Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Mietas o Instynkt samozachowawczy i…
  Krzysztof M o Wolne tematy (24 – …
  NyndrO o Wolne tematy (24 – …
  . o Policja interweniowała w spraw…
  sanning o Policja interweniowała w spraw…
  Listwa o Wolne tematy (24 – …
  Wanderer o Wolne tematy (24 – …
  Listwa o Wolne tematy (24 – …
  leśnik o Wolne tematy (24 – …
  Marucha o Wolne tematy (24 – …
  Marucha o Wolne tematy (24 – …
  leśnik o Wolne tematy (24 – …
  seler o Wolne tematy (24 – …
  Poziomka o Wolne tematy (24 – …
  Listwa o Wolne tematy (24 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 511 obserwujących.

Dlaczego koty mruczą? Znaczenie mruczenia.

Posted by Marucha w dniu 2020-02-26 (Środa)

Zwykle koty domowe mruczą, wyrażając zadowolenie. Mogą jednak starać się zwrócić Twoją uwagę, aby dostać to, czego chcą. Może to być również wołanie o pomoc w niebezpieczeństwie.

Mruczenie kota to niski, wydawany rytmicznie dźwięk. Jest ono zazwyczaj niezbyt głośne. Ludziom mruczenie kojarzy się zwykle z przyjemnością lub relaksem, na przykład, gdy głaszczemy kota. Jednak koty domowe mogą emitować te dźwięki w różnych sytuacjach. Dowiedz się, dlaczego koty mruczą i co to może oznaczać.

Dlaczego koty mruczą, niezwykła umiejętność wydawania dźwięków

Wszyscy wiedzą, że koty, oprócz miauczenia i mruczenia, mają niesamowitą zdolność do wydawania innych dźwięków. Zwierzęta te są w stanie wydać ponad 100 różnych odgłosów w odmiennych sytuacjach.

Chociaż koty najczęściej używają języka ciała do komunikacji, wydawanie dźwięków odgrywa ważną rolę w ich relacjach z ludźmi, innymi kotami i ich środowiskiem. Wśród wielu możliwych dźwięków, 11 z nich wyróżnia się jako najczęściej używane przez koty. Są to:

 • Miauczenie
 • Mruczenie
 • Trajkotanie
 • Syczenie
 • Pieśń godowa
 • Warczenie
 • Pisk
 • Wzywanie pomocy
 • Wycie i zawodzenie
 • Pomrukiwanie
 • „Gdakanie”

Koty mruczą – to co oznacza?

Wielu właścicieli zastanawia się, dlaczego koty mruczą w różnych sytuacjach. Zanim odpowiemy na to pytanie, ważne jest, aby zrozumieć, że każdy kot jest inny i ma unikalną osobowość. Dlatego niemożliwe jest opracowanie uniwersalnego podręcznika o tym, jak rozumieć mruczenie i miauczenie kotów.

Aby zinterpretować, co oznacza mruczenie Twojego kota, musisz wziąć pod uwagę kontekst tej wokalizacji. Konieczne jest przeanalizowanie postawy kota i jego mimiki. Wówczas będziesz w stanie określić jego nastrój i zrozumieć wiadomość, którą stara się przekazać.

Poniżej przedstawiliśmy główne powody, dla których koty mruczą. Z pewnością wiedza ta pomoże Ci poprawić komunikację z kotem. Pamiętaj, że aby dobrze zrozumieć swoje zwierzę, musisz przeznaczyć trochę czasu na interakcje ze swoim kotem. Analizuj mowę jego ciała i poznaj jego wyjątkową osobowość.

Dlaczego koty mruczą, gdy się je głaszcze?

U kotów domowych, a także dzikich przedstawicieli rodziny kotowatych, mruczenie ma zazwyczaj bardzo pozytywne znaczenie. Wskazuje na takie emocje, jak samozadowolenie, pożądanie lub spokój. Mając kota w domu z pewnością zauważysz, że mruczy on w takich sytuacjach, które sprawiają mu przyjemność.

Wymienić tu można na przykład jedzenie, obecność ulubionej zabawki lub pieszczoty ze strony członka rodziny. Kiedy kot mruczy podczas głaskania, ten dźwięk jest zwykle delikatny i nieregularny. To znak, że Twój pupil jest zrelaksowany i zadowolony.

Mruczenie wskazuje również, że kot czuje się bezpiecznie w Twoim towarzystwie i że łączy was więź oparta na wzajemnym zaufaniu i miłości.

W innych przypadkach koty mogą również mruczeć, aby zwrócić Twoją uwagę, gdy o coś proszą. Wówczas mruczenie różni się od poprzedniego, ponieważ jest trwałe i ma regularny, intensywny ton. To znak, jak uparty może być Twój kot, aby dostać to, czego chce.

Dlaczego kocięta mruczą?

Podczas porodu można zauważyć, że kotka mruczy w spokojny, regularny sposób. Robi to, aby stworzyć spokojne otoczenie i uspokoić młode podczas pierwszego kontaktu ze światem zewnętrznym.

Mruczenie matki przewodzi kociętom w pierwszych dniach życia, kiedy wciąż nie potrafią w pełni korzystać z własnych zmysłów.

Kocięta mruczą z kolei, gdy piją mleko matki, co jest oznaką przyjemności i spokoju. Dodatkowo, maluchy mruczą, by prosić rodziców o pomoc w obliczu jakiegokolwiek zagrożenia lub nieznanego im bodźca.

Czy mruczenie bywa powodem do niepokoju?

Chociaż nie jest to tak częste, jak mruczenie z przyjemności, koty mogą również mruczeć z powodu bólu lub dyskomfortu. W takich przypadkach dźwięki mruczenia będą wyższe i głośniejsze. Wynika to z faktu, że mają na celu zwrócić uwagę właściciela i są prośbą o natychmiastową pomoc.

Jeśli Twój kot mruczy bardzo głośno i wykazuje inne oznaki bólu lub zauważysz zmiany w jego zachowaniu, musisz natychmiast zabrać go do weterynarza. Coś może być nie tak.

Z drugiej strony mruczenie to także sposób, w jaki kot prosi Cię o to, abyś zajął się czymś, co go irytuje lub jest niewygodne. Jeżeli ma to być dźwięk uspokojenia, jest wówczas emitowany równomiernie, ze stałą częstotliwością. W ten sposób kot wyraża przyjaźń i pokazuje, że nie chce brać udziału w żadnym konflikcie.

https://twojezwierzeta.pl

Komentarzy 8 to “Dlaczego koty mruczą? Znaczenie mruczenia.”

 1. Alina@Warszawa said

  Kiedyś wiozłam kota w klatce samochodem przez ok. 300 km. Darł się cały czas, Wydawał niesamowite dźwięki, o jakie nie podejrzewałam kota. To była ciężka podróż ….

  ——
  Mój drze się przez pierwsze 5 minut, potem przechodzi na żałośliwe pomiaukiwanie, a po 10-14 minutach cichnie.
  Admin

 2. Kar said

  ..a kiedy tocza walki na swiezym terenie, to brzmi jeszcze bardziej „czarodziejsko”;. wyja, charcza, pluja na siebie..no tak wypisz wymaluj jak to czyni dumny czlowieki okaz (kto z kogo kopiuje, zawsze zachodze..)

  – sa porzucane b. czesto na pastwe losu przez lekkomysnych glupawych-znudzonych posiadniem siersciucha. Taki wykopniety z domu zachowuje sie jak z innej planety. Blaka sie i placze zebrzac pod obcymi drzwiami

  ——-
  Zachowuje się jak człowiek. który niekoniecznie z własnej winy został wyrzucony za nawias.
  Admin

 3. Marcin said

  Lubię ten dźwięk, bardzo relaksujący. Często przykładam swoje ucho i tak sobie słucham
  Mój rudasek w nocy siada przy łóżku głośno mrucząc jak chce dostać jedzenie i żona wstaje i mu daje.
  Poza tym dużo trejkocze a miauczy tylko wtedy kiedy wie, że za chwilkę dostanie swoją ulubioną przekąskę i nie może się doczekać.

 4. Szarak said

  Rudasek…..
  Miałam trójkolorową kicię, którą przyniosła – maleńką – moja córka, co by starszej pani – naszej czarnej kici było przyjemniej. Może po 3 latach została tylko młoda z nami. Była w domu i pewnie dlatego długo! Nie tak dawno „zameldowały się” u mnie dwa maluchy z sąsiedztwa…w tym mały rudasek.
  On chodził ze mną wszędzie – na obchód. Wiedział pierwszy, kiedy wyjdziemy.
  Wracał też razem, bez przywoływania. Kiedy wieczorem chciał wyjść, to w nocy „gadał” cicho do okna, przy którym śpię lub do drugiego okna „za winklem”, skąd też mogłam słyszeć. Nigdy nie gdzie indziej.
  Nie pytałąm go, skąd wiedział…
  Wpuszczałąm, wskakiwał mi na ręce i obowiązkowo najpierw „tulowanie i miłe”
  (jak to w dzieciństwie mówiła córka).
  Póżniej micha i spanko.
  Bardzo roztropny.

  Opisałam klilka dni temu ciekawą sytuację. Wydała mi się jakby przydługa i nie wysłałam…

  A teraz już chyba…nie będę miała rudaska….
  Wydoroślał, poszedł na dziewczynki i nie ma go nigdzie czwartą dobę!
  To jest okropne!
  Dla niego i domowników!

 5. Boydar said

  Wróci, do rozumu i do Pani, proszę być dobrej myśli.

  Wykastrować…
  Admin

 6. Szarak said

  Mam taką wielką nadzieję, szukam i czekam.
  A za dobre słowo – dzięki Panie Boydar.

 7. Szarak said

  Panie Admin, nie zdążyłam. Zmyliły i mnie i kochanego rudaska tegoroczne anomalia pogodowe. Niby zima, a faktycznie nawet rosliny odczuwają „wiosnę”.
  Gdyby tylko wrócił!

 8. NICK said

  Kot na zdjęciu (zdjąć kota) ma próchnicę.
  Do.
  Stomatologa poproszę.

  Będę MIAU.
  Zdrowe zęby.
  HAU, HAU.
  Wprost do gęby.

  Wniosek.
  Kocie.

  Nawet twoje uzębienie.
  Bagatelka. MA. Znaczenie.
  🙂 .

  (szoruj do dentysty)

Sorry, the comment form is closed at this time.