Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  revers o Ukraina w UE i NATO?
  Anucha o Nasz nowy, narodowy sport
  lewarek.pl o Raz na moście, raz pod mo…
  revers o Czy tragiczne losy gwiazd świa…
  Marucha o Wolne tematy (47 – …
  revers o Po decyzji Sądu Najwyższego…
  minka o Zamiast osądzać Rosję, Zachód…
  Listwa o Wolne tematy (47 – …
  Listwa o Wolne tematy (47 – …
  Listwa o Wolne tematy (47 – …
  Listwa o Wolne tematy (47 – …
  Listwa o Wolne tematy (47 – …
  Listwa o Wolne tematy (47 – …
  minka o Wolne tematy (47 – …
  Listwa o Wolne tematy (47 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 616 obserwujących.

Skutki uboczne 13. emerytury: Polska może trafić na „czarną listę”

Posted by Marucha w dniu 2020-02-26 (Środa)

Dodatkowe świadczenia, takie jak 13. emerytura, a raczej sposoby ich finansowania, mogą odbić się krajowi czkawką. Polsce grozi umieszczenie na „czarnej liście” obok Rumunii i Węgier.

Wydatki i deficyt strukturalny Polski w 2019 roku wzrosły, jak wynika ze środowego raportu Komisji Europejskiej.

KE niepokoi fakt, że Polska omija tzw. Stabilizującą Regułę Wydatkową. Główny ekonomista Pracodawców RP dr Sławomir Dudek wyjaśnia w rozmowie z Business Insider, że jeśli pojawi się konieczność wdrożenia procedury nadmiernego odchylenia, to Polska trafi na „czarną listę”, na której są już Rumunia i Węgry.

Country Report Poland 2020: nie jest dobrze

Raport o stanie polityki gospodarczej i fiskalnej w Polsce (Country Report Poland 2020), który opublikowano w środę, to coroczna ocena KE odnośnie realizacji zaleceń z poprzedniego roku i analiza aktualnej sytuacji w danym kraju. Każdy kraj członkowski Unii podlega takiej ocenie.

Wnioski po analizie sytuacji w Polsce nie są pozytywne – sytuacja fiskalna w 2019 roku uległa pogorszeniu – twierdzi Dudek. A co za tym idzie, krajowi grozi wdrożenie procedury nadmiernego odchylenia, co wchodzi w życie, jeśli dane państwo członkowskie nie stosuje się do rekomendacji KE w kwestii finansów.

Jak zauważa Dudek, KE zauważyła, że wydatki budżetowe są przekierowywane do Funduszu Solidarnościowego, z którego wypłacane będą m.in. 13. emerytury i zasiłki pogrzebowe, „wypchnięte” tym samym poza stabilizującą regułę wydatkową (chodzi o miliardy złotych). W ten sposób ukryto dziurę budżetową na rok 2020, ale i powiększono deficyt w sektorze instytucji rządowych i samorządowych.

Kreatywne omijanie reguły wydatkowej pod lupą KE

Zgodnie z raportem KE Polskę cechuje też znikomy postęp, jeśli chodzi o zalecenia odnośnie ścieżki wzrostu wydatków. Dudek określa sposób omijania przez polski rząd reguły wydatkowej jako „kreatywny”, podkreślając, że fakt, iż KE to dostrzega, jest istotny, będzie to powodem objęcia tej kwestii szczególnym nadzorem.

Można więc powiedzieć, że sygnał z tego dokumentu jest następujący – jeżeli w Polsce zostaną podjęte próby rozluźnienia reguły wydatkowej, to Komisja uważnie będzie się temu przyglądać w kontekście implementacji dyrektywy – podsumował ekspert.

Dodatkowo w raporcie można przeczytać o tym, że w Polsce pojawiają się nowe trwałe wydatki, które pogorszą kondycję fiskalną finansów publicznych. Zaznaczono też, że coraz trudniejsze jest uszczelnianie VAT.

To samo będzie z czternastkami dla emerytów

Wczoraj rząd przyjął projekt ustawy ws. dodatkowego, czternastego świadczenia dla emerytów i rencistów. Także i w tym przypadku finansowane ono będzie z Funduszu Solidarnościowego, jak wynika z dzisiejszej publikacji na stronie rządu. Łączna kwota to prawie 11 mld złotych, która „nie będzie widoczna” w deficycie budżetowym. Zdaniem głównego ekonomisty Polskiej Rady Biznesu Janusza Jankowiaka dla finansów państwa jest to „bardzo niekorzystne zjawisko”, a budżet zostanie usztywniony w taki sposób, że będzie to precedens na skalę europejską.

Wcześniej Fundusz Solidarnościowy służył pomocy niepełnosprawnym, zmian dokonano w 2019 roku. Po transformacji Funduszu finansowane mają być z niego m.in. trzynaste i czternaste emerytury. Dotychczas koszty zadań Funduszu szacowano na 20,4 mld złotych (więcej niż KRUS – 19,6 mld w 2020 roku), w 2021 dojdą wydatki na czternastki, czyli dodatkowe 10,6 mld zł, co łącznie da ok. 31 mld zł „wypchniętych” z budżetu.

Stabilizująca reguła wydatkowa, której trzyma się Komisja Europejska, w skrócie zabrania bezkarnego zadłużania kraju, wywierając presję na szefa resortu finansów, by każdy dodatkowy wydatek był równoważony dodatkowym przychodem. Natomiast jeśli środki przechodzą przez Fundusz Solidarnościowy, polski rząd omija tę regułę, co Komisji Europejskiej może się nie spodobać.

https://pl.sputniknews.com

Komentarzy 14 do “Skutki uboczne 13. emerytury: Polska może trafić na „czarną listę””

 1. Tadeusz said

  Może niech UE zagwarantuje i wypłaca naszym emerytom emerytury takie jak np w Niemczech czy Austrii,albo Francji. A najlepiej jak by się wreszcie odp……a od nas Raz na zawsze , i niech zabierze swoich agentów.

 2. Dziadzius said

  Oj Boze! Boze! gdzie sa ci co Polske w ten jewrejski kociol gooowna wepchali i teraz jewreje tym kotlem dowolnie mieszaja.

 3. Dictum said

  Żydy nigdy nie odpuszczą.
  Żadnego, choćby najmniejszego – a nawet pozornego – dobra dla Goja.

 4. Kar said

  ..zyc marnie jak pies i zdychac jak czlowiek.., to czego wytresowal nas gudel..caly moral z powyzszej bajki

 5. Zerohero said

  @Tadeusz

  Czy do Pana dociera, że te 13 i 14 emerytury pochodzą z lichwiarskich pożyczek i za kilka lat okaże się, że nie ma nawet na 11 i 12 emeryturę? Bankster Morawiecki szasta teraz pieniędzmi, bo one do banksterów wrócą z procentem.
  Wzrost zamożności ludzi musi brać się ze wzrostu bogactwa kraju a nie jego zapożyczania.

 6. Sowa said

  Re 6:
  Dal większości to za trudne do pojęcia. Obawiam się, że wręcz niemożliwe. Budżet nadal jest bilansowany kredytami.

 7. AlexSailor said

  Skutkiem 13 emerytury będzie oczywiście dalszy wzrost cen i obrabowanie inflacją Polaków, którzy mają jakieś pieniądze. W konsekwencji samych emerytów przez wzrost kosztów utrzymania, pozbycie się złotówki i wyjazdy za granicę aktywnej części społeczeństwa.
  Nie wiem, dlaczego miłosierni z cudzego socjały tego nie rozumieją.
  Niech wyjdą na ulicę.
  Za darmo, to nawet po mordzie dostać nie można.
  A stosunek wysokości emerytur do pac w Polsce jest i tak chyba najwyższy na świecie, bo wchodzą do obliczeń emerytury po 8, 15 i 20 tys. złotych oraz te, które wypłacane są od 40 roku życia (równowartość 4 razy taka jak nominalnie).

 8. Tadeusz said

  Zerohero. Kto mówił o 13- i 14-kach? Wyraziłem tylko opinię ,ze w Europie emerytury są znacznie wyższe niż u nas. Powoduje to kilka powodów ,ale nie czas i miejsce na roztrząsanie kto jest winien takiej sytuacji. Pisałem o tym ,ze UE wtrąca się we wszystko co u nas się dzieje i niedługo będziesz musiał wysyłać podanie żeby usiąść na sedesie. Mowa jest o tym ,że grzmią i oburzają się unijni eksperci, a babcia otrzymująca 600 zł emerytury na kolanach będzie dziękować Morawieckiemu za te dwa tysiące. bo wykupi leki w aptece albo zapłaci czynsz za mieszkanie ,żeby nie zrobili z nią jak ostatnio w Łodzi postąpili z małżeństwem emerytów wywalając ich na bruk. Tego chce żydowska unia?

 9. Zerohero said

  Panie Tadeuszu.

  1. wyższe emerytury i płace na Zachodzie wynikają z prostego faktu, że Zachód jest bogatszy. Tym bogactwem są jego własne przedsiębiorstwa takie jak np. BMW albo holenderskie maszyny do wytwarzania procesorów. Tym bogactwem jest też kontrola Europy Wschodniej. Każdy Polak robiący zakupy w Auchan, Carrefurze, Leroy Merlin itp. przyczynia się do bogacenia Francji. Każdy Polak cieszący się jak dziecko z zakupienia F35 przyczynia się do utrzymywania wysokopłatnych miejsc w amerykańskiej zbrojeniówce. itd. itd. itd.
  Należałoby odwrócić kolejność, tzn. rozwijać POLSKĄ gospodarkę i opodatkować obcych. Rząd PIS tego nie robi. Rząd PIS odaje nawet polskie złoża obcym firmom. To skąd ten naród ma mieć pieniądze? i niby z jakiej paki? Bo się należy? Bo „godność”?

  2. Mieszanie się UE w polskie sprawy jest oczywistą konsekwencją traktatu lizbońskiego
  i generalnie naturalnym efektem żydowskiej globalizacji. Polacy bardzo chcieliby być w UE ale tej „dobrej”. Polacy chcą być pachołkami USA, ale bez 447. Polacy po prostu zachowują się jak głupia c****a jadąca za ciapatym księciem do Algierii i zderzająca się tam z rzeczywistością. UE BĘDZIE się coraz mieszać i to można było przewidzieć zanim jeszcze powstała. Nie rozumiem skąd te narzekania na mieszanie się UE w polskie sprawy. Bydlak który podpisał traktat lizboński leży na Wawelu, a większośc narzekających na mieszanie UE w polskie sprawy oddaje mu boską cześć.

 10. Zapamiętajcie państwo: Kasa i Goj, to dwie rzeczy wykluczające się. 🙂

 11. gnago said

  Niech najpierw przyglądną się wydatkom Włoch, Francji, Niemiec czy Hiszpanii

 12. PISKORZ said

  re 5 Pięknie powiedział przed laty gen Lebiedź /załatwiony w tzw. „katastrofie” gdzieś nad Syberią/…”Chcę się bogacić wraz z krajem, a nie kosztem jego”. ps Jego książkę polecam, czytałem dawno „Szkoda wielkiego kraju”.

 13. Birton said

  na razie jest dobrze :), będzie gorzej , gdy kolejny dudopodobny podpisze 113 emeryturę

 14. NICK said

  Dobre. Birton.
  Dopiszę za poetą:
  jeszcze Jan Paweł CCII (dwieście drugi).
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Rzymski_system_zapisywania_liczb
  Czy dobrze napisałem?

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: