Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  How Too Ansys (@Ansy… o Tożsamość Ukrainy
  Lily o Tożsamość Ukrainy
  bronek o Tożsamość Ukrainy
  Lily o Wolne tematy (48 – …
  Lily. o Wolne tematy (48 – …
  Lily o Wolne tematy (48 – …
  Yagiel o Wolne tematy (48 – …
  Sebastian o Wolne tematy (48 – …
  Boydar o Tożsamość Ukrainy
  bronek o Prawdziwa Europa szuka azylu w…
  bronek o Tożsamość Ukrainy
  Krzysztof M o Tożsamość Ukrainy
  Tadeusz Kaktus o Prawdziwa Europa szuka azylu w…
  Tadeusz Kaktus o Upały i irracjonalizm z b…
  Tadeusz Kaktus o Tożsamość Ukrainy
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 616 obserwujących.

Czy chińska ekonomia również padnie ofiarą koronawirusa?

Posted by Marucha w dniu 2020-03-31 (Wtorek)

Neoliberalizm zbankrutował i okrzyk „Trzeba nacjonalizować!” już słychać w medialnych sanktuariach. Tymczasem polityka America First! Donalda Trumpa zapada się szukając odpowiedzi na upadek neoliberalnej globalizacji, a Europejczycy coraz częściej szukając odpowiedzi zerkają na Wschód.

Wśród katastrofy gospodarczej spowodowanej koronawirusem atlantyccy ideolodzy pocieszają się stwierdzeniem „Ale przynajmniej chińska gospodarka również tonie!”. Źródła medialne prognozują poważne szkody wyrządzone chińskiej gospodarce, aż do spadku tempa wzrostu PKB o 2%. (Reuters, Pantheon Economics Fung Business Intelligence).

Nasi westernizowani ekonomiści bezkrytycznie szerzą podobną propagandę.

Tymczasem podstawowym złudzeniem tych, którzy spekulują na temat gospodarki Chin, jest przekonanie, że Chiny mogą być postrzegane samo jak gospodarka liberalna, ignorując fakt, że jest to kraj socjalistyczny, zorganizowany na zasadzie centralnego planowania i populistycznego zarządzania.

Chiny: Nasze cele nie ulegają zmianie

Pomimo twierdzeń, że Chiny stoją w obliczu rychłego spowolnienia gospodarczego, rząd chiński pozostaje pewny siebie. 1. lutego 2020 r. Ludowy Bank Chin (bank centralny tego kraju) stwierdził, że wpływ epidemii na chińską gospodarkę będzie tymczasowy i że podstawy długoterminowego wzrostu nie uległy zmianie.

Chińska Rada Państwa ogłosiła kompleksowy i szczegółowy pakiet mający na celu wyeliminowanie negatywnych skutków wybuchu epidemii. Zastosowano kreatywne środki ostrożności, aby utrzymać centralną rolę Chin w światowym łańcuchu produkcyjnym, pomóc małym i średnim przedsiębiorstwom w przezwyciężeniu problemów i zagwarantować, że siła nabywcza społeczeństwa pozostanie nienaruszona.

Część krajów zachodnich, po pierwszej fali histerycznej dyskusji o wycofaniu produkcji z Chin – dziś stara się raczej przyjmować wzorce chińskie by tym szybciej naprawić własną ekonomikę.

Wzrost zależy od rynku krajowego

Przyjrzyjmy się bliżej chińskiemu wzorcowi wzrostu w oparciu o „Komunikat Statystyczny Chińskiej Republiki Ludowej w sprawie krajowego rozwoju gospodarczego i społecznego 2019” – czyli dane chińskiego krajowego urzędu statystycznego.

Chińska gospodarka rosła w tempie 6,1% w 2019 r. (choć państwo prognozowało wzrost o 6%, ale ten jednak przekroczył oczekiwania). Wg danych ubiegłego roku składały się na to usługi – ok. 54% (udział rosnący), przemysł ciężki – 39% i rolnictwo – 7%. Głównym źródłem wzrostu gospodarczego w Chinach były wydatki konsumpcyjne w wysokości 58%. Wskaźnik wydatków inwestycyjnych wyniósł 31%, a handel zagraniczny – 11%. Wynika to z faktu, iż w ramach jedenastego pięcioletniego planu rozwoju wdrożonego przez Chiny w 2006 r. podstawa rozwoju gospodarczego została zmieniona z modelu wzrostu zależnego od eksportu na model, w którym rozwój zależy od rynku krajowego.

Niektórzy twierdzą, że dowodem na prawidłowość przewidywań strat gospodarki chińskiej mogą być skutki wybuchu SARS w 2003 r. Jednak od tego czasu Chiny wiele zrobiły dla zniwelowania potencjalnych skutków ubocznych niestabilności gospodarki, a nawet oficjalnym celem ostatnich trzech planów pięcioletnich było właśnie „wyciągnięcie wniosków z doświadczeń wcześniejszej pandemii”.

Udział handlu zagranicznego w stosunku do wzrostu gospodarczego stopniowo i celowo w ciągu ostatnich 15 lat spadł o 11% z około 70%, a Chiny są obecnie największym eksporterem i drugim co do wielkości importerem na świecie.

Wydajność pracy zwiększa dobrobyt

Ludność Chin to już ponad 1,4 miliarda w 2019 r., przy czym 60% populacji mieszka na obszarach miejskich. Ludność aktywna zawodowo wynosi 775 milionów, czyli blisko połowę. Najbardziej przy tym niezwykłym aspektem wskaźników ekonomicznych i społecznych w 2019 r. jest wzrost ogólnej wydajności pracy – w porównaniu z rokiem poprzednim wydajność pracy wzrosła o 6,2%, co na mieszkańca oznacza wzrost aż o 16.500 USD. Udało się to osiągnąć dzięki ogólnemu wysokiemu poziomowi edukacji, dyscypliny i pozytywnego ducha wśród pracowników.

W ciągu ostatnich dziesięciu lat pod przywództwem Xi Jinpinga wielu Chińczykom udało się wyjść ze stanu ubóstwa – lub znaleźć się pod ochroną państwa w ramach redystrybucji bogactwa kraju.

Według tych samych danych średnie dochód gospodarstwa domowego wzrastał dotąd cyklicznie o 9,6% w porównaniu z rokiem poprzednim, zaś w stosunku do cen rósł realnie o 6,2%. Jednocześnie dochody pracowników przybywających z obszarów wiejskich do miast (szczyt chińskiego wyzysku siły roboczej według zachodnich pseudo-marksistów) wzrosły o 6,5% w porównaniu z rokiem poprzednim.

Redukowany jest również znany stan nierównowagi między chińskimi regionami – najszybciej się rozwijające terytoria wschodnie odnotowały 6,2% wzrostu, podczas gdy w najbardziej nierozwiniętych regionach zachodnich wzrost wyniósł 6,7%. W środkowych Chinach, najszybciej rozwijającym się obszarze, tempo wzrostu wyniosło 7,3%.

Cel Chin, jakim jest uzyskanie „zrównoważonego i dostatniego społeczeństwa”, zależy od rozwoju rynku krajowego. Właśnie pod tym względem ChRL różni się od Zachodu, starając się przenieść ogólny dobrobyt na klasę robotniczą i gorzej zarabiających.

Elektronika i ekologia

Zdefiniowane jako nowe strategiczne sektory w Chinach: biotechnologia, nowe przyjazne dla środowiska materiały, nowe systemy energetyczne i produkcja pojazdów elektrycznych stanowią 14% przemysłu, co stanowi wzrost o 9%.( W 2019 r. wydatki na badania i rozwój w ChRL wyniosły 315 mld USD, co stanowi 2,2% PKB). Liczba stałych użytkowników internetu szerokopasmowego wzrosła o 41,90 mln, osiągając w sumie 449,28 mln. Dynamika mobilnego internetu w 2019 roku wzrosła o 122 miliardy gigabajtów, czyli o 71,6%., zaś w 2019 r. e-handel osiągnął 1,5 bln USD obrotu, co stanowi wzrost o 16,5%.

Chiny nie zwalniają

W jednym ze swoich artykułów zdobywca nagrody Nobla, kanadyjsko-amerykański ekonomista Michael Spence, stwierdził, że chińska gospodarka będzie kontynuować trend wzrostowy: „jednym z niedocenianych źródeł jej siły jest gwałtowny rozwój chińskiej gospodarki cyfrowej. Aż 35,3% (choć prawdopodobnie bliżej 25%) całej chińskiej sprzedaży detalicznej odbywa się teraz online; penetracja internetu mobilnego jest bardzo wysoka i rośnie; a chińskie systemy płatności mobilnych są najbardziej zaawansowane na świecie.

Ponieważ większość ludzi i firm jest połączona i aktywna online, łatwo jest generować duże ilości danych, które dzięki sztucznej inteligencji natychmiast zwiększają zakres i efektywność ekosystemów cyfrowych”.

Ścisłe dane pokazują więc, że Chiny będą w stanie utrzymać wzrost dzięki rosnącej niezależności rynku, innowacyjnej gospodarce i rządom opartym na rosnącym udziale społeczeństwa. A zatem Przywództwo Chin jest w stanie przekształcić kryzys związany z koronawirusem w szansę, mobilizując i popularyzując siłę gospodarki planowej.

Adnan Akfirat
Za stroną: https://uwidata.com 
Przedruk za zgodą autora.
https://konserwatyzm.pl

Komentarzy 16 do “Czy chińska ekonomia również padnie ofiarą koronawirusa?”

 1. jedrek said

  Przecież ten sam trend jest silnie wprowadzany za zachodzie ( sławetna walka sprzed kilu laty o 5G) i infrastrukture telekomunikacyjną. Walka między Bajdu/Huawei, a Google 5G.
  Zatrzymana ksiezniczka chinska przez kanadyjskie SS w 2018r.

  W Polsce jako argument dla wprowadzenia pochodnej i zaleznej od niemieckiej 4 rewolucji technologicznej – 4.0 industry, którą to Niemcy wprowadzają celem konkurencyjnosci Europy dla chinskiej inicjatywy gospodarczej/ekonomicznej i politycznej, stosuje się izolacje ludzi oraz strach i emocjonalną przemoc. Upieczone zostaną w ten sposób dwie peczenie na 1 ogniu . Niemiecka i Amerykańska celem rozbudowania i zmodernizowania kontroli oraz sposobów produkcji tym samym uzyskując wpływy i betonując swoje interesy w nowej rzeczywistosci.

  Warto zauwazyc że gdy Jaruzelski przemawiał do „Polaków” na poczatku lat 80. informując ich o wprowadzeniu stanu wojennego , chodziło o nic innego jak wywarcie psychologicznego wpływu na tubylcach i przygotowania ich do zmian tzw. transformacji spoleczno/gospodarczej tj. liberalizowaniu rynku , kultury , praw, umów i swobód obywatelskich jak również ustawienie pod to sceny politycznej.

  Właśnie dlatego mamy taką sytuacje w Polsce i Europie bo jest wprowadzany chiński czy tam wschodni model biznesu w miejsce neoliberalnego. Dzięki temu niezauważalnie komunizm zglobalizowany zatriumfuje i tym razem cud na Wisła go raczej nie zatrzyma!

  Teraz jako, że w demokracji odpowiednikiem wojska i autorytetem jest bezpieka w słuzbie zdrowia robi to minister zdrowia. W reżimach totalitarnych jawnie , to wojsko wiodło prym i uzasadnienie dla dużych nakładów społecznych celem bezpieczenstwa Państwa przed agresorem z zewnatrz, ale w reżmiach technologiczno-farmaceutycznych to zliberalizowane w białych kołnierzykach wojsko i finansjera muszą i mogą to zrobić.

  Efektem obecnego stanu wojennego , którego eufemizm dziś określa stan wyjątkowy/epidemia , bedzie totalne przeksztalcenie gospodarki na cyfrową, zmiana paradygmatów i zasad komunikowania się , modelu prowadzenia biznesu i osiagania z niego korzysci, która będzie ulegała przemianie przez cała obecną dekadę wprowadzając dwie Agendy ONZ.

  Z liberalizmem stało się dokładnie to samo co z PRL samym w sobie, został wykorzystany przez mocarstwa go wprowadzajace i kontrolujące do momentu, aż zaczął się zapadac pod własnym cięzarem masowości. Co miał wypracować PRL zostało sprywatyzowane, a teraz co zostało zliberalizowane jest nacjonalizowane, ale przez dług , którego wierzycielem jest finansjera.

 2. W Polsce stacje benzynowe sprzedają dwa razy mniej paliwa. W innych krajach pewnie jest podobnie, no, może nie aż tak. Kto na tym zyskuje? Kto zyskuje na załamaniu popytu na ropę naftową?

 3. Piskorz said

  re 2 W Poznaniu podobno benzyna na niektórych stacjach po 3 zł /?/. Info do sprawdzenia..

 4. Jedrek said

  Zyskuje wielki biznes w oparciu o zieloną strategie gospodarki cyfrowej. To jest najlepszy moment dla globalnego kapitału by go wykorzystać na transformacje. Straci średni i mały sektor w wiekszości będzie musiał się zamknąć, nająć.

  DPD w Polsce, już używa elektrycznych dostawczaków dla kurierów.

  Zabrzmi to niewiarygodnie ale i Saudyjczycy i Rosja są przygotowani na obniżkę popytu na ropę naftową i jest to część planu.

  Przypomina to sytuacje z lat 80-00 kiedy to elektrycy i mechanicy/rzemieslnicy i inne zawody, zostali podmieniani lub wyrzucani na bruk kończąc w „budce na ochronie”.

 5. abc said

  #1
  ciekawe spostrzeżenia i analiza

 6. Yah said

  „Efektem obecnego stanu wojennego , którego eufemizm dziś określa stan wyjątkowy/epidemia , bedzie totalne przekształcenie gospodarki na cyfrową, (..)”

  A co to znaczy cyfrowa gospodarka ?

  Właśnie na tym polega głupota 90% stadnych baranów, że wciąż oczekują czegoś nowego, lepszego, co zmieni ich życie. I zmienia …. na gorsze.

  Człowiek nie jest już potrzebny dla międzynarodowego psychopaty. Dawniej był potrzebny bo brał udział w procesach wytwórczych i kreował popyt. W tym momencie ktoś doszedł do wniosku, że rozszerzanie zachodniego modelu popytu na cały świat, dla tego świata źle się skończy i postanowił to przerwać. W krajach rozwiniętych wszystkie potrzeby zostały zaspokojone, ludzie głupieją z nudów. No to zapewnia im się atrakcje typu terroryzm , wojny, epidemie, które zajmują im czas i nad którymi rozmyślają. Nie sądzę, że nastąpi jakaś cyfrowa gospodarka, raczej nastąpi totalny upadek cywilizacji jaką znamy i regres.

  Zresztą zgodne to jest z wyśmiewaną przez niektórych teoria fal Eliota. Właśnie zaczął się zjazd z trzeciej górki supercyklu, która zaczęła się w 1932 roku.

  Cały ten postęp jest kreowany przez chciwość i chęć posiadania. W momencie, gdy ludzie się tym wszystkim znudzą wszystko runie.

  Cyfrowa gospodarka ? Czyli co ? Wirtualne wakacje, wirtualny seks, wirtualne jedzenie. To jest chore.

  W czasie tej kwarantanny ludzie mogą dojść do zupełnie innych wniosków, że przecież nic im nie potrzeba, wszystko mają. Jedynie co tak naprawdę ich bawi to nagie, czyste życie. A gdy skończy się konsumpcjonizm to skończy się gospodarka jaka znamy z ostatnich lat, a cyfrowa.
  Odpowiedzią jest czwarta teoria polityczna, ale na nią społeczeństwa zachodu nie są jeszcze gotowe.

 7. Yah said

  Na sprzedaży towarów zarobi. Tak wiec straszy się wojna, terroryzmem, kataklizmami, ociepleniem klimatu czy wreszcie pandemia i sprzedaje baranom bezpieczeństwo w postaci wojska, nowych broni, inwigilacji, szczepionek i farmaceutyków.

  A strach jest potężniejszy niż chciwość i ktoś o tym doskonale wie …. tylko nie 90% baranów.

 8. Yah said

  Na sprzedaży towarów już się ie zarobi.

 9. Birton said

  z internetu:
  „A diabeł chce zmieniać, powiada: ulepszać. Słyszycie? Ulepszać! Już jemu mało, że krowa cieli sie, dzie tam: on chce, żeby sie źrebiła! O, do czego idzie! Krowy bedo sie źrebili, kobyły cielili, owieczki prosili. Chłop z chłopem spać bedzie, baba z babo, wilki latać, bociany pływać, słońce wzejdzie na zachodzie, zajdzie na wschodzie!” Sodoma, Gomora”.

 10. Jedrek said

  Zgadza się, że baran oczekuje postępu bo się nudzi w swoim życiu bez sensu.. Temat jest rozległy i trudny, generalnie to nie pachołek z Lidla wprowadza czy też chce wprowadzenia gospodarki cyfrowej, ale władza żądna zysku i kontroli. Cały efekt przyjęcia smartfonów, a pózniej elektroniki różnej maści w tym nie wiadomo po co TV 4KUltra opiera się na strategii umasowienia. Cywilizacja zbudowana na fundamencie zurbanizowanych mas przy uzyciu socjalizmu i kapitalizmu to cicha zbrodnia na ludzkosci!

  Od połowy 20wieku a w zasadzie już miedzy 17 a 18 wiekiem , można było się spodziewać przekształceń w kierunku technotroniki i cyfryzacji, dlatego że to postępujący i nowy permanentny sposób kontroli , a władza(nurt oświeceniowy) jest wszedzie czyli nigdzie wiec jest nieuchwytna i o to w tym chodzi. Ponadto człowiek by dobrnąć do władzy bedzie zmuszony opuscic swiat wirtualny , a wiele wskazuje na to że brakować mu będzie w Nim instrumentów, które pozwolą to zrobić.

  Widocznie real dla współczesnego nowego człowieka jest zbyt trudny i nie do ogarnięcia , ponadto jawi się jako chaos, a świat cyfrowy daje im relaks z prostego powodu – są w nim tylko przejazdem, a jeszcze nie muszą w nim żyć. Tam się nie trzeba czuć, a tylko korzystać.

  P.S. – czy ktoś kto był twardo partyjny był w stanie sprzeciwić się swoim ugrupowaniom ( marksiści lewicowi lub kapitalisci prawicowi) NIE! Dlatego że ideologia zaślepiała mu umysł, dokładnie tak samo jest z pokoleniem obrazkowo-cyfrowym.

  Najgorsze w tym wszystkim jest to, ze obecnie przez synkretyzm i konwergencje, system władzy ulega scaleniu przez co w technologii umocowane są dwie przeciwlegle do tej pory frakcje polityczne i dlatego potrzebne jest przekształcenie gospodarki i sceny politycznej/religijnej pod to.

 11. Mietas said

  Wszystko będzie teraz zależeć kto się pierwszy podniesie.
  Póki co Rosja robi co może żeby ratować świat.

 12. Mietas said

  Do Włoch, Rosyjskie samoloty z pomocą latają już regularnie.

 13. Jedrek said

  Najgorsze jest to, że doszło do nowego konsensusu. Do nie dawna nie wiedziałem jak zareaguje rynek i ulica , gdy ocknie się lub dowie o chińskim reżimie komunistycznym , który kapitalistyczne Narody – Europy i USA, karmią zarłocznie swoimi „owocami pracy” oraz nadmiernym łaknieniem wyrazonym konsumpcjonizmem, ale praktyka neoliberalna i fundament tej ideologii dziś pozwolił mi zrozumieć, że oni wykorzystają zachodni model biznesu neoliberalny jako teze i chinski jako antyteze. Stworzą z tego jednolity system to jest bardziej słuszny, a moze nawet jedynie słuszny przez co niekomunistyczne kontynenty wejdą w komunistyczną utopie, a te które już były, powrócą do niej.

  Dziś (nawet w oparciu o w.w artykuł) chinski model gospodarczy i ekonomiczny staje się wzorem w obliczu upadajacego na pysk porzadku neoliberalnego i gospodarek zachodnich i jawi się jako jedynie słuszna alternatywa. Z kolei dopompowana kryzysami czyli kapitałem miedzynarodowym gospodarka chinska zakrywa swój marksizm technologią, przez co zliberalizowane masy europejskie nie są w stanie jednoznacznie określić chinskiego stylu zarządzania i się mu jawnie przeciwstawić.

  Zawsze gdy słyszę od zwyklych ludzi (komunizm) to nie dzisiejsze Chiny , ale Sowiecki reżim.

  100 lat temu pochód był z Rosji, a dziś idzie z Chin, wtedy mówiono że to Stalin i Lenin, a dziś że Koronawirus!

  Kto dobrze wychodzi na psychopatycznym zastopowaniu 95% całej gospodarki , to każdy myslący wie. Co wiecej zamiast zrobic to etapami to wyłączyć jak prąd w zarówce.

 14. Siekiera_Motyka said

  Ad. 10 – Rosja ratuje kraj NATO który uczestniczy w sankcjach na Rosję.

  Ale Czarna Komedia.

 15. Mietas said

  Wyraz twarzy Trumpa, mówi wszystko.

 16. Jedrek said

  ad 14. – to nie jest chyba takie proste w tej grze politycznej. Co jest w tej pomocy dziwnego.?

  Sam Putin wspominał już kilka razy że świat obecnie jest bardzo powiązany ze sobą i trudno jest się jednoznacznie podzielić i uniezależnić. Dlatego strefy wpływów mocarstw są wszędzie tam gdzie mają one swoje interesy.

  Włochy nie są jednolite i są punktem strategicznym dla Rosji i Chin zwlaszcze płn. Włochy. W interesie Rosji i krajów Unii Euroazjatyckiej w tym krajów BRICS jest pomoc Włochom. Tak samo jak mało kto rozumie dlaczego Niemcy maczały palce w przewrocie na Ukrainie skoro są za Putinem a przeciwko USA, jednoczesnie zapominają ze Niemcy były podzielone Murem Berlińskim na NRD i RFN. Niemcy GMBH też nie mają jednolitej struktury politycznej i mają różne interesy.

  Biznesy tych stref na siebie nachodzą i probują się przenikać. Ford , Opel – USA. BMW, VW, Mercedes – Niemcy. Do tego dochodzi traktat 2+4 z Maastricht oraz fakt że Niemcy i Francja są cichym sojusznikiem Rosji i jednocześnie rdzeniem struktur UE , w ktorego skład wchodzą Włochy, a Włochy w zasadzie są „flagą” UE.

  Nord stream 2 proniemiecka i prorosyjska inicjatywa, gdzie jednak część Niemiec jest za ,a część przeciw.

  Rosja zaś choć jest przeciwnikiem UE jako tworu zachodniego to jest ZA jako tworu ideologicznego wschodu tzn jest jej na korzyść komunizowanie Europy dlatego miała silne lobby w niej. Dla Rosji to co robi KE z Polską poprzez regulacje prawne jest jak najbardziej na rękę, zresztą ćwiartowanie Europy jako gra na jej osłabienie również i czy to się komuś podoba czy nie to tak jest z oczywistych powodów.

  Jedyne co jest przeciwne Rosji to NATO , ale i Włochy i Niemcy już przebąkują, że nie podoba im się działalność NATO i chciałyby być bardziej niezależne gospodarczo.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: