Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Wandaluzja.pl o Wolne tematy (39 – …
  osoba prywatna o Adidas wprowadza odzież dla…
  osoba prywatna o TVP ruszy z programem hołubiąc…
  osoba prywatna o Wolne tematy (39 – …
  osoba prywatna o Wolne tematy (39 – …
  osoba prywatna o Wolne tematy (39 – …
  osoba prywatna o Wolne tematy (39 – …
  osoba prywatna o Wolne tematy (39 – …
  osoba prywatna o Wolne tematy (39 – …
  revers o TVP ruszy z programem hołubiąc…
  Carlos o TVP ruszy z programem hołubiąc…
  Kula o Ile za ciało? Ile za dusz…
  revers o PiS już wybrał: nie zdrowie, a…
  Ewelina Anna (@AnnaK… o Ile za ciało? Ile za dusz…
  revers o Wolne tematy (39 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 518 obserwujących.

Koło lasów nadwiślańskich bronili starych siedzib ojczystych przed armią Attyli

Posted by Marucha w dniu 2019-12-20 (Piątek)

Gdy nad Hreidgotami panował Heidrek, a potem jego syn Angantyr, mieli oni odnieść spektakularne zwycięstwa nad Hunami, tak przynajmniej donosi Herwararsaga:

Ale nosił wilk razy kilka…

Podbój Hreidgotalandu przez Hunów nastąpił, kiedy nad tymi ostatnimi panował Attyla. Szczęśliwie przetrwało do naszych czasów szereg pieśni osnutych wokół całej serii zdarzeń, które to układają się w swoistą całość, przy czym osobiste namiętności, fascynacje i urazy, miłość i nienawiść, które targały możnymi tego świata – a byli nimi przywódcy Gotów i Hunów – determinowały wydarzenia polityczne, w które zaangażowani byli ich poddani.

Wszystko zaczyna się, gdy królem Hreidgotów był Gjuki z rodu Niflungów. W Pieśni o Hyndli (Hyndluljód) czytamy:

Gunnar i Högni, Gjuka dziedzice,
Tak samo Gudrun, ich siostra;
Gotthorm nie był z rodu Gjuka,
Choć był bratem ich obu:
Wszyscy oni – to ród twój, Ottarze Szalony!

I oto Gudrun, córka króla Gotów, Gjukiego, wyszła za mąż za Sygurda, którego bardzo kochała, ale w którym też kochała się Brunhilda, siostra króla Hunów Atliego, czyli znanego nam Attyli. Z kolei w Brunhildzie zakochany był Gunnar. Brunhilda, myśląc, że ma zostać żoną Sygurda, zgodziła się wyjść za mąż za … Gunnara. A wszystko to za sprawą czarów i podstępu, jakiego dopuścili się Sygurd i Gunnar.

Kiedy Brunhilda zorientowała się, że padła ofiarą podstępu, zaczęła knuć przeciwko Sygurdowi i ostatecznie udało się jej nakłonić zakochanego w niej do szaleństwa Gunnara do zgładzenia Sygurda (będącego najlepszym przyjacielem Gunnara). Ostatecznie Gunnar oraz jego brat Högni postanowili nakłonić swego najmłodszego brata, Gotthorma, do zabicia Sygurda, co też ten uczynił, kiedy we czwórkę udali się na ting. Moment, w którym o tym, co się stało, dowiedziała się Gudrun, opowiada Fragment Pieśni o Sygurdzie (Brot af Sigurdakvidu):

Przed dworem stała Gudrun, Gjuka córka,
Najpierwsze były jej słowa:
„A gdzież jest Sygurd, wódz wojowników,
Gdy bracia moi na przedzie jadą?”

Högni odpowiedział:
[…]

„W południowym kraju Sygurda usiekliśmy,
Zwiesił głowę koń siwy nad ciałem rycerza.”

Rzekła wtedy Brunhilda, Budla córka:
„Cieszcie się teraz mieczem i krajem waszym,
Sygurd sam władzę by wziął nad wszystkim,
Gdyby mu dane było żyć dłużej.

Niegodne by było, aby właśnie on rządził
Gjuka dziedzictwem i ludem Gotów,
Co pięciu, do wojny ochoczych,
W zarząd otrzymało.”

Ale uświadomiwszy sobie, co uczyniła, zrozpaczona Brunhilda popełniła samobójstwo. Tymczasem Atli, król Hunów, oskarżył o śmierć swojej siostry synów Gjukiego. Konflikt pomiędzy Hunami i Gotami sięgnął zenitu. Hunowie najechali na kraj Gotów, po czym Atli zgodził się na pokój, który miało przypieczętować jego małżeństwo z Gudrun.

O tym, co się wówczas wydarzyło, dowiadujemy się między innymi z napisanego prozą krótkiego tekstu Zamordowanie Niflungów (Dráp Niflunga):

„Gunnar i Högni wzięli wtedy wszystko złoto, spadek po Fafnirze. Wrogość panowała wówczas między Gjukungami a Atlim: przypisywał on Gjukungom winę z powodu śmierci Brunhildy. Nastąpiła ugoda na tych warunkach, że dadzą Gudrun za żonę, i dali jej napój zapomnienia, nim wyraziła zgodę wyjścia za Atliego. Erp i Eitil byli synami Atliego, natomiast Swanhild była córką Sygurda i Gudrun.”

Z powyższego fragmentu nie wynika wprost, iż wspomnianą ugodę poprzedziła wojna pomiędzy Gotami i Hunami. Wnosić to natomiast możemy z Pieśni o Sygurdzie Krótkiej (Sigurdarkvida en skamma), gdzie Brunhilda, przepowiadając przyszłość, miała powiedzieć do Gunnara:

„Tchórzostwa nikt ci nie zarzuci,
Gunnar, tyś dobrze wojował,
Lecz gniew twój Atliego niewiele obchodzi,
On umrze po tobie
I ród swój powiększać będzie.

Nieco dalej natomiast, umierając, Brunhilda dodała:

„Oddasz Gudrunę, co krzywdę wyrządzi
Bohaterom, dobremu strzelcowi;
Wbrew woli wydana, szczęścia nie znajdzie u męża,
Atli mieć ją będzie,
Z Budla zrodzon, brat mój.”

Do tych to wydarzeń prawdopodobnie odnosi się fragment staroangielskiego poematu Widsidh, w którym mowa o walkach Hraedów, czyli Hreidgotów, z Hunami koło lasów nadwiślańskich:

Wulfhera odwiedziłem i Wyrmera;
tam bardzo często rozbrzmiewał szczęk broni,
ponieważ wojska Hraedów mieczami ostrymi
musiały bronić koło lasów nadwiślańskich
starych siedzib ojczystych przed ludami Aetli.

Dodajmy, że Gudrun, która nie mogła przeboleć śmierci Sygurda, nie chciała poślubić Atliego. Na nic zdały się argumenty jej matki (żony króla Gotów Gjukiego), Grimhild.

Ostatecznie Grimhild podała Gudrun napój zapomnienia i ta zgodziła się wyjść za Atliego, z którym to miała następnie dwójkę synów – Erpa i Eitila (zresztą będąc już na dworze huńskim urodziła też córkę, która to została poczęta, kiedy była jeszcze żoną Sygurda).

Jest to fragment opracowania autorstwa Wojciecha Kempy „Co przed Mieszkiem?”, które jest do nabycia tutaj:
https://sklep.magnapolonia.org/produkt/co-przed-mieszkiem-wojciech-kempa/

https://www.magnapolonia.org

Jedna odpowiedź to “Koło lasów nadwiślańskich bronili starych siedzib ojczystych przed armią Attyli”

 1. To nie ma nic wspólnego z Hunami. To są wariacje Czecha, który przybył do Płocka z Judytą Czeską, III żoną Władysława Hermana. Mowa o Obronie Przez GOTÓW Przed Hunami Starych Siedzib Gotów nad Wisłą, odnosi się do bitwy pod Sandomierzem w roku 1085, gdzie Polacy, Węgrzy i Wołosi Mieszka Bolesławowica pokonali Turków Seldzuków, zwanych przez Polaków POŁOWCAMI lub Hunnami.
  Po śmierci Judyty Czeskiej, matki Bolesława III, Widsith wyjechał z poselstwem do Anglii, gdzie napisał WIDSITHA, trawestując starszego BEOWULFA, opisujacego bardzo krytycznie dla Boelsława Chrobrego Zjazd Gnieźnieński na Wałach Chrobrego, gdzie były wówczas dwa połączone drewnianą oszkloną arkadą zamki: GRYF i GRABOWIEC. Beowulfem był Swen Widłobrody.
  Gdy Profesor Worończak powiedział mi, że Beowulfa i Widsitha „zhistoiryzować się nie da” to odpowiedziałem że WIDSITH TO PODRÓŻ HISTORYCZNA, WZOROWANĄ NA BEOWULFIE, co Uznał.
  Dokładny opis bitwy z Hunami nad Nidą zamieszcza Kadłubek na podstawie zaginionej Kroniki Wielkiej z czasów Lecha Wielkiego oraz Prokosz na podstawie Pieśni o Hunach. Gdy przybyło do KIELC poselstwo huńskie z żądaniem Zaległej Daniny to sejm wandalski Uchwalił „odrżnięcie posłom żywcem ciała od kości, uwędzenie go i odesłanie pupetów do Budy jako Daniny”, czyli historia z Nowej Gwineii.

Sorry, the comment form is closed at this time.