Firmy będą łatwiej zwalniać i obcinać pensje
Posted by Marucha w dniu 2020-04-27 (Poniedziałek)
Trzecia odsłona rządowej „Tarczy antykryzysowej” uderza w pracowników jeszcze mocniej niż jej dwie poprzednie wersje.
Przedsiębiorcy będą mogli między innymi zwalniać zatrudnione przez siebie osoby za pośrednictwem poczty elektronicznej, a w kwestii obniżki wynagrodzeń nie będą musieli podejmować rozmów z przedstawicielami pracowników albo związkami zawodowymi.
[Ale według korwinistów w Polsce jest za dużo socjalizmu. Nie złodziejstwa, nie agenturalności, nie tasiemców… ale socjalizmu. – admin]
„Dziennik Gazeta Prawna” i „Rzeczpospolita” dotarły do zapisów projektu zmian w polskim prawie, który na początku tego tygodnia ma zostać złożony w Sejmie i następnie przez niego przyjęty. Zmiany proponowane przez rząd Mateusza Morawieckiego są skrajnie niekorzystne dla pracowników, chociaż już dwie poprzednie wersje „Tarczy antykryzysowej” uderzały w ich prawa.
Warto przypomnieć, że przewidują one możliwość nakazania pracownikowi wypoczynku w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę [sic! Na ławce w parku też? – admin], czy też wydłużały dobowy wymiar nieprzerwanej pracy do 12 godzin.
Nowe przepisy jeszcze bardziej przykręcają śrubę zatrudnionym. W ramach walki z kryzysem spowodowanym pandemią koronawirusa, przedsiębiorcy będą mogli chociażby dużo łatwiej zwolnić swoich pracowników, bo uczynią to choćby poprzez wysłanie e-maila. Przede wszystkim utraty pracy mogą obawiać się osoby posiadające dodatkowy dochód. Pierwsi w kolejce do zwolnienia mają się znajdować emeryci, renciści czy rentierzy.
Redukcja zatrudnienia poprzez pocztę elektroniczną daje też możliwość niepodejmowania jakichkolwiek rozmów z załogą lub związkami zawodowymi. Brak procedury zwolnień grupowych to nie jedyny kontrowersyjny zapis w tym kontekście, ponieważ pracownikowi nie będzie też przysługiwała odprawa, choć zostanie przecież wyrzucony z powodu przyczyn stojących po stronie pracodawcy.
Sam spadek obrotów firmy da jej zresztą możliwość zawieszenia procedur i innych porozumień z załogą, dotyczących przede wszystkim ochrony i gwarancji zatrudnienia oraz kwestii socjalnych.
Wśród rozmówców obu gazet najmniejsze kontrowersje wzbudza zmiana przepisów dotyczących wysłania na przymusowy urlop. W kontekście kryzysu gospodarczego takie rozwiązanie może pomóc w utrzymaniu zatrudnienia.
Co ciekawe, przynajmniej deklaratywnie zastrzeżenia do powyższych rozwiązań mają nawet organizacje zrzeszające pracodawców. Prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan, w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” opowiada się za szerszymi konsultacjami społecznymi. Jego zdaniem firmy oczekują 12-miesięcznych rozliczeń czasu pracy, wprowadzenia kont czasu pracy, wydłużenia limitu zatrudnienia na czas określony do 48 miesięcy oraz pracowników tymczasowych do trzech lat. Męcina ma więc wątpliwości odnośnie zwolnień grupowych czy zmiany ogólnych zasad wypowiedzenia umowy o pracę.
Wspomniana gazeta nie uzyskała oficjalnego komentarza NSZZ „Solidarność”. Związek ma jednak namawiać prezydenta Andrzeja Dudę do zawetowania takich rozwiązań. „Solidarność” twierdzi, że rozwiązania proponowane przez rząd Prawa i Sprawiedliwości oraz Zjednoczonej Prawicy są zwykłym zamachem na prawa pracownicze.
To nie jedyne zmiany składające się na „Tarczę antykryzysową 3.0”. Pozostałe są również korzystne dla pracodawców, bo zakładają choćby dopłaty do wynagrodzeń osób nie znajdujących się na tak zwanym postojowym. Państwo pokryje więc nawet do wysokości 40 proc. przeciętnego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału, o ile przedsiębiorstwo będzie w stanie wykazać spadek obrotów lub wzrost obciążenia funduszem płac. Ponadto biznes będzie mógł płacić odprawy maksymalnie do 10-krotności płacy minimalnej, czyli w wysokości do 26 tys. zł.
Na podstawie: dziennik.pl, rp.pl, money.pl
http://autonom.pl
Komentarzy 7 do “Firmy będą łatwiej zwalniać i obcinać pensje”
Sorry, the comment form is closed at this time.
Birton said
żydowski rząd, żydowskie obyczaje i wszystko jasne, a głupie Polaki pójdą glosować na żydowinów , jak w dym;
jest bosko, co nie JP2? tak jak chciałeś
JARNO said
no nie rozumiem>przecież Morawiecki jr w wystąpieniu w PTE wyraźnie powiedział, że ‚neoliberalizm, globalizacja, washington consens, etc’ a wszystko to ‚zusammen do kupy’ wg dyktatu organu założycielskiego ‚oczyszczalni ścieków=Polin” w 1989>>>DEEP JEWISH STATE>USA-IZRAEL-UN-NATO-WB-IMF-BIS-EU-OECD-WTO-WHO-WIPO
i dzięki temu mamy państwo POST-INDUSTRIALNE wg ekonomii idioty>FIRE>Finance-Insurence-Real Estate …zero MANUFACTURING>>produkcja CZEGOKOLWIEKtylko sektor ‚usług’ ze szczególnym ‚uwzględnieniem’ CREATIVE INDUSTRY >czyli showbiz (wliczając media), gry komputerowe,
.
Dbałość o pracownika??
O tym była mowa tylko za tzw. ‚komuny’ tj przed 1989 ale pewnie to obrazoburcze do obalaczy komuny-odzyskiwaczy niepodległości-miłośników kapitalizmu-czołowych przedmurców chrześcijaństwa (czyli rusofobia a teraz dojdzie chinofobia)
NICK said
Oj, oj!!!
Tytuł.
Na razie letkie spowolnienie.
Wybory wygra „Kornhauser”.
Potem???
Biada. Nam.
(zresztą; kto by nie wygrał „wyborów”… .)
Krzysztof M said
Międzynarodówka finansowa doprowadziła gospodarkę światową do stanu ciężkiej zadyszki i teraz trzeba to czymś przykryć. … JEST!
Krzysztof M said
Ad. 3
Wybory wygra „Kornhauser”
Jeśli nie ma gry, to jak on może wygrać? 🙂 On może zostać wyznaczony na wygranego – to tak.
jasiek z toronto said
Re: Artykul…
Lichwiarze nie zartuja i nigdy nie zartowali, a „krecic lodow” nie da sie krecic do „konca swiata i jeden dzien dluzej”…
Mozna by postawic pytanie: Czy sa nam potrzebne do zycia banki? Czy tylko pieniadze wolne od lichwy i podatkow???
====================
jasiek z toronto
http://polskawalczaca.com
Yah said
Teraz widzimy, że ta podwyżka płacy minimalnej ( często jedyna podwyżka jaka dostali ludzie od 10 lat) była wprowadzona tylko dla wygrania wyborów. Czy wiedzieli, że nadejdzie epidemia, która rozwiąże ten problem.
Myślę, że wiedzieli.
Przepychanki z Banasiem były przed epidemiczne.