Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  bardzo o Globalny przekręt zadłużeniowy
  bardzo o Zbrojenia – tak! Ale dla Polsk…
  bardzo o Wolne tematy (58 – …
  bardzo o Wolne tematy (58 – …
  Emilian58 o Do widzenia Roe. Dzień dobry o…
  errorous o Wolne tematy (58 – …
  NC o Zbrojenia – tak! Ale dla Polsk…
  Emilian58 o Globalny przekręt zadłużeniowy
  Anzelm o Los generała Antona Denik…
  minka o Wolne tematy (58 – …
  Carlos o Piskorski i Radzikowski o Andr…
  lewarek.pl o Położyć kres patologii
  Piskorz9 o Wolne tematy (58 – …
  Echo z Węgier o 14 milionów drzew wyciętych po…
  Piskorz o Los generała Antona Denik…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 616 obserwujących.

Trypolis nie realizuje uzgodnień berlińskich

Posted by Marucha w dniu 2020-02-04 (Wtorek)

19 stycznia w Berlinie odbyła się konferencja poświęcona rozwiązaniu kryzysu w Libii i doprowadzeniu do zakończenia trwającej już od 9 lat wojny domowej w tym kraju.

Przypomnijmy, że po agresji NATO i zabójstwie Muammara Kadafiego latem 2011 roku doszło do faktycznego upadku tego najzasobniejszego niegdyś kraju Afryki Północnej.

Spotkanie w Berlinie miało rozwiązać konflikt pomiędzy siłami dowodzonymi przez marszałka Chalifę Haftara z jednej strony a rządem w Trypolisie – z drugiej (sytuację w Libii analizowaliśmy na łamach MP – m.in. http://www.mysl-polska.pl/1873 ).

Sprawę rozwiązać miała przygotowana przez Rosję inicjatywa dyplomatyczna, w której udział wzięły niemal wszystkie zainteresowane i mające jakiś wpływ na konflikt strony.

Warto bowiem pamiętać, że obie najistotniejsze siły libijskiej wojny domowej skutecznie pozyskują poparcie z zewnątrz, a jednocześnie gracze zewnętrzni wykorzystują je do realizacji swoich celów w regionie Afryki Północnej.

Berlińskie spotkanie, choć nie przyniosło natychmiastowych rezultatów, okrzyknięte zostało istotnym wydarzeniem dyplomatycznym, będąc jednocześnie sukcesem Moskwy, przywracającej swoją wagę i znaczenie na obszarach, z których została ona niemal doszczętnie wyrugowana po rozpadzie Związku Radzieckiego.

Ostatnie dni przynoszą jednak informacje każące ze sceptycyzmem odnosić się do perspektyw rozwiązania konfliktu. Przykładem tego jest los obywateli rosyjskich aresztowanych w Trypolisie w maju 2019 roku. Byli to przedstawiciele rosyjskiej Fundacji Obrony Wartości Narodowych kierowanej przez znanego, pochodzącego z Petersburga dziennikarza Aleksandra Malkiewicza. Do ich zatrzymania doszło bez przedstawienia jakichkolwiek podstaw prawnych, a jedynym ogłoszonym przez libijskie władze premiera Mustafy as-Sarradża powodem takiej decyzji miały być kontakty Rosjan z opozycyjnymi wobec jego rządu politykami.

Malkiewicz tłumaczy, że zatrzymani – w szczególności politolog Maksym Szugalej – zajmowali się w Libii badaniami opinii społecznej, których rezultaty mogły być dla rządu w Trypolisie mało korzystne. Ich działalność została przez władze libijskie uznana za próbę wywarcia wpływu na tamtejsze wybory, choć w związku z trwającą wojną domową żadne wybory się tam nie odbyły.

Aleksandr Malkiewicz przypomina, że część deklaracji przyjętej na berlińskiej konferencji 19 stycznia stanowi, iż na wolność mają wyjść osoby przetrzymywane w aresztach, którym nie przedstawiono zarzutów. Powinno to zatem dotyczyć obywateli rosyjskich.

Widocznie jednak jedna ze stron tamtejszego konfliktu demonstracyjnie ignoruje ten punkt porozumienia, co może stać się jasne, gdy przeanalizujemy mapę wpływów obcych mocarstw na rząd w Trypolisie.

dr Mateusz Piskorski
2.02.2020
http://mysl-polska.pl

Mieli Libijczycy najwspanialsze państwo. Darmowa elektryczność, bezpłatna edukacja i służba zdrowia, prawie darmowa benzyna, becikowe 5000 dolarów amerykańskich, itd. itp.
Zamiast bronić ze wszystkich sił Kadafiego – wielu poszło na współpracę z bandyckimi najeźdźcami. 
Już nigdy nie doświadczą takiego dobrobytu, jaki kiedyś mieli.
Zob. https://marucha.wordpress.com/2011/10/26/szesnascie-rzeczy-ktorych-libia-juz-nigdy-nie-doswiadczy%E2%80%A6/

Admin

Komentarze 2 do “Trypolis nie realizuje uzgodnień berlińskich”

 1. Marek said

  W Libii Libijczykom być może żyło się lepiej niż żydom w Izraelu.
  Trudno pogodzić się z taką niesprawiedloiwością.

 2. Zamiast bronić ze wszystkich sił Kadafiego – wielu poszło na współpracę z bandyckimi najeźdźcami.

  Zabrakło edukacji.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: