Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  errorous o Wolne tematy (58 – …
  NC o Zbrojenia – tak! Ale dla Polsk…
  Emilian58 o Globalny przekręt zadłużeniowy
  Anzelm o Los generała Antona Denik…
  minka o Wolne tematy (58 – …
  Carlos o Piskorski i Radzikowski o Andr…
  lewarek.pl o Położyć kres patologii
  Piskorz9 o Wolne tematy (58 – …
  Echo z Węgier o 14 milionów drzew wyciętych po…
  Piskorz o Los generała Antona Denik…
  lewarek.pl o Żydowska kloaka przetacza się…
  Piskorz o Piskorski i Radzikowski o Andr…
  Emilian58 o Położyć kres patologii
  Listwa o Wolne tematy (58 – …
  Listwa o Administracja obwodu zaporoski…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 616 obserwujących.

Iran chce zniszczyć sześć milionów Żydów!

Posted by Marucha w dniu 2020-02-06 (Czwartek)

Po paradzie w Moskwie 9 maja 2018 roku upamiętniającej zwycięstwo na Niemcami w II wojnie światowej, 70 lat po holokauście, w rozmowie na Kremlu Netanjahu ostrzegł Putina: “Istnieje kraj na Bliskim Wschodzie, Iran, który nawołuje do zabicia kolejnych 6 milionów Żydów”.

Jonas E. Alexis, czarnoskóry matematyk z Korei Południowej piszący dla “Veterans Today” zauważył, że “nikt nie wymyśliłby takiego głupiego stwierdzenia, nawet gdyby unicestwił uncję komórek mózgowych”.

Być może nie wie jeszcze, że liczba 6 milionów jest filarem religii holokaustu, bez którego państwo Izrael nie miałoby powodu do istnienia.

Faktem jednak jest, że poza Izraelem Iran ma największą populację żydowską na Bliskim Wschodzie. Mało tego, pomimo groźnych napięć na linii Tel Awiw – Teheran, irańscy Żydzi mają się świetnie, czują się bezpieczniej w Iranie niż w USA czy UE. Nie są prześladowani, tak jak w każdym innym kraju osiedlenia tak i w Iranie, starają się mieć wpływ na rząd i jego politykę.

Co irańscy Żydzi mają do powiedzenia na temat samego Benjamina Netanjahu? Czy uważają go za swojego przedstawiciela i szanują jako przywódcę narodu żydowskiego? Bynajmniej.

Ciamak Morsadegh, irański parlamentarzysta z wyboru, skądinąd Żyd oświadczył: “Benjamin Netanjahu i antysemici potrzebują siebie nawzajem: dostarczają sobie nawzajem tego, czego potrzebują – nietolerancji i nienawiści. Faktem jest, że Iran jest miejscem, w którym Żydzi czują się bezpiecznie i cieszymy się, że jesteśmy tutaj. Jesteśmy dumni z tego, że jesteśmy Irańczykami. Wiem, że to nie jest zgodne ze scenariuszem syjonistycznym, ale taka jest rzeczywistość. Nikt też nie zmusza Żydów do pozostania tutaj. Izraelczycy oferują Żydom pieniądze na emigrację do Izraela, ale my decydujemy się pozostać. Uważam, że działania Netanjahu i jego rządu, sposób, w jaki zachowują się wobec Palestyńczyków, powodują problemy dla Żydów na całym świecie. Nie jestem jedynym, który wyznaje te poglądy. Czy nie wolno mi tego powiedzieć, ponieważ jestem Żydem?”

Można mniemać, że Żydzi zasiedziali od wieków w Iranie, nie mają zbyt rozległej wiedzy na temat wydarzeń w Europie w czasie II wojny światowej. Być może nie obchodzi ich nawet los europejskich Żydów, z którymi prawdopodobnie nie mają nawet pokrewieństwa genetycznego. Ale powinny ich zmrozić słowa Natanjahu wypowiedziane do Putina, że Iran planuje eksterminację Żydów.

Liczba 6 milionów ofiar była znana w Ameryce jeszcze przed wybuchem II wojny światowej a o prześladowaniach Żydów w Europie pisała na swoich łamach poczytna i “prestiżowa” żydowska gazeta “The New York Times”.

Powiększ zdjęcie i zobacz szczegóły

W latach gdy w Europie, szczególnie w Niemczech, Żydzi wiedli szczęśliwy żywot, zajmowali pierwsze miejsca w polityce, gospodarce i bankowości i nikt ich nie prześladował, w “The New York Times” ogłaszano hiobowie wieści i strasznym losie jaki czeka 6 milionów europejskich żydów. Już w 1936 roku! (Liczba 6 milionów Żydów, którym grozi śmierć, pojawiała się w amerykańskich gazetach już w XIX w. Zob. powyższe zdjecie  – przypis WM).

Jeśli o tym nie wiedzą żydzi w Iranie, to czas najwyższy by się dowiedzieli, być może jeszcze mają chwilę na to by jednak opuścić Iran! Żydzi europejscy mieli czas by wyjechać, cała Europa łącznie z Niemcami prowadziła akcję przesiedlenia Żydów do Palestyny, Polska wydała na ten cel największe sumy inwestując w budowę osiedli.

Ale Żydzi się opierali, dobrze im się żyło w zasobnej Europie. Ci co nie wyjechali – zginęli. Z czyich rąk? Na mieście mówi się, że z niemieckich, a teraz coraz częściej, że z polskich. Ale to są jedynie półprawdy, prawda bowiem nie została jeszcze objawiona z powodu potężnego oddziaływania religii holokaustu w całej cywilizacji zachodniej.

Kogo będzie obchodzić prawda gdy sholkaustowani Żydzi będą gryźć ziemię? Niech więc opuszczają Iran jak najszybciej, bowiem można zaryzykować mniemanie, że na ich osiedla i domostwa będą skierowane najpierw ataki bombowe i rakietowe, a amerykańscy chłopcy z lądu dokonają reszty, tak jak dokonali tego w Europie chłopcy niemieccy. Holokaustem jednak będzie obciążony Iran, jego rząd i jego naturalni obywatele. Nikt nie stanie w obronie niszczonego Iranu, gdy wszystkie światowe media głównego nurtu będą relacjonować o irańskim ludobójstwie na Żydach.

Jeśli się mówi, że Netanjahu jest szalony lub podąża za diabolicznym scenariuszem, to jedno i drugie jest prawdą. “Ludzie myślą, że Shoah [Holocaust] się skończył, ale tak nie jest. Trwa cały czas” – ogłosił Benzion Netanjahu, ojciec premiera Izraela, przed wyborami jego syna w 2009 roku.

Jakie opcje ma do zrealizowania izraelski przywódca? Dwie proste: zachować Izrael choćby za cenę kolejnego holokaustu, lub kontynuować dotychczasową politykę, której celem jest ustanowienie Jerozolimy jako jedynej stolica świata. Jedna opcja nie wyklucza drugiej a nawet stanowi jej uzupełnienie. Kto bowiem będzie miał moc zaprzeczyć kłamstwom, gdy wszystkie światowe syjonistyczne media głównego nurtu będą głosić chwałę Wielkiego Izraela?

Autorstwo: Slav
Źródło: http://slav.neon24.pl/post/143742,bibi-do-putina-iran-chce-zniszczyc-szesc-milionow-zydow
https://wolnemedia.net/

Komentarze 23 do “Iran chce zniszczyć sześć milionów Żydów!”

 1. Kwal said

  O ! To jest dobra wiadomość…

 2. Inkwizytor said

  Podoba mi się z Iran

 3. “Ludzie myślą, że Shoah [Holocaust] się skończył, ale tak nie jest. Trwa cały czas” – ogłosił Benzion Netanjahu, ojciec premiera Izraela, przed wyborami jego syna w 2009 roku.

  Oczywiście ma rację. Palestyńczycy potwierdzą.

 4. Marcin said

  Trzymam kciuki.

 5. Alina said

  W Teheranie Żydzi mają się świetnie:

 6. Bemben said

  Good Keep Going. jude OUT with this PLANET.

 7. Troll Polonii said

  Co za okropna, OKROPNA BZDURA!!

  Ludzie!
  Kiedy przestaniecie wierzyc Netanjahu???
  W Iranie jest najwieksza populacja zydow na Bliskim Wschodzie, zaraz po Izraelu.

  Ci zydzi przybyli dawno temu, podobno z Babilonu.
  Sa najwiekszymi przeciwnikami i Izraela i Syjonu!!!
  Nie chca miec nic wspolnego z Izraelem.

  Zacznijcie wreszcie cos czytac o Iranie zanim zaczniecie wypisywac bzdury.
  Zarowno zydzi z Iraku jak i z Iranu sa wielkimi przeciwnikami syjonu i rzadow w Izraelu.
  Z Iraku zostali wypedzeni, zeby robic ‚numbers’ w Palestynie. Podpalali im biznesy, wypedzali jak bydlo ludzi, ktorzy czuli sie Irakijczykami – tyle, ze pochodzenia zydowskiego.

  Jak ktos zna historie Palestyny to moze sobie przypomniec, ze kiedys zyli wszyscy razem i na kupe i nikomu nie przeszkadzaly roznice …

  Wy gowno wiecie o Iranie!!!!
  Jak zwykle: duzo do gadania – a malo wiedzy.
  Wstyd!

  —————
  Panie Troll, nie ma co łamać krzeseł…
  Nikt tu nie wierzy ani Netanjahujowi, ani Żydolandii.
  I na ogół sympatyzujemy z Persją.
  Admin

 8. Troll Polonii said

  6
  Bemben

  Analfabeta.
  Pisz poprawnie i sprawdz co napisales, nieuku!

 9. Troll Polonii said

  A jak Netanjahu powiedzial , to swieta prawda??

  Ten sam Netanjahu obiecal wymordowac 75 milionow Iranczykow.
  Bo Iran nie lubi syjonu.
  To tak przy okazji.

  Wielu Polakow jak zwykle poprze syjon!

 10. Troll Polonii said

  Wlasnie podali, ze Izraelici zbombardowali Damaszek, bo podobno tam sie ‚ukrywaja’ Iranczycy.
  Pod oslona pasazerskiego samolotu izraelici sie chowali bo chcieli zbombardowac lotnisko w Damaszku i zwalic na Iran.
  To znana praktyka; leciec pod oslona pasazerskiego samolotu, zeby radary nie wykryly,.
  Rosjanie uratowali samolot, ktory awaryjnie wyladowal w rosyjskiej bazie.
  172 pasazerow zostalo uratowanych.
  Iranczycy sa w Syrii na zaproszenie rzadu syryjskiego. A wiec sa tam legalnie.
  Izrael nie mial prawa bombardowac bez ostrzezenia i bez powodu stolicy Syrii.
  Izrael koniecznie chce przywlaszczyc pol Syrii.
  Strzelaja z morza poprzez terytorium Libanu.
  Moze i sprytne ….

 11. Troll Polonii said

  Linki do poprzedniego wpisu
  Izraelski atak na dzielnice Damaszku stanowil ogromne zagrozenie dla pasazerskiego samolo, ktory musial awaryjnie ladowac w rosysjskiej bazie:

  Israeli airstrikes on Damascus suburbs put at risk civilian flight with 172 passengers on board – Russian MoD — RT World News
  https://www.rt.com/news/480281-israel-strike-damascus-civilian-flight/

  Syrian air defenses engage ‘hostile targets’ over Damascus (VIDEOS) — RT World News
  https://www.rt.com/news/480182-damascus-syria-hostile-air-targets/

 12. Kapsel said

  Święty charakter 6 mln w religii żydowskiej. Dlaczego nie można kwestionować liczby 6 mln ofiar holokaustu

  Po zniszczeniu świątyni (70 rne), rabinacka egzegeza zastąpiła wiarę w Mojżeszowego Mesjasza “zbiorowym mesjaszem”, którym jest naród żydowski. Chrześcijaństwo nie może zaakceptować tej żydowskiej sakralizacji holokaustu bez odrzucenia swojej tożsamości i wiary. Jedynym holokaustem jest ofiara Chrystusa. Zaakceptowanie innego “holokaustu” zbawienia i ‘aktu meta-historycznego’ obok tego Jezusa byłby aktem apostazji. Niestety, nowa teologia żydowska rady [synod? – przyp. tłum.], i po radzie, przejęła postępowych katolików. Mamy nadzieję, i modlimy się, że to nie zanieczyści Tradycji. Dlatego obowiązkiem jest by ostrzec wiernych pasterzy”. – ks. Curzio Nitoglia, tłum. z ‘Il Caso Williamson’, 28.01.2009.

  Wstęp

  Jakiś komentarz do tej opinii ks. Nitoglia może być pouczający w odniesieniu do zrozumienia, dlaczego liczba “6 mln ofiar holokaustu” jest święta dla Żydów.

  “Niepodważalna” liczba 6 mln żydowskich ofiar holokaustu nie opiera się na udokumentowanym fakcie historycznym, ani nawet szczególnie na szacunku demograficznym, ale przede wszystkim jest to mistyczna liczba, która odnosi się w sposób zasadniczy do religijnego systemu wierzeń judaizmu.Nowojorskie Muzeum Dziedzictwa Żydowskiego, na przykład w odniesieniu do “pamięci 6 mln Żydów, którzy zginęli”, ujawnia, że​​: “Zachor, pamiętajcie, jest świętym obowiązkiem żydowskim” (podkreślenie autora).

  Przykładów frazeologii religijnej w odniesieniu do 6 mln żydowskich ofiar holokaustu jest dużo i łatwo je znaleźć za pomocą prostej wyszukiwarki w internecie.

  Na poziomie czysto naturalnym, chrześcijanin może zrozumieć, że Żydzi mogą uważać cierpienia i śmierć żydowskich ofiar szoah (katastrofy) za ‘Kiddush Haszem‘ – ‘męczenników’. Dalsze badania przy użyciu żydowskiej bazy wiedzy chabad.org pokazuje, że dla Żydów, pojęcie ‘Kiddush Haszem’ ma znacznie głębszy sens, dlatego, że jest ono “uświęcone imieniem B-ga”.

  Co nie jest powszechnie realizowane, lub rozumiane przez chrześcijan, to fakt, że liczba 6 mln odnosi się integralnie do nauk okultystycznych, na których opiera się religia żydowska.

  Zanim przejdziemy dalej, konieczne jest rozróżnienie dwóch powszechnie używanych słów, które są często używane zamiennie dla zaciemniania tego tematu.

  “Szoah” jest zangliczoną pisownią hebrajskiego słowo, które oznacza “katastrofę” i “nieszczęście”. To, że miliony Żydów straszliwie cierpiały klęskę z udziałem powszechnych prześladowań i wielu zgonów w czasie II wojny światowej, nie jest sporne.

  Natomiast holokaust jest słowem pochodzenia greckiego i oznacza “spalony w całości” i jest zdefiniowany w słowniku jako “złożona ofiara, która jest palona w całości przez ogień”. Zangliczonym hebrajskim słowem na “całopalenie” lub “ofiarę całopalną” jest ‘Olah’ (wymawiane ‘olo’). Wywodzi się od hebrajskiego słowa “elewacja / podwyższenie”. To, że zwłoki wielu tysięcy Żydów (i innych) były palone w krematorium w nazistowskich obozach koncentracyjnych, po śmierci z powodu tyfusu i innych chorób, nie jest również problemem.

  Ale co jest kwestionowane, to 6 mln Żydów zamordowanych przez gaz cyjankowy w specjalnie zbudowanych zabójczych komorach gazowych w nazistowskich obozach koncentracyjnych.

  Jeśli prawdą jest, że Żydzi, jako Żydzi, zbiorowo cierpieli na ludobójczą eksterminację i kremację w obozach koncentracyjnych, to ‘holokaust’ jest rzeczywiście ważnym opisem historycznym, jak i żydowsko-religijnym. Jeśli to nie jest prawdą, to opis ‘holokaustu”, jak również “święta” liczba 6 mln, należą wyłącznie do mitologii i religii żydowskiej i muszą swój sprzeciw wyrażać katolicy, zarówno jako kwestię prawdy historycznej, jak i prawdy religijnej.

  Ogromna ilość danych pochodzących z badań, które wykazują bardzo mocno, że morderczych komór gazowych nie było w nazistowskich obozach koncentracyjnych, nie jest celem tego badania, i nie będzie tutaj podsumowana. Przeciwnie, celem badań jest odkrycie, w dużej mierze ze źródeł żydowskich, że legendarne wyrażenie ’6 mln’ jest religijną mantrą recytowaną przez Żydów jako integralna praktyka religii żydowskiej.

  Święte 6 milionów

  Religia żydowska opiera się na:

  http://ruch-obywatelski.com/absurdy/swiety-charakter-6-mln-w-religii-zydowskiej-dlaczego-nie-mozna-kwestionowac-liczby-6-mln-ofiar-holokaustu/

 13. Kapsel said

  Przedsiębiorstwo Holokaust – 6 milionów kłamstw

  Jest to jeden z najlepszych materiałów o holoszwindlu w języku polskim. Zachęcamy do jego kopiowania i rozpowszechniania. Za fenomenalną pracę podziękowania dla Oli Gordon.

  Można zadać sobie pytanie: “jakie jest znaczenie liczby ’6 mln’ i skąd się wzięła?”

  Rzeczywiście intrygujące jest pochodzenie mitycznej liczby “6 mln”. Żydzi uparcie podkreślali ją w propagandzie horroru od roku 1890 do 1945. Druga wojna światowa zakończyła się w 1945 roku, i od tego czasu ta kabalistyczna liczba zdobyła pozycję świętości, dzięki lichej i oszukańczej kampanii wielokrotnego mówienia o holo-oszustwie w wiadomościach i przemyśle rozrywkowym z ośrodkiem w żydowskim Hollywood. Jak kiedyś powiedział żydowsko-komunistyczny morderca, Władimir Lenin, “wielokrotnie powtarzane kłamstwo staje się prawdą”.

  https://marucha.wordpress.com/2015/02/01/przedsiebiorstwo-holokaust-6-milionow-klamstw/

 14. Boydar said

  „… Izrael nie miał prawa bombardować bez ostrzeżenia i bez powodu stolicy Syrii …”

  Panie Troll, ja wiem że myślenie jest przypadłością bolesną, zwłaszcza wśród trolli, ale daj Pan na wstrzymanie. Z powyższego uzasadnienia wynika bowiem, że gdyby Netanyahu uznał że interes (powód) jakiś ma, to miałby też i prawo. A dla formalności i zgodnie z dzisiejszymi standardami dyplomatycznymi wystarczy tylko wcześniej na pejsbuku wrzucić notkę dla Asada. Zresztą, może być i później.

 15. Troll Polonii said

  13
  Boydar
  Szojgu ci osobiscie podziekuje za komplement, ze ‚myslenie jest przypadloscia bolesna”
  Bo to akurat Szojgu wymyslil- a nie ja.

  Powod tez Szojgu podal.

  Nie bardzo rozumiem dlaczego w gajowce Netanjahu ma az tylu wielbicieli.

  A dla scislosci podam:
  W logice, czyjs interes – to niekoniecznie prawo.

  Hitler mial interes w Prusach Wschodnich.
  Czy mial wiec prawo zbombarowac Polske?

  Boydar
  Przyhamuj z inwektywami, bo sie osmieszasz.

  Bo nie masz pojecia o prawie miedzynarodowym i o umowie jaka ma Rosja z Izraelem.
  Doucz sie najpierw – a pouczaj potem.

 16. Boydar said

  siódme – nie kradnij !

  „A jak cię złapią za rękę, mów że to nie twoja ręka”

 17. Lily said

  Wlaczcie myslenie,Czyim Ojcem jest osoba,
  z ktora jest przeprowadzany wywiad ?.

  Zrodlo;Fortune Magazine.

 18. Tadeusz said

  Holokaust to kłamstwo . Dawno już udowodniono ,że nie zginęło ich 6 mln. Takie same kłamstwa jak komory gazowe. Palenie żywcem czy zapadnie i elektryczne spalarki w podziemiach obozu. Szkoda te kłamstwa komentować

 19. Kapsel said

  Re 18 Pan Tadeusz : … Szkoda te kłamstwa komentować….

  Kategorycznie na to się nie zgadzam !

  Bo tu nie chodzi o komentowanie ale o przypominanie , proszę spojrzeć choćby tu:

  https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&sxsrf=ACYBGNQ2aO1-6PmzmjaNVkzt7XGcxi2iHw%3A1581095459681&ei=I5o9XviZKaqnrgT66rzYCQ&q=nauka+dzieci+o+Holokau%C5%9Bcie&oq=nauka+dzieci+o+Holokau%C5%9Bcie&gs_l=psy-ab.12..35i39.11397.17124..19220…1.0..0.71.261.4……0….1..gws-wiz…….35i304i39.FpibOjV_xHQ&ved=0ahUKEwi4t-vJ97_nAhWqk4sKHXo1D5sQ4dUDCAo

 20. JARNO said

  „Netanjahu ostrzegł Putina” to tylko KRETYN mógł napisać aby inne kretyny uwierzyły.
  Putin nie musi robić NIC-LITERALNIE NIC- bo Jewish Deep State sam sobie strzela w stopę, raz za razem.
  .
  Stać go na to choćby z tego powodu, że wie ‚jakiego dziadostwa’ narobili i robią Żydzi w USA – , jak choćby impeachment Trumpa w których główne osoby to Adam Schiff czy Jarold Nadler czy Charles Shumacher czy Sen. Feinstein czy SOTUS justice Ruth Bader Ginsberg czy corpo-media, showbiz i hasło ‚przemysł ochrony Izraela’
  żeby się dać nabrać na takie plewy.
  .
  A jak już się tak podniecacie ‚słabością’ Putina-Rosji (niektórzy) to proszę przyjąć do wiadomości: wg opinii Putina czy Ławrowa – społeczeństaw tzw. liberalne (zafundowane przez Jewish Deep State=US+IZRAEL+IMF+WB+OECD+WIPO-nikt nie zwraca uwagi na tą jaczejkę: World Intellectual Property Organization) są w trakcie ‚dekompozycji’ czyli UPADKU.
  .
  A poza tym to Ruskie (+chinole) mają to i owo czego Jewish Deep State ‚nie ma”, EU czy Rada Europy z ich LGBT czy transgender może im naskoczyć.
  a poza tym mają swoją historię (od Rusi Kijowskiej), znają ją i wyciągają wnioski.
  .
  Poza tym to z Ruskimi będzie gadał czy Trump czy EU czy nawet Netanyahu w każdym temacie oczywiście nie zauważając Morawieckich-Kaczorów-Tusków-Kwachów: PO CO!!
  I tyle w temacie>sugerowałbym DOCENIAĆ Putina raczej .

 21. Sarmata said

  W świetle ostrzeżenia Netanjahu – można by rzec, – że pan prezydent Putin wdepnął w gówno wynajdując sobie tego nowego przyjaciela.

 22. Inri said

  Artykuł sprzed półtora roku.

  ————
  Mamy wśród nas bystrzachę!
  Admin

 23. waldek said

  Poniżej lista 140 holokaustów po 6 milionów ofiar każdy, o których prasa żydowska pisała od 1900 roku. Sprawdzone wyrywkowo. Ten, o którym mówił Bibi Putinowi, byłby 141. z kolei. Poniższa lista jest usuwana z INternetu, więc warto ją zachować. Nie mam czasu jej edytować, niech to może ktoś zrobi.

  Sorted by date:

  1900
  Originally Posted by Stephen S. Wise, New York Times, June 11, 1900

  There are 6,000,000 living, bleeding, suffering arguments in favor of Zionism.

  Click images for full size
  Russia has since 1890 adopted a deliberate plan to expel or exterminate six million of its people – From The Russsian Jewish Yearbook 1911
  TaShuVu You Shall Return | Enlarge
  HOLOCAUST Handbooks Series, Vol. 6
  Don Heddesheimer – The First Holocaust
  Jewish Fund Raising Campaigns with Holocaust Claims During and After World War One – The First Holocaust features an amazing collection of press clippings and propaganda articles dating back to the late 19th century that make claims of the suffering and imminent extermination of European Jewry. Among such articles we find that Jews have, dozens of times before WWII, invoked the cabalistic “6,000,000″ number as the number of Jews on the verge of death and destruction during various periods of turmoil and conflict in Europe and Russia. Undoubtedly, this book exposes the deliberate fraudulence of these sinister Zionist campaigns and media blitzes — long before Hitler became Chancellor of Germany in1933 — designed to elicit public sympathy and financial support for Jewish political ambitions, such as Zionism and Communism.

  The obsessive invocation of the cabalistic fable of “6,000,000 dead or dying Jews” dating back at least four decades prior to the events of WWII directly undermines and betrays the notion that 6,000,000 Jews perished in Europe between 1939-1945, as Jews have claimed. It was a lie the first time, and it is a lie today! Read more| Download book as pdf
  [Forstør]
  Chicago Tribune 1921
  [Forstør]
  New York Times November 12, 1919, p. 7.
  [Forstør]
  New York Times, May 3, 1920, p. 11
  [Forstør]
  New York Times 17 februar 1945 – klik
  New Gas Chamber lies after the war:
  [Forstør]
  The Jewish Press, February 21, 1991
  Gas chambers for all Jews
  [Forstør]
  Response, Vol. 12, No. 1, Spring 1991
  Gas chambers for all Jews
  JUNE 11, 1900 – NEW YORK TIMES – p
  7 Rabbi Wise’s Address
  SIX MILLION JEWS 1915-1938 HD
  Germar Rudolf Documentary
  The Surprising Origin of the Six-Million Figure
  Six Million Open Gates by S.A.R. Lynch
  Contains thousands of articles from newspapers archives

  1902
  Originally Posted by Encyclopaedia Britannica, 10th Edition, 1902, page 482
  While there are in Russia and Rumania six millions of Jews who are being systematically degraded…
  1903
  Originally Posted by The Jewish Criterion (Pittsburgh), September 18th, 1903, page 6
  […]six million downtrodden brethren.
  1904
  Originally Posted by The Jewish Criterion (Pittsburgh), February 19th, 1904, page 2

  […] where five or six million people existed under persecution.
  1904
  Originally Posted by The Jewish Criterion (Pittsburgh), October 7th, 1904

  […] the final and definite deliverance of the six millions of Russian, Roumanian and Galician Jews […] transporting five or six million people over the sea.
  1905
  Originally Posted by New York Times, January 29th, 1905

  He declared that a free and a happy Russia, with its 6,000,000 Jews, would possibly mean the end of Zionism, since the abolition of the autocracy would practically eliminate the causes that brought Zionism into existence.
  1905
  Originally Posted by New York Times, November 1st, 1905

  From 1800 to 1902 he caused 6,000,000 Jewish families to be expelled from Russia […]
  1906
  Originally Posted by New York Times, March 25th, 1906

  […] the condition and future of Russia’s 6,000,000 Jews were made on March 12 in Berlin to the annual meeting of the Central Jewish Relief League of Germany by Dr. Paul Nathan […]
  1907
  Originally Posted by The Jewish Criterion (Pittsburgh), October 18th, 1907, page 13

  […] for six million people cannot emigrate.
  1908
  Originally Posted by Deseret Evening News, March 17th, 1908

  […] poverty, starvation and disease are the afflictions which now beset the six million Jews in that country and Roumania.
  1908
  Originally Posted by The Jewish Criterion (Pittsburgh), August 7th, 1908

  […] when six million Russian Jews are crying […]
  1910
  Originally Posted by The Jewish Criterion (Pittsburgh), February 4th, 1910

  SIX MILLION BABIES SAVED BY STRAUS.
  1911
  Originally Posted by The Zionist Congress, 1911

  […] complete annihilation for six million people […]
  1911
  Originally Posted by The Jewish Criterion (Pittsburgh), August 18th, 1911, page 14

  Very soon a fervid Russian patriotism will reign in every Ghetto, and the melting-up of the race begin. But this absorption of the five or six million Jews […]
  1911
  Originally Posted by The Jewish Criterion (Pittsburgh), August 25th, 1911

  […] six million Jews are still groaning under the most terrible yoke.
  1911
  Originally Posted by The Jewish Criterion (Pittsburgh), September 1st, 1911

  […] the downfall lf six million creatures […] for no war has ever destroyed six million human lives.
  1911
  Originally Posted by New York Times, October 31st, 1911

  The 6,000,000 Jews of Russia are singled out for systematic oppression and for persecution due to process of law.
  1912
  Originally Posted by American Jewish Year Book 5672 (23 Sep 1911 – 11 Sep 1912), page 308:

  Russia has since 1890 adopted a deliberate plan to expell or exterminate six millions of its people for no other reason than that they refuse to become members of the Greek Church, but prefer to remain Jews.
  1912
  Originally Posted by The Jewish Criterion (Pittsburgh), January 5th, 1912

  […] more than six million Jews reside in small towns and villages there is no Sabbath question.
  1914
  Originally Posted by The Jewish Criterion (Pittsburgh), July 10th, 1914, page 9

  […] where six million Jews are suffering […]
  1914
  Originally Posted by New York Times, December 2nd, 1914, page 12

  APPEAL FOR AID FOR JEWS. […] the plight of more than 6,000,000 Jews […] upon the Jewish people, more than nine millions of whom live in the countries at war and over six million of these in the actual war zone in Poland, Galicia and the whole of Russian frontier.
  1915
  Originally Posted by New York Times, January 14th, 1915, page 3

  In the world today there are about 13,000,000 Jews, of whom more than 6,000,000 are in the heart of the war zone; Jews whose lives are at stake and who today are subjected to every manner of suffering and sorrow […]
  1915
  Originally Posted by The Jewish Criterion (Pittsburgh), March 19th, 1915

  How the casting of six million people into the deepest abyss of servitude and outlawry is to relieve tension we cannot understand.
  1915
  Originally Posted by The Jewish Criterion (Pittsburgh), June 25th, 1915

  The annihilation of the six million Jews now congregated in the Russian domains goes on in a well defined and systematic manner.
  1915
  Originally Posted by New York Tribune, October 14th, 1915

  What the Turks are doing to Armenians is child’s play compared to what Russia is doing to six million Jews, her own subjects.
  1915
  Originally Posted by The Mercury, December 4th, 1915

  […] six millions of Russian and Polish Jews are to-day the most pitiable victims of that race hatred and that race fanaticism which have been the creed of Germany […]
  1916
  Originally Posted by The Jews in the Eastern War Zone, The American Jewish Committee, 1916

  […] where six million human beings guilty only of adherence to the Jewish faith are compelled to live out their lives in squalor and misery, in constant terror of massacre […] estimated at six million or more […] of these six million people […] a kind of prison with six million inmates […] The persons most affected, the six million Jews of Russia […] The Jews are loyal and brave, and it is most inadvisable to pursue a policy which might convert six million subjects into enemies. […] the six million Jews of Russia still continued […] nearly three of the six million […]
  1916
  Originally Posted by The Tacoma Times, February 28th, 1916

  […] there were 6,000,000 Jews in Europe absolutely without food or resources.
  1916
  Originally Posted by New York Times, February 28th, 1916

  Nearly six million Jews are ruined in the greatest moral and material misery; millions of them are refugees, dependent upon the good will of their brethren.
  1916
  Originally Posted by The Jewish Criterion (Pittsburgh), March 3rd, 1916

  “Nearly six million Jews are ruined.”
  1916
  Originally Posted by The Jewish Criterion (Pittsburgh), March 31st, 1916, page 6

  Position of the Jews in Russia. The Jews in Russia, numbering about six million, are denied full political and civil rights and are economically oppressed.
  1916
  Originally Posted by El Paso Herald., April 22nd, 1916, page 5

  Six Million Jews Are Deprived Of Papers By Russian Censorship. […] Six million Jews have been robbed of their newspapers.
  1916
  Originally Posted by The Jewish Criterion (Pittsburgh), August 4th, 1916

  […] six million Jews […]
  1918
  Originally Posted by The Jewish Criterion (Pittsburgh) – Volume 50 Issue 2, September 5th, 1918

  [..] Russia, where the bulk of the Jewish people to the number of well over six million still dwell, is a land of blood and midnight darkness.
  1918
  Originally Posted by New York Times, October 18th, 1918

  Six million Souls Will Need Help to Resume Normal Life When War Is Ended. […] Committee of American Jews Lays Plans for the Greatest Humanitarian Task in History. […] 6,000,000 Jews Need Help.
  1919
  Originally Posted by The Watchman and Southron, April 5th, 1919

  Six million Jews in Poland, Lithuania, Galicia, Palestine, Turkey and Siberia are dying of starvation. […] These six million despairing souls are totally dependent on American generosity for the bare necessities of life.
  1919
  Originally Posted by El Paso Herald., April 7th, 1919

  […] to save from starvation six million Jews who are the helpless victims of the German Terror.
  1919
  Originally Posted by New York Times, September 8th, 1919, page 6

  127,000 Jews Have Been Killed and 6,000,000 Are in Peril. […] 6,000,000 souls in Ukrainia and in Poland have received notice through action and by word that they are going to be completely exterminated – this fact stands before the whole world as the paramount issue of the present day.
  1919
  Originally Posted by San Francisco Chronicle, October 19th, 1919, page 18

  6,000,000 JEWS IN BREAD LINE, STRAUS WRITES. More Than Third of Entire Race in World Reduced to Despair in Europe. […] Six million Jews, out of the 16,000,000 in the world […]
  1919
  Originally Posted by Cape Vincent Eagle, October 23rd, 1919

  […] there are six million people in other lands without food, shelter or raiment is disturbing. […] When read, as I have read all my life, of the persecution and slaughter of the Jews I am not proud of my own race or of my religion.
  1919
  Originally Posted by The American Hebrew, October 31st, 1919, page 582

  The Crucifixion of Jews Must Stop! From across the sea six million men and women call to us for help […] Within them reside the illimitable possibilities for the advancement of the human race as naturally would reside in six million human beings. […] In this catastrophe, when six million human beings are being whirled toward the grave by a cruel and relentless fate, only the most idealistic promptings of human nature should sway the heart and move the hand. Six million men and women are dying from lack of the necessaries of life […] bigoted lust for Jewish blood. In this threatened holocaust of human life […] in the name of the humanity of Moses to six million famished men and women. Six million men and women are dying […] six million Jewish men and women are starring across the seas […]
  1919
  Originally Posted by The Evening Tribune Providence, October 31st, 1919, page 11

  In the midst of our campaign for the relief of the six million Jews of Eastern Europe […]
  1919
  Originally Posted by Felix M. Warburg, New York Times, November 12th, 1919

  The Jews were the worst sufferers in the war. The successive blows of contending armies have all but broken the back of European Jewry and have reduced to tragically unbelievable poverty, starvation and disease about 6,000,000 souls, or half the Jewish population of the earth.
  1919
  Originally Posted by The Toledo News-Bee, December 27th, 1919

  Six Million Human Beings Are Suffering the Tortures of Disease, Hunger and Death […] American Jewish Relief Committee
  1920
  Originally Posted by Tulsa Daily World, April 11th, 1920, section B, page 14

  Today 6,000,000 Jews Are Facing the Darkest Days Ever Known in the Long History of the Race
  1920
  Originally Posted by New York Times, May 1st, 1920, page 8

  Just Another Drive, but the Lives of 6,000,000 Human Beings Wait Upon the Answer.
  1920
  Originally Posted by New York Times, May 2nd, 1920, page 1

  […] six million human beings, without food, shelter, clothing or medical treatment.
  1920
  Originally Posted by New York Times, May 3rd, 1920, page 11

  Your help is needed to save the lives of six million people in Eastern and Central Europe.
  1920
  Originally Posted by New York Times, May 5th, 1920, page 9

  […] to save six million men and women in Eastern Europe from extermination by hunger and disease.
  1920
  Originally Posted by New York Times, May 5th, 1920, page 19

  Six million starving, fever-stricken sufferers in war-torn Europe appeal to us.
  1920
  Originally Posted by New York Times, May 7th, 1920

  […] Jewish war sufferers in Central and Eastern Europe where six millions face horrifying conditions of famine, disease and death.
  1920
  Originally Posted by The Ogden Standard-Examiner, August 20th, 1920

  […] there are six million Jews in eastern and central Europe whom the war has left dependent upon America.
  1920
  Originally Posted by New York Tribune, August 29th, 1920

  “Six million Jews were made homeless by five years of foreign and domestic wars.
  1921
  Originally Posted by New York Times, July 20, 1921, page 2

  BEGS AMERICA SAVE 6,000,000 IN RUSSIA. Russia’s 6,000,000 Jews are facing extermination by massacre.
  1926
  Originally Posted by New York Times, April 21st, 1926

  “In Heaven’s Name, Arouse the Jews of America!” New York’s Quota: $6,000,000 United Jewish Campaign of New York
  1931
  Originally Posted by The Montreal Gazette, December 28th, 1931, page 25

  MILLION JEWS FACE STARVATION. […] FEARS CRISIS AT HAND. […] six million Jews in Eastern Europe face starvation, and even worse, during the coming winter.
  1932
  Originally Posted by Symphony of Six Million, film, April 29th, 1932

  Directed by Gregory La Cava, written by Fannie Hurst (story), J. Walter Ruben, Bernard Schubert (screenplay), starring Ricardo Cortez.
  1933
  Originally Posted by New York Times, March 29, 1933

  It is now active in relief and reconstructive work in Eastern Europe where 6,000,000 Jews are involved.
  1933
  Originally Posted by New York Times, June 1st, 1933, page 6

  Dr. Margoshes said he had received a letter from the poet at Zurich a few days ago, statig that she had “run away from the holocaust” […]
  1933
  Originally Posted by The Jewish Western Bulletin, September 21st, 1933

  At this period of human persecution and of human destruction, when life, especially Jewish life has ceased to be of any value in the cruel land of bloody Germany, when the lives of hundreds of thousands are tortured and hang in the balance – during this holocaust […]
  1935
  Originally Posted by New York Times, September 8th, 1935, page 26

  The preliminary session of the first world conference of the Federation of Polish Jews being attended by sixty delegates from eighteen countries representing 6,000,000 Jews […]
  1936
  Originally Posted by Chaim Weizmann: Reden und Aufsatze 1901-1936. jud. Bucherverlag Erwin Lowe, Berlin 1937

  Declared the 6 million number to be symbolic of the Jewish destiny.
  1936
  Originally Posted by Chaim Weizmann, 1936

  It is no exaggeration to say that six million Jews are sentenced to be imprisoned in this part of the world, where they are unwanted, and for whom the countries are divided into those, where they are unwanted, and those, where they are not admitted.
  1936
  Originally Posted by Israeli Government Year Book of 1953

  Dr. [Chaim] Weizmann spoke to Peel Commission sent out by Britain in 1936 of six million Jews in European countries who had neither hope nor future save in the land of Israel.
  1936
  Originally Posted by New York Times, May 31st, 1936, page 14

  AMERICANS APPEAL FOR JEWISH REFUGE. The petition, in expressing the opinion of enlightened Christian leadership in the United States, favoring a larger Jewish immigration into Palestine, stressed the intolerable sufferings of the millions of Jews in “the European holocaust.” […] to save these unfortunate millions from total annihilation […]
  1936
  Originally Posted by The Jewish Western Bulletin, June 12nd, 1936, page 3

  Great Britain has it within her power to throw open the gates of Palestine and let in the victimized and persecuted Jews escaping from the European holocaust.
  1936
  Originally Posted by The Montreal Gazette, August 8th, 1936, page 5

  Delegates of 32 Nations Represent six million Hebrews.
  1936
  Originally Posted by Chaim Weizmann, The (London) Times, November 26th, 1936

  While in Western Europe many individual Jews had happy homes, in Eastern Europe there were 6,000,000 unwanted unfortunates who were condemned to be penned up in places where they could not live. […] the presence of these 6,000,000 people without a future whose condition was a threat to Europe.
  1936
  Originally Posted by Chaim Weizmann, The Jewish Western Bulletin, December 11th, 1936, page 3

  […] where six million Jews are in a position which is neither life nor death.
  1937
  Originally Posted by Jewish Western Bulletin, December 31st, 1937

  The number six million is often used to describe the Jewish population of Central and Eastern Europe.
  1938
  Originally Posted by New York Times, January 9th, 1938, page 12

  PERSECUTED JEWS SEEN ON INCREASE. 6,000,000 VICTIMS NOTED. […] Five to six million in all are today the victims of governmental anti–Semitism […]
  1938
  Originally Posted by New York Times, February 23rd, 1938, page 23

  A depressing picture of 6,000,000 Jews in Central Europe deprived of protection or economic opportunities, slowly dying of starvation, all hope gone […] Now anti-Semitism has spread to thirteen European nations, and threatens the very existence of millions of Jews.
  1938
  Originally Posted by The Jewish Criterion (Pittsburgh), April 1st, 1938, page 15

  I shall not comment upon the first except to remind you that six million Jews in Europe are struggling between life and death.
  1938
  Originally Posted by New York Times, May 2nd, 1938

  The rising tide of anti-Semitism in Europe today, which has deprived more than 6,000,000 Jews and non-Aryans of a birthright […]
  1938
  Originally Posted by Turtle Mountain Star, Rolla, North Dakota, October 6th, 1938

  Five or six million Jews, uprooted by dictatorship and tossed about by economic storms, may have to depend upon the development of the Holy Land, under British mandate, as a solution to their difficulties. But they face the hostility of the Arabs living there, whose economic and religious interests conflict with theirs. […] …protects the settlers from the raiding Arabs. […] The Arabs Are Coming! […] The dreaded Mohammedan raiders have been sighted by a neighbor settler…
  1938
  Originally Posted by The Times, November 22nd, 1938

  Mass emigration of Jews to Palestine for two years and the formation of a Jewish national assembly was advocated by Sir John Haslam, M.P., in a message which he sent to a public meeting at the Kingsway Hall last night held by the New Zionist Organization. The message stated that the problem now involved some 6,000,000 Jews.
  1939
  Originally Posted by New York Times, January 15th, 1939, page 27

  Rabbi Silver wanted assistance to Jewish emigration safeguarded so that European governments would realize that “it is impossible to evacuate 6,000,000 Jews.”
  1939
  Originally Posted by The Canadian Jewish Chronicle, January 27th, 1939

  Only six million Jews remain at the moment safe. But they will have to carry the burden.
  1939
  Originally Posted by Chaim Weizmann, The Palestine Post, February 14th, 1939

  The fate of six million people was in balance […]
  1939
  Originally Posted by The Jewish Criterion, February 17th, 1939, page 20

  The fate of six million people is in the balance. […] They supported their stand with a declaration that Jews never needed unrestricted immigration to Palestine as much as at present, with 6,000,000 Jewish refugees seeking a haven.
  1939
  Originally Posted by The Evening Independent, February 22nd, 1939, page 1

  6,000,000 Helpless. […] there are six million Jews in Europe today fighting desperately against intolerance and despair. For them the support of the united appeal is crucial.
  1939
  Originally Posted by The Jewish Western Bulletin, March 3rd, 1939

  SIX MILLION JEWS OVERSEAS FACING PERSECUTION, DISCRIMINATION AND ECONOMIC RUIN […]
  1939
  Originally Posted by The Jewish Criterion, April 7th, 1939, page 4

  Not in Hitler’s Hands, In Yours… The Fate Of Six Million European Jews
  1939
  Originally Posted by The Jewish Criterion, April 7th, 1939, page 33

  […] six million Jewish people who are in dire need today.
  1939
  Originally Posted by The Jewish Criterion, April 14th, 1939, page 4

  Recent events in Central Europe have brought to 6,000,000 the total number of Jews in Central and Eastern European countries affected by anti-Semitic activities […]
  1939
  Originally Posted by The Jewish Criterion, April 14th, 1939, page 6

  […] whether our 6,000,000 fellow countrymen will live or die […] “More than a million refugees, starving, tortured, fear-dazed, have been dragged from their homes, separated from their families, expelled from their countries. Five million more, await with horror the moment this misery will strike them […]
  1939
  Originally Posted by The Jewish Criterion, April 21st, 1939, page 15

  […] the distress and suffering of 6,000,000 Jews in Europe. […] HAVE YOU DONE YOUR DUTY? THE UNITED JEWISH FUND NEEDS YOUR HELP FOR THE HELPLESS 6,000,000IN EUROPE
  1939
  Originally Posted by The Jewish Criterion, April 28th, 1939, page 3

  […] 6,000,000 fellow Jews who are in distress today.
  1939
  Originally Posted by The Jewish Criterion, May 5th, 1939, page 9

  PLIGHT OF 6,000,000 […] The 6,000,000 European Jews […]
  1939
  Originally Posted by The Jewish Criterion, May 12th, 1939, page 7

  The year of 1939 is the year of the most critical struggle of 6,000,000 European Jews.
  1939
  Originally Posted by Contemporary Jewish Record, Volume 2 July/August 1939 (Published by the American Jewish Committee)

  […] the coming ward would be the annihilation of the six million Jews in East and Central Europe.
  1939
  Originally Posted by The Jewish Criterion, October 13th, 1939, page 2

  […] the coming ward would be the annihilation of the six million Jews in East and Central Europe.
  1939
  Originally Posted by The Southern Israelite, November 28th, 1939

  […] the coming ward would be the annihilation of the six million Jews in East and Central Europe.
  1940
  Originally Posted by The Southern Israelite, May 3rd, 1940

  “Almost six million Jews find themselves on the brink of starvation and extermination. Their only hope is the help which the Jews of America can extend to them. The success of the United Jewish Appeal will determine their fate.
  1940
  Originally Posted by New York Times, June 25th, 1940, page 4

  Six million Jews in Europe are doomed to destruction, if the victory of Nazis should be final. […] The chances for mass emigration and resettlement of European Jewry seems to be remote, and European Jews face the danger of physical annihilation. Even the 4,000,000 Jews under Soviet rule, although free from racial discrimination, are not safe in the event of a final Nazi victory.
  1940
  Originally Posted by The Palestine Post, July 1st, 1940, page 6

  Nor must we despair that six million Jews will forever lose trace of their historic heritage.
  1940
  Originally Posted by The Jewish Criterion, November 15th, 1940

  J.N.F. to Raise $6,000,000 for Palestine During Coming Year. […] the Jewish National Fund of America voted to raise $6,000,000 for the holy land’s war needs during the coming year.
  1941
  Originally Posted by New York Times, October 2nd, 1941

  […] as to avoid the likelihood of another holocaust.
  1941
  Originally Posted by The Jewish Criterion, November 28th, 1941

  6,000,000 Jews in Europe Look to America for Aid, Says Warburg. Fully six million Jews in Europe […]
  1942
  Originally Posted by The Jewish Spectator, Volume 7, 1942, page 53

  Now, too, the unspeakable tragedy of almost six million Jews under nazi domination is not considered sufficiently important to be discussed.
  1942
  Originally Posted by The Palestine Post, November 1st, 1942

  The Chief Rabbi, who spoke on behalf of Empire Jewry and Jews of the United Nations, as well as of all six million Jews in Europe, said that the deliberate extinction of the whole house of Israel was being carried out by Hitler’s sadists and quislings on a scale beyond compare even in the annals of Israel.
  1942
  Originally Posted by New York Times, December 13th, 1942, page 21

  Rabbi Israel Goldstein in Temple B’nai Jeshurun, Eighty-eighth Street, near Broadway, declared: “Authenticated reports point to 2,000,000 Jews who have already been slain by all manner of satanic barbarism, and plans for the total extermination of all Jews upon whom the Nazis can lay their hands. The slaughter of a third of the Jewish population in Hitler’s domain and the threatened slaughter of all is a holocaust without parallel.
  1942
  Originally Posted by The Courier-Mail (Brisbane), December 19th, 1942

  GERMAN HORROR CRIMES; ALLIES PROMISE JUSTICE. Statements issued simultaneously in London, Washington and Moscow, told at German barbarity and of proof of the Nazi determination to exterminate Jews. […] Hitler’s decision to exterminate the Jews […] It is estimated that there are between five and six million Jews in Occupied Europe […] Nazi Slaughter House. […] Hitler’s oft-repeated intention to exterminate the Jewish people in Europe.
  1942
  Originally Posted by Barrier Miner (Australia), December 23rd, 1942

  Mr. Silverman suggested that Australia and Canada could each absorb 6,000,000 Jews. […] MOST ARE DOOMED […] The Jewish Congress declares that 2,000,000 Jews have been exterminated so far.
  1942
  Originally Posted by The Massacre of a People: What the Democracies Can Do, 1943

  The following article is an except from “Let My People Go,” a pamphlet written on Christmas Day, 1942, in London. […] Of the six million Jews or so who were living at the outbreak of the war in what is at present Nazi-occupied Europe, a high proportion -between one and two million- have been deliberately murdered by the Nazis and their satellites. […] Unless something effective is done, within a very few months these six million Jews will all be dead […]
  1943
  Originally Posted by American Zionist Emergency Council (from 1970 known as the American Zionist Movement) – “Palestine” – Volumes 1-5 (1943)

  Jewish civilian casualties will be close to six million […]
  1943
  Originally Posted by Debates: House of Commons, official report, volume 5, Canada, 1943

  I should like to read a bit from a pamphlet entitled “Let My People Go,” written by Victor Gollancz: Of the 6,000,000 Jews or so who were living at the outbreak of the war in what is at present nazi-occupied Europe, a high proportion -say between one and two million- have been deliberately murdered by the nazis and their satellites. […] within a very few months these six million Jews will all be dead […]
  1943
  Originally Posted by Contemporary Jewish Record, Volume 6 1943 (Published by the American Jewish Committee)

  Suddenly, during the summer of 1942, world public opinion was shocked out of its lethargy by the realization that the Nazis had decreed the complete extinction of six millionJews and that a third of the victims had already perished.
  1943
  Originally Posted by The Canberra Times, January 25th, 1943

  […] Jews are being subjected as part of Hitler’s plan to exterminate six million Jews in occupied Europe.
  1943
  Originally Posted by The (London) Times, January 25th, 1943

  They note further that the extermination already carried out is part of the Carrying into effect of Hitler’s oft-repeated intention to exterminate the Jewish people in Europe, which means in effect the extermination of some 6,000,000 persons in the territories over which Hitler’s rule has been extended.
  1943
  Originally Posted by Ben Hecht, Reader’s Digest, February 1943, page 108

  Of these 6,000,000 Jews almost a third have already been massacred by Germans, Rumanians and Hungarians, and the most conservative of the scorekeepers estimate that before the war ends at least another third will have been done to death.
  1943
  Originally Posted by New York Times, March 2nd, 1943

  […] appalling is the fact that those who proclaim the Four Freedoms have so far done very little to secure even the freedom to live for 6,000,000 of their Jewish fellow men by readiness to rescue those who might still escape Nazi torture and butchery.
  1943
  Originally Posted by The Advertiser (Adelaide, Australia), May 15th, 1943

  […] the possibility of the complete wiping out of six million Jews if something is not immediately done to secure a harbor of refuge.
  1943
  Originally Posted by Toledo Blade, August 27th, 1943

  3,000,000 Jews Left In Europe – 5,300,000 Reported To Have Perished. Europe’s Jewish population has been reduced from 8,300,000 to 3,000,000 during the 10 years the Nazis have been in power, says the Institute of Jewish Affairs.
  1944
  Originally Posted by The Palestine Post, January 23rd, 1944

  Only a handful of Polish Jews survived the extermination. They were now either with the partisans in the forests or living as Crypto-Jews. The death toll was six million, they declared.
  1944
  Originally Posted by Rabbi Michael Dov Ber Weissmandl, May 15th, 1944

  And you – our brothers in Palestine, in all the countries of freedom, and you, ministers of all the kingdom – how do you keep silent in the face of this great murder? Silent while thousand on thousands, reaching now to six million Jews, were murdered. And silent now while tens of thousands are still being murdered and waiting to be murdered? Their destroyed hearts cry to you for help as they bewail your cruelty. Brutal you are and murderers too you are, because of the cold-bloodedness of the silence in which you watch.
  1944
  Originally Posted by Rabbi Michael Dov Ber Weissmandel, May 31st, 1944

  […] heads of government and radio must announce what was done to our people in the slaughter house of Belzec, Malkinia (Treblinka), Sobibor, and Auschwitz. Till now six times a million Jews from Europe and Russia have been destroyed.
  1944
  Originally Posted by United Electrical, Radio and Machine Workers of America Convention Proceedings, September 25th-29th, 1944

  WHEREAS: History records no parallel to the bestial cruelties inflicted on the Jewish people of Europe by the Nazis and their satellites, whose coldly calculated program of extermination of all European Jews very nearly succeeded, almost six million Jews having been murdered in cold blood […]
  1944
  Originally Posted by Chicago Bar Record, October 1944

  There were then at least eight million virtually homeless Jews in Europe who acquired rights under this treaty. Happily, perhaps, for the Arabs, that number has been cut down by six million.
  1944
  Originally Posted by Proceedings of the Annual Convention, Vols. 62-66. Illinois State Federation of Labor, October 2nd, 1944

  WHEREAS, Six million Jews were murdered by the Nazi henchmen during the time the Nazis kept Europe under their bloody heel […]
  1944
  Originally Posted by Youngstown Vindicator (Ohio), November 27th, 1944

  A five-volume “black book” containing a documentary record of the German massacre of approximately 6,000,000 European Jews is being prepared by the state publishing house.
  1944
  Originally Posted by The Pittsburgh Press, November 28th, 1944, page 5

  Six Million Jews Listed Slaughtered. A five-volume “black book” containing a documentary record of the German massacre of approximately six million European Jews was being prepared today by the State publishing house. […] The work was under the general editorship of Ilya Ehrenburg and the editorial board included Poet-Playwright Konstantin Simonov, Writer Vsevold [Vsevolod] Ivanov and Poetess Vera Imber.
  1944
  Originally Posted by The Leader, November 28th, 1944

  Russian “Black Book” lists German crimes. The first volume of a five-volume Russian “black book” recording the documentary form of the German massacre of approximately 6,000,000 European Jews has been completed by the Soviet state publishing house […] The five-volume work is under the general editorship of Ilya Ehrenburg, noted Soviet writer and war correspondent, with an editorial board that includes poet-playwright Kanstantin [Konstantin] Simonov, writer Vsevold [Vsevolod] Ivanov and poetess Vera Imber. Editors of the work -which will be published in both Russian and English in press runs of hundreds of thousands of copies- estimate from data now available that the Germans killed between 5,000,000 and 6,000,000 Jews in Russia, Poland and western Europe. They believe an additional 500,000 now are being murdered in Hungary.
  1944
  Originally Posted by The Palestine Post, November 28th, 1944

  SIX MILLIONS MURDERED. The Soviet State Publishing House is preparing the publication of another “Black Book,” a documentary record of the German massacre of approximately six million European Jews. […] According to the Soviet editors, the Germans killed between five and six million Russian, Polish and Western European Jews, and an additional half million are being murdered in Hungary now.
  1944
  Originally Posted by The Jewish Criterion, December 1st, 1944

  […] 5,500,000 Jews have been killed in Germany and German-occupied territories since the outbreak of the war. […] Yes, the Germans murdered close to six million Jews […]
  1944
  Originally Posted by Nahum Goldmann, Jewish Western Bulletin, December 8th, 1944

  […] apart from Jewish losses in combat service, 5,500,000 Jews have been killed in Germany and German-occupied tesritories [territories] since the outbreak of the awr [war]. These figures exceed the number anticipated even by the most pessimistic. […] Yes, the Germans murdered close to six million Jews […]
  1944
  Originally Posted by Ilya Ehrenburg, Soviet War News, December 22nd, 1944

  In the regions they seized, Germans killed all Jews, from the old folks to infants in arms. Ask any German prisoners why his fellow countrymen annihilated six million innocent people […]
  1945
  Originally Posted by New York Times, January 8th, 1945

  6,000,000 JEWS DEAD. The Jewish population in Europe has been reduced from 9,500,000 in 1939 to 3,500,000. Of the 6,000,000 European Jews who have died, 5,000,000 had lived in the countries under Hitler’s occupation.
  1945
  Originally Posted by New York Times, February 11th, 1945, page 10

  1,200,000 Jews survived of the 6,000,000 who had been under German rule during the war, and that most of them were eager to come to Palestine.
  1945
  Originally Posted by New York Times, February 17th, 1945

  Dr. Joseph Schwartz, European director of the American Jewish Joint Distribution Committee, estimated today that 500,000 of Europe’s 6,000,000 Jews had escaped destruction by emigration and that only 1,000,000 to 1,500,000 of Europe’s 6,000,000 Jews were now left on the Continent.
  1945
  Originally Posted by Joseph Thon, president of the National Organization of Polish Jews in America, March 22nd, 1945

  I accuse the whole German people that in the years 1939 to 1945 they slaughtered upward of 15,000,000 men, among which there were 6,000,000 Jews. […] The German people murdered, in cold blood, in excess of 6,000,000 European Jews, among them over 3,000,000 Polish Jews.
  1945
  Originally Posted by Ilya Ehrenburg, The Advertiser, March 27th, 1945

  […] the Germans tortured the last handful of Jews. The Germans killed six million Jews -all the Jews of Poland, Hungary, the Ukraine, Lithuania, Byelo-Russia, West Europe and of course Germany.
  1945
  Originally Posted by Army News (Darwin, Australia), April 11th, 1945

  NAZIS HAVE MURDERED SIX MILLION JEWS. Of a population of 16 million Jews in the world before the war, more than six million had been murdered by the Nazis.
  1945
  Originally Posted by New York Times, May 2nd, 1945

  […] estimated that only 1,000,000 of 6,000,000 Jews in Europe in 1939 were still alive.
  1945
  Originally Posted by The Pittsburgh Press, May 13th, 1945

  Nazis Destroy six million Jews. […] Of the eight million Jews living in Germany and German occupied countries before the war, 6,200,000 have died from either execution, cruel treatment or starvation, according to latest figures compiled by Jewish welfare organisations here.
  1945
  Originally Posted by New York Times, May 20th, 1945, page 7

  […] seemingly endless streams of former “slaves” from all parts of Europe and by the huge cantonments of liberated victims of Nazism. More than six million of them have been liberated […]
  1945
  Originally Posted by The Times (London), August 14th, 1945

  […] some 6,000,000 men, women, and children – were put to death by the Nazis and their satellites.
  1945
  Originally Posted by The Canberra Times, September 6th, 1945

  SIX MILLION JEWS KILLED BY GERMANS. Throughout the war the Germans killed 6,000,000 Jews, the number left in Europe being approximately 1,600,000 […] most surviving Jews desired to emigrate to Palestine. The agency plans to send six groups of six men each to help Jews in German camps. […] It is planned to erect a monument on the summit of Mount Scopus to commemorate the Jews who died. It will bear the names of all the 6,000,000, including soldiers, partisans and ghetto fighters. All the Jewish cultural documents and religious objects left in Central and Eastern Europe are to be collected in Palestine.
  1945
  Originally Posted by The Chester Times, October 10th, 1945

  It was our very unhappy conviction all along that the responsibility for extinction of six million Jews in Europe was not Hitler’s alone. The entire Christian world shares that responsibility.
  Source: The raw version: 6,000,000 – Pastebin.com

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: