Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Sprzedany przez PO dawny SPEC miał w ub.r. 76,9 mln zł zysku. Obecni właściciele wypłacili sobie 99,9 proc. tej kwoty.

Posted by Marucha w dniu 2019-12-13 (Piątek)

Dokonaną przez ludzi z PO prywatyzację SPEC w Warszawie mogło zatrzymać referendum. W tej sprawie zebrano nawet 151 tys. podpisów Warszawiaków. Aby mogło się ono odbyć wystarczyło 130 tys. podpisów. Dlaczego zatem władze Warszawy go nie zorganizowały?

Otóż specjalna komisja stwierdziła, że 40 tys. podpisów pod wnioskiem o referendum było… nieważnych. Ostatecznie SPEC trafił w ręce Francuzów. W ub.r. spółka ta (działająca już pod nazwą Veolia Energia Warszawa) miała 76,9 mln zł zysku na czysto. Obecni właściciele wypłacili sobie 99,9 proc. tej kwoty.

SPEC, a dokładnie Stołeczne Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, jeszcze do 2011 roku było spółką miejską, kontrolowaną w pełni przez władze Miasta Stołecznego Warszawy. Spółka ta zarządzała jednym z największych na świecie systemów ciepłowniczych o długości 1700 kilometrów, ogrzewała 19 tys. obiektów i zaspokajała 80 proc. potrzeb cieplnych Warszawy. W istocie była monopolistą. Dodajmy, że monopolistą przynoszącym spore zyski.

W 2009 roku SPEC osiągnął blisko 1,3 mld zł przychodów ze sprzedaży, a zysk na czysto tej spółki wyniósł 36 mln zł. Rok 2010 był jeszcze lepszy – zysk netto osiągnął bowiem poziom 62 mln zł.

Mimo, iż SPEC przynosił Warszawie bardzo duże dochody, w 2009 roku władze miasta podjęły pierwszą próbę prywatyzacji tego przedsiębiorstwa. Pomysł przepadł jednak w głosowaniu Rady Miasta z 15 stycznia – 28 radnych z PiS i lewicy było przeciwnych, w kontrze do 26 radnych z PO, którzy głosowali za prywatyzacją SPEC.

To, co się nie udało w 2009, dokonało się w 2011 roku. Wówczas to władze Warszawy podpisały z francuskim koncernem energetycznym Dalkia umowę prywatyzacyjną, na mocy której 85 proc. akcji SPEC miała zostać sprzedana. Kwotę transakcji ustalono na 1,44 mld zł. Umowa między miastem a inwestorem była warunkowa. Wymagała zgody Rady Warszawy oraz Komisji Europejskiej. Z tym jednak nie było problemu – zdominowana przez polityków PO Rada Miasta Warszawy tym razem taką zgodę udzieliła, a Komisja Europejska bez problemu dała „zielone światło” na realizację tej transakcji.

Po przejęciu przez Francuzów SPEC, któremu zmieniono nazwę na Veolia Energia Warszawa, nadal przynosił zyski. W 2016 roku było to 48,7 mln zł, w 2017 – 68,1 mln zł, a w 2018 roku zysk osiągnął 76,9 mln zł. Co ciekawe – obecni właściciele wypłacili sobie 99,9 proc. kwoty zysku za 2018 rok w formie dywidendy. Zrobili to, bo mieli do tego pełne prawo, jako akcjonariusze, którymi stali się dzięki prywatyzacji przeprowadzonej przez władze Warszawy w 2011 roku.

Źródła informacji:
> Informacja po Zwyczajnym Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy Veolii Energii Warszawa S.A. z dnia 14 czerwca 2019 r. (EnergiaDlaWarszawy.pl)
> Informacja o Zwyczajnym Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy Veolii Energii Warszawa S.A. z dnia 27 czerwca 2018 r. (EnergiaDlaWarszawy.pl)
> Veolia Energia Warszawa (Warszawa.Wikia.org)
> SPEC ostatecznie sprzedany (ZW.com.pl)

http://niewygodne.info.pl/

Komentarzy 16 to “Sprzedany przez PO dawny SPEC miał w ub.r. 76,9 mln zł zysku. Obecni właściciele wypłacili sobie 99,9 proc. tej kwoty.”

 1. NC said

  Ile z tego otrzymali/otrzymują sprzedawcy?

 2. Isreal said

  popatrzta , „frencuzy” ……

 3. Przemysław Jakub said

  Proszę słowo „prywatyzacja” zamienić na „kradzież” i wszystko stanie się jasne.

 4. Lily said

  „My kupujemy Brooklyn,Wegry,Polske,Rumunie”.
  Oswiadczyl Szymon P,
  Nie wiem,jak jest z pozostalymi dwoma krajami,
  ale Polske ,po 11 wrzesnia 2006r.

 5. D.T said

  Wypłacili sobie 76 mln zysku, czyli Warszawiaków stuknęli na cenach ciepłej wody i ogrzewania.

 6. Siekiera_Motyka said

  Pierwszy raz o tym słyszę !!! Widać że Syfka Gronkiwicz-Waltz ze swoimi 40 rozbójnikami skutecznie oddawała ziomkom majątek. Zyski z Nieba wzięte a do Francji odesłane. Każdy z Polskiej strony maczający palce w tym powinien być wysłany do kamienia łomu. Nie samowite 😦

  „Jeśli informacja zostanie potwierdzona i negocjacje pomiędzy Warszawą a DALKIĄ zakończą się sukcesem SPEC zostanie sprzedany Francji. Nie ma to jak sprzedać majątek publiczny na rzecz obcego państwa i jeszcze nazwać to: „PRYWATYZACJĄ”.

  A teraz kilka informacji na temat francuskiej Grupy DALKIA. Akcjonariuszami są dwa przedsiębiorstwa: EDF (Electricité de France) – 34% i Veolia Environnement – 66%. EDF czyli „Energetyka Fracuska” (notabene jedna największych firm energetycznych w Europie, a pewnie i na świecie) jest pod całkowitą kontrolą państwa francuskiego – 84,48% udziałów: http://www.boursorama.com/profil/resume_societe.phtml?symbole=1rPEDF (link is external) . Z Veolia Environnement sytuacja jest trochę bardziej skomplikowana ponieważ akcjonariat jest bardziej rozdrobniony, ale po bliższej analizie należy stwierdzić, że znowu państwo francuskie jest głównym graczem. Główni udziałowcy VE to:

  1. Caisse des dépôts et consignations (CDC) – 9,5% udziałów – Jest to francuska, publiczna (państwowa) instytucja finansowa kontrolowana przez parlament.

  2. Groupe Industriel Marcel Dassault – 5,9% udziałów – Jest to francuska koncern zbrojeniowy znany chyba najbardziej z produkcji wojskowych samolotów typu Mirage czy Rafale, a także zajmujący się francuskiem programem kosmicznym. Nie ma się co czarować, firma ta pracuje dla państwa francuskiego i znajduje się pod kontrolą rządu w Paryżu. Jako ciekawostkę można podać, że koncern ten jest w trakcie budowy niewykrywalnej dla radarów drony bojowej (data oblotu przewidziana na 2012 rok) we współpracy z kilkoma europejskimi państwami – Polski oczywiście wśród nich nie ma, za to są tak małe państwa jak Szwajcaria, Holandia czy bankrutująca Grecja. http://www.dassault-aviation.com/en/defense/neuron/introduction.html?L=1 (link is external) .

  3. EDF (Enargetyka Francuska) – 3,9% udziałów.

  4. Groupama – 5,7% udziałów – Największy francuski ubezpieczyciel, piętnasty w Europie. Firma ta jest w zasadzie spółdzielnią. Nierozerwalnie związana z państwem francuskim.

  Nie wiem jak to się robi gdzie indziej (i w sumie mało mnie to interesuje), ale sprzedaży SPEC-u na pewno nie można nazwać prywatyzacją. Jest to najzwyczajniej w świecie oddanie, za opłatą, publicznej polskiej własności na rzecz obcego państwa. Jak widać prywatne nie zawsze lepsze, a chyba nawet gorsze niż państwowe, no chyba że państwowe polskie.

  Źródło: https://niepoprawni.pl/blog/3888/prywatyzacja-spec-a-jaka-prywatyzacja

  ©: autor tekstu w serwisie Niepoprawni.pl | Dziękujemy! :). <- Bądź uczciwy, nie kasuj informacji o źródle – blogerzy piszą za darmo, szanuj ich pracę."

 7. Siekiera_Motyka said

  Dla lepszego poczucia świątecznego idź my dalej z tym tematem PO-skiej władzy. Bo czy to PyS czy to PO to wychodzi na jedno. Figa dla Kowalskiego.

  „Kopalnia w Adamowie była warta 144,6 mln zł. Rząd Tuska sprzedał ją Solorzowi-Żakowi za 67,3 mln zł!
  wpis z dnia 6/03/2017

  W 2012 roku ekipa Tuska sprzedała spółce ZE PAK (należącej do Zygmunta Solorza-Żaka) pakiet kontrolny akcji Kopalni Węgla Brunatnego Adamów S.A. za 67,3 mln zł, mimo że wartości księgowa tej spółki wynosiła 144,6 mln zł, nie była ona zadłużona, co roku przynosiła zyski i posiadała wolne środki obrotowe w wysokości 65,2 mln zł! Co ciekawe – Aleksander Grad, który jako minister Skarbu Państwa w rządzie Tuska rozpoczął proces prywatyzacji tej kopalni – został w 2016 r. prezesem zarządu ZE PAK.

  Kontrolerzy NIK nie mieli wątpliwości – w raporcie z grudnia 2015 r. stwierdzili, że przy sprzedaży Kopalni Węgla Brunatnego Adamów S.A. (KBW Adamów) ekipa Tuska dopuściła się niegospodarności i braku należytej dbałości o interes Skarbu Państwa. Przypomnijmy – rząd PO-PSL w 2012 roku sprzedał 85 proc. akcji KWB Adamów za 67,3 mln zł (6,60 zł/akcję) spółce ZE-PAK, która była kontrolowana przez Zygmunta Solorza-Żaka (właściciel Polsatu). Problem w tym, że według kontrolerów z NIK rząd nie uwzględnił wartości księgowej kopalni Adamów, która wynosiła wówczas 144,6 mln zł. Jakby tego było mało kontrolerzy z NIK wykazali, że KWB Adamów w chwili sprzedaży nie była spółką zadłużoną, przynosiła zyski, a ponadto posiadała wolne środki obrotowe w wysokości 65,2 mln zł.”

  http://niewygodne.info.pl/artykul7/03633-Tusk-sprzedal-kopalnie-po-zanizonej-cenie.htm

 8. NyndrO said

  „CIECH” też się wspaniale udał. To akurat obserwowałem z dość bliska, więc mam sentyment. Historia „Zachem” to żydowski majstersztyk.

 9. Siekiera_Motyka said

  No wlasnie Panie NyndrO, oto informacja,

  „Przypomnijmy, że w czerwcu ubiegłego roku rząd Tuska sprzedał należącą do Skarbu Państwa grupę chemiczną CIECH spółce kontrolowanej przez Jana Kulczyka za 619 mln zł. Zgodnie z notatkami CBŚ, do których dotarł tygodnik „Do Rzeczy” – w tej sprawie wcześniej wiele się działo na linii rząd Platformy – najbogatszy człowiek w Polsce. Istnieją nagrania rozmów Jana Kulczyka z: Janem K. Bieleckim (chodziło o możliwość dotarcia Kulczyka do grona zaufanych ludzi Tuska), z podsekretarzem stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa Pawłem Tamborskim (Kulczyk miał wywierać na Radę Nadzorczą CIECH SA naciski za pośrednictwem Tamborskiego) oraz z Pawłem Grasiem (ustalenia w kwestii przejęcia przez Kulczyka CIECH SA na warunkach stawianych przez tego ostatniego).
  akby tego było mało, zgodnie z treścią opublikowanej notatki Kulczyk spotkał się także z prezesem NIK – Krzysztofem Kwiatkowskim. „Podczas rozmowy Jan Kulczyk sonduje możliwość uzyskania preferencyjnych rozwiązań prawnych dla spółek, których jest właścicielem przy czym słychać wyraźny nacisk ze strony Kulczyka, aby interpretacja przepisów przez NIK była korzystna dla Kulczyka. Kwiatkowski poleca konkretne osoby, które mogą udzielić pomocy w tej sprawie. Sprawa dotyczy prawdopodobnie przejęcia firmy CIECH przez Jana Kulczyka. Kwiatkowski powołuje się na jakąś sprawę na terenie Ukrainy, w której wykorzystując swoje możliwości rozwiązał ją w podobny sposób na korzyć zainteresowanego” – czytamy w notatce CBŚ ujawnionej przez tygodnik „Do Rzeczy”.

  Przypomnijmy, że w lutym na jaw wyszły meldunki Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA), z których wynika, iż władze naszego kraju miały sprzedać akcje CIECH-u poniżej ich wartości rynkowej. Zdaniem Marka Falenty – zatrzymanego w związku z „aferą taśmową” – w zamian za to przedstawiciele rządu mieli przyjąć tzw. „korzyść majątkową”. – „W związku z korzystnym dla spółki KI CHEMISTRY z/s w Luksemburgu przeprowadzeniem transakcji zbycia 51% akcji CIECH SA. OŹI (Osobowe Źródło Informacji) podkreślił, że według opinii analityków giełdowych cena za pakiet akcji uzyskana przez Skarb Państwa była o kilkaset milionów niższa od wartości rynkowej. Oźi poinformował, że negocjacje w tej sprawie prowadził były wiceminister Skarbu Państwa Paweł Tamborski (obecnie kandydat na szefa GPW), odpowiadał za tą transakcję i skupiał na sobie uwagę mediów.” – czytamy w ujawnionym wcześniej przez media meldunku CBA.”

  http://niewygodne.info.pl/artykul5/02141-Smiertelnie-grozne-tasmy.htm

  No to ta Polska choinka świąteczna już dawno jest spalona a o świątecznym oświetleniu koło domu można zapomnieć bo inaczej rachunek elektryczny na drugi rok przyjdzie z dużymi cyframi.

 10. Kradzież czytaj grabież firmy SPEC i innych w Polsce będzie karana,a sądy wydadzą wyroki ?Nie.
  Kolonizacja Polski z pomocą „polityków” w Polsce,ze szczególnym akcentem , w języku polsku,trwa. Brutalna tak jak podwyżka cen za żywność i wodę w roku 2020.Wojna trwa.
  Bandyci z kadry Solidarności mają opinie w 4 literach.Mają krew na rękach ale dla nich z kontami poza Polską,to nie ma znaczenia.
  Młody człowieku,zdobywaj wiedzę,dbaj o zdrowie i kondycję(sport) i bądz czujny.Nie zapomnij,codziennie o zyskach dla Ciebie i twojej rodziny.Jak masz do swojej rodziny zaufanie.Ucz się języków.Wykorzystuj swoją wiedzę w internecie.Dla zysków.Hebrajczycy,którzy decydują w Polsce,boją się wiedzy,każdego Polaka.To nie jest fikcja.Takie są realia,w kraju pod okupacją pseudo polityków i wojska,wykonującego rozkazy.

 11. Siekiera_Motyka said

  Ad. 8 – Dalsze z opóźnieniem fekalia świąteczne Bufetowej Syjonistycznej Waltz. Słysze że Warszawiakom podwyższają opląty za śmiecie „bo za dużo ludzi nie segreguje” (i płacą więcej za to) 🙂

  https://marucha.wordpress.com/2013/06/10/dlaczego-warszawa-polegla-na-smieciach-dluga-lista-bledow/#comment-260880

  „Wesołych” Świąt Warszawa !!!!

 12. Lily said

  CZY,NIE oni wszyscy?,robila/robi TO rowniez, „jedyna narodowa i katolicka partia”,wedlug G.B.
  Zakodowuje sie w ludziach,pewne postawy.
  Np.”Sa tacy sami jak my”,drugi przyklad,
  „niechec do Rosjan”.

 13. NICK said

  SPEC-naziści.
  Proweniencji wiadomej.
  Warszawa jest upodlona.
  Do cna i dna.

  Pamiętajcie.

 14. kuba . said

  pomijajac juz to ze nie sprzedaje sie pod zadnym pozorem firmy o kluczowym znaczeniu dla obywateli a takie wlasnie miala ta firma dla mieszkancow stolicy to przy zaplacie 1,44 miliarda a patrzac ze zysk netto roczny wynosi ok 65-70 milionow to inwestycja teoretycznie zwroci sie po 20-25 latach czyli rentownosc inwestycji jakies 4-5 % wiec podobnie jak przy zakupie normalnego mieszkania pod wynajem .Niby szalu nie ma ale przy tak wielkich kwotach zysk na poziomie 4-5 % jest naprawde super posunieciem ,tym bardziej ze zysk co roku idzie do gory bo stawki zawsze mozna sobie podniesc gdyz konkurencji brak 🙂 tego kto to sprzedal powinno sie za jajca pow…. bo to nie byla zwykla przecietna firemka czy nieruchomosc o zadnym znaczeniu

 15. pos_ergo said

  Sprzedaje się rzeczy niepotrzebne. Widocznie Warszawiakom niepotrzebna była fabryka produkująca ciepło.

  No bo aż trudno podejrzewać, że w biały dzień ktoś im ją podprowadził (czytaj: skradł).

  Ale nie martwmy się. Nie zabiorą nam więcej, niż mamy. Właściwie prawie wszystkie srebra rodowe zostały już wyniesione z naszego domu. Łącznie z wodą w kranach i gazem na wyspie Wolin.

  Może wreszcie się od nas odczepią.

 16. bogdan said

  Tylko wszystkie informacje, które podałeś to są bzdury na które nie ma żadnych dowodów. To wszystko niepotwierdzone informacje, na które nie ma dowodów. Z tego samego źródła wynika, że Morawiecki chciał brać kredyt na słupa, ale okazuje się, że w jego przypadku to samo źródło jest już wątpliwe. Typowa Pisowa hipokryzja. Ciech sprzedano poniżej wartości rynkowej? Przecież za spółkę zapłacono tyle ile były warte jej akcje na gieldzie a w gospodarce wolnorynkowej nie ma bardziej przejrzystej metody wyceny spółki… Dodatkowo cala transakcja odbyła się przez wezwanie gieldowe, czyli każdy wiedział ile proponuje Kulczyk za Ciech i mógł przebić jego ofertę – bardziej transparentnie nie dalo sie sprzedać spółki. Co do słynnych taśm – czy bylo tam coś niezgodnego z prawem? Nie było… A co do akcji CBA , które prześwietliło spółkę – na kupującego nic nie znaleziono i jedyne zarzuty jakie postawiono to urzędnikom za przekroczenie uprawnień. Jednym słowem: z dużej chmury mały deszcz, ale na potrzeby polityczne trzeba było zrobić szopkę.

  Co do Zachemu – przez wieloletnie zaniedbania ze strony zarządów państwowych zakład był nie do uratowania, z czym zgodził się też sąd, ogłaszając upadłość spółki. I nie było to tylko dzieło rządów PO, ale także wcześniejszych z PiSu, czy SLD.

Sorry, the comment form is closed at this time.