Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  lewarek.pl o Wolne tematy (24 – …
  Listwa o Wolne tematy (24 – …
  osoba prywatna o Wolne tematy (24 – …
  osoba prywatna o Wolne tematy (24 – …
  Niedźwiedź o Obserwujemy zapaść państwa
  Irek o Koronawirus: gra skończona
  andzia o Wolne tematy (24 – …
  osoba prywatna o Wolne tematy (24 – …
  Yah o Wolne tematy (24 – …
  osoba prywatna o Wolne tematy (24 – …
  Lily. o Obserwujemy zapaść państwa
  Irek o Koronawirus: gra skończona
  Dictum o Obserwujemy zapaść państwa
  Lily o Wolne tematy (24 – …
  Visibilia Signa o Obserwujemy zapaść państwa
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 510 obserwujących.

Kanadyjska spółka przejmuje olbrzymie złoża miedzi i srebra w Polsce

Posted by Marucha w dniu 2020-02-16 (Niedziela)

Kanadyjska spółka Miedzi Copper Corporation, a dokładnie należąca do niej Zielona Góra Copper, odkryła pod Nową Solą olbrzymie złoża miedzi i srebra. Nowe złoża oficjalnie zostały zatwierdzone w dokumentacji geologicznej przez ministra klimatu.

Pytanie tylko, kto na tym zyska?

Nowe złoża miedzi i srebra

W 2019 roku media obiegła wiadomość o odkryciu przez spółkę kanadyjskiej firmy Miedzi Copper Corporation złóż miedzi i srebra pod Nową Solą w woj. lubuskim, dokładnie na terenie gmin Kolsko, Nowa Sól i Siedlisko, w powiecie nowosolskim, gminy Sława w powiecie wschowskim oraz gminy Bojadła w powiecie zielonogórskim.

Wówczas szacowano, że złoża zawierają ponad 10 mln ton miedzi i kilkadziesiąt tysięcy ton srebra.

Dziś już oficjalnie wiadomo, że zatwierdzone w dokumentacji geologicznej przez ministra klimatu na poziomie C2 zasoby złoża, szacowane są na 848 milionów ton rudy miedzi i srebra, 11 milionów ton miedzi oraz 36 tysięcy ton srebra.

Jest to tym samym pierwsze, od ponad 40 lat, całkowicie nowo odkryte złoże w Polsce.

Polskie złoża w kanadyjskich rękach?!

Pytanie teraz, kto zyska na nowoodkrytych złożach, bo sprawa jest kontrowersyjna, gdyż od dawna wiadomo, że polskie złoża miedzi i srebra znajdują się na celowniku zagranicznych korporacji wydobywczych, głównie tych z USA i Kanady.

Spółki kanadyjskiej firmy Miedzi Copper Corporation najprężniej działają na terenach Polski, wykupują koncesje, robią próbne odwierty i planują budowę nowych kopalń.

Dużą przeszkodą dla kanadyjskiej firmy dla wcześniejszego uruchomienia kopalni były oczywiście sprawy związane z koncesją oraz obowiązujący podatek od wydobycia niektórych kopalin.

KGHM (długoletni monopolista na polskim rynku) przekazuje rocznie z jego tytułu ok. 1,5 mld zł do budżetu państwa.

Zagraniczni inwestorzy mieli nawet pomysł (i nadal w nim trwają), że polski rząd powinien ów podatek znieść.

Rząd i tak już częściowo wyszedł inwestorom naprzeciw, obniżając go o 15 proc., co już o kilkaset milionów złotych uszczupli przychody budżetowe, ale dla nich to nadal za mało.

Inwestorzy z USA i Kanady twierdzą, że to właśnie ten podatek wielokrotnie zablokował działania amerykańskich firm wydobywczych, które chciały wejść na nasz rynek.
Dlatego ich zdaniem Polska powinna wdrożyć tradycyjny system, w którym podatki zaczyna się płacić dopiero po odzyskaniu poniesionych kosztów i osiągnięciu zysków.

Tak naprawdę chodzi im o to, by mieli wolny dostęp do naszych kopalin, a Polska stała się następną kolonią surowcową międzynarodowych koncernów.

Inwestycja grzechu warta

Do tej pory w projekt poszukiwań miedzi i srebra w obszarze monokliny przedsudeckiej kanadyjska firma zainwestowała 360 mln złotych.

Okazuje się jednak, że podatek jest jej niestraszny, bo mimo wszystko teraz chce przystąpić do budowy kompleksu wydobywczego w woj. lubuskim, którego koszt oszacowano na 13-15 mld złotych.

Pokusa dostępu do polskich złóż i zysku widać jest silniejsza niż poniesione koszty.

Uruchomienie nowego kompleksu wydobywczego wiązać się ma z utworzeniem 8,6 tys. miejsc pracy i ponoć przyniesie ok. 1,3 mld złotych rocznie do budżetu państwa polskiego, o ile oczywiście w „międzyczasie” ktoś, czegoś nie zmieni lub nie zniesie…

Pozostaje tylko pytanie, dlaczego to nie Polska inwestuje w wydobycie POLSKICH złóż, tylko godzi się na jawne okradanie z zasobów?!

[Odpowiadamy: bo po chooy nam własne kopalnie albo własne fabryki – skoro wszystko możemy sobie kupić za granicą, najlepiej poprzez Izrael i USA? – admin]

Czytaj także:
>https://www.odkrywamyzakryte.com/niemcy-polskie-cukrownie-kopalnie-wegla/

https://www.odkrywamyzakryte.com

Komentarzy 113 to “Kanadyjska spółka przejmuje olbrzymie złoża miedzi i srebra w Polsce”

 1. Zbyszko said

  Przy pomocy Solidarności oraz wcześniejszego naszego Polaków udziału w sabotowaniu naszej gospodarki, co doprowadziło do tych słynnych pustych półek, zostaliśmy ograni w taki sposób jak pokazany jest na tym filmie :
  .https://www.youtube.com/watch?v=mOypdIhNrME&t=2s
  U nas koszty które wtedy Imperialiści (jak ich nazywał Gierek) ponieśli, to 1mln dolarów dla Solidarności oraz stare powielarki do drukowania „Związkowca”
  Więc teraz to jest już za późno. Jedyna osoba która była nas w stanie przed tym obronić, to był Edward Gierek, który ale bez naszej pomocy o którą prosił tym słynnym „Pomożecie” (z czego niektóre głupki śmieją się do dzisiaj), niestety dla nas wszystkich… poległ

 2. Panie Gajowy… Bez nerw… To są zwykłe konsekwencje tego, co się w Polsce działo od roku 1926. Jeśli się nie nauczymy historii prawdziwej, jeśli nie wyciągniemy z tej nauki poprawnych wniosków, to nas po prostu nie będzie. Byli Etruskowie – dziś ich nie ma. Byli Jaćwingowie – dziś ich nie ma. Byli starożytni Grecy – dziś ich nie ma. I nigdzie nie jest napisane, że Polacy muszą być zawsze.

  Nie chcemy bronić własnego państwa, to go nie będziemy mieli.
  Przyczyna – Skutek.
  Brak działania – pole do działania dla kogoś innego.

  Górą będzie lepiej zorganizowany, dalekowzroczny, konsekwentny, wytrwały.

  ——————
  Ja się nie denerwuję. Stwierdzam fakty. Cieszę się, w zasadzie, że prawdopodobnie nie doczekam zapaści i likwidacji Polski.
  Admin

 3. Ad. 1

  Edward Gierek (…) który niestety dla nas wszystkich… poległ

  Poległ, bo zostawił edukację i humanistykę w rękach obcych. Klasa robotnicza, gdyby była świadoma, to zaj…bałaby tzw. doradców Solidarności śmiechem. Jednak klasa robotnicza z ochotą słuchała kłamstw obcych… A nieliczni świadomi nie mieli siły przebicia… Zabrakło edukacji.

  Podobnie w 1920-tym i w 1926-tym. Witos powinien powiedzieć Józkowi „na drzewo!”, a ewentualnie potem Rozwadowski powinien rozgromić masońskich spiskowców bez pardonu. Stało się, jak się stało. Zabrakło świadomości rangi chwili, zabrakło przenikliwego spojrzenia na nagle pojawiającą się okazję.

 4. Można to jeszcze tak ustawić: Wydobywajcie, zapłacimy wam godnie za usługę. A wydobyty surowiec jest NASZ.

 5. Bezpartyjna said

  Tekst wyjaśniający dlaczego ABW nie wyjaśniło sprawy przyznania koncesji Kanadyjczykom.

  .https://www.tvp.info/40611414/koncesje-na-zloza-i-miliardowe-roszczenia-kanady-odziedziczone-po-rzadzie-popsl

  Oraz
  .https://gf24.pl/komentarze-i-felietony/item/2388-rece-precz-od-polskiej-miedzi

 6. Boydar said

  https://www.pgi.gov.pl/psg-1/psg-2/informacja-i-szkolenia/wiadomosci-surowcowe/9795-miedz-i-srebro.html

  Niech teraz np. Pan Jasiek, znany i uznany ekonomista, wyliczy co ile jest warte i ile z tego trafi do Skarbu Państwa. Bo informacja w artykule jest … mętna.

  Wyliczenie powinno wykazać, po ile Polska sprzeda tonę miedzi jeśli wydobywać ją będą Kanadyjczycy (chłe chłe „Kanadyjczycy”) a po ile sprzedaje tą którą wydobywa KGHM. „Sprzedaje” to znaczy ile ma od każdej tony.

  Bo, przypominam, złoże jest własnością Polski.

 7. Zerohero said

  Wczoraj widziałem film jak Grzegorz Braun bojąc się pytań o sprzedaż złóż spierdala przed dziennikarzem społecznym. Ryży potrafił marnować 10 minut na długie wstępy, kręcił filmiki pt. czy Yoda był Żydem, a tu zwyczajnie bał się zatrzymać na 15 sekund i wyjaśnić. Więcej odwagi miał Dobromir Sośnierz (Dobromir w Konfederacji, a jego tatko w PiS) i coś tam bełkotał do kamery o wolnym rynku, że KGHM nie jest do uratowania i tym podobne mądrości scwelonych fanów korwina.

 8. Zerohero said

  @Boydar

  Za Lewankdiwskiego KGHM miał być sprzedany jakiejś firmie z Ameryki za 400mln$. Na szczęście po protestach związkowców go nie sprzedano. Przez te lata przyniósł kilkanaście miliardów zysków w postaci dywidendy. Wg. logiki „Dobromira” Sośnierza i tak lepiej byłoby wtedy sprzedać, bo „prywatne jest lepsze”. Tępy dogmatyk czy zdrajca?

  A co do szczegółowych wyliczeń, to faktycznie lepszy jest pan Jasiek z Toronto. Trzeba tylko pilnować aby nie mylił anglosaskich miliardów z kontynentalnymi. Długo tłumaczyłem mu w czym rzecz, ale był odporny na te niuanse.

 9. Greg said

  Żeby zobaczyć więcej, proponuję okulary z filmu ,,Oni żyją”
  Jest ich od GROMA!
  Wszędzie, jak wszy.

 10. Boydar said

  @ Pan Zerohero

  „… tępy dogmatyk czy zdrajca …”

  Ja myślę, że ani jedno ani drugie; zwyczajnie robi swoje. A że nie nasze ? Trzeba go było głębiej zakopać.

 11. revers said

  „Przez działania lobbystów w ministerstwach oddajemy zasoby miedzi obcemu kapitałowi – przekonuje na antenie wnet.fm Krzysztof Tytko. – Aż 80% koncesji na wyszukiwanie metali zostało wydanych firmom z kapitałem zagranicznym – zaznacza.

  Krzysztof Tytko to ekspert sektora paliwowo-energetycznego i były dyrektor Kopalni Węgla Kamiennego Czeczott. Wywiad odbył się w czwartek.

  Ekspert mówił o procedowanych przez parlament poprawkach do prawa geologicznego:

  Ta poprawka jest przeciwko strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju (…) jak również przeciwko repolonizacji (…) biuro legislacyjne sejmu i senatu negatywnie zaopiniowało, a mimo to posłowie zagłosowali za tą nowelizacją. Oznacza ona, że wracamy do poprzedniego trybu udzielania koncesji.”

  https://kresy.pl/wydarzenia/ekspert-przez-dzialania-lobbystow-w-ministerstwach-oddajemy-zasoby-miedzi-obcemu-kapitalowi/?fbclid=IwAR168m79vTuetm0tYwxk4cllUJ4HvJAkc91APv2vdcOzSbdgaqNdjHHCU2E

  re7

  inni tez widzieli co mowil Braun w parlamencie, a co innego sie dekonalo.

  Wlasnie tojet polityka ubrac wszystko w piekne slowka zaknczoe „szczesc bosze” i okrasc narod, ale to juz zaczelo sie od czasow bolka, kwasniewskiego, gieremka kiedy odebrano narodowi banki, kopalnie, wprowadzono transfer pieniedzy w duga strone bez limitu lub zgarnieto osczednosci w bankach, nawet w tych twardych walutach.

  Traz mozna jak Bloomberg przyechodzic z demokratow do republikanow i odwrotnie i kupowac tanio surowc na wlasne ustawione na pochodnyych finasowych komodity, lub jak robilo to wiekszosc polskich politykow z pzpr do uw, z uw do pc, z pc do pis lub po i jest jak jest, Mateusz M. jest prezydentowa, a Andrzej D. pierwsza dama..

 12. osoba prywatna said

  A tu kolejny narodofiec. I jego spojrzenie na miedź.

 13. Ad. 12

  Winnicki obawia się, że miedź może być zastąpiona innym materiałem… JAKIM? 🙂

 14. Zbyszko said

  Krzysztof @3
  Też tak uważam, że polska PRL-owska edukacja była – można powiedzieć – wzorcową w skali świata, oprócz… tych właśnie wichrzycielskich tzw nauk humanistycznych, ale także tej całej szeroko pojętej sztuki współczesnej, łącznie z tym całym jarocińskim dekadenckim rockiem.
  To był bardzo poważny błąd Gierka, że tego nie dopatrzył

 15. revers said

  rozmemlal sie zupelnie Winnicki, pewnie kredyty ma nie splacone jak kazdy szabasgoi w knesejmie,

  od kiedy podatki sa wieksze od dochodow?

  no juz taka ciemnote wciskac na zwyklego CHAMA ze wsi to juz nie wstyd, zenada, ale zwykle grubianstwo i swinstwo.

  A jezze morskie wyciagniete i ich kolce z doopy podczas pobytow na hiszpankiej Teneryfie? czy nowe kredyty zaciagnac na jazde golla doopa po jezach morskich przystoi?

 16. JADAM said

  a wiecie dlaczego Stalin boksował się z „naszymi sojusznikami ”
  dlaczego granica POLSKI na zachodzie MA BYĆ NA NYSIE ŁUŻYCKEJ , a nie
  na Nysie Kłodzkiej .
  W iII Rzeszy już wiedzieli ,co tam jest,
  Brakowało technologii wydobycia cennego surowca spod ponad 1 000 m ppm,
  …………..
  Zresztą był ANTRACYT w okolicach Wałbrzycha,
  granit w okolicach Strzegomia
  uran pod Kowarami
  et c. et c.
  ….
  jak w dzióbkach – w o j o w n i c y pobolkowi

  za chwil parę zabulicie ,- jak to bydło – za oddychanie

  czy ktoś żałował IMBECYLI , czy BEZMÓZGÓW

 17. Greg said

  ,,czy ktoś żałował IMBECYLI , czy BEZMÓZGÓW”
  O Q……..a mać, jak to powiedzieć własnej rodzince ?

 18. Boydar said

  Nichuchu, niedasię, sprawdziłem (17)

  To tylko nasza prywatna wojna.

 19. jasiek z toronto said

  Re: 12
  Wciaz „cisza” na temat likwidacji lichwiarskiego kartelu finansowego…
  O LICHWIE k…rwa cisza…i bardzo malo o „obsludze” przekraczajacej 50.000 milionow zlotych rocznie (piecdziesiat tysiecy milionow rocznie samej „obslugi”)…do kieszeni lichwiarzy… i nie ma ich komu wywalic na zbity koszerny pysk…

  ===================
  jasiek z toronto

  http://polskawalczaca.com

  ————–
  Panie Jaśku, jeśli 95% mediów jest w łapach tych karteli, to co, mają zwalczać samych siebie?
  Admin

 20. Joannus said

  Ad 2
  ”Nie chcemy bronić własnego państwa, to go nie będziemy mieli.
  Przyczyna – Skutek.”

  Bronić owszem, ale najpierw trzeba było nie rozwalać własnego państwa.
  Czas na bronienie minął bezpowrotnie. Teraz pozostają tylko konsekwencje i lamenty wobec coraz bardziej odczuwalnych skutków.

 21. JADAM said

  Ad 12
  Podawaj ten filmik z „chrześniakiem” trzeciego bliżniaka DORNA.
  ociec chszesny tego był typkiem z Odessy ,jak lk lk
  ……….
  polaków pieniądze g n i j ą na „0′ oprocentowaniu – a to tło opowiada
  że nie ma pieniędzy na inwestycje w nowe kopalnie .
  TŁUKU !!!!!!!!!! OD KIEDY MIEDŻ NIE JEST TOWAREM s t r a t e g i cz n y m ???

 22. Joannus said

  Ad 2
  ”Nie chcemy bronić własnego państwa, to go nie będziemy mieli.
  Przyczyna – Skutek.”

  Bronić owszem, ale najpierw trzeba było nie rozwalać własnego państwa.
  Czas na bronienie minął bezpowrotnie. Teraz pozostają tylko konsekwencje i lamenty wobec coraz bardziej odczuwalnych skutków.

 23. Boydar said

  Panie Jasiek, miał Pan liczyć ile miedź będzie Polska z tej mieci, a nie kota ogonem obracać. Co Panu do qurwy nędzy lichwiarze przeszkadzają ? Z karabinem nie chodzą i kredytu brać nie każą !

  Niech się Pan zajmie tymi, którzy w naszym imieniu te kredyty biorą, żebyśmy my mieli je spłacać i nasze dzieci. I tymi którzy tak ustawiają system by zwyczajni ludzie MUSIELI brać. Lub wydaje się im, że muszą.

  Niewygodny temat ? No ja myślę, można licencję stracić.

 24. Zenon_K said

  Konfederacja z takimi gwiazdami jak poniżej.
  JKM gadający od zawsze o jakim tam wolnym rynku i dostępie do broni – taką to role mu dano, z jego gadaniny nic nie wynika. Szkoda klawiatury…

  Grzegorz B. – mieszanka Bronisława B. (broda i sposób gadania – ciężko mu to idzie), Adama M. (też był w więzieniu !) i A. Wajdy – wiadomo reżyser.
  Ten co to wciska Szczęść Boże – w jego wypadku mówi to raczej małymi literami, bo chyba nie Naszego Boga ma na myśli. Takie pozdrowienie używano na wsi w czasie prac polowych (sam je używałem). Ten człowiek zaś profanuje używając je nawet na mównicy sejmowej (pewnie myśląc o strasznych b. w wierze obecnych na sali).
  Podszywa się też pod gorliwego katolika: jakiś film o Lutrze zrobił i przy okazji sfotografował się z Księdzem prof. Tadeuszem Guzem. Przylepił się też do Księdza Grzegorza Śniadocha (wspólna konferencja a nawet zdjęcie z procesji).
  Brakuje tylko ogniwa leczącego go bezpośrednio z Bławicką.
  Braun to ten co się podłożył w wyborach samorządowych w Gdańsku, by uwiarygodnić wybory, gdzie była tylko jedna kandydatka.
  Skąd my to znamy. Typowy to przecież chwyt w grze politycznej. W tym przypadku to było bardzo czytelne.
  Dziwny jest też jego sposób mówienia, bardzo ciężko mu to idzie, to cedzenie słów zdradza manipulacje i wyrachowanie. Ma to wyartykułowania jakiś przekaz no to trudno o jakiś polot i spontaniczność. Dobre są jego historyki i anegdoty, wyrwane z kontekstu, by zagaić czy zamulić.

  Winnicki nie ma żadnej charyzmy. Może sobie pogadać co najwyżej przy stoliku w kawiarni. Widzę go też całkiem dobrze ze smoczkiem w buzi, taki duże dziecko. Z płynnością mowy też nie lepiej niż u Brauna. I w jego przypadku o wyrachowanie, o grę można go podejrzewać. Jedyna rzeczą jaka się para to polityka? Pewnie nie umie inaczej na życie zapracować. Poza tym jeszcze jeden szatyn z czarnymi oczami w polityce.
  Pomijam gwiazdę od tańcowania co to szkołę średnią skończył i jest ich kandydatem. Szkoda klawiatury.

 25. Zenon_K said

  25. miało być z Bławacką a nie Bławicką

 26. Zenon_K said

  Mamy wojny hybrydowe no to i mamy takie hybrydy jak G. Braun (cf. 25)

 27. Greg said

  Re. 25
  Czy nie tak powinno brzmieć?

  ,,Brakuje tylko ogniwa łączącego go bezpośrednio z Bławatską”.

 28. Ad. 17

  jak to powiedzieć własnej rodzince ?

  Niech pan nawet nie próbuje. Szkoda nafty.

 29. Greg said

  Zresztą, nic nie brakuje, bo to ogniwo jest!

 30. Boydar said

  Trzeba by w papierach pogrzebać … Albo na Łubiankę zadzwonić; Ruskie wszystko mają, jak było.

 31. JADAM said

  Ad 23
  Czas obrony NIE minął .
  a imbecyli & made in poland „polityków” czas rozliczyć
  …….
  póki nie wycięto ostatniego rosohatego drzewa (tzn. z konarami)

 32. Greg said

  Polecałem już w Gajówce książkę ,,Nowa Światowa religia”..Duchowe Korzenie Globalnego Rządu.
  Gary H. Kah.

  Tam jest kompendium wiedzy na temat Bławatskiej i całej okultystycznej otoczki związanej z ,,nową religią”

  Ponieważ Kościół został przejęty, jeszcze zdrowo myślący protestanci mają trzeźwy ogląd sytuacji !!!

 33. Ale dlaczego? said

  Wzorem postkolonialnej Afryki mamy się wyzbyć surowców bo pan zza wielkiej kałuży chce robić interes.
  Polska z niewielkim KURCZĄCYM się przemysłem i rolnmictwem, teraz z przejmowanymi surowcami.
  A PISIORY w kurwizji taką propagandę ogłupiałej gawiedzi serwują, że Urban jest zażenowany jej poziomem…

  Taka ciekawostka.
  Wszelkie kabarety są w Polsce bardzo popularne.
  Jednak w odróżnieniu od strasznej komunu, dziesiejsze kabaretyy jak ognia unikają p0olityki.
  Za to, a celują w tym kaberetowiska organizowane przez Polsat, indoktrynują gawiedź do „tolerancji lgbtqwerty”.
  Praktycznie nie ma programu, gdzie któryś z kabaretów nie ma jakiegoś odpowiedniego skeczu. Praktycznie WSZYSTKI bardziej znane kabarety mają po kilka skeczy uświadamiających ciemny lud znad Wisły.
  Kabaretowe KURWY biorą kasę, tyle że nie wiem od kogo.
  Soros to czy kasa z Norwegii. A może FUNDUSZE UNIJNE?

 34. Zenon_K said

  27. Greg Czy nie tak powinno brzmieć Bławatską?
  Tak, tak to ta z dużymi oczętami. O ogniwem czy gałęzią to pewnie jest Żan Pol Tju Aj Low Ju.

 35. Boydar said

  Paaanie Greeeg, gdyby byli zdrowo myślący, nie byliby protestantami. Po prostu im też się już koło dupy smaży, to zwyczajny instynkt, nie myślenie.

 36. wasz stary znajomy said

  Pomóżcie, proszę, ponieważ stary łeb wysiada z kretesem. Zwłaszcza pan Jasiek z T. może okazać się w tej materii nieocenionym.

  Liczę i liczę pieniądze, jakie jest warte srebro z nowoodkrytych złóż i wykładam się na liczbie okienek w kalkulatorze.

  Założenia: Dzisiejsza cena srebra na giełdzie to $17,7 za uncję Troy. Uncja Troy to 31,1 g.

  W kilogramie mamy zatem 32,2 uncji Troy.

  Liczymy: 36 000 ton srebra to 36 mln kg czyli 1 mld 159,2 mln uncji. Półtora amerykańskiego tryliona.

  Pomnożywszy to przez 17,7 dolara za uncję, wyjdzie nam 205 178 400 000 dolarów, czyli ponad 205 miliardów. Zaznaczam, że to są polskie miliardy, czyli amerykańskie biliony. (jeszcze raz tyle i już dług spłacony za wywołanie wojny i popełnione zbrodnie, choć tym razem w stosunku do tylko jednego poszkodowanego narodu i bez odsetek za ostatnie 70 lat).

  Tak samo licząc, 11 mln ton miedzi (2,5 $ za funt) przynosi brutto 60,5 mld (amerykańskiego tryliona) zielonych dolarów. Razem 260,5 tryliona. Powyższe wyliczenia odnosiłyby się tylko do jednej lokalizacji.

  Czyli tak: Albo informacja podana w tekście jest wydmuchana, albo proszę mi wymyślać od głąbów co nie umiom liczyć..

 37. Zenon K. said

  Ad.25 Panie Zenonie_K, czy chodzi Panu o Helenę Bławatską?

 38. Zenon_K said

  34. Boydar
  „gdyby byli zdrowo myślący, nie byliby protestantami „

  Tak to wielka prawda. Nie można zresztą mówić o protestantach jako czymś spójnym. Jest z definicji tyle protestantyzmów co protestantów.

 39. Zenon_K said

  druga czesc 36
  27. Greg Czy nie tak powinno brzmieć Bławatską?

  Tak, tak to ta z dużymi oczętami. O ogniwem czy gałęzią to pewnie jest Żan Pol Tju Aj Low Ju.

 40. JADAM said

  Sorry/przepraszam J W Panie Gajowy
  brak mojego ostatniego wpisu ?? !!

  to chiba było poza bandą

  A tak po sprawiedliwości.
  Ogłosić sprzedaż losów (obligacji) na budowę kopalni miedzi Narodu Polskiego (???)
  – a [potem towarzycho rozliczać za sabotaż nie w g kpk , kps , kpl. kpa. kpa2 ,kpa3.
  tylko wg art. z konstytucji 1919/1920

  Dziś tzw. rady nadzorcze są faktycznie komitetami fabrycznymi ( anihiliowanej partii)

  /

 41. Greg said

  Czy oni (protestanci), czy my, mamy wspólnego wroga.
  Tak, ,,im też się już koło dupy smaży”
  Zresztą….protestanci zrealizowali film ,,Oni żyją”
  Nie podoba się ?

 42. Swarożyc said

  żyd, Janusz Lewandowski stwierdził parę lat temu że „Polacy nie muszą być właścicielami fabryk, mogą utrzymywać się z pracy własnych rąk”.

 43. Boydar said

  A epidiaskop krzyczy na pedofilów; nie bądź Pan dziecinny.

  Film jest bardzo dobry, sam go wiele razy propagowałem, ale nawet malutkiego krzyżyka w nim nie ma. Ja to widzę – „judaizm tak, wypaczenia nie”.

 44. Zenon_K said

  36. Greg said
  Nie można mówić o protestantach, bo brak w tym adresata. O których, czy o którego protestanta chodzi. Wbili nam to pojęcie do naszych głów tak jak pojęcie jakiegoś kościoła anglikańskiego (z malej litery), zamiast angielskiego czy może nawet brytyjskiego. Czy nie łatwej powiedzieć angielski niż anglikański. Zresztą co to znaczy anglikański. To służy jedynie zamuleniu.

 45. revers said

  no pieknie trafilo sie a zyski z kopalin beda tak optymizowane ze JKM, Braun, i cala reszta guru od Friedmana nie polapie sie do konca wlasnego zasranego wolnoscia gowna zycia, za 50 lat nie bedzie JKM ale optymiliacje Coper Inc pozostana nie tkniete.

  Zreszta nie po to maja amerykanie bazy wojskowe w polsce i w europie, zeby jaki kolonialny amigos, chocby carem meksykanskim byl podskoczyl.

  https://gf24.pl/komentarze-i-felietony/item/2388-rece-precz-od-polskiej-miedzi?fbclid=IwAR3NsC4IH4Don0qlUv0YqODDLDhLR7bFIS6TYfbbZ831B-tQTZ6vZ7B4E1U

 46. Zenon_K said

  40 Boydar said
  „A epidiaskop krzyczy na pedofilów; nie bądź Pan dziecinny.”

  Ca tam pedofilia. Jeszcze jedna zasłona dymna. Chodzi tu przecież o 6-te a w najgorszym przypadku o 5-te przykazanie. A gdzie 1,2,3, 4 przykazanie? O tym się nie rozprawia. Przykazania są podane nam według ważności. Pierwsze zaś jest najważniejsze. Gdzie Bóg na pierwszym miejscu, wszystko jest na swoim miejscu.

 47. Greg said

  Dobra…,,szach mat”
  ,,Bóg Cudów”..kapitalny film zrealizowany też przez protestantów.

  Ewentualnie proponuję w zamian ,,homilie” Rysia.

 48. Ale dlaczego? said

  AD. 12
  Właśnie to jest dowód, że Winnicki, a wcześniej tzw. ruch narodowy sprzedał się za kilka srebrników.
  Sam fakt, że weszli w skład PARTII Konfederajcja z neoloberałami (agentura globalistów) już śmierdział na kilometr. A miał to być tylko wspólny komitet wyborczy.

  Teraz cnotliwy Winnicki, tak mamiący płomiennymi mowami (na które sam się nabierałem) wyłożył kawę na ławę.

  Nie zlikwidować w KGHM kliki i wymóc dobre zarządzanie, ale wpuścić lisa do kurnika.
  Szybko się chłoptaś uczy od Mikkego…
  Szlag by to z tymi tzw. narodowcami.
  Następne lisy przebierane.

 49. Boydar said

  Można, Panie Zenonie. Protestant to taki który kanceruje Tradycję. No bo Ewangelii się za bardzo nie da, jest jaka jest. Protestantów zaś fucktycznie jest multum, bo każda z ichnich sekt miała za zadanie sponiewierać inny kawałek. Perfidny plan.

  Natomiast „anglikanizm” uważam za trafiony. Ma precyzyjną ramkę czasową i intencjonalną. Poza tym, nie wszyscy Angole zerwali z wiarą katolicką. Aż dziwne.

 50. Boydar said

  I tu (46) też się z Panem nie zgodzę. I, II, III itd. łamią praktycznie wszyscy, choć w różnym stopniu; brudas brudasowi bród wybaczy. Ale pierdolenie dzieciaków to już nie polska rzecz. I zakulisowe wygenerowanie takiego problemu a potem jego likwidacja (?) ma przekonać durni co do szczerości intencji. Trzydzieści tysięcy agentów poczuje się znacznie bezpieczniej.

 51. JADAM said

  Ad 45 Sz.P.AD

  ś
  sżkoła czyni mistrza
  pamiętam tego onegdaj szczuna , jak klepał hasełka , co mu podpowiadał trzeci bliżniak

  Po tylu latach , to i małpa zaśpiewa arię z operze
  ……
  a jedyna zasada ;
  GADAJ TO , CO TŁUMOKI CHCĄ USŁYSZEĆ

 52. Boydar said

  I jeszcze jedno, do owego anglikanizmu; a czym to się różni od prawosławia ? W zasadzie jedni i drudzy odrzucili zwierzchnictwo Papieża, pod pretensjonalnym pretekstem. Plus prawie nieistotne szczegóły. U anglikanów przynajmniej (to nie jest żadne moje dla nich uznanie) głowa jest jedna, i niech ktoś spróbuje podskoczyć. A u prawosławnych, co obłast’ to batiuszka. Angole są poza konkursem, ale bracia w wierze ? Prawosławni i Słowianie ? Żenada.

 53. Mosiek said

  Przykro mi, ale takiej firmy w Kanadzie nie ma; Kiedys byla ale zamknela sie w 2017. Miala tylko biuro, nie prowadzila zadnej dzialalnosci. Zaplacili 139 $ za rejestracje to wszystko.
  Licence Number 17-132339
  Licence Revision Number 00
  Business Name Miedzi Copper Corp
  Business Type Office
  Business SubType Mining Exploration
  Address 625 Howe St
  Unit#410
  Vancouver
  BC V6C 2T6
  Local Area 02-Central Business/Downtown
  Employees 10
  Fee Paid 139.00
  Status Issued
  Issued Date 2016-11-25
  Expired Date 2017-12-31

  Jestem w tej brazny i nigdy nie slyszalem o tej firmie.
  Pozdrawiam.

 54. JADAM said

  Ad 52 JW Panie Boydar
  Gdzie Rzym , gdzie Krym
  W Wells , w ichniejszej Katedrze (anglikańskiej) sympatyczna Pani Kustosz , widząc moje poszukiwania , – podała reprint oryginału Biblii – w której „bazgrał -( to moje|”)

  Król Henrryk
  uwaga – Ewangelie NIE RUSZONE
  przy listach Apostołów były skreślenia

  a potem
  ……….
  wszystkiego najlepszego

  nic nie wiem o katolikach z konstantynopola

 55. Mosiek said

  Licencja przedluzona do konca 2019 roku.

  Miedzi Copper Corp
  Address:
  625 Howe St, Unit#410, Vancouver, BC V6C 2T6
  Miedzi Copper Corp (Licence# 19-135542) is a business licenced with Vancouver, Community Services Group – Licence Office. The business licence issue date is December 6, 2018.

  19-135542 Miedzi Copper Corp 625 Howe St, Unit#410, Vancouver, BC V6C 2T6 Expired: 2019-12-31

  Ta „Firma” nie prowadzi zadnej oficjalnej dzialalnosci w Kanadzie, ani w USA ani w Ameryce Poludniowej. Praktycznie nic o niej nie widomo.
  Ta firma jest zwiazana z niejakim Leo Hathaway – bardzo dziwnym typem w brazny gorniczej.

 56. revers said

  lub wprost milardy w plecy …
  https://fakty.interia.pl/polska/news-wprost-resort-oddal-zloze-miedzi-warte-miliard-dolarow,nId,1107555?fbclid=IwAR3ag-TBWmRLG3LhQXTAWrL2hvStIA3z4_3vlG6nN0iYvwfxfSqRRuNIwH4

  to meksykanski cesorz jkm ucieszy sie, przy okazji kartel narkotykowy.

  miedziaki tez dobre w bilonie, srebnikow tez troche ujdzie do molocha skarbcow , ale srebnych fifek z JFK nie zobaczysz u liberalow.

  https://www.ancient-origins.net/myths-legends-asia/identity-moloch-0011457?fbclid=IwAR3JiRduaa8c0yy-KrEGuA9g5UQib_6qYn6dhWctv4E5_kMUE8KnJn5sVj8

 57. Boydar said

  Jeżeli rozchodzi się Panu JADAM o „braci w wierze” to ja prawosławnym nie odmawiam, nawet katoliccy papieże nie. A że śmieję się cicho z ich naiwności to jeszcze nie grzech.

  Natomiast Pan …

 58. jasiek z toronto said

  Re: 23 boydar pisze:

  „Panie Jasiek, miał Pan liczyć ile miedź będzie Polska z tej mieci, a nie kota ogonem obracać. Co Panu do qurwy nędzy lichwiarze przeszkadzają ? Z karabinem nie chodzą i kredytu brać nie każą !
  Niech się Pan zajmie tymi, którzy w naszym imieniu te kredyty biorą, żebyśmy my mieli je spłacać i nasze dzieci. I tymi którzy tak ustawiają system by zwyczajni ludzie MUSIELI brać. Lub wydaje się im, że muszą.
  Niewygodny temat ? No ja myślę, można licencję stracić.”

  ==========================
  To ja sie k…rwa pytam: Kiedy (w jakim okresie czasu) Polska (a glownie Polacy-obywatele) dostali choc zlotowke DYWIDENDY z tytulu sprzedazy wegla, siarki, soli, miedzi, srebra, itd. itd na „zachod” za „twarda walute???…

  Odpowiedz: Wszyscy Polacy dostali h…ja zydowskiego do dupy, a nie Dywidendy…

  Ja sie pytam: Z tej k…rwa miedzi wszystkie pieniadze otrzymane z „zachodu” zostana przeznaczone na splaty lichwiarskich dlugow (zadluzonych szpitalnych placowek i innych publicznego uzytku) z „powietrza” wykreowanych przy pomocy „klikniecia” w komputerze…

  I na koniec: My jeszcze nie wydobylismy tej k….rwa miedzi, a rok rocznie musimy splacac „obsluge” od zadluzenia w wysokosci 50.000 mililonow zlotych. To k…rwa jest teraz…, a jutro, czy bedzie to miedz co bedziemy z tego „mniec”, to wielka niewiadoma…
  ============================
  jasiek z toronto

  http://polskawalczaca.com

 59. Boydar said

  To nie zmienia faktu – pies nie weźmie jak suka nie da. Weź się Pan za sukę. Kozy nie proponuję, zajęta. I policz Pan, „jak nie Pan to kto” ?

 60. jasiek z toronto said

  Re: 57 boydar
  Co to k…rwa jest? Piaskownica boydarowi sie popsula? Czy zle ogolij jaja?
  Jaki pies? Jaka suka? Jaka koza?
  Znowu ten talmudyczny belkot?
  (zreszta nie po raz pierwszy)

  Masz pan problem z moimi wpisami, to bez zydowskich „szyfrow”… Konkretnie: kawa na lawe…
  =======================
  jasiek z toronto

  http://polskawalczaca.com

 61. Boydar said

  Paaanie Jaśku, jak ja Pana czytam to odrazu przypomina misię taka puenta – „już ty niebieski dobrze wiesz co” 🙂

 62. Boydar said

  A psach proszę tutaj

  .https://www.youtube.com/watch?v=JGVOtZjtY-s

  to powinien Pan Jasiek zrozumieć; nie dość że bracia ekonomiści wyjaśniają to jeszcze w bliskim języku.

 63. Anucha said

  To jest konsekwencja żądania przeważającej części narodu,ażeby w sklepach były dostępne banany.
  Gaje palmowe nie powstały ale w zamian stworzono republikę .

 64. revers said

  I malo zdrowia zostalo i sreberek na zdrowie, wlasnie kupilem masc zdrowotna od Zieby z srebra koloidalnego, ale jak tak dalej pojdzie to nie tylko z bananami, ale na bananowe gnijace zycie z nowotworami zostanie lub kolejnymi wirusami od Gatesa

  Zachod zainteresowany chinskim zlotem i cezem, innymi rzadkimi metalami o strategicznym znaczeniu …

  https://www.globalresearch.ca/metal-trump-wants-more-gold/5703719?fbclid=IwAR13OZkegZjtlNJ11w0WEsluo2q7Wp1DJ_IQSTmKnKROktcxuutskAG1mQ4

 65. Marucha said

  Re 58…62

  P. Boydar ma rację, gdy chodzi o prywatnych konsumentów. Nikt ich nie zmusza do brania lichwiarskich pożyczek w żydowskich bankach. Pies też nie może zmusić suki do kopulacji.

  Trochę co innego jest w skali międzynarodowej. Są różne sposoby, aby zmusić jakiś kraj do zaciągania pożyczek… ale i tak końcowa decyzja należy do władz tego kraju.

 66. Ad. 55

  Wywiad z tym Leo:

 67. Anucha said

  Babka Jareda Kushnera będzie Nadsztygarem w tej kopalni 😀

  . https://wolna-polska.pl/wiadomosci/holobajka-babcia-jareda-kushnera-o-wykopanym-lyzkami-tunelu-dlugosci-okolo-304-m-2020-02

  ——
  Cóż to jest w porównaniu z człowiekiem, który sześciokrotnie przeżył komorę gazową?
  >https://marucha.wordpress.com/2010/03/10/czlowiek-ktory-szesciokrotnie-przezyl-komore-gazowa/
  Admin

 68. Ad. 67

  Oni kłamią zawsze, gdy mogą z tego mieć zysk.

 69. Bogusz said

  Panie Winnicki, stracił Pan swojego wielkiego zwolennika. Pana wyjasnienia sa wielkim matactwem. Nie mamy, nie mozemy nie opłaca się , podpowiem. należy powołać ” Spólka Polskiej Miedzi”, sprzedawać akcje Polakom ale zadnym politykom zwiazanym z zarzadzaiem Państwa. Znajdzie się tysiące chcących zainwestować liczących na dywidendy po 3 max. 5 latach. Pana dywagacje na temat nowych zastępujących miedż zamienników nie mają racji bytu. Badania w tym kierunku to lata i ogromne pieniądze które trzeba zainwestować (vide grafen) i nie nastąpi to w najbliższych 20-30 latach. 30% udziału państwa w KGHM sprzedac prywatnym akcjonariuszom i przystąpic do budowy całej miedziowej infrastruktury bo sprzedaz samej rudy jest najmniej opłacalna. I żadnych innych koncesji na polskie zasoby mineralne dla firm zagranicznych
  Głosowanie w sprawie miedzi jest ogromnym potknięciem Konfederacji , jeszcze jedno i tracicie głosy moje, całej rodziny i wszystkich znajomych i będę Wam robił anty reklamę tak jak do tej pory agitawałem za Wami

 70. Ale dlaczego? said

  A.D. 69
  Te tłumaczenia Winnickiego zape2ne z prezentacji u lobbysty…
  Miedź chce zastąpić. Zapewne nową tablicę pierwiastków wynajdzie by dowaloć RUSKIEMU Mendelejewowi (nie wiem czy dobrze odmieniam 😉 ).
  Pustka intelektualna aż echo niesie…

  Poza tym dla mnie narodowiec to nie neoliberał. Dzięki tej ideologii zlikwidowano w Polsce przemysł i uczyniono z nas pariasa Europy.
  Spierdalajcie z takim patriotyzmem narodowcy!

 71. Ale dlaczego? said

  Aaa, pan Revers zapodał nieco wyjaśniający całą aferę miedziową filmik. A więc to „nasi” chcą tą miedź wyrwać…
  Musiał gości sypnąć kasą na lewo i prawo. I Konfederacji. Może na kampanię Bosaka?

  https://marucha.wordpress.com/2020/02/13/wolne-tematy-9-2020/#comment-881607

 72. Lily said

  Niejaki Winnicki,czy jak mu tam.kieruje sie
  teoria pupilka Jaroslawa Kaczynskego.
  „Ciemny narod,wszystko kupi”.
  ZAS,o Kanadzie,obeznani w temacie mowia,
  ze „TO KOMIN USA”.
  „My kupujemy Manhattan,Rumunie,Wegry,
  Polske”,informowal niejaki Szymon P.
  „Po przejeciu,calkowitej wladzy przez Kaczynskich partie,w 2005 r,braciszki latali
  jeden do USA,a drugi do Izraela i na odwrot”.
  O,tym fakcie informowaly Zach.media.
  Po przejeci wladzy,w 2015 r,powtorka TEGO
  samego,w innej obsadzie.
  Juz na koniec.CZY Stworca zakazal ludowi
  swojemu,uzywac rozumu?.
  Stare Polskie przyslowie glosi.
  „Modla sie pod figura,a maja ….la za skora”.

 73. Isreal said

  czasem nie odkryli dawno opisanych złóż (na dodatek z samorodkami złota różnej wielkości)???

 74. jasiek z toronto said

  Re: 65 Marucha.
  Nic nie wspominalem na tamat prywatnie zaciaganych kredytow u lichwiarzy – kazdy kredytobiorca posiada wolna wole i sam (sama) decyduje sie na wlasne cierpienie (wlasna udreke).
  Wspominalem na temat 50.000 miliononow z tytulu „oblsugi” zadluzenia, ktore „rzond” w naszym imieniu (bez naszego udzialu) i wbrew naszej (wiekszosci) woli i uswiadomienia (niewiedzy) ze strony „rzondu” wprowadza cale „spoleczenstwo” w niewole finansowa wraz z kolejnymi pokoleniami…w lapy lichwiarzy. (tu i teraz).

  A wracajc do naszych Narodowych zasobow naturalnych, to „prywatyzowanie”, lub ich sprzedaz „obcym” jest to juz ostatnim sygnalem (ostatni etap) ku calkowitym zniewoleniu i calkowitym przejeciu przez zydow nas Polakow i wszystko co do nas nalezy (czego jestesmy wlascicielami) wlacznie z prywatnymi dobrami (nieruchomosciami) stajac sie jedynie „podatkowym bydlem” bez zadnych praw.

  Admin: Czy bylby Pan tak uprzejmy i przetlumaczyl wpisy p. boydara nr: 61 i 62 na jezyk zrozumialy?
  ======================
  jasiek z toronto

  http://polskawalczaca.com

 75. Bezpartyjna said

  Stare przysłowie pszczół mówi ‚kto nie ma miedzi, ten w domu siedzi” albo „kto nie ma miedzi, ten biedzi”.

  A my tak czy siak będziemy biedzic, bo tak sobie życzą szydzi i ich pomocnicy!

 76. Bezpartyjna said

  A nowe przysłowie pszczół mówi – „Polska na miedzi siedzi i jeszcze bardziej biedzi”.

 77. Olo said

  Nie tyle kanadyjska spółka przejmuje, co podli i antypolscy zdrajcy i złodzieje z żydo-banderowskiego reżimu dobrej zmiany oddają polskie skarby narodowe anglosaskim bandytom za poklepanie po ramieniu.

 78. Jack Ravenno said

  Winnicki to jednak ch… złamany. Zagłosowałem na niego a teraz niech spierdala. Nigdy więcej! Jedyne co powinien to walczyć aby niczego nikomu nie oddawać bo to dobro narodowe. A tu taka szmata do własnej bramki. Złamasy i inne szuje.

 79. NICK said

  Holokaust.
  NASZ.

  65, 300 miliardów, bilion, każda cena.

  Ile warta jest Polska?
  A ile jest warte Nasze, Polaków, życie?

  Kowalski, Nowak, Gajowy… .

  Ile?

  KGHM sprzedany.
  Petrochemie. Podobnie.
  Wszystko sprzedane.
  O co się obruszać?

  Mea culpa… .

  Ktoś tu pisał o Etruskach, Grekach, Jaćwingach.
  Można by wymieniać… .
  Najlepiej i jako pierwszy wyłożył to Gospodarz.
  Dawno temu.
  A do końca będzie pisał Prawdę.
  Nie widząc Wyzwolenia.

  Nas tu nie ma.
  To są drgawy przedśmiertne.
  Agonia.

  Emigracja.
  Szukanie miejsca na Ziemi. Nie.
  Myślałem i pisałem.
  A może Syberia?
  Lub inna ucieczka?
  Donikąd… .

  Nie.
  To znowu, tym razem dobrowolny, zły wybór… .By był.

  Ja TU zostanę.

  Z braćmi moimi mniejszymi.
  Umieranie Polaków łagodząc.
  Amen.

 80. JARNO said

  sorki ale co się czepiacie Kurwin vel Mikke >KURWIN partia inaczej Konfederacja!! Dołóżcie do tej jaczejki ‚ulubionego Stanisława’ aka Michalkiewicz. W końcu Michalkiewicz ‚kręci’ się w Polsko-Amerykańska Fundacja Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego>>https://www.pafere.org/wladze-fundacji/ a nawet w całkiem obcym języku>>>
  What does God truly think about taxes?(co naprawdę myśli Bóg o podatkach=znawca qrwa>>https://www.pafere.org/2018/01/09/biblioteka-wolnorynkowa/stanislaw-michalkiewicz/michalkiewicz-what-does-god-truly-think-about-taxes/
  tak jak Grzegorz Braun =łacinnik>tatuś siedzi w USA a za ‚młodu’ razem z Geremkiem i Michnikiem był goszczony w Watykanie u JPII.
  .
  Tylko idiota mógł czy może wiązać z tymi gostkami jakiekolwiek nadzieje w jakiejkolwiek sferze jakbyście nie wiedzieli co to sa LIBERTARIANIE a te nasze> to pod opieką Ayn Rand Foundation. se wuguglajcie.
  A jeszcze jedna persona: DZIAMBOR, ‚przedsiębiorca’ z branży ……..?? no jakiej?? bo to tera jest ‚zarządzającym’ grupą parlamentarną Konfederacji.
  .
  Jak pisze wcześniej, czego się czepiacie Kurwinistów>czepiajcie się zjednoczonoprawiczków na czele z preziem tysiąclecia>właśnie przez ‚aklamację’ wybrał Dudę na kandydata na prezydenta bo ten będzie realizował ‚politykę historyczną’ prezydenta tysiąclecia.>i fakt, że takie menele:
  Duda, Kaczor, Kurwin vel Mikke czy Bosak czy Tusk czy Kwachu, Balcerowicz, Morawiecki, Sakowicz, Targalski, Kurski. Rachuj, Legutko, Szydło, etc……………..
  .
  Fryderyk Schiller miał powiedzieć (w 1783):
  tragedią jest kiedy wielka chwila napotyka małych ludzi.
  i to mamy dzisiaj.
  .
  Zgodnie z traktatami, prawem międzynarodowym a już szczególnie z tymi posiadającymi wszelkie immunitety+gratyfikacje, zasługi w obalaniu, odzyskiwaniu >
  NEC LOCUS UBI POLONIA (TROIA-w oryginale) FUIT
  .
  Jakoś nie mogę wykrzesać z siebie ani dobrego samopoczucia Kaczora, Michalkiwiecza, Maciarewicza, Morawieckiego, Balcerowicza, etc
  .
  ani za kszty ochoty ich obrony a tym bardziej umierania. No taki niepatriota jestem.

 81. Siekiera_Motyka said

  Ad. 55 – Nie jestem ekspertem w branży finansowej lub podatkowej ale wyczuwam z tego co tu przeczytałem,
  https://decision.tcc-cci.gc.ca/tcc-cci/decisions/en/item/107862/index.do

  że mamy do czynienia z „shell company”. To jest podobne do tej gry,

  „[9] Miedzi jest zarejestrowanym w GST rezydentem w Kanadzie i z siedzibą w Vancouver. Nie prowadzi innej działalności niż posiadanie akcji Miedzi Copper Luxembourg S.à.r.l. („Luxco”). Miedzi jest jedynym udziałowcem Luxco.

  [10] Luxco jest właścicielem wszystkich akcji sześciu firm zajmujących się poszukiwaniem minerałów („Opcos”) z siedzibą w Polsce. Luxco nie prowadzi żadnej innej działalności. Opcos posiadają w Polsce właściwości mineralne do wykorzystania w poszukiwaniu i zagospodarowaniu minerałów i rozpoczęli prace poszukiwawcze nad niektórymi z nich.

  [11] Miedzi sfinansował działalność Opcos, udzielając pożyczek dla Luxco, które Luxco wykorzystałby do udzielenia pożyczek dla Opcos. Na koniec każdego roku pożyczki należne od Luxco wobec Miedzi zostaną zamienione na obligatoryjnie umarzalne akcje uprzywilejowane („MRPS”) Luxco i przekazane Miedzi.

  [12] Miedzi zebrał fundusze na pożyczki dla Luxco, podejmując prywatną ofertę. Plasowanie obejmowało dwie transze po 50 milionów USD każda. Rip ocenił, że do dnia rozprawy Miedzi sfinansował około 29 milionów dolarów prac poszukiwawczych prowadzonych przez lub w imieniu Opcos.

  [13] Miedzi nie miał własnych pracowników ani pomieszczeń biurowych. Wszystkie operacje były prowadzone w Vancouver przez osoby fizyczne i niektóre firmy konsultingowe, których usługi były świadczone na rzecz Miedzi na podstawie umowy przez Lumina Asset Management Inc. („LAM”) z siedziby LAM.

  Pan Raczkowski się przydał bo ma dobrą wiedzie/łeb by grać w takie gry na terytorium Polin. Widać to na jego stronie,
  http://www.konradraczkowski.info/publikacje/
  Ciekawe czy on w ogóle śpi. Przypuszczam że raczej ma swoich Leprykan do takiej pracy.

  A ten fragment Wiki pokazuje że ma dobre koneksje,
  „W 2006 na Wydziale Wojsk Lądowych Akademii Obrony Narodowej obronił pracę doktorską z zakresu nauk wojskowych pt. System szkolenia i doskonalenia w służbie celnej z zakresu taktyki i technik interwencji. Geneza, koncepcje, struktura, rozwój. W 2011 na podstawie rozprawy pt. Zarządzanie wiedzą w administracji celnej w systemie bezpieczeństwa ekonomiczno-społecznego obronionej na Wydziale Zarządzania i Dowodzenia AON uzyskał habilitację z nauk społecznych. 11 marca 2019 uzyskał tytuł profesora nauk ekonomicznych[2]. „

 82. Siekiera_Motyka said

  Z 2017
  „Krzysztof ZIELIŃSKI*, Stanisław SPECZIK**, Kinga MAŁECKA***
  Strategia, instrumenty i rezultaty poszukiwań głębokich złóż miedzi i srebra na monoklinie przedsudeckiej”

  „Streszczenie: W 2011 r. grupa Miedzi Copper Corporation (MCC) rozpoczęła program poszukiwań głębokich złóż Cu-Ag  na monoklinie przedsudeckiej. Przyjęto bardzo rozległy obszar badań i zastosowanie szerokiej palety instrumentów badawczych. W latach 2011–2013 badania MCC objęły 21 obszarów koncesyjnych. Lokalizacja koncesji poszukiwawczych i poszukiwawczo-rozpoznawczych opierała się na znanych obszarach prognostycznych i hipotetycznych o stwierdzonym kontakcie facji Rote Fäule z facją redukcyjną, położone w pobliżu cechsztyńskich obszarów  wyniesionych. 

  W  latach  2012–2013  sprofilowano  archiwalne  otwory  wiertnicze  wykonane  głównie przez przemysł naftowy, a w przypadkach, kiedy umożliwiał to stan zachowania materiału skalnego, pobrano próby do badań chemicznych. Wykonano także całą gamę badań specjalistycznych w zakresie chemii organicznej, macerałów węgla, zdolności refleksyjnej witrynitu, oraz petrografcznych, ze szczególnym naciskiem na metodę Rock Eval. Ta ostatnia pozwala na określenie obecności tzw. mocnego Rote Fäule, z którym powiązane jest występowanie najbogatszych horyzontów zmineralizowanych.

  Niemniej istotnym dla poszukiwań okazał się  reprocessing danych geofzycznych z zastosowaniem nowatorskiej metody efektywnych współczynników odbicia. Umożliwia ona przekształcenie konwencjonalnego obrazu sejsmicznego w impulsową postać zapisów sejsmicznych, czyli czasowy ciąg współczynników, których sekcje można dowiązać do profli archiwalnych wierceń dla śledzenia przebiegu serii litologicznych. Metoda ta pozwala ze znacznie większą niż dotychczas dokładnością określić istotne dla prac poszukiwawczych elementy strukturalne, a także sugerować istotne dla mineralizacji zjawiska tektoniczne.

  W efekcie uzyskano bardziej dokładny model rozprzestrzenienia mineralizacji i wyznaczono tzw. sweet spots,które stały się przedmiotem dalszej eksploracji wiertniczej. Liczbę aktywnych koncesji ograniczono do 6, co w dużej mierze wynikało nie tylko z braku mineralizacji, ale także z przesłanek ekonomicznych.
  Program wiertniczy rozpoczęty w roku 2013 i prowadzony do dziś pozwolił na odkrycie i wstępne udokumentowanie trzech złóż miedzi i srebra na monoklinie przedsudeckiej. Są to złoża Mozów i Sulmierzyce, gdzie wcześniej wyróżniono obecność obszarów perspektywicznych, a także złoże Nowa Sól, odkryte na tzw. greenfeld, gdzie dotychczas nie prowadzono żadnych badań złożowych. Każde z tych złóż na obecnym etapie rozpoznania posiada zasoby przekraczające 5 mln ton miedzi ekwiwalentnej, a wykonane analizy ekonomiczne wskazują na opłacalność ich eksploatacji przy zastosowaniu nowoczesnych metod głębienia szybów, klimatyzacji i gospodarki odpadami.

 83. revers said

  A jest tych firm jednoosobowych zarejestrowanych w Vancover, nawet Quantowe z 20% chinskich udzialow.

  jedna z nich

  https://ca.linkedin.com/in/jeff-toohey-2715962b

  druga bardziej pasuje do profili kupna polskiej miedzi o charakterze konsutingowym, nie kapitalowym.

  https://www.dnb.com/business-directory/company-profiles.miedzi_copper_corp.0de1a38f154aa992c17e45c5fc7eb234.html?aka_re=1

  to ladnie wydojano polskie jak mongolow i zulusow w zimbabwe, bo podobne podchody konsultingowe mialy miejsce w Mongolii i Zimbabwe.

  A tak sie szczyca sie warszawskie elity popisowskie, konfederacyjne coolturka zachodnia i poziomem elit nie lepsza od podobnych poaziomow intelektualnych jak Kuntakinte w Zimbabwe i Chan w Ulan Bator, rowne JKM, naczelnik i s-ka z ul. Srebnej.

 84. ewas said

  W obronie złóż przed grabieżą stanęła niewielka grupa naszych kochanych Rodaków.Wspierajmy ich modlitwą lub jeśli kto może to też obecnością w sejmie.

 85. Janusz T. said

  Pisałem niedawno na swoim facebooku, że Konfederacja, to zaprzańcy, ale taki Moher 49 tutaj i inni cięli się za tymi ch…mi żydowskimi. Teraz macie, jacy oni są pro polscy, łącznie z K(u)orwinem i Braunem.

 86. Siekiera_Motyka said

  Tak jak Braun prowadzi dyskusje tu to wychodzi na to że uczył się u rabina.

 87. Ola said

  ad 86, Siekiera – Motyka

  biedny Korwin. Tak jak jest , wedlug mnie , wkurwiajacy ten Janusz , to ten widok jest naprawde zatrwazajacy – wszystko, zwlaszcza te 10 lyzeczek cukru do herbaty i to jego zasypianie zawsze i wszedzie – wskazuje , ze Korwin cierpi na cukrzyce typu II.
  No w jego wieku to jest to zjawisko chorobowe dosc czeste . Ale podejrzewam, ze nie tylko nie stosuje diety ( ilosc cukru w herbacie ) , ale nie bierze odpowiednich lekow – bo zasypia. Nie ma nikogo kto moglby sie o niego zatroszczyc???? Cukrzyca nie boli, ale nieleczona to gorzej niz samobojstwo na raty – bo prowadzi najczesciej do kalectwa jako objawu ubocznego wylewu krwi do mozgu. Moge tytlko miec nadzieje , ze Korwinowi powaga sytuacji jest swiadoma i trzyma ta cukrzyce w ryzach . Ale te 10 lyzeczek cukru….

  A relacja Tytko – Braun. Akurat Braun nie jest z mojej bajki i nie cierpie go tak, ze bardziej nie mozna. Ale czy Tytko na pewno jest takim koryfeuszem geodezyjnym?? Przecie ten jakis kanadyjczyk wywalil w badanie tych zloz 360 milionow ( zet lub $, nie istotne) . Ktorego polskiego biznesmena byloby na to stac? Ktory Polak podejmie sie takiego ryzyka??? Naprawde same glupki zydki siedza w tych ministerstwach i knuja, zeby pozbyc Polakow ich zloz? To co, to Morawiecki i jego rzad ma wywalic setki milionow na badania i eksploatacje tych niepewnych zloz? No to bylby juz naprawde powrot do socjalizmu I PRL . Nastepni z wyciagnieta lapa po hajs byliby hutnicy, gornicy, lekarze, nauczyciele, niepelnosprawni itd itp. W kapitalizmie nie ma miejsca na sentymenty , nawet te narodowe. Nie ma , nie moze i nie powinno byc. Liczy sie rachunek strat i zyskow. Wiec moze pan Tytko podejmie wielomiliardowa pozyczke , zacznie wydobywac te wszystkie cudowne polskie mineraly i zarobi na tym on i rzesze Polakow? No ale w bankach tez raczej glupki nie siedza. Tak jak nie pozyczyli Konfederacji 600 tys. zl na kampanie bez szans, tak nie pozycza Tytce. Kapitalizm jaki jest taki jest , ale nie raczej nie bazuje na pieknych slowkach bez pokrycia i realnego zysku.

 88. Greg said

  ,,Ale czy Tytko na pewno jest takim koryfeuszem geodezyjnym?? Przecie ten jakis kanadyjczyk wywalil w badanie tych zloz 360 milionow ( zet lub $, nie istotne) .

  NIE, bzdury Pani wypisuje !
  W czasie PRL-u były robione odwierty i pełna dokumentacja naszych złóż naturalnych.
  Dokumentacja ostała wywieziona i udostępniona zachodnim podmiotom.
  Zdrada !

  Proszę wysłuchać wywiadu z Panem Tytko w Mediach Narodowych i Realu 24.

 89. Ola said

  ad 88, Greg

  wiec sie znowu qa pytam, co stoi na przeszkodzie panu Tytko usdzczseliwic Polske i Polakow??? Niech leci do bankow! malo to polskich Januszy Biznesow??? gdzie Stonoga, gdzie Braun, Korwin? niby tylko koryteczko, kielbaski i interes bedzie sie krecil! A tu taaaaakie zloza!! na co czeka pan Greg????? Po forse i wiercic, wydobywac!!!!! Co , sasiad ma ryzykowc ? Morawiecki??

  ————–
  Pani stan zdrowia coraz bardziej się pogarsza…
  Admin

 90. Greg said

  Niech Pani pisze w temacie ,,kotków” !!!

 91. Siekiera_Motyka said

  Ad. 87 – Tytko się trochę pogubił (długi dzień) ale wydaje mi się wiem o co mu chodziło co do „średniego poziomu badan”. Jeżeli nie mamy (Polski rzad) badan głębszych nisz 500 m co do ilości miedzi (jako przykład) na danym terenie to nie ma mowy mówić że na danym obszarze jest X ton miedzi. Wiercąc głębiej jest możliwe że znajdziemy więcej zmieniając sytuacje. Tak że ma on racje tylko ze nie sprecyzowali o co konkretnie jemu chodzi. I tu Braun był skur$y synem nie pozwalając mu dokończyć.

  Ad. 88 – Może Pan podać link na temat co wiemy z czasów PRL-u.

 92. Greg said

  Coś mi się wydaje, że Pani Ola to z rodziny Gold – coś tam!

 93. Siekiera_Motyka said

  Ad. 92 – Jeżeli tak jak Pan mówi to warto zobaczyć,

 94. Ola said

  Panie, qa, Marucho!!!!! zadalam konkretne pytania. Oczekuje, qa, konkretneeeeeee odpowiedzi

  Pani Olu, szkoda mojego czasu.
  Admin

 95. Greg said

  Proszę bardzo.

  .https://www.youtube.com/watch?v=zENbzRGy-Ms
  .https://www.youtube.com/watch?v=B7WVmpvoP3Y
  .https://www.youtube.com/watch?v=rYcTCAm6F7k
  .https://www.youtube.com/watch?v=P7Vgg3Bln6A
  .https://www.youtube.com/watch?v=P7Vgg3Bln6A

 96. G said

  Re.93
  Czytałem……polecam !

 97. Greg said

  Proszę poszukać jeszcze na Tubie wykładów Prof. Kozłowskiego !

 98. Ola said

  panie Marucho, szkoda mojego czasu. przedz pan se wrzeciono, przedz.
  PS. w raju na pewno sie nie spotkamy . To bylby dla mnie dopiero smiertelny cios.

 99. Greg said

  Jeżeli piekło uważa Pani za Raj to tylko pogratulować !
  U Was jest wszystko pop……..ne, całkowite odwrócenie pojęć !

 100. Greg said

  Re. Siekiera_Motyka
  Na razie w moderacji.
  Nie wiem dlaczego.

 101. Siekiera_Motyka said

  Miedz Copper Corp. jest firma z kosmosu. Szczerze mówiąc, nie wiadomo co i kto za tym stoi.

  https://wallmine.com/tsx/ero/officer/1704055/lyle-braaten
  https://www.zonebourse.com/barons-bourse/Lyle-Braaten-07YKR0-E/biographie/

  Wiem że ta ocena jest bardzo powierzchowna, ale patrzał na takich polityków nie ma najmniejszej wątpliwości że nic dobrego w Lubuski się nie dzieje,

  https://www.inframedia.pl/index.php?option=com_k2&view=itemlist&task=tag&tag=El%C5%BCbieta%20Anna%20Polak&Itemid=551&lang=pl

  http://lubuskie.pl/news/23534/27/Lubuskie-bogate-w-miedz/

  „Miedzi był kanadyjską korporacją z siedzibą w Vancouver i zarejestrował się w GST / HST. Była to spółka holdingowa, która prowadziła działalność związaną z poszukiwaniem minerałów poprzez całkowicie zależną zagraniczną spółkę zależną z siedzibą w Luksemburgu („Luxco”). Luxco było właścicielem sześciu firm zajmujących się poszukiwaniem minerałów działających w Polsce. Miedzi zbierał pieniądze poprzez prywatne oferty, które wykorzystywał do finansowania projektów poszukiwawczych poprzez pożyczkę dla Luxco, która z kolei pożyczała je polskim firmom.

  „Miedzi nie miał pracowników na terenie własnym ani biurowym. Zatrzymała firmę konsultingową na podstawie umowy, za którą naliczana była godzinowa opłata za usługi konsultingowe i niektóre wydatki poniesione w imieniu Miedzi.”

  „Miedzi zbierał pieniądze poprzez prywatne oferty,”
  Kto to jest bo to bardzo ważne ???????????????

  Może to oni ????

  „DATA WPŁYWU WNIOSKU: 25.10.2016 r.

  SYGNATURA SPRAWY: DKK2-422/513/16/MBK

  WNIOSKODAWCA LUB WNIOSKODAWCY: TDJ S.A. z siedzibą w Katowicach, Tzailirach Ltd z siedzibą w Izraelu, Daniel S. oraz Wojciech F.

  NA CZYM POLEGA KONCENTRACJA: utworzenie przez TDJ S.A. z siedzibą w Katowicach, Tzailirach Ltd z siedzibą w Izraelu oraz Daniela S. i Wojciecha F. dwóch wspólnych przedsiębiorców z siedzibą w Luksemburgu oraz jednego wspólnego przedsiębiorcę z siedzibą w Polsce

  STAN SPRAWY: Sprawa zakończona decyzją nr DKK-165/16 z dn. 23.11.2016 r.

  SKRÓCONY OPIS KONCENTRACJI – PODANY PRZEZ WNIOSKODAWCĘ/WNIOSKODAWCÓW:

  Zgłaszany zamiar koncentracji dotyczy utworzenia przez TDJ S.A., Tzailirach Ltd (i jego wspólników), Daniel S. i Wojciecha F. dwóch wspólnych przedsiębiorców z siedzibą w Luksemburgu („LuxCo 1” oraz „LuxCo 2”) oraz jednego wspólnego przedsiębiorcę z siedzibą w Polsce („PolCo”).

  TDJ S.A. jest spółką holdingową grupy kapitałowej TDJ, która kontroluje m.in. notowane na giełdzie spółki FAMUR S.A., Zamet Industry S.A. oraz Polska Grupa Odlewnicza S.A.

  Daniel S. oraz Wojciech F. są osobami fizycznymi prowadzącymi działalność doradczą.

  Tzailirach Ltd jest spółką założoną dla celów dokonania koncentracji, jako wehikuł inwestycyjny.

  LuxCo 1, LuxCo 2 i PolCo zostaną utworzone w celu utworzenia struktury inwestycyjnej dla funduszu typu venture capital (inwestycje w przedsięwzięcia na wczesnym etapie rozwoju).

  https://www.uokik.gov.pl/aktualnosci.php?news_id=12663

  A kim jest w końcu LuxCo ?
  „LuxCo sprzedało wszystkie posiadane 1,46 mln akcji Alior Banku
  ISBNews
  16.07.2015 08:13
  Więcej: https://wyborcza.biz/Gieldy/1,132329,18372031,luxco-sprzedalo-wszystkie-posiadane-1-46-mln-akcji-alior-banku.html

  „Powalające są natomiast zasoby złoża Mozów. 96,775 mln ton to przy aktualnych cenach 452474757500()dolarów, czyli ok. 1,77bln zł.”

 102. Siekiera_Motyka said

  Ad. 95 – Dzięki Panie Greg !!!!

 103. Greg said

  3-ci link od góry, 40tys otworów wykonanych w czasie PRL-u.

 104. Greg said

  Tu mówi o polskich zasobach prof. Kozłowski.

 105. Siekiera_Motyka said

  Ad. 102 – Tak jak Pan Tytko mówił w pierwszym filmiku (wRealu24) że ta wiedza plus „seismic survey” ( rodzaj rentgena ziemi) pozwalała by rozpoznać co jest głębiej niż ~1200 m (średnia najgłębsza tych odwiertów, tak sobie to interpretuje).

  „…. co implikuje, że metoda magnetyczna, choć bardzo skuteczna, nie ma wymaganej rozdzielczości, aby pewnie wykryć głębsze złoża mineralne pod pokrywą> 500 m. Z drugiej strony metodą sejsmiczną udało się wykryć natrętne struktury, w których znajdują się złoża o głębokości do 2 km, bez pogorszenia rozdzielczości, co sugeruje, że jest to bardziej realne narzędzie potrzebne do badania głęboko osadzonych ciał rud w kratonie Gawlera”

  http://www.ijstr.org/final-print/mar2016/Comparing-Seismic-And-Magnetic-Responses-To-Copper-Gold-Deposits-Under-Different-Cover-Sequences.pdf

 106. Siekiera_Motyka said

  Strategiczne Dane za Darmo by Kowalski wiedział gdzie jest woda !!!!

  „Polska udostępniła za darmo mapy złóż. Jako pierwsze państwo na świecie
  16.09.2016, 14:44
  Biznes”

  Ułatwienie dla samorządów

  – Przede wszystkim wójtowie i inne podmioty samorządowe, planując różne inwestycje, mogą dzięki tym mapom lepiej zarządzać na podległych im terenach. Również każdy obywatel, który zechce sprawdzić jakiś teren, działkę np. przed jej kupnem, ma dzięki temu ułatwione zadanie, bo może np. sprawdzić zagrożenia lud dostęp do wody – powiedział Jędrysek.

  – Nie ujawniamy na nich danych wrażliwych. Udostępniamy mapy, które są sprzedawane w wersji drukowanej. Obywatele już raz zapłacili za ich sporządzenie, dlatego uznałem, że ze względów społecznych ważne jest, by wszyscy mieli do nich łatwy dostęp. Świadomie rezygnujemy z dodatkowych dochodów, ale dzięki temu powinno się to przełożyć na rozkręcenie gospodarki i rozwój – powiedział Jędrysek.

  Pięć tysięcy cyfrowych map

  Jak podano, PIG-PIB na swojej stronie internetowej umieścił prawie pięć tysięcy map w wersji cyfrowej. Obejmują one obszar całej Polski, a arkusze map są dostępne poprzez internetową przeglądarkę Centralnej Bazy Danych Geologicznych oraz za pośrednictwem aplikacji GeoLog przeznaczonej dla urządzeń mobilnych.

  Baza map jest w dalszym ciągu opracowywana i uaktualniana. Do 2020 r. mają być zakończone prace nad udostępnianą już tzw. Szczegółową Mapą Geologiczną Polski(SMGP), do 2022 r. będą w pełni gotowe mapy litogenetyczne (MLP). Już są dostępne w internecie kompletne mapy hydrogeologiczne (MHP) oraz mapy geośrodowiskowe (MGŚP).

  Polacy pierwsi na świecie

  Jak podano, nad mapami, które są bardzo dokładne, bo wykonano je w skali 1:50000, pracowało ponad dwa tysiące geologów. Polska jest pierwszym na świecie krajem, który za darmo udostępnił taki geologiczny zbiór kartograficzny.

  https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2016-09-16/polska-udostepnila-za-darmo-mapy-zloz-jako-pierwsze-panstwo-na-swiecie/

 107. Siekiera_Motyka said

  Proszę posłuchać od 10:30 min co Pani mówi,

  W krajach takich jak USA, Kanada lub Niemcy było by to możliwe ?

  Niespodzianka dla mnie jest że mamy Tor (Th) w Polsce !!! Patrz 11:40

 108. Siekiera_Motyka said

  Co się dzieje

  http://geoportal.pgi.gov.pl/surowce/mapy_koncesyjne

 109. Siekiera_Motyka said

  Strony internetowej Klubu Jagielloński już nie ma ale w WayBack jest kopia tego artykułu.

  Prawdziwe bogactwo narodów, czyli jak się to robi w Norwegii

  Konrad Pomianowski 20 grudnia 2017

  Historia powstania norweskiego przemysłu paliwowego pokazuje, co jest najważniejszym czynnikiem determinującym bogactwo kraju i dostani poziom życia jego obywateli. Proces budowania przemysłu, który pozwolił Norwegii stać się jedną z wiodących gospodarek świata to tak naprawdę dowód na to, że najważniejszym zasobem kraju nie są jego zasoby naturalne, tylko ludzie.

  Paul Cleary w swojej książce Trillion Dollar Baby: How Norway beat the oil giants and won a lasting future przedstawia proces powstania Norweskiego Państwowego Funduszu Emerytalnego. Opisuje okres od pierwszej wydobytej z dna Morza Północnego kropli ropy naftowej, aż po (w momencie wydania książki antycypowane, a we wrześniu b.r. dokonane) osiągnięcie przez Fundusz wartości 1 biliona dolarów. Jednak największa wartość książki leży zupełnie gdzie indziej. Proces budowania całego przemysłu, który pozwolił Norwegii stać się jedną z wiodących gospodarek pod względem PKB na mieszkańca, to tak naprawdę dowód na to, że najważniejszym zasobem kraju nie są jego zasoby naturalne, tylko ludzie.

  Kapitał społeczny, umiejętność wyciągania wniosków, planowanie długoterminowe, ale przede wszystkim ogromna asertywność i „gra do jednej bramki”, w której społeczeństwo funkcjonuje jako jedna drużyna – to zadecydowało o tym, że Norwegia gra w „światowej ekstraklasie”, a na przykład posiadająca największe na świecie zasoby ropy naftowej Wenezuela nie może wybić się z „ligi okręgowej”.

  Cleary nigdzie w swojej książce nie stawia takiego wniosku, jednak bardzo łatwo go wysnuć na podstawie przytaczanych wydarzeń – przede wszystkim zaś tych, które dotyczyły trudnych relacji Norwegów z inwestorami zagranicznymi.

  Nauka to potęgi klucz

  Norwegowie bywają nazywani „Arabami o niebieskich oczach”. Od końcówki lat 60-tych ubiegłego stulecia prężnie rozwijają swoją gospodarkę korzystając z ogromnych złóż ropy i gazu.

  Zaczęło się od miłego prezentu świątecznego. Według legendy, amerykański koncern Phillips Petroleum (obecnie ConocoPhillips) znalazł ropę na podmorskim polu naftowym Ekofisk 23-go grudnia 1969 roku (w rzeczywistości wtedy tylko oficjalnie poinformowano o znalezisku z września). Jednak Farouk al-Kasim –pochodzący z Iraku geolog, który doradzał rządowi norweskiemu od 1968 i jest nazywany jednym z ojców tamtejszej branży wydobywczej – wspominał po latach, że Norwegowie nie czuli wcale ekscytacji związanej z potencjalnym odkryciem i eksploatacją ropy. Bardziej bali się kolejnego przypadku „klątwy surowcowej”, kiedy to zasoby mają raczej negatywny wpływ na poziom życia mieszkańców. Mieli w pamięci zwłaszcza przykład z Holandii, gdy odkrycie złóż gazu w latach 60-tych doprowadziło do spadku konkurencyjności innych gałęzi gospodarki. Sprzedaż gazu za granicę spowodował znaczny wzrost kursu guldenów, co z kolei podniosło ceny produktów innych holenderskich eksporterów, obniżając ich dochody. Taka sytuacja nazywana jest „chorobą holenderską”. Norwegowie okazali się jednak pilnymi uczniami historii. Wyciągali wnioski z błędów innych – ale mieli też własny bagaż doświadczeń.

  Norwegia pełną niepodległość uzyskała dopiero w 1905, a wcześniej pozostawała w silnych związkach z Danią i Szwecją. Jednak już od początku XX wieku starała się podmiotowo podchodzić do zagranicznych inwestycji. Pierwsza okazja pojawiła się, kiedy inwestorzy z Francji i Niemiec dążyli do rozpoczęcia produkcji energii elektrycznej przy wykorzystaniu gęstej sieci norweskich rzek. Elity norweskie, świadome potencjału posiadanych aktywów, zdecydowały, że to Norwegia, jako ich właściciel, powinna czerpać z nich korzyści w postaci tzw. „renty ekonomicznej”. Innymi słowy powinna wykorzystać swoją pozycję de facto monopolisty kontrolującego dany zasób. W 1906 roku wprowadzono zatem odpowiednie przepisy (tzw. concession laws). Zakup infrastruktury i dróg wodnych przez podmioty prywatne był więc ściśle regulowany. Dodatkowo umowy zakładały, że po okresie sześćdziesięciu lat wszystko powraca w ręce państwa. To podejście oparte było na naukach amerykańskiego XIX-to wiecznego ekonomisty i publicysty Henry’ego Georga, który głosił, że wszelkie zyski z tytułu eksploatacji zasobów naturalnych danego kraju i wynikającej z nich „renty ekonomicznej” powinny być spożytkowane dla dobra całej społeczności.

  W momencie pojawienia się międzynarodowych koncernów paliwowych, takich jak Shell, BP, Esso (dzisiaj ExxonMobil) czy wspomniany już Phillips Petroleum, Norwegia miała więc tradycję, doświadczenie i podstawy prawne pozwalające na skuteczną walkę o własne interesy.

  Kwestia narodowości butów

  Jednym ze sposobów na maksymalizację przez państwo przyjmujące korzyści płynących z działalności kapitału zagranicznego jest wpięcie lokalnych firm w łańcuch wartości inwestora. Wtedy dopiero mamy szansę na transfer wiedzy i udział w zyskach.

  Amerykańskie koncerny paliwowe w okresie rozwoju pól gazowych i naftowych Morza Północnego robiły coś dokładnie odwrotnego. Możliwie największą część dostaw ściągały ze Stanów. W przypadku zaawansowanych technologii takie podejście jest czasem uzasadnione – w latach 60-tych Norwegia nie posiadała przecież wyspecjalizowanego sektora obsługującego sektor wydobywczy. Jednak wymóg, aby buty robotników były koniecznie amerykańskiej produkcji można już uznać za lekką przesadę.

  Ofiarą tego podejścia padła już wcześniej Wielka Brytania. W Aberdeen, w Północnej Szkocji, wierni usłyszeli swego czasu od kapłana komentującego brak korzyści dla lokalnego biznesu z wydobywanej nieopodal przez Amerykanów ropy, że „dostarczamy nafciarzom zaledwie dwóch rzeczy – whisky i prostytutek”. Rząd amerykański wspierał wprost taki stan rzeczy. Kiedy Brytyjczycy wprowadzali przepisy zwiększające szanse swoich lokalnych firm w uczestnictwie w łańcuchu dostaw koncernów, Waszyngton bez ogródek wymógł wycofanie się z tych planów.

  A jednak Norwegom się udało – nie słyszano nic o podobnej interwencji rządu amerykańskiego w ich legislację. Może wynikało to z nieugruntowanej pozycji międzynarodowych koncernów w Norwegii? Może „nie” po norwesku ma dużo większą siłę rażenia niż po angielsku albo po polsku? A może po prostu zagrała geopolityka i bliskie sąsiedztwo ZSRR? Nie wiadomo.

  Najważniejsze, że rząd norweski osiągnął trzy rzeczy, do których biznes amerykański nie był wcześniej przyzwyczajony. Po pierwsze, koncerny musiały włączyć lokalne przedsiębiorstwa w swój łańcuch wartości. W przeciwnym wypadku groziła im utrata koncesji na poszukiwanie i eksploatację złóż. Po drugie, zawarto wymóg rafinacji ropy i przetwórstwa gazu na terytorium Norwegii – co dla miejscowych oznaczało kolejny strumień wiedzy i dochodów, gdyż pozwoliło im na zaistnienie na dalszych ogniwach łańcucha wartości. Po trzecie, rząd norweski stawał się udziałowcem w polach ropo- i gazonośnych.

  Każdy chce być Rockefellerem

  Proces nauki Norwegów przebiegał bardzo świadomie i był nastawiony na z góry założony cel, jakim była kontrola nad własnymi zasobami.

  W związku z tym StatOil (powstały w 1972 roku) nie tylko rekrutował niezwiązanych z dużymi koncernami specjalistów ze Stanów, od których spodziewał się przejąć kompetencje, ale też wysyłał swoich ludzi za ocean w celu zdobycia doświadczenia w spółkach paliwowych oraz poszerzania wiedzy (biznesowej i technicznej) na tamtejszych uniwersytetach.

  W ten właśnie sposób Norwegowie poznali historię prawdopodobnie najsłynniejszego potentata naftowego, jakim był J.D. Rockefeller. Źródłem jego potęgi nie było wcale wydobycie ropy. Posiadanie zasobu naturalnego pośrodku pustkowia jest bezwartościowe, jeśli nie ma możliwości dostarczenia go na rynek zbytu.

  Kluczowa była kontrola ropociągów i sieci kolejowych, którymi ropa była transportowana. A właśnie te elementy układanki trzymał w ręku Rockefeller. Stawiało go to na uprzywilejowanej pozycji negocjacyjnej z wydobywcami i z tego czerpał niebotyczne zyski. Kiedy więc Phillips Petroleum, z uwagi na problematyczne ukształtowanie dna morskiego w rejonie pola Ekofisk, zaproponował stworzenie infrastruktury transportującej wydobyte paliwo do Wielkiej Brytanii i Niemiec Zachodnich, Norwegowie wiedzieli, co to oznacza. Zgodzili się na budowę tych rurociągów, ale postawili warunek – do ich obsługi powstać ma dedykowana spółka, w której StatOil ma mieć 50% udziałów.

  Zarząd Phillips’a był zszokowany. Uznał tę propozycję za „niemoralną”, ale po ciężkich negocjacjach zgodził się. Perspektywiczne zyski z potężnych złóż Ekofisk i tak były dla koncernu wysokie.

  Spakują się i uciekną?

  W 1973 rozpoczął się światowy kryzys paliwowy. Ceny ropy wzrosły czterokrotnie, co oznaczało gwałtowny wzrost zysków koncernów. Co zaskakujące, nie spowodowało to wyższych wpływów do budżetu Norwegów. Ich system podatkowy okazał się być niewystarczająco skuteczny. Państwo z ogromnymi złożami, prężnie rozwijającym się systemem wydobywczym i rosnącym eksportem, nie zarabiało na osiągających kosmiczne poziomy cenach surowca.

  Zdecydowano się więc na kolejny, niezwykle śmiały ruch. W roku 1974 ogłoszono wprowadzenie specjalnego podatku nakładanego na koncerny zajmujące się sprzedażą paliw będący dodatkiem do standardowego podatku korporacyjnego.

  Stawki obu podatków ulegają modyfikacjom. W 2017 roku podatek korporacyjny wynosi 24%, a podatek specjalny 54%. W 2018 roku te wartości zostaną zmienione do 23% i 55%. Oznacza to stałą wysokość 78%.

  Jednak samo nałożenie podatku nie powoduje jeszcze większych zysków dla państwa. Norwegowie od lat 70-tych zdają sobie sprawę, że z uwagi na stosowanie cen transferowych, międzynarodowe koncerny są w stanie wykazywać zyski ze sprzedaży wydobywanej na Morzu Północnym ropy w innych krajach. Osiąga się to przez kupowanie od spółek należących do tej samej grupy kapitałowej dóbr lub usług, co podnosi koszty operacyjne w kraju, z którego zyski są transferowane. Tym samym drastycznie zmniejsza się podstawę opodatkowania. Jest to nielegalne w momencie, gdy ceny transakcji odbiegają od cen rynkowych. Zjawisko jest zmorą wielu państw, gdyż z uwagi na poziom skomplikowania procesów i przepisów bardzo trudno jest wykazać, że ustalane ceny są rzeczywiście nielegalne. Warto zaznaczyć, że budżet Polski traci co roku na takim procederze nawet dziesiątki miliardów złotych.

  Żeby więc temu przeciwdziałać, równolegle z wprowadzeniem specjalnego podatku, Norwegowie wdrożyli system pozwalający na odgórne wyliczenie wysokości spodziewanych wpływów do budżetu. Opiera się on na tym, że określany jest poziom cen (tzw. norm prices), po których firmy działające w Norwegii powinny sprzedawać ropę i gaz spółkom z tej samej grupy kapitałowej. Na tej podstawie wyliczany jest przychód, który stanowi podstawę opodatkowania. Norm prices ustalane są przez specjalną komórkę rządową (Petroleum Price Council) i mają odpowiadać cenom rynkowym (czyli takim, po jakich spółka sprzedałaby paliwa do podmiotu spoza jej grupy kapitałowej).

  Nie należy jednak zapominać o tym, że przy tym wszystkim Norwegowie wcale nie chcą zrazić do siebie inwestorów. Dlatego wspomniane wyżej stawki podatków mają gwarantować zarówno zyskowną działalność dla koncernu, jak i odpowiednio wysokie wpływy do budżetu. Czyli obie strony mają godnie zarabiać – i to się udaje. Norwegowie określają to mianem „neutralnego systemu podatkowego” (neutral tax system). Co ciekawe, kiedy Norwegia wprowadziła powyższy system w latach 70-tych, Wielka Brytania, ośmielona tym przykładem, również podniosła podatki nałożone na sektor paliwowy. O wspomnianych wyżej elementach norweskiej układanki warto pamiętać w kontekście dyskusji o „odstraszaniu” biznesu wysokimi podatkami.

  Ale czy Polska ma ropę?

  My też możemy sporo się nauczyć na podstawie doświadczeń Norwegów. Polska od ojczyzny Ole Gunnara Solskjæra różni się pod jednym, fundamentalnym względem – nie posiada takich zasobów ropy i gazu. Nie oszukujmy się – jako społeczeństwo nie gramy też do jednej bramki. Jednak czy to oznacza, że dana przez Norwegów lekcja jest dla nas bezużyteczna? Absolutnie nie. W końcu z jakiegoś powodu kapitał zagraniczny u nas inwestuje. Musi mu się to opłacać. Musimy oferować coś takiego, co go przyciąga. Niskie koszty pracy? Być może. Ale nie wyjaśnia to wszystkiego. Gdyby tak było, to wszystkie inwestycje zagraniczne znajdowałoby się na przykład w Indiach. Tam ludzi jest więcej, a praca jeszcze tańsza. Prawdopodobnie chodzi więc o kombinację niskich kosztów pracy, liczby i poziomu kompetencji pracowników oraz ich potencjału poznawczego (w momencie zatrudniania bardziej liczy się to, czy można kogoś czegoś nauczyć, niż to, co ta osoba „potrafi”), położenia geograficznego, sieci logistycznej, stabilności politycznej, kultury i tak dalej. Dopiero tę kombinację traktujmy jak zasób, którego z punktu widzenia inwestora nie da się tak łatwo zastąpić przenosząc fabrykę czy centrum usług wspólnych do innego kraju.

  A przede wszystkim traktujmy jak zasób, który powinniśmy, jak Norwegowie, w maksymalnie asertywny sposób wykorzystać dla naszych własnych celów.”

 110. Siekiera_Motyka said

  Trochę wiece szczegółów na temat książki „Trillion Dollar Baby”,

  https://www.obserwatorfinansowy.pl/bez-kategorii/rotator/jak-panstwo-zbudowalo-bogactwo-norwegii/

  ————-
  Chętnie bym też poczytał o korupcji w Norwegii, o handlu dziećmi…
  Norwegii wręcz nienawidzę.
  Admin

 111. Greg said

  Długo czekałem, aż się doczekałem.
  Panu Stasiowi opadła wreszcie maska pod koniec rozmowy.
  Powiem tak….sp……..j na wzgórza Golan.

  .https://www.youtube.com/watch?v=P7Vgg3Bln6A

 112. Siekiera_Motyka said

  Ad. 110 – Wyspa Utoja pokazała że Norwegia ma swoją cichą „wojen domową”. Mogę tylko przypuszczać że to Starsi Bracia podobnie i tam kręcą lody. Czasowo Utoja była powiązana z Norweskim stanowiskiem co to Izraela. Spekuluje tutaj.

  A co do korupcji. No wiadomo że przy tak wielkich pieniądzach gdzieś ona musi być. Ale podziwiam Norwegów że im się udało nie być traktowanych jak jakiś Bambustan w Afryce przez wielkie koncerny naftowe.

  W tym samym przemyśle, ze spadku geologa Witold Zglenickiego Polska dostała dokładnie figa. Czemu ? No właśnie, bo nas traktują jak Bambustan.

  Ad. 111 Panie Greg, nie jestem pewny kto jest Pan Stasio. Bo Pan Tytko ma na imię Krzysztof a reporter to Marek Matecki.

  Oglądałem ten filmik i zauwarzylem że zrobiło się trochę „gorąco” z powodu przerwy łączności i reakcji na to przez Pana Tytko. Mimo wszystko, wielki szacunek dla Pana Tytko który walczy prawie samotny z King Kong.

 113. Siekiera_Motyka said

  Ad. 110 – „Norwegii wręcz nienawidzę.”
  Czy mógł by Pan podać kilka powodów na to.

  Ja ich tylko co nie co znam ze studiów. To co mi się rzuciło w oczy było to że byli bardzo zamknięci i trzymali się prawie ekskluzywnie w swoim gronie. Mało mowni do przesady.

  ————–
  Nienawidzę ich m.in. za korupcję (dobrze maskowaną) i za porywanie dzieci rodzicom (tylko białych!). Także za ewidentne oszustwa na zawodach sportowych.
  Admin

Sorry, the comment form is closed at this time.