Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Marucha o Izolacja Zełenskiego
  Szczepan Zbigniewski o „Hiszpańscy” nurkowie na…
  osoba prywatna o Wolne tematy (08 – …
  misio o Początek rosyjskiej ofensywy…
  misio o Przejściowe trudności z ostate…
  Mykola_Mychalkewycz o Przejściowe trudności z ostate…
  Bezpartyjna o Wolne tematy (08 – …
  Bezpartyjna o Wolne tematy (08 – …
  Marek o Wolne tematy (08 – …
  Bezpartyjna o Wolne tematy (08 – …
  Mykola_Mychalkewycz o Wolne tematy (08 – …
  Barbara Chojnacka o Izolacja Zełenskiego
  Barbara Chojnacka o Izolacja Zełenskiego
  Marek o Wolne tematy (08 – …
  Marek o Wolne tematy (08 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

Kłamstwo was zniewoli!

Posted by Marucha w dniu 2020-03-14 (Sobota)

Telewizja Polska – jako instytucja publiczna utrzymywana jest z podatków pobieranych od wszystkich obywateli. I tych co głosują na PiS, i tych co na Platformę.

Misją mediów publicznych jest realizacja wolności słowa, a także prawa obywateli do informacji. Misji powinna pilnować Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji – konstytucyjny organ, którego zadaniem jest stać „na straży interesu publicznego” – o czym mówi art. 213 Konstytucji.

Skoro zatem media publiczne mają realizować interes publiczny, a „publiczność” polska jest politycznie zróżnicowana, to i przekaz medialny powinien być zróżnicowany, czyli obiektywny.

Tymczasem od czasu kiedy media publiczne zostały w kadencji 2015-2019 podporządkowane Radzie Mediów Narodowych wybieranej politycznie przez Sejm, o żadnej tam „różnorodności” czy pluralizmie nie ma co marzyć. Widać to szczególnie w okresie kampanii wyborczej, którą obecnie przeżywamy.

Urzędujący prezydent reprezentant partii rządzącej przedstawiany jest w polskim radiu i polskiej telewizji wedle wzorca rumuńskiej telewizji za czasów Ceausescu. Andrzej Duda wychylający się do Polaka z ekranu TVP to wzór cnót obywatelskich, patriota, mędrzec, troskliwy ojciec Narodu, co to i o żołnierzach wyklętych pamięta i o emerytach nie zapomni.

Wad Pan Andrzej nie ma żadnych w odróżnieniu do jego konkurentów. Konkurenci Andrzeja Dudy do urzędu Prezydenta RP pokazywani w TVP, to z gruntu podejrzane albo i śmieszne okrutnie indywidua. Kidawa ledwie czyta z kartki, Kosiniak podnosił wiek emerytalny, a pozostali nie zasługują na poważne traktowanie w ogóle. I – jeśli nawet programy publicystyczne nie domalują czarnej gęby temu i owemu politykowi opozycji – to zrobią to prześmiewcy w programie satyrycznym (Patrz: „W tyle wizji”).

I tak oto widz polskiej TVP i słuchacz polskiego radia 24 godziny na dobę dostaje przekaz czarno-biały, w którym „Andrzej Duda jest cacy, a Opozycja jest beee!”

Jest jasne, że taki przekaz z gruntu nie może być prawdziwy. Nikt nie jest bowiem doskonały. Nie jestem zwolennikiem Platformy Obywatelskiej, w wyborach 2015 r. w drugiej turze głosowałem na Andrzeja Dudę, ale dziś, po pięciu latach prezydentury mogę wyliczyć całą listę politycznych błędów obecnego prezydenta, wskazać na jego brak samodzielności, czy na rażący brak kompetencji kiedy ów doktor prawa proponował wpisanie do Konstytucji wieku emerytalnego!

Także cechy charakteru obecnego prezydenta nadają się z łatwością do obśmiania, co zauważył znakomity autor kabaretowy Robert Górski tworząc prześmiewczy serial pt. „Ucho Prezesa”. Serialowy prezydent – niejaki pan Adrian pokornie czeka pod gabinetem prezesa (w domyśle Kaczyńskiego) aż go wezwą i ani mu w głowie wykazać się jakąkolwiek samodzielnością.

Rola Adriana na dobre przylgnęła do Andrzeja Dudy na tyle, że jeden z jego konkurentów zapowiada, że „nie pozwoli z siebie zrobić pana Adriana”. Serial „Ucho Prezesa” cieszy się ogromną popularnością w internecie, ale do publicznej telewizji jakoś się nie przedarł. Jakże tak wyśmiewać Andrzeja Dudę? Wyśmiewać to można, albo i nawet trzeba jego konkurentów: Kosiniaka, Kidawą i innych.

Każdy program publicystyczny w TVP jest stronniczy – prowadzący dziennikarze przerywają rozmówcom reprezentującym partie opozycyjne, i odwrotnie – wręcz podlizują się politykom z obozu rządzącego.

Nie trzeba wielkiej wnikliwości, żeby zobaczyć że w przypadku mediów publicznych pod rządami PiS mamy do czynienia nie z rzetelnym, bezstronnym dziennikarstwem ale z pro-rządową propagandą nie liczącą się z kryterium bezstronności i prawdy. Taka propaganda wykorzystująca monopol władzy, to w swej istocie instrumentalne kłamstwo służące utrzymaniu władzy w warunkach formalnie demokratycznych.

Wolność polityczna nie da się bowiem oddzielić od prawdy w życiu publicznym. Propaganda uniemożliwiająca prawdziwą ocenę faktów wyklucza także wolny wybór. Za czasów komuny do pozbawiania obywateli informacji służyła cenzura. Jak widać nie jest ona potrzebna.

Janusz Sanocki
12.03.2020
http://mysl-polska.pl

Komentarzy 18 do “Kłamstwo was zniewoli!”

 1. TVP – własność narodu. I działająca dla dobra narodu. Więc winna być finansowana z budżetu. Bez żadnych reklam.

 2. JW said

  Pretensje całkowicie nieuzasadnione. P. Sanocki jest naiwny, jeżeli serio mu się wydaje, że jakakolwiek telewizja, czy w ogóle jakiekolwiek medium, bywa kiedykolwiek bezstronne. Widocznie dał sobie wmówić powszechne kłamstwo propagandowe o bezstronności mediów. Kiepsko to o nim świadczy.

 3. Boydar said

  Towarzysz poeta Sanocki minął się ze swoim czasem. Tak mniej więcej o sześćdziesiąt lat.

 4. ? said

  „I tych co głosują na PiS, i tych co na Platformę.”
  A to między nimi jakaś różnica jest? A jaka? Bo ja nic nie widzę.

  ————-
  Jest.
  Każdyj durak po swojemu s uma schodit.
  Admin

 5. Czyż said

  Misją mediów publicznych jest realizacja wolności słowa.
  I TVP realizuje wolność słowa bo w tym zawiera się wolność kłamstwa
  wolność słowa = kłamstwo ma takie same prawa co prawda

 6. Ad. 5

  wolność słowa = kłamstwo ma takie same prawa co prawda

  Skąd się to bierze? Otóż bierze się to z dziennikarskiej bezstronności relacji. Dziennikarza nie interesuje prawda (jak było naprawdę). Dziennikarza interesuje wiarygodność przekazu, czyli oglądalność, sensacja (czy prawdziwa, czy nie – nieważne).

  Tzw. społeczeństwo ma prawdę w czterech literach. Mało tego! Społeczeństwo uważa, że „każdy ma swoją prawdę*”! Czyli masowy idiotyzm, albo masowa demoralizacja.

  * – proszę czytelników, żeby policzyli, ile razy w życiu słyszeli tę sentencję (bo zakładam, że jej nie używają).

 7. Marek said

  Taki przenikliwy, a na Judę zagłosował.
  Pewnie wybierał mniejsze zło.

 8. Irek said

  Nie wolność słowa, a obowiązek głoszenia prawdy, służba dobru człowieka i budowanie braterstwa między ludźmi – to są imperatywy moralne mediów!

  Czy zgodziłbyś się, aby powietrze stało się prywatną własnością małej grupy oligarchów, która by nim dysponowała wg własnego uznania?! Czy zgodziłbyś się na to, aby ktoś dawkował ci ilość i jakość powietrza???!!!!
  Tak samo sprawy mają się z mediami. Tworzą one klimat duchowy, którym „oddycha” duch ludzki. Nie może być mowy o żadnej prywatyzacji, komercjalizacji, itp. Media są własnością Narodu, więcej – są własnością ogólnoludzką! Dostęp do rzetelnej informacji i możliwość komunikowania społecznego to fundamentalne prawa przynależne ludziom z racji natury ludzkiej (prawa człowieka).
  Wolność słowa? – ależ TAK! Ale, przy odpowiedzialności za to, co się głosi!
  Wolność słowa? – ależ TAK! Ale…, w służbie prawdy, dobra, piękna, w służbie interesom narodu!
  Człowiek musi żyć prawdą. Media są dobrem ogólnoludzkim, których naczelnym zadaniem jest uszlachetniać, a nie degradować ludzi, dlatego nie mogą być w prywatnych rękach! To jest potężna władza nad umysłami ludzi!
  Kto ma media, ten wygra każde wybory! Kto ma media, ten może po swojemu kształtować rzeczywistość – panuje w sferze ducha! – a to jest najpotężniejsza władza!

  „(…)Trzeba przywrócić niezastąpione niczym miejsce cnocie prawdomówności. Trzeba, aby ona kształtowała życie rodzin, środowisk, społeczeństwa, środków przekazu, kultury, polityki i ekonomii.”– JPII

 9. Jan said

  Kocham prawdę, piękno, normalność…

  Nie cierpię kołtunów: … takiej Środy, Biedronia, Owsiaka, Bartoszewskiego, Lipińskiej, Palikota, rebe Bonieckiego, „prymasa” Kowalczyka ( TW „Cappino”), abp Gądeckiego, rebe G. Brauna…
  Obmierzłe kreatury podszywające się pod Polaków!…Twu!…Ścierwo!

  Dbam o higienę ducha: wyłączam telewizor na widok medialnych skunksów!

  Utytułowane tłumoki, gadające głowy, eksperci wszystkologii… Łżą w żywe oczy, dzielą i skłócają społeczeństwo, wymiotują jadem pogardy i nienawiści.
  Media, jako strategiczny instrument władzy, muszą być w polskich rękach. Mają krzewić i umacniać polskość, zachęcać do dobra, pokazywać piękno – uszlachetniać, a nie degradować ludzi!

  Brzydzę się antykulturą!

  Krzewienie homoseksualizmu, demoralizacja dzieci, wprowadzanie wielokulturowości, wyczyny „ar-tystycznej” kołtunerii, wulgarny język…to wszystko jest obrzydlistwem! To nas degraduje! To jest przemoc, to jest terroryzm psychiczny – tego nie wolno tolerować! Czas na przemyślane, radykalne działania propolskie!

  Precz z tzw. „wolnością słowa”!

  Naszym hasłem jest: DYKTATURA PRAWDY, czyli dawanie świadectwa prawdzie – w mowie, piśmie i obrazie!
  Wolność słowa to hasło-wytrych; w praktyce życia oznacza dominację kłamstwa, oszczerstwa, wulgaryzmu. To równouprawnienie brzydoty z pięknem, kłamstwa z prawdą, bezsensu z sensem, zła z dobrem. To „prawo” powoduje chaos moralny w społeczności ludzkiej.
  Wolność ma być podporządkowana prawdzie, moralności i narodowym interesom polskim! Przysługuje każdemu, a nie tylko tym, którzy mają pieniądze i władzę! Wolność słowa musi być nierozerwalnie związana z odpowiedzialnością za to, co się propaguje.

 10. Boydar said

  Pisze się tfu !

 11. Marucha said

  Re 2 (JW):
  Pan Sanocki pisze o tym, jak powinno być i jak to co jest odbiega od teoretycznie wyznawanej ideologii bezstronności.
  Myśli Pan, że on jest zupełnie oderwany od realiów?

 12. JW said

  @Gajowy: Oderwany to on nie jest, ale w tym felietonie chyba udaje takiego. A może po prostu źle zrozumiałem jego intencje. W każdym razie źle jest, gdy ktoś wierzy w tzw. bezstronność jakiegokolwiek medium, również państwowego.

  ———-
  Myślę, że chodzi mu o to, aby brak bezstronności nie był aż tak po chamsku uwidoczniany?
  Admin

 13. Ad. 12

  A może po prostu źle zrozumiałem jego intencje.

  Po pierwsze nie szkodzić.

 14. Birton said

  tak to jest pomyślane, że gdyby Juda przegrał to i tak żydostwo antypolskie dalej pozostanie u władzy i zabije każdego kto piśnie głośniej, jak Leppera

 15. Adrem said

  Birton ad 14
  No tak !
  I dlatego takie bezsensowne są spory : głosować na PIS czy na PO.
  Nie ma wyboru.To jest ta sama opcja, tylko udekorowana na 2 różne sposoby.
  Efekt tzw. wyborów jest taki sam.

 16. Broda said

  19:30 jedyne prawdziwe wieści;)

 17. krzak radomski said


  .https://www.youtube.com/watch?v=X1CYG68M8cc
  komentować nie trza

 18. jok said

  Oczekiwanie od mediów „państwowych”, że będą choć trochę „obiektywne”, jest tak nierzeczywiste, wygląda tak naiwnie, że aż przesadnie naiwnie, sądzę wręcz iż to próba drwiny, budowania narracji przez kpienie….

  Zapewne to niepopularna uwaga, ale powiem, że pluralizm mediów znacznie się zwiększył.Nie pojawiła się „wolność”, ale pojawiły się 2 propagandy*, zamiast jednej.Nie twierdzę, że to wypełnia „spektrum wolnego dyskursu”, ba nawet nie nazwałbym tego atrapą „wolnego dyskursu”. No, ale w latach 2005-2007 PiS przejął TV powierzchownie, „zachowywał umiar”, to i był kopany jako rząd przez rządową tv.

  Nie oglądam czegokolwiek „informacyjnego”, „politycznego” w żadnej tv, ale jak wszystko nie jest do jednej bramki, to chyba może pojawić się coś lepszego. W rządowej tv, były pono jakieś niezłe materiały o „sądach” – wiem, że tylko w ograniczonym zakresie, wszak bez poruszania spraw typu: „etniczne wrażliwości sądów”….
  PS Ogólnie jednak to mniej więcej zgadzam się z mniej więcej wizją a la wpis Birton14

  AD*Obok propagandy ż-komunowej, „eŁropejskiej”, pojawiła się propaganda ż-syjonowa, proamerycka, z odcieniem „hurrapatriotyzmu” – bo tak to widzę.
  Niemniej pamiętajmy też, że nigdzie nie ma „pluralistycznej wolnej dyskusji społecznej”,

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: