Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  NyndrO o Norman Finkelstein: Rosja ma h…
  Boydar o Co właściwie napisał Mora…
  axel o Co właściwie napisał Mora…
  Mietek o Dugin: ideologia Zwycięstwa
  Sebastian o Dugin: ideologia Zwycięstwa
  Józef o Premier wzywa do wojny z …
  Jan o Norman Finkelstein: Rosja ma h…
  Mietek o Dugin: ideologia Zwycięstwa
  Maverick o Dugin: ideologia Zwycięstwa
  Mietek o Dugin: ideologia Zwycięstwa
  Mietek o Dugin: ideologia Zwycięstwa
  ? o Wolne tematy (38 – …
  Parapsychopatolog o Dugin: ideologia Zwycięstwa
  trzy z dwoma o Premier wzywa do wojny z …
  Weles o Co właściwie napisał Mora…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 615 obserwujących.

Z tarczą czy na tarczy?

Posted by Marucha w dniu 2020-03-19 (Czwartek)

W obliczu zbliżającej się wielkimi krokami gospodarczej katastrofy rząd nie stoi biernie, co się zresztą chwali. W odpowiedzi na nowe wyzwania specjalny plan pomocowy dla przedsiębiorców, pracowników firm i całych branż dotkniętych kryzysem wywołanym koronawirusem, tak zwaną „tarczę antykryzysową”, przestawili premier Mateusz Morawiecki i prezydent (a przy okazji kandydat na prezydenta) Andrzej Duda.

Jako jednak, że politykom ufać nie wolno, nawet gdy przynoszą dary, przyjrzyjmy się nieco bliżej rządowym propozycjom.

Tarcza antykryzysowa to pakiet o wartości 212 mld zł złożony z pięciu „filarów”, z czego przedsiębiorców dotyczą pierwsze dwa.

Filar pierwszy, „bezpieczeństwo pracowników” skupia się na utrzymaniu ciągłości zatrudnienia i bezpieczeństwie socjalnym. W przypadku znacznego spadku obrotów państwo pokryje 40% wynagrodzenia do wysokości średniej krajowej, drugie ma pokryć 40% pracodawca a 20 % pracownik. Oznacza to przede wszystkim, że pracownicy zrobią co najmniej 20% mniej niż dotąd, lecz utrzymają pracę. Pracujący na umowach cywilnoprawnych mają dostać w przypadku utraty dochodu 2000 zł brutto.

Filar drugi – bezpieczeństwo przedsiębiorstw ma kosztować nas 73 mld złotych, które zostaną wydane na rożnego rodzaju gwarancje kredyty i pożyczki.

Choć na razie rządowa propozycja jest zbiorem ogólników już na tym etapie jedno widać kto może na niej skorzystać a kto nie. Największymi wygranymi będą duże przedsiębiorstwa, czyli w naszych realiach głównie międzynarodowe korporacje. To one uzyskają najwięcej. Jako jedyne mają potencjał by wykorzystać oferowane, preferencyjne instrumenty finansowe. Skorzystają także, podobnie jak mniejsze firmy, z obniżenia kosztów pracy.

Przy okazji kredytów i pożyczek jak zwykle obłowią się banki, co akurat nikogo dziwić nie powinno. Za dawnych czasów Edward Gierek, górnik z krwi i kości, dbał o sektor wydobycia naszego „czarnego złota” niczym rodzony ojciec. Dziś Mateusz Morawiecki, z krwi i kości bankier, co by nie zrobił, kolegów po fachu ukrzywdzić nie da.

Co nieco dostaną także maluczcy. Na rządowej propozycji zyskają niewątpliwie pracownicy zatrudnieni na umowach cywilnoprawnych. W ich przypadku istnieje ścisła koherencja pomiędzy wykonana pracą a rezultatem finansowym (wynagrodzeniem). Dla wielu z nich wyłączenie całych sektorów gospodarki oznaczyłoby utratę wszelkich źródeł dochodu.

Znacznie mniej powodów do radości mają pracownicy zatrudnieni w ramach umów o pracę. Rysuje się przed nimi perspektywa czasowej utraty części zarobków, w zamian za stosunkowo mglistą możliwość utrzymania dotychczasowego miejsca pracy.

Na proponowanym pakiecie stosunkowo niewiele zyskają także mali i średni przedsiębiorcy. Na kondycję ich firm korzystnie wpłynie czasowe obniżenie kosztów pracy, co jednak w większości przypadków nie zniweluje strat wynikłych ze spowolnienia gospodarki czy wręcz wprost z obostrzeń stanu zagrożenia epidemicznego (np. zamkniecie części obiektów handlowych i gastronomicznych).

Samozatrudnieni, których rząd z uporem godnym lepszej sprawy traktuje tak samo jak innych przedsiębiorców, zostali w przedmiotowym pakiecie zwyczajnie pominięci. Będą oni nadal ponosić spore koszty (ZUS, czynsze, opłaty itp), pomimo prawdopodobnego znaczącego ograniczenia dochodów. Nie trzeba być więc prorokiem by przewidzieć, że potencjalne (i prawdopodobne) przedłużenie sytuacji nadzwyczajnej doprowadzi w krótkim terminie do masowego zawieszania bądź zamykania indywidualnych działalności gospodarczych. Tymczasem prosty i niezbyt kosztowny dla finansów publicznych gest – np. zawieszenie na 3 miesiące wszelkich danin publicznych dla mikro-przedsiębiorców, mógłby uratować dziesiątki tysięcy takich „maluchów”.

Największą wadą rządowego planu jest jednak całkowity brak finezji. Nie cała gospodarka ucierpi w jednakowy sposób na skutek obostrzeń związanych ze stanem zagrożenia epidemicznego. Nie cała padnie też ofiarą spodziewanego spowolnienia. Dla niektórych sektorów światowy kryzys może stać się wręcz szansą nowego wzrostu. Dlatego działania interwencyjne powinny być kierowane z chirurgiczną wręcz precyzją, tyko w miejsca gdzie są realnie potrzebne i w skali, która jest uzasadniona.

„Tarcza antykryzysowa” całkowicie ignoruje też dyferencjację gospodarki, jednakową miarę przykładając do przedsiębiorstw różnej wielkości. Tymczasem wsparcia (przy założeniu wspomnianych wyżej ograniczeń) potrzebuje głównie sektor MMŚP [mikro, małe i średnie firmy – admin], który jak przypomnę zatrudnia on blisko 70% ogółu pracujących sektora przedsiębiorstw i praktycznie w 100% znajduje się w polskich rękach.

W przeciwieństwie do dużych firm małe i średnie przedsiębiorstwa, których działalność została ograniczona na skutek decyzji politycznych, nie dysponują zasobami i zdolnością kredytową umożliwiającymi przetrzymanie kryzysu. Szczególne formy interwencji potrzebne są właśnie tym przedsiębiorcom, którzy zostali postawieni w niekorzystnej sytuacji gospodarczej na skutek interwencji państwa, bądź na skutek wynikłych z niej implikacji. Na przykład właścicielom punktów handlowych, hoteli, lokali gastronomicznych i innych przedsiębiorstw, które z dnia na dzień zostały zamknięte, zatem pozbawione dochodów, ale przecież nie kosztów.

Nadciągający kryzys zawsze niepokoi. Stanowi też jednak szansę. Bezwzględnie pokazuje nasze słabości, umożliwia więc ich eliminację. Dzięki niemu możemy stać się wydajniejsi, sprawniejsi, lepsi.

Rząd stanął przed nieoczekiwaną okazją usprawniania państwa. Uproszczenia i ograniczenia biurokracji, zwiększania efektywności aparatu administracyjnego. Nadania nowej dynamiki gospodarce, choćby poprzez wytworzenie większej przestrzeni dla przedsiębiorczych jednostek.

Niestety, najprawdopodobniej nic takiego się nie wydarzy. Zamiast tego otrzymaliśmy niewyraźną propozycje tarczy. Tarczy, która będzie chronić obecny, skostniały układ, która zamiast uzdrowić gospodarkę jedynie odłoży w czasie oczekiwany krach. By nie zmieniło się nic, przynajmniej tak długo jak to możliwe.

Przemysław Piasta
18.03.2020
http://mysl-polska.pl

Komentarzy 12 do “Z tarczą czy na tarczy?”

 1. Boydar said

  „… rząd stanął przed nieoczekiwaną okazją …” – chłe chłe nieoczekiwaną 🙂

  „… najprawdopodobniej nic takiego się nie wydarzy …” – jest Pan Piasta pewien ?

 2. Re: Artykul.
  Polecam wysluchac Mateusza n/t obecnej sytuacji…

  ===========================
  jasiek z toronto

  http://polskawalczaca.com

 3. revers said

  od 19 Marca nie tylko na tarczy ale na czolgach i wozach opancerzonych 12 dywizji zmechanizowanej.

  https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2020-03-19/decyzja-mon-zolnierze-pomoga-policjantom-w-zapewnieniu-bezpieczenstwa-i-porzadku-publicznego/?ref=aside_najnowsze&fbclid=IwAR3HJcKNNSD6jY_HIQUPCjjMjAGiBYOE0H11YrzUlGpHI6U40ImDmRSTYmo

  wlasnie ZUS zawiesil na 3 m-ce wplaty

 4. revers said

  ad3

  mobile rozlaczyl sie na chwile, ZUS zawiesil wplaty dla malych przedsiebiorstw ale nie umozyl zaleglosci z tytulu ZUS , kaczmarskim sposobem, po odwolaniu virusa bedzie mozna podwojne skasowac wybranych inaczej przedsiebiorcow.

 5. rycho08 said

  Ad.1
  „„… najprawdopodobniej nic takiego się nie wydarzy …” – jest Pan Piasta pewien ?”

  Czy widzi Pan jakieś światełko… proszę o odrobinę optymizmu.

 6. revers said

  2
  Dirk Miller , niezalezny ekspert gieldowy mowi wprost o deflacyjnym szoku …

  Gieldy ida wdol, sklepy oprozniaja sie z towarow, FED kolejny raz puszcza Helikopter z szmalem plus1000 usd po amerykansku, niby na rynku jest nadmiar pieniedzy, ale te pieniadze nie sa osiagalne dla zwyklych smiertelnikow.

  Cala ta zabawa z tarczami moze przerodzic sie w eksplozje cen.

 7. JARNO said

  re.3: Revers, jak rozumiem, że jako ‚wyznawca’ wiary zjednoczonoprawiczkowej aka ‚polityki historycznej’ wyprawcowanej w pocie czoła przez Kaczyńskich i starannie realizowanej – przy pomocy ‚walki z bio-terroryzmem’ przez dudabusa+morawieckiego ‚ŁYKASZ’ WSZYSTKO
  ALE jaka jest podstawa prawna „decyzji’ Błaszczaka??? Nie widać, nie słychać.
  To ci wytłumaczę w oparciu o źródła USA>>

  „Polish Minister of Defense Mariusz Blaszczak has already announced the existence of a secret !!!! document:
  “The use of the Armed Forces of the Republic of Poland in anti-epidemic, sanitary and hygienic measures, the provision of medical care and the elimination of biological pollution and infections.”
  >>https://www.zerohedge.com/geopolitical/defender-europe-2020-cannot-be-cancelled-due-covid-19
  SECRET DOCUMENT!!!
  no patrzcie, patrzcie.
  Cała nadzieja w tym, że ‚zdolności’ militarne ważnego CZŁONA nato jakim jest ‚oczyszczalnia ścieków=POLIN’ są adekwatne lokalnie jak w misjach ‚szkoleniowych’ czy w Iraku czy w Izraelu??Czy to ‚trening’ Defender 2020 czy ‚obrona’ Defender 2020′ które się właśnie je….bło
  .
  Jaka ‚wadza’ taki ‚stan wojenny’. ‚EKSPERCI’

 8. revers said

  Ja tam JARNO nie lykam nic tylko podaje do wiadomosci, bo do wojny z wirusem ruszylo wiekszosc armii swiata, czy w staanach gwardia narodowa, czy euoprie Hiszpanie, szwajcarii, Francuzi, Dani, wloskie wojsko wozi masowo trumny z umrzykami po koronowirusie, choc nikt nie widzial co w trumnach lezy..

  A opierajac sie na na analize rynkow swiatowych w skali makro i mikroekonomi, to w najczarniejszym scenariuszu to juz nikt nie musi inwestowac w gieldy z wysokiejfinansiery, podnoscic wskazniki produkcyjnosci jak lepiej zamiast zwiekszyc podaz produktow, zmniejszyc konsum, przez wlasnie przebiegajaca softow-szczepionokwa redukcje populacji, oboejetne czy nad Wisla, Renem ,czy nad Missisipi.

  Do tego zaklada sie leczenie w pierwszym szeregu ludzi mlodych, co skazuje ludzi poprodukcyjnych od 50 lat nas smierc po zkarzeniu lub szczpionce, ktora tylko pomoze wychodowac grozniejsza mutacje wirusa sars.

  The use of the Armed Forces of the Republic of Poland in anti-epidemic, sanitary and hygienic measures,

  Nic nowego przeciez w ostatnim tygodniu zlikwidowano komorke biochemiczna WP, tzn wysokiej rangi ekspertow z wojskowymi biochemicznymi dyplomami i doktoratami, przesunieto mozna powiedziec do wojsk kwatermistrzowskich beda gumki od kaleson liczyc i ewidencjowac jako gaciowi pulkownicy.

 9. Antymon said

  Podsumowując, Morawiecki wykorzystuje epidemię, aby robić to, co zawsze, tylko szybciej, a mianowicie zadłużyć Polskę na maksa i wpompować pożyczone pieniądze w zachodnie koncerny, a równocześnie wyrżnąć do reszty polskie firmy, zwłaszcza małe.

  Wszystkie inne kraje zwalniają firmy ze składek i podatków, tylko Morawiecki nie. On łaskawie „odroczył” ZUS, co oznacza, że jeśli np. fryzjer nie będzie miał żadnych dochodów przez 3 miesiące, to przez te 3 miesiące może ZUSu nie płacić, ale zaraz potem musi zapłacić hurtem kwotę za 3 zaległe miesiące.

  A debile ogłupieni kurwizją dalej wierzą, że ten sterowany przez banksterów chłystek to patriota.

 10. Kojak said

  OD 9 ! To nie chlystek to zwyczajny antypolski lajdak wycieracy sobie morde Polska !

 11. JARNO said

  re.9>Revers>uprzejma prośba, żebyś ty plus inni ‚wojownicy klawiatury’ wyjrzał-wyjrzeli z tego zadupia intelektualnego i geograficznego jakim jest ‚oczyszczalnia ścieków=Polin” i populacje wiedzioną przez stado albo idiotów (zjednoczone prawiczki) albo kanalii (totalna opozycja) >wg mnie poziom śmieszności – lokalnie i poza granicami – będzie narastał jak dziedzice ‚polityki historycznej’ by Kaczor bros będą się ‚urządzać’ LOKALNIE.

  PS. Starsi bracia dbający wyjątkowo o czystość etniczną wszędzie tam gdzie są czy zjadą, zarówno lokalne czy z USA czy z Izraela czy z Ukrainy anywhere-wg zasady:
  jest okazja-jest interes
  pod ochroną miłościwie nam panujących prawiczków+totalna opozycja
  bo prawo międzynarodowe, traktaty, rule of law, demokracja, neoliberalizm, globalizm, etcDEEP JEWISH STATE.

 12. ruler said

  Talmud uczy: jeżeli goj wpadnie do dołu, należy schować drabinę

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: