Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Adam Śmiech po Forum Holocaustu w Jerozolimie: „Nieobecni nie mają racji”

Posted by Marucha w dniu 2020-01-24 (Piątek)

Putin mówi o Polsce – źle. Putin nie wspomniał o Polsce – jeszcze gorzej, bo nie wspominając wykazał się jeszcze większa bo ukrytą agresją. Wszystko bieda!

„Bilans 5 Światowego Forum Holocaustu jest dla Polski zdecydowanie negatywny. I przegrała Polska, przegrała promowana przez nią wizja wydarzeń sprzed ośmiu dekad”. To jest ocena publicysty Rzeczpospolitej czwartkowych wydarzeń w Jerozolimie.

Sputnik poprosił też o opinię publicystę z „Myśli Polskiej” Adama Śmiecha.

Jak Pan ocenia wynik tego Forum?

— Z przykrością muszę się zgodzić z tą oceną, Rzeczywiście, tak się stało. Rozpoczęło się to od kwestii wyzwolenia czy nie wyzwolenia Polski przez Armię Czerwoną w słynnej wypowiedzi pana Czarzastego, reakcji na to Konfederacji, po której nastąpiła eskalacja konfliktu i wypowiedzi strony rosyjskiej, łącznie z prezydentem Putinem, i liczne odpowiedzi ze strony polskiej, które nakręciły konflikt historyczny.

Zupełnie niepotrzebnie znowu postawiliśmy na ostrzu noża stosunki polsko-rosyjskie.
Przełożyło się to na spotkanie jerozolimskie, które miało miejsce wczoraj.

Prezydent Polski ostatecznie tam się nie pojawił, niejako na złość wszystkim pozostałym uczestnikom. W domyśle miał zamiar w ten sposób zaprotestować przeciwko temu, co, jak oczekiwał, zostanie tam powiedziane. Jednakże, jak się okazało, nic takiego złego na temat Polski nie zostało powiedziane.

Paradoksem jest to, że obok wspomnienia Polski przez wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych Mike’a Pence’a, to jedynym, który ujął się za polskimi ofiarami II wojny światowej, był prezydent FR Władimir Putin. Pokazuje to, w jak dziwnej sytuacji znalazła się Polska ze swoim protestem, który zapewne, jak wiemy z różnego rodzaju reakcji, zostanie zrozumiany opacznie i nie do końca tak, jak chciała strona polska.

Według niektórych obserwatorów, to był zły dzień dla Polski nie tylko z powodów historycznych, ale też na skutek błędów polityki obecnego rządu. Jeśli Pan podziela taki pogląd?

— Błędy polegają na tym, że Polska prowadzi swoją narrację historyczną w ostatnich latach w sposób niedopuszczający innych poglądów. Polska jest bezwzględna w przedstawianiu swej wersji historii, to znaczy, w ogóle nie widzi możliwości dyskutowania na tematy historyczne w sposób, nazwijmy to, cywilizowany, tylko w sposób taki, że wygłasza oświadczenia, które mają być przyjęte w 100%.

Oczywiście, jeżeli spotyka się z kontrakcją, taką, jaka miała miejsce ze strony Rosji, (też tutaj muszę powiedzieć, żeby być sprawiedliwym i w zgodzie z własnym sumieniem, że uważam za zbyt daleko idącą reakcją w niektórych aspektach ze strony Rosji), to nie wie, jak się zachować.

I w związku z tym polityka polska i polska narracja historyczna doprowadza nas do sytuacji, że jesteśmy w osamotnieniu, tak, jak to zostało wczoraj. To osamotnienie wygląda w ten sposób, że pan prezydent, oczywiście, próbuje ratować sytuację, zamieszczając listy otwarte, (nawet zamieszczając list otwarty w pięciu czy sześciu czasopismach światowych), to jest zupełnie co innego, niż wydźwięk uroczystości, które miały miejsce wczoraj w Jerozolimie. Tak to widzę.

Polska traci na swej pozycji, dlatego, że (chcę podkreślić to na przykładzie pewnych sformułowań, – a to, na przykład, kategoryczne wciąż uparte powtarzanie przez premiera Morawieckiego o 45 latach okupacji, niezgodne ani z formalną sytuacją prawną po 1945 roku, ani z faktyczną sytuacją po 1945 roku), jest to tylko i wyłącznie rzeczą szkodliwą dla Polski, dlatego, że uderza w kształt terytorialny Polski po 1945 roku.

Myślę, że w swojej nienawiści do komunizmu i do Związku Radzieckiego ci przedstawiciele Polski posuwają się tak daleko, że zapominają o ważkich interesach polskich.

W związku z Forum w Jerozolimie przy Kancelarii prezydenta Rzeczpospolitej został zorganizowany sztab kryzysowy. Jak Pan uważa, czy zdołał on zdać egzamin wobec zadań, które przed nim postawiono?

— Zdecydowanie nie, dlatego że a priori założono, że nastąpi jakiś atak prezydenta Putina na Polskę.

Tymczasem ja czytałem przemówienie prezydenta Putina w wersji angielskiej całe, uważam, że w porównaniu do przemówień innych (i to nie dlatego, żeby być posądzonym o jakieś sympatie, tylko po prostu analizując wypowiedzi) było ono dalece obiektywne i bardzo dobre, wspominało również ofiary słowiańskie. Bez wymienienia nazwy planu generalnego Ost mówiono o projektowanym przez Trzecią Rzeszę losie dla narodów słowiańskich, które zostały przez prezydenta Putina wymienione z nazw: Ukraińcy, Rosjanie, Białorusini, Polacy. Więc, powołanie tego sztabu kryzysowego nie miało sensu.

Natomiast jakie będą reperkusje? Będą uroczystości w Auschwitz, które odbędą się z udziałem mniej znaczących przedstawicieli różnych krajów. Oczywiście, będzie to ocenione przez świat, który bardzo żywo interesuje się tym tematem, jak na to ta sytuacja zasługuje.

Polska poniosła również wizerunkową porażkę, co jest bardzo przykre, bo, tak jak wszyscy wiemy o tym, ofiary Polski w II wojny światowej – drugie trzy miliony z sześciu milionów obywateli polskich, którzy zginęli w czasie II wojny światowej, to byli etniczni Polacy.
I Polska swymi działaniami rzekomo sprzeciwiając się kłamstwom strony rosyjskiej, w gruncie rzeczy doprowadza do sytuacji, że zostaje na marginesie. Jesteśmy nieobecni, a stare przysłowie mówi, że nieobecni nie mają racji.

W Jerozolimie prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin zaproponował zorganizować na forum Organizacji Narodów Zjednoczonych szczyt Stanów Zjednoczonych, Rosji, Francji, Wielkiej Brytanii i Chin, czyli stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ, „aby powstrzymać wzbierającą falę antysemityzmu i rasizmu na świecie”, co spotkało się już z aprobatą prezydenta Francji. Co Pan wróży tej propozycji?

— Ja myślę, że jest to propozycja, która w jakimś sensie ma odnowić współpracę pomiędzy tymi, którzy tworzyli ONZ . Myślę, że sama kwestia merytoryczna jest tutaj bardziej pretekstem.

Wywołuje skojarzenie z okresu po II wojnie światowej, kiedy jeszcze nie nastąpiła „zimna wojna”, aby te czołowe kraje usiadły znowu do wspólnego stołu i zaczęły ze sobą rozmawiać.

Bo wiemy, że przecież przed wydarzeniami jerozolimskimi, przed ostrą wymianą zdań w grudniu pomiędzy Polską a Rosją, stosunki pomiędzy FR a chociażby państwami zachodnimi, będącymi stałymi członkami Rady Bezpieczeństwa ONZ, nie należały do najlepszych. W tym kontekście upatruję tutaj chęć prezydenta Putina do otwarcia nowego rozdziału w rozmowach pomiędzy tymi państwami i pod pretekstem jak najbardziej słusznym. [Słusznym? Zwalczanie antysemityzmu? Raczej trzeba zwalczać żydowską nienawiść do nie-żydów, zwlaszcza chrześcijan!!! – admin]

Jakkolwiek byśmy te problemy skali światowej nie rozumieli, bo występują one w różnym natężeniu, i do każdego z nich trzeba podchodzić indywidualnie, aby wydać sprawiedliwą ocenę.

Dziękuję za rozmowę.

https://pl.sputniknews.com/

Komentarzy 40 to “Adam Śmiech po Forum Holocaustu w Jerozolimie: „Nieobecni nie mają racji””

 1. Peryskop said

  Putin w Betlejem podaje Palestyńczykowi czapkę

  https://www.rt.com/news/479112-putin-palestine-honor-guard/

 2. BK said

  OK. Taktyka przydenta putina staje się jasna 🙂 @Gospodarz to polubi:

  https://cluborlov.blogspot.com/2020/01/life-after-putin.html

  Inaczej mówiąc – Putin lubi Icka … ale w Izraelu.
  Wymóg 25 lat zamieszkania w Rosji oznacza de facto wyrwanie zębów 95% obcej agentury.
  To oznacza, że rzeczywiście usunięcie miedwiediwa = usunięcie Rotschildów !!!!

  ————
  No i jak tego nie polubić…
  Admin

 3. Polin nie prowadzi żadnej polityki, w tym tzw historycznej. Polin to mafia mafii, układ układów. „Pierwszy” nie pojechał, bo raz – nie zna żadnego obcego języka, dwa – nie ma elementarnej wiedzy historycznej, trzy – nie potrafi w sposób prosty i klarowny artykułować tego co tam mu się między uszami koci, cztery – wygląda i zachowuje się jak swoja własna karykatura.

  „Pierwszym” został tylko dlatego, że raz – był wystarczająco głupi żeby uwierzyć, że się do tego nadaje, dwa – wskazał go żydo-katolicki kościół.

 4. Siekiera_Motyka said

  Ad. 2 – „To oznacza, że rzeczywiście usunięcie miedwiediwa = usunięcie Rotschildów !!!!”

  Miejmy nadzieje bo że Rosja ma taką dawkę antydotum przeciw tej zarazie by trzymać kurs kiedy Putina nie ma !!!!!!

 5. Mietas said

  To już nie jest Polska, to jest pisowska polska, te menty i oszołomy przez swoją głupotę i niedorozwój, ogłupiły większą część społeczeństwa, swoją głupawą propagandą doprowadzili do izolacji kraju, którego wszyscy omijają szerokim łukiem. To jest jak zaraza, która toczy ten kraj, i póki tego wirusa się nie wytępi to lepiej nie będzie.

 6. Sarmata said

  Od dzisiaj każdy!, każdy jeden zdrowo myślący Polak powinien podjąć akcję uświadamiania i propagowania na prezydenta pana Krzysztofa Bosaka w swojej rodzinie i wśród swych znajomych.

  Małgorzata Kidawa-Błońska to miała może jakieś atuty w 18 roku życia, ale nie dziś, 45 lat później. Małgorzata Kidawa-Błońska to nie jest problem.
  Problemem jest wynalazek Jarosława Kaczyńskiego Andrzej Duda który musi być zneutralizowany (dudaexit) bo Polska nie przetrzyma „uroszczeń 447”. Zastanawiające jest, co on tak nagle zmienił front, nagle rżnie ognistego patriotę, jeszcze bardziej się nadyma, aż do czerwoności. Tu następna jego kompromitacja.
  Dzisiaj się popisał tak:
  „List Andrzeja Dudy
  Dziś w zagranicznych mediach, m.in. francuskim „Le Figaro”, niemieckim „Die Welt”, amerykańskim „Washington Post”, opublikowano list Andrzeja Dudy. Prezydent wzywa w nim, by pamięć o Zagładzie nigdy nie umarła.
  „Prawda o Holokauście nie może umrzeć. Nie wolno jej zniekształcać i instrumentalizować dla jakichkolwiek motywów” – podkreśla Duda.”
  O pomordowanych Polakach nigdy tak nie napisał do światowej prasy.
  Zapamiętajcie to!
  Hucpa w Yad Vashem z udziałem Putina to jest inscenizacja pod Dudę. Jemu po prostu pozwolono w ramach kampanii prezydenckiej na to wszystko co ostatnio mówi. Duda został wybudzony na następną kadencję i w taki oto patriotyczny sposób bezpieczniacy robią mu twarz Wielkiego Patrioty dlatego, że Polacy pamiętają, że przez 4,5 roku stał po stronie żydów. Nawet zaproponował ułaskawienie Śpiewaka dlatego, że jest zydem. Skrzywdzonymi 100 000 Polaków w sądach nawet się nie przejął.
  Oczywiście Nasz Prezydent wcale się nie przebudził, tylko ZOSTAŁ WYBUDZONY, bo wybory za 4 miesiące. ZOSTAŁ WYBUDZONY aby znowu zwieść Polaków na kolejne 5 lat.
  ZOSTAŁ WYBUDZONY
  ZOSTAŁ WYBUDZONY
  ZOSTAŁ WYBUDZONY
  ZOSTAŁ WYBUDZONY

  ZOSTAŁ WYBUDZONY
  Zapamiętajcie to!
  Tu próbka: https://www.tvpparlament.pl/aktualnosci/prezydent-duda-z-zydami-niesiemy-w-sobie-1000-lat-wspolnej-historii/36187252

  _____________________________________
  Od dzisiaj każdy!, każdy jeden zdrowo myślący Polak powinien podjąć akcję uświadamiania i propagowania na prezydenta pana Krzysztofa Bosaka w swojej rodzinie i wśród swych znajomych.

  Laudetur Iesus Christus et Maria semper Virgo

 7. Sarmata said

  Bilans prezydentury Andrzeja Dudy
  za wawel24

  BILANS CZYLI 24 ELEMENTY PASU SZAHIDA NASZEGO PREZYDENTA
  Dla tych, którzy powtarzają banialuki o tym, że prezydenckie weta, to wyjątkowa, izolowana, typowa dla demokracji „różnica zdań” krótka lista „precedensów” autorskich działań prezydenta:
  Podtrzymywanie permanentnego konfliktu z MON
  Podtrzymywanie permanentnego konfliktu z Ministerstwem Sprawiedliwości
  Konflikty z Premier Beatą Szydło
  Konflikt wokół ustawy o zgromadzeniach
  Weto wobec ustawy o Regionalnych Izbach Obrachunkowych zatrzymujące porządkowanie „korporacji” samorządowej (podjęte oczywiście w imię… „prawa doskonałego”, co zadaje się być po prostu zwykłym opóźnianiem koniecznych reform, podobnie jak weta sądownicze)
  Konflikt wokół miejsca postawienia pomnika L.Kaczyńskiego
  7. Irracjonalny wyskok z 10 kwietnia 2016 r. ogłaszający w imieniu… nie wiadomo kogo „pojednanie” i apelujący o „wzajemne wybaczenie”, wyskok, który J.Kaczyński musiał w wieczornym wystąpieniu na Krakowskim Przedmieściu zneutralizować głosem rozsądku
  8.Izolowanie się od PIS-u i J.Kaczyńskiego w kwestii prac nad reformą sądownictwa (zero wewnętrznych konsultacji)
  9. Fatalne uzasadnianie nie przyjmowania „uchodźców” otwierające możliwość przyjęcia ich w przyszłości
  10. Kumoterska decyzja powołania w skład tak ważnej instytucji jak KRRiT ojca byłej sympatii swojej córki, Kingi – Andrzeja Sabatowskiego, który na dodatek skompromitował się jako pełnomocnik Hajdarowicza do spraw etyki , gdy ten usuwał red. P. Lisickiego i licznych innych dziennikarzy z „Rzeczpospolitej
  11. Dywersyjne i skandaliczne sprowadzenie i uroczyste powitanie w Polsce znanego w świecie bastionu marksizmu kulturowego (otwarcie biura AJC w Warszawie)
  12. Dowartościowanie poprzez weta sądownicze ulicy i zagranicy, czyli „totalnej opozycji” oraz zagranicznych ośrodków nacisków z entuzjazmem powitane przez niemiecką i rosyjską prasę
  13. Wielomiesięczne opóźnienie kluczowej dla wszystkich innych reform – reformy sądownictwa, czyli de facto wstrzymanie, obstrukcja głębokiej reformy państwa
  14. Spowodowanie rozłamu w elektoracie i obozie PIS
  15. Przygotowanie kompromitujących projektów prezydenckich ustaw sądowniczych wymuszających potrzebę majstrowania przy konstytucji
  16. Obsesja paternalistyczna niczym nie uzasadnionych „konsultacji” z takimi środowiskami „reformatorskimi” jak Iustitia, Fundacja Batorego, p.Gersdorf, KEP, konsultacji mających jawny cel stępienia ostrza reform
  17. Wykluczenie ruchów narodowych z komitetu obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości
  18. Z nikim nie konsultowany wyskok ogłoszenia terminu referendum o potrzebie zmiany konstytucji
  19. Spór o termin referendum konstytucyjnego
  20. Lansowanie przedziwnej wizji „ponadpartyjnej większości” w istocie rzeczy konserwującej status quo i sprowadzającej głębokie i nieodwracalne reformy do fikcji okrągłostołowych podstolików i pudrowania trupa zamiast operacji chirurgicznej
  21. Nachalne forsowanie wstępu do z nikim nie konsultowanej zmiany systemu na prezydencki
  22. Nieustępliwość w sprawie wymiany konfliktogennego rzecznika
  23. Wprowadzenie zupełnie nowej kategorii do rozmów w obrębie jednego obozu politycznego, kategorii „nieustępliwości” i „warunków brzegowych”, czyli de facto rozbicie obozu władzy w imię obrony interesów środowisk i kast blokujących dogłębność reform w celu obrony swoich interesów i status quo (wzorcowy schemat pozorowania reform zaczerpnięty z obrad Okrągłego Stołu)
  24. Dewaluacja języka – mesjanistyczno-pojednawcza retoryka i leksyka prezydenta Dudy niepokojąco i niezauważalnie, lecz konsekwentnie zbliża się do słownika Kwaśniewskiego i Komorowskiego rozmywając i rozmydlając w odbiorze społecznym jakąkolwiek wizję konieczności strukturalnych, przenicowujących narośla patologii reform

 8. Artnemo said

  Moim zdaniem Polska powinna trzymać się z daleka od wewnętrznej polityki Izraela, gdzie od pewnego czasu toczy się walka o władzę między izraelskimi syjonistami (opcja proamerykańska wraz z Netanyahu) a przybyłymi masowo z Rosji w latach 90-tych (w Polsce operacja „Most”) żydowskimi litwakami (opcja prorosyjska wraz z lewicową opozycją). Ta ostatnia jest odpowiedzialna za niedopuszczenie polskiego prezydenta do głosu na obchodach holokaustowych w Jerozolimie. Wiaczesław Mosze Kantor, rosyjsko-żydowski oligarcha z m.in. izraelskim paszportem i sponsor uroczystości jest na dziś człowiekiem Putina… Celem Rosji jest wykorzystanie prorosyjskich sympatii i niechęci do USA u rosnących we wpływy i znaczenie rosyjskich-żydowskich imigrantów w Izraelu dla przyszłej „owocnej“ współpracy…

 9. Marucha said

  Re 8:
  Polska powinna zerwać stosunki dyplomatyczne z Izraelem. USA i Ukrainą.
  Wypieprzyć z Polski żydowskich, ukraińskich i amerykańskich obywateli. Co do jednego.

 10. Witek said

  Duda w Centrum Zydowskim w Krakowie powiedział

  „To wszystko zostało przerwane, jak wszyscy wiemy, tragedią Holokaustu, II wojny światowej, okupacji nazistowskich Niemiec w Polsce, obozami zagłady i śmiercią społeczności żydowskiej w Polsce”

  Zapomniał wspomnieć o mordach na Polakach ( bo i po co?)
  Putin wymienił Ofiary Polskie obok Rosyjskich
  Wystarczy.

 11. Troll Polonii said

  Przylecial kiedys do Polski byly prezydent Izraela: Simon Peres aka Szymon Perski.
  I ten ci Simon Peres zabronil polskim naukowcom nauczania historii.
  Zrobil to oficjalnie , w auli uniwersytetu.

  „Bwana Kubwa” zakrzykneli entuzjasci pomyslu – ” Bedzie tak jak sobie Bwana Kubwa zyczy”.

  I stalo sie.
  Obecne rewelacje historyczne podawane w Polsce jako papka antypolska sa wynikiem tego wazeliniarskiego posluszenstwa.

  Pol Pot i tow. Mao to nawet kazali palic podreczniki historii na stosie.

  W Polsce zas zlikwidowali …Ossolineum. (pewnie tez spalili)
  Bwana Kubwa!

 12. Bogusz said

  ad.9 Panie Marucha, zgadzam sie całkowicie i popieram w 100%

 13. Marek said

  Sarmata said
  2020-01-24 (Piątek) @ 20:42:46

  Od dzisiaj każdy!, każdy jeden zdrowo myślący Polak powinien podjąć akcję uświadamiania i propagowania na prezydenta pana Krzysztofa Bosaka w swojej rodzinie i wśród swych znajomych.
  ===
  Panie Sarmata.
  Dzisiaj nie mamy 1 kwietnia.
  Ten zbanderyzowany żydek nie ma kwalifikacji na głowę Polski, chyba że Polin.

 14. sanning said

  Kszysztof Bosak
  „Młodość i wykształcenie

  W młodości trenował akrobatykę sportową, następnie rozpoczął treningi windsurfingu. Był instruktorem żeglarskim.
  Działał w Związku Harcerstwa Polskiego.

  W latach 2001–2004 studiował architekturę na Politechnice Wrocławskiej. Odbył kurs dziennikarski w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. W latach 2004–2008 studiował zaocznie ekonomię w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Studiował również zaocznie filozofię na prywatnej uczelni.
  Żadnych z wymienionych studiów nie ukończył.”

  I taki chce zostac prezydentem???? LUDZIE.
  Rodzice do 37 roku płacili, płacili, a Kszysztof Bosak zadnych studiów nie ukończył.

 15. Yah said

  Sarmata said
  2020-01-24 (Piątek) @ 20:42:46

  Od dzisiaj każdy!, każdy jeden zdrowo myślący Polak powinien podjąć akcję uświadamiania i propagowania na prezydenta pana Krzysztofa Bosaka w swojej rodzinie i wśród swych znajomych.

  Panie S. , Pan tak na poważnie czy dla jaj ? Pan naczytał się , że Polacy uważają się za cywilizację ( he, he, he) łacińską i dlatego te łacińskie wstawki. Sam Pan to wymyślił , czy Panu ktoś …. doradził. Zresztą to naganianie do ( wymyślonej przez Konecznego …. wie po co) cywilizacji łacińskiej robią Pana koledzy tylko w jednym celu – by nie powstała jakaś idea polskiej cywilizacji.

  Zresztą czy może być coś durniejszego jak nienazywanie swojej cywilizacji nazwa własnego narodu tylko obcego języka. Zaraz sie podnosa głosy , że Rzym, ze poszanowanie prawa etc. To nazwijmy się cywilizacją rzymską. Nie możemy być czwartym Rzymem skoro Moskwa może być trzecim 😉

  Ilu ja już to takich widziałem i …. wszyscy robią to samo, piszą to samo wg. takiego samego schematu.

 16. Marucha said

  Re 13:
  Panie Yah, uważam ;proponowanie Bosaka/Jajko na prezydenta za nieśmieszny dowcip bądź też przejaw głupoty.

  Natomiast od Konecznego i cywilizacji łacińskiej niech się Pan odstosunkuje, pókim dobry. Przecież Pan nie przeczytał ani jednej jego książki.
  Choćby fakt mylenia cywilizacji rzymskiej z łacińską świadczy, że Pan tyle wie, co zje,

 17. Yah said

  Panie Gajowy zgodnie z Pana sugestia ustosunkowuję się ale …. przeczytałem wszystkie. Jak pisze to opieram się na sadzie o tym co przeczytałem i upieram się, że w tej polskiej cywilizacji łacińskiej tkwiły już zalążki rozkładu, które doprowadziły do upadku Rzeczypospolitej.

  Problem w tym, że odnoszenie się wciąż do Konecznego uniemożliwia stworzenie naprawdę polskiej idei, nie odnoszącej się do obcych wzorców. Wyjaśniam, że wcale nie chodzi mi o cofniecie się do jakiś idei prasłowiańskich tylko do tego czym Polska była za czasów Grunwaldu i trochę wcześniej.

  Personalistyczna idea dążąca do ograniczenia roli państwa do minimum mnie osobiście przypomina to co głoszą dzisiejsi liberałowie. Zresztą to ograniczenia roli państwa do minimum i wielka waga do wolności osobistej ( szlachcic na zagrodzie …. ) nie wyszło na dobre I Rzeczypospolitej , a wyszło na dobre tym cywilizacjom, które Koneczny krytykuje, pokazując ich wyższość.

  Koneczny tworząc swoja teorie przyjął jedne błędne założenie. – że społeczeństwo polskie składa się z jednostek idealnych, co jest nierealne. Cywilizacje gromadnościowe ( tak to chyba ujął) nie idealizują społeczeństwa , bo idealne nigdy nie jest i wyżej stawiają dobro narodu , społeczności nad dobro jednostki.

  U nas, w Polsce każdy uważa się za idealnego, najważniejszego i jego zawsze musi być na wierzchu. W konsekwencji prowadzi to do braku możliwości porozumienia ( zresztą a to się zaczęło od wolnych elekcji) co wykorzystują skwapliwie nasi wrogowie zarówno wewnętrzni jak i zewnętrzni.

  Nie jestem w stanie stwierdzić kiedy to się stało, kiedy to nam wszczepiono, ale my nie potrafimy jako społeczeństwo się bronić od kilkuset lat. Czy zdarzyło się, że wygnaliśmy z Polski kogoś kto działał na szkodę Polski ?

  Zresztą wyobraźmy sobie, że cywilizacje łacińska wg. założę Konecznego wprowadza w Rosji Putin. I kto by na tym zyskał najwięcej ? Rosjanie ?

 18. Yah said

  Zresztą sam pomysł poddał mi sam Pan Gajowy pisząc kiedyś , że najbardziej zbliżony do cywilizacji łacińskiej był okres Złotego Wieku. No i właśnie czytając teoretyków ewolucji cywilizacji zauważywszy, że zawsze w okresie największego rozkwitu pojawiają się zalążki czegoś co po pewnym czasie prowadza do upadku. Oczywiście nie ja to pierwszy zauważyłem tylko Dugin, który twierdzi, że trzeba cofnąć się ciut wcześniej to czasów, kiedy tych pierwszych symptomów rozkładu jeszcze nie było.
  Oczywiście tych symptomów daleko szukać nie trzeba ( za Wiki o Złotym Wieku):

  „Mieszczaństwo było bardzo silnie zróżnicowane pod względem zamożności. Bogatsi budowali okazałe kamieniczki z podcieniami, ich dzieci uczyły się w gimnazjach humanistycznych, a nawet na zagranicznych uniwersytetach. Parający się rzemiosłem rękodzielniczym, czy drobnym handlem oraz wyrobnicy żyli w ubóstwie. Znaczną rolę w miastach odgrywali Żydzi, którzy od połowy XIV w. napłynęli falami z zachodniej Europy, gdzie okresowo występowały prześladowania. Za Kazimierza Wielkiego uzyskali oni poważne przywileje osadnicze, jakie ułatwiały im działalność gospodarczą, zwłaszcza handel i rzemiosło oraz nabywanie gruntów i nieruchomości. Żydzi pełnili funkcję pośredników pomiędzy miastem a wsią, pomiędzy szlachtą i mieszczaństwem a chłopstwem. Prowadzili karczmy, gorzelnie, handel jarmarczny i domokrążny, trudnili się lichwiarstwem (pożyczkami na procent), byli dzierżawcami i zarządcami majątków szlacheckich itp.

  Natomiast sytuacja kmieci, stosunkowo dobra na początku stulecia, pogarszała się stopniowo, wskutek narastających obciążeń pańszczyźnianych. Rosła nędza chłopów, jej wyznacznikiem były kurne chaty z drewna, chrustu i gliny, kryte słomą, oraz legowiska do spania na zapiecku. Toteż liczni chłopi uciekali z pańszczyźnianych wsi i osiedlali się w Karpatach, borach mazowieckich, a potem głównie na Ukrainie. Tam przyłączali się do buntów, wzniecanych przez Kozaków, przeciwko dworom szlacheckim i magnackim. ”

  No ale gdy cofniemy ciut wcześniej czy to będzie jeszcze cywilizacja łacińska czy …. już cywilizacja polska.?

 19. Boydar said

  Panie Yah, Pan zwyczajnie politykujesz. Czytam – „… uniemożliwia stworzenie naprawdę polskiej idei …”

  A teraz pytam – nachuj Panu dorabianie (oryg. „stworzenie”) jakichś idei do faktów. Ci ludzie nie kierowali się żadną ideą, a już na pewno nie stworzoną. Byli Polakami (jeśli nie z urodzenia to z przekonania) i mieli interes polski, a nie obrzezany.

  Jeżeli w ogóle, to do jakiejś „idei” należy powrócić, to właśnie do tej – obrzezane tak interesy jak miózgi – weg ! Wuj Adolf, sam będąc popierdolonym żydem, sformułował jednak tą ideę krótko i zrozumiale – Jude raus !!! A nasz Władysław Jan Grabski bardzo składnie opisał to w „Sadze o Jarlu Broniszu”, polecam.

  Wracając, wszystkie dodatkowe idee okażą się wtedy niepotrzebne. Na przynależne miejsce powróci Pan Bóg a Chrystus-szkoła-strzelnica zagwarantują pomyślność i bezpieczeństwo.

  Spróbuje Pan zrozumieć ?

 20. Troll Polonii said

  Nie wiem, kto to jest Bosak i pierwszy raz o nim slysze/czytam.

  W PRL- u pyskowalismy na kandydatow do rzadu przywozonych w walizkach.

  Przynajmniej bylo wiadomo, czego NIE beda robic:
  – nie beda frymarczyc polskim majatkiem narodowym
  – nie beda wyprzedawac polskich firm obcym lachudrom
  – nie beda prywatyzowac nauczania i lecznictwa.

  Obecnie dostajemy kota w worku, przewaznie zaprzanca, skoligaconego ze zlodziejami z Zachodu.

  Co takiego dobrego dla Polski zrobil Walesa ?
  Ze wprowadzil demokracje?
  Ja pierdole taka demokracje, w ktorej rzadza najemnicy zlodziei: co to za demokracja gdy mnostwo ludzi nie ma dachu nad glowa a bonzowie , za panstwowe pieniadze, ksztalca dzieci w bardzo drogich angielskich szkolach; gdzie robotnik MUSI sie zgodzic na umowy smieciowe, a kobieta nie moze miec dzieci bo musi pracowac.

  Co to za demokracja gdy interesy panstwa polskiego sa przejete przez interesy obcych panstw – a Polak nie ma nic do gadania, bo albo go ustrzela (dr. Ratajczak) albo wsadza do mamra bez powodu i wyroku na pare lat, zeby mu demokracja wywietrzala z glowy (Piskorski) albo kaza sie powiesic, bo zeby nie bylo mowy o immunitecie (Leper).

  Duda zostal wybrany, bo po pierwsze okradal uniwersytet- pobieral pieniadze a nie pracowal, a po drugie … debatowal w Knesecie w Krakowie.
  A po trzecie – ma zone z korzeniami.
  Wielkie qrwa zaslugi dla Polski!

  Polacy maja wybor ale nie sa wybredni.
  Byle pacan co unika opwiadania o polityce zagranicznej i o gospodarce kraju moze zostac wybrancem..
  Byle ciul przyciaga tlumy obietnica np. o 500+

  Jak sie Polacy nie wstydza glosowac na jalmuzne, podczas gdy obce i lokalne korporacje pelnymi garsciami czerpia z budzetu narodowego., czyli okradaja podatnika z ciezko zarobionych pieniedzy..

  Dlatego wybieramy do rzadow coraz to innego klawna, ktory juz ma zaplanowane jak bedzie sprzeniewierac panstwowe pieniadze.

  W Rosji wybieraja Putina i wiedza dlaczego: Przywrocil Rosje – Rosjanom.
  Na Filipinach wybrali Duterte bo po 40 latach pracy jako prokurator i gubernator Davao przegonil piratow, narkomanow i przestepcow z calej prowincji.

  Jak bylem na Filipinach w czasie – i po -kampanii wyborczej, bylem zdumiony: zadnej kampanii praktycznie nie bylo.
  Nie moglem zrozumiec jak wyspiarze mogli byc tak jednoglosni.
  Przeciez na kazdej niemal wyspie gadaja innym jezykiem i komunikacja jest slabsza niz w Europie a w telewizji sa same amerykanskie programy.

  A jednak, mimo ogromnej zagranicznej propagandy przeciwko niemu – wygral DUtertre .
  Bo go wszyscy znali.

  Podobnie, znowu wygral wybory dr. Mahatir w Malezji. Bo juz raz byl wybrany i sie sprawdzil.
  W Polsce holota wybiera nie tego, kto sie sprawdzil dla dobra Polski – ale tego co obiecuje, ze sie sprawdzi.
  Co takiego atrakcyjnego opowiadal PiSDuda, ze zostal wybrany??

  Dlaczego Duterte jest szanowany na Filipinach?
  Bo rozpedzil obce media, zaprzyjaznl sie z Chinami i Rosja, bo jak powiada, Rosja i Chiny traktuja Filipiny jako samodzielny suwerenny kraj i po raz pierwszy na wyspach beda budowane linie kolejowe przy pomocy Chin.
  I Duterte mial odwage odmowic zaproszenie do USA.
  Dlaczego?
  Bo USA bardzo zle potraktowako Filipiny.
  Posluchajmy tego wywiadu:

  ‘I received an invitation to the US. Will I go? No,’ Philippine’s Duterte tells RT — RT World News

  https://www.rt.com/news/478967-duterte-obama-visit-us-rt/

 21. Boydar said

  Wprawdzie łże Pan Troll jak muzułman ale tą razą zdecydowanie popieram 🙂

 22. Marek said

  W Konfederacji dzieją się dziwy.
  Wygrywa w prawyborach na urząd prezydenta RP taki Bosak przed Braunem, hehe.
  Czyli licealista przed studentem.
  Ale wszystko w normie, oba zydki, więc widać, że sanhedryn trzyma sznurki.

  Rozmowa sprzed paru dni Brauna z Jaruzelską w jej domu:
  .https://www.youtube.com/watch?v=XxvlYSAjcJ8

 23. Marucha said

  Panie Yah,
  Może Pan i czytał Konecznego, ale chyba nie za wiele zrozumiał. A mnie już się nie chce tłumaczyć…

 24. Yah said

  Panie Boydar albo Pan ściemnia albo udaje, że nie rozumie.

  To o czym Pan pisze to taki święty Graal, którego nikt nie widział, a który ma zapewnić świetlaną przyszłość Polski. Tak sobie myślę, że te bajki to opowiadają Pana lubelscy sąsiedzi 😀

  A wie Pan do czego potrzebna jest Polska Idea ? Do identyfikacji kto swój, a kto obcy? Bo to ma być polska idea, która dla obcych będzie tak obrzydliwa, że nie do przyjęcia.
  To co Pan proponuje to pierwszy lepszy obcy bez problemu czyni jako wielki patriota. Tak wiec opisane przez Pana i powielane przez innych pomysły są funta kłaków nie warte.

  Wg. Pana koncepcji jak wyjadą to przyjdzie Chrystus i zrobi porządek ? To tak nie działa. Chrystus puka cały czas. Trzeba Go tylko wpuścić, porządek zrobić samemu a wtedy …. sami sobie pójdą.

  Naród musi koncentrować wokół jakiejś idei wspólnej dla normalnej większości. Podkreślam – normalnej. Rozumie to Władymir Władymirowicz, mogliby zrozumieć i Polacy. Ta idea powinna pozwolić przetrwać we wrogim świecie, a nie być zbiorem mrzonek i pobożnych życzeń.

  A jeszcze co do Konecznego:

  Tezę o tym, że najbardziej zbliżoną do, opisywanej przez Konecznego, cywilizacji łacińskiej jest Polska Złotego Wieku uważam ( w świetle tego co wiemy o warunkach panujących wówczas w Polsce ) za błędną.

  Postawie więc inną tezę. Cywilizacje łacińską Konecznego najbardziej przypominało Królestwo Kongresowe oraz niektóre okresy PRL-u. Jednak istnienie takiej cywilizacji było możliwe tylko dlatego, że była chroniona przed wrogami zewnętrznymi przez „złą” turańska cywilizacje rosyjską, która, nie oszukujmy się traktowała Polskę jako swoista enklawę specyficznych braci Słowian.

  Zarówno w przeszłości jak i we współczesnym świecie cywilizacja łacińska samodzielnie, bez ochrony zewnętrznej nie jest w stanie samodzielnie funkcjonować, Stąd kilkakrotnie powtarzane marzenia Pana Gajowego o protektoracie.

  Tak wiec, jeśli chcemy mieć własne państwo to albo tkwimy w łacińskości skazując się na zależność od innych, albo tworzymy od nowa Polską Ideę.

  Wystarczy na dziś. Pozdrawiam

 25. Yah said

  Na koniec. Możecie Państwo mnie nie znosić za to , że nie lubię Konecznego, ale powtórzę raz jeszcze.

  Albo będzie jakaś Polska Idea jednocząca Polaków ( taką ideą mogłoby być to co dobre w PRL ), albo Polski nie będzie.

  Ponieważ większość patriotyczne nastawionych Polaków tkwi w nieprzystających do współczesności międzywojennych lub jeszcze wcześniejszych ideach Polska, co przykro mi pisać zniknie i pozostanie tylko napisem na mapie zamieszkiwanym przez kogoś zupełnie innego.

  Panowie zaś, tkwiąc uparcie w pewnych schematach przykładacie do tego rękę. No chyba , że pojawi się ktoś, kto to wszystko wywróci do góry nogami i stworzy coś o czym piszę.

 26. Marucha said

  Re 25:
  Pan, niestety, błąka się…

 27. Yah said

  Ja nie rozumiem ? Koneczny opisywał izolowane cywilizacje. Co wiedział o świecie globalnym w którym żyjemy. Odwoływanie się do Konecznego to tak jak liczenie na to że COP będzie militarnie bezpieczny bo lezy w widłach Wisły i Sanu.

  ——
  Nie opisywał „izolowanych”. Dużo miejsca poświęcił wzajemnym wpływom, czego Pan nie zauważył.
  Admin

 28. Yah said

  Trudno. Wolę się błąkać niż leźć proso w przepaść.

 29. Yah said

  Panie Gajowy nie Pan nie udaje że Pan nie rozumie. Po co Putin odwołuje się do czasów stalinowskich do Wojny Ojczyźnianej, a nie do carskiej Rosji ? Bo musi zmobilizować naród, zjednoczyć go, wygrać wybory i zabezpieczyć interesy Rosji w świecie. To jest teraz Rosyjska Idea.
  My taka mamy ? Ech szkoda gadać …. ja się błąkam ….. ja nie rozumiem ….. tragedia …..

  ————
  Ok… ale co to ma do naszej dyskusji?
  Admin

 30. Boydar said

  Tiaaaa …

  Panie Yah. Putin co miał zrobić „w celu” to już zrobił. Nie pamiętam czy osobiście, ale na pewno za Jego wiedzą i zgodą, zostało podane oficjalnie i głośno, jaki był skład „narodowościowy” różnych ekip rządzących na terytorium Związku Radzieckiego. I na obecnym etapie sprawa jest już względnie czysta. Będzie jeszcze czystsza, kiedy dobierze się do du.py sponsorom i animatorom okupacji niemieckiej, pruskiej konkretnie, za Rosji carskiej, ale to za chwilę, nie ma się gdzie śpieszyć.

  A tutaj u nas, w Polsce … No właśnie, kto powie głośno, o „narodowości” tych którzy udawali władzę ? Dalej zresztą udają.
  Pomiędzy wojnami jak nie był żyd to mason, podpięty jak nie do Londynu to do Paryża, i kto to wreszcie powie ??? Powie, Putin, i jeszcze dokumenta pokaże kto był kim naprawdę, i jeszcze nieodpłatnie udostępni odbitki w HD.
  Kto powie głośno, jak po wojnie bolszewiki z chłopa zrobili króla ? Żeby to jeszcze chłop był, a to przeważnie element z czworaków. Który nawet u siebie na wiosce na uważanie szans nie miał, bo rozum u niego to był pożyczony, i to nawet nie wiadomo od kogo. Statystycznie rzecz biorąc, bo wyjątki zdarzają się zawsze i wszędzie. A dalej tym tumanem żyd rządził, „jezioro damy tutaj”.

  Nam do głoszenia idei to jak młodej kur.wie do emerytury. Najpierw trzeba pozamiatać, i podłogę z rzygowin umyć.

 31. lewarek.pl said

  Nikt nie wiedział co powie Putin w Jerozolimie.
  Nikt nie wie co Putin powiedziałby, gdyby Duda tam był.
  Wszelkie więc chwalenie Putina i ganienie Dudy, i na odwrót, jest pozbawione sensu.

  —————
  Duda jest kawałem miękkiego chuja. „Ganić” go? Jego się powinno wypierdolić z Polski wraz z jego koszerną rodziną.
  A Putin, co by nie powiedział w Jerozolimie, w Barcelonie czy w Pizdołach Dolnych – jest i będzie prawdziwym, wielkim, mężem stanu.
  To Pańskie pisanie jest bezsensowne i daremne.
  Admin

 32. Boydar said

  Skoro Pan Gajowy tak uważa to pewnie jest. Jest też jednak (niewielkie) ale prawdopodobieństwo, że umówił się z Władymirem Władymirowiczem, że w końcu sprowokuje Rosję do wojny. Następnego dnia ogłosi kapitulację i Polska wreszcie wyjdzie na prostą. A Panu Gajowemu przyjdzie odszczekać i w Warszawie pomnik okazały postawić 🙂

 33. Marucha said

  Re 32:
  Panie Boydar – NIGDY nie miałem i nie mam problemów z odszczekiwaniem tego, com błędnie zapodał.
  Posiadam coraz rzadszą u Polaków cechę: odwagę cywilną. Nie chwalę się, bo nie ma czym… bo to powinna być normalka. Tak jak nie chwalę się, że nie kradnę.

  Natomiast nie odszczekuję tego, co napisałem jako hipotezę, przypuszczenie, supozycję.

 34. Listwa said

  @ 31 lewarek.pl

  „Wszelkie więc chwalenie Putina i ganienie Dudy, i na odwrót, jest pozbawione sensu”.

  – Panie Lewarek, co do Putina i jego ludzi, to grają oni na znacznie wyższym poziomie niż krytykująca ich masa polytykierków jest w stanie ogarnąć. Ci z Pis nie za bardzo wiedzą do czego są używani, ale są pełni zapału. A cóż mówić o reszcie? .

  Siedzcie cicho.

 35. Listwa said

  Yah

  Yah jak zwykle plecie zbokiem. Za wyplatanie koszyków się pan weź.

  „Polacy uważają się za cywilizację ( he, he, he) łacińską i dlatego te łacińskie wstawki. Sam Pan to wymyślił , czy Panu ktoś …. doradził. Zresztą to naganianie do ( wymyślonej przez Konecznego …. wie po co) cywilizacji łacińskiej robią Pana koledzy tylko w jednym celu – by nie powstała jakaś idea polskiej cywilizacji”

  – no i jeszcze nastaw pan czółko żeby ktoś popukał. Każdy naród czy społeczność żyjąca w dowolnej cywilizacji może mieć ideę łączącą ale jej też może nie mieć. Pomysły to kwestia zdolności umysłu.

  „Idea polskiej cywilizacji”
  – ale gniot

 36. Listwa said

  @ 24 Yah

  „To o czym Pan pisze to taki święty Graal, którego nikt nie widział, a który ma zapewnić świetlaną przyszłość Polski”
  – pan sie dowie co oznacza zwrot święty Graal i potem sprawdzi w Hiszpanii.

  „A wie Pan do czego potrzebna jest Polska Idea ? Do identyfikacji kto swój, a kto obcy? Bo to ma być polska idea, która dla obcych będzie tak obrzydliwa, że nie do przyjęcia”

  – i pan jest pewny że się poprawnie zidentyfikuje? Optymista z ideami.

  „Zarówno w przeszłości jak i we współczesnym świecie cywilizacja łacińska samodzielnie, bez ochrony zewnętrznej nie jest w stanie samodzielnie funkcjonować”
  – każda cywilizacja gdy nie zdoła się obronić zaginie.

  „Tak wiec, jeśli chcemy mieć własne państwo to albo tkwimy w łacińskości skazując się na zależność od innych, albo tworzymy od nowa Polską Ideę”
  – prymitywizm na kaczych łapach. .

 37. Troll Polonii said

  36
  Listwa
  Ciekawe jak sobie Listwa wyobraza przywrocenie jezyka i kultury lacinskij do programow szkolnych.
  I kto teraz moze wykladac?

 38. Boydar said

  Paaanie Troll, „… jak sobie Listwa wyobraża …”

  – Czy wiesz, Małgosiu, jak się robi małe dziewczynki ?
  – Nie, Jasiu, nie wiem
  – Dokładnie tak samo jak małe deseczki …

  Z trollowym dylematem sprawa masię bardzo podobnie.

 39. revers said

  O przepraszam bo ostatnio plemnieni laciniaki z amazonii na granicy Peru i Brazyli wziély sie na pisanie encyklopedii ludowego zielarstwa i leczenia.

  Europejskie mnichy od kanonow wiary i leczenia dawno zapomnialy cudowne wlasciwosci lecznicze niektorych naturalnych roslin i skladnikow chemicznych, lub sprzedaly swoja wiedze koncernom z IG Farben.

  Wracajac do tematu, a czy palestynczycy byli obecni na tej hucpie? I nie kazdy prezdent potrafii podniesc z ziemii czapke wojskowa zolnierza kompanii honorowej resztek wojska palestynskiego, ograniczonego do kompanii honorowej.

  Zreszta podobna sytuacje mozna zauwazyc w rp, jest jeszcze jako tako utrzymana honorowa kompania i reprezentacyjna, a poza tym zbieranina zoladactwa, najemnikow, innych udaczniakow mistrzow wojen na konsole pc, ostatnio smartow, gierek strzelanek.

 40. Listwa said

  @ 37 Troll Polonii

  Myślę, że jak Trole z okolicy się zlecą to coś wymyślą.

  Pamiętajcie tylko że cywilizacja łacińska może być też w kraju który posługuje sie arabskim czy suahili.
  Europa jest czy była łacińska przy różnych językach np Hiszpania była ale i Francja była. Polska też.
  Nadal bardzo dużo jest w Europie cywilizacji łacińskiej i jest ona atakowana przez nachodźców oraz bywalców od dawna. .

  ——-
  Charakterystyczne jest, że cywilizację łacińską atakuje się za czyny jej wrogów.
  Admin

Sorry, the comment form is closed at this time.