Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Bezpartyjna o Wolne tematy (81 – …
  zen o Trzy lata więzienia za „dyskry…
  osoba prywatna o Wolne tematy (81 – …
  Katechon o Wolne tematy (81 – …
  Bezpartyjna o Wolne tematy (81 – …
  Katechon o Wolne tematy (81 – …
  Katechon o Wolne tematy (81 – …
  Bezpartyjna o Wolne tematy (81 – …
  Dinozaur o Trzy lata więzienia za „dyskry…
  Jerzy o Gdzie się podziała grypa? Dr M…
  Zbigniew Kozioł o Upadek nauki? W przyszłym roku…
  Lily o Wolne tematy (81 – …
  zen o Gdzie się podziała grypa? Dr M…
  JanuszT o Gdzie się podziała grypa? Dr M…
  Boydar o Wolne tematy (81 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 527 obserwujących.

Węgiel z Rosji

Posted by Marucha w dniu 2020-02-17 (Poniedziałek)

Jako dziecko i nastolatek chodzący do szkoły podstawowej i średniej w PRL-u, wtłaczano mi do głowy, że “Polska węglem stoi”, a dzień świętej Barbary był niemal świętem narodowym. W okresie rządów Edwarda Gierka wielkość eksportu węgla kamiennego była traktowana jako miara rozwoju gospodarczego całego kraju.

W liceum słyszałem już bardziej rozsądne opinie, a to, że węgiel kamienny jest bogactwem, ale najgorsze, co można z nim zrobić, to spalić w piecu.

Inna refleksja dotycząca wydobycia węgla, nasuwa spostrzeżenie, że węgiel, jak wszystkie surowce na Ziemi, występuje w ograniczonej ilości i jego zasoby kiedyś się skończą. Wydaje się więc, że mądre państwa i rządy powinny oszczędzać swoje zasoby surowców, a rozwój gospodarczy opierać na kupowaniu surowców za granicą, przetwarzać je w oparciu o własną wysoko rozwiniętą myśl technologiczną i sprzedawać wszędzie, gdzie można na tym zarobić.

Przecież od dawna państwa opierające gospodarkę na wydobyciu i sprzedaży nieprzetworzonych surowców uchodzą za zacofane gospodarczo, choć może póki co są bardzo bogate, jak na przykład kraje arabskie, wydobywające ropę naftową. Bardziej odpowiednim przykładem jest tu Rosja. I właśnie o węgiel kupowany w Rosji w Polsce już od dłuższego czasu trwa polityczny spór.

Osobiście nie widzę nic złego w kupowaniu węgla w Rosji. Jeśli jest on tańszy niż ten wydobywany w Polsce, a jeszcze jeśli nie jest gorszej jakości, to jak najbardziej trzeba go kupować. Kupowanie węgla w Rosji mimo złych stosunków politycznych z państwem rosyjskim, uważam za przejaw normalności i dbania o polskie interesy gospodarcze.

Oczywiście w takiej sytuacji pozostaje problem co z dziesiątkami tysięcy górników, którzy żyją z pracy w kopalniach. Jest to współcześnie rzeczywiście bardzo trudny problem. Jest jednym z wielu problemów, które istnieją przede wszystkim na skutek braku perspektywicznego myślenia wszystkich rządów, począwszy do czasów PRL-u do dzisiaj.

Przez dziesięciolecia Polska była “potęgą” w wydobyciu węgla, ale nie stała się potęgą w tworzeniu technologii przerobu węgla ani nigdy nie myślano, żeby ten strategiczny surowiec oszczędzać na przyszłość. Górnicy mieli i pewnie mają “dużą siłę przebicia”, ponieważ nie było i nie ma rządu, który oparłby się ich żądaniom, zwłaszcza popartym burzliwymi demonstracjami w Warszawie. Obecny rząd nie prowadzi w tym zakresie innej polityki.

Miarą nonsensów w tej mierze jest wspomnienie z końca lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, gdy pisałem książkę o historii Elektrowni Stalowa Wola. W rozmowie z ówczesnym prezesem Elektrowni usłyszałem, że transport tony węgła ze Śląska do Szczecina jest droższy od transportu tony węgla z Australii do Szczecina.

Jak widać wydobycie węgla kamiennego w Polsce, to plątanina politycznego tchórzostwa i głupoty z wynikającymi na tym tle nonsensami ekonomicznymi. Import węgla z Rosji jest na tle tego galimatiasu jak najbardziej zgodny ze zdrowym rozsądkiem i normalną gospodarką.

Trzeba pamiętać, że wartość wszelkich surowców, które się wyczerpują rośnie. Węgiel, jako surowiec ma wielką przyszłość, o ile nie będzie lądował w kotłach i piecach.

A Państwu przeszkadza kupowanie węgla w Rosji?

Andrzej Szlęzak
Za: FB
https://konserwatyzm.pl/

Komentarzy 8 do “Węgiel z Rosji”

 1. Kojak said

  Tanszy a nawet nie gorszej jakosc a jeszcze import zgodny ze zdrowym rozsadkiem i normalna gospodarka ?! CZy ten idiota i kretyn jest zdrowy na umysle ! Najpierw idiota powinien rozpoznac teamt a nie powielac zydowskich bredni ! Polski wegiel ma w strukturze ceny 33 podatki ! Gdzie jest taka kopalnia na swiecie ktora przy tym bedzie oplacalna ! Te zydowskie skurwysyny celowo to zrobily ! To jest stary numer zydowskich bandytow stosowny po 89 roku ! Ustawic tak parametry ekonomiczne tak zeby podmiot z defincji byl deficytowy a pozniej go przejac lub zlikwidowc ! Ludziom opowiadac oszustwa ze to niby niekonomiczne ! Ludzie natomiast nie maja pojecia ze to zydowscy bandyci celowo zrobili zeby bylo nieekonomiczne ! Pozniej tacy idioci jak Slezak oglupiaja ludzi powielajac zydowskie brednie ! Ruski wegiel nie musi trzymac pozatym parametrow jakosci a polski tak ! Ten debil Slezak tez powinien o tym wiedzic ! Francja uzyskuje 15 % benzyn z wegla, tez debil Slezak powinen wiedzic A swego czasu RPA uzyskiwala ponad 50 % benzyn z wegla ! W walbrzyskim byly kopalnie ciezkie geologiczne ale byl wegiel wysokokaloryczny przerabiany przez miejscowe koksownie ! Benzen, toluen inne rzeczy drogo sprzedawne na zachod ! Wystarczylo kopalnie i gazownie wsadzic w jedern oodmiot ekonomiczne i pozniej byby koncowy rezulat ekonomiczny ! Z wegla sa technologie i mozna uzyskac to co z ropy ! Podziemne gazyfikacje chocby ! Tylko trzeba chciec ! Cena to kwestia jak sie to organizacyjnie zorganizuje ! Przed wojna byla elektrownia Siersza i kopalnia Siersza i razem stanowily jeden podmiot ekonomiczny ! Wynik ekonomiczny liczony razem dawal final ekonomiczny ! Ale przeciez zydowscy bandyci i zlodzjeje czesto z zydowskich slub specjalnych wola robic geszsefty na ruskim weglu niz dbac o interes Polski !

 2. Anucha said

  Gdy już wszystkie kraje wyczerpią swoje zasoby węgla kamiennego .
  To Śląsk będzie nowym eldoradem, węgiel znowu będzie czarnym złotem.
  Szkoda tylko , że Nadsztygarem będzie stara Kushnerowa

 3. Isreal said

  Panie Andrzeju Szlęzak, nie ma Pan wrażenia , że to nie dla nas zamrażamy złoża węgla …. gdyby nie ta wątpliwość to pewnie miałby Pan rację – „Trzeba pamiętać, że wartość wszelkich surowców, które się wyczerpują rośnie” …

 4. Mietas said

  Dajcie już spokój z rosyjskim węglem, Rosja sobie poradzi, kraj który wydobywa ok 450 mln ton węgla, z czego eksport węgla w 2019 r. wyniósł 217,5 mln ton, co stanowi wzrost o 3,4% o 7,2 mln ton, w stosunku do 2018r.
  W 2019 r, eksport węgla był skierowany głównie do Chin (32,8 mln ton, + 5,2 mln ton do 2018 r.), Republiki Korei (28,3 mln ton, -0,9 mln ton), Niemiec ( 21,3 miliona ton, +7,5 miliona ton), Japonii (20,2 miliona ton, +1,9 miliona ton), Holandii (13,8 miliona ton, +1,8 miliona ton, głównie na reeksport ), Polska (10,9 mln ton, -2,4 mln ton), Turcja (9,4 mln ton, -2,4 mln ton), Tajwan (8,5 mln ton, -0,8 mln ton) oraz Indie (8 milionów ton, +3,5 miliona ton).
  Na świecie Rosja zajmuje solidne trzecie miejsce w eksporcie węgla,przed jest Indonezja i Australia, które miały odpowiednio 460 i 390 mln ton,potem USA, Republika Południowej Afryki i Kolumbia – 70-85 milionów ton każdy.

 5. Antymarxista said

  Pan Kojak celnie i brutalnie.
  Pan Mietas tez dobre info.
  Wegiel jako zródlo energii ma swoje lata policzone. Wiec albo teraz albo nigdy…

 6. Ale dlaczego? said

  A.D. 1
  Technologii zgazyfikowania węgla czy przerobu tegoż (i miedzi i innych surowców) w Polsce nie rozwija się, bo pisiory muszą wybudować port lotniczy do przerzutu Eskimosów i wojsk oraz przekopać mierzeję. Nie będą się zajmować jakimś tam węglem. Co innego jakby usrahell chciał nam sprzedawać węgiel. To by z Rosji nawek kilogram do nas nie miał prawa dojechać…

 7. JARNO said

  prawdę powiedziawszy powalająca swoim kontentem intelektualnym jest ta dyskusja postowiczów=prawiczków a więc ad rem
  .
  1. Kto rządzi – executive branch + lawmakers
  w ‚oczyszczalni ścieków” anno domini 2020!!
  .
  2. Kto ustala podatki w oczyszczalni ścieków? Krasnoludki !! czy zjednoczoneprawiczki czy totalna opozycja?
  .
  3. Wiemy (czyli nasi rulers) ile i jakie zasoby naturalne – w tym węgla – jeszcze mamy?
  Być może głupie pytanie ale jak kilka lat temu post1989 był modny w RP temat ‚wydobywania gazu w wersji szczelinowania’ to nie kto inny jak Amerykanie (ichni Urząd geologiczny) nam przedkładał stosowne mapy!!! A skąd une je mieli? z sufitu?
  Pytanie to tym bardziej brzmi głupio bo jak sobie uświadomić ignorancję prawiczków oraz skanaliazowanie(od kanalii) ‚totalnej opozycji’ w każdej dziedzinie …..to odpowiedź jest jedna> JESTEŚMY w ciemnej d….pie.
  US Marines mają na taką sytuację dwa określenia:
  FUBAR>.f…ck up beyond all recognition
  oraz, bardziej adekwatne:
  SOS-SOE>s.t on start (1989 przez Jewish Deep State)>.s.t on end (2020)
  .
  czytając powyższe posty, nie za bardzo rozumiem, czego się czepiacie p.Szlęzaka!!
  czy jego ignorancja jest mniejsza niż wasza a szczególnie gostka aka ‚antymarksista’>>personalnie>trudno nie być marksistą=komuchem po tej dintojrze jaką nam-całemy światu!!- urządził Jewish Deep State post1989.

 8. Antymarxista said

  Do 6 Ale Dlaczego? – zupelnie przeciwnie. Wlasnie sie stawia na najnowsze technologie w produkcji energii z wegla, we wspólpracy z Japonia

Sorry, the comment form is closed at this time.