Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Krzysztof55 o „Goudomor” jak Hołodomor, czyl…
  Listwa o Wolne tematy (23 – …
  minka o Operacja „Menora”, czy jakaś…
  Novy o Dlaczego mężczyźni starzeją si…
  lewarek.pl o Dlaczego mężczyźni starzeją si…
  lewarek.pl o Operacja „Menora”, czy jakaś…
  Krystian Szeliga o „Udu***y cię tak, że się…
  Rick o Operacja „Menora”, czy jakaś…
  lewarek.pl o Putin i putinizacja
  Marucha o „Udu***y cię tak, że się…
  Krystian Szeliga o „Udu***y cię tak, że się…
  Boydar o Męczeństwo Mikołaja II punktem…
  emilo o Operacja „Menora”, czy jakaś…
  Leo o Polscy socjaliści o cenzurze i…
  Boydar o Wolne tematy (23 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

Komu naprawdę dziękują Włosi

Posted by Marucha w dniu 2020-04-03 (Piątek)

W czasach pandemii wyraźnie zaznaczają się sprzeczności geopolityczne. Widoczne są też wyraźniej niż zwykle charakterystyczne sposoby zachowania poszczególnych graczy na arenie międzynarodowej.

Choć ludzka pamięć bywa zawodna i krótka, a zabiegi dezinformacyjne zakrojone są na masową, niespotykaną dotąd skalę, można te dwa podejścia do kryzysu zilustrować przypadkiem włoskim.

Podejście amerykańskie polega na odrzuceniu wszelkich form wsparcia rzekomych sojuszników i partnerów. Jego znakomitą ilustracją były dodatkowo niedawno informacje o próbach wrogiego przejęcia niemieckiej firmy CureVac pracującej nad szczepionką przeciwko koronawirusowi, w zasadzie sprowadzających się do propozycji korupcyjnej. Warunkiem zaproponowania intratnych korzyści finansowych miało być przekazanie dorobku naukowego i patentowego niemieckich wirusologów na wyłączność Stanom Zjednoczonym.

Kilkanaście tysięcy amerykańskich żołnierzy stacjonujących we Włoszech, przede wszystkim w bazach w Aviano i Vicenze, już na początku marca otrzymało rozkaz całkowitego zaryglowania się w jednostkach i zakaz jakichkolwiek interakcji z miejscową ludnością. Rzecz jasna, o jakiejkolwiek pomocy medycznej czy sprzętowej walczącym z pandemią Włochom nikt nawet się nie zająknął.

Federacja Rosyjska, sama dziś walcząca z rozprzestrzeniającą się epidemią, zareagowała zupełnie odwrotnie. W marcu do Włoch, przede wszystkim do ogarniętych klęską epidemiologiczną północnych regionów kraju, przybyło 15 samolotów rosyjskich Sił Powietrzno-Kosmicznych. Poza sprzętem (urządzenia do dezynfekcji i diagnostyki), dostarczyły one do Italii osiem brygad medycznych. Wojskowi lekarze-specjaliści znaleźli się m.in. w epicentrum koronawirusa w Bergamo.

W mediach pojawiły się znamienne zdjęcia. Na niektórych pokazywano rosyjskich mundurowych pochylających się nad mapami (o zgrozo!) państwa członkowskiego NATO. Na innych Włosi zamieszczali w mediach społecznościowych zdjęcia z podziękowaniami dla Rosji, wywieszali rosyjskie flagi, często zdejmując przy tym flagi unijne.

Niestety, przez dłuższy czas Włosi nie mogli przecież liczyć na jakiekolwiek wsparcie unijnych europejskich sąsiadów, podobnie zresztą, jak inne kraje członkowskie czy kandydujące. Znamienny był tu raczej przypadek postawy dokładnie odwrotnej; sprawa przekazanych przez Chiny do Włoch respiratorów i masek ochronnych „ukradzionych” po drodze przez władze Czech.

Hasło do kampanii dyskredytacyjnej wymierzonej w rosyjską operację dała niezawodna w takich przypadkach amerykańska agencja Bloomberg, założona i należąca do burmistrza Nowego Jorku i kandydata w prawyborach prezydenckich Partii Demokratycznej Michaela Bloomberga. W tekście z 23 marca autorstwa Stepana Kravchenko i Johna Follaina złamano chyba wszystkie zasady gatunkowe obowiązujące w dziennikarstwie. Teoretycznie miała to być niby depesza informacyjna, okraszona oczywiście komentarzami odpowiednio dobranych ekspertów.

Tymczasem komentarze autorów nie zostały w żaden sposób odznaczone. Rosyjską pomoc określono mianem „oportunistycznej dyplomacji Putina”, twierdząc, że jedynym jej celem jest doprowadzenie do zawetowania przez Rzym sankcji unijnych skierowanych przeciwko Moskwie. Zapomniano przy tym wspomnieć, że aktualny rząd włoski – w przeciwieństwie do poprzedniego z udziałem Ligi Matteo Salviniego – nie wykazywał żadnych szczególnych sympatii czy preferencji wobec Rosji, raczej wpisując się w unijną politykę wschodnią głównego nurtu.

Jeszcze bardziej subiektywna i publicystyczna jest próba zdezawuowania przez autorów wartości i znaczenia rosyjskiej pomocy dla walki z pandemią. Potwierdzić rzekome prawdziwe intencje Rosji miał natomiast cytowany w tekście Władimir Frołow, ewidentnie zaangażowany politycznie, rosyjski, szerzej nieznany w przestrzeni rosyjskojęzycznej liberalny politolog.

Bloomberg w dużym stopniu determinuje i określa przekaz dnia czołowych mediów głównego nurtu w Europie, również w Polsce. Dlatego tezy wątpliwej jakości depeszy zaczęły obowiązywać niczym credo, również w polskim dyskursie publicznym.

Odgrywający rolę eksperta ds. wschodnich w „Newsweeku” Michał Kacewicz wypowiedział się dla propagandowego kanału „Biełsat” Agnieszki Romaszewskiej-Guzy, podkreślając, że ceną za rosyjską pomoc – oczywiście całkowicie, według niego, niepotrzebną – będzie zniesienie sankcji, czyli „zaakceptowanie aneksji ukraińskiego Krymu i siłowej polityki Putina”.

Jeszcze dalej w kierunku obłoków absurdu wzniósł się publicysta prorządowego portalu wPolityce.pl Konrad Kołodziejski, który – ni mniej, ni więcej – stwierdził, że rosyjska pomoc medyczna to …działanie wrogie. Jego zdaniem, cała sprawa jest testem „zdolności Europy do przeciwdziałania hybrydowej wojnie wytoczonej Zachodowi”.

Szerzej nieznana autorka TV Republika uderzyła w jeszcze bardziej alarmistyczne tony i surrealistyczne analogie, stwierdzając, że rosyjską pomoc porównać można do …okupacji Austrii przez Związek Radziecki w 1945 roku (!). „Kraj europejski najbardziej kulturowo związany ze Stanami Zjednoczonymi podczas zimnej wojny zwrócił się również o pomoc do Rosji Władimira Putina” – lamentowała.

Sytuację na łamach onet.pl skomentował też były dyplomata Witold Jurasz. „Działania Rosji, przy równoczesnym blokowaniu transportów przez Niemcy i Czechy oraz braku pomocy ze strony np. USA, które mają we Włoszech szereg baz wojskowych, w tym ogromną bazę lotniczą w Aviano, są potężnym ciosem w wiarygodność struktur zachodnich, w tym UE i NATO” – stwierdził.

Jurasz ma rację, tyle że własną wiarygodność zniszczyły same struktury zachodnie, które przywołuje. Nie jest winą Kremla, że Unia Europejska okazała się całkowicie bezradna i obojętna wobec wybuchu epidemii w północnych Włoszech, także wtedy, gdy jej skala była jeszcze raczej regionalna i skoncentrowanie wspólnych działań mogło rzeczywiście powstrzymać lub choćby zahamować rozprzestrzenianie się COVID-19.

To nie Moskwa wydała dyspozycje NATO, by żołnierze sojuszu zamykali się przerażeni w swoich jednostkach. To nie rosyjskie władze skłoniły inne kraje europejskie do blokowania dostaw sprzętu i pomocy medycznej do Italii.

Rosja, Chiny, ale też wysyłająca lekarzy na Półwysep Apeniński Kuba, po prostu kierują się diametralnie inną od zachodniej logiką. Tradycyjnie wykazywały solidarność wobec różnych krajów znajdujących się w potrzebie. Często zresztą w zamian spotykały się z oskarżeniami i zarzutami, bardzo rzadko zaś z wyrazami instytucjonalnej wdzięczności.

Część mediów polskich, poza stanowiskiem Bloomberga, powoływała się również na negujący wartość rosyjskiej pomocy tekst we włoskim liberalnym dzienniku „La Stampa”. Nie odnotowywano już jednak, że informacje tej gazety – niegdyś charakteryzowanej jako bardzo przyjazna interesom amerykańskim w odtajnionych już dokumentach CIA z okresu zimnej wojny – zostały dość szybko zdementowane przez przedstawicieli włoskiego rządu. „Okazywaliśmy naszą otwartość i przyjaźń wobec wielu krajów na świecie. Dziś to Włochy otrzymują wsparcie” – zadeklarował włoski minister spraw zagranicznych Luigi Di Maio, który witał rosyjskie samoloty na lotnisku nieopodal Rzymu.

Drżących każdego dnia o życie swoje i swoich najbliższych Włochów zapewne mało obchodzić będą teorie wysuwanie przez Bloomberga przetrawiane i replikowane w mediach zachodnich. Jeszcze mniej interesować będą ich wojenne pohukiwania oderwanych od rzeczywistości publicystów w Warszawie. Ci ostatni doskonale rozumieją sens rosyjskiej pomocy dla Italii. Prowadzą świadomą kampanię manipulacji, o którą jednocześnie oskarżają innych.

Tym razem ich retoryka jest jednak do tego stopnia absurdalna, że raczej nie przekona nawet zagorzałych zwolenników polskiej agresywnej polityki wschodniej. Tym bardziej, że chwilę po transportach do Włoch za rosyjskie wsparcie w walce z pandemią dziękował prezydent Stanów Zjednoczonych, które pomoc z Rosji również skwapliwie przyjęły.

Mateusz Piskorski
3.04.2020
http://mysl-polska.pl

Komentarzy 11 do “Komu naprawdę dziękują Włosi”

 1. Damstes said

  „Tym razem ich retoryka jest jednak do tego stopnia absurdalna, że raczej nie przekona nawet zagorzałych zwolenników polskiej agresywnej polityki wschodniej.” – Tu niestety autor się myli, rusofobiczne polactwo łyknie każde gówno odnośnie złej Rosji. Ich mózgi są nieodwracalnie zakute, zabetonowane, nie przejdzie przez nie żadna myśl, że Rosja mogłaby oferować dobrowolnie jakąkolwiek pomoc, nie mając w tym uknutych jakiś niecnych interesów. Dla rusofobicznego polactwa nie ma ratunku – prędzej z radością skoczą w przepaść, ciesząc się, że na złość Rosji to robią, niż skorzystają z pomocy rosyjskiej, chcącej ją przed skokiem w tą przepaść uratować.

 2. Jan said

  Walka wierzących Polaków o zmniejszenie ofiar koronawirusa w Polsce daje wyniki: patrz od 4:30.

  Niebo ujawnia ile Chińczyków zmarło na koronawirusa: patrz od 8:40

 3. Joannus said

  Ad 1

  Kit

 4. Jan said

  Chiny mszczą się i przechodzą do ataku. Posyłają zarażone maski ochronne!!!

  Odsłuchaj!

 5. Listwa said

  @ 3 Jan

  Janek, ale cię wkręcają. Szukaj poręczy.

 6. Roman B said

  Panie Mateuszu napisał Pan tekst prowadząc czytelnika na manowce… Rosja a właściwie sentyment do komunizmu są we Włoszech elementem historii II W Św! Pomoc rosyjskich wojskowych specjalistów nie kosztuje wiele a wizerunkowo na przyszłość pięknie rokuje, wszak zadłużona po uszy Italia po wyrzuceniu z UE gdzieś podryfuje…Dzisiejsza Rosja, podobnie jak komunistyczne Chiny to kraj autorytarny, traktujący technikę szpiegowania (inteligentne kamery) obywatela priorytetowo! Po co oceniać obywatela, iść w kierunku czipów, bezgotówkowego koszmaru? Jeśli nie Rosja to… Rosjanie z ich słowiańską duszą!!!

 7. Jan said

  Do 5.
  Listwa

  Zimny okład na łeb! I to szybko!

 8. Stanisław Potocki said

  Jedna z nowych narracji mainstreamu-zaczynają promować tezę,że w krajach gdzie masowo szczepiono na gruźlicę mniej osób choruje na COVID. Oczywiście nie zająkną się o tym jak szczepiono miliony Włochów na grypę tuż przed tą tzw. pandemią

 9. Listwa said

  @ 7 Jan

  Widze że błągalnie błagałeś, a poręczy nie znalazłeś.
  Wstawiasz jakieś wypociny i mamisz świat ze to objawienia,
  Żebyś nie musiał mówić o sobie głupi Jasiu.

 10. JARNO said

  a tu macie alternatywną wersje realności>Pitoń aka ‚proces dialektyczny” (jedyny architekt w ‚oczyszczalni-ścieków=Polin”, który się ‚nie dorobił’ za to dorabia na ‚jutubie jako promotor Dziambora> Czy Chiny idą na zwarcie z syjonistami i dogadują się zTrumpem przeciwko Izraelowi?>>https://www.youtube.com/watch?v=cVgP59LrNLM
  i to jest JAZDA bez trzymanki
  > gostek z Powiśla + gostek z Podhala> mając właściwą ‚perspektywę’ skuli ‚oddalenia’……zarabiają kasę bo z czegoś trzeba żyć.

 11. romario said

  Zwykła „lipa”.Rosjanie zbawcami.Tak samo jak Chińczycy dla nas.Grają swoje gierki,a zwykłych ludzi mają w dupie.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: