Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Eko-hipokryzja? Norwegia chce być „zero-emisyjna”. Ta Norwegia, która wszystko zawdzięcza gazowi i ropie.

Posted by Marucha w dniu 2020-01-11 (Sobota)

To nie fair, gdy bogate kraje, które swoje bogactwo zawdzięczają paliwom kopalnianym i emisji CO2, narzucają biedniejszym wyśrubowane standardy środowiskowe, których spełnienie spowoduje, że nigdy nie wejdą one do grona tych bogatych.

Jeśli jakieś zamożne państwo chce być „zero-emisyjne”, to nie widzę problemu.

Jeśli jednak kraj, który stał się bogaty dzięki sprzedaży paliw kopalnianych i emisji CO2, narzuca normy „zero-emisyjne” innym, zdecydowanie biedniejszym krajom, czym może blokować ich rozwój, to mamy do czynienia z jawną niesprawiedliwością.

Norwegia to jeden z najbogatszych krajów na świecie. Z PKB na osobę w wysokości 82,7 tys. USD zajmuje 3. miejsce na świecie (dane za 2018 rok). Skąd wzięła się zamożność Norwegów? Otóż zawdzięczają ją przede wszystkim gazowi i ropie naftowej, którą wydobywają w wielkich ilościach z Morza Północnego i eksportują na cały świat.

Kilka dni temu premier Norwegii Erna Solberg uczestniczyła w oficjalnym uruchomieniu eksploracji kolejnego pola naftowego na Morzu Północnym. Szacuje się, że pole „Johan Sverdrup” (bo o nim mowa) kryje 2,7 mld baryłek ropy naftowej. Jeśli policzymy ile CO2 trafi do atmosfery, gdy wspomniane 2,7 mld baryłek ropy zostanie spalone (np. w wyniku jazdy samochodem lub produkcji energii), to okaże się mówimy o wartości ok. 1 mld ton CO2! To ponad 20 razy więcej niż wynoszą roczne całkowite emisji CO2 Norwegii (52,4 mln ton CO2).

Otwarcie nowego pola naftowego na Morzu Północnym, dzięki któremu do atmosfery świata trafi mnóstwo CO2, nie bardzo współgra z polityką Norwegii, która chce uchodzić za państwo „zero-emisyjne”. Zgrzyt jest tym większy, jeśli uświadomimy sobie, że bez pieniędzy z ropy i gazu Norwegowie mogliby zapomnieć o wszystkich eko-autach, eko-statkach i eko-projektach, które mają sprawić, że do 2050 norweski ślad węglowy będzie niemal zerowy.

Mark van Baal, szef holenderskiej grupy „Follow This”, która zachęca firmy wydobywcze do porzucenia eksploatacji złóż ropy, komentując stanowisko Norwegii stwierdził, że przypomina ono „zachowanie producenta papierosów, który obiecuje, że wszyscy jego pracownicy rzucą palenie, ale jednocześnie zwiększa produkcję papierosów”.

Jak nazwać takie zachowanie? Jak odnieść się do faktu, że Norwegia jest krajem o największym współczynniku zero-emisyjnych aut elektrycznych, a jednocześnie decyduje się na eksplorację nowego złoża ropy, która przyczyni się do wyemitowania do światowej atmosfery ok. 1 mld ton CO2?

Czy nie jest to przypadkiem eko-hipokryzja? Co innego myślisz, co innego mówisz, co innego robisz.

Pół biedy, gdy takie kraje jak Norwegia, które swoje bogactwo zawdzięczają paliwom kopalnianym i emisji CO2, strategię bycia „eko” narzucają tylko sobie.

Gorzej, gdy narzucają ją również biedniejszym państwom, które nie mają pieniędzy na kupowanie tysięcy aut elektrycznych i wprowadzanie wyśrubowanych standardów środowiskowych, bo nigdy nie wzbogaciły się na eksploracji potężnych złóż ropy i gazu…

http://niewygodne.info.pl/

Komentarzy 8 do “Eko-hipokryzja? Norwegia chce być „zero-emisyjna”. Ta Norwegia, która wszystko zawdzięcza gazowi i ropie.”

 1. Kojak said

  Norwegia to Norwegia i trudno ja winic ! Z ich punktu widzenia to ma sens . Winni sa zydowscy kryminalisci rzadzacy Polska ktore te ordynarnie kryminalne zydowskie zlodziejstwa i oszustwa goraco popieraja i kaza Polakom placic za nie miliardy zlotych !

  ——
  Rozbój też ma sens z punktu widzenia rozbójnika.
  Admin

 2. Jacek said

  Autor o jednym nie wspomniał: Norwegia, mając ku temu odpowiednie warunki, od dawna praktycznie całą energię elektryczną wytwarza w elektrowniach wodnych. Dlatego tak się mądrzą te norweskie lewackie przygłupy.

 3. Drab61 said

  RE 2 Jacek Norwegia też przy powierzchni większej niż Polska ma tylko 5 mln mieszkańców. Jak by tak wyrżnąć jakieś 35 000 000 mieszkańców Polski, szlachetny cel ekologiczny polegający na pozyskaniu całości energii elektrycznej z elektrowni wodnych byłby dużo łatwiejszy do osiągnięcia.

 4. W TVP był fikm o Premierza Norwegii, który zapowiedział trakcję BEZEMISYJNĄ na Indyjskim Reaktore Torowym. Premier został jednak porwany przez Ekoterrorystów a po uwolnienu stracił zainteresowanie sprawą i zaczął zachowywać się jak Pleyboy.
  To przypomina sprawę Samochodowego Silnika Paroweo MADMASEL MERCEDES, która Nie Pierdziała i Nie Dymiła, wobec czego zainteresował się nią PIERDZIEL Pokefeler, który wykupił za Horendalne Pieniądze.
  Kurwy Kalifornijskie chciały rządzić .światem moim VDTW więc zawarły umowe ze Skurwysynkiem Bushem, że dadzą mu zwycięstwo nad Gorem jeśli ZNIESIE przywileje ekologiczne Kalirornii. Sprawa była JASNA, gdyż po zniesieniu Restrykcji i Dotacji stan MUSIAŁ przejść na VDTW i one brały Wielki Świat do TOREBEK, Skurwysynek faktycznie zniózł PEKa, ale wpraowdził Zero Emisyjności, co wyeliminowało VDTW, gdyż pali 25-20% OTTA.
  Dzięki temu w konkurencję wszedł Volkswagen-SZALBIERZ z KATALITYKIEM, któryt został ZAKAZANY w Niemczech jako TRUCICIEL, jako Katalityk NIE SMRODZIŁ, ale – jak to zauważono – Truł Roślinność RAKOWO. Drogo to VW kosztowało, ale KONTRYBUCJĘ za Wykantowanie Kurew Kalifornijskich i TRUCICIELSTWO zapłacił tylko Amerykanom.
  Przy okazji dodam, że Rakieta, która strąciła w Teheranie UKRAIŃCA jako Rosyjska to mogła być sterowana przez Izraelczyków.

 5. plausi said

  Przykład zdziecinnienia na świecie

  jest całe zachowanie licznych rzeszy ludności wobec terroryzującego tę ludność hasła „ocieplenie klimaut spowodowane przez ludzi”, krańcowym przykładem tego zdziecinnienia jest wagarowiczka od operacji „3F”

  https://marucha.wordpress.com/2020/01/10/postepowanie-przeciwko-profesor-ewie-budzynskiej-za-wyklady-o-rodzinie/#comment-875794

  Zdolność samodzielnego myślenia została przy pomocy mediów i produktów informatycznych (i-Phone, Smatphone) niemal doszczętnie wytrzebiona, przemieniając masy w rodzaj zombies sterowanych przez centrale sterownia świadomością w rodzaju Twitter, Pejszbuk, Youtube i podobne.

  Już pobieżny rzut oka na zjawiska pozwala stwierdzić, że przyczyną nie tylko irracjonalnego zużycia surowców energetycznych, bo przecie wszystkich innych, jest ten globalny system, przy czym ten system jest produktem systemu lichwy, która nie potrafi obejść się oszczędnie z zasobami, także zasobami ludzkimi. Wiele wskazuje na to, że lichwiarze znowu sięgnę po swój niezawodny trick, wojnę masową, aby wymordować nadmiarową siłę roboczą, jak tego dokonano w obu wojnach globalnych a właściwie wojnach globalizacji, które dla niepoznaki nazwano światowymi, w czym tzw. historycy, ta wielka kupa, im dzielnie sekundowali.

  https://marucha.wordpress.com/2020/01/08/w-inowroclawiu-zdemontowano-tabliczki-informujace-o-patronacie-franklina-roosevelta/#comment-875546

  Już od stulecia wpajają biednej ludności miedia lichwiarzy opowieści o zbrodniach Niemców, Rosjan, Amis, czy innych, choć są to wszystko zbronie lichwiarzy, którzy napuścili narody, aby się wzajemnie powyrzynały, pozostawiając im pole do decydowania o kolejnych rzezieach, zaraz po WWII wysłano niedobitki Amerykanów z WW II do Korei.

 6. Drab61 said

  Gajowy – ten Wandaluzja to nasz człowiek w Tworkach ?

  Pan nie docenia Wandaluzji.
  Admin

 7. Stach said

  Norwegia, która daje pokojowe nagrody Nobla i wysyła Uran do Iranu będąc członkiem NATO ??https://www.aftenposten.no/norge/i/5pmE/norge-sendte-60-tonn-uran-til-iran

 8. Yah said

  Ad 6

  Nie Pan Wandaluzja to jedyny człowiek na zewnątrz,. My jesteśmy zamknięci w Tworkach.

Sorry, the comment form is closed at this time.