Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Boydar o Wolne tematy (39 – …
  Boydar o Wolne tematy (39 – …
  Boydar o Wolne tematy (39 – …
  Krzysztoff o Wolne tematy (39 – …
  Zbyszko o Wolne tematy (39 – …
  Boydar o Siedem grzechów głównych …
  Mietek o Urzędnicy USA potwierdzają ogr…
  Sudbina Srba o Znowu Kosowery!
  Crestone o Seniorzy stracą prawo jazdy. U…
  trzy z dwoma o Zagraniczne korporacje sprowad…
  errorous o Wolne tematy (39 – …
  bez loginu o Siedem grzechów głównych …
  Maciek o Wolne tematy (39 – …
  CIA o Zagraniczne korporacje sprowad…
  Greg o Wolne tematy (39 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

Reminiscencja osmańskiego zagrożenia

Posted by Marucha w dniu 2020-03-10 (Wtorek)

Coraz częściej zastanawiamy się nad celami obecnej polityki tureckiej. Recep Erdogan wywołuje konflikty na wszystkich frontach, stara się demonstracyjnie okazywać niezależność od wszystkich podmiotów zewnętrznych, rozgrywa własne partie w różnych regionach dawnego Imperium Osmańskiego, rzuca wyzwania wszystkim obecnym na tym obszarze graczom.

Czasami jego styl jest aż nadto emocjonalny – rzecz charakterystyczna dla Orientu – wypowiadane słowa mają poniżyć w oczach słuchaczy jego przeciwników, a jemu samemu dodać muskulatury, nawet jeśli tylko chwilowo i sztucznie. Świat zewnętrzny nie przywykł do tego stylu. Nie potrafi zinterpretować mechanizmów stojących za polityką Ankary.

Jednym z frontów Erdogana jest Libia. W upadłym po agresji NATO w 2011 roku państwie od dziewięciu lat toczy się wojna domowa. Chaos powoduje, że jej stronami są rozliczne formacje, sojusze i koalicje plemienne, regionalne, religijne, biznesowe i polityczne. Z czasem na dwóch najsilniejszych oponentów wyrosła z jednej strony skupiona w Trypolisie formacja wokół Rządu Zgody Narodowej Fajiza as-Sarradża, a z drugiej stworzona w Tobruku Narodowa Armia Libijska marszałka Chalify Haftara. Oba ośrodki cieszą się wsparciem graczy zewnętrznych, przy czym najbardziej oficjalne i publiczne stało się poparcie udzielone rządowi trypoliskiemu przez Turcję.

Pod koniec listopada 2019 roku Erdogan podpisał z as-Sarradżem porozumienie o współpracy wojskowej, a 2 stycznia turecki parlament zgodził się na użycie tamtejszych sił zbrojnych na terytorium Libii. Pod koniec lutego na tereny kontrolowane przez RZN dotarły kolejne dostawy broni przekazanej przez Ankarę: ruchome zestawy rakietowe T-300 „Kasirga”, niemieckie czołgi Leopard 1 T1, wozy opancerzone Arma i wozy bojowe ACV-15. Dodatkowo od maja 2019 roku trwa zorganizowana akcja przerzutu bojowników z syryjskiej prowincji Idlib do Libii, przerwana tylko ostatnich tygodniach w związku z walkami o kontrolę nad tą prowincją z armią syryjską.

Pomysł powstania w Syrii prowincji pozostającej pod faktyczną kontrolą sąsiedniego państwa miał właśnie na celu uchronienie przed likwidacją dziesiątek tysięcy działających przez lata w imię Ankary i finansowanych przez nią terrorystów. Niestety, na rozwiązanie takie zgodziła się wtedy Rosja, uznając, iż będzie to jedyna droga do tego, co niezbyt zręcznie określono mianem deeskalacji. Przerzucani do Libii terroryści, wyszkoleni w czasie syryjskiej wojny, wcale nie zdecydowali się na wyjazd z pobudek ideowych. Wszelkie koszty związane z ich przerzutem i utrzymaniem ponosiła Ankara, roztaczając dodatkowo przed nimi wizję przyznania tureckiego obywatelstwa lub możliwości emigracji do Europy. Według rzecznika NAL gen. Ahmeda al-Mismariego, w styczniu zatrzymany został przez siły libijskie były członek Państwa Islamskiego.

Aresztowany niegdyś przez Kurdów, został po ofensywie tureckiej przejęty przez Turków i następnie przerzucony przez nich do Libii. Stamtąd planował dotrzeć do Europy. Nie był to przy tym odosobniony przypadek, a raczej ilustracja motywacji wielu uciekinierów z Bliskiego Wschodu do Afryki Północnej. 21 lutego na konferencji prasowej w Istambule turecki prezydent przyznał publicznie: Ankara organizuje przeloty bojowników z Syrii do Libii.

Ekspansywna polityka Turcji w basenie Morza Śródziemnego ma co najmniej kilka przyczyn. Jej intensyfikacja i przybranie przez nią najbardziej agresywnych od wielu lat form związane są z powstaniem po tzw. arabskiej wiośnie całych obszarów wyjętych spod kontroli państwowej, pasów ziemi niczyjej kontrolowanych przez lokalne bojówki i niepodlegających de facto żadnej zewnętrznej jurysdykcji.

Ambicje tureckie na Bliskim Wschodnie znane są od dawna, jednak w epoce Erdogana uległy one radykalnemu rozszerzeniu, w tym na kraje afrykańskie. Bolesna strata spowodowana odsunięciem od władzy ekipy sudańskiego prezydenta Omara al-Baszira przyspieszyła tylko decyzję o zwiększeniu zaangażowania w konflikt libijski, a nawet oficjalnym udziale w nim jako strona. Po wspomnianej utracie wpływów w Sudanie, Ankara została bowiem niemal z niczym. Na południowym brzegu Morza Śródziemnego przetrwały relatywnie silne struktury państwowe, przede wszystkim w postaci Egiptu i Algierii.

Podstawowym politycznym instrumentem służącym realizacji ekspansji tureckiej było i pozostaje Bractwo Muzułmańskie nadal posiadające rozliczne struktury w regionie, nierzadko uznawane za zagrożenie przez miejscowe władze i stąd działające w konspiracji. Przypomnijmy, że ruch ten powstał w 1928 roku w egipskiej Ismailii, a jego założycielem był sunnicki duchowny Hassan al-Banna. Podstawowym celem bractwa stało się od początku odtworzenie ponadnarodowego imperium o charakterze teokratycznym – Wielkiego Kalifatu Islamskiego obejmującego docelowo wszystkie ziemie dawnego Imperium Osmańskiego, co idealnie współgrało z wizjami imperialnymi tureckich islamistów. Struktury BM na całym Bliskim Wschodzie znalazły się w konflikcie z miejscowymi, często świeckimi i narodowo-socjalnymi reżimami.

Na przykład w Syrii władze stanęły już w latach 1970-tych w obliczu kolejnych rewolt inspirowanych przez bractwo. Tamtejsze BM zajmowało się również organizacją zamachów terrorystycznych na przedstawicieli władz i mniejszości alawickiej. Struktury tej międzynarodowej organizacji zaktywizowały się szczególnie w okresie tzw. arabskiej wiosny po 2011 roku. W efekcie przejęły władzę m.in. w Egipcie, gdzie prezydentem został Muhammad Mursi, w 2013 roku obalony przez miejscowych wojskowych i postawiony przed sądem. Na dziś realne wpływy BM zachowało jedynie w Tunezji.

W sąsiedniej Libii struktury bractwa pojawiły się w 1949 roku, początkowo jako filia organizacji egipskiej. Po dojściu do władzy płk. Muammara Kadafiego zeszły one do podziemia, a w latach 1974-2010 objęto je całkowitym zakazem działalności. Libijskie BM odrodziło się dopiero po obaleniu i zamordowaniu tamtejszego przywódcy w 2011 roku. Centrum jego aktywności stał się od początku Trypolis, gdzie w 2012 roku ogłoszono powstanie mającej być jego politycznym ramieniem Partii Sprawiedliwości i Rozwoju. Ramieniem zbrojnym bractwa stała się m.in. Brygada Męczenników 17 Lutego, działająca głównie we wschodniej części kraju. Członkowie BM znaleźli się w szeregach RZN i w najbliższym otoczeniu jego szefa Fajiza as-Sarradża. Wiele wyjaśnia tu także pochodzenie społeczne trypoliskiego premiera. Jego przodkowie byli tureckimi kolonizatorami i posiadaczami ziemskimi; to właśnie te grupy społeczne tradycyjnie nie tylko wspierały tradycje osmańskie, ale też wiązały się z Bractwem Muzułmańskim.

Geopolityczne znaczenie BM polegało przede wszystkim na jego wykorzystywaniu przez graczy zewnętrznych dążących do osłabienia narodowych i suwerenistycznych tendencji w krajach arabskich. W okresie zimnej wojny stało się ono instrumentem w rękach Brytyjczyków i Amerykanów. Po roku 1970 w Egipcie uzyskało ono wsparcie wysoko postawionego urzędnika brytyjskiego resortu spraw zagranicznych Jamesa Craiga, który wraz z ówczesnym ambasadorem Zjednoczonego Królestwa w Kairze Richardem Beaumontem lobbował na jego rzecz, uznając je za skuteczną przeciwwagę wobec sprzyjających Związkowi Radzieckiemu lewicowych ruchów narodowowyzwoleńczych w rodzaju egipskiego naseryzmu.

Wkrótce z tej samej strategii korzystać zaczęli Amerykanie; jej zwolennikiem był Zbigniew Brzeziński, a następnie neokonserwatyści. Nie przeszkadzał przy tym zbytnio nikomu ideowy paradoks: BM opowiadało się za redukcją kulturowych wpływów Zachodu, za część których uznawało koncepcję państwa świeckiego; a tenże Zachód odżegnywał się werbalnie od islamskich fundamentalistów. Neokolonializm anglosaski w świecie muzułmańskim bez żadnych zahamowani korzystał z usług tego zadziwiającego sojusznika.

Utajnione struktury i wpływy BM były jednocześnie rozbudowywane w świeckiej po rewolucji Mustafy Kemala Atatürka Turcji. Jego znaczenie dla erdoganowskiej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju było od samego początku decydujące. Pierwszy islamistyczny premier Turcji Necmettin Erbakan jeszcze w 1969 roku założył organizację pod nazwą Milli Görüş, będącą tureckim oddziałem bractwa. Ów nieżyjący już mentor obecnego prezydenta w 1996 roku proponował jako szef rządu stworzenie unii państw islamskich, w której obok Turcji miałyby się znaleźć Libia, Irak, Egipt, Pakistan, Indonezja, Nigeria, Bangladesz i Malezja. Rzecz jasna, wizja taka była dość utopijna i nie wzbudziła szerszego zainteresowania.

Erdogan początkowo starał się promować bardziej umiarkowane koncepcje obecności islamu w życiu państwa, odwołując się raczej do myśli sufickiej Shamsa-i-Tabriziego i Rumiego, jednak coraz większy wpływ na elity tureckie zaczęły wywierać kolejne edycje prac założyciela BM Hassana al-Banny i jego ideologa Sajjida Kutba. Władze tureckie zyskały z czasem pełne poparcie istniejących struktur bractwa. W sierpniu 2014 roku jego duchowy lider, egipski teolog i medialny kaznodzieja Jusuf al-Kardawi oświadczył:

„Rada Mędrców Islamskich zdecydowała, że Kalifat powinien odrodzić się w Istambule, swojej dawnej stolicy. Nowa Turcja łącząca religię i politykę, nowe i stare, świat arabski i nie-arabski zjednoczyła ummę. Dokonał tego Recep Tayyip Erdogan. Musicie stanąć po jego stronie, przysiąc mu wierność i wezwać go, by szedł dalej. Wierzę, że z woli Allaha mu się uda”.

Erdogan i jego otoczenie powtarzają dziś niezmordowanie, że w Syrii, Libii i w innych krajach dawnego Imperium Osmańskiego tureckie wojska stanowią odpowiedź na zaproszenie miejscowej ludności. Rzecz jasna, nikt ich tam nie zapraszał, szczególnie biorąc pod uwagę żywe jeszcze w świadomości historycznej mieszkańców regionu wspomnienia tureckiej dominacji i okupacji. W odróżnieniu od Turcji kemalistowskiej i świeckiej, która kierowała się raczej w stronę Azji Centralnej i różnorako rozumianych koncepcji panturkizmu, obecnie Ankara wydaje się konsekwentnie walczyć o wpływy na niegdysiejszych ziemiach Imperium Osmańskiego, utraconego ostatecznie ponad 100 lat temu po I wojnie światowej. Właśnie ta motywacja religijno-polityczna sprawia, że z wyjątkowym uporem walczy ona o swoje wpływy w północnej Syrii, uznawanej za istotną część tureckiego dziedzictwa, dokonuje ekspansji w całym basenie śródziemnomorskim, starając się przywrócić na współczesnych mapach rozległe niegdyś imperium.

Francuski politolog i publicysta dr Alexandre del Valle, znany jako propagator poglądu o instrumentalnym wykorzystywaniu islamu przez Stany Zjednoczone przeciwko Europie, zauważył, że „obok Kataru to Turcja jest krajem, który najbardziej przyczynił się do zniszczenia Syrii czterema działaniami: sponsorując przestępczą strukturę Bractwa Muzułmańskiego, które próbowało przejąć władzę w Syrii; przekazując broń różnym ugrupowaniom islamistycznym; interweniując bezpośrednio i zbrojnie w konflikt syryjski; i organizując ze swego terytorium przerzut tysięcy zagranicznych dżihadystów do Syrii”.

Jednocześnie nie sposób nie zauważyć, że działania Turcji w regionie w ramach realizowanej przez nią doktryny neoosmanizmu prowadzą do destabilizacji Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej, a w efekcie również zalewanej kolejnymi falami migrantów Europy. Okazuje się zatem, że nolens volens turecka strategia ekspansji wpisuje się w opracowany w Waszyngtonie i Langley plan znany jako Wielki Bliski Wschód, lub szerzej bałkanizacja Eurazji. Jego realizacja w ostatecznym rozrachunku nie będzie korzystna ani dla Ankary, ani jej sąsiadów.

dr Mateusz Piskorski
9.03.2020
http://www.mysl-polska.pl

Komentarzy 7 do “Reminiscencja osmańskiego zagrożenia”

 1. revers said

  Putin pokazal jak w sarmackim stylu przyjac i odprawic erdogana, a nie po ratlerkowsku machac ogonem ciaputowicza lub dudy …

  https://www.liveleak.com/view?t=u4w7n_1583801957

  nie mowiac o rekwizytach historycznych na scianach i salonce przyjec.

 2. plausi said

  Interes tureckiego klanu

  „Stamtąd planował dotrzeć do Europy.” Były takich tysiące wg brytyjskiego „Express”

  http://kdgwna.blogspot.com/2015/03/syj.html#MIKO

  „Jednym z frontów Erdogana jest Libia. ”, ale tylko jednym. W ostatnim spotkaniu z Putinem usiłował go nakłonić do udzielenia wspólnej „pomocy” Syrii w eksploatacji pól naftowych. Bardzo wartościowy pomocnik, bo przez cały okres eksploatacji tych pól przez Daesh (nazywany też „państwem islamskim”) Erdogan, jest mowa o tym, że jego syn, kooperowali z Daesh w sprzedaży zrabowanej przez Daesh ropy syryjskiej. We współrabunku z Rosją ropy syryjskiej obiecuje sobie Erdogan lepszą jakość towaru i przy tym wyższe zyski.

  https://de.sputniknews.com/politik/20200310326568145-als-aufbauhilfe-erdogan-will-syriens-oelvorkommen-gemeinsam-mit-russland-erschliessen/

  „Als Aufbauhilfe: Erdogan will Syriens Ölvorkommen gemeinsam mit Russland erschließen”
  (Jako pomoc w odbudowie: Erdogan chce uruchomić eksploatację zasobów ropy w Syrii razem z Rosją).

  Jednym ze sloganów wyborczych Erdogana było m.in. zapowiedź opanowania przez Turków Damaszku.

  Mało znany fakt, ale pisaliśmy chyba o tym, wywiad Rosji miał ostrzec Erdogana przed przygotowanym na niego zamachem w czasie ostatniej próby puczu w Turcji, którą brutalnie zlikwidowano.

 3. Dzisiaj na poczcie jakiś Turek wysyłał kilkadziesiąt małych paczek, zapakowane w czarną folię i posklejane szara taśmą. Wszystko wyglądało dokładnie tak jak na filmach przedstawiane są paczki z narkotykami. Nikt tego nie sprawdził, wszystko zostało przyjęte w okienku.

  Niedaleko poczty sa wpłatomaty i kiedy bym nie szedł tam ZAWSZE jest jakiś Wietnamczyk. Mechanizm, jest podobno taki, że lewa kasę, która pochodzi ze sprzedaży lewego towaru i generalnie jest przeznaczona na łapówki dla wszelkich służb jak policja czy sg, wpłaca się w Polsce na lewe konto (np pod fikcyjną tożsamość, kogoś z nich kto nie żyje) a wypłaca w różnych miejscach na świecie. Pralnia kręci się do momentu jak konto zostaje zawieszone, czy zablokowane przez bank. Wtedy wszystko przerzucane jest na inne konto, wg tego samego schematu.

 4. gnago said

  I tu widać jak na dłoni kretynizm i krótkowzroczność elit Zachodu. Kiedy Rosja była o krok od zajęcia Konstantynopola i wygnania Turcji z Europy to była wojna Krymska. Teraz widzimy podobny scenariusz

 5. Do 3.Tak.Potwierdzam.Niestety Polki są również aktywne i pomagają swoim,mężom ,arabskim małżonkom gdy ich partner,z Libanonu, powie 3 razy :jesteś moją żoną.One mogą tylko otrzymać…rozwód w Libanonie.Araby z Libanonu w EU,z kolei to Hisbola czyli oficjalnie terroryści.Znakomicie współpracują…z administracją turecką.

 6. revers said

  re4

  to nie kretynizm tylko wyrachowanie, na zachodzie tylko rachuje sie dla waskiej grupy zbieraczy profitow.

  A na Granicy grecja-Turcja prawdziwy szturm imigrantow, z urzyciem petard, koktaili molotowa

  Mimo ze Erdogan dostal od uni 900 mln. euro na zatrzymanie uchodzcow w Turcji to tureckie F16 lataja nad miejscami zdarzen nilegalnego przekracznaia granic.

  To samo Grecja dostala z jakie 780 mln EUR z uni na zatrzymanie uchodzcow, ale jak widac unia finansuje obydwie strony konfliktu, jednoczesnie odbywaja loty czarterowe z uchodzcami do reichu – ostanio wyladowal pokazny czarter w berlinie.

 7. gnago said

  Krótkowzroczne te wyrachowanie , licza tylko na krótkoterminowe zyski olewają te skutki po kilku pokoleniach. Ot funkcjonalni idioci.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: