Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Zmarł Adam Słodowy

Posted by Marucha w dniu 2019-12-11 (Środa)

Prowadzący popularnego programu telewizyjnego w Telewizji Polskiej „Zrób to sam” Adam Słodowy zmarł w wieku 96 lat.

Słodowy był znany przede wszystkim z programu o majsterkowaniu „Zrób to sam” oraz jako scenarzysta „Pomysłowego Dobromira”. Informację o śmierci prowadzącego, który zaledwie tydzień temu obchodził 96. urodziny, potwierdziła w rozmowie z RMF FM żona Adama Słodowego Bożena. Słodowy trafił do szpitala zaraz po urodzinach i zmarł wczoraj wieczorem.

Prowadzący był wielkim wielbicielem i popularyzatorem wiedzy technicznej, majsterkowania, interesował się zagadnieniami fizyki od dzieciństwa. W 1944 roku sam zgłosił się do wojska, po wojnie był oficerem artylerii w Szczecinie, a potem wykładał w Oficerskiej Szkole Artylerii Przeciwlotniczej w Koszalinie i w Wojskowej Akademii Technicznej. Uzyskał stopień majora.

Kultowy program „Zrób to sam” prowadził w Telewizji Polskiej w latach 1959-1983, łącznie wypuszczono 505 odcinków. Po emisji w grudniu 1958 roku odcinka, w którym Słodowy pokazał, jak zrobić karmnik dla ptaków, do redakcji napłynęło 7,5 tysiąca listów.

Oprócz tego Słodowy pisał też scenariusze do filmów animowanych dla dzieci, a także książki o tematyce majsterkowanie, najlepiej sprzedającą się była książka „Lubię majsterkować”, która rozeszła się w ponad 560 tys. egzemplarzy.

W roku 1976 został nagrodzony Orderem Uśmiechu decyzją dzieci. W 1983 zdobył nagrodę literacką Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich za najpoczytniejsze książki w bibliotekach publicznych.

https://pl.sputniknews.com

Komentarze 23 to “Zmarł Adam Słodowy”

 1. siu said

  To był jeden z nielicznych pozytywnie zakręconych.
  Lubiłem jego programy za dzieciaka.
  Spoczywaj w pokoju Mistrzu.

 2. Marucha said

  Re 1:
  Gdy byłem w szkole średniej przyjechał do nas z wizytą. Pokazywał różne eksperymenty, fascynujące. Miał takie swoiste łagodne poczucie humoru.
  Do dziś to pamiętam.

 3. Ale dlaczego? said

  Wielki człowiek.
  Co nieco pamiętam, choć słabo, z tych programów.
  Chyba w nagrodę Pan Bóg pozwolił mu dożyć pięknego wieku.

 4. NICK said

  R.I.P.

 5. Zbyszko said

  Można powiedzieć, że śp Adam Słodowy był uosobieniem, symbolem tego wtedy w PRL-u spokoju, pewności jutra, tej ogólnej wtedy beztroski…
  Odchodzą ostatni świadkowie tamtego, chyba najlepszego okresu w historii Polski.

  Wieczny Odpoczynek racz mu dać Panie…

 6. Sołtys said

  Brakuje w dzisiejszych czasach w polskiej TV takich ludzi jak Pan Adam. W dzisiejszej TV Kurski karmi gawiedź programami o „dupie marynie”.

  Niech aniołowie zawiodą Cię do raju…

 7. Zbyszko said

  Zbyszko @5 …. PRL byłby najlepszym okresem w historii Polski, albo miałby szansę takim się stać, gdyby nie ten cały niszczący nasz Kościół a więc i Polskę, Neokatechumenat, ta cała Nowa ewangelizacja, która zniszczyła całe pokolenia młodych ludzi, ich stosunek do pobożności, a więc i do Pana Boga.
  „Idę do Jezusa bo on tez czuje bluesa” – tekst piosenki będący symbolem tamtego niszczenia tych tzw oazowych pokoleń i w konsekwencji Kościoła i Polski.

  Gierek dał Kościołowi tysiące istniejących kościołów na własność, ruszyła można powiedzieć masowa budowa nowych kościołów, ale czy to Gierek był winien temu, że te nowe kościoły to w większości nie były już budowane na chwałę Pana Boga a innych bogów? No bo na czyją cześć wybudowano np kościół w Bielsku Białej, gdzie tabernakulum jest z boku a na środku ołtarza ulokowany jest… fotel dla celebranta (na razie jeszcze kapłana)…
  Ustawowy 8-mio godzinny dzień pracy i wolność praktyk religijnych umożliwiała ludziom swobodę takich praktyk. Co więc ludziom przeszkadzało w PRL-u modlić się?
  Polacy jeszcze z rozpędu modlili się (i na szczęście modlą się nadal), ale zniszczona tym całym Neokatechumenatem pobożność znacznie osłabiła siłę naszej Wiary a więc i moc łask Pana Boga spływających na nas.

 8. Sowa said

  Wspaniały, bardzo ciepły człowiek. Popularyzował naukę i technikę w sposób bardzo przystępny. Dla mnie wielki człowiek. Spoczywaj w pokoju.

 9. NICK said

  Warto poczytać Zbyszka.

 10. NICK said

  WAŻNE!!!

  Zbyszko przypomniał.
  Beztroskę za PRL-u.

  Gomułka i Gierek rozwijali Polskę.
  Zapewniali rozwój i… beztroskę.
  Takie tam Państwo???

  Opiekuńcze?
  Źle?
  FWP?

  Wtedy to mogłem pedałkowi małemu ząbki mleczne wybić.
  Pedałkowi.
  Bez konsekwencji.

  Publicznie.
  Wtedy, chyba jeszcze, homoseksualizm był chorobą.
  NAWET wg WHO.

 11. walthemar-agent said

  Re 10
  Co sie pedalkow czepiach. ICH DUPA ich problem
  Zrob to sam i Zwierzyniec mnie uczylo i wychowywalo ze tak powieem

 12. NICK said

  Nie masz we mnie konkurencji. (11).
  Spier-papier.

  Twoja dópa?
  Twuj problem.
  ” i Zwierzyniec mnie uczylo i wychowywalo ze tak powieem”

  Miło ci było?

  Piszę z obowiązku.
  Nie jesteś tu pierwszy raz.
  Pedale.

 13. Marucha said

  Re 10:
  A teraz gówniarstwo, którego wtedy na świecie nie było, mówi że PRL była pod sowieckim butem.

  Re 11:
  Nie, to nie ich problem, kurwa mać!
  Dopóki rząd ich subwencjonuje, sądy popierają, policja chroni a szkoły pozwalają im na demoralizację dzieci – to jest problem nas wszystkich.
  Pedałów obnoszących się z pedalstwem trzeba, kurwa, BIĆ!

 14. Vis said

  Pan Adam był moim sąsiadem mieszkał piętro nad nami.Pamiętam jego Skodę chyba model M1000.Cała skoda była zmodyfikowana, przez niego rzecz jasna.
  W bloku, w którym mieszkaliśmy w piwnicy miał warsztat w którym tworzył swoje nowinki techniczne, które potem pokazywał w programie Zrób to sam.Czasem nas przeganiał a czasem zapraszał i pokazywał, o czym będzie w następnym programie z nakazem nierozpowiadania szerokim rzeszą.Ech to były czasy.
  Niech spoczywa w spokoju.

 15. Salcie said

  Ad.13 – Marucha

  Tak, tak Panie Gajowy. Na przykład pod tym sowieckim butem polskie dzieci miały całe letnie wakacje zorganizowane a to na koloniach a to na obozach harcerskich a to z rodzicami na tanich pracowniczych wczasach. A te słabsze i bardziej chorowite całymi miesiącami były za darmo leczone w prewentoriach i sanatoriach….
  A dziś podczas wakacji siedzą sobie polskie dzieci w domu ogladając telewizję. I tak ma być. Nawet do babci na wieś nie da się wyjechać, bo gospodarstwa pradziadków zdane „na panstwo” za cienką emeryturkę a zresztą nowoczesne babcie wolą mieszkać w mieście niż zyć i ciężko pracować na wsi…..

 16. Salcie said

  I niech dobre Anioły z miłościa i serdecznością doprowadzą Pana Słodowego przed oblicze Najwyższego!

 17. NICK said

  Salcie.
  Pozdrawiam.

  Nie ma Metody.
  A Cyryla?
  Też
  Są?

  Budapeszt… .

  Zresztą….. .

 18. wanderer said

  Niech go dobry Bog do siebie przyjmie. Choc taka kolej naszego losu, to szkoda czlowieka. Szkoda ze wraz z takimi ludzmi jak on odchodzi pewna epoka, pewien okres czasu w ktorym zylismy moze mniej swiadomi, ale sczesliwsi, bardziej beztroscy.
  Teraz juz nie ma programow jak „Sonda”, „Zrob to sam”. Teraz jest odmozdzona papka, wyzuta z wszelkich pozytecznych wiadomosci jak mleko UHT z tluszczu. Niczym juz nie zaskakuje, niczego nie uczy.
  Kto dzis zarazi mlodziez checia zdobywania nauki, kombinowania, kreowania czegos z niczego?
  Dawniej dlubalo sie przy komarkach (mowie o chlopakach), rece pachnialy benzyna i wszyscy byli szczesliwi. Dzis siedza jak c..ty po domach graja w te idiotyczne gry albo siedza na smartfonach..

 19. Adam Słodowy – Lubię majsterkować (1974)

  http://www.mediafire.com/file/ewr5dtmmqamc5ov/Adam_S%25C5%2582odowy_-_Lubi%25C4%2599_majsterkowa%25C4%2587_%25281974%2529.pdf/file

  To tak dla przypomnienia, nie tylko dla mojego pokolenia. Cóż… pisanie kaleczą, to i pewnie z czytaniem mają spory kłopot, o zrozumieniu wolę nie wspominać, więc to chyba pozycja dla czytelników i zapaleńców na wyższym poziomie niźli ten przebijający.

  Szkoda takich ludzi jak pan Adam Słodowy. Szkoda, że tak to wszystko podupadło i upadło. Czyżby ostało się ino samo padło? Takie bez wstydu żadnego?

 20. Kwal said

  A ja poznałem Pana Adama Słodowego osobiście na otwarciu pierwszego sklepu CASTORAMA w Warszawie na ul. Popularnej nr. 71 dnia 2 Kwietnia 1997 roku. W zwyczaju CASTORAMY jest, że na otwarcie nowych sklepów zapraszani są wszyscy dostawcy sprzedawanych tam artykułów. Ten zaszczyt spotkał również mnie i moją firmę. Pan Adam Słodowy swoją znaną postacią firmował i promował CASTORAMĘ w Polsce. To niesamowite uczucie, że jako chłopiec oglądałem w TV program „Zrób to sam” a teraz mogłem uścisnąć jego dłoń, porozmawiać i powspominać. W gazetce wydanej z tej okazji po krótkiej rozmowie poprosiłem o dedykacje Pana Adama…gazetkę oprawiłem w ramkę i wisi w moim biurze w centralnym miejscu do dnia dzisiejszego. Jest dla mnie Ikoną i tak pozostanie. Z żalem dzisiaj musiałem ją przepasać kierem…wieczne odpoczywanie racz mu dać Panie…
  Chciałem zamieścić fotografię tej gazetki z dedykacją od Pana Adama ale nie umiem u Pana Gajowego tego wkleić.

 21. Rafal Cz. said

  PRL jaki byl taki byl ale o robotnikow sie troszczono (Jan Pawel 2), o tanie wakacje dle dzeci i rodzin. Wolnosc w rozumieniu
  liberalnym jast dla mnie nienawistna nader latwo pozbawia ludzi godnosci. Wolnosc to odpowiedzialnosc a nie prawo dzungli.
  Przez caly czas kieddy mieszkalem w w PRL nie zaznalem ani glodu ani chamstwa dzisiaj wszechobecnego.Ludzie chodzili do kosciolow
  i nikt tego nie zabranial. Ze pala milicyjna ktos od czasu do czasu oberwal? Porzadek byl i nikt nie bal sie o dzien jutrzejszy.
  W sklepach zaopatrzenie bylo niezle ale w roku powstania Solidarnosci nagle ppomyslec ojawily sie puste pulki i to nie byl przypadek.
  To byl plan CIA w celu wywolania zamieszek i ten plan sie powiodl. Zylem tam w Polsce i wiem co mowie. Tak to rekami robotnikow
  CIA wywrocilo PRL. A ten Walesa…. i pomyslec ze owczesnie ja go bronilem. Bylem w bledzie.
  A teraz pomyslcie drodzy gajowkowicze ZSRR chylil sie ku upadkowi a wiec to nie zadna heroiczna walka przesadzila o przyszlosci Polski
  a zwykle koleje losu swiata.Komunizm nie tyle zawiodl (bo Komunizmu nigdy nie bylo, byl obecny jako idea i to wszystko) co stracil wiarygodnosc.A heroiczni bojownicy o wolnosc potraktowani bardzo lagodnie przez wladze PRL-u, obnoszacy sie z bohaterstwem
  sa dla mnie gownem historycznym z medalami.

 22. walthemar-agent said

  Panie Gajowy
  Jezeli o polityke pedalska to jestem w Panskiej druzynie
  Jezeli ‚insynuacje’ do A,Slodowego to ‚odpiep..’ mialem na mysli
  Szanowalem Go jako czlowieka
  Z pedalstwem spotkalem sie jako policjant w latach 90tych i to byl moj szok
  Pamietam kawal
  Dlaczego GIEREK nie lubil Slodowego
  Na pytanie ‚POMOZECIE’
  Odpowiadal @ZROB TO SAM”

  Milego dnia

 23. Janusz T. said

  Świetny facet, jego programy oglądałem z zapartym tchem.

  Drugiego takiego człowieka jak pan Adam nie będzie.

  Cześć Jego Pamięci !

Sorry, the comment form is closed at this time.