Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Krzysztof M o Dwa wektory hipokryzji
  Szczepan Zbigniewski o Nie strasz, nie strasz, b…
  Szczepan Zbigniewski o Nie strasz, nie strasz, b…
  revers o Aktualność geopolityki!?
  revers o Aktualność geopolityki!?
  bbebebe o Wolne tematy (82 – …
  kfskenve o Wolne tematy (82 – …
  Lily o „Papież Franciszek”jest naszą…
  revers o Nie strasz, nie strasz, b…
  AlexSailor o Kupiłeś „elektryka”? No to cię…
  Andy o Nie strasz, nie strasz, b…
  CBA o Wolne tematy (82 – …
  Yagiel o Wolne tematy (82 – …
  Lily o Wolne tematy (82 – …
  CBA o Wolne tematy (82 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 625 obserwujących.

„Financial Times”: Wschodnia Europa daje więcej Zachodniej niż od niej otrzymuje

Posted by Marucha w dniu 2020-02-15 (Sobota)

„Znaczna część bogactwa płynie z biednych krajów UE do bogatych, a nie na odwrót (…). Od 2010 do 2016 r. Węgry, Polska, Czechy i Słowacja otrzymały z UE pieniądze w przybliżeniu odpowiadające od 2 do 4 proc. swojego PKB. Z kolei odpływ zysków i dochodów do krajów zachodnich wynosił w tym okresie od 4 do 8 proc. PKB” – pisze na łamach „Financial Times” Clotilde Armand, rumuńska eurodeputowana i członek Komisji Budżetowej Parlamentu Europejskiego.

„Rozmowy budżetowe często są mylnie przedstawiane jako pojedynek pomiędzy jęczącymi krajami Europy Środkowo-Wschodniej, domagającymi się większej ilości pieniędzy, a oszczędnymi mieszkańcami Północy, dowodzącymi, że ich hojność ma ograniczenia.
Bogate kraje przedstawiają się jako miłosierne, krytykując jednocześnie wyborców ze wschodu kontynentu, głosujących na eurosceptycznych autokratów przyjmujących unijne pieniądze i krytykujących Unię zarazem. W rzeczywistości sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Znaczna część bogactwa płynie z biednych krajów do bogatych, a nie na odwrót” – pisze Armand.

Jako przykład rumuńska deputowana wymienia drenaż mózgów. Młodzi ludzie, którzy kształcili się we własnych krajach, i którą to edukację opłacili ich rodacy, emigrują do krajów zachodnich. Pomiędzy 2009 i 2015 r. Rumunia straciła połowę swoich lekarzy.

Nie jest to przykład wyłącznie Rumunii – podkreśla autorka artykułu. „W ciągu dekady Polska straciła co najmniej 7 proc. swoich lekarzy i pielęgniarek, a badania pokazują, że ponad połowa studentów medycyny chce wyemigrować po zakończeniu nauki. W Bułgarii wskaźnik ten wynosi 90 proc. Chorwacja, która do UE wstąpiła w 2013 r. już straciła 5 proc. pracowników swojej służby zdrowia”.

Jak podkreśla Armand, ten exodus to de facto transfer bogactwa. Wykształcenie jednego lekarza kosztuje rumuńskiego podatnika ok. 100 tys. euro. „Te wydatki nie pojawiają się w arkuszach kalkulacyjnych negocjatorów budżetu, a powinny. Roczny drenaż samych lekarzy stanowi ponad jedną czwartą funduszy, które każdego roku unia przeznacza na pomoc Rumunii w dogonieniu reszty klubu” – czytamy.

Aby ograniczyć przepływ unijnych pieniędzy do biedniejszych krajów Wspólnoty bogate państwa pomijają również inne istotne czynniki, dowodzi autorka tekstu. Jak pisze, zyski zachodnioeuropejskich firm w Europie Środkowej i Wschodniej znacznie przewyższają środki publiczne przekazywane na Wschód. Od 2010 do 2016 r. Węgry, Polska, Czechy i Słowacja otrzymały z UE pieniądze w przybliżeniu odpowiadające od 2 do 4 proc. swojego PKB. Z kolei odpływ zysków i dochodów do krajów zachodnich wynosił w tym okresie od 4 do 8 proc. PKB.

„Dziś francuscy wyborcy obawiają się polskich hydraulików, ale wyborcy państw Europy Wschodniej muszą mierzyć się z francuskimi dyrektorami. W domu w Bukareszcie robię zakupy we francuskim supermarkecie, a mój operator telefoniczny i firma wodociągowa to Francuzi. Rachunek za gaz płacę francuskiemu międzynarodowemu przedsiębiorstwu, oczywiście za pośrednictwem francuskiego banku” – pisze Armand.

Jak konkluduje rumuńska deputowana, członkostwo w UE przyniosło krajom Europy Środkowo-Wschodniej ogromne korzyści [jakie? LGBT? – admin], ale zyskały na tym również państwa „starej” Unii. Kiedy te pierwsze przystąpiły do Wspólnoty, zawarto „niewypowiedziany pakt”. Europa Wschodnia usunęła bariery handlowe, umożliwiając firmom z Zachodu wydzielenie części swoich gospodarek. W zamian za to te ostatnie zgodziły się dotować Wschód – tak, by państwa postkomunistyczne mogły zbudować infrastrukturę, której rozpaczliwie potrzebowały.

„Zachód osiągał zyski, a Wschód poczynił postępy. Ta umowa była obopólnie korzystna. Jeśli jednak Zachód zacznie rezygnować z tych niepisanych obietnic, zaryzykuje zerwanie europejskiej umowy społecznej” – konkluduje Armand.

Autorka artykułu, Francuzka z pochodzenia, jest członkiem Komisji Budżetowej Parlamentu Europejskiego i eurodeputowaną Związku Zbawienia Rumunii. Jest to powołana w 2016 r. centroprawicowa partia, uchodząca jednocześnie za antyestablishmentową. W trakcie wyborów do PE w 2019 r., utworzona przez nią wraz z centrową partią PLUS koalicja zdobyła 22,4 proc. głosów. W PE koalicja jest członkiem liberalnej frakcji Renew Europe – tej samej, w której zasiada La République en marche prezydenta Francji Emmanuela Macrona.

https://www.tvp.info/

Komentarzy 16 do “„Financial Times”: Wschodnia Europa daje więcej Zachodniej niż od niej otrzymuje”

 1. Boydar said

  „… w ciągu dekady Polska straciła co najmniej 7 proc. swoich lekarzy i pielęgniarek, a badania pokazują, że ponad połowa studentów medycyny chce wyemigrować po zakończeniu nauki …”

  Chłe chłe … a wystarczyła by „intercyza”, jak w wielu krajach, ale nie 🙂

  Widać chu.ja warte te medyki. W każdym razie nas ani nie chcom ani
  nie umiejom leczyć; bez tomografu ciąży od złamanej nogi bladzie nie odróżnią. Chcą KASY, i tylko kasy, Misiu … Niech wypierdalają, nie tyle żeśmy już na stół położyli. A jak przestaniemy być permanentnie truci to i ci co zostaną, wystarczą. Trzeba będzie im tylko objaśnić jak Zulus Czaka – „albo do przodu albo do dołu”.

 2. NICK said

  Upraszczasz, Lubelaku.
  Zbytnio.

  Czy mogę po poradę lekarską?
  Do Ciebie?

 3. Boydar said

  Po lekarską to nie, po muzyczną już prędzej. Ale i tak pożytek będzie 🙂

 4. NICK said

  Hey.

 5. Boydar said

  Ahoj ! tam na tratwie !

 6. ? said

  Re 1:
  Tere fere.

 7. Boydar said

  Co, statystyka nie pasi ?

 8. NICK said

  Apanaże.
  I słusznie.

 9. Joannus said

  Mam pytanie co tu znaczy ”Chłe chłe … ”
  Bo rozumiem jako chrumkanie świni czy wieprzaka

  —————-
  Tak się śmiał Pan Zagłoba w radiowym serialu „Rycerzy Trzech” autorstwa Waligórskiego i kabaretu Elita.
  Admin

 10. NICK said

  Adminie.
  Pytanie było nie znikąd.
  Nie tyczyło samego „chle, chłe”.

  Pan wie.

 11. D-T said

  Napływowi polskojęzyczni uczą się niuansów naszego języka. 😀
  Chłe chłe.
  Jeśli jednak Zachód zacznie rezygnować z tych niepisanych obietnic, zaryzykuje zerwanie europejskiej umowy społecznej”

 12. Boydar said

  To znaczy, Panie Janie, że jest to działanie planowe. Po naszemu – ustawka. Tylko duża. I jeszcze że to my ją finansujemy. A „płaczą” najbardziej przystawki organizatora. No więc mogę tylko chłe chłe, bo sobota spod niedzieli wystaje i to widać.

  Można oczywiście dyskutować pożyteczność metody w kontekście długo i krótkofalowym, co podniosłem również.

 13. Nie wypada upadać na duchu i nie wypada zapominać wskazań pasterzy.

  2003r. kard. J.Glemp:
  „Wierzę, że taka jest wola Boża, że Bóg chce, abyśmy weszli do wspólnej Europy. Byłoby źle, gdyby tak się nie stało. Wierzę, że to jest Boży zamysł.”

  2003r. święty JPII:
  „Unia potrzebna Polsce, Polska potrzebna Unii.”

 14. Boydar said

  Wszystko być może, i rak i ryba (13), choć wygląda to już na poważną teorię spiskową 🙂

  Tylko z tymi „pasterzami” to Kosiur przegiął; kupa luda poszła za nimi jak barany, na zatracenie. A przecież kapłanowi nie godzi się knuć, w żadnej sprawie.

 15. revers said

  no ale wielkie powolanie sie na rumunskaa deputowanaa, polepszylo sie w rumunii bylo pisac bo niby rumuni wybrali sobie niemieckeigo prezydenta.

  Niemiecki prezydent mial byc gwarantem zdobycia niemieckich funduszy socjalnych, a tu nici wyszly z tego dumkania, nawet najwyzsze sady europejskie nie pomogly, socjaly w ysokosci niemeickich socjalow nie przyznali, ktore i tak obcieto jescze przed wejsciem wschodnich ludow do uni.

  To teraz biedowac i biadolic jak polacy trzeba, w wielu dziedzinach zycia w tym w diedzinie zdrowia zajmuje sie ostanie w europie miejsca.

 16. Anucha said

  Holenderski Kierowca ciężarówki z ładunkiem odwiedził kraj nad Wisłą.
  W drodze powrotnej robił pauzę tygodniową przed granicą z Niemcami.
  Gdy w poniedziałek nie dawał znaków życia, jego macierzysta firma poprosiła Polską policję o pomoc.
  Policjanci odnaleźli auto ,ale po kierowcy nie było ani śladu.
  We wtorek przyjechali detektywi z Nederland i znaleźli zgubę w domu uciech ,kompletnie zalanego.
  Nic dziwnego ,piękne słowianki i tanie trunki, żal było opuścić😀

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: