Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Oswobodzenie KL Auschwitz

Posted by Marucha w dniu 2020-01-25 (Sobota)

Siedemdziesiąt pięć lat temu, kiedy 27 stycznia 1945 roku do obozów Auschwitz-Birkenau-Monowitz wkroczyli żołnierze Armii Czerwonej, pozostało w nich tylko około 7000 chorych i wycieńczonych więźniów (mężczyzn, kobiet oraz w tej liczbie 750 dzieci i młodocianych).

Nie byli oni w stanie w większości uczestniczyć we wcześniejszym pieszym marszu ewakuacyjnym, zwanym Marszem Śmierci, który prowadził głównie do Wodzisławia Śląskiego przez Brzeszcze, Pszczynę i Jastrzębie Zdrój. Odnoga tej trasy wiodła też przez Żory.

W dniu 27 stycznia 1945 roku wkroczyli do Oświęcimia żołnierze 60. Armii Pierwszego Frontu Ukraińskiego, którzy pojawili się we wschodniej części Oświęcimia, na terenie podobozu KL Auschwitz III-Monowitz. [Zdaniem kretyna Schetyny, Front Ukraiński to byli Ukraińcy… – admin]

Obóz macierzysty Auschwitz I oraz obóz Auschwitz II-Birkenau wyzwolili kilka godzin później około godziny 15-stej. Opór cofających się oddziałów niemieckich napotkali jedynie przy pierwszych z tych obozów w Monowicach.

Więźniowie witali żołnierzy Armii Czerwonej jak autentycznych wyzwolicieli. Paradoks historii polegał jednak na tym, że żołnierze sowieccy będący formalnie przedstawicielami totalitaryzmu stalinowskiego wyzwolili więźniów totalitaryzmu hitlerowskiego.

Około 500 więźniów żołnierze sowieccy wyzwolili przed 27 stycznia 1945 roku i wkrótce potem w podobozach KL Auschwitz: Starej Kuźni, Blachowni Śląskiej, Świętochłowicach, Wesołej, Libiążu, Jawiszowicach i w Jaworznie.

W obozie macierzystym w Oświęcimiu i w drugiej jego części Birkenau znaleziono około 600 zwłok więźniów zastrzelonych oraz zmarłych z wycieńczenia w czasie wycofywania się esesmanów z tych terenów.

Ocaleni więźniowie, będący we względnie dobrym stanie fizycznym opuszczali obóz i wracali w swoje rodzinne strony. Dla pozostałych zorganizowano pomoc medyczną na terenie wyzwolonego obozu. Do szpitala trafiło ponad 4500 byłych więźniów z wielu państw, w większości Żydów. Wśród leczonych było także ponad 200 dzieci do 15 lat.

Większość hospitalizowanych w ciągu czterech miesięcy opuściła sowieckie szpitale polowe i szpital Polskiego Czerwonego Krzyża, zorganizowany na terenie byłego obozu macierzystego w Oświęcimiu.

W działaniach wojennych, mających na celu wyzwolenie KL Auschwitz i miasta Oświęcimia, poległo lub zmarło z odniesionych ran 231 żołnierzy sowieckich. Ich szczątki po wojnie ekshumowano z terenów gromad Rajsko, Polanka Wielka, Grojec, Dwory, Brzezinka, Babice, gminy Osiek oraz miasta Oświęcimia. W 1948 roku pochowani zostali w zbiorowej mogile na cmentarzu parafialnym w Oświęcimiu.

Obecnie trwają przygotowania do uroczystości upamiętniających 75. rocznicę wyzwolenia KL Auschwitz-Birkenau, nad którym patronat objął Prezydent RP Andrzej Duda.

dr Adam Cyra
Autor jest emerytowanym pracownikiem Państwowego Muzeum KL Auschwitz-Birkeanu

http://mysl-polska.pl

Komentarzy 12 to “Oswobodzenie KL Auschwitz”

 1. JARNO said

  pierwszy raz mi się zdarza aby się ‚czepiać’ publikacji mysl-polska.
  .
  ALE MUSZEM,
  .
  tym bardziej, że autorem jest były etatowy pracownik Muzeum Oświęcimskiego czyli podwładny Glińskiego.
  .
  CZŁOWIEK !! który spędził jakiś czas jako więzień KZL Auschwitz,nie został ‚zakwalifikowany’ przez NAZISTÓW do marszu później zwanym ‚marszem śmierci’ w chwili uwolnienia ma czas na zastanawianie się, że uwolnienie zawdzięcza „reżimowi totalitarnemu”.
  .
  QRWA gdzie my jesteśmy!!! >>ta propaganda ‚by POLIN” pod patronatem post1989 ‚elit’ wszelakiej maści, ‚zainstalowanych’ prze Jewish Deep State……brak mi słów.

 2. plausi said

  Wymienieni w poniższym linku

  https://marucha.wordpress.com/2020/01/17/warszawa-obchodzi-75-rocznice-wyzwolenia/#comment-877723

  zasłużeni urzędnicy sowieccy: Jenoch Gierszonowicz Ijegoda i Naftali Aronowicz Frenkiel są odpowiedzialni za organizację tzw. łagrów, sowieckich obozów koncentracyjnych, w których wyginęło, w których właściwie wymordowano miliony mieszkańców ZSRR. Jedynie w rejonie kompleksu sowieckich obozów koncentracyjnych (łagrów) Kołymy/Magadanu wymordowano w ten sposób ok 2 milionów ludzi.

  Na długo przed nazistami wykalkulowali oni i przejęli to w swych planach, że powierzonych ich opiece ludzi należy

  1. zamordować pracą, bez jakichkolwiek brutalnych aktów mordu, choć te też się zdarzały, acz nie były podstawą koncepcji wyniszczenia pracą

  2. siłę roboczą dostarczona do ich obozów koncentracyjnych (łagrów) należy zużyć w ciągu trzech miesięcy, tzn. zakończyć jej życie, aby stworzyć miejsce dla następnych.

  Organizatorzy lagrów w III Rzeszy sięgnęli po te doświadczenia żydowskich kolegów, i wyznaczyli podobne zasady działania obozu koncentracyjnego (łagru):

  1. zamordować pracą

  2. czas życia siły roboczej ograniczyć do trzech miesięcy.

  Można podejrzewać, że niemieccy naziści kooperowali z żydowskimi kadrami ZSRR na wielu polach, nie tylko przy napadzie an Polskę.

  Nie jest to rzeczą zbyt znaną, ale słynny urzędnik niemiecki Eichmann planował pierwotnie wysiedlenie żydów na Madagaskar, ale władze III Rzeszy zostały być może wezwane, aby nie certoliły się tylko zabrały do roboty, i tak doszło do konferencji Wannsee.

  Nie bez politowania przychodzi nam patrzeć na zupełnie zdurniałe elementy żydowskie, wytresowane przez przemysł holokaustu, które są przekonane, że to nie samo żydostwo skazało ich krewnych na likwidację przez nazistów, bogato zresztą finansowanych przez żydowski kapitał.

 3. lewarek.pl said

  1.
  I co Pana tak dziwi? Nie zna Pan historii? Nie wie Pan, że system komunistyczny był systemem totalitarnym, a pod rządami Stalina był totalitarny „do kwadratu”? W PRLu tego nie wolno było mówić, ale teraz już można. Obudź się Pan, PRL skończył się 30 lat temu.

  [Zdaniem kretyna Schetyny, Front Ukraiński to byli Ukraińcy… – admin]
  Jest gorzej – to powiedział Komorowski i to w czasie, gdy był urzędującym prezydentem RP. Z wykształcenia historyk.

  ——————
  Totalitarny system to jest dopiero teraz.
  Admin

 4. Leo said

  Ad. 3 Panie Lewarku, nie jestem świadom zagrożeń, które dotykały normalnych ludzi w PRLu a których nie ma już dzisiaj. Część tylko ma inne formy, jak „samobójstwo” Leppera i wielu innych. Treść ta sama. Jestem za to świadom wielu rzeczy, których mi dzisiaj nie wolno mówić czy robić, na które „totalitarna” władza PRLu uwagi nie zwracała. W mojej ocenie totalitaryzm panuje także i dzisiaj, pierdnąć nie można bez pozwolenia urzędnika.

 5. Troll Polonii said

  3
  Lewarek

  Widac, ze ‚totalitaryzm’ niejedno ma imie. W czasach sowieckich totalitaryzm odbudowywal kraje po hitlerowskiej (totalitarnej) wojnie.

  Obecny system totalitarny USA niszczy , bombarduje suwerenne panstwa, ktore ‚totalitaryzm’ ruski i chinski komunizm (tez totalitarny) probuje odbudowac i przywrocic wolnosc zniewolonym narodom.

  Pytanie osobiste do Lewarka:
  Ile suwerennych panstw zniszczyl totalitaryzm Churchilla?
  I czemu tak trudno wyjakac choc jedno zdanie o totalitaryzmie Reagana, Busha, Clintona, Obamy a teraz Trumpa?
  I o amerykanskich lagrach i wiezieniach w:
  Polsce
  Afganistanie
  Iraku
  USA
  Guantanamo …i torturowanie niewinnych ludzi zgarnietych z lapanek po swiecie.

  Lewarek ma jakies powody?

 6. myst said

  A bestie wciąż krocza wśród nas, mimo Staro Testamentowego Boha JHVH nakazującego zniszczyć te zaraze, mimo katolickich chrześcijańskich Papieży mówiących o tej zarazie rodu człowieczego.

  Czerwone Bestie Azjaci Rosjanie pod zarządem żydowskim. Ponad 100 lat rzezni walonek i onuc nad słowiańskimi i germańskimi narodami, niewylaczajac wewnętrznej rzezi prawosławnych i białych Rosjan.

  Ponad 100 000 000 zamordowanych w przeciągu zaledwie 20 wieku. To jest Holokaust ! Żydów przeklętych czarcich synów i corki padlo niewiele ponad 200 000, i to w większości z brudu, od Tyfusu, rzeżączki i Kily.

  Czerwona Zaraza Jak naprawdę wyglądało wyzwolenie Polski ? Dariusz Kaliński, ustępy;

  Czekamy ciebie, czerwona zarazo, byś wybawiła nas od czarnej śmierci, byś nam Kraj przedtem rozdarłszy na ćwierci, była zbawieniem witanym z odrazą. Czekamy ciebie, ty potęgo tłumu zbydlęciałego pod twych rządów knutem czekamy ciebie, byś nas zgniotła butem swego zalewu i haseł poszumu. Czekamy ciebie, ty odwieczny wrogu, morderco krwawy tłumu naszych braci, czekamy ciebie, nie żeby zapłacić, lecz chlebem witać na rodzinnym progu. Żebyś ty wiedział nienawistny zbawco, jakiej ci śmierci życzymy w podzięce i jak bezsilnie zaciskamy ręce pomocy prosząc, podstępny oprawco. Józef Szczepański, Czerwona zaraza, 1944 rok.

  PRAWDZIWE OBLICZE SOWIECKIEGO WYZWOLENIA

  Kwiaty, poczęstunek, radosne okrzyki tak Polacy witali czerwonoarmistów po ucieczce Niemców. Wielu rodakom wydawało się wtedy, że to rzeczywiste wyzwolenie. Wiara w to, że Sowieci to nasi sojusznicy, trwała jednak krótko. Czerwoni zamiast wolności przynieśli bowiem nowy ucisk. Symboliczne już kradzieże zegarków były tylko kroplą w morzu bandytyzmu. Grabieże ubrań, inwentarza, alkoholu do tego Polacy musieli przywyknąć. Nie sposób jednak było pogodzić się z cierpieniem zgwałconych żon, matek, córek i sióstr. Morderstwami w iście NKWD-owskim stylu. Represjami na żołnierzach podziemia niepodległościowego. Zsyłkami do łagrów, które często kończyły się śmiercią już w drodze. Pijaństwem, które skutkowało brakiem jakichkolwiek zahamowani To, czego nie zniszczyli i nie wywieźli Niemcy, wzięli sobie Sowieci. Tysiące kilometrów linii kolejowych, elektrycznych, telefonicznych. Ogromne ilości surowców, środków transportu, płodów rolnych, bydła, trzody chlewnej Straty na ziemiach odzyskanych dochodzące do 54 miliardów dzisiejszych dolarów. Obszar państwa zmniejszony z 390 tysięcy do nieco ponad 312 tysięcy km². Liczba ofiar śmiertelnych szacowana na 50 tysięcy.

  Pozostawili po sobie puste hale produkcyjne, ogołocone gospodarstwa rolne i zdewastowane budynki mieszkalne. W schyłkowym okresie drugiej wojny światowej przelewająca się przez nasz kraj w swoim wyzwoleńczym pochodzie Armia Czerwona dopełniła ruiny polskich miast i wsi. Bo to, czego nie zdążył zniszczyć niemiecki okupant, w większości rozgrabił i wywiózł sowiecki sojusznik. Infrastrukturą przemysłową na terenie przedwojennej Polski oraz na tzw. ziemiach odzyskanych żywo interesował się sam Józef Stalin.

  On też podpisywał wszelkie rozporządzenia dotyczące demontażu konkretnych zakładów czy wywozu surowców. W jego mniemaniu nie była to grabież, ale materialna rekompensata za zniszczenia dokonane przez Niemców w Związku Sowieckim. Fakt, że niemieckie szubrawstwa rekompensował sobie w Polsce, niespecjalnie go raził. Pretekst brzmiał prosto i bezczelnie. Przemysł działał na korzyść gospodarki wojennej III Rzeszy, należało go więc przejąć.

  Oczywiście w warunkach wojny totalnej trud- no byłoby znaleźć jakąś gałąź niemieckiej gospodarki, która nie wspomagała nazistowskiego wysiłku wojennego. Sowiecki wódz nie brał rzecz jasna pod uwagę interesów Polski. Nie obchodziło go też, jak ogromne straty materialne poniósł nasz kraj w wyniku wojny. A już zupełnie nie przejmował się formalnościami. Choć- by prostym faktem, że z prawnego punktu widzenia wszelkie niemieckie inwestycje poczynione na okupowanym terytorium II RP (w dużej części naszym kosztem!) należały do Polski.

  Moją mamę, z powodu niesionej przez nią na rękach czternastomiesięcznej córki, krasnoarmiejcy zostawili w spokoju; moja szesnastoletnia siostra nie miała tyle szczęścia. Kiedy pierwszy Rosjanin gwałcił ją w baraku przy Wielkiej Alei, musieliśmy potulnie czekać na podwórzu. Nieco dalej pokazał się następny mołodiec. Dobiegałem wówczas ośmiu lat i patrzyłem na wszystko rozszerzonymi z przerażenia oczami..

  Jeden z oprawców, Paul (Pol) Bagriansky, tak zapamiętał okropieństwa, do jakich dopuszczali się jego towarzysze: Na małej polance w lesie leżały półkolem ciała sześciu kobiet w różnym wieku i dwóch mężczyzn. Ciała były rozebrane i położone na plecach. Padało na nie światło księżyca. Jeden po drugim partyzanci strzelali trupom między nogi. Gdy kule dosięgały nerwów, trupy reagowały jak żywe.

  Drgały i wykrzywiały się przez kilka sekund. Trupy kobiet reagowały w bardziej gwałtowny sposób niż mężczyzn. Wszyscy partyzanci z tego oddziału brali udział w tej okrutnej zabawie, śmiejąc się w dzikim szaleństwie 8. [ ] Sytuacja w powiecie stołpeckim była o tyle specyficzna, że Sowieci dysponowali tam przygniatającą przewagą w stosunku do Polaków.

  Oddział AK stworzono dopiero w porozumieniu z Sowietami, sugerując, że jednostka będzie miała charakter komunistyczny. Jego dowódcą został podporucznik Kacper. Legendarny Łupaszka często dawał Sowietom popalić. Kiedy Sowieci zorientowali się, że wyprowadzono ich w pole, zapadła decyzja o rozbiciu polskiej formacji.

  1 grudnia 1943 roku na rozmowy o dalszej współpracy do dowództwa iwienieckiej strefy partyzanckiej udali się: nowy dowódca oddziału AK major Wacław Pełka Wacław, podporucznik Miłaszewski oraz grupa oficerów. Wszyscy zostali aresztowani. Zarzucono im kontrrewolucyjną działalność antysowiecką 14.

  W tym samym czasie obozowisko polskiego oddziału zostało otoczone, a żołnierze rozbrojeni. Pięciu żołnierzy, z majorem Pełką i podporucznikiem Miłaszewskim, przewieziono potem do Moskwy. Reszta kadry dowódczej, około 50 osób, została rozstrzelana. Małej grupie partyzantów, z porucznikiem Adolfem Pilchem Górą, Doliną na czele, udało się ujść. Połączyli się oni ze szwadronem kawalerii. Polacy w odwecie przystąpili do rozbrajania Sowietów.

  W ciągu 24 godzin aresztowano około 70 komunistycznych partyzantów, zdobywając broń i wiele cennych dokumentów, w tym cytowany wyżej rozkaz.

  Akcja przeciwko polskim partyzantom w Stołpeckiem doprowadziła do otwartej wojny, prowadzonej w cieniu wielkiego konfliktu niemiecko-sowieckiego.

  Od grudnia 1943 roku do czerwca 1944 roku polscy partyzanci zlikwidowali około 600 komunistów i konfidentów. W odwecie Sowieci, stosując zasadę zbiorowej odpowiedzialności, spacyfikowali kilka polskich miejscowości, w tym m.in. miasteczko Kamień, które 14 maja 1944 roku prawie w całości spalili.

  Zginęło 14 żołnierzy AK, 23 zostało rannych. Ponadto napastnicy zamordowali około 20 cywili. Niektóre ciała poćwiartowali i wrzucili w ogień. Ocenia się, że na Nowogródczyźnie poległo około 500 członków polskiego podziemia. Podobne straty nasz ruch oporu poniósł na Wileńszczyźnie.

  Śmierć poniosło również około 500 polskich cywili. Stanisław Jasiukowicz, działacz Narodowej Demokracji, skazany w Procesie Szesnastu w Moskwie.

 7. mate29 said

  Mnie intryguje przemówienie wiceprezydent USA Mike Pence, powiedział on : „Naziści nadali polskiemu miastu niemiecką nazwę Miasto, w którym to się dokonało, to Oświęcim ” . Co to znaczy ? Czy od teraz nie można używać nazwy miasta Auschwitz ?

 8. plausi said

  Ani się obejrzeliśmy

  a tu MWF organizuje nam kolejny przemysł:

  https://marucha.wordpress.com/2020/01/25/soros-wietrzy-spisek-facebooka-i-trumpa/#comment-878477

  Szanowni Państwo, jest rzeczą nie do wyobrażenia, że Niemcy w roku 1933 z 6 milionami bezrobotnych, po uwzględnieniu członków rodzin, rodziny bezrobotnych musiały stanowić 20-25% społeczeństwa, a ci co mieli pracę, też często musieli cienko prząść, a więc jest rzeczą nie do wyobrażenia, że takie społeczeństwo, ci Niemcy, byłoby w stanie doprowadzić do wojny i na dodatek światowej. A więc skończmy wreszcie z tym odwiecznym zabobonem. Co takie biedne społeczeństwo było w stanie o własnych siłach, to pokazali Polacy w 1939. roku, zresztą też inspirowani przez obce mocarstwa.

  A więc proszę przyjąć do wiadomości jako próbę wyjaśnienia wzrostu nazizmu, że było to możliwe jedynie dzięki inspiracji i finansowemu wsparciu Z ZEWNĄTRZ. To ZEWNĄTRZ związało nierozerwalnie Niemcy ok. 1930. roku z MWF za pośrednictwem banku BIS w Bazylei. Ten bank pozwalał Niemcom (III Rzeszy) do ostatniego dnia wojny, płacić procenty „zagranicznym inwestorom”, którzy zaangażowali swój kapitał w budowę nazistowskiej III Rzeszy, dobrze byłoby tu postawić pytanie, kim byli ci „zagraniczni inwestorzy” ? Są wskazówki na to, że właśnie ci „zagraniczni inwestorzy”, których reprezentuje ten sympatyczny pan:

  https://www.youtube.com/watch?v=2JlqE5UYsa8

  Jak się i kto organizuje wojny, wskazuje naszym zdaniem przykład wojny secesyjnej:

  https://marucha.wordpress.com/2020/01/23/pierwszy-bail-in-w-polsce-bank-ukradl-80-mln-zlotych/#comment-878072

  Pomawiać Niemców o organizację WWII jest tak, jak pomawiać nas i podobnie oczarowanych wdziękiem „patriotycznej dobrej zmiany” o antypolskie ekscesy organizowane przez „dobrą zmianę” lub innych członków PO.PiSu demokracji. My nie mamy z tymi ekscesami i zdradą nic wspólnego i nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za to wobec przyszłych pokoleń, wręcz przeciwnie staramy się zwalczać te przestępcze kręgi i to od wielu, wielu lat.

  Naturalnie wśród Niemców w owych czasach było niemało, chyba nawet większość, która chętnie zaakceptowała obiecanki nazistów, ale przypomnę tu miliony Polaków, którzy równie bezmyślnie i z takich samych przyczyn zaakceptowali obiecanki podobnych kanalii:

  https://pppolsku.wordpress.com/2016/08/06/kolonia-usa/

  Najpierw więc uderzmy się w piersi i potem pomyślmy, jeśli możliwe to racjonalnie.

  Propaganda, nie będę wyjaśniał czyja, bo może się czytelnicy domyślą, zadbała o to, by wskazać nam kozła, to są Niemcy, i należy to do kanonu „przemysłu holokaustu” i podobnych, tak jak kanon 6 milionów obowiązuje pod groźbą kary każdego w tym i innych krajach EU. Zadaniem obu tych kanonów jest ukrycie przed nami nie tylko prawdy ale i faktów, jak choćby o organizacji „przemysłu holokaustu”, ten został już zorganizowany, w swej fazie surowcowej, przez administrację żydowską w czasach WWII jak wiedzą bardziej oczytani:

  https://pppolsku.wordpress.com/2016/08/07/slowni/#HoloSamo

  Moi rodacy mogą stwierdzić, ale Niemcom się o wiele lepiej powodzi jak nam. I tu mają rację, są przynajmniej cztery tego powody, że żydostwo nie zrealizowało na nich fantazyjnego planu Morgenthau, jedynie pewne elementy zostały zrealizowane:

  https://en.wikipedia.org/wiki/Morgenthau_Plan
  Te powody to:

  1. Niemcy stały się przedpolem antysowieckim

  2. Niemcy dysponowali niebywale rozwiniętymi technologiami, które „zagraniczni inwestorzy” w żadnym razie nie chcieli zmarnować, rekwizycja patentów i sił fachowych pozwoliła wykorzystać jedynie skromną część tych zasobów

  3. Niemcy, podobnie jak Francuzi w wojnach napoleoński, zrabowali tyle dóbr w podbitych krajach, m.in. w Polsce, że byłoby marnotrawstwem ich nie wykorzystać.

  4. Niemcy przeszły pod okupację USA, W.Brytanii i Francji, które tam założyły swe bazy wypadowe, do dziś są USA i W.Brytania okupantami, a bazy w RFN są podstawą licznych operacji na terenie BW.

  Mamy nadzieję, że na pierwszy rzut dostarczyliśmy dosyć materiału do refleksji. Prosimy jednak przeczytać ze zrozumieniem zanim zostaniemy przez niektórych odsądzeni od czci i wiary.

 9. Boydar said

  Nie płaczcie, Plausi, chłopaki nie płaczą; posłuchajcie poety

  .https://www.youtube.com/watch?v=HZ8qBioPlHE

  I zrozumcie, Niemcy nie zdały egzaminu na Człowieka ! Może to i nie wasza wina, może zadania były za trudne. Dla was jedyna nadzieja to Pan Nyndr0 i Jego buddyzm, tam mają w agendzie reinkarnację i ogólnie noch einmal. Musicie tylko Pana Boga przekonać żeby zmienił zasady ogólne.
  Jak już będziecie tam na górze, pokażcie klamrę od pasa po dziadku. Zawsze to jednak coś.

 10. plausi said

  Pan nie uwzględnił naszej prośby

  panie 9, Boydar

  „Prosimy jednak przeczytać ze zrozumieniem ”

  My wiemy, że ciężko się otrząsnąć, a cóż dopiero wyprzeć, banialuk, których tak pilnie się człek nauczył w szkole, aby dostać piątkę czy jedynkę, panie Boydar, ale takie jest zadanie systemu szkolnego, aby zaśmiecić głowiny dzieci wydanych na pastwę losu, wszelkimi bzdurami, i to od czasu Komisji Edukacji Narodowej:

  https://www.polishclub.org/2014/08/26/dr-jerzy-jaskowski-tajne-akta-cia-a-edukacja-z-cyklu-polska-istnieje-formalnie/

  ale w Pana wieku powinno się być w stanie „przeczytać ze zrozumieniem” a nawet pomyśleć.

  Nie mamy do Pana żalu, bo sami musieliśmy przejść ten proces i wiemy, że nie jest łatwy, ale jesteśmy optymistyczni, że i Panu się to kiedyś uda, tylko cierpliwość i praca nad sobą może tu pomóc.

  Ratuje Pan swe wyniesione ze szkoły poglądy różnymi insynuacjami pod naszym adresem, to nie jest ładnie, bo Pan przecie o nas prawie nic nie wie. Chamfort by powiedział: „Pluje do miski, aby zrazić innych.”, ale my myślimy, że usiłuje Pan tylko ratować swe wyobrażenie o świecie, aby mieć spokój i przekonanie, że ma Pan jak zawsze rację.

 11. JARNO said

  a na zachodzie piszą-dzisiaj:
  Eisenhower’s Death Camps> https://www.paulcraigroberts.org/2020/01/20/eisenhowers-death-camps/
  czy –
  Hitler’s War Crimes vs. Those of Churchill & the Americans
  https://www.paulcraigroberts.org/2019/12/02/hitlers-war-crimes-vs-those-of-churchill-the-americans/
  i tą pozycję szczególnie -recenzja cyklu Ron’a Unz’a>>
  II” http://www.unz.com/runz/american-pravda-understanding-world-war-ii/
  a to pozwoli nam uświadomić sobie jaka mizerią jest ‚polityka historyczna’ jaką zajmują się ‚post1989 ‚elity’
  i drobne przyklady:
  -reakcja polskiego MSZ (vice-minister) sukcesy polskiej dyplomacji to>
  – niewyjechanie Adriana Maliniaka w Yad Vashem, oraz
  -Putin nie ‚zaatakował’ Polski ‚dzięki działaniom’ polskiej dyplomacji
  no i Prezes Tysiąclecia zabrał głos:
  – w 1939 Stalin zaatakował Polskę, ograbił ją, ect
  .

 12. revers said

  No tak oswobodzili rosjanie Auswchitz ze teraz komediant Zelenski z Budyniem ustalili ze to rosjanie winni sa holocaustu

  https://www.stalkerzone.org/zelensky-accused-the-ussr-of-unleashing-world-war-ii-and-the-holocaust/?fbclid=IwAR1Gb5Kxf0w-DoRDBtsWIknUtzvUuwJVjIJfmpC2TOeu8en_765WZe8bPfs

  Czyli lista krajow europy wschodnich z haraczem holocaustu powieksza sie, bedzie co doic na nastepne 1000 lat, a nawet wymazac z map swiata , pod jakies eufemistyczne „miedzymorze” lub wprost Wielka Chazarie po Ural, a moze i Wladywostok i Bilgograd nad Amurem.

Sorry, the comment form is closed at this time.