Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Piłsudski w Poznaniu?

Posted by Marucha w dniu 2020-01-25 (Sobota)

Pisanie na nowo naszej rodzimej historii nabiera coraz większego rozmachu. W kontekście powyższego nie powinno dziwić, że duchowi spadkobiercy sanacji, w ramach wali z kultem jednostki, planują postawić w centrum Poznania pomnik Piłsudskiego.

Związki „marszałka” z przedwojennym Poznaniem cechowały się daleko posuniętą wzajemnością. Ziuk, głęboko zakorzeniony w prowincjonalnej mentalności kresowej, Wielkopolan nie rozumiał i im nie ufał. Powszechną opinię przedwojennych poznańczyków o wąsatym brygadierze najlepiej zaś oddają słowa Dmowskiego (skądinąd poznańczyka przyszywanego): „Nie rozumie Polski, jest kombinacją starego romantyka polskiego z bolszewikiem moskiewskim. Otrzymawszy posadę Boga od jołopów, którzy go otaczają, usiłuje być większym, niż go Pan Bóg stworzył”.

Powszechnienie znana jest anegdotka z wizyty jaką w latach trzydziestych Piłsudski złożył w Poznaniu. Tłum skandował wówczas w kierunku karocy w której jechał marszałek: „Niech żyje Józef! Niech żyje Józef!’”. Gdy Ziuk wstał, by podziękować, ten sam tłum ryknął na całego „Ale Haller! Ale Haller!”.

Gdyby cała kwestia ograniczała się do dykteryjek sprzed stulecia można by na nią swobodnie przymknąć oko. Niestety Piłsudski zapisał się naszej historii z zdecydowanie bardziej konkretny i zdecydowanie bardziej ponury sposób.

12 maja 1926 roku, wpierany przez grupę wojskowych postanowił zdeptać demokracje i przeprowadzić zamach stanu. Przewrót majowy (bo pod taka nazwą wydarzenia z roku 1926 przeszły do historii) kosztował życie 215 żołnierzy i 164 cywilów. To jednak dopiero początek ofiar, które obciążają rachunek Piłsudskiego i jego wojskowej junty.

Okres sanacyjnej dyktatury cechowały bezwzględne prześladowania opozycji. W nocy z 9 na 10 września 1930 r. na polecenie ministra spraw wewnętrznych gen. Felicjana Sławoja Składkowskiego, bez nakazu sądowego, żandarmeria wojskowa i policja aresztowały 19 przywódców opozycji i byłych posłów, w tym Wincentego Witosa. Listę aresztowanych osobiście zatwierdził Piłsudski. Doszło do kuriozalnego „procesu brzeskiego”, na skutek którego część przywódców demokratycznej opozycji została zmuszona do emigracji.

Tyle „szczęścia” nie mieli generałowie Włodzimierz Zagórski i Tadeusz Rozwadowski. Ten pierwszy, jako dawny oficer wywiadu Cesarsko-Królewskiej Armii oraz dowódca 3. pułku piechoty II Brygady Legionów miał nieszczęście być posiadaczem niewygodnej wiedzy o Piłsudskim. Uwięziony po zamachu majowym opuścił areszt 6 sierpnia 1927 r. Został odebrany z więzienia przez adiutanta marszałka Piłsudskiego, kapitana Lucjana Miładowskiego po czym w tajemniczy sposób zaginął.

Generał Rozwadowski miał natomiast nieszczęście wygrać bitwę warszawską, czego samozwańczy marszałek nie wybaczył mu do końca życia. Podobnie jak Zagórski został aresztowany po zamachu majowym. Więziony był aż do maja 1927 r., i to pomimo decyzji Wojskowego Sądu Okręgowego nr 1, który w październiku 1926 r. orzekł, że generał jest niewinny i nie ma żadnych podstaw, aby dalej przebywał w areszcie. W wiezieniu Rozwadowski zapadł na tajemniczą chorobę i zmarł niespodziewanie 18 października 1928 r. Sanacyjna władza zabroniła przeprowadzenia sekcji zwłok generała.

Jednak nie tylko polityczni oponenci i osobiści rywale „marszałka” mogli czuć się zagrożeni. Mało znanym epizodem naszej międzywojennej historii są strajki chłopskie, które miały miejsce w latach trzydziestych. Wielki kryzys ekonomiczny szybko dotarł na polską prowincję. Pogłębił ubóstwo polskiej wsi doprowadzając część chłopów do skrajnej nędzy. Junta piłsudczyków na każdy przejaw społecznego sprzeciwu reagowała przemocą. Podczas krwawo tłumionych strajków chłopskich w latach 1932-37 zginęło od 107 do 117 osób. Jak więc widzimy Ziuk i jego kompani mają na sumieniu całkiem sporo paskudnych historii.

Odrębną sprawą jest jednak krytyczna ocena stylu sprawowania władzy przez wojskową juntę Piłsudskiego a odrębną ocena skutków tych rządów. A były to skutki z wszech miar tragiczne. Kilkanaście lat kolesiowsko-etatystycznych rządów sanacji oznaczało dla Polski gospodarczy zastój. Polska wieś była biedna i zacofana, kultura rolna rozwijała się powoli, plagą był analfabetyzm. Gospodarka była anachroniczna a struktura własnościowa handlu niekorzystna. Przespaliśmy lata trzydzieste. Bezpośrednią tego konsekwencją była klęska wrześniowa i upadek rządzonej przez piłsudczyków Polski.

Na temat Piłsudskiego do tej pory funkcjonuje wiele mitów, skutecznie podsycanych przez jego ideowych spadkobierców. Na przykład, że „dał nam niepodległość”. Tymczasem ostatni rok Wielkiej Wojny Piłsudski spędził uwięziony w Magdeburgu, więc jego wpływ na kluczowe wydarzania tego okresu był żaden. Zwolniony przez Niemców po przybyciu do Warszawy otrzymał władzę z rąk Rady Regencyjnej.

Apologeci „marszałka” często podkreślają też jego rolę podczas bitwy warszawskiej. W istocie jedyną zasługa Piłsudskiego było złożenie dymisji, co umożliwiło przejęcie dowodzenia przez bardziej kompetentnych oficerów, szczególnie przez wspomnianego wcześniej gen. Rozwadowskiego. I tak dalej, i tak dalej…

Zatem czy Józef Piłsudski zasługuje na naszą pamięć? Z pewnością tak. Jako zły przykład. Warchoł, który być może nawet i chciał dobrze, jednak per saldo doprowadził do tragedii. Pamiętajmy o Piłsudskim, choćby po to by wystrzegać się kolejnych „Piłsudskich”. Jednak pomników mu nie stawiajmy. Nie zasłużył na nie.

Piłsudski na Kaszance - Wojciech Kossak

Wojciech Kossak – Piłsudski na Kaszance

Przemysław Piasta
24.01.2020
http://mysl-polska.pl

Komentarze 24 to “Piłsudski w Poznaniu?”

 1. Boydar said

  Jaki frymuśny artykuł … Mamy wiedzieć z niego, że Ziuk kaputt, tak jak i wuj Adolf, dawno zresztą (Bóg tak chciał), a to są tylko akademickie rozważania „historyków” (czyli piszących niestworzone historie). Ku zadumie i refleksji, ale nic ponadto !

  Mam inne spostrzeżenia i doświadczenia. Tamto, było smutnym acz ewidentnym epizodem, zdecydowanie większej całości. W której jeszcze niestety NADAL tkwimy.

 2. Kwal said

  Brakuje informacji w artykule, że jego prawdziwe nazwisko to Selman..wyjaśniało by jego działania przeciwko Wolnej Polsce w Polsce międzywojennej…

 3. kojak said

  Postawienie pomnika temu odrazajacemu bydlakowi ,gnojowi i zwyczajnemu zbrodniarzowi jest SKANDALE M ! Pilsudski to jedna z najwiekszych kanali w histori Polski W pierwszej kolejnosci nalezaloby wyrzucuic trumne tego bandziora i mordercy z Wawelu ! Zreszta ten lajdak zmarl nie bedac katolikem ! Zostal wniesiony na Wawel przez swoich zoldakow na chama wbrew kard Sapiesze !

 4. JARNO said

  re.3: Kojak: za to prochy śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego (wraz) z żoną złożono ‚obok’ Pilsudskiego na Wawelu, ponieważ ‚POLEGL” (!!!)w katastrofie smoleńskiej to były pełen ‚spontan’ równy w sensie estetycznym ‚chowaniu’ komendanta.
  Śmierć komendanta uczcił Hitler ‚in absentia’ w Warszawie ale w Berlinie podczas kościelnej!! uroczystości podczas gdy śmierć L.Kaczyńskiego uczcili stosownie wszystkie ważne glowy państw, wliczając FR za wyjątkiem Prezydenta SZAP-Obamy.
  .
  Karol Marks mial powiedzieć: historia się powtarza, raz jako dramat a za drugim razem jako groteska.
  .
  Kojak, pozwolisz, że zadam niestosowne pytanie:
  a gdzie pochowają Prezesa Tysiąclecia, który realizuje ‚dziedzictwo’ Prezydenta Tysiąclecia??

 5. kulikow said

  To byl bydlak smiec na garnuszku niemiec I anglii.Rozwalil Polska armie a tak pozatym byl cudzoloznikiem I alfonsem.Zero patriotyzmu zero honoru Polskiego zolnierza …………..smiec I tyle w tym temacie.

 6. Marek said

  Żydy w Wielkopolsce mają jeszcze dużo do zrobienia.
  Chyba nie ma miasta w Polinie powyżej 100tys mieszkańców, w którym nie byłoby ulicy, skweru, placu, ronda, szkoły lub pomnika wielkiego kasztanowca.

 7. ultimatum ratio... said

  Że też Rozwadowski, Zagórski i inni generałowie-patrioci nie przejrzeli roli jaką grał Piłsudski w odradzającej się Polsce i nie zareagowali odpowiednio do narzucających się wniosków!
  Formalnym pretekstem mogłoby być złożenie dymisji przez Piłsudskiego w przededniu Bitwy Warszawskiej jako równe aktowi dezercji w obliczu nacierającego wroga.
  Rozwadowski, i inni generałowie, wygrali bitwę ale przegrali Polskę.
  Bolszewickie wojska były jawnym wrogiem z zewnątrz a wrogiem wewnętrznym, niejawnym był Józef P.
  Zaniechanie opłacili (niektórzy) własnym życiem a w dalszej perspektywie klęską RP.
  A rola Piłsudskiego była jedna – by odradzająca się Polska za bardzo się nie odrodziła.

 8. WI42 said

  @5 M
  „Chyba nie ma miasta w Polinie powyżej 100tys mieszkańców,..”

  Nie 100 tys. tylko gdziekolwiek są 2 ulice jedna jest imieniem Józefa Piłsudskiego.

 9. Jan said

  Korzenie etniczne i rodzina

  • W oparciu o carskie archiwa, Rosjanie twierdzą, iż był to Żyd o nazwisku rodowym Zelman (wymawia się: Selman), stryjeczny brat F. Dzierżyńskiego. On sam podawał się za Litwina (Żmudzina) o nazwisku Ginet. Wśród zaufanych chlubił się, że ma w żyłach krew Butlerów, Zelmanów i Ginetów.
  Starszy brat Bronisław (1866-1918) „…często przypominał, że nie jest z pochodzenia Polakiem, lecz Żmudzinem i że właściwie nie nazywa się Piłsudskim, lecz Ginetem ze starej rodziny pogańskich bojarów, a przydomek pochodzi od kiedyś będącego w rodzinie majątku Piłsudy na pograniczu Litwy i Kurlandii.” (cyt. z: Hipolit Korwin-Milewski – 70 lat wspomnień, t. II, rozdz. XI).

  • Ojciec, Józef Wincenty Piłsudski (1833-1902), na skutek nieudanych inwestycji stracił prawie cały majątek. Problemy rodziny pogłębił pożar, po którym w 1874 Piłsudscy przenieśli się do Wilna, zmuszeni tam do egzystencji w trudnych warunkach materialnych.
  Rodzice Józefa byli poglądów lewicowych, mieli problemy z doktryną Kościoła katolickiego, w domu Piłsudskich moralność traktowano bardzo swobodnie.
  Dwoje z dwanaściorga dzieci zmarło we wczesnym dzieciństwie, a czworo cierpiało na różne schorzenia psychiczne. Najmłodszy Kacper był kleptomanem, najstarsza Helena, o której nauczycielki mówiły „półidiotka” była niedorozwinięta umysłowo, Maria popadła w obłęd, a Bronisław, zanim najpewniej popełnił samobójstwo, zmagał się z katalepsją – zasypiał nawet w trakcie przemówień. Wielki socjolog Ludwik Krzywicki twierdził, że przyczyną problemów psychicznych w rodzinie Piłsudskich było prawdopodobnie bliskie pokrewieństwo rodziców przyszłego Marszałka. Na tym tle melancholia Józefa, w którą wpadał od czasu do czasu, wydawała się niewinną przypadłością.

  • Wg pamiętników Bronisława Piłsudskiego:
  – Józef tak „kochał” matkę, że podczas przedśmiertnej choroby matki wyjechał z kuzynką (Stefanią Litmanówną, on 17 lat, a ona 30) na miesiąc do innego folwarku na amory.
  – Józef był wielkim egoistą, gburem, zarozumiałym, megalomanem.
  – Ukochanymi dziećmi matki był Bronisław i Zula, a nie Józef!

  • Krewny Zygmunt Piłsudski – rosyjski generał-policmajster. Policmajster warszawski w latach 1861-1862. W kwietniu 1863 r. objął stanowisko w żandarmerii, gdzie kierował zarządem żandarmerii w guberni. Był dalekim krewnym Józefa Wincentego Piłsudskiego, na którego prośbę starał się o złagodzenie wyroku dla jego syna Bronisława, skazanego za przygotowywanie zamachu na cara Aleksandra III. Przejawiał serwilizm i gorliwość w zwalczaniu przejawów polskiego patriotyzmu.

  • Świadectwo Polaka złożone Maciejowi Giertychowi (Opoka w kraju, nr 100/2019):
  „Mówił mi ks. Abp. Teodorowicz, że był wraz z Abp. Sapiehą świadkiem przenoszenia trumny Piłsudskiego z katedry wawelskiej do krypty obok. W trakcie przenoszenia spadło wieko trumny. Pod spodem była maska sztuczna Marszałka. Dopiero pod nią ciało w rozkładzie. Do nóg była przyczepiona tabliczka z napisem hebrajskim: „Wielkiemu Synowi Narodu Wybranego Szlomie Zelmanowi, Naczelna Władza Izraela na pamiątkę. Śmierć jego będzie pomszczona na gojach.”

  (-) Mroczek Kazimierz.
  Warszawa 26 I 1988 r.
  wieś Stoczek
  poczta Garwolin 2
  08-410 Garwolin

  P.S. Zelmanowie, frankiści, osiadli w Wilnie, wzięli nazwiska: jeden – Piłsudski, a drugi – Dzierżyński. Nie wiem skąd to wiem.
  12 V 1927 Radio Raszyn nadało: „12 V zrobiłeś zbrodnię i 12 V zginiesz”. To ponoć jest w „Przewodniku Katolickim” z owego czasu.”

 10. Zenon K. said

  Neo- piłsudczycy wciskają swoją propagandę w Wielkopolsce z wielką siłą. Po latach starań, bazując na nieznajomości historii wśród różnych decydentów, doprowadzili do tego, że są już pierwsze szkoły, pomniki i tablice upamiętniające Piłsudskiego w Wielkopolsce. Nawet w Poznaniu, na zamku cesarskim po 1989 pojawiła się niewielka tablica, poświęcona krótkiemu pobytowi tow. „Wiktora” w Poznaniu. Temu pobytowi, kiedy Poznańczycy, widząc powóz z bezzębnym wąsalem, odwracali się plecami do niego, wskazując, w jaką część ciała może ich pocałować.

 11. punkt said

  Ad 9.: z wymiawianiem to na opak. Na Opak rowniez bohatery i autorytety podsuwane zakompleksionemu Polakowi na jego zniewolenie. Odzwierciedleniem tego kompleksu jest nienawisc do Ruska.

 12. Troll Polonii said

  3
  Kojak
  Pilsudski byl apostata

 13. tyle w temnacie said

  Na wydarzenia nam wspolczesne po 1945 roku Zelman nie mial juz wplywu, w odroznieniu od Katza ( czytaj: Kaca), ktory do dominacji zydowskiej w naszej Ojczyznie i jej zniewoleniu poprzez zydowstwo bankierskie i ich pomniejsze zydkowe i przyzydkowe slugi na miejscu wybitnie sie przyczynil. Bardzo negatywna postac z punktu widzenia naszego interesu narodowego, i wynikajacej z chrzescijanskiego wychowania moralnosc / kultury. Lepiej zyc na obczyznie, anizeli pod zydem we wlasnym Domu,

 14. Anucha said

  Ale klacze miał zawsze z jednej stajni 🙂

 15. karlik said

  W roku 1920 był strajk w Poznaniu krwawo zresztą stłumiony z ofiarami śmiertelnymi. dlatego w okrągłą rocznicę tych wydarzeń powinien stanąć pomnik wodza. Wówczas był Naczelnikiem Polski właśnie Piłsudski.

  .https://strajk.eu/poznan-1920-kule-zamiast-wyplat-kto-pamieta-o-rocznicy-masakry-kolejarzy-przez-endeckie-wladze/

  Katowice jako jedyne duże miasto nie ma ulicy wodza, ale ma pomnik wodza – wódz siedzi na koniu chociaż wszyscy wiedzą, że jeździł na klaczy. Takie sobie „jaja” zrobili
  .https://pl.wikipedia.org/wiki/Pomnik_J%C3%B3zefa_Pi%C5%82sudskiego_w_Katowicach

 16. Tadeusz said

  Pomnik Piłsudskiego(Zelmana) w Poznaniu to idiotyczny pomysł. Przecież to on był wrogo nastawiony do Powstania Wielkopolskiego i nie udzielił powstańcom żadnej pomocy, bo Niemcy nie pozwalali. Pułki wielkopolskie jadące w 1926 na pomoc rządowi zostały zatrzymane przez kolejarzy – komunistów. I przybyły do Warszawy za późno. Pamiętajcie skąd wyszedł Piłsudski, był to PPS.

 17. osoba prywatna said

  Kondukt żałobny z trumną Józefa Piłsudskiego, 17 maja 1935 r. w Warszawie. W pierwszym rzędzie delegacja niemiecka, m.in. przewodniczący Reichstagu, premier Prus Hermann Goering (pierwszy z lewej), ambasador Niemiec w Polsce Hans Adolf von Moltke (drugi z lewej) (fot. PAP/Reprodukcja Archiwum Marian Leśniewski / )

 18. osoba prywatna said

  Krzysztof Kloc: Od towarzysza do Komendanta. Rzecz o socjalizmie i irredentyzmie w polityce Józefa Piłsudskiego
  https://teologiapolityczna.pl/krzysztof-kloc-od-towarzysza-do-komendanta-recz-o-socjalizmie-i-irredentyzmie-w-polityce-jozefa-pilsudskiego-1

 19. Janusz T. said

  Piłsudski-Selman, Żyd litewski, oszust, morderca, agent austriacko-pruski. PONURA PRAWDA O JÓZEFIE PIŁSUDSKIM.
  Józef Piłsudski uważał się za Litwina, — a o Polsce i Polakach wypowiadał się z pogardą. https://forumemjot.wordpress.com/…/12-maja-1935-zmarl…/ J. Piłsudski wielokrotnie działał na szkodę Polski i Polaków — o czym nie piszą oficjalne źródła propagandowe i sprawił, że Polska była strefą wplywów: niemieckich, masonerii i międzynarodowego żydostwa,
  — i potwierdzeniem tego jest zwalczanie polskich narodowców i narodowego charakteru państwa polskiego oraz przewrót majowy w 1926r — usunięcie legalnego rządu czyli — DYKTATURA Piłsudskiego. Choroby J .Piłsudskiego:
  1. Antypolonizm polegający na kolaboracji z wrogami Polski, — głównie Niemcami, masonerią, komunistami i żydostwem
  — oraz odmowa pomocy zbrojnej POWSTAŃCOM LWOWSKIM i POWSTAŃCOM WIELKOPOLSKIM, a także pozostawienie Pomorza i Gdańska przy Niemcach. 2. Choroba na władzę i związane z tym aresztowania polskich patriotów, ciężkie pobicia oraz trucie i mordowanie niewygodnych osób
  – J. Piłsudski wydal rozkaz zamordowania wielu generałów i oficerów Wojska Polskiego, — w tym płk W. Sikorskiego (również członek PPS, późniejszy generał, premier i naczelny dowódca polskich sil zbrojnych w czasie II wojny światowej), który przejrzał działania J. Piłsudskiego. . Tchórzostwo polegające na rezygnacji ze stanowiska wodza w czasie nawały bolszewickiej na Warszawę w 1920r (Bitwa Warszawska) i wyjazd do kochanki Szczerbińskiej w okolice Krakowa
  – Piłsudski był nieobecny i nie brał udziału w Bitwie Warszawskiej. 4. Amoralność czyli zepsucie moralne i łajdaczenie się z kochankami
  – J. Piłsudski nie przybył nawet na pogrzeb swojej żony Marii z domu Koplewskiej. 5. Marskość wątroby wywołana alkoholizmem J. Piłsudskiego, który chlał do upadłego, szczał w spodnie [sic !] z nieprzytomności i trzeźwiał przez kilka dni.
  J. Piłsudski nie zasługuje na miano polskiego bohatera i nigdy nim nie był,
  — a Wawel — jako miejsce pochówku sławnych Polaków — stracił swoje znaczenie.
  Wielkie rocznice związane z J. Piłsudskim — to zasługa kłamców historycznych i polskojęzycznej propagandy, która pierze mózgi Polakom. Piłsudski to przeklęty żyd POdobnie jak Bolek Wałęsa, Kwaśniewski, Miller, Borowski, Komorowski Kaczyńscy, Tusk, czy Duda czy inni z bandy czworga. Czytałem gdzieś, że ten parchaty zdemoralizowany Żyd zdechł na syfa (Kiła – syfilis – choroba weneryczna !). Ludziom interesującym się Piłsudskim polecam te dwie książki – .https://scontent.fwaw8-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/p720x720/80804045_2665933263493155_147331195162591232_o.jpg?_nc_cat=101&_nc_ohc=HRL_yYgh784AX_W08v0&_nc_ht=scontent.fwaw8-1.fna&_nc_tp=6&oh=f115983d51f39428399688e00921b2b0&oe=5E9C2C9A. To nie był bohater, tylko wielki antybohater !

 20. Przemysław Jakub said

  Chętnie bym przedstawił te informacje doktorkowi historii, który mnie uczył w technikum i lubił się wymądrzać i być śmieszkowaty. Żeby dodać smaku: szkoła znajduje się w Poznaniu i jest pod patronatem…Piłsudskiego.

 21. Boydar said

  Dzieciom niech Przemysław pokaże, a nie byle komu.

  Dzieci uwierzą i zapamiętają słowa Autorytetu; czy ma Przemysław autorytet u dzieci ?

 22. no widzicie, a mnie said

  w szkole na historii uczyli, że to Piłsudski dowodził w Bitwie Warszawskiej. Paranoja.

  Zresztą 20 km. ode mnie leży miasto, a w nim ulica Piłsudskiego zwana przez mieszkańców trzynastą dzielnicą, bo zbierają się na niej nocami pijacy, bandziory, menele i inne podejrzane typy.

  11 listopada nie powinien być świętem niepodległości. Raz, że żadnej niepodległości dziś nie mamy. Dwa, że w nocy 10 listopada Piłsudski przyjechał do Warszawy i to gówno nie niepodległość. Niepodległość nastąpiła 7 października 1918 roku w święto Matki Bożej Różańcowej!

 23. karlik said

  „w szkole na historii uczyli, że to Piłsudski dowodził w Bitwie Warszawskiej. Paranoja.”

  – Dlaczego paranoja, przecież dobrze uczyli.
  przypuśćmy, że wojna była przegrana – to kto byłby winien – oczywiście Piłsudski.
  Bitwa została wygrana przez przypadek, wówczas gdy Piłsudski wysłał delegację na rozmowy pokojowe i sam złożył rezygnację z urzędów – tutaj się można zastanawiać czy rezygnacja , była niejako na wypadek potrzeb w czasie rozmów czy w wyniku załamania nerwowego wodza.
  Prawdą jest, że w tym momencie nie przeszkadzał fachowcom, którzy doprowadzili do zwycięstwa. Niektórzy widzieli w tym pomoc Matki Bożej, ale do tego jest potrzebna wiara by to zrozumieć.
  Pokój w Rydze zawarty po tak zwanej wojnie, był nielegalny, bo Polska w Traktacie Wersalskim podpisała, że rezygnuje z samodzielnego decydowania o granicach pozostawiając decyzje mocarstwom. A oni wytyczyli w lipcu 1920 tak jak wygląda obecnie wschodnia granica.

 24. a ciekawostki said

  jeszcze tu:

  https://marucha.wordpress.com/2016/07/30/jozef-pilsudski-vel-selman-zyd-litewski-agent-austriacko-pruski-zdrajca-polski/

Sorry, the comment form is closed at this time.