własną prośbę. 10 lat temu można było kupować ziemię rolną za groszę. Sam kupiłem z Agencji Rolnej Skarbu Państwa to wiem. Dzisiaj jest to już niewykonalne. A jak ktoś nie miał pieniędzy, to agencja sprzedawała na raty. Każdy mógł kupić, ale po co ?
  Po trzecie prawybory w Konfederacji to rozgrywka między Korwinowcami a posłami od Winnickiego. Jest po 5-ciu posłów, a Korwin ma ochotę na niepodzielne rządy. Na razie wszędzie wygrywa Poseł Bosak miażdżącą przewagą. A żeby zagłosować , trzeba wpłacić 30 zł. z własnego konta bankowego, i tu już przekrętu zrobić się po prostu nie da…
  Kandydatem Konfederacji na Prezydenta zostanie z dużym prawdopodobieństwem Poseł Bosak.
  I jeszcze można pisać i pisać, ale w sumie po co ?

 10. Birton said

  a co to za swołocz w tym Gdańsku? – to przecież w większości powojenna ludność napływowa, ta swołocz

 11. zofia said

  Tylko Jacek Wilk ma szanse wygrac wybory prezydenckie z A Duda. Konfederacja
  powinna naglasniac jego osobe.

  Pani M Ziętek-Wielomska prezentuje poziom intelektualny jakiego w PiS sie nie znajdzie.
  Dla wyborcow jest nieznnana ale moze byc mnistrem sztuki, nauki … (ministrem skarbu byla osoba
  majaca problem w szkole sredniej i z matura)

  PiS nie ma ludzi na poziomie. Do sejmu weszly osoby , ktorych rodziny zginely w katastrofie
  smolenskiej i tak np.w sejmie znalazly sie obie zony sp. P Gosiewskiego

 12. Ostrzegam,szanowne Panie i Panowie,
  Nikt z kandydatów w Polsce,na Prezydenta nie ma w swoim,programie,przemówieniach,informacje o losie następnego pokolenia,o dzieciach,młodzieży,o najważniejszej sprawie dla następnego pokolenia:Służba Zdrowia i Oświata.

  Bzdety o patriotyzmie,ojczynie do ateistów,do katolików nie mają znaczenia,gdy zachód w dalszym ciągu ma gigantyczne zyski z mieszkańców Polski.

  W tym zyski z polskiej oświaty i z Służby Zdrowia.

  Nikt nie napisze o rasizmie w Polsce,przeciw Polakom w Polsce.Pieprzenie o ekonomii,gospodarce narodowej nie zatrzyma depopulacji Polski.Nawet emigranci w Polsce,uciekają na zachód.

 13. Leo said

  Wnosząc z tonu komentarzy, Polska już przepadła. Ta Polska co to zdrowie i edukację swoich dzieci scedowała na państwo a sama siedzi i ma za złe. To co? Zmieniamy blog na zdjęcia z kotkami?

 14. Piskorz said

  re 9 To określenie „sracz”…to radzę zostawić w spokoju, bo…..Inna teoria mówi o wpływach języka pruskiego, w którym dansk miało oznaczać „mokry, wilgotny”. Nie x czytałem, że gdanisk/gdanisko/gdańsko…oznaczało w jęz. naszych przodków będących na tych terenach…tereny podmokłe/bagniste!! To chyba zgadza się z tym określeniem jęz. pruskiego.

  —————–
  Przyjmuje się, że nazwa Gdańsk jest polską nazwą topograficzną, utworzoną (formantem – anьja) od nazwy rzecznej *Gdania, która z kolei została utworzona od dawnego przymiotnika *gъda o znaczeniu ‘mokra, wilgotna’.
  Admin

 15. JARNO said

  PP postowicze powyżej całkiem nieźle się ‚przejechali’ po pani Wielomskiej-Ziętek i w sposób całkowicie uzasadniony. Daruję sobie dodawać coś ‚od siebie’ ale>
  często się czyta posty pod publikacjami na marucha.wordpress.com teksty> ‚ogłupiony naród’, ‚głupi naród’ co mnie wk…..wia do imentu bo jestem członkiem tego NARODU. I oto mamy ‚propozycje’ p. Wielomskiej-Ziętek. To KTO ‚ogłupia’ ten naród??
  P. Wielomska-Ziętek reperezentuje -oprócz Konfederacji- środowisko Narodowa Akademia Informacyjna (NAI) – ‚spadkobiercy’ doc. Józefa Kosseckiego+prof. Mariana Mazura.
  Sam się poczuwam jako ‚uczeń’ Kosseckiego ale też Konecznego, etc ale NAI ‚stoczyło’ się i dla mnie jest to maks. rozczarowanie.
  A może by powiedziała, że jej hasła to>
  -WOLNOŚĆ WYPOWIEDZI
  – SUWERENNOŚĆ NARODU!! i konsekwentnie YANKEE GO HOME,
  Polska jest krajem ‚okupowanym”- mając kapitalizm (neoliberalizm= IMF-NATO-EU-WORLD BANK-CIA-MOSSAD_o czym ostatnio przypomniał Morawiecki jr. w Pols. Tow. Ekonomiczym) . to hasła p. Wielomskiej-Ziętek są klasycznym ogłupianiem.

 16. NICK said

  Artykuł.
  Nie czytałem niczego co powyżej.

  Po co.

  JEST.
  Racja Stanu.
  Nasza.

  A Królewiec?

  Niechże będzie jak najdłużej „ruski”.
  I Mądry.

  A, przecież, jest.

Sorry, the comment form is closed at this time.