Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Fatalna decyzja

Posted by Marucha w dniu 2020-02-09 (Niedziela)

28 stycznia 2020 r. w Iwano-Frankiwsku (dawniej Stanisławów) odbył się pogrzeb Mychajło Mułyka – weterana ukraińskiej dywizji Waffen-SS „Hałyczyna” („Galizien”), odpowiedzialnej za zbrodnie wojenne na ludności polskiej.

Wzięli w nim udział przedstawiciele lokalnych władz miejskich i obwodowych z merem Rusłanem Marcinkiwem, z neobanderowskiej partii Swoboda, oraz szefem rady obwodu iwano-frankiwskiego Ołeksandrem Syczem na czele, a także greckokatolicki arcybiskup Wołodymyr Wijtyszyn, syn głównego dowódcy UPA Jurij Szuchewycz i osoby w historycznych mundurach Waffen-SS1.

Zmarłego esesmana pochowano w specjalnej Alei Chwały jak bohatera narodowego. Czerwono-czarne flagi banderowskie są na tego typu uroczystościach na Ukrainie są już standardem. Osoby paradujące w oryginalnych mundurach Waffen-SS też nie są tam już rzadkością. Ale jednak to szokuje.

Szokuje dlatego, że miało to miejsce dzień po międzynarodowych uroczystościach 75-tej rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz, w których uczestniczył prezydent Wołodymyr Zełenski.

W każdym kraju europejskim jakakolwiek manifestacja publiczna z udziałem osób w mundurach hitlerowskich wywołałaby natychmiastową reakcję międzynarodowej opinii publicznej i przywódców państw demokratycznych. Zasada ta nie działa jednak w wypadku Ukrainy. Przywódcy USA i państw UE dyskretnie nie zauważają obecności w przestrzeni publicznej tego kraju symboliki nazistowskiej.

Zwłaszcza nie zauważają tego przywódcy i politycy polscy oraz główne polskie media, które jako pierwsze powinny to zauważyć i nagłośnić. Potwierdza to moje wcześniejsze spostrzeżenie, że Ukraina otrzymała od Zachodu koncesję na nazizm w związku z rolą, jaką pełni w antyrosyjskiej polityce USA. Albowiem jedyną realną siłą antyrosyjską na Ukrainie są epigoni banderyzmu i nazizmu.

Incydentu w Iwano-Frankiwsku nie zauważył też prezydent Zełenski, który dzień wcześniej brał udział w międzynarodowych uroczystościach w byłym KL Auschwitz, ani Ukraiński IPN, który przy okazji tych uroczystości zamieścił na swojej stronie internetowej informację, że KL Auschwitz jakoby mieli wyzwolić Ukraińcy (ale chyba nie ci z dywizji SS „Hałyczyna”).

Do incydentu z Iwano-Frankiwska odniósł się – oprócz szefa Ukraińskiego Komitetu Żydowskiego Eduarda Dolinskiego – tylko jeden ukraiński deputowany Maksym Bużańskij. Stwierdził on, że „(…) to nie zadziała. Albo więźniowie obozów koncentracyjnych, albo zasłużeni esesmani, jedno z tych dwóch, razem nijak. Pora się zdecydować”.

Natychmiast został przywołany do porządku przez mera Marcinkiwa: „Zapewne nasza Ukraina jest inna! Jedna ukraińska, inna – promoskiewska, małoruska!”. Jak my to dobrze znamy. Główne polskie media w taki sam sposób tłumią od sześciu lat krytykę renesansu banderowsko-nazistowskiego na Ukrainie. Kto to krytykuje – jest agentem Moskwy. Dalej mer Marcinkiw stwierdził: „Zdradzę tajemnicę – mój dziadek też był żołnierzem dywizji »Hałyczyna« i jestem z tego dumny!”.

Po międzynarodowych uroczystościach w byłym KL Auschwitz odbyła się konferencja prasowa prezydentów Andrzeja Dudy i Wołodymyra Zełenskiego. Podczas tej konferencji Zełenski oświadczył, że „udało nam się obniżyć emocje wokół tragicznej przeszłości”.

W jaki sposób? Czyżby Ukraina uznała odpowiedzialność OUN i UPA za ludobójstwo na narodzie polskim? Nie. Emocje „wokół tragicznej przeszłości” zostały obniżone w ten sposób, że strona polska „odnowi ukraińską mogiłę na wzgórzu Monastyrz” – oświadczył Zełenski [2].

Chodzi o pomnik UPA koło Werchraty w gminie Horyniec-Zdrój, którego odbudowy domagali się trzy miesiące temu działacze ukraińscy i proukraińscy z Polski. Jeśli jest to prawda, to jest to decyzja fatalna.

Czy władze polskie nie rozumieją, że Rosja natychmiast wykorzysta to propagandowo? Skoro w Polsce stawiane są pomniku UPA, to znaczy, że jednak Polska miała coś wspólnego z nazizmem i wspieraniem Niemiec hitlerowskich, co od przełomu 2019/2020 r. sugerują niektóre rosyjskie media i niektóre osoby z rosyjskiego establishmentu.

Czy polskie władze nie rozumieją też, że odbudowa pomnika UPA na wzgórzu Monastyrz oznacza faktyczne uznanie przez stronę polską UPA za organizację „ukraińskiego ruchu wyzwoleńczego” – zgodnie z narracją banderowską – a nie organizację faszystowską, przestępczą i ludobójczą – zgodnie z prawdą historyczną? Tak to zostanie przedstawione na Ukrainie. Albo pomniki UPA, albo pamięć o ofiarach z Wołynia i Małopolski Wschodniej. Innego wyboru nie ma.

Emocje „wokół tragicznej przeszłości” są obniżane przez stronę polską także na inne sposoby, o czym prezydent Zełenski już nie wspomniał. Jednym z tych sposobów jest nękanie przez polską policję i prokuraturę działaczy kresowych zaangażowanych w podtrzymywanie pamięci o martyrologii Polaków z rąk OUN i UPA. Kilku z nim postawiono zarzuty prokuratorskie o mowę nienawiści wobec Ukraińców lub znieważanie Ukraińców ze względu na pochodzenie narodowościowe.

Kolejnym przejawem obniżania emocji „wokół tragicznej przeszłości” ze strony polskiej jest decyzja IPN o usunięciu z pomnika w Lesku tablicy upamiętniającej milicjantów poległych w walkach z UPA oraz orła [3]. Rok wcześniej IPN kazał wyburzyć pomnik żołnierzy WP i WOP poległych w obronie Birczy przed UPA [4].

Nie będzie pomników milicjantów i żołnierzy polskich, będą pomniki UPA. Natura próżni nie znosi.

Bohdan Piętka

[1] W Stanisławowie uroczyście pochowano weterana Waffen-SS, http://www.kresy.pl, 29.01.2020.
[2] Andrzej Duda dziękuje prezydentowi Ukrainy za postawę w Yad Vashem. Zełenski mówi o poprawie relacji z Polską, http://www.wiadomosci.onet.pl, 27.01.2020.
[3] IPN kazał usunąć tablice z leskiego pomnika, http://www.bieszczadzka24.pl, 30.01.2020.
[4] Bircza. Pomnik do wyburzenia – mieszkańcy przeciwni!, http://www.bieszczadzka24.pl, 24.01.2019.

http://mysl-polska.pl

Komentarzy 14 do “Fatalna decyzja”

 1. mam dość said

  Jawny dowód na to, że Polska została podbita i znajduje się pod okupacją.

  To nic kojva nie da. Pokazałem to debilom, a oni, że to ruska trolnia i dalej będą głosować na dudę. Ja nie mam szacunku dla tego narodu. Polacy dobrowolnie zamienili się w żydów. Będzie mi nawet jeden chooj gadał, że UPA była tworem NKWD i Moskwy.
  Współczuję jak ktoś ma w rodzinie i w pracy poliniackich popyerdoleńców myślących, że się znają na polityce i gadających głupoty.

 2. Kar said

  ..zawsze ze zdjec widac wyraznie/namacalnie z jaka chachly pieczolowitoscia pielegnuja SS precjozja (mundury, bron).

  W Polsce wiatrowka jest juz pod lupa demokracji, a u nich-chachlow wciaz pod reka, naoliwione w oczekiwaniu na odpowiednia chwile..

 3. Boydar said

  Generalnie, to nam omawiane wydarzenie nie przeszkadza, wręcz przeciwnie i w każdym taktycznym aspekcie. Sami kopią swój grób; może trochę za płytko.

 4. Troll Polonii said

  Pomagalismy na Majdanie kopac grob: Ukraincom i sobie.

 5. Boydar said

  To Pan Troll też tam był ?!? No szacun …

  Ja nie pojechałem 😦

 6. Marucha said

  Re 4:
  Dowcipne, nie powiem… ale…

 7. Troll Polonii said

  6
  To nie dowcip
  To stara polska recydywa…w popieraniu zachodnich rewolucji.
  Wydalismy juz na ‚pomoc’ Ukrainie ogromnie duzo pieniedzy i to polskie oligarchy sprzedaly Slawiansk Rockefelerom.

  A swoja droga to przeciez caly polski oddzial zostal zatopiony pod lotniskiem w Doniecku.

 8. Tadeusz said

  …”W każdym kraju europejskim jakakolwiek manifestacja publiczna z udziałem osób w mundurach hitlerowskich wywołałaby natychmiastową reakcję międzynarodowej opinii publicznej i przywódców państw demokratycznych”… Czy napewno? A ostatnie manewry NATO na Litwie z udziałem dywizji Żelazny Wilk. A propagowanie działaności estońskich i łotewskich oddziałów SS na Łotwie i w Estonii ? Panie Piętka Europa ma to d…e. Ważne że w Polsce łamana jest demokracja ,ponieważ rząd chce zdyscyplinować sędziów.

 9. revers said

  No nie tylko panie troll bo z gruzowiska portu lotniczego za unijne pieniadze 1 mld eur pokazano flage amerykanska, australisjka, unijna.Pan Sienkiewicz, zarzadzjacy ABW i jego prywatna firma ozan mogl cos dopowiedziec w tej materii ile wyslal tam zabijakow z polski na safarii.

  Tylko po takim sfaraii jak nie dawnej ofensywie na granicy Luganska i Donbasu, i kolejnego kotla leca potem Makrony i Merkel do Minska na rozmowy pokojowe, zeby ratowac doopy reszcie nie wbitych w ziemie belgow, francow, swenskich i dunczykoff, niemcow, angoli szukajacych jak w 1941 roku latwych trofelow do wlasnej doopy.

 10. PISKORZ said

  re 1 Współczuję jak ktoś ma w rodzinie i w pracy poliniackich popyerdoleńców myślących, że się znają na polityce i gadających głupoty.”… A TAKICH JEST PEŁNO TUTAJ…jak grzybów w lesie po b. dobrym deszczu..
  ps Jak oni mają się znać na polityce lub historii, ..jeśli tym w ogóle się nie interesują, ale….japy otwierać..do tego to pierwsi.

 11. PISKORZ said

  re 10 /Uzupełnienie/…Znajomego namawiam, aby kupił choć x..”NEXUS” lub/i „Gazetę Warszawską/…można go chuja zabić, a nie kupi, nawet dla syna, aby mu dać w łapę niech młody człek czyta..Ręce opadają..I z synka wyrośnie taki sam /słów brak/..Jaki drzewo taki klin, jaki ojciec ..taki syn /a ten jedynak akurat/. Nawet ze zwykłej ciekawości, namawiam, nie kupi i już.

 12. Yah said

  Ola Boga ale mi mecyje. Przecież w okupacyjnych strefach brytyjskiej i amerykańskiej nie rozformowano i nie rozbrojono wojsk hitlerowski czekając, aż hitlerowscy oficerowie dojrzeją i staną się już demokratycznymi oficerami Bundeswehry.

  Tu dojrzewanie trwało dłużej, ale proces dojrzewania do antykomunisty trawa dłużej niż do demokraty.

 13. Lily. said

  „Mowilem synowi,ze MUSI byc Mocny”.
  tak pouczal Ojciec synka Andrzejka.
  Jak sie widzi, slyszy,czyta,rodzicow rozpiera
  duma,kiedy mowia,o Andrzejku.
  „Mocny” to On jest,przeciez TO widac,slychac.

 14. Birton said

  przeklęty żydowin Kaczyński i cała żydowska wierchuszka z warszawki, do piekła żydowskiego szagom marsz!
  jeszcze raz napiszę to samo:
  a gdyby tak ktoś wysunął oskarżenie, na początku medialne, w stosunku do styropianowych okrągłostołowców magdalenkowych, korowców i innych żydowinów, także kościelnych, także pośmiertnie albo pod nieobecność, o zaplanowaną ZDRADĘ STANU RP i skazać ich, na początek medialnie , na karę główną, to znaczy powieszenie (bo rozstrzelanie honorowe) , to co by to było?

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: