Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  revers o Hillary Clinton: Konflikt na U…
  Greg o Wolne tematy (24 – …
  Boydar o Rcchiladze: Dla Gruzinów Kaczy…
  Boydar o Wolne tematy (24 – …
  revers o Wolne tematy (24 – …
  Boydar o Wolne tematy (24 – …
  minka o USA nastawiają przeciwko sobie…
  Kojak o USA nastawiają przeciwko sobie…
  minka o Wolne tematy (24 – …
  osoba prywatna o Wolne tematy (24 – …
  Catolicus o Zielone ludziki
  Kojak o Jak rosyjska ropa umknęła…
  prostopopolsku o Zielone ludziki
  Krzysztof M o Rcchiladze: Dla Gruzinów Kaczy…
  Krzysztof M o Rcchiladze: Dla Gruzinów Kaczy…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

W czasie pandemii jesteśmy bardziej podatni na teorie spiskowe i pseudonaukowe brednie, które szerzą się w internecie

Posted by Marucha w dniu 2020-03-18 (Środa)

„Drodzy państwo, nie walczymy dziś wyłącznie z epidemią, walczymy z infodemią. Fałszywe wiadomości szerzą się nawet szybciej i łatwiej niż wirus, a są równie groźne”, ogłosił w połowie lutego na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny WHO.

[Sam Pan Dyrektor był źródłem fałszywych informacji – admin]

Rozwój wydarzeń dowiódł prawdziwości jego słów – tam, gdzie docierał koronawirus, wraz z nim docierały plotki, teorie spiskowe, fake newsy i antynaukowe brednie. Im gwałtowniej rozwijała się choroba, tym bardziej przybierała na sile plaga dezinformacji. Zjawisko zyskało globalny charakter, a mapa ośrodków epidemii nakłada się na mapę zakażenia dezinformacją.

W historii było tak już wielokrotnie – zaraza i plotka, strach i kłamstwo, panika i manipulacja pojawiają się razem przy każdej większej destabilizacji, czy będzie to klęska naturalna, zamach terrorystyczny, czy epidemia. Tylko że dziś po raz pierwszy doświadczamy tego na światową skalę dzięki internetowi i sieciowym narzędziom komunikacji, a przede wszystkim mediom społecznościowym, w których informacja naprawdę rozprzestrzenia się jak wirus.

Zasilana paliwem strachu, oburzenia i złości dyskusja na karmiących się przede wszystkim naszymi emocjami platformach społecznościowych, atmosfera nieufności wobec autorytetów nauki i wiedzy, populistyczne odrzucenie ekspertów i „specjalnych kast” – to dla dezinformacyjnej epidemii i rozsiewanego przez nią wirusa paniki warunki cieplarniane. Aż dziw, że jeszcze zachowujemy pewien umiar i rozsądek.

Rozbijacze mitów

Światowa Organizacja Zdrowia już w lutym na swojej stronie internetowej i we współpracy z krajowymi organizacjami zajmującymi się ochroną zdrowia zaczęła publikować sprostowania lub demistyfikacje – krócej debunki – najpopularniejszych fałszywych pogłosek i plotek. Ich charakter pokazuje, że choć technologia idzie do przodu, myślenie magiczne i ludowa paramedycyna mają się dobrze.

Wśród pytań, na które odpowiada WHO, pojawiają się i takie, czy wirusa zabije ciepła kąpiel lub wytarzanie się w śniegu albo opryskiwanie ciała alkoholem. Inny mit, który obalają eksperci, to ten o skuteczności czosnku w walce z wirusem. „Czosnek jest zdrowym pokarmem, który ma właściwości przeciwbakteryjne, nie ma jednak dowodów, że jedzenie czosnku chroni przed zarażeniem się nowym koronawirusem”, piszą.

Ten pozornie tylko niegroźny rodzaj dezinformacji rozprzestrzenia się za pomocą łańcuszków, przesyłanych do bliskich i znajomych. Niepokój skłania do wierzenia nawet, a może przede wszystkim, w „zaufaną”, przekazywaną z ust do ust wiedzę – z czego korzystają twórcy mitów.

O przykłady rzekomo skutecznych terapii, które „w trosce o innych” krążą po Polsce i świecie, nietrudno. Oto fragmenty: „Garść informacji, które otrzymałem ze środowiska akademickiego od znajomej profesor i profesora. Może komuś się przyda. (…) Spaceruj więcej na słońcu. Picie gorącej wody jest koniecznością. Chociaż nie jest to lekarstwo, będzie korzystne dla twojego ciała. Picie gorącej wody jest skuteczne w walce ze wszystkimi wirusami. Wirus z Wuhan nie jest odporny na ciepło i zostanie zabity w temperaturze 26-27 st. C. Dlatego pij więcej gorącej wody, aby zapobiec tej chorobie. Trzeba wypłukać nos w nozdrzach. Wyślij to do jak największej liczby osób – to twoje osobiste zbawienie od tego wirusa, który nie pojawił się w wyniku jego naturalnej mutacji”.

Właściwie każde zdanie jest bzdurą lub banałem, któremu nadane zostało ponadnaturalne znaczenie medyczne. Spacery na słońcu są z pewnością zdrowe, ale nie w sytuacji, gdy rekomendowana jest kwarantanna i unikanie miejsc publicznych! Picie wody nigdy chyba nie szkodzi, ale nie ma dowodów (i można się założyć, że ich nie będzie), że powstrzymuje zakażenie. Gdyby wirus ginął w temperaturze powyżej 26 st., to powinien też zostać zneutralizowany w kontakcie z naszą jamą ustną czy nosem, bo temperatura ciała jest sporo wyższa, prawda? A pogłoskę o rzekomej skuteczności płukania nosa zdementowała WHO na wspomnianej stronie.

Co ciekawe, nawet zdanie, że recepty te polecają znajomi profesorowie, którzy pomagają Chińczykom, to kalka z innego kłamstwa. Cytowany łańcuszek – jak się okazuje – jest bliźniaczo podobny do tego, który powstał najprawdopodobniej w języku angielskim i powoływał się na „pracownika szpitala uniwersyteckiego na Stanfordzie”. Uniwersytet Stanforda w Kalifornii w rozmowie z dziennikarką portalu The Verge zdementował i potępił tę fałszywkę w czwartek 12 marca – gdy, jak widać po jej karierze w Polsce, zdążyła już zainfekować dwa kontynenty.

Odwracanie uwagi i podkopywanie autorytetu

Ktoś powie, że zalecenia, by jeść czosnek i płukać gardło wodą są nieszkodliwe. Same w sobie może rzeczywiście. W normalnych okolicznościach byłoby przesadą twierdzić, że mylna informacja jest równie zabójcza jak śmiertelna choroba. Ale czasy pandemii do normalnych nie należą. I choć nie każda głupia plotka albo teoria spiskowa ma równie drastyczne konsekwencje i zasięg, to eksperci są zgodni – społeczeństwo, które jest dobrze poinformowane i ma ciągły dostęp do rzetelnej, sprawdzonej i aktualnej wiedzy, sprawniej sobie poradzi z ograniczeniem pandemii.

Ograniczeniem, podkreślmy to słowo, nie pokonaniem czy wyeliminowaniem wirusa w ogóle. Tak, niestety, higiena informacyjna nie działa. Ale już jej brak z pewnością pomoże rozprzestrzenianiu się wirusa i w efekcie doprowadzi do zakażenia, choroby i śmierci większej liczby osób. Stawka jest jednoznaczna.

Łańcuszki z ludowymi receptami są szkodliwe, bo odwracają uwagę od skutecznych sposobów ograniczania zasięgu pandemii, wprowadzają zamęt, żerują na niewiedzy i naiwności – często pogłębiając jedną i drugą. Wiadomości, które odwołują się do „tajemnej”, „zaufanej” wiedzy albo informacji pochodzących „od znajomych” – a to bardzo popularny motyw dezinformacji – mogą prowadzić do osłabienia autorytetu lekarzy i ekspertów zdrowia publicznego, którzy rzekomo ową wiedzę ukrywają. W niektórych zaś przypadkach skutkują fałszywym poczuciem bezpieczeństwa, którego następstwem jest ryzykowne zachowanie i większe narażenie się na kontakt z wirusem.

Ale obok tych, którzy dezinformują naiwnie, są też dziwaczne próby zarobku czy (auto)promocji na wirusie.

Strongman i witamina C

Gdy w Polsce odnotowano już pierwsze przypadki zakażenia koronawirusem, na oficjalnym koncie strongmana Mariusza Pudzianowskiego w serwisie Instagram można było przeczytać, że siłacz poleca na koronawirusa witaminę C, powołując się na „komunikat prasowy zespołu medycznego ze szpitala Uniwersytetu Xi’an Jiaotong w Chinach”. Konkretnie poleca jeden produkt, którego opakowanie ściskał pod umięśnionym ramieniem – witaminę C firmy Olimp Nutrition, z którą współpracuje.

We wpisie można było przeczytać, że chiński szpital i inne instytucje medyczne z Chin, po badaniach i testach, rekomendują witaminę C w dużych dawkach. „Pacjenci cierpiący na ciężkie wirusowe zapalenie płuc (potencjalnie śmiertelne powikłanie nowego koronawirusa COVID-19) wyzdrowieli po leczeniu dużymi dawkami witaminy C”.

Od razu zaznaczmy, że witamina C nie leczy koronawirusa – nawet jeśli (o czym nie wiemy) niektórym chińskim pacjentom ją podawano. Organizm jest jednak w stanie przyswoić określoną dawkę witaminy C i jej nadwyżki pozbywa się z moczem. W związku z czym jej suplementowanie i zażywanie dużych dawek nie jest kuracją zalecaną przez lekarzy. Szczególnie na chorobę, o której wiemy tak mało i na którą nie ma jeszcze skutecznego lekarstwa.

Pseudonaukowy język i powoływanie się na autorytety oraz instytucje, których wiarygodność trudno przeciętnemu odbiorcy sprawdzić, to typowe w takich przypadkach narzędzia. W sytuacji zagrożenia nikt nie będzie weryfikował, czym są szpital Xi’an i Shanghai Medical Association, które pojawiają się w poście Pudziana w roli naukowej podkładki, i co faktycznie w tej sprawie mówi konsensus naukowy.

Co gorsza, pojawiające się tam fragmenty o rzekomym konsensusie chińskich naukowców są żywcem przetłumaczone ze strony internetowej dr. Matthiasa Ratha, którego brytyjski „The Guardian” opisywał jako przeciwnika nowoczesnej medycyny. Rath wiele lat temu, gdy gazeta skrytykowała jego metody i opisała zarzucane mu nadużycia w pracy z pacjentami chorującymi na HIV/AIDS w Afryce Południowej, pozwał gazetę i wielu dziennikarzy, po czym z pozwu się wycofał. Strona Ratha na Wikipedii informuje, że wierzy on w możliwość wyleczenia witaminami m.in. raka i HIV/AIDS i promuje tę teorię. Rath owe witaminy sprzedaje na swoich stronach internetowych – podobnie jak Pudzianowski reklamuje witaminy na Instagramie.

Na wpis Pudzianowskiego zareagował pracownik Centrum Nauki Kopernik, który skrytykował szerzenie nienaukowej wiedzy i zgłosił wpis do usunięcia przez platformę. Nic z tego – Pudzianowski (lub osoby zarządzające jego kontem) usunął odniesienia do koronawirusa w reklamie, być może po krytyce, ale wpis z Instagrama (platforma należy do Facebooka) nie zniknął. Zniknął za to krytyczny komentarz pracownika CNK. To ważny szczegół w dyskusji o tym, na ile chwalone dziś za walkę z dezinformacją korporacje internetowe w rodzaju FB i Instagrama faktycznie wywiązują się z tego zadania.

Strach rodzi strach

Jest i trzeci rodzaj dezinformacji, który wypełnia obecnie internet. Teorie spiskowe, zasłyszane „z dobrego źródła” informacje od „wojskowych” i „znajomych w ministerstwie”. Katalog tych obaw jest równie szeroki, jak powtarzalny. Według jednej z najpopularniejszych teorii koronawirus był produktem inżynierii genetycznej lub bronią biologiczną, która „wydostała się spod kontroli” w laboratorium w Wuhan. Jeśli komuś ten pomysł wydaje się niepoważny czy śmieszny, trzeba powiedzieć, że – jak ustaliły portal medyczny Stat i strona sprawdzająca fakty NewsGuard – artykuł opisujący koronawirusa jako skutek chińskiej manipulacji genetycznej w Wuhan dotarł do 15 mln osób w USA.

W Polsce jednak infodemia – im większa robi się liczba potwierdzonych przypadków – objawia się w lokalnym języku i gramatyce teorii spiskowych. Te mniej mają wspólnego z filmowymi thrillerami o broni biologicznej, a więcej z traumami z czasów stanu wojennego czy rytualną niewiarą w jakąkolwiek sprawczość rządu i panikę w kręgach władzy (zauważmy, że wykluczające się teorie mogą w myśleniu spiskowym funkcjonować obok siebie bez problemów).

Stąd biorą się wiadomości, że władza ukrywa faktyczną liczbę zakażonych lub ją zaniża, by ukryć rozmiary epidemii. Lub na odwrót, że wykorzystuje epidemię koronawirusa, który sam w sobie nie jest aż tak groźny, aby za chwilę rozjechać czołgami opozycję i internować zwykłych obywateli.

Jeszcze jeden nurt teorii spiskowych, szczególnie spektakularny, pokazuje zaś rząd jako marionetki w rękach światowych koncernów, które potrzebują wirusa, żeby ukryć ekspansję sieci komórkowej 5G. Mnożą się tajemnicze „SMS-y od znajomych”, którzy mają jakąś zakulisową wiedzę o ruchach wojsk i planach przymusowego ograniczenia możliwości poruszania się nawet w granicach pojedynczych miast. A Zbigniew Stonoga, znany internetowy prowokator, donosi, że PiS kupiło po zawyżonej cenie 15 mln maseczek, żeby kosztem naszego zdrowia zarobiła sobie firma krewnych kogoś z MSW.

Tak na marginesie – to arcyciekawe, co kostiumy, w które ubierają się te lęki, mówią o nas jako o społeczeństwie i zbiorowości. Jednak ten rodzaj dezinformacji niesie jeszcze inne zagrożenia – samospełniającej się przepowiedni. Bombardowani informacjami o niedoborach żywności czy artykułów higienicznych będziemy bardziej skłonni robić niepotrzebne zapasy, czym wyłącznie przyczynimy się do ewentualnego prawdziwego deficytu podstawowych produktów. Ludzie straszeni stanem wyjątkowym i przymusową kwarantanną będą się zachowywać mniej racjonalnie i mniej będą ufać władzom, gdy te zaczną wprowadzać jakieś ograniczone środki zaradcze. W tym wypadku widać zaklęty krąg paniki – strach rodzi strach.

Infodemia to fakt

Należy więc zapytać, dlaczego teraz i czy rzeczywiście internet oraz media społecznościowe pogarszają sytuację. Słowem, czy infodemia jest prawdziwa. Najkrótsza odpowiedź brzmi: tak.

Media społecznościowe sprzyjają szerzeniu się informacji wywołujących najbardziej emocjonalne reakcje, a wśród tych najsilniejszy efekt wywierają najbardziej podstawowe emocje: strach, wstręt, oburzenie, szok, agresja. I są badania naukowe, które potwierdzają istnienie tego mechanizmu – im bardziej coś nas oburza lub szokuje, tym bardziej jesteśmy skłonni właśnie tym (a nie czymś, co rozczula lub koi) dzielić się w internecie.

W 2018 r. badania na ten temat przeprowadzili uczeni z amerykańskiego MIT. Omawiałem je szeroko dla portalu Reo.pl: „Aral, Roy i Vosoughi zaczęli pracę z materiałem źródłowym, na który składało się ponad 120 tys. doniesień medialnych – zbadanych przez sześć odrębnych stron fact-checkingowych – które przez ostatnią dekadę udostępnili, komentowali i podawali dalej użytkownicy Twittera. Dzięki analizie słów kluczy, emotikonów i odnośników do materiałów źródłowych badacze przyporządkowali do tych 120 tys. newsów 4,5 mln reakcji na Twitterze z 3 mln różnych kont. Ponieważ każdy materiał źródłowy – news, plotka, doniesienie czy wypowiedź polityka – były już uprzednio zaklasyfikowane przez niezależne od badaczy zespoły fact-checkerów jako prawdziwe, częściowo prawdziwe lub fałszywe, naukowcy prześledzili wyłącznie, co dzieje się z materiałami z każdej z tych trzech kategorii, jakie wywołują reakcje i jakie są ich dalsze losy w odmętach platformy społecznościowej. A potem porównali wyniki i – jak sami przyznają – wpadli w osłupienie”.

Naukowcy z MIT doszli do wniosku, że „fałsz rozchodzi się szybciej, dalej, głębiej i szerzej niż prawda we wszystkich kategoriach informacji, a wskazania są wyraźniejsze w przypadku fałszywych wiadomości z dziedziny polityki niż informacji dotyczących terroryzmu, katastrof naturalnych, legend miejskich czy wiadomości finansowych”.

Fałszywe wiadomości miały w niektórych kategoriach aż sześciokrotnie krótszy czas dotarcia do 1,5 tys. osób niż wiadomości prawdziwe. „Fejki” miały o 70% większą szansę na udostępnienie na Twitterze. Fałszywkami dzielono się szerzej wśród użytkowników niezależnie od tego, czy były to arcypopularne historie, czy pogłoski, które cieszyły się dużo mniejszym zainteresowaniem.

Infodemia jest prawdziwa, a porównanie dezinformacji do wirusa ma sens. Jest wręcz przerażająco trafne. Media społecznościowe zaś zostały stworzone do tego rodzaju sytuacji i na nich zarabiają. Niebawem przekonamy się też, czy i jak skutecznie są w stanie ograniczyć największe nadużycia. Pewnie nie będzie wielką przesadą powiedzieć, że to sprawa życia i śmierci.

Jakub Dymek
https://www.tygodnikprzeglad.pl

Czy fakt nagminnego przyłapywania zarówno mediów gównego nurtu, jak i organizacji międzynarodowych (wliczając w to WHO!) na kłamstwach i półprawdach nie przyczynia się do powstawania atmosfery nieufności i tworzenia teorii spiskowych?
Pytanie retoryczne…
Admin

Komentarze 32 do “W czasie pandemii jesteśmy bardziej podatni na teorie spiskowe i pseudonaukowe brednie, które szerzą się w internecie”

 1. bryś said

  Tak tak. Tylko szczepionki.

 2. bryś said

  Co do teorii spiskowych. Przeglądałem ostatnio ile potracili najbogatsi i na tej liście ani przed ani po nie ma Rotshildów. Jest za to jakiś producent perfum, właściciele hoteli,sieci sklepów, jakiś spekulant giełdowy. To na pewno najbogatsi ludzie na planecie?

 3. Adrem said

  A jednak fałszywa ta pandemia ?

 4. Kapsel said

  COVID-19. Chińczycy zaczynają testy szczepionki na ludziach

  https://wgospodarce.pl/informacje/76733-covid-19-chinczycy-zaczynaja-testy-szczepionki-na-ludziach

 5. Kapsel said

  Prezydent Białorusi: 40-50 gramów czystego alkoholu dziennie zatruje tego koronawirusa. Ale nie w pracy!

  Aleksandr Łukaszenka podczas wczorajszego spotkania z urzędnikami w Mińsku udzielił porad, jak uchronić się przed chorobą COVID-19 wywoływaną przez koronawirusa SARS-CoV-2, informuje białoruski kanał telewizyjny STV.

  – Myjcie częściej ręce, zjedźcie śniadanie, zjedźcie obiad i zjedźcie kolację. Jestem osobą niepijącą, ale ostatnio żartuję, że nie tylko należy myć ręce, ale prawdopodobnie 40-50 gramów dziennie w przeliczeniu na czysty alkohol zatruje tego wirusa. Ale nie w pracy – powiedział Łukaszenka na spotkaniu z urzędnikami.

  https://dzienniknarodowy.pl/prezydent-bialorusi-40-50-gramow-czystego-alkoholu-dziennie-zatruje-tego-koronawirusa-ale-nie-wideo/

 6. jazmig said

  Według danych GUS-u w Polsce w 2018 roku zmarło aż 414 tys. osób, ponad 11 tys. więcej niż rok wcześniej. Jeżeli na koronawirusa umrze w Polsce nawet 10 tys. ludzi, to i tak w stosunku do ponad 400 tys. jest to niewiele. Na razie umarło kilku ludzi. Nie dajmy się zwariować.

 7. Ale dlaczego? said

  AD. 6
  Każde życie jest cenne i niepowtarzalne.
  Chciałby pan być w tej grupie zabitych przez wirusa?

  Zawsze należy kierować się rozsądkiem.
  Jednak rozsądek nakazuje też nie bagatelizować zagrożeń.
  Ale i nie panikować.
  Mnie też wkurza rosnąca fala zachorowań np. na nowotwory.
  I tu też można zarzucić decydentom w Polsce i szerzej olewanie sprawy.
  Jedno nie przeczy drugiemu.

 8. NyndrO said

  Nie każde życie jest cenne. Inaczej w normalnych czasach nie istniałaby kara śmierci. Jak ktoś zgwałci dziecko, to jego życie warte jest 0.

 9. Boydar said

  Można wiedzieć czemu Ty jeszcze nie śpisz ???

 10. NyndrO said

  Można. Czytam powieść i piekę babę.

 11. NyndrO said

  A Ty?

 12. Boydar said

  Ja mam litość nad zwierzętami, poza tym nic mi złego nie zrobiła.

  W dzień przysnąłem i mnie teraz nosi. Poza tym programuję radia, w nocy jak śpią to się przynajmniej nie wnerwiam.

 13. Boydar said

  Znaczy się moja mi nie zrobiła.

 14. NC said

  Z niesmakiem stwierdzam, że autor o przaśnym przecież nazwisku usiłuje okazać się człekiem obytym i oblatanym poprzez okraszanir sweho tekstu nieistniejącymi w języku polskim słowami i sformułowaniami, wskazującymi na kopiowanie ich z potocznej pseudoangielszczyxxny, czyli de facto współczesnego jidisz. I wszystko jasne…

 15. NyndrO said

  Jo jo. Łapiesz pokemony.

 16. Boydar said

  A co czytasz ? Bo co z babą to mam jasność.

 17. NyndrO said

  Obecnie ” Bracia Karamazow”. Po raz cbyba dziesiąty. Zainteresowało mnie chyba.

 18. Boydar said

  Czytaj, Dostojewski Ci nie zaszkodzi. Najwyżej go upieczesz.

  @ Pan NC

  Podejrzewam, że nie docenił Pan autora. Zrobił co chciał, w zasadzie bezbłędnie.

 19. Yagiel said

  Już to jedno zdanie wystarczy: „Łańcuszki z ludowymi receptami są szkodliwe” – to boli Big Pharma najbardziej! Że mimo prusackich działań medycyną chemiczną przez 150 lat, mimo propagandy antybiotykowej i hitlerowskich metod testowania jej na ludziach i zwierzętach – które trwają do dziś – mamy jeszcze nasze ludowe/plemienne tradycje lecznicze, mamy jeszcze szacunek dla ziół…
  Medycyna chemiczna/antybiotyki doszły do ściany, tj. do bakterii BigPharma-opornych: szpitale stały się wylęgarnią chorób: to są choroby cywilizacji – w tej sytuacji dla ludzi myślących natura jest ratunkiem/lekiem, do którego wracamy różnie, jak różne są zioła tam, gdzie żyjemy po swojemu… I to ich wścieka!
  Uśmiechniętemu czy wściekłemu szefowi WHO daję max 30% zaufania z takim zastrzeżeniem, że każdą próbę etatyzmu państwowego, centralizmu globalnego – WHO, FIFA, London City – uważam za wrogą ludziom i zwierzętom, zdrowiu fizycznemu i psychicznemu. Także ten artykuł pana Dymka. Pigułka/karma mentalna dla uzależnionych, jak Bourne.
  Wspomniano tu Dostojewskiego: jego ostatnie zdania w powieściach są ważne – ostatnie zdanie tego artykułu też: odbieram je jako groźbę! Ale że medal ma dwie strony – jest to też przerażony skowyt w obliczu śmierci Big Pharma…
  Ważniejsze u Dostojewskiego są pierwsze zdania – tu też. Zacytowane zdanie szefa WHO rozumiem jako przyznanie się: nie walczymy z „pandemią” – myśmy ja zrobili; walczymy z oporem przeciwko niej, mentalnie walczymy, politycznie, A JEŚLI TRZEBA BĘDZIE – ZBROJNIE!

  Tytuł tej walki: BIESY
  Podtytuł: DYMEK Z LUFY

 20. bryś said

  „Ale Dlaczego?” – nie chodzi o bagatelizowanie śmiertelnych chorób przez nas, a przez administrujących Polską. Nagle wszyscy ci kłamcy i psychopaci strasznie się zaczęli nami przejmować.

 21. Siekiera_Motyka said

  Ad. 4 – Bill Gates załatwia sprawę. Już kogoś znaleźli by testować , 1 osoba 😉

  https://www.bbc.com/news/health-51906604

  Za 3 tygodnie powiedzą że żyje i rozpocznie się sprzedaż dla „owiec”.

 22. Kochani,to jest 3 wojna światowa.Corona wirus to broń biologiczna.Bez znaczenia dla tej broni są granice, narodowość, rasa,
  politycy, miliarderzy, milionerzy.Rosja przeciw USA?Nie.Chiny przeciw USA?Nie.USA przeciw EU?Nie.Kto na tej wojnie ma zyski z tej wojny światowej przeciw ludności na naszej planecie?Banki dostaną forsę,koncerny chemiczne dostaną forsę a My?Jak w loterii,jak w totolotku:przeżyjesz lub umierasz.Sorry ale to jest wojna.Pomyśl o tylko swojej rodzinie,o swoich dzieciach.Czasami musisz być brutalny i musisz w obronie własnej,rodziny….jak na wojnie innych zlikwidować aby przeżyć.

 23. . said

  Sam termin „teoria spiskowa” to wymysł żydów aby mogli swoich przeciwników przedstawiać światu jako chorych psychicznie.

  Jak ktoś mówi „teoria sposkowa” to mam ochotę mu przywalić.

  Jest taka strona prisonplanet i tam na lata do przodu przewidywane są różne wydarzenia i światowe trendy, więc nie żadne teorie tylko straszna prawda!

 24. revers said

  re20

  ale przy okazji interesu z korona, zlikwidowali refundacje na nowotwory zlociste, chemiczne leczenie nowotwora kosztuje krocie i nie oplaca sie doplac do chorego na nowotwor goja, gojki.

  O dziwo nagle WHO zalecilo stosowanie Ibuprenu i paracetamolu jak kiedys pewna lekarka z Opola leczyla raka zlosliwego pwenej pacjentce zapisywala paracetamol na nowotwora, oczywiscie 40 letnia pacjentak szybko wyzianela ducha odciazajac NFZ, PZU i za uznaniem Gretki T. mniej CO2 widzi dziecie, teraz pannica co2.

 25. ? said

  Re 24: „zlikwidowali refundacje na nowotwory zlociste”

  Źródło? Link?

 26. JARNO said

  SzPanie Admin>>’Sam Pan Dyrektor był źródłem fałszywych informacji „>i jest ABS szczyro prawda (w odróżnieniu od gówno-prawda’)
  To, że ten gostek, przedtem mówiący ‚że nie ma pandemii’ w końcu się ‚złamał’ i alarmistycznie stwierdził>JEST PANDEMIA
  przesądziło, że WHO -World Health Organisation zaliczyłem do DEEP JEWISH STATE >US-ISRAEL-NATO-IMF-WB-EU-OECD-WIPO)
  .
  William Casey >https://en.wikipedia.org/wiki/William_J._Casey > – robił i Ronniego ‚alzheimer’ Reagan >obaj WIELCY przyjaciele JP II wojtyły
  miał powiedzieć>
  “We’ll Know Our Disinformation Program Is Complete When Everything the American Public Believes Is False.”
  >dowolne tłumaczenie>będziemy wiedzieć, że nasza (CIA) kampania dezinformacji jest kompletna-skończona kiedy wszystko w co Amerykańska ‚publica’ uwierzy, że jest fałszywa.
  .
  i oczywiście wszelkiej maści ‚presstitutes’-intellectual prostitutes -czyli dziennikarze ‚wolnych mediów’ są głównymi narzędziami (kto płaci ten wymaga)+ corpomedia=MSM-MainStreamMedia.

 27. Maya said

  I kto tu rozsiewa wirusy dezinformacji, WHO z pomocą pożytecznych idiotów jak Dymek na pewno..

  https://pozamatriks.wordpress.com/2020/03/19/udane-leczenie-pacjentow-z-powaznym-i-krytycznym-zakazeniem-koronawirusem-wysokimi-dawkami-witaminy-c/

 28. gnago said

  Jednym słowem pseudonaukowy bełkot. pisany bez zrozumienia tego co się pisze picie ciepłej wody ma jedynie spłukać zagnieżdżające się wirusy na tylnej ścianie gardła, a w żołądku giną w kontakcie z kwasem solnym. To samo dotyczy płukanie nosa . Metoda znana od kilku tysięcy lat. Z tym że wodą soloną.
  To samo jest z użyciem termometru i traktowanie temperatury ciała jako stałej dla całego organizmu. TO KRETYNIZM

 29. covix74 said

  Ponad 1000 osób codziennie umiera w Polsce z różnych przyczyn zdrowotnych a z 5 osób zmarłych niby z epidemii robi się wiadomość nr 1 ciągle powtarzaną medialnie.LICZBY,LICZBY,LICZBY do granic obłędu podawane przez media .Jaki cel ????

 30. NICK said

  Gnago.
  Nie drogi pokarmowe.
  Oddechowe.

  Oczywiście pod warunkiem.

  Że to działa i jest.
  (no, ta, korona)

 31. Maya said

  Zatrzymajmy wirusa!
  Zakończmy histerię!
  Do ludzi i rządów świata
  List otwarty dr Matthiasa Ratha:

  https://translate.google.pl/translate?sl=en&tl=pl&u=https%3A%2F%2Fwww.dr-rath-foundation.org%2F2020%2F03%2Fopen-letter-2020-pandemic%2F

 32. Maya said

  „Od razu zaznaczmy, że witamina C nie leczy koronawirusa”

  Jak to dobrze, że ani chińscy, ani amerykańscy lekarze/naukowcy nie czytają polskich dziennikarzyn, bo by nikogo nie wyleczyli..

  https://nypost.com/2020/03/24/new-york-hospitals-treating-coronavirus-patients-with-vitamin-c/

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: