Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Krzysztof M o Ekspert: wysłanie Abramsów prz…
  Krzysztof M o Ekspert: wysłanie Abramsów prz…
  Sudbina Srba o Zełeński niszczy Ukraińską Cer…
  I*** o O paranoi giedroyciowych i bar…
  Barbara Chojnacka o Izolacja Zełenskiego
  Aleksis o Polskość czarnych Polaków na…
  Zbigniew Kozioł o Nieukiem Polska stoi
  Aleksis o Polskość czarnych Polaków na…
  Carlos o Wolne tematy (08 – …
  Siekiera_Motyka o Polskość czarnych Polaków na…
  corintians o Izolacja Zełenskiego
  Carlos o Wolne tematy (08 – …
  Mietek o Izolacja Zełenskiego
  PK o Ekspert: wysłanie Abramsów prz…
  Szczepan Zbigniewski o UE chce „położyć łapę” na lasa…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

Następuje upadek dziennikarstwa

Posted by Marucha w dniu 2020-03-21 (Sobota)

Niektórzy twierdzą, że media rządzą światem. Rozpoczyna się kolejna dekada ewolucji dziennikarstwa. Za tym idą pytania, czy jeszcze istnieje rzetelność, co wiąże się z etyką.

Po sprawie wydalenia z Chin dziennikarzy, doniesień o cenzurze dla ochrony wiedzy naukowej o koronawirusie w duchu epidemii tworzone są nowe standardy.

Obok nich ujawniają się zakusy do skoncentrowania w jednym ręku szeregu. Pojawiają się medialne konglomeraty, już dziś. Oznacza to, że wiele tytułów na rynku nie oznacza wolności słowa, ale wiele postaci pojedynczych kanałów dystrybucji.

Stąd wiele mediów ma zbliżone tematy i punkt widzenia. CBS z Viacom zjednoczyły się w grudniu 2020. Marzec z kolei to połączenie się Disney i Fox. Departament Sprawiedliwości wskazał, że połączenie się AT&T oraz Warner Media w lutym uderza w konkurencje na rynku mediów. Dwa największe konglomeraty medialne w Stanach Zjednoczonych Gannet i Gatehouse Media zapowiedziały plany zjednoczenia się. Fundusz Alden Global Capital, właściciel Media News Group we wrześniu 2019 stał się największym udziałowcem w Tribune Publishing. Firma telekomunikacyjna Nexstart przejęła Tribune Local Media i stała się tym samym największym dostawcą telewizji w USA.

Z tego wynikają konkretne problemy. Przykładowo w stanie Ohio trzy dzienniki zmieniły harmonogram publikacji, bo Apollo Global Managment zapowiedziało kontrolę akcji. Skalę handlu mediami ilustruje styczeń 2020 i sprzedaż Berkshire Hathwat Warrena Buffeta gazety Lee Enterprise za sto czterdzieści milionów dolarów. W centrum zainteresowania lądują między innymi Meredith Corp, News Corp, Unvision, Comcast, Grupo Globo, Hearst, Hubert Burda Media.

Obok pojawiają się platformy zbierające informacje z różnych portali i tytułów, takie jak Knewz uruchomione w styczniu 2020 przez News Corp. Pojawia się tendencja do rejestracji użytkowników i płatnego dostępu. Wskutek mody na Adblock finansowanie w sieci za pomocą reklam nie opłaca się. Wśród modelu na subskrypcje pojawił się Disney+, Apple TV, czy Conde Nast. Już teraz nawet szczoteczki do zębów mają własny abonament w ramach Quip.

Na tym nie koniec, bo to samo dotyka branży spożywczej – przykładem jest Misfits Market. Seed z kolei za pomocą subskrypcji dzieli się informacjami o probiotykach. Problem stanowi zatrzymanie osób zarejestrowanych. Wedle platformy Zuora, specjalisty w tej dziedzinie, przy tym modelu w mediach pozostaje trzydzieści cztery procent użytkowników. Z kolei przykładowo Netflix wskazuje, że traci klientów. Dla przykładu Los Angeles Times w modelu subskrypcyjnych w 2019 posiadał trzysta tysięcy osób. W przypadku The New York Times dodanie pięćdziesięciu tysięcy osób do abonamentu realnie kończyło się na pozostaniu trzynastu tysięcy osób. Dlatego media teraz koncentrują się na tym, aby przyciągały nowych, a nie na zadowoleniu już istniejących odbiorców. Forpocztę zmian stanowią tutaj między innymi True Bill, Scroll, czy Bean i Do Not Pay.

Obok tego detal stanowi postawienie nacisku na umiejętność znajdowania treści. Wzrasta rola wyszukiwarek internetowych do wyszukiwania treści. Dlatego podejmowane przez nie próby cenzurowania na rzecz ideologii gender mają tak duże znaczenie dla całej branży. Wisienkę na torcie stanowi tendencja do nagrywania wiadomości do odsłuchiwania, między innymi przez syntezę mowy za pomocą maszyn.

Dla dziennikarstwa liczą się teraz schematy algorytmów jakimi posługują się firmy w przetwarzaniu danych. Już teraz Obliczeniowe Laboratorium Dziennikarstwa na Uniwersytecie Northwestern, The Markup, czy Tow Center for Digital Journalism na Uniwersytecie Columbia. Chodzi mianowicie o komputerowe ustalanie skąd pochodzą informacje. Za tym idzie możliwość usuwania źródeł nieprzychylnych treści, a także odkrywanie tak zwanych metadanych, czyli opisu przekazu.

Takie działania służą między innymi modelowi JaS, czyli Dziennikarstwo jako usługa (Journalism as a Service). Podobieństwo w nazewnictwie z komputerami nie jest przypadkowe. Mentalność z firm informatycznych wkracza do mediów. Przykładowo ProPublica stworzyła interfejs do przeglądania zapisów o Kongresie w formie darmowej i płatnej. Artykuły są tutaj pozbawiane tożsamości w sensie tworzenia wiodących tematów dziennika, czy dzieleniem się wiedzą na rzecz wąskiego, specjalistycznego opisu rzeczywistości obdzieranego z udziału człowieka. Elementem tego rozwiązania stały się Twillio, REDEX Group, Projekt Colar, czy PRX. Za pomocą Kickstarter, Garage Band, PRI, SpeakPipe uwidacznia się również udział ekspertów. Przykładowo na Subtrackk Judd Legum opisuje świat dla wąskiej rzeczy płacących mu osób.

Przekształceniu ulega pojęcie biura dziennikarskiego (newsroom). Pojawia się tendencja do zajmowania się jednym tematem, jak czyni Electrionland, skopiowany również w Polsce. Całość prowadzi do kilku możliwych scenariuszy opisanych przed dyrektora Hearst Newspapers Sama Guzika. Jeden zakłada, że wskutek braku pieniędzy nie będziemy w stanie do uzyskiwania informacji o świecie, bo zostaną one udostępniane tylko i wyłącznie osobom z abonamentem (Internet na zasadzie zakupu papierowego dziennika). Inną możliwością jest dziennikarstwo obywatelskie z przekonaniem, że każdy jest kreatorem i od nas znajomi dowiedzą co się dzieje. Ludzie tworzą centra członkowskie i wokół nich tworzą się kanały przepływu artykułów. Duży nacisk ten wariant kładzie na personalizację, czyli cenzurowanie treści pod daną osobę. W pewnym rozumieniu jest to rozwinięcie modelu jaki wprowadza Google News.

Ostatni wariant zakłada, że media uzyskają finansowanie z wielu źródeł i będą silnie powiązane z lokalnymi czytelnikami. W efekcie dziennikarze staną się czymś na wzór nieustannie powstających firm dostarczających wiedzę z silnym akcentem na wolny rynek i decyzje ludzi. W tym scenariuszu – najlepsi zarabiają najwięcej.

Jacek Skrzypacz
https://prawy.pl/

Komentarzy 20 do “Następuje upadek dziennikarstwa”

 1. Anucha said

  Właściciele powinni być kontent .
  Media spłoszyły stado , które tratuje się nawzajem.

  Mój powrót odbędzie się bez kwarantanny.
  Dostanę glejt od korzennego ,
  że pracuję dla niego.
  A na poważnie , szofery są zwolnieni od tej tresury.
  Ktoś musi dostarczyć wam , kieliszek chleba.
  P. Boydar i reszta nie będą musieli przeżywać
  dylematów bohatera „Żółtego szalika”😀

 2. Kojak said

  Zawsze tam gdzie zydowskie bandziory opanowuja galaz zycia, tam totalny kataklizm ! Zydowskie hieny bowiem, od zawsze, absoutnie nie znaja zadnych zasad ! Kasa chocby po trupach ! Liczy sie tylko geszeft a ludzie to tylko przcieez bydlo majce im to dostarczac To zawsze musi doprowadzac do gnoju ! Inaczej byc nie moze ! Nie jest tajemnica ze srodki przekazu totalnie opanowaly zydowskie kreatury ! Juz Goebbels mowil; ,, MUSIMY PRZEGONIC ZYDOWSKICH PISMAKOW !!!,, Jego slowa wiecznie zywe!

 3. JARNO said

  jeżeli już mowa o Google> to dudabus w czasie Davos Economic summit 2020 zapowiedział (in Polish House-sponsorowane oczywiście przez piśdzielskie organy a płatne przez polskiego płatnika podatków), że
  GOOGLE i ASTRA ZENECA będą strategicznymi INWESTORAMI w Polsce (czyli w oczyszczalni ścieków) bo to dudabus i morawiecki ‚załatwiali’ w czasie wizyty w Silicon Valley (oprócz tego robotę dla córci dudabusa, która ‚wybrała wolność’ w USA>taka patriotka)
  .
  i te konkluzje prawiczka z prawy.pl>
  >>Ostatni wariant zakłada, że media uzyskają finansowanie z wielu źródeł i będą silnie powiązane z lokalnymi czytelnikami. W efekcie dziennikarze staną się czymś na wzór nieustannie powstających firm dostarczających wiedzę z silnym akcentem na wolny rynek i decyzje ludzi. W tym scenariuszu – najlepsi zarabiają najwięcej.’

  są tak rozczulającym bełkotem identycznym z bełkotem Kaczyńskiego na każdy temat.
  Kto będzie określał ,że dany dziennikarz ‚jest najlepszy’>>Kliknięcia?? i youtube. zapłaci!!!
  Co najwyżej Google via youtube. może cenzurować wg WŁASNEGO ‚algo’>algorytmu-kto jest ‚najlepszy’ oraz KTO JEST NAJGORSZY czyli CENZURA.
  Mam nadzieję, że postowicz Plausi się pojawi ze swoim komentem ‚rzeczywistości’ dziennikarskiej INTELLECTUAL PROSTITUTES czyli intelektualne prostytuki, jak to w ‚wolnych mediach’ bywa od zawsze.

 4. Boydar said

  Dziękuje, Panie Anucha, przemyślę przy następnej flaszce 🙂

  Alle; obywatel Skrzypacz podejrzewa że „następuje upadek dziennikarstwa”.

  Ha ! A Łyżka na to – NIEMOŻŻŻLIWE !

 5. plausi said

  Przeciwnie, mendia rozwijają się znakomicie

  i w kierunku, jaki został im wyznaczony od samego początku, dlatego takie stwierdzenie: „Następuje upadek dziennikarstwa” czytamy ze zgrozą i zdziwieniem, że takie fake news znajdujemy w tym forum.

  O dziennikarstwie miał wiedzieć już w XIX. wieku założyciel „NYT”

  https://pppolsku.wordpress.com/2016/08/07/gadz/

  Nie bardzo wiemy, po co autor nam tu przytacza te fuzje firm medialnych, skoro wszystkie one są finansowane i w efekcie zarządzane przez ten sam kapitał.

  Ad 1, Anucha

  „Media spłoszyły stado , które tratuje się nawzajem. ”, doprawdy nieźli fachowcy tym razem ogłosili tę

  Fake Pandemię Covid-19

  Jeszcze w przebiegu testowym „świńskiej grypy” testowali, czy da się ludności wcisnąć truciznę jako szczepionkę, WHO też wówczas ogłosiło pandemię, ale zarówno lekarze jak i ludność odmówili udziału w tej inscenizacji, tyle dobrego, że wciśnięto palantom z krajów UE truciznę (nazwaną „szczepionką”) za 4 miliardy euro, nie udało się zamordować zbyt wielu, bo ludność odmówiła szczepienia.

  W międzyczasie poprawiono sytuację, wprowadzono przymus szczepień, no i dodano do tego terror aparatu przemocy: policji i wojska, aby zastraszyć i wymusić nie tylko potulność ale jak Anuscha stwierdza, współpracę duraków. O innych aspektach już pisano.

  https://marucha.wordpress.com/2020/03/18/o-pochodzeniu-plag-egipskich-i-nadchodzacej-dyktaturze/#comment-887676

  Aby było jasno powiedziane:

  1.
  NIE MA ŻADNEJ PANDEMII

  2.
  wg niektórych wirologów jest przebieg choroby nazwanej Covid-19 łagodniejszy i przynosi daleko mniej ofiar śmiertelnych niż zwykła grypa sezonowa
  .

  Spostrzegawczy czytelnik zauważy: A skąd w takim razie tyle ofiar we Włoszech ?

  Przedstawiciel włoski wyraźnie zastrzega, że oni podają liczbę wszystkich zmarłych bez identyfikacji, czy przyczyną śmierci był Covid-19 czy zupełnie inna choroba, tzn. Włosi podają fake liczby. W tej całej imprezie chodzi jedynie, ale obraz najlepiej wyjaśni:

  Stwierdzamy, że jesteśmy nieco zaniepokojeni tym, że w Polsce jest aż tyle zdurniałych rodaków i na dodatek posiadających tzw. wolną wolę, obawiamy się, że tragizm historii się powtórzy:

  https://pppolsku.wordpress.com/2016/08/06/kolonia-usa/

  ten sympatyczny pan na zdjęciu w nagłówku znakomicie ten tragizm reprezentuje.

 6. plausi said

  Degenracji polskiego społeczeństwa

  @2, Plausu

  i nie tylko, nie da się zaprzeczyć. Talmudyzacja hierarchii kościelneJ a w konsekwencji też rzesz wyznawców, uczyniła ogromne postępy. No cóż, tak jest, jak się nie zwraca uwagi na to, w CO się wierzy,

  https://pppolsku.wordpress.com/2016/08/06/usmiech-sw-jana-pawla/#Usmiech

  to tym łatwiej uwierzyć w fake pandemię, czy fake papieża. Jeszcze dziś dźwięczy nam w uszach wycie tego motłochu: „santo subito !”.

 7. revers said

  Media jescze 30 lat temu należaly do 50 podmiotów medialncyh, pózniej ta liczba zmniejszyla sie do 5 w roku 2001, a po roku 2005 tych podmiotów medialnych bylo juz tylko 3, a zasadzie tylko jeden Murdocha.

  takze takich skoncentrowanych i skorelowanych news-ów, i fake-newsow będzie coraz wiecej oprócz najważniejszych tresci które gdzies gina pod drodze, faktów i obiektywizmu coraz mniej.

  W końcu Asange siedzi do dzisiaj za dzennikarstwo faktów, inni dzinikarze faktow juz dawno na tamtym swiecie.

 8. NICK said

  Dziennikarstwo?
  Też. Po flaszkę sięgam.
  Bezpartyjnie.

 9. ibrahim ibn jakub said

  mi.mi.mi.mi..chnik, jesteś w czarnej dvpie, satanistyczny, żydowski śmieciu.

 10. Utrzymać wpływ na masy.

 11. LeonPlichta said

  Przeprasza Panstwa ta Q…a jeszcze zyje .No dosc dosc ludzie dosc

 12. NC said

  „CBS z Viacom zjednoczyły się w grudniu 2020. „

 13. Ad. 11

  I kto pańskim zdaniem ma wyrwać chwasta?

 14. Ale dlaczego? said

  Jakiś niedorobiony, niedokończony tekst.
  A puenta, podsumowanie?
  Globalizacja postępuje we wszystkich dziedzinach.
  Takie są fakty, od dawna.

  Tak na marginesie neoliberały twierdzą, że to wynik interwencji państwa bo na wolnym rynku nie ma monopoli 😉

  Aha, kumulacja kapitału i firm to koniec kapitalizmu.
  Tak musi być, bo to jest wynikiem właśnie ograniczania regulacji lub wprost braku regulacji.
  W system kapitalistyczny jest wpisana globalizacja, a media w tym systemie to też część gospodarki…

  System czy kapitalistyczy czy komunistyczny, ma w swej istocie zapisany proces upadku. Choć o innym mechaniźmie.

  Globaliści NWO oczywiście świetnie zdają sobie z tego sprawę. I dlatego tak promują od lat ’80 neoliberalizm i „wolny rynek” w każdej dziedzinie…

 15. LeonPlichta said

  Ludzie prosci ale chardzi I rzadni odwetu za wszelkie ;;;zlo jakie wladza nam wyzadza.

  —————-
  Są żądni grilla z piwkiem.
  Admin

 16. JARNO said

  re.6>PLAUSI, czytaj Pan to wszystko co się pisze po Pana dzisiejszych wpisach>>
  ZERO zrozumienia>refleksji
  a każde zrozumienie – czyli MYŚLENIE !! – to zarazem wartościowanie (jak twierdzi Karl Jaspers).

 17. Isreal said

  pełny rozkwit raczej ……….
  uwijają się jak w ukropie tworząc fakty prasowe ……………. (wielki bronek)

  i niech który ruszy prawą …..

  lewa, lewa, lewa ……

 18. Isreal said

  .

 19. plausi said

  Wyśniony KAPITALIZM Polaków

  zdaje się odgrywać pewną rolę w rozważaniach. Zacytujmy przeto cytat dobrze znany czytelnikom „Kapitału” K. Marksa:

  https://pppolsku.wordpress.com/2016/08/07/marx-w-sluzbie-kapitalu/#Markscytat

  „Przy odpowiednim zysku staje się kapitał śmiałym. Od dziesięciu procent można go użyć gdziekolwiek. 20 procent, a ożywia się; 50% nawet karkołomny; za 100% zdepcze wszelkie ludzkie prawa; 300% a nie istnieje żadna zbrodnia, której nie zaryzykuje, nawet pod groźbą stryczka.”, a cóż dopiero, kiedy cała sfora parobków

  https://www.premier.gov.pl/ludzie.html

  zamknie ludność pod kluczem w areszcie domowym.

  Naturalnie powyższa charakterystyka kapitału nie pochodzi od K. Marksa, bez obawy, na to, to nie byłoby go stać, bo przecie miał zupełnie inne zadania. Do dziś tzw. organizacje robotnicze powołują się na jego hecę przeciwko przedsiębiorcom i tę durnotę wszczepiono ludziom przed półtora wiekiem bardzo skutecznie. Przedsiębiorca nie jest żadnym kapitalistą, on pracuje, a więc jest robotnikiem, dobrze opłacanym, ale robotnikiem. On też pracuje na kredytodawcę, który zabiera mu część owoców także jego pracy.

 20. DZIEN BLOGERA

  Szanowni Państwo,

  skoro tak narzekacie na upadek dziennikarstwa, to pragnę wskazać, że pewną pomocą w tej dziedzinie jest działalność blogerów, i nie myślę tu o tzw. influencerach, rodzaj grypowej zarazy w internecie, influenca oznacza grypę, ale o poważnych blogerach, który z wielkim nakładem czasu i oddaniem, starają się uzupełlnić tę tragiczną wyrwę w dziennikarstwie, jaka powstała po totalnej monopolizacji mendiów przez grupy MWF, co rozumiem przez MWF, patrz link

  https://pppolsku.wordpress.com/2016/08/07/slowni/#MWF

  Osobiście mam wiele respektu i uznania dla tych ludzi, którzy jak choćby nasz gajowy, strarają się zaprezentować alternatywy dla granitowego bloku oficjalnych mendiów. Jestem pełen uznania dla takich ludzi, i chcę to każdemu z czytelników uświadomić, jak wiele pracy przez te wiele lat się za projektem niejednego blogu kryje. Blogu, który usiłuje nam pomóc zrozumieć ten świat.

  A więc skoro jest już tyle dnia poświęconych różnym zawodom czy działaniom, dlaczego nie Dzień Blogera ?

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: