Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Sebastian o Facet o ksywce „Margot”
  wanderer o Wolne tematy (64 – …
  Boydar o Instytut Rodła we Wrocław…
  Boydar o Wolne tematy (64 – …
  revers o Segregacja pacjentów. Koronawi…
  I*** o Duchowa przestrzeń Polski?
  Listwa o Wolne tematy (64 – …
  Listwa o Wolne tematy (64 – …
  Listwa o Wolne tematy (64 – …
  Boydar o Wolne tematy (64 – …
  Boydar o Wolne tematy (64 – …
  Kowalski3 o Facet o ksywce „Margot”
  Listwa o Wolne tematy (64 – …
  Boydar o Facet o ksywce „Margot”
  Boydar o Wolne tematy (64 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 524 obserwujących.

Magnes ma wpływ na zachowanie psów. Naukowcy tłumaczą, jak je zmienia.

Posted by Marucha w dniu 2020-01-15 (Środa)

Psy posiadają zmysł magnetyczny. (East News, Fot: Artur Szczepanski/REPORTER)

Naukowcy z Polski i Izraela doszli do wniosków, że psy są zwierzętami posiadającymi bardzo czuły zmysł magnetyczny. Umieszczenie nawet niewielkiego magnesu w ich pobliżu zmienia sposób, w jaki się zachowują.

Pole geomagnetyczne planety posiada bardzo duży wpływ na zachowania żyjących tutaj istot. Od dawna stanowi źródło ważnych informacji dla ptaków, płazów, gadów czy ssaków. Jak się okazuje, kieruje też zachowaniami psów.

Zmysł magnetyczny u psów

Obserwacje tych zwierząt wykazały, że w trakcie defekacji podążają w magnetycznym kierunku północ-południe. Naukowcy z Poznania, w informacji prasowej przesłanej PAP podkreślają, że nasi domowi pupile posiadają zmysł magnetyczny i wykorzystują go w codziennym życiu.

Eksperyment przeprowadzony przez naukowców z Polski i Izraela rzuca nowe światło na to, w jaki sposób pole geomagnetyczne wpływa na psy.

Na portalu Nauka w Polsce czytamy: „Pole geomagnetyczne bardzo często kojarzone jest z „szóstym zmysłem”, „zwierzęcym kompasem” i GPS. I chociaż prawdą jest, że spora liczba gatunków, między innymi ptaków migrujących i żółwi morskich, wykorzystuje je właśnie w celach nawigacyjnych, to nie musi ono zawsze służyć tak oczywistym zadaniom”. Tak przynajmniej wynika z najnowszych ustaleń.

Naukowcy zauważyli, że psy wykorzystują tzw. wyrównanie magnetyczne (magnetic alignment). Polega ono na układaniu ciała przez zwierzęta wzdłuż osi północ-południe. Jest to prosta odpowiedź organizmu na sygnały wysyłane przez pole geomagnetyczne Ziemi. Zwierzę woli określony kierunek magnetyczny podczas wykonywania konkretnych czynności w jednym punkcie.

W przypadku psów wyrównanie magnetyczne dotyczy czynność defekacji. Do takich wniosków doszli już naukowcy z Czech i Niemiec w 2013 roku. Zauważyli też, że zachowanie znikało, gdy pole magnetyczne ulegało destabilizacji.

Teraz wyniki tych badań potwierdził eksperyment naukowców z Polski (z Uniwersytetu Adama Mickiewicza i Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu) i Izraela (University of Beer-Sheva).

Nowe badania zmysłu magnetycznego u psów

Badacze obserwowali zachowanie psów w parkach miejskich Ejlatu w Izraelu. Celem eksperymentu była weryfikacja tego, czy psy wykażą preferencje określonego kierunku w trakcie defekacji i czy ukryty w pobliżu magnes coś zmieni.

W badanie zostali zaangażowaniu uczniowie miejscowego liceum. Obserwowali psy w parkach i tworzyli notatki na temat ich zachowań. Przy pomocy telefonów komórkowych ustalali położenie psów względem osi północ-południe. Raz na jakiś czas w trawie chowali magnes, aby zobaczyć, co wówczas stanie się z zachowaniem psów. Zgromadzone dane zostały poddane analizom z wykorzystaniem statystycznych testów kierunkowych, a wyniki badań opublikowano na łamach Journal of Veterinary Behavior.

Potwierdzają, że psy kierują się w magnetycznym kierunku północ-południe w trakcie defekowania. Jednak umieszczenie nawet niewielkiego magnesu zaburza ich zachowania oraz zmysł magnetyczny, który najprawdopodobniej jest niezwykle czuły.

Naukowcy posiadają kilka teorii tłumaczących, po co psom zmysł magnetyczny. Jedna z nich wskazuje na wykorzystywanie go do szacowania odległości w przestrzeni lub zapamiętywania ważnych miejsc w otoczeniu. Inna mówi o wspieraniu orientacji w terenie. Można spotkać też twierdzenia, zgodnie z którymi zmysł magnetyczny u psów wpływa na ich procesy fizjologiczne. Potrzeba jednak kolejnych badań, aby potwierdzić proponowane wyjaśnienia.

https://tech.wp.pl

Ciekawe, w jakim kierunku ustawiają się nasi Najwięksi Sojusznicy oraz nasi Najwięksi Przyjaciele, gdy obsrywają Polskę.
Admin

Jedna odpowiedź do “Magnes ma wpływ na zachowanie psów. Naukowcy tłumaczą, jak je zmienia.”

 1. Bili de kid said

  Niedaleko pl. Grzybowskiego jest synagoga i przed jej wejściem jest zawsze masa psich odchodów. Teraz już wiem, że to wszystko za sprawą magnesów.

Sorry, the comment form is closed at this time.