Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Boydar o Wolne tematy (24 – …
  Boydar o Wolne tematy (24 – …
  Boydar o Rcchiladze: Dla Gruzinów Kaczy…
  Marucha o Rcchiladze: Dla Gruzinów Kaczy…
  Marucha o Rcchiladze: Dla Gruzinów Kaczy…
  Boydar o Być sprytnym jak Kaczyńsk…
  zagłoba sum o Być sprytnym jak Kaczyńsk…
  UZA o Rcchiladze: Dla Gruzinów Kaczy…
  walthemar o Wolne tematy (24 – …
  Lily o Wolne tematy (24 – …
  Adrian o Wolne tematy (24 – …
  Greg o Wolne tematy (24 – …
  Gość o Być sprytnym jak Kaczyńsk…
  Быдлошевский Л.З. o Polski prawnik komentuje karę…
  prostopopolsku o Być sprytnym jak Kaczyńsk…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

USA przestają finansować niezwykle ważną światową organizację!

Posted by Marucha w dniu 2020-04-15 (Środa)

Stany Zjednoczone Ameryki, mimo iż w niektórych kategoriach mierzących wpływ i rolę państw na arenie międzynarodowej ulegają już Chinom, to wciąż niewątpliwie są państwem mającym ogromny wpływ na losy ludzkości, szczególnie w świecie „zachodnim”.

Aprobata USA może spowodować, że pomysł choć najgłupszy może być brany na poważnie, a ich sprzeciw znacznie osłabia renomę państwa, organizacji czy grupy.

Czasem jednak te kroki podejmowane przez USA są niezrozumiałe bądź kontrowersyjne. Tak jest właśnie w tym przypadku. Prezydent Donald Trump podjął bowiem decyzję, którą brał pod uwagę i informował o tym już kilka dni temu. Wtedy każdy myślał, że są to tylko typowe pogróżki, które nie będą wiązały się z rzeczywistym działaniem. Trump zaskoczył jednak wszystkich.

Po nocy z największą ilością śmierci spowodowanych koronawirusem w USA (ponad 2000 zgonów) prezydent zdecydował o zakończeniu finansowania WHO – Światowej Organizacji Zdrowia. Poza tym zapowiedział także wykonanie analizy na temat „roli WHO w niewłaściwym zarządzaniu kryzysem i tuszowaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa”. USA są największym płatnikiem WHO. W tym roku mieli organizacji przekazać ponad 110 mln $.

Prezydent mówił m.in.:

„Mamy obowiązek wymagać od WHO pełnej odpowiedzialności za zajęcie się epidemią. Gdyby organizacja wykonała należycie swoją pracę, moglibyśmy zminimalizować liczbę przypadków śmiertelnych. Świat otrzymał wiele fałszywych informacji na temat przenoszenia i umieralności z powodu koronawirusa”

Trump oskarża WHO o rozprzestrzenienie COVID-19 na całym świecie, co spowodowały zalecenia organizacji oparte na kłamstwach Chin.

Do decyzji Trumpa odniósł się szef ONZ Antonio Guterres. Napisał on:

United Nations

@UN
Now is not the time to reduce the resources for the operations of @WHO or any other humanitarian organization in the fight against #COVID19.

— @antonioguterres. Full statement: https://www.un.org/sg/en/content/sg/statement/2020-04-14/statement-the-secretary-general-the-world-health-organization

Można więc spodziewać się kolejnego kryzysu zaufania wobec organizacji międzynarodowych, także ONZ, który już do tej pory nie cieszył się wielkim jego poziomem.

Co uważacie na ten temat? Czy decyzje USA są zrozumiałe?

https://prostozmostu.pl/

Decyzja odcięcia zblatowanej organizacji WHO od cycka z pieniędzmi jest jak najbardziej słuszna. Gdyby tak jeszcze odciąć Izrael…
Admin

Komentarzy 21 do “USA przestają finansować niezwykle ważną światową organizację!”

 1. ? said

  Kłótnia w rodzinie. Zamiast WHO zaproponują własne rozwiązanie, oczywiście koszerne i ogólnoświatowe.

 2. Marcin said

  I co z tego?
  WHO jest w większości finansowana przez różnych „filantropów” prywatnie.
  Nie uważam, że będą mieć problemy z finansowaniem na tyle aby zwinąć żagle.
  Bardziej było by miło, gdyby odciąć pępowinę od big Pharmy.

 3. Boydar said

  Tisze budziesz dalsze jedziesz 🙂

 4. osoba prywatna said

 5. Sołtys said

  To ja teraz czekam na „wygibki słowne” naszych lokalnych politykierów Szumowskich, Morawieckich.To może być ciekawe doświadczenie.Tu w kraju takie restrykcje, a tam za oceanem Trump WHO olał ciepłym moczem.

 6. NyndrO said

  Eee tam odcięcia. Bill wpłaca nie aż tak dużo mniej, niż usa. Wytównają. To musi istnieć. Bez tego przecież Ludzie mogliby być zdrowsi. Odpukać.

 7. Zbyszko said

  A czy nie jest to czasami tak, że niejaki Bill Mikrosoft i jego kumple sa największymi płatnikami na WHO? Czy WHO nie jest więc organizacją prywatną?, tak jak wszystkie urzędy w Polsce?, które od czasu „odzyskania” wolności muszą na siebie (i swoich kumpli) zarobić, podwyższonymi róznymi opłatami administracyjnymi, skarbowymi i mandatami?

 8. JARNO said

  z mojej listy DEEP JEWISH STATE>US-IZRAEL-UN-NATO-WB-IMF-EU-OECD-WTO-WHO >OUT-WIPO-
  włąśnie wywalil Trump WHO a koment UN Sec.General>tylko potwierdza, że CIOS jest CELNY
  bo
  jeżeli ja mówię i piszę od jakiegoś czasu, że po wyborze Trumpa na POTUS w 2016 (przed objęciem urzędu w styczniu 2017) ZBRODNIARZ WOJENNY henry Kissinger>koleś madeleine albright (zbrodniarka wojennaśmierć 500 000 dzieci w Iraku w wyniku sankcji USA>to dla tej qrwy=WORTH IT>opłacało się>https://www.youtube.com/watch?v=4iFYaeoE3n4 >
  -wprowadzała ‚nas’ do NATO, a teraz razem z Wałęsą i Balcerowiczem ‚bronią’ ludzkość przed faszyzmem/
  powiedzial>TRZEBA TEN ŚWIAT NA NOWO POUKŁADAĆ
  to oznacza, że poprzednia układanka się nie udała
  i tzw. COVIED-19 ‚pandemia’ to świetna okoliczność SPROKUROWANA przez WHO i prace DEEP JEWISH STATE nad nową układanką już trwają od ca 2015 roku.
  .
  1szym krokiem nowej układanki to tzw. ‚virtualne’ spotkanie państw G20 o ‚COVIED-19″ >G20 Leaders Statement Extraordinary G20 Leaders’ Summit Statement on COVID-19
  https://g20.org/en/media/Documents/G20_Extraordinary%20G20%20Leaders%E2%80%99%20Summit_Statement_EN%20(3).pdf __26.03.2020
  i żeby było śmieszniej>na ‚pandemią’ pracowaly od 2015>
  Coalition for Epidemic Preparedness Innovations …https://cepi.net/ >>>https://en.wikipedia.org/wiki/Coalition_for_Epidemic_Preparedness_Innovations
  ?CEPI was conceived in 2015 (!!) and formally launched in 2017 at the World Economic Forum (WEF) in Davos (!!!), Switzerland. It was co-founded and co-funded with US$460 million from the Bill and Melinda Gates Foundation, The Wellcome Trust, and a consortium of nations, being Norway, Japan, Germany; to which the European Union (2019) and Britain (2020) subsequently joined.[1][3] CEPI is headquartered in Oslo, Norway.
  CEPI is a Norwegian Association.
  CEPI has secured financial investment from the Governments of Norway, UK, Germany, Japan, Canada, Ethiopia, Australia, Belgium, Denmark, Finland, , and .  The European Commission (!!!) provides substantial financial contributions to support relevant projects through its mechanisms.
  ALE istnieje taki geszeft jak
  GPMB>>Global Preparedness Monitoring Board
  https://apps.who.int/gpmb/index.html >>
  The Global Preparedness (PRZYGOTOWANIE) Monitoring Board (GPMB) is an independent monitoring and accountability (??? to WHOM??_jarno) body to ensure preparedness (!!!) for global health crises. Comprised of political leaders, agency principals and world-class experts, the Board provides an independent and comprehensive appraisal (EWALUACJA-OCENA) for policy makers and the world about progress towards increased preparedness and response capacity for disease outbreaks and other emergencies with health consequences. In short, the work of the GPMB will be to chart a roadmap for a safer world.
  .
  Created in response to recommendations by the UN Secretary General’s (!!!) Global Health Crises Task Force in 2017, the GPMB was co-convened by the World Health Organization (WHO) and the World Bank Group (!!!) and formally launched in May 2018.
  .
  Rok 2020 zostanie zapamiętany m.in. (a może przede wszystkim’) jako rok TOTALNEGO CRASHU w każdym aspekcie cywilizacyjnym-‚poprzednia układanka’ Deep Jewish State.(ta, która się nie ‚udała’ – moje!!!)
  .
  2gi krok zbrodniarz wojenny henry kissinger – oczywiście wykorzystując Covied-19 pandemia, na łamach The Wall Street Journal – do wcześniejszych z 2014 swoich ‚przemyśleń”>>dodał 03.04.2020>ca 1 tydzień po G20 ‚wirtualnym’ orędziu o pandemii>>
  Henry Kissinger on the Assembly of a New World Order
  The concept that has underpinned the modern geopolitical era is in crisis>>https://www.wsj.com/articles/henry-kissinger-on-the-assembly-of-a-new-world-order-1409328075 dołożył ostatnią cegiełkę>The Coronavirus Pandemic Will Forever Alter the World Order >>https://www.wsj.com/articles/the-coronavirus-pandemic-will-forever-alter-the-world-order-11585953005
  ‚The U.S. must protect its citizens from disease while starting the urgent work of planning for a new epoch.’
  czyli jak Książe w ‚Lamparcie’ Tomaso di Lampedusa>trzeba dużo zmienić, żeby nic nie zmienić’
  i koncept się generalnie nie spodobał tzw. ‚dysydentom’ w USA -Corbett Report (nie lubi globalizmu, neoliberalizmu)>https://www.youtube.com/watch?v=HB00mLArYBQ
  a jak się komuś nie chce słuchać – może przeczytać >
  Henry Kissinger: World to Change Irrevocably Post-COVID-19>>
  https://stephenlendman.org/2020/04/henry-kissinger-world-to-change-irrevocably-post-covid-19/
  i Lendman-też nie lubi globalizmu-neoliberalizmu- tzw. prawicy (bo głupia-jak zwykle)
  ale nie jest ‚progressive’ (czyli neoliberałizm+globalizacja+Deep Jewish State)..
  .
  Po drodze coś co ukochają lokalne prawiczki pod sztandarami dudabus=dudaex>US >uruchomiły ‚akcję’> przeciw nie CHINOM-przeciw Chińskiej Partii Komunistycznej – oczywiście hasło dał niezastąpiony grandziarz>Soros i pretekst>Covied-19+walka z komunizmem>
  a przy okazji – oczywiście Covied-19 ‚pandemia’ – przeciw Putinowi bo uruchomił kampanię dezinformacji (tzw. fake news) ws ‚pandemii’.
  .
  A lokalnie> agenda Kissingera i neoliberalistów-globalistów jest identyczna z …..lokalną agendą ‚zjednoczonych prawiczków’ – wliczając 5G czy koncept ‚cashless society’ czy ‚social distancing’ czy ‚stay at home’ – realizujących ‚testament lecha kaczyńskiego’ przez dudabusa+morawieckiego juniora (premiera z żydowskimi korzeniam)+Błaszczak+Gowin+Maciarewicz etc a to, że to jest także agenda ‚totalnej opozycji’ na czele z Tuskiem, Wałęsą (walcząc z ‚komunizmem’ wybierał się do Hong-kongu wyzwalając lokalsów od KPCH- czy do Xinjiangu>zachód Chin-wyzwalając ‚muzulmańskich’ Ujgurów i oczywiście – wzorem częstego felietenisty w Gajówce>kochający Tajwan.
  Ma zgryz JarKacz-prezes tysiąclecia czy go nie ma?
  A w ogóle czy on wie co się dzieje na świecie? Ja wątpię na prograniczu PEWNOŚCI-nie zajmuje się bzdetami za wyjątkiem realizacji testamentu lecha kaczyńskiego i wypełniając polecenia Deep Jewish State.
  .

 9. MatkaPolka said

  FORT-RUSS.com to portal gdzie publikują autorzy z całego świata

  MAJOR: Plans To Re-Open – U.S Surgeon General Adams DUMPS GATES ‘Predictive Contagion’ Model
  https://www.fort-russ.com/2020/04/major-plans-to-re-open-u-s-surgeon-general-adams-dumps-gates-predictive-contagion-model/

  WASHINGTON DC – W zadziwiającym przebiegu wydarzeń Jerome Adams Generalny Chirurg „Grupy Zadaniowej Trumpa” wyjaśnił w wywiadzie dla radia XM, że grupa zadaniowa ds. Koronawirusa skutecznie odrzuciła „model prognostycznej choroby zakaźnej” – Billa Gatesa / CDC / WHO i obecnie pracuje z prawdziwymi danymi.

  Jerome Adams wyjaśnił w wywiadzie radiowym Alex Marlow, gospodarzu Sirius XM News Daily, Alex Marlow, że biorąc pod uwagę nowe dane, firmy zaczną się ponownie otwierać już w maju, a inne w czerwcu.

  Jest to sprzeczne z powszechnym „propagandą strachu” doktorów Fauciego i Billa Gatesa, którzy odbyli tournée medialne, grożąc opinii publicznej, że firmy nie mogą zostać ponownie otwarte przez sześć miesięcy do roku – do czasu, aż rządy nie wykupią szczepionek –przez nich opatentowanych, produkowanych przez BigPharma

  Dr Adams twierdzi, że Grupa Zadaniowa (task force) Donalda Trumpa ma w chwili obecne prawdziwe dane, a poprzednio pracowała z „modelami prognostycznymi” stworzonymi przez Billa Gatesa, który zdominował WHO oraz CDC (Center Diseases Control), poprzednio krytykowane za działanie motywowane profitem w zwalczaniu chorób od HIV do epidemii na bazie wirusa H1N1…

  Prezydent Trump kontra WHO i Bil Gates.

 10. MatkaPolka said

  100% dowód na to, że Pandemia Koronowirusa została zaplanowana przez Fundacje Rockeffellera w 2010

  Poniżej „slide show” – publicznie dostępny dokument wydany przez Fundację Rockefellera

  100% Proof Positive – The Coronavirus Pandemic Was Planned By
  Rockefeller Foundation In 2010

  Undeniable proof positive that the Coronavirus ‘pandemic’ was planned by the Rockefeller Foundation in 2010. This would qualify as ‘very strong’ circumstantial evidence, also heavily in the area of ‘stated intent’. This is more than ‘mens rea’ and in fact is direct evidence of conspiracy to carry out such a scenario.

  The following is a video from 2014 in which a journalist on public access television about six years ago, reviews aspects of a publicly available document which the Rockefeller Foundation produced in around 2010. While the journalist’s method of explaining things is less than desirable, (he is clearly a bit dramatic in terms of his presentation) though the material in itself, speaks for itself. Let’s not focus on how he presents things, but rather the content of his presentation in this interview. You can see the interviewer also becomes annoyed with his explanatory method.

  To verify that this is everything it is being presented as, by the journalist, we present to FRN readers what appears to be the original Rockefeller Foundation slide show that we have found online. We can’t verify its authenticity in terms of dates – that this is the same presentation made in 2010. But it is the presentation made by the Rockefeller group. Since the video talking about this below is from 2014, it seems accurate.

  The C.o.r.o.n.a V.i.r.u.s Epidemic Was Planned By The Rockefeller Foundation

 11. MatkaPolka said

  więcej artykułów Trump przeciw Bill Gates – jest ich tak dużo, że trudno tłumaczyć

  MAJOR: Trump Turns Fire On Bill Gates’ WHO – Cuts-Off Funding In Bold Move
  https://www.fort-russ.com/2020/04/major-trump-turns-fire-on-bill-gates-who-cuts-off-funding-in-bold-move/

  WATCH: Trump Announces Much Of The Mainstream Corona Coverage Is ‘Fake News’
  https://www.fort-russ.com/2020/04/watch-trump-announces-much-of-the-mainstream-corona-coverage-is-fake-news/

 12. MatkaPolka said

  Nie tylko urzędujący prezydent Trump – również Robert F. Kennedy Junior – wnuk Johna Kennedy – przeciw „Filantropow”i Bill Gates – i jego „szczepionkowej dyktaturze”

  BREAKING: KENNEDY EXPOSES DR. FAUCI’S ROLE IN CREATING HIGHLY INFECTIOUS MUTANT STRAIN OF CORONAVIRUS
  https://www.fort-russ.com/2020/04/breaking-kennedy-exposes-dr-faucis-role-in-creating-highly-infectious-mutant-strain-of-coronavirus/

  Robert F Kennedy Jr. Exposes Bill Gates’ Vaccine Dictatorship Plan – cites…
  https://www.fort-russ.com/2020/04/robert-f-kennedy-jr-exposes-bill-gates-vaccine-dictatorship-plan-cites-gates-twisted-messiah-complex/

  #Vaccines, for #BillGates, are a strategic philanthropy that feed his many vaccine-related businesses (including #Microsoft’s ambition to control a global vac ID enterprise) and give him dictatorial control over global health policy—the spear tip of corporate neo-imperialism.

  Gates’ obsession with vaccines seems fueled by a messianic conviction that he is ordained to save the world with technology and a god-like willingness to experiment with the lives of lesser humans.

  Promising to eradicate Polio with $1.2 billion, Gates took control of India ‘s National Advisory Board (NAB) and mandated 50 polio vaccines (up from 5) to every child before age 5. Indian doctors blame the Gates campaign for a devastating vaccine-strain polio epidemic that paralyzed 496,000 children between 2000 and 2017. In 2017, the Indian Government dialed back Gates’ vaccine regimen and evicted Gates and his cronies from the NAB. Polio paralysis rates dropped precipitously. In 2017, the World Health Organization reluctantly admitted that the global polio explosion is predominantly vaccine strain, meaning it is coming from Gates’ Vaccine Program. The most frightening epidemics in Congo, the Philippines, and Afghanistan are all linked to Gates’ vaccines. By 2018, ¾ of global polio cases were from Gates’ vaccines.

  In 2014, the #GatesFoundation funded tests of experimental HPV vaccines, developed by GSK and Merck, on 23,000 young girls in remote Indian provinces. Approximately 1,200 suffered severe side effects, including autoimmune and fertility disorders. Seven died. Indian government investigations charged that Gates funded researchers committed pervasive ethical violations: pressuring vulnerable village girls into the trial, bullying parents, forging consent forms, and refusing medical care to the injured girls. The case is now in the country’s Supreme Court.

  In 2010, the Gates Foundation funded a trial of a GSK’s experimental malaria vaccine, killing 151 African infants and causing serious adverse effects including paralysis, seizure, and febrile convulsions to 1,048 of the 5,049 children.

  During Gates 2002 MenAfriVac Campaign in Sub-Saharan Africa, Gates operatives forcibly vaccinated thousands of African children against meningitis. Between 50-500 children developed paralysis. South African newspapers complained, “We are guinea pigs for drug makers”

  Nelson Mandela’s former Senior Economist, Professor Patrick Bond, describes Gates’ philantropic practices as “ruthless” and “immoral”.

  In 2010, Gates committed $10 billion to the WHO promising to reduce population, in part, through new vaccines. A month later Gates told a Ted Talk that new vaccines “could reduce population”. In 2014, Kenya’s Catholic Doctors Association accused the WHO of chemically sterilizing millions of unwilling Kenyan women with a phony “tetanus” vaccine campaign.

  Independent labs found the sterility formula in every vaccine tested.

  After denying the charges, WHO finally admitted it had been developing the sterility vaccines for over a decade.

  Similar accusations came from Tanzania, Nicaragua, Mexico and the Philippines.

  A 2017 study (Morgensen et.Al.2017) showed that WHO’s popular DTP is killing more African than the disease it pretends to prevent. Vaccinated girls suffered 10x the death rate of unvaccinated children.

  Gates and the WHO refused to recall the lethal vaccine which WHO forces upon millions of African children annually.

  Global public health advocates around the world accuse Gates of – hijacking WHO’s agenda away from the projects that are proven to curb infectious diseases; clean water, hygiene, nutrition and economic development.

  They say he has diverted agency resources to serve his personal fetish – that good health only comes in a syringe.

  In addition to using his philanthropy to control WHO, UNICEF, GAVI and PATH, Gates funds private pharmaceutical companies that manufacture vaccines, and a massive network of pharmaceutical industry front groups that broadcast deceptive propaganda, develop fraudulent studies, conduct surveillance and psychological operations against vaccine hesitancy and use Gates’ power and money to silence dissent and coerce compliance.
  In this recent nonstop Pharmedia appearances, Gates appears gleeful that the Covid-19 crisis will give him the opportunity to force his third-world vaccine programs on American children

 13. MatkaPolka said

  krótki link
  Nie tylko urzędujący prezydent Trump – również Robert F. Kennedy Junior – wnuk Johna Kennedy – przeciw „Filantropow”i Bill Gates – i jego „szczepionkowej dyktaturze”

  BREAKING: KENNEDY EXPOSES DR. FAUCI’S ROLE IN CREATING HIGHLY INFECTIOUS MUTANT STRAIN OF CORONAVIRUS
  https://www.fort-russ.com/2020/04/breaking-kennedy-exposes-dr-faucis-role-in-creating-highly-infectious-mutant-strain-of-coronavirus/

  Robert F Kennedy Jr. Exposes Bill Gates’ Vaccine Dictatorship Plan – cites…
  https://www.fort-russ.com/2020/04/robert-f-kennedy-jr-exposes-bill-gates-vaccine-dictatorship-plan-cites-gates-twisted-messiah-complex/

 14. MatkaPolka said

  MEDICAL MARTIAL LAW: It’s Real – Bill Gates Launched ID2020 Program In 2019 Forcing Digital ID With Vaccines

  ID2020 and partners launch program to provide digital ID with vaccines

  https://www.biometricupdate.com/201909/id2020-and-partners-launch-program-to-provide-digital-id-with-vaccines

 15. ktos said

  zagrywka pod glupich gojow…aby ich uspić..a potem poderżnąć gardła …albo małe kroczki/kenedy zrobił zbyt wielki / czlowieka ktorego lewaki nienawidza i atakuja jak diabli od samego poczatku…jak diabli…pożyjemy? zobaczymy…

 16. Urwis said

  Trump podjal wspaniala decyzje aby nie finansowac WHO.

  Nastepna decyzje, ktora chcial podjac to byla aby wyrzucic Fauci z Bialego Domu. Nietety musial zmienic zdanie i go zostawic.

  Kim jest Fauci?

  Kim jest Tedros?

  Przedewszystkim Tedros nie jest nawet lekarzem. Jest przyjacielem bandyty Roberta Mugabe ktorego chce przyjac do WHO jako ambasadora.

  Man running WHO became 1st NON-doctor Director-General „following intense lobbying from Beijing”
  “Tedros Adhanom Ghebreyesus, a little-known figure before the coronavirus pandemic, has risen to prominence as Director-General of the World Health Organisation which is spearheading global responses to the virus.
  Dr Tedros – who has never practiced as a medical doctor – is a career politician who was born in what is now Eritrea, began work under the Communist Derg junta, came to study in the UK, then rose to the top of Ethiopia’s government first as Health Minister and then Foreign Minister before being elected to lead the WHO in 2017.
  He is now facing heavy criticism over his handling of the pandemic, especially for praise he heaped on China’s communist party for its response – hailing the regime’s ‘commitment to transparency’ and saying the speed with which it detected the virus was ‘beyond words’.
  That has led to allegations – mostly recently made by Donald Trump – that the WHO is ‘China-centric’, a position that the US President has promised to ‘look into’.
  Trump has threatened to suspend US funding to the WHO until an investigation has been carried out, while suggesting that they withheld information on the virus.
  Indeed, it is not the first time that Dr Tedros has been accused of cosying up to China. Shortly after his election victory in 2017, it was alleged that Chinese diplomats had been heavily involved in lobbying for him.
  UN records also show that Chinese contributions to both Ethiopia’s aid budget and the WHO have substantially increased during times when he was in top leadership positions.
  Shortly after his election to the WHO, a report in The Times said: ‘Chinese diplomats had campaigned hard for the Ethiopian, using Beijing’s financial clout and opaque aid budget to build support for him among developing countries.’
  Dr Tedros – who is married and has five children – was born in 1965 in Asmara, which was part of Ethiopia at the time but is now in Eritrea…
  He graduated from university in Ethiopia in 1986 with a degree in biology and went to work as a health official in the regime of Marxist dictator Mengistu Haile Mariam, while the country was ruled by the Derg military junta.
  According to the BBC, Dr Tedros then joined the hard-left TPLF – which started life as a Communist party and played a major role in overthrowing Mariam in 1991. It later became part of the EPRDF, a coalition of left-wing parties that ruled Ethiopia until last year…
  In November 2012 he was promoted to Foreign Minister, and was widely hailed for helping to negotiate a boost in UN funding for Ethiopia, including as part of the Addis Ababa Action Agenda.
  Indeed, UN funding records show that around this time the country received millions in additional funding – including from China, which had previously given little or nothing to support the country.
  In 2015 and 2016 China gave some $16million to Ethiopia in spending commitments and cash contributions, largely in support of food or refugee programmes.
  In 2011, just before Dr Tedros took up the role, and in 2017, just after he left, China handed over another $44million in commitments and contributions.
  Its total contributions outside of this period, dating back to the year 2000, were just $345,000.
  In 2017, Dr Tedros left the Ethiopian government and entered the running for Director-General of the WHO as the tenure of Dr Margaret Chan, a Canadian-Chinese physician, was coming to an end…
  Dr Tedros won the ballot by a reported 133 votes to 50, becoming the first African leader of the WHO and the first non-medic to hold the role. His victory came in part thanks to 50 out of 54 African states voting for him.
  However, he quickly mired himself in controversy by recommending African dictator Robert Mugabe as a WHO Goodwill Ambassador, amid allegations he trying to repay favours granted during the election.
  There were reports that the move was also intended to reward China, a long-time supporter of Mugabe, for using its influence to have him elected.
  The Times added: ‘China has praised the authoritarian development model of Ethiopia’s regime, which rules under emergency powers and has put down pro-democracy protests.’
  During the 2017 election itself, several groups within Ethiopia opposed Dr Tedros’s appointment due to his links with the TPLF and allegations that they stifled journalists and repressed minorities.
  Dr Tedros was also accused of covering up three separate cholera outbreaks in 2006, 2008 and 2011…
  Further UN funding records show that, during his tenure, assessed contributions to the WHO by China have also risen significantly – from roughly $23million in 2016 to $38million in 2019.
  China has also committed to a further $57million in funding in 2020, though has yet to pay the balance.
  Meanwhile funding from other major world economies – including the US, Russia, Japan and Germany – has remained largely flat or even fallen over the same period…
  Recent criticism of the WHO and Dr Tedros specifically stems from its handling of the coronavirus pandemic, and in particular its perceived closeness to authorities in Beijing.
  Dr Tedros visited Beijing himself back in January and spoke with President Xi about the country’s response, returning to give a speech that praised the regime’s transparency, the speed of its response, and credited it with saving lives both at home and overseas…
  A petition calling for Dr Tedros’s resignation which began in Taiwan has now topped 750,000 signatures…
  At his Tuesday evening coronavirus briefing, Donald Trump took aim at the WHO, saying the US would consider suspending funding to the organisation until an investigation is carried out…
  ‘And they had a lot of information early and they didn’t want to – they seemed to be very China centric,’ he said…
  He also said his administration would look into whether the US would withdraw its $513m funding.”
   

 17. bryś said

  Zięć mu to doradził?

 18. Urwis said

  re 16

  Zalaczylem zly link o naukowcu Fauci.

  ponizej jest dobry.

 19. Urwis said

  re 18

  Znowu zly.

  Nie wiem co sie dzieje. Przepraszam.

 20. Urwis said

  Bandzior Fauci.

  Teraz link powinien dzialac. Mam nadzieje. Jesli nie bedzie to probowac wiecej nie bede.

 21. ralmax said

  AD. 20. – proszę napisz odręcznie adres linku.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: