Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

O Kidawie i Gontarzu

Posted by Marucha w dniu 2020-04-11 (Sobota)

Po raz kolejny odgrzewany jest ten sam kotlet. Od dawna jest on niestrawny. Po raz kolejny rozpowszechniano tekst „Nieznana przeszłość liderki Platformy”.

Tym bardziej dziwię się, że ludzie często rozsądni dają się nabrać na prowokację pewnej gazety związanej z Prawem i Sprawiedliwością. Posługując się zdjęciem sprzed 40 lat chcą uderzyć w Małgorzatę Kidawę-Błońską.

Posłużyli się w swojej styropianowej wojnie osobą Ryszarda Gontarza, przypisując mu prawie diabelskie cechy i czyny. W „Niezależna” a za nią w szeregu witryn związanych z tradycją styropianu czytamy:

„Ona – ładna, młodziutka, uśmiechnięta brunetka. On – w fioletowej koszuli i ciemnych okularach trzyma rękę na jej szyi. Ona to obecna posłanka Platformy Obywatelskiej Małgorzata Kidawa-Błońska. On to Ryszard Gontarz, symbol antysemickiej kampanii z marca 1968 roku”.

Kilka osób zadało mi również pytanie o samego Gontarza. Postaram się wyjaśnić.

Samo zdjęcie jest zrobione podczas realizacji znakomitego filmu Ryszarda Filipskiego „Zamach Stanu”. Ryszard Gontarz był autorem scenariusza tego filmu. Zaś Małgorzata Kidawa-Błońska jako prawnuczka prezydenta Polski Stanisława Wojciechowskiego chciała zobaczyć jak kręcono te sceny – co jest oczywiście naturalne.

1) Ryszard Gontarz (1930-2017) był funkcjonariuszem polskich służb w okresie Polski Ludowej. Nie rozumiem w czym ma być sensacyjność tej informacji. Nigdy tego nie ukrywał. W 1948 roku pracował w Powiatowym Urzędzie Bezpieczeństwa Publicznego w Krasnymstawie. Pod koniec 1949 r. został uwięziony na dwa tygodnie, po czym dyscyplinarnie zwolniony ze służby. Powodem były jego zatajone przed przełożonymi kontakty z weteranami Armii Krajowej oraz niewłaściwa postawa podczas służby – m.in. Gontarz nazywał strażników więzienia UB na Zamku Lubelskim „katami z Zamku”. Wyrzucili go, bo bronił AK-owców.

Po tym jak jego przeciwnicy stracili pracę w 1956 roku starał się ponownie o przyjęcie do resortu. W 1961 r. został zaangażowany przez Służbę Bezpieczeństwa „na etacie niejawnym” jako TW „Jasiński” (następnie „Wolanin”). Pracował w Departamencie I Ministerstwa Spraw Wewnętrznych (wywiad). W 1966 roku zakończył współpracę.

2) Był popularnym dziennikarzem. Dzięki jego reportażom wielu AK-owców uwierzyło w Polskę Ludową. Potwierdzam, że był zaangażowany w walkę z środowiskami szowinistów żydowskich i niemieckimi ziomkostwami. W 1968 roku zrealizował fantastyczny film dokumentalny walczący z mitem powszechnej kolaboracji i terminem tzw. „polskich obozów koncentracyjnych”.

3) Prawdą jest, że w 1977 roku wraz z Bohdanem Porębą, Ryszardem Filipskim i innymi zainicjował „List 2000”, krytykujący kierownictwo PZPR skupione wokół Edwarda Gierka:

„Od czasu proklamowania przez ośrodki imperialistyczne tzw. doktryny rozmiękczania socjalizmu, kultura stała się szczególnie ważną płaszczyzną konfrontacji ideologicznej. Stąd nasilenie otwarcie wrogiej działalności grup dysydenckich w rodzaju KSS KOR czy ROPCiO, stąd też intensyfikacja, szczególnie w ostatnich latach, działań ukrytych, wykorzystujących legalne możliwości rozsadzania socjalizmu od wewnątrz, m.in. poprzez ograniczanie, hamowanie, dezawuowanie socjalistycznego nurtu w kulturze narodowej”.

4) Tak, to Ryszard Gontarz pisał scenariusz do krytykującego Józefa Piłsudskiego filmu „Zamach stanu” (1980) w reżyserii Ryszarda Filipskiego, który wystąpił w nim również w roli głównej. Tam podczas kręcenia sceny na moście w Warszawie, spotkał się przypadkowo z Małgorzatą Kidawą Błońską.

On jako autor scenariusza, ona jako prawnuczka prezydenta Polski Stanisława Wojciechowskiego znaleźli się w tym samym miejscu. I to cała ich znajomość. Przy okazji warto przypomnieć ten film. Bardzo prawdziwy obraz – pokazał sądowe procesy polityczne, mające na celu uniemożliwienie dalszej działalności publicznej oponentom Piłsudskiego i ich stronnikom.

5) Nigdy nie był członkiem Zjednoczenia Patriotycznego „Grunwald”, natomiast Poręba konsultował z Gontarzem treść „Apelu poległych” odczytanego na wiecu pod dawnym gmachem Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego (8 III 1981) połączonego z żądaniami wmurowania tablicy upamiętniającej ofiary oprawców z UB.

6) Potwierdzam, że Ryszard Gontarz jest autorem arcyciekawej książki „Rewolta marcowa – narodziny, życie i śmierć PRL”. Napisał ją pod pseudonimem Jerzy Brochocki. Nie jestem upoważniony by napisać, kto jest współautorem.

Łukasz Marcin Jastrzębski
Rubryka; „Z lewej burty”
Myśl Polska, nr 15-16 (12-19.04.2020)
http://mysl-polska.pl

Komentarzy 35 to “O Kidawie i Gontarzu”

 1. Marek said

  Już w lata 70 byli tacy, którzy ostrzegali przed kornikami, wręcz z nimi walczyli bronią ideologiczną.
  Dzisiaj większość polactwa się za nich wstydzi.
  Nie pomogły dziesiątki lat, umrą ślepi i głusi.
  Wywiady na YT z Panem Gontarzem bardzo cenne.

 2. NyndrO said

  O jakości państwa, w którym mieszkają Polacy (wiemwiem) świadczy fakt, że kidawa, biedroń, chołownia i w sumie tak dalej se na prezia zebrali podpisy. De mokra cja!

 3. Siekiera_Motyka said

 4. Olo said

  Kidawa-Błońska w towarzystwie porządnego i uczciwego Polaka, Pana Ryszarda Gontarza, to raczej dobry znak. Kosiniak-Kamysz na obradach KneSSetu w Krakowie, to zdecydowanie zły znak. Tak tylko głośno myślę…

 5. Bibrus said

  Panie Motyka proszę podać link do filmu.

 6. Stanisław said

  Kit dawa Błońska. I to wszystko.

 7. Isreal said

  ad4
  „Kidawa-Błońska w towarzystwie porządnego i uczciwego Polaka” – to oczywiste, że funkcjonariusze polskich służb w okresie Polski Ludowej to uczciwe i porządne człowieki …………………………………

 8. walthemar said

  Re5
  .. https://www.youtube.com/watch?v=h34zPwl1Y9U&feature=youtu.be
  mozna skopiowac link z filmu

  Wk..[zly] jestem no autorow – tytuly ksiazek bez linka. Czesto brak na rynku od 50 lat
  a tu jest
  .https://marucha.files.wordpress.com/2017/11/brochocki-jerzy-rewolta-marcowa.pdf
  we wtorek w pracy poczytam
  Panie Gajowy lubie Pana [no no, gejem nie jestem]

  Jajeczko zjadlem i WASZE ZDROWIE

 9. Olo said

  Re. 7 Israel

  Kiedyś zażartowałbym sobie lub zakpił podobnie jak Pan. Ale nie teraz, gdy patrzę na mordy zdradzieckich polskojęzycznych bandytów okupujących Irak, knujących przeciw Syrii, liżących tyłki jankesom, banderowcom czy sierżantom z Mosadu. Tak, funkcjonariusze polskich służb w okresie Polski Ludowej w porównaniu z tymi kanaliami to byli bardzo porządni i uczciwi ludzie, którzy przynajmniej byli patriotami.

 10. Marucha said

  Re 7:
  Ryszard Gontarz pracował dla Polski – jedynej, jaka wtedy była. Nikomu krzywdy nie zrobił.
  A dla kogo pracuje obecnie łobuzeria polskojęzyczna? Dla Izraela, USA, Niemiec, Ukrainy, Litwy… dla wszystkich, ale nie dla Polski.
  Gdyby było więcej takich antysemitów, jak on – Polska nie byłaby dziś spluwaczką dla Żydów.
  Za samą książkę o rewolcie marcowej zasługuje na wdzięczną pamięć.

 11. Carlos said

  Kazdy kto obrabia tylek R.Gontarzowi jest debilem,sukinsynem i kanalia.

 12. Yagiel said

  ad Carlos@11 – sukinsynem i kanalią tak – nie debilem, bo świadomie się gnoi
  ad Israel@7 czy wie Pan, skąd mądrość ludowa wywodzi to imię ‚Israel’?
  is/z Ra (jest) El, co po ludowemu daje: gdyby nie było Ra, nie byłoby El – jego syna? marnotrawnego?
  rozsławionego przez Mosze/Mose, ‚Mose’ takiego jak w Tut-Mose, tj. wiadomo: Łuna/Moon, woda, Nil…

  A gdyby skłonny Pan był lekceważyć mądrość ludową, to proszę pamiętać, że ona:
  Płynie, Wisłą płynie po polskiej krainie, po polskiej krainie
  A dopóki płynie, Polska nie zaginie
  A dopóki płynie – Polska nie zaginie…

  I prędzej NIl wyschnie – etiopska tama na Nil Błękitny (bez związku z Etiopem dziś na wierchu WHO ?) – i wyschnie spokój w Egipcie – i gdzie pójdą Egipcjanie wqrwieni pragnieniem? – niż Wisła wyschnie (tfutfutfu!)

 13. NICK said

  Wszystkim krzywdę zrobił.
  Choćby poprzez nierozumienie.
  Zatem jestem, Carlos… .

  „Ryszard Gontarz pracował dla Polski – jedynej, jaka wtedy była. Nikomu krzywdy nie zrobił”

  Zastanówcie się.
  We czwórnasób.
  Zanim coś napiszecie.

  Trumnę opisujecie.
  Jesteście ostatnim gwoździem?.

 14. Kar said

  ..ja patrze i slucham, panie Nick (pisze pan poprawnie odnosnie stanu rzeczy)..Ale nie zachowuj sie pan na listosc boska jak rozhisteryzowana baba ktora ma pelno nieczystosci w nieumytych gaciach

 15. Isreal said

  fanklub zsrr-a ch w chórku? – jakiej Polsce, Polska tak jak dzisiaj była parobkiem żydokomuny tyle że wtedy centralka była w Moskwie dzisiaj w telawiwie lub innym waszyngtonie …

  gontarz taki sam „fajny” jak i ta , którą za kark uchwycił (na fotce) – porządnie i uczciwie komuś służą …. i bez pierdół , że Polsce i Polakom …

 16. NICK said

  Odbierasz Pan opacznie.
  Histeryzację; Kar.Nie?
  Piszę to co wiem, znam i czuję, w danej chwili.
  I wszechwiekami.

  Zatem napisz Pan o mnie doktorską pracę.
  Jeśli nie napiszesz to… .
  Na Berdyczów.

  P.S.Poprawnie, qrva, piszę.
  DZIĘKUJĘ.

 17. Boydar said

  No właśnie, Panie NICK’u. histeryzujesz. Znaczy się wrzeszczysz niekonstruktywnie.

  Bóg to wszystko widzi i wie, zawsze wiedział. Zna nieskończenie lepiej niż my nasze ułomności i uwarunkowania. A że jest sprawiedliwy nad podziw, a nie mściwy jak stworzone przez ludzi bałwany, oceni nas wedle najuczciwszych kryteriów. Czyli gdy ktoś nie rozumie, nie zostanie za to skazany. Co innego, gdy do pojęcia rozumu nie trzeba – zasady gramatyki, czyli pisownia nie z czasownikami. To paralela gdyby ktoś nie kumał – nie kłam, nie kradnij, nie morduj, nie uważaj Boga za frajera którego można zrobić, itd. Tu sprawa jest prosta, nawet głupi ma jasny obowiązek.

  No i teraz powiedz, komu się dobrze przysłużyłeś, mądrych zostawmy, im takiego wsparcia nie trzeba, mówmy o umysłach mniej skomplikowanych. Czy kiedy Cię usłyszą, obudzą się lepsi ?

 18. wanderer said

  W tamtych czasach tacy jak Gontarz, Moczar, Siwak starali sie zrobic tyle ile mozna, znalezc miejsce dla Polakow w calym totalnie zazydzonym systemie. Tak samo Gomolka. Nie mieli zbyt duzo miejsca na manewry. Pamietajmy, gdyby rzucali sie zbyt mocno skonczyliby na koszykowej.

 19. NICK said

  Jesteś zatem z GORSZYCH?
  Nie płacz…………………… .
  Ale jak chcesz, to masz maseczki.
  Uszyć Ci?
  Odwal się ode mnie.
  „Lubelaku”.

 20. Boydar said

  Dzikus jesteś, no i histeryk, ale pomimo Cyklopa nie jesteś u mnie na liście. Ja też staram się być sprawiedliwy, i wieeele rozumiem. Dobrze Ci życzę, nie tylko przy okazji Świąt Wielkiej Nocy.

 21. NICK said

  Wanderer.
  Masz dużo mniejszą wiedzę, np. od Gomułki.
  Starania Twe, jednakowoż, doceniam.

  Jeśli Benedykt jest człowiekiem i namiestnikiem Chrystusa to DAWNO i odpowiednio winien umrzeć za Wiarę.

  Antychrysta, we współpracy bergolniętego, nie wspomnę.
  „Chuj z Wami.
  I z chujem Twoim”.

  Tyle.

 22. NICK said

  Cieszcie się dniem – PORANKIEM ZMARTWYCH-WSTANIA.
  Noc.
  Bez modlitwy przed snem… . Jest koszmarem!

 23. NC said

  „Rewolta marcowa – narodziny, życie i śmierć PRL”. Napisał ją pod pseudonimem Jerzy Brochocki.

  I za to jest znienawidzony przez tych „niedowypedzonych”, którzy dorwali się do wladzy by służyć interesom „wypędzonych”…

 24. Marucha said

  Re 15:
  Panie Isreal… Jest Pan długo z nami, ale do tej pory nie wiedziałem, że z Pana aż taki cymbał…

 25. Marucha said

  Panie NICK,
  Odnoszę wrażenie, że ma Pan zbyt wielu przyjaciół i koniecznie chce się Pan ich pozbyć…

 26. NICK said

  Mam jednego.
  Przyjaciela. JEZUSA.

  Inni to są inni.
  Gospodarzu.
  Rozkoszny i miły:https://www.youtube.com/watch?v=xEAxKQZ_zkg

 27. NICK said

  A teraz mi napisz, ‚Marucho’ na prywatny mejl. O co Tobie chodzi.

 28. Marucha said

  Re 27:
  To JA mam PANU napisać, o co mi chodzi?
  JA – PANU?
  To ja się Pana czepiałem, a nie Pan mnie?

  Z Panem coś jest nie tak ostatnio. Zauważyło to więcej osób.

 29. NICK said

  Napisz wszem i wobec Marucho.

  Co Cię przestrasza?

  Polactfo?
  NIE rozumiesz?
  Co znaczy Naród?
  A Wiara zwłaszcza?
  Odpowiedz po kazaniu.

 30. NICK said

  95 %?
  Statystyka tyka?

 31. NICK said

  Jeśli nie rozumiesz mej obecności albo jesteś ‚kaflem’.
  Określ się.

 32. gnago said

  Co za zdziwienie trzyma za szyję i to ma być powód zbulwersowania? To co miał trzymać za pupę? trza odstrzelić za granice Polski te LGBT, ludziom mózgi gotują

 33. Isreal said

  ad 24
  w skali 1 : 10 aż jaki? rad poznać opinię fachowca jestem, poważnie ….

  właśnie wróciłem z mszy głównej najstarszego sanktuarium ….
  i otwieram bloga, a tu jak byk stoi „aż taaaaaaki cymbał”, to myślę sobie, do tej pory byłem cymbałem mniejszym , a teraz mi skoczyło – i pytanie na ile? w skali 1:10

 34. Olo said

  Re. 32 Gnago

  Dokładnie, co w tym złego, że trzyma ją za szyję czy też kark? Przynajmniej widać, że to facet z jajami, a nie jakaś żydobanderowska ciota, która nigdy nie miała do czynienia z kobietami. Tylko jakiemuś palantowi z mózgiem obrzezanym przez elgiebetyzm może się to nie podobać. Każdy normalny widzi w nim swojaka.

 35. Rafal Cz. said

  Panie „Nick” pierdoli pan……..

Sorry, the comment form is closed at this time.