Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Homolka o Soros i Biden kontra Neta…
  Lily o Soros i Biden kontra Neta…
  kot policyjny o Psy policyjne w Kalifornii oka…
  Maverick o Wolne tematy (25 – …
  Gość o W Konfederacji każdy ma r…
  MatkaPolka o Wolne tematy (25 – …
  MatkaPolka o Wolne tematy (25 – …
  MatkaPolka o Wolne tematy (25 – …
  MatkaPolka o Wolne tematy (25 – …
  MatkaPolka o Wolne tematy (25 – …
  Dziennik 1925 Andre… o Będziemy drugą Japonią?
  JW o Będziemy drugą Japonią?
  Maverick o Wolne tematy (25 – …
  Krzysztof M o Kłamstwo założycielskie czyli…
  Katon o Wolne tematy (25 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

Maseczka chroni, czy zagraża zdrowiu?

Posted by Marucha w dniu 2020-04-23 (Czwartek)

Streszczenie:

Nie ma żadnej maseczki, co do której dowiedziono by, że chroni przed zachorowaniem na Covid-19.

W przypadku maseczek, które nie są dopasowane (szczelne), powietrze „z teoretycznymi wirusami” swobodnie wnika przez szczeliny.

W przypadku maseczek szczelnych pory, przez które oddychasz są i tak zbyt duże, aby zatrzymać hipotetyczne wirusy. Jest to sytuacja podobna do tej, w której ktoś zakłada w oknie kraty myśląc, że zabezpieczą go one przed muchami.

Maseczka spełnia jakąkolwiek rolę tylko do czasu zawilgnięcia. Potem powinna być wyrzucona i zamieniona na nową (ponieważ wilgoć powoduje przyklejanie się i namnażanie mikroorganizmów z powietrza). Długotrwałe używanie tej samej maseczki grozi infekcją.

Długotrwałe używanie jakiejkolwiek maseczki, zwłaszcza szczelnej zagraża zdrowiu a nawet życiu. Przewlekłe niedotlenienie może prowadzić do takich problemów jak:

 • zaostrzenie istniejących chorób,
 • bóle i zawroty głowy
 • zaburzenia poznawcze czyli problemy z pracą mózgu
 • problemy z układem oddechowych
 • problemy z krążeniem
 • zwiększone ryzyko zawału serca
 • zaburzenia odporności

Jeśli chodzi o ogół społeczeństwa prawdopodobnie nikt nie przestrzega skomplikowanej instrukcji stosowania maseczki. Noszenie maseczki w inny sposób niż zgodny z instrukcją nie zapobiega infekcji i szkodzi zdrowiu.

Czy wiesz, że zgodnie z procedurą przed użyciem maski powinien Cię przebadać lekarz (czy nie będzie ona szkodzić Twojemu zdrowiu? Powinieneś też przejść test dopasowania maski (więcej o tym niżej).

*                        *                         *

Jeśli osoba nosząca maskę nie stosuje się do instrukcji, maska zwiększa ryzyko infekcji. Instrukcja jest następująca:

Przed założeniem maski należy oczyścić ręce preparatem zawierającym alkohol lub umyć wodą i mydłem.

W przypadku maseczki chirurgicznej trzeba zlokalizować umieszczoną w jej górnej części blaszkę, która po odpowiednim dogięciu powinna przylegać do górnej części nosa.

Maska powinna zakrywać usta, nos i podbródek, przy czym nie powinno być luki pomiędzy twarzą a maską.

Należy unikać dotykania maski podczas jej używania. Jeśli jednak do tego dojdzie, trzeba oczyścić ręce preparatem alkoholowym lub wodą i mydłem.

Gdy tylko maska stanie się wilgotna, trzeba ją wymienić na nową.

Jednorazowych masek nie należy używać ponownie.

Maskę należy zdejmować chwytając za część tylną, bez dotykania potencjalnie zakażonej części przedniej, i natychmiast wyrzucić do zamkniętego pojemnika.

Po wykonaniu tej czynności należy oczyścić ręce preparatem alkoholowym lub umyć wodą i mydłem.

Pytanie: czy są w ogóle jakieś osoby, które stosują się do powyższych zaleceń?

PRZYCZYNY SZKODLIWOŚCI NOSZENIA MASEK PRZEZ OGÓŁ SPOŁECZEŃSTWA

Jak to możliwe, że maski na twarz mają kluczowe znaczenie dla ochrony pracowników służby zdrowia, ale są nieskuteczne lub szkodliwe dla ogółu społeczeństwa?

Odpowiedź jest stosunkowo prosta. Dla pracowników służby zdrowia sama maska na twarz jest tylko elementem znacznie bardziej kompleksowego „Programu ochrony układu oddechowego” wymaganego przez Administrację Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (OSHA) ( 29 CFR 1910.134 ). Tylko całkowita zgodność z tym standardem gwarantuje, że ktoś jest faktycznie chroniony.

Przyczyny szkodliwości noszenia masek przez ogół społeczeństwa

Niewłaściwy wybór maski:

Polecane są tylko maski zatwierdzone przez Narodowy Instytut Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (NIOSH) jako skuteczne w filtrowaniu cząstek stałych i kropelek w powietrzu, co jest głównym sposobem przenoszenia koronawirusa. [ale nie dowiedziono, że zapobiegają zakażeniu koronawirusem i/lub rozwojowi Covid-19]. Maski te są ogólnie nazywane „respiratorami N95” .

Nieprzeprowadzenie wymaganych testów medycznych:

OSHA wymaga, aby przed użyciem maski ochronnej pracownicy otrzymali zaświadczenie lekarskie, że jest to dla nich bezpieczne. Badanie musi przeprowadzić pracownik służby zdrowia. Często jest trudniej oddychać podczas noszenia maski, więc należy zbadać kwestie takie jak czynność płuc, ciśnienie krwi czyli ocenić czy układ oddechowy i krążenia podoła wyzwaniu jakim jest częściowe przyblokowanie oddychania.

Nieprzeprowadzanie testu dopasowania:

Prawdopodobnie najważniejszym krokiem w zapewnieniu, że maska rzeczywiście działa, jest wykonanie „testu dopasowania”. Test dopasowania to kompleksowy protokół, który sprawdza, czy maska jest w stanie utworzyć hermetyczne uszczelnienie wokół twarzy osoby. Koronawirus jest mikroskopijny. Jakakolwiek niewielka szczelina w uszczelce, nawet tak mała, że niewidoczna, spowoduje, iż powietrze zewnętrzne zostanie wciągnięte do wnętrza maski. Jeśli w uszczelce jest nawet najmniejsza szczelina, zasadniczo oddychasz powietrzem zewnętrznym i czymkolwiek w nim.

Przeprowadzenie protokołu testu dopasowania obejmuje użycie roztworów chemicznych, nebulizatorów lub urządzeń do zamgławiania, a nawet w niektórych przypadkach urządzeń cyfrowych. Obejmuje to także szereg ćwiczeń fizycznych, które mają zniekształcać ciało i twarz użytkownika w dowolny sposób, którego można się spodziewać – w tym czytanie na głos krótkiego fragmentu zawierającego każdy dźwięk w języku angielskim!

Celem tego wszystkiego jest pokazanie, że ta specyficzna maska tworzy szczelne połączenie z twarzą użytkownika. Tylko przeszkolony specjalista może przeprowadzić ten test. Włosy na twarzy często zakłócają hermetyczne uszczelnienie, więc pracownicy muszą być ogólnie ogoleni, aby maska mogła mieć jakąkolwiek skuteczność. Ostatecznie bez testu dopasowania nie ma sposobu, aby dowiedzieć się, czy maska faktycznie działa (i prawdopodobnie nie działa).

Nieprzeprowadzenie indywidualnego szkolenia:

OSHA wymaga ponadto, aby każdy pracownik noszący respirator przeszedł szkolenie. Choć może się wydawać, że półmaski N95 są łatwe w noszeniu, istnieją konkretne wskazówki, jak je zakładać i zdejmować, aby ograniczyć zanieczyszczenie krzyżowe. Nawet przy doskonałym dopasowaniu, jeśli dotykasz twarzy lub głowy brudnymi rękami, aby zdjąć maskę (lub wyregulować niewłaściwie dopasowaną), natychmiast stwarzasz większe zagrożenie dla siebie.

Istnieje również dodatni-ujemny test ciśnienia, który należy wykonać za każdym razem, gdy założona jest maska, aby upewnić się, że uszczelnienie jest szczelne. Ponadto należy podać informacje o tym, jak sprawdzić, kiedy filtr respiratora przestaje działać. Bez tych wskazówek powszechne staje się niewłaściwe korzystanie z dróg oddechowych i zanieczyszczenie krzyżowe.

JEŚLI NIE ZASTOSUJESZ SIĘ DO POWYŻSZYCH ZALECEŃ NARAŻASZ SIĘ NA NASTĘPUJĄCE POWAŻNE ZAGROŻENIA

 • Teraz oddychasz więcej z powodu ograniczonego przepływu powietrza przez maskę; jeśli twoja maska nie jest szczelna, bierzesz częstsze, głębsze oddechy otaczającego cię powietrza.
 • Będziesz częściej dotykać twarzy ze względu na ciągłe odczucie dyskomfortu.
 • Gdy twoja maska zawilgnie będzie zbierać mikroorganizmy z otoczenia.
 • Twój głos jest stłumiony; być może będziesz musiał zbliżyć się do ludzi, aby mogli cię usłyszeć.
 • Zwiększone trudności z oddychaniem mogą zaostrzyć inne problemy zdrowotne.
 • Grożą Ci problemy z układem oddechowym i krążenia w tym zawał serca

https://www.triumvirate.com/blog/coronavirus-how-can-wearing-face-masks-do-more-harm-than-good

NAJPOWAŻNIEJSZYM SKUTKIEM PRZEWLEKŁEGO NOSZENIA MASKI JEST NIEDOTLENIENIE

„Podczas gdy źle dopasowane maski wpuszczają zanieczyszczenia [w tym teoretyczne wirusy], maska, która przylega zbyt dobrze powoduje, że osoba nosząca pracuje ciężej niż podczas oddychania bez maski. Może to mieć kilka niekorzystnych skutków fizjologicznych, gdy maska jest noszona przez długi czas. Ponadto wydychany dwutlenek węgla może zostać uwięziony w przestrzeni maski i ponownie wchodzić do ciała za każdym razem, gdy użytkownik maski wdycha powietrze. Dostarcza to mniej tlenu do organizmu niż wtedy, gdy osoba nie nosi maski.

„Może to prowadzić do niedotlenienia, duszności, problemów z oddychaniem i zawałów serca” – powiedział dr D Saha, naukowiec i dodatkowy dyrektor w Centralnej Radzie Kontroli Zanieczyszczeń.

dr D Saha zwrócił też uwagę, że maski są potencjalnym źródłem bakterii i wirusów. „Wilgoć z wydechu wewnątrz maski, gdy jest w stałym kontakcie z ciepłym ludzkim ciałem o temperaturze 37 stopni Celsjusza, staje się idealnym miejscem do rozwoju wirusa i bakterii” – powiedział. Może to spowodować wzrost mikroorganizmów na maskach i pomóc w rozprzestrzenianiu się chorób przenoszonych drogą powietrzną, takich jak grypa.

https://scroll.in/pulse/860276/no-good-choices-a-mask-may-block-out-some-pollution-but-have-other-ill-health-effects

Maseczki ochronne – rodzaje

Maski ochronne dzieli się ze względu na stopień właściwości filtrujących i kształt.

W celach ochrony dróg oddechowych są stosowane: maseczka chirurgiczna, N95 oraz FFP1, FFP2 i FFP3.

Półmaski FFP1, FFP2 i FFP3 to europejskie odpowiedniki amerykańskich masek N95.

UWAGA! Ważne punkty z instrukcji obsługi:

Maseczki chirurgiczne, jednorazowego użytku, po użyciu maseczkę należy wyrzucić.

Maseczki N95, półmaski FFP1, FFP2, FFP3 powinna być wyrzucona m.in. gdy stanie się wilgotna.

Maseczki nie są przeznaczone dla dzieci i osób z zarostem na twarzy, ponieważ mogą nie zapewniać im pełnej ochrony. Maseczka powinna być noszona wyłączne przez jedną osobę.

Na podst: https://www.cdc.gov/niosh/npptl/pdfs/UnderstandDifferenceInfographic-508.pdf;

https://www.mp.pl/covid19/covid19-kompendium/232513,co-decyduje-o-doborze-rodzaju-maski-medycznej-i-czy-maski-medyczne-mozna-dezynfekowac (dostęp: 09.04.2020 r.).

Maseczki – opinie ekspertów

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski: Maseczki nie zabezpieczają przed wirusem, nie zabezpieczają przed zachorowaniem. Nie wiem po co ludzie je noszą – mówił minister zdrowia Łukasz Szumowski w środę (26 lutego) w porannej audycji RMF FM.

„Chodzenie w maseczce po ulicy nie ma sensu. Jest wręcz szkodliwe. Maseczka robi się wilgotna po dwóch godzinach i sama w sobie kumuluje drobnoustroje i wirusy” – powiedział w programie “Money. To się liczy” Jan Bondar, rzecznik głównego inspektora sanitarnego.

https://www.money.pl/gospodarka/koronawirus-chodzenie-w-maseczce-nie-ma-sensu-jest-szkodliwe-6484593570535553v.html
https://wideo.wp.pl/koronawirus-chodzenie-w-maseczce-nie-ma-sensu-jest-szkodliwe-6484593570535553v

WHO: „Może maseczki mogą dawać poczucie bezpieczeństwa, ale nic poza tym” – mówi dr Paloma Cuchí, przedstawicielka WHO w Polsce.

„Maseczki nieodpowiednio stosowane mogą stać się przyczyną infekcji”. (Medycyna praktyczna za WHO)

https://www.mp.pl/pacjent/choroby-zakazne/koronawirus/koronawirus-aktualnosci/228841,who-maseczki-sa-dla-chorych-i-personelu-medycznego
https://pulsmedycyny.pl/who-same-maseczki-nie-wystarcza-do-ochrony-przed-koronawirusem-984624

Płk prof. dr hab. n. med. Krzysztof Korzeniewski, kierownik Zakładu Epidemiologii i Medycyny Tropikalnej Wojskowego Instytutu Medycznego. „Maseczki powszechnie stosowane, np. w służbie zdrowia, mają tak duże pory, że ich skuteczność pod względem blokowania drobnoustrojów wydostających się z wydychanym powietrzem jest znikoma“

https://pulsmedycyny.pl/who-same-maseczki-nie-wystarcza-do-ochrony-przed-koronawirusem-984624

Dr n. biol. Agnieszka Chojecka z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu Higieny: “ważne jest, aby stosować się do terminów przydatności do użycia, gdyż na filtrach gromadzą się mikroorganizmy i one też mogą stanowić źródło zakażenia”

https://pulsmedycyny.pl/who-same-maseczki-nie-wystarcza-do-ochrony-przed-koronawirusem-984624
https://pulsmedycyny.pl/noszenie-maseczek-w-dobie-covid-19-przez-osoby-zdrowe-przeglad-zalecen-w-roznych-krajach-987034

Maski to nie kamizelki kuloodporne, które zatrzymują pociski COVID-19, a w rękach amatorów mogą być niebezpieczne. Epidemiolog z Uniwersytetu Bostońskiego, profesor Ellie Murray zabrał na Twittera, aby szczegółowo opisać, co się dzieje.
„Dlaczego maski dla wszystkich mogą nie działać?” . „Ponieważ maski nie są tak łatwe w użyciu. Wirus ląduje na twojej masce, a jeśli dotkniesz maski dłonią lub twarzą, możesz zostać zainfekowany. ”

Laureat Nagrody Nobla i ekspert w dziedzinie chorób zakaźnych, profesor Peter Doherty, twierdzi, że wartość powszechnego stosowania masek była od dawna kwestionowana. „Wystarczy, że maska zawilgnie, od wilgoci oddechu lub z powodu wydzieliny z nosa, już stwarza zagrożenie. Jesteś naprawdę bardziej bezpieczny w czystym świeżym powietrzu niż zakryty maską.”

https://www.news.com.au/lifestyle/health/health-problems/coronavirus-why-wearing-masks-to-prevent-virus-is-dangerous/news-story/260f51737db29f0cc29b8c41c76eb14c
https://www.researchgate.net/publication/7823790_Effects_of_wearing_N95_and_surgical_facemasks_on_heart_rate_thermal_stress_and_subjective_sensations

„Przeciętny zdrowy człowiek nie musi mieć maskii nie powinien nosić masek ” – mówi dr Eli Perencevich, profesor medycyny i epidemiologii na University of Iowa’s College of Medicine. „Nie ma dowodów na to, że noszenie masek u zdrowych ludzi je ochroni” – powiedział Perencevich. „Noszą je nieprawidłowo i mogą zwiększyć ryzyko infekcji, ponieważ częściej dotykają twarzy”.

https://www.sacbee.com/news/nation-world/national/article240780786.html

Prof. Krzysztof Pyrć, kierownik Pracowni Wirusologii na Uniwersytecie Jagiellońskim twierdzi: Jeżeli chodzi o zwykłego człowieka, to maseczki nie pomagają. A wręcz mogą zaszkodzić. (…) Jako ochrona dla osób zdrowych jest bez sensu. Gorzej – może być bardziej szkodliwa.

https://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1456613,wirusolog-o-koronawirusie-jak-postepowac.html

Doktor Paweł Grzesiowski ze Szkoły Zdrowia Publicznego CMKP, chodzenie w masce bez potrzeby jest szkodliwe, gdyż trochę blokuje ona oddychanie.

Coronavirus UK: „Noszenie maski jest bardziej szkodliwe niż pomocne” – ostrzega Dr Hilary Jones. Wirusy są tak małe a przestrzenie między włóknami tak duże, że bez trudu przejadą przez nie autobusy wirusów. Podczas wdechu wirusy z łatwością wchodzą z powietrzem. Może zaszkodzić, jeśli nosisz maskę, dostosowujesz ją, robi się swędząca i wilgotna – co oznacza, że częściej przykładasz rękę do twarzy. Noszenie maski może wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Jeśli maska zawilgnie, to wręcz wyłapuje wirusy”.

Profesor Jonathan Van-Tam, zastępca głównego oficera medycznego w Anglii, niedawno powiedział, że „nie ma masek odnośnie których dowiedziono by, że zapobiegają rozprzestrzenianiu się Covid-19.”

Zaledwie kilka dni temu Generalny Chirurg Stanów Zjednoczonych ogłosił, że maski „NIE są skuteczne w zapobieganiu złapaniu Koronawirusa przez ogół społeczeństwa”.
Naukowcy porównują szkodliwy wpływ różnych maseczek na układ krążenia, termoregulację i samopoczucie.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15918037

I jeszcze garść zaleceń na podstawie artykułu „Dlaczego maski N95 (jedyne zalecane) nie są pomocne”.

 • Szaliki, opaski, chusteczki i wszystko, co nie ma oznaczenia N95 lub lepszego (N100, P99, P100 itp.), nie jest pomocne.
 • W jednym ze stwierdzeń CA Dept. of Public Health pisze : „Noszenie maski może faktycznie być szkodliwe dla niektórych osób z chorobami serca lub płuc, ponieważ może powodować, że płuca pracują ciężej”.
 • Kalifornijski Departament Zdrowia Publicznego zwraca uwagę : „Dzieci nie powinny nosić tych masek – nie pasują one właściwie i mogą utrudniać oddychanie.
 • Ludzie w pomieszczeniach nie powinni nosić masek. (maski mogą ograniczać oddychanie i zwiększać oddychanie dwutlenkiem węgla pogarszając samopoczucie).
 • Ludzie z brodami nie powinni nosić masek (powietrze będzie wydobywać się z krawędzi, i tak nie będzie filtrowane, a maska po prostu utrudni oddychanie bez prawdziwego filtrowania).
 • dr Fred Herkowitz, który specjalizuje się w leczeniu chorób płuc w Oakland mówi: „Maska N95 może utrudniać użytkownikowi oddychanie z powodu nagromadzenia dwutlenku węgla, co zmniejsza pobór tlenu, prowadząc do zwiększenie częstości oddechów i częstości akcji serca”.

http://360sale.xyz/mask-jump.php?refpage=360sale.xyz/qiao/ttra-com-mask.php?key=why-are-n95-masks-dangerous-for-heart-patients.html

Przegląd zaleceń w różnych krajach

W Japonii skuteczność noszenia maski na twarz w celu ochrony przed wirusem została uznana za ograniczoną zwłaszcza w przestrzeni otwartej, na wolnym powietrzu.

Lekarz naczelny (US Surgeon General) zaapelował wręcz o niekupowanie maseczek przez osoby zdrowe.

Podobne zalecenia obowiązują w Wielkiej Brytanii i Niemczech. Wskazują jednocześnie, że (…) nie ma wystarczających dowodów, że maski mogą zapewnić skuteczną ochronę przed infekcjami dróg oddechowych w społeczeństwie.

WHO podkreśla, że noszenie maski w sytuacjach, w których nie jest to zalecane, może stwarzać fałszywe poczucie bezpieczeństwa i prowadzić do lekceważenia innych podstawowych środków zapobiegawczych. Należy także mieć na uwadze, że nieprawidłowe używanie jednorazowej maseczki, np. zbyt długie, osłabia efekt ochronny i wręcz może sprzyjać infekcji.

Uwaga!

Okrycie twarzy rekomendowane przez CDC, a także Ministerstwo Zdrowia, nie jest profesjonalną maseczką ochronną, ale okryciem twarzy, które może być wykonane z szalika, bandanki czy koszulki.

Jeśli nawet profesjonalna maska nie chroni przed przemieszczaniem się przez nią hipotetycznego wirusa W OBIE STRONY, to jak miałby tego dokonać szalik?

Anna Sosnowska
http://annasosnowska.pl

Komentarze 42 do “Maseczka chroni, czy zagraża zdrowiu?”

 1. Marek said

  Szumowinie dobrze z oczu patrzy, więc mu wierzę na słowo.
  Maseczki noszone masowo i miesiącami wypelnią swoją funkcję doskonale.
  Wirus samoczynnie straci zjadliwość, zaś maseczki wpędzą ludzi prosto pod koła służby zdrowia, która i tak nie działa.

 2. JW said

  Doszło do tego, że na ulicy człowieka normalnego, z jajami i charakterem poznaje się po nienoszeniu namordnika. Ja sobie jednak myślę, że masowe ich noszenie spowoduje wzrost chorób płuc z powodów opisanych powyżej, co z kolei zostanie podciągnięte pod świrusa i da pretekst do dalszego nasilenia zamordyzmu z wytłumaczeniem, że krnąbrne Polaczki nie stosują się do nakazów miłościwego rządu i zaleceń światłej WHO, więc trzeba im dokręcić śrubę dla ich własnego dobra. A lud głupi to kupi, jak kupił dotychczasowe represje.

 3. osoba prywatna said

  Cy Nik
  2 dni temu (edytowany)
  Przejrzałem sobie pewien znany portal gdzie można poczytać o filmach i ludziach kina. W ułożonej chronologicznie filmografii zawsze były projekty które będą realizowane kilka lat naprzód. Okazuje się że po przejrzeniu filmografii parunastu najbardziej rozchwytywanych gwiazd nie ma produkcji planowanych dalej jak na 2021 rok. Może to wynika z zarzucenia prac nad filmami, może. A może za rok nikt już nie będzie myślał o jaraniu się efektami specjalnymi bo każdy będzie walczył o kawałek czegoś co będzie nadawało się do zjedzenia?

  Dzisiaj widzialem na miescie psa z psem na smyczy : oba mieli kagance.

  gabi12401
  1 dzień temu
  WAŻNE !!!!‼️‼️‼️
  Lekarze (nie Polscy) pneumolodzy ostrzegaja przed dlugim noszeniem „kagancöw” czyli maseczek poniewaz przez ponowne wdychanie zużytego powietrza z pluc wytwarza sie w plucach skondensowana para,ta skroplona woda osadza sie w plucach i jest to idealna posiewka, jest to podłoże dla innych bakterii czy wirusów.Ta sytuacja moze spowodowac choroby zwlaszcza pluc. Przypuszczam,ze twórcy Coronavirus doskonale o tym wiedzą i wszelkimi metodami chca zmusic aby ludzie tracili zdrowie i beda prosic sie Gatesa o szczepionki. W ten sposób Bill Gates osiagnie swoj Plan, redukcji ludnosci przez przymusowe szczepienia.

  Każda maska – nawet najdroższa – musi być PO DWÓCH GODZINACH noszenia wyrzucona, a najlepiej zutylizowana! Tymczasem zmuszony POLAK , bezprawnym terrorem rządu, nosi je przez cały dzień, albo i przez wiele dni, narażając się nie tylko na różne paskudne infekcje, ale też inne choroby układu oddechowego.

 4. NC said

  Maseczka to talizman, poprawia samopoczucie.

 5. Piskorz said

  re 2 na ulicy człowieka normalnego, z jajami i charakterem poznaje się po nienoszeniu namordnika” RACJA. A wczoraj po 22 ani w Biedronie ani w Tesco nie zrobiłem zakupów, bo mnie nie wpuszczono bez namordnika.! A na ulicy sam sobie jestem panem..

 6. osoba prywatna said

  Ludzie umierają w domach ze strachu przed Koronowirusem!
  Ze strachu przed koronawirusem ludzie umierają na zawał
  Na Szpitalny Oddział Ratunkowy trafia coraz mniej pacjentów zawałem serca. Ludzie boją się zakażenia koronawirusem. Jaroslaw Jakubczak / Polskapresse

  Ze strachu przed koronawirusem ludzie umierają na inne choroby, bo zbyt późno decydują się na wizytę u lekarza. Chodzi głównie o chorych na nowotwory i choroby serca. – Trzykrotnie spadła liczba zgłaszających się do nas po pomoc – mówi portalowi GazetaWroclawska.pl prof. Piotr Ponikowski, szef Centrum Chorób Serca we Wrocławiu. – Ludzie umierają w domach – rozkładają ręce w szpitalu.

 7. osoba prywatna said

  Prof. W. Gut.

 8. Ale dlaczego? said

  Maseczka na twarz nie zabezpiecza przez zarażeniem koronawirusem!

  Ma głównie zatrzymać drobiny śliny np. przy kaszlu lub kichaniu.

  Pytanie do wirusologów: ile jest wirusów w wywychanym powietrzu w stosunku do tych w kropelkach śliny i śluzu? Bo to jest kluczowe pytanie.
  Po to azjaci zaczęli dawno już nosić masecxki.

  A teraz teza o zawilgoceniu maseczki/”zbieraniu drobnoustrojów”. Noż do cholery. Jakby nie było maseczki, to te drobnoustroje były by w płucach!
  Poza tym WIRUSY mogą TYLKO namnażać się w komórkach żywiciela! Nie ja maseczce.
  Wg programu Galileo, (był odcinek bez związku z koronawirusem), przy kaszlnięciu zarazki (i co tam jeszcze wyleci), w zamkniętym pomieszczeniu, np. autobusie, lecą na około 9m. Słownie: dziewięć metrów.
  Ponawiam powyższe pytanie do fachowców.
  Ile wirusów jest w wydychanym powietrzu a ile w kropelkach śliny i śluzu?
  Bo bez tej odpowiedzi NIC nie wiemy…

 9. Yah said

  Panie A dlaczego, czemu pan bredzi ?

  Musimy mieś kontakt ze wszystkimi drobnoustrojami bo w ten sposób ćwiczymy układ odpornościowy.
  Weź Pan nie pisz o czym Pan nie masz pojęcia. Daruj sobie Galileo bo tam są NWOskie brednie.

  „Jakby nie było maseczki, to te drobnoustroje były by w płucach!”

  Ola boga no i co z tego. Teraz głupku już tylko w maseczkach będziemy chodzić. Bo ty się boisz., że ci coś w leci do płuc… brak słów

 10. Yah said

  „Bo bez tej odpowiedzi NIC nie wiemy…”

  Ja nie muszę wiedzieć. Wiedza ta jest potrzebna tylko , żeby straszyć takich jak ty.

  Nie choruję, jak zachoruje i umrę, to znaczy, że była już pora …

 11. Peryskop said

  Re 9

  Dzięki za rozpraszanie bio-bredni panikarskich.

  Mit corona maseczek rozwala fakt, że virusy przesączają się nawet przez nano-pory w naczyniach ceramicznych !!!

  Natomiast maseczki chirurgiczne stosowane są, ażeby nikt z personelu przypadkowo nie kichnął, ani nie napluł w otwarte pole operacyjne.

  Ponieważ podczas zabiegów bywa dużo stresu – o czym wiem z autopsji, bo uczestniczyłem osobiście, choć tylko 3x w życiu, podczas pierwszych prób wykorzystania zmodyfikowanych przeze mnie narzędzi : klamry do wyciągu czaszkowego, zatrzasków haków Harringtona dla korekty skoliozy, oraz śrubowego elongatora do przełożenia 5-centymetrowego wycinka kości udowej dla wyrównania długości nóg chłopaka po wypadku motocyklowym.

  Przy tak i bardziej skomplikowanych operacjach czasem narada operatorów przechodzi w spór, albo i w kłótnię, bo krew się leje, anestezja szwankuje, a nie wszystkie stosowane procedury dają pożądany efekt. To dlatego tam maseczki mają sens.

  Minister Z – jako chirurg, podobno, bo głównie arytmiolog – powinien o tym doskonale wiedzieć.

  Ale łże, bo taka jego maltańska dola niedola, że dostaje opierdola …

  A ignorancja jest zgubna i występuje już pandemicznie.

 12. brys said

  Po co wnikać w to g…o? Uwierzyliscie w końcu w te pełne szpitale i trupy na ulicach? Jaka epidemia? Zamiast dyskutowac o sensie noszenia maseczek, wróćmy do meritum, czyli czy jest rzeczywisty powód, czy tylko medialny wrzask.

  ———–
  Gajówka stara się udokumentować co większe kłamstwa, przekręty i oszustwa w temacie koronawirusa.
  Bo pamięć Polaka sięga, gdzieś tak, dnia wczorajszego.
  Admin

 13. Codziennie w pracy przez 8 godzin mam na twarzy maseczkę. Z dojazdem będzie 9 godzin.

 14. bryś said

  Ba, to wstyd pamiętać. trzeba patrzeć w przód! 🙂

  Krzysztof – czemu Pan nie nakłamie o polipach, czy czymś innym? Czasami też pozwalają używać przyłbic, takich jak do koszenia trawy.

 15. NICK said

  Do Artykułu.
  Niezły.

  Powtarzam!!!
  Tłumaczyłem na Gajówce.

  WSZYSTKIE stosowane rękawiczki i, prawie, wszystkie maseczki SĄ SZKODLIWE.

  Pytania będą retoryczne.

  Zatem.
  KTO rządzi rządzącymi pseudonarodami?
  I Dlaczego?
  Przypominam tzw. Klub Rzymski.
  Którego z ówczesnych mocarstw tam nie było?

  Kwintesencja:
  nic nie zrobimy; jesteśmy pozbawieni praw wszelkich… .
  Zwłaszcza Bożych.

  Zostańcie z Wiarą Prawdziwą, Chrystusową.
  Nie pozwolę się zaszczepić. Nikt nie MUSI żyć.
  Każdy umrze.

  DOKŁADNIE. Przypomnijcie sobie Apokalipsę św. Jana.
  I podobne.

 16. Ale dlaczego? said

  Yah.
  Ty mnie nazywasz głupkiem.
  A sam nie rozumiesz tekstu pisanego.
  Debil.

 17. Okadwa said

  Geszeft jest geszeft…
  A minister nie dość że brodę to jeszcze kiepełe posiada.
  I tak się ustawia co jak sika to żeby nie pod wiatr bo wiadomo.
  Onegdaj dowcipkował z maseczek… a potem zaś we maseczce obostrzał.
  Znaczy się u Prezesa zaplecze tęgie (o czym świadczy samolot co przyleciał).
  A w nim maseczek miliony… i za te miliony teraz cierpim.
  Cierpim nieustannie… a wszystko to bez te wielkie improwizacje.
  Cierpim gromadnie i we kwarantannie… a osobliwie poeci:

  „Poeta cierpi za miliony
  od 10 do 13.20
  O 11.10 uwiera go pęcherz
  wychodzi
  rozpina rozporek
  zapina rozporek
  Wraca chrząka
  i apiat’
  cierpi za miliony“

  Tak… maski absurdu zatykają usta.
  … i wypijają atrament z kałamarza.

 18. Ola said

  ad 16, Ale Dlaczego?

  debil? gorzej, to Ku-Klux-Klan I Swieta Inkwizycja w jednym….

 19. Yah said

  Powstał nowy sojusz A dlaczego Ola ? 😀 😀 😀

 20. Yah said

  Chciałbym tylko zwrócić uwagę na pewien fakt.
  Czy ja wzywam do palenia na stosach i samosądów na czarnych ? Nie
  To dlaczego nazwano mnie Klu-klux -klanem i Inkwizycja w jednym ?

  Bo takie jest linia działania tzw. racjonalistów reprezentowana przez niektóre osoby powyżej.
  Otóż inkwizytorem jest każdy, kto odwołuje się od Boga ( tylko odwołuje) i nie wierzy ślepo, nie w racjonalną naukę, bo ona wyjaśnia pewne zjawiska, tylko nie WIERZY W NAUKOWCÓW tworzących oficjalnie kłamliwy przekaz w meinstreamie.

  Oczywiście w tym szaleństwie jest metoda, której celem jest przedstawienie społeczeństwu baranów, że osoby wierzące stanowią dla tego społeczeństwa zagrożenie , a w konsekwencji należy je z tego społeczeństwa wyeliminować.

  No bo , taki owaki, nie zaszczepi się, nie będzie chciał podawać swojej pozycji na smartfonie, nie będzie stosował maseczki i w związku z tym będzie rozsiewał te straszliwe wirusy i bakterie ( których oczywiście wcześniej na Ziemi w ogóle nie było, pojawiły się dopiero w 2020 roku) dla zastraszonych baranów będzie stanowił potencjalne zagrożenie.

  Oczywiście baran i owca, jak to baran i owca, same w sobie są głupie (stad się wzięło określenie owczy pęd) i bez dobrego pasterza zostaną zjedzone przez wilki.

 21. Marucha said

  Re 18:
  Pani Ola niech sobie łaskawie buzi nie wyciera Świętą Inkwizycją, bo tyle o niej wie, co w G*** Wyborczym (lub temu podobnych śmieciach) wyczyta, albo co w kinie zobaczy.

 22. NICK said

  Yah.
  Daj Pan se spokój.
  Z barankami niebożymi.

 23. osoba prywatna said

  Maseczki – co musisz wiedzieć
  https://gloria.tv/post/2LR3CejAxHXNEa1av6xvDruz3

 24. osoba prywatna said

  Maska jest symbolem posłuszeństwa, uległości i niewolnictwa.
  Psu nim założymy kaganiec, musimy go łagodnie, lub groźbą przekonać by pozwolił nam to zrobić.
  I aby stwierdzić czy jest z takiej decyzji zadowolony, wystarczy spojrzeć na jego oczy.
  A co z wilkiem? Żywy nigdy nie pozwoliłby na to.
  Jeżeli użyjemy analogii, to do wilka mogłoby się przyrównać niewielu, co do psa zaś……..
  Odpowiedź znajdziemy spacerując po ulicy i mijając napotkane osoby.
  Zachodzi więc pytanie, w którym miejscu jesteśmy my, jako ludzie?
  Czy nie plasujemy się już nawet za zwykłymi kundlami, które noszą go tylko dlatego, iż zostały do tego przymuszone w taki, lub inny sposób?
  Jeśli jesteśmy oznaczeni tym „symbolem”, to dlatego, że już jesteśmy zdominowani i wyszkoleni. Byliśmy wolni, ale ze strachu już jesteśmy niewolnikami.
  Siad, do domu, nie wychodź.
  Strach zabija!

 25. Rżorżeta said

  Z sondażu niezależnej amerykańskiej patriotycznej episkopalnej korporacji wynika że maseczki leczą z koronawirusa sars covid 2019 – 2029 co potwiedziło 90% niezależnie myślących o otwartym umyśle ankietowanych z doktoratem z gender z MIT & Cambridge:)

 26. Ale dlaczego? said

  Trudno znaleźć w necie idpowiedź na moje pytanie.
  Znalazłem tylko to na medonet:

  „Jak rozprzestrzenia się koronawirus COVID-19?
  Eksperci wskazali na podobieństwo koronawirusa COVID-19 do innych koronawirusów (np. SARS), ponieważ może on się przenosić drogą kropelkową – podczas kaszlu, kichania lub mówienia. Możliwa jest również droga oralno-fekalna.
  Czy koronawirus może być w powietrzu?

  Wobec podanych danych powstaje pytanie, czy koronawirus może unosić się w powietrzu. Dr hab. n. med. Tomasz Dzieciątkowski zaprzeczył jednak temu stwierdzeniu. Wirus utrzymuje się bowiem w powietrzu przede wszystkim w kropelkach śliny, które są stosunkowo ciężkie. W związku z tym szybko opadają na powierzchnię. Z tego względu to właśnie powierzchnie płaskie oraz przedmioty są największym źródłem zagrożenia w takim przypadku.”
  Jedna opinia to jeszcze nie pewnik.

 27. Yah said

  Pomyśl sam, a nie szukaj w necie „ekspertów”. Co, za trudno pusty łeb boli ? 😀 😀 😀

 28. Ad. 14

  czemu Pan nie nakłamie o polipach, czy czymś innym?

  Może dlatego, że nie lubię kłamać?

 29. Yah said

  Panie Krzysztofie konsekwencje będą. Minimum infekcja zatok, maksimum oskrzeli lub płuc. Dwa lata temu przez trzy dni po 1 godzinie szlifowałem i malowałem drewno w masce. Niestety nie odkaziłem. Skutek dość ciężkie zapalenie zatok – miesiąc z tego wychodziłem.

  To jest właśnie cel wprowadzenia masek, a nie żadna ochrona.

 30. Ad. 29

  Dzięki za troskę. Zdaję sobie sprawę z konsekwencji. Pracowałem kiedyś dorywczo przy renowacji mebli (z zachodnich wystawek). Tirolak, papier ścierny, rozpuszczalniki i podobne.

 31. NICK said

  Trza przyznać, że polipy (co jeszcze niewiele oznacza) gardła, są wyjątkowe.
  Nozdrzane prędzej.
  Lecz.
  Nie mają nic wspólnego z „epidemią”.
  Masz Pan coś Krzysztofie we grubym jelicie?
  Jakiś zachyłek/uchyłek/pojedyńczy polipeczek?

 32. Ad. 31

  Jedyne, co mi dolega, to głupota rodaków. A co mam w jelicie grubym, to nie napiszę, bo jeszcze gościu przeczyta.

 33. NICK said

  Ynteligęty. Pozdrawiam zatem?

 34. JerzyS said

  W Polsce STRACH ZABIJA w domach… w USA oszustwo Covid 19 zdemaskowane przed konferencją Trumpa!!!

 35. witra99 said

  Dla dla zwolennikow i agitatorow…maskowych oraz terorystow ulicznych atakujacych tych bez…MYŚLĄCYCH inaczej, najpewniejszym srodkiem ktory by ich zabezpieczył na całe wieki jest zwykły tani worek foliowy w 100% nie przepusci zadnego wirusa….

 36. witra99 said

  reszta masek jest w rzeczy samej bardzo kontrowersyjna co do skutecznosci…

 37. JerzyS said

  Które firmy ubezpieczeniowe wprowadziły ubezpieczenia od śmierci na koronowirusa podczas pandemii?

  O jaką kwotę możemy zgrać w tej grze hazardowej?

 38. Joannus said

 39. Ale dlaczego? said

  AD. 27
  Myślenie boli? Czy jest za trudne?
  Najpierw sam określiłem tezę, że prawdopodobnie wirusy są raczej w kropelkach śliny i śluzu, przez co są w jakiejś części maseczki mogą chronić przed nimi.
  Nie mam wiedzy, a tym bardziej narzędzi, by to sprawdzić. Stąd opinia fachowca jest kluczowa.
  Oczywiście Yah jest Zosią Samosią, która wszystko sama lepiej wie…
  Bo tak mu się wydaje.

 40. NICK said

  Ot co.
  (39).
  „przez co są w jakiejś części maseczki mogą chronić przed nimi.
  Nie mam wiedzy,”

  Nooo.

  Polski język.
  Trudna języka.

  Jesteś nikim.
  ‚Ale Dlaczego’.
  Nikim.
  Jak dla mnie?

  Bo.

 41. Yah said

  Panie Nicku sam „se” kręci powróż racjonalności na szyję. Nie przeszkadzajmy mu 😀

  Nie Zosia samosia tylko człowiek renesansu jełopie A dlaczego 😀 😀 😀

  Mie fachowcy nie potrzebni , tobie tak, bo bez nich nie wiesz co myśleć „Nie mam wiedzy…” 😀 😀 😀

 42. Ale dlaczego? said

  Dwóch oszołomów się dobrało.
  Szkoda czasu na takie indywidua.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: