Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  cep o Ekspert: wysłanie Abramsów prz…
  Andrzej o O paranoi giedroyciowych i bar…
  lesnick o UE chce „położyć łapę” na lasa…
  Chasyd o Ukraina na skraju przepaści! M…
  Barbara Chojnacka o Izolacja Zełenskiego
  Bezpartyjna o Wolne tematy (08 – …
  Bezpartyjna o Wolne tematy (08 – …
  Mykola_Mychalkewycz o Izolacja Zełenskiego
  Bezpartyjna o Izolacja Zełenskiego
  ats42 o Są sądy w Waszyngtonie
  Marek o Wolne tematy (08 – …
  Marek o Wolne tematy (08 – …
  Marek o Izolacja Zełenskiego
  Jebiemy polskość? o Izolacja Zełenskiego
  Bezpartyjna o Wolne tematy (08 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

Ponad 2 mln osób w Polsce żyje w skrajnym ubóstwie

Posted by Marucha w dniu 2020-02-05 (Środa)

Problem głodu i niedożywienia wciąż jest w Polsce bardzo realny – podkreślają Banki Żywności. Zdaniem ich ekspertów, ponad 2 mln osób w naszym kraju dysponuje miesięcznie kwotą mniejszą niż 600 zł.

Znacznie większe jest grono osób w trudnej sytuacji, których budżet wykracza ponad egzystencjalne minimum, ale wciąż nie wystarcza na bieżące utrzymanie i pełnowartościowe posiłki.

W ramach rozpoczętego właśnie programu pomocowego – finansowanego ze środków UE – do lipca Banki Żywności przekażą paczki żywnościowe i posiłki dla około 800 tys. osób w najtrudniejszej sytuacji. [Żeby nie ta żydowska EU, to nikomu by nie trzeba było łaskawie przekazywać paczek żywnościowych i posiłków! Niech ich piekło pochłonie. – Admin]

– Co dziwne, w Polsce liczba osób, które żyją w skrajnym ubóstwie, rośnie – mówi agencji Newseria Biznes Dorota Jezierska, wiceprezes Federacji Polskich Banków Żywności. – Bieda ma twarz osoby starszej. Dzięki wsparciu żywnościowemu i innym programom bardzo często pomocą są objęci właśnie seniorzy, ale docieramy również do dzieci, młodzieży i całych rodzin, które potrzebują wsparcia, bo nie zawsze pieniędzy wystarcza im na rosnące koszty utrzymania.

Z danych GUS wynika, że liczba osób żyjących w głębokiej biedzie w 2018 roku zwiększyła się o 400 tys. Znacznie większe jest grono osób w trudnej sytuacji, które dysponują miesięcznie kwotą większą niż egzystencjalne minimum, ale wciąż bardzo niską i niewystarczającą na bieżące utrzymanie i pełnowartościowe posiłki. Stąd problem głodu i niedożywienia wciąż jest w Polsce bardzo realny – podkreślają przedstawiciele Banków Żywności.

– W ramach Programu Operacyjnego Pomocy Żywnościowej, podprogramu 2019, który właśnie zaczynamy, docieramy z pomocą żywnościową do około 800 tys. osób potrzebujących w całej Polsce – mówi Dorota Jezierska.

Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014-2020 jest realizowany w ramach Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym [No co byśmy zrobili bez tej Unii… – admin]. Jego beneficjentami są osoby starsze, chore, bezrobotne czy rodzice samotnie wychowujący dzieci, którzy spełniają określone wymogi finansowe (1046 zł dla jednoosobowego gospodarstwa domowego i 1056 zł dla rodzin). Aby skorzystać z POŻP, osoba w trudnej sytuacji musi zgłosić się do swojego ośrodka pomocy społecznej, gdzie otrzyma skierowanie do odbioru paczki z produktami spożywczymi.

– Wiele osób wstydzi się tego, że znajduje się w trudnej sytuacji życiowej. Czasami do ośrodków pomocy społecznej przychodzą sąsiedzi, informując, że jest ktoś, kto potrzebuje pomocy, ale się wstydzi. Wtedy pracownicy socjalni wychodzą z inicjatywą. Są to ludzie, którzy działają w swoich środowiskach i wyszukują potrzebujących. Ci często nawet nie wiedzą, że mogliby uzyskać taką pomoc – mówi Dorota Jezierska.

Kolejny rozpoczęty właśnie etap POŻP potrwa do końca lipca br. W ramach tego programu 31 Banków Żywności w całej Polsce przekaże paczki żywnościowe i posiłki dla około 800 tys. osób w najtrudniejszej sytuacji.

– Paczka roczna skonstruowana jest zgodnie z piramidą żywieniową. Mamy np. szynkę, dania gotowe, ryż i kasze, makarony, również bezglutenowe, bo zdarzają się osoby, które potrzebują diety specjalistycznej.

Paczka zawiera też konserwy warzywne i owocowe, żeby wymogi piramidy żywieniowej zostały spełnione i żeby była baza do przygotowywania zdrowych, tanich, łatwych, ale też pożywnych posiłków – mówi Dorota Jezierska.

W ubiegłym roku ze wsparcia w ramach POŻP korzystało 736 tys. osób, które otrzymały 3,8 mln paczek żywnościowych i ponad 1,2 mln posiłków. Częścią programu – obok wsparcia żywnościowego – są też działania towarzyszące: wykłady i warsztaty dotyczące marnowania żywności, zdrowego żywienia i edukacji ekonomicznej. Banki Żywności planują przeprowadzić w tej perspektywie 5 tys. takich warsztatów dla ok. 82 tys. osób.

– Te działania mają na celu zaktywizowanie osób wykluczonych, które potrzebują pomocy, zapewnienie im dostępu do wiedzy z dziedziny dietetyki i odżywiania. Proponujemy warsztaty kulinarne, na których uczymy się wspólnie gotować potrawy zdrowe, z produktów tanich i tych, które są przekazywane w ramach pomocy żywnościowej.

W ramach działań towarzyszących prowadzimy też poradnie konsumenckie oraz budżetowe. Uczymy planowania budżetu domowego, oszczędzania, czyli umiejętności, których osobom w trudnej sytuacji może brakować. Każdy, kto jest objęty pomocą żywnościową, może wziąć udział w działaniach towarzyszących – mówi wiceprezes Federacji Polskich Banków Żywności.

https://biznes.interia.pl

Komentarzy 28 do “Ponad 2 mln osób w Polsce żyje w skrajnym ubóstwie”

 1. bryś said

  Będzie lepiej?

  Przyszłość Polaków i polskich emerytów.

  .https://www.youtube.com/watch?v=HROw1sz7hig

 2. plausi said

  Czy bezdomni znajdą miejsce pod tym Łukiem Triumfalnym ?

  źródło „Wyborcza”.

  Aby lepiej zrozumieć podstawy naukowe polskiej nędzy, zacytujemy panią profesor, która za nasze pieniądze dokonała takiego odkrycia:

  https://www.youtube.com/watch?v=MPKkEuJHvXY

  Wystawa „Wystawa „1000 lat historii Żydów polskich” ” może nam wyjaśnić, jak do ten nędzy doszło w tych 1000 latach.

  https://www.polin.pl/pl/wystawa-stala

  bo już tyle lat pasożyduje ta społeczność na nas.

  „1000 lat historii Żydów polskich rozpoczęło się od słowa „Polin”, co w języku hebrajskim oznacza „tutaj odpoczniesz”. To słowo oznacza także Polskę.” Od tysiąca la jest Polska miejscem wypoczynku a Polacy w większości są parobkami, dziś parę milionów osiągnęło przy tym stan głębokiej nędzy. Tak jest aktualnie forma patriotyzmu w Polsce.

  O stabilność tego stanu wypoczynku i nędzy dbają wojska okupacyjne wezwane przez grupę „patriotycznych” zdrajców.

  https://pppolsku.wordpress.com/2016/08/07/globa/#Polska

  W kraju sąsiednim trwa walka o relief przedstawiający Judensau (żydoską świnię), którą w średniowieczu tak przedstawiali mieszkańcy ziem niemickich:

  źródło Wikimedia.

  rabin zagląda świni pod ogon a reszta ssie cycki. Nądza w Polsce jest konsekwencją, że to Polacy zastąpili to nieszczęsne bydlę.

 3. Isreal said

  ….. a na rozweselenie tragikomiczne fotki biednych azjatów …..

 4. Lily said

  Wiadomym jest,ze w skrajnym ubostwie zyja
  przedstawiciele”gorszego sortu”.
  Za rzadow Kaczynskiego partii,ubostwo, smiertelnosc,z roku na rok,wzrasta.
  Zas rok 2008,zapisal sie,najwyzsza liczba zgonow,w historii powojennej Polski.
  Zrodlo.G.U.S.
  Bezdomnosc,ubostwo,brak pracy,fatalna
  opieka medyczna i socjalna, wszystko TO,
  bylo w PRL, NIE do pomyslenia.
  Najwiecej prywatnych domow, mieszkan socjalnych,(2.000 000)
  wybudowano w PRL,za rzadow p.Gierka.
  Przed wyborami,w 2005 r,Kaczynscy deklarowali
  wybudowanie 3.000 000 mieszkan,
  gdzie sa TE mieszkania?.Jak to oswiadczyl,
  niejaki Jacek K,ulubieniec naczelnika.
  „Ciemny lud,wszystko kupi”.

 5. pos_ergo said

  Pan Kuroń wyprzedzał epokę. Proponował zupę dla każdego.

  Państwo mili, ludzie nie potrzebują michy zupy czy ryżu ale pracy. Pracy godnie opłacanej.

  Jak widać przyspieszyły działania zmierzające do zrobienia z nas niewolników ubiegających się o michę zupy.

  I jeszcze szkolenia dla nas, jak oszczędzać. Bezczelność tej grupy nie zna granic.
  Ludzie potrzebują pracy a nie szkoleń czy 500+.
  Te paczki to sobie wsadźcie.

 6. Marek said

  Częścią programu – obok wsparcia żywnościowego – są też działania towarzyszące: wykłady i warsztaty dotyczące marnowania żywności, zdrowego żywienia i edukacji ekonomicznej. Banki Żywności planują przeprowadzić w tej perspektywie 5 tys. takich warsztatów dla ok. 82 tys. osób.
  ===
  Warsztaty dla 82 tys.
  Szkoda że nie dla 95 tys.
  Tzn dla kogo te warsztaty z marnowania żywności?
  Dla tych biedaków, którzy nie mają co do garka włożyć?

 7. JARNO said

  cały ten geszeft>> Federacja Polskich Banków Żywności
  to jest ‚sorosowy’ patent czyli tzw. NGOs.(non-governmental organization)-organizacje pozarządowe: ‚byt’ niezbędny dla uzasadnienia neoliberalizmu-globalizacji, oczywiście za pieniądze podatników.
  .
  WON.
  .
  A co do nędzy!! to jest zjawisko związane z KAPITALIZMEM. Nic na to nie poradzę.
  Mamy w ‚oczyszczalni ścieków-Polin’ ok. 11 000 osób BEZDOMNYCH i jedyne co słyszę jako wyjaśnienie: ‚sami sobie winni’ co WQWIA mnie MAKSYMALNIE.
  Za komuny NIE BYŁO bezdomnych, głodnych,
  Monteskiusz miał powiedzieć: ludzie są biedni nie dlatego, że nie mają pieniądzy (co piździelcy i IMF-WB wiedzą) ale dlatego, że NIE MAJĄ PRACY (czyli nie wytwarzają=PRODUKUJĄ)
  A co takie ‚organizacje pozarządowe’ WYTWARZAJĄ-PRODUKUJĄ (w sensie materialnym jak materialnym jest pieniądz)>>NIC.
  Ekwiwalentem tych NGOs są ‚zawodowi politycy’>też nic nie produkują czyli-wg mnie – NIE PRACUJĄ. I ubawił mnie kiedyś młody piśdzielec, który na zebraniu SM, optował za podwyżką ‚wynagrodzenia’ w radzie nadzorczej SM: za ‚pracę się należy’.

 8. Antares said

  Zdjęcie na dole artykułu na 90% zrobione gdzieś w Azji, a na górze, no nie jestem pewien czy w Polsce – ale to niemiecka interia, na którą tak jak na onet trzeba brać mocną poprawkę. Szczerze mówiąc, ja osobiście jakoś tej biedy nie widzę, to jest jedna rzecz. Druga to taka, że zawsze, w każdym społeczeństwie jest pewien odsetek osób którzy wolą żebrać i spać gdzieś w kanale niż chwycić się normalnej roboty.

 9. Kar said

  – moja krotka uwaga do zdjecia u gory (dziadek w otoczce/komforcie demokratycznych kartonow)…polskie Ludzie sa niebywale praktyczne i potrafia sie zlozyc sluzbiscie niczym szwajcarski scyzoryk w ograniczonych parametrach.

  Dokladnie jak w Japonii. No i czy niejaki Walesa nie mial racji zatrudniajac swoja jadaczke mamlac; .. ”zbudujemy w naszym kraju druga Japonię”.., i patrzajcie, zbudowal. Jego chamskie slowo cialem sie stalo..

 10. wanderer said

  „..dla kogo te warsztaty z marnowania żywności?”
  Dla znajomkow ktorym za organizacje tych „warsztatow” trzeba bedzie zaplacic. I byznes sie kreci..

 11. jasiek z toronto said

  Re: Artykul…
  A co tam dla „kneSejmu” bezdomni, ale za to mamy bezuzyteczne F-15 za ponad 80 milardow zlotych i zaraz kneSejm zakupi F-35 do postawienia w hangarach do pucowania…
  z „Gepardami” (niemieckim zlomem) do paradowania…
  =====================
  jasiek z toronto

  http://polskawalczaca.com

 12. Głodni są tylko nieudacznicy. Przecież mogli zmienić pracę i wziąć kredyt…

 13. jasiek z toronto said

  Re: Artykul
  Problem z bezdomnymi? Zaraz zydzi zrobia z nimi porzadek…”zastrzyk” i po herbacie, a ci, co wzieli kredyty mieszkaniowe wkrotce „wyleca” ze swoich „jeleniowisk” (blokowisk) wprost na ulice i tez beda czekac na „zastrzyk” (z pavelonu czy jakiegos fenolu), a reszta pozostajaca przy zyciu skonczy swe zycie na wzor Palestynczykow…
  ========================
  jasiek z toronto

  http://polskawalczaca.com

 14. Troll Polonii said

  A Stonoge zamkneli za … proroctwo!

 15. Lily. said

  Re 4; Lily
  SPROSTOWANIE.
  Mial byc rok 2018,a NIE rok 2008.

 16. plausi said

  Eutanazja jako metoda zwalczania ubóstwa w Polsce

  13, Jasiek z Toronto
  „Problem z bezdomnymi? Zaraz zydzi zrobia z nimi porzadek…”zastrzyk” i po herbacie”

  W roku 2009 w Gurdziądzu przećwiczyła tzw. „służba zdrowia” to rozwiązanie problemu ubóstwa Polaków

  http://www.klubinteligencjipolskiej.pl/2017/10/czy-ludobojstwo-szczepionkowe-jest-elementem-planowej-eksterminacji-polakow/comment-page-1/#comment-6935

  patrz. „próby eksterminacji grup ludzkich, jak ta w Grudziądzu”

  jak się okazało, próby potwierdziły skuteczność metody likwidacji skrajnego ubóstwa.

  Mowa jest o „służbie zdrowia” choć chodzi w tym przypadku o służbę śmierci, ale pod obecnymi zarządcami Polski z reguły używa się terminów oznaczających przeciwieństwo, na to zjawisko zwracaliśmy wszakże uwagę wielokrotnie

  https://pppolsku.wordpress.com/2016/08/07/slowni/

  choć musimy przyznać, że nie spowodowało to większego zrozumienia wśród czytelników tego forum, podonie zresztą jak fakt rabunku miejsca pamięci Auschwitz przez przemysł holokaustu. Jak widać są czytelnicy już na tyle zmodyfikowani przez propagndę gównego nurtu, że nie są w stanie ocenić pewnych zjawisk, jeślii te nie są przedmiotem tej propagandy.

  Warto może dodać, że także natura okazuje się pomocna w likwidacji skrajnego ubóstwa wśród Polaków, niestety w tym roku jakby się zawzięła i nie chce pomóc, bo z reguły to zamarza w ciągu zimy pewna liczba Polaków, ale nawet najbardziej patriotyczne serca w Polsca mają to głęboko w D, no bo przecie grozi nam ocieplenie, a za tym także ta naturalna metoda eliminacji skrajnego ubóstwa przestała by działać.

 17. Troll Polonii said

  Moze jakby ‚komuna’ wrocila, to zwalczylibysmy glod i ubostwo.
  W PRL-u nie bylo glodnych ani bezdomnych.
  Nie bylo tez Polskich Bankow Zywnosci.
  Nie bylo milionerow
  Ani obcych ‚inwestorow’.

  A bylo wiecej mieszkancow i duzo wiecej dzieci.
  I dzieci nikt nie mordowal.
  A teraz w Polsce sa i milionerzy i glodujace dzieci.

 18. NICK said

  Troll.
  Odchyły były.
  Lecz.
  Nieistotne.

  Co do sytuacji obecnej.

 19. nowe spojrzenie said

  Kilka lat temu była wzmianka jak bezdomni z Grudziądza dostali propozycję nie do odrzucenia. Ciepły posiłek, noclegownia po obowiązkowych szczepieniach, nie szczepisz się, nie masz nic.

  Było tych bezdomnych około 100.
  Po zaszczepieniu, czy innych medycznych eksperymentach po 3 miesiącach miasto pozbyło się problemu bezdomnych,”eksperymentu” żaden z bezdomnych nie przeżył.

 20. plausi said

  A było ich przedtem 100

  @18, Nowe Spojrzenie

  https://marucha.wordpress.com/2020/02/05/ponad-2-mln-osob-w-polsce-zyje-w-skrajnym-ubostwie/#comment-880175

  link może być jesze nie aktywny

 21. Adrem said

  ad 18
  Podaj coś wiecej na temat tych bezdomnych z Grudziądza.

 22. NICK said

  Jesteś ‚nowy’.(18).
  Dbamy o jakość Gajówki.
  Adrem też dba.
  Zatem.
  „Nowe Spojrzenie”:
  Aa.

  Nowe. Znacie?

 23. Lily. said

  Pod koniec stycznia 2020 r,minela szosta(6)
  rocznica obrad Knesset w III.R.P/ Polin,wedlug
  niektorych. Co by nie powiedziec,ale od tego
  czasu,zaszly duze zmiany.
  Jeden z przykladow,sprowadzenie wojska
  USA,przez Kaczynskiego partie.

 24. Nowe Spojrzenie said

  Panie Nick
  Jestem tępy, Pan w swej przenikliwości to odkrył .
  No cóż „aluzju poniał…good bye”

 25. jasiek z toronto said

  Re: Do Wszystkich Piszacych i Czytajacych:
  Jesli ktos z Panstwa mysli, lub jest przekonany, ze zydzi, ktorzy przechwycili wladze od zakonczenia II zydowskiej wojny swiatowej byli, sa i beda ludzmi milosiernymi, etycznymi i moralnymi wobec nas Polakow, to moga jedynie oczekiwac zydowskiego „milosierdzia” bezposrednio na wlasnej d…pie, a nastapi to predzej czy pozniej, wiec bedzie bardzo, ale to bardzo bolesne.

  Generalnie: zydzi (w zydowskim slowniku) nie znaja i nigdy nawet nie chcieli znac Tego, Ktorego rekami Rzymian ukrzyzowali, co mozna przelozyc na obecne czasy: zydzi nie chca (nienawidza) znac zadnych Chrzescijan, ani zadnych, ktorzy uznali Prawde, Droge i Zycie w Osobie Pana Jezusa Syna Boga Najwyzszego.

  I pora zdac sobie z tego faktu sprawe…

  ======================
  jasiek z toronto

  http://polskawalczaca.com

  ————–
  Panie Jaśku, my to wiemy.
  Admin

 26. jasiek z toronto said

  Re: cd
  P.S. A wracajac do morderczych (odkrytych) afer poprzez „sluzbe tzw. zdrowia”, to wypadaloby wspomniec o aferze „skor” z Lodzi jak rowniez ten morderczy proceder handlu „czesciami ludzkimi” funkcjonowal (i prawdopodobnie funkcjonuje) w Krakowie, Lodzi, Gdansku, Warszawie, ale juz w wersji (pod przykrywka) „wypadkow drogowych”, „nieszczesliwych klotni rodzinnych”, czy nawet przejmowania dzieci z tzw. „rodzin patologicznych”… (owszem, moge wymieniac bez konca mozliwosci mordowana za zysk finansowy w wersji tzw. „prob szczepionek” na chetnych zarobienia latwych i szybkich pieniedzy.

  A wracajac do bezdomnych Polakow, tj., ich likwidacji, to ten proceder trwa i ma sie wciaz dobrze…i nie jest to tylko w „szczepionkach”, ale rowniez w zywnosci i w napojach im podawanych w tzw., „pomocy bezdomnym” dokonywanych przez zydowski system zarzadzania..
  ==================
  jasiek z toronto

  http://polskawalczaca.com

 27. jasiek z toronto said

  Re: 25 Admin – komentarz.
  Panie Gajowy, jest koniecznoscia powtarzania nawet tego co my wiemy dla tych wszystkich co jeszcze nie wiedza i nawet nie zdaja sobie sprawy, ze wlasnie tak jest i uczestnicza w tym zydowskim geszefcie i zydowskich „huzpach”…na nasz Wszystkich rachunek (za nasze podatkowe pieniadze, ktore sa nam bezprawnie odbierane za nasza prace).

  ==================================
  jasiek z toronto

  http://polskawalczaca.com

 28. prawda to jest said

  1200 netto renty (niezdolność całkowita) czynsz 600 + 100 media miesięcznie. 25 telefon i internet, które muszą być, bo często coś sprawdzam i dzwonię. Do tego trzeba kupić jedzenie + środki czystości wszelakie. Leki, walone na recepcie 100% i bilety na pociągi… Wszystko drożeje i ja nie wiem jakie jedzenie kupować, żeby oszczędzać. A ci co mają 600 i są sami lub w dwójkę to już nędza. Taki raj po 89 i taka chujnia jewropejska. A tu ludzie z klasy średniej co zarabiają po kilka tysięcy pierd###lą, że z głodu umrą jak im państwo nie da podwyżek. Już pominę jakie zawody mam na myśli. Niech się z innymi zamienią i zobaczą co to ŻYCIE! Nie zawsze ktoś winien, bo się nie uczył. W życiu czekają na nas pułapki, złe wydarzenia, których niektórzy nie dadzą rady ominać czy pokonać i wtedy bida!

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: