Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Bezpartyjna o Dlaczego kobiety w średnim wie…
  Tralala o Wolne tematy (10 – …
  Carlos o Stalingrad
  rocznik57 o Upadek cywilizacyjny Polski
  lewarek.pl o Prof. Mearsheimer: „To Zachód…
  Marucha o Szymowski prześwietla premiera
  Zima o Pierwszy pozew za zmuszenie do…
  Kronika o Wolne tematy (10 – …
  NyndrO o Wolne tematy (10 – …
  telewizjapolska24 o Dlaczego kobiety w średnim wie…
  Czaruś o Wolne tematy (10 – …
  NyndrO o Wolne tematy (10 – …
  lewarek.pl o Szymowski prześwietla premiera
  walthemar o Dlaczego kobiety w średnim wie…
  NyndrO o Wolne tematy (10 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

Strzały w Gudelach

Posted by Marucha w dniu 2020-04-27 (Poniedziałek)

27 lat temu, 27 kwietnia 1993 roku w miejscowości Gudele na Wileńszczyźnie wojsko litewskie oddało strzały w kierunku polskich chłopów, którzy demonstrowali w obronie swej ziemi.

Po siłowym stłumieniu przez litewskie władze Polskiego Kraju Narodowo-Terytorialnego Litwini przystąpili do grabieży ziemi, której prawowitymi właścicielami byli mieszkający na Wileńszczyźnie Polacy.

Przypomnijmy, że w pierwszych dniach września 1991 r. Rada Najwyższa Republiki Litewskiej zawiesiła samorządowe rady rejonów wileńskiego i solecznickiego, a w miejsce zawieszonych rad rejonowych litewskie władze mianowały specjalnych komisarzy, którzy pod osłoną wzmocnionych sił policyjnych objęli dyktatorskie rządy w zamieszkałych w przytłaczającej większości przez Polaków rejonach. Był to Artūras Merkys w rejonie wileńskim i Arūnas Eigirdas w solecznickim.

Na portalu Polskiej Młodzieży z Wilna tak opisano to, co się niedługo potem stało:

„Nowi litewscy władcy natychmiast zwolnili większość polskich urzędników terenowych, wprowadzając na to miejsce Litwinów, szczególnie w służbie rolnej gdzie wśród 17 kierowników ostało się tylko 3 Polaków. Szczególne zainteresowanie tą służbą nie było przypadkowe – to właśnie za czasów autorytarnej władzy komisarzy dokonał się bowiem najbardziej masowy rabunek ziemi należącej do polskich rodzin, ukradzionej najpierw po 1945 roku przez bolszewików.

Teraz, drugi raz kradli ją Litwini na mocy osławionego mechanizmu przenoszenia własności nieruchomej zawartego w litewskiej ustawie reprywatyzacyjnej, z całą bezwzględnością realizowanego w Kraju Wileńskim przez Merkysa i Eigirdasa. Ten pierwszy w czasie swoich rządów rozdysponował łącznie 1931 parcel. Była więc to grabież masowa.”

Do dramatycznych wydarzeń doszło w Gudelach, gdzie komisarz Merkys przydzielił działki pod domy dla Litwinów. Zacytujmy raz jeszcze artykuł, który ukazał się na portalu Polskiej Młodzieży z Wilna :

„Oczywiście domy Litwinów miały powstać na ziemi zabranej niegdyś polskim rodzinom, w dodatku położonej tak, że odcinały by polskich chłopów od ich dalej położonych pól i pastwisk. Dlatego gdy z początkiem kwietnia 1993 r. w Gudelach pojawiły się maszyny do robót ziemnych i budowlanych, chłopi wyszli na pola. Jak wspominają świadkowie, blokowali oni maszyny własnymi ciałami, przeganiali też próbujących interweniować litewskich osadników.

Osadnicy 27 kwietnia 1993 sprowadzili do Gudel litewskie wojsko. Gdy taka demonstracja siły nie wystarczyła litewscy żołdacy zaczęli strzelać. Wbrew późniejszym zapewnieniom urzędników wojsko nie strzelało jedynie w powietrze, gdyż odnaleziono liczne pociski wbite w ściany domów. Policja asystowała strzelaninie, biernie się jej przyglądając. Polscy chłopi uciekli, by wkrótce znów wrócić i znów opierać się osadnikom. Dwóch z nich: Waleriana Romanowskiego i Stanisława Jurewicza postawiono za to przed sądem.

Ostatecznie jednak opór w Gudelach był tak silny, a nagłośnienie tej sprawy tak wielkie, że 13 kwietnia 1994 roku rząd litewski zdecydował się odwołać przydział działek dla Litwinów w Gudelach… Niestety niedługo potem litewscy osadnicy otrzymali je w sąsiedniej gminie, także na gruntach dawnych polskich właścicieli.”

Wojciech Kempa
https://www.magnapolonia.org

Nie wiemy, czy polski rząd przeprosił Litwusów za kłopoty i pokrył koszty interwencji wojskowej. Wiemy jednak, że za mało właził i włazi Litwusom w dupę.
Admin

Komentarzy 14 do “Strzały w Gudelach”

 1. Piskorz said

  re art Byłem świadkiem /jakieś 25 lat temu, chyba kolo Kowna/ w grupie turystów były 2./3 osoby, których rodziny miały tam majątki. Litwini na początku zaciekawieni, że Polacy wylądowali w tej wsi. Jak Polacy powiedzieli, że tu były ich rodzinne majątki…wszyscy jak „jeden Litwin” /chyba raczej Żmudzin/…spierniczyli do swoich chałup.!

 2. Birton said

  a co na to żydowskie psy z warszawki: Kalkstein i Morawer?

 3. Tadeusz said

  A trzeba było wysłać „zbuntowane” polskie wojsko jak ongiś zrobił to gen, Żeligowski.

 4. JARNO said

  sprawa jest na TERYTORIUM Litwy-naszego sojusznika w NATO – to władze litweskie sprawują na tym terytorium WŁADZĘ
  to o co chodzi??
  Tam się strzela do ‚polskich rolników’ a tu się strzela do Polaków – przez Deep Jewish State- za bezdurno>>o TAKE POLSKĄ WALCZYLIŚCIE
  .
  PS. Wszystkich potencjalnych ‚krytykujących’ o rodowodzie ‚zza buga’>>przyjechaliście do PRLu, dostaliści MAJĄTKI jako rekompensatę za majątki pozostawione ‚zza Bugiem’, na tzw. ziemiach odzyskanych (Dolny Śląsk, Pomorze Zachodnie)>>’darowanych nam przez STALINA.
  Churchill po ‚monachium’ (na które ‚nie zaproszono’ Becka), kiedy sanacja ‚upomniała’ się o swoje prawa ws Czechosłowacji>powiedzial: Poland, greedy hyena of Europe>Polska (IIRP), chciwa hiena Europy.

 5. Akcja żydowskich władz Litwy przeciw Polakom, domagającym się zwrotu swoich majątków (Żydzi odzyskują swoją własność nawet bez specjalnego jej dokumentowania) nie przeszkodziła, że 26 kwietnia 1994 roku, podczas spotkania prezydentów obu państw, Lecha Wałęsy i Algirdasa Brazauskasa, w Wilnie, podpisano Traktat o przyjaznych stosunkach i dobrosąsiedzkiej współpracy między IIIŻydo-RP/Polin, a Litewską Żydo-Republiką.

 6. Lily. said

  Znacie TO powiedzenie.
  „Kazdy wrog Polakow,jest naszym przyjacielem”.

 7. revers said

  Na dzisiaj to rolnicy polscy ktorzy maja w dzierzawie lub na wlasnoc wykupiona ziemie po stronie Litewskiej saa banowani, nie dopuszczani do wiosennych wysiewow, dzialanosci gospodarczej na terenie Litwy.

  i zrobb dobrze Litwiakom, niedlugo to wszysczy wookolo bedda dmuchali w kasze polakom. A tak poza tym Litwinow to tez malo juz jest na Zmudzi i Litwie, rowniez tam sie obrzezali.

 8. Marucha said

  Re 4:
  Znowu nie bardzo rozumiem, o co Panu chodzi…

  Chcę jednak zwrócić Panu uwagę, że Polacy mieszkający na terytorium obecnej Litwy, znikąd tam nie przyjechali. Żyli tam „od zawsze”, od pokoleń. Mieli tam swoje domy i ziemię. Tak samo, jak żyjący na terenie Polski Litwini, Słowacy, Niemcy czy Białorusini mają swoje gospodarstwa.

  Tu nie chodzi o żadne „rekompensaty” dla chciwych Polaków. Tu chodzi o bezczelną kradzież ich ziemi. Kradzież ziemi własnym obywatelom przez rząd Litwy.

 9. Charli Brown said

  Re 4: terytorium powiadasz? Co zatem należy powiedzieć twoim pobratyńcom litwakom w Polsce? Twoją kore bezmózgową już dawno obrzezano. Ponadto co robisz na Polskim forum roszczeniowcu czarci pomiocie. Dla takich jak ty możliwość opiniowania na polskim forum powinna być zaszczytem, a ty jak ostatni śmondak ryjesz jak świnia w kartoflisku.

 10. I*** said

  (4) Jarno

  …”na tzw. Ziemiach Odzyskanych”…

  Ale to są Ziemie Odzyskane – przecież wróciły do Polski odwieczne, słowiańskie (polskie) ziemie – jakie były przy tym rachuby Stalina to inna sprawa…

  I jeszcze podpieranie się słowami tego zdradzieckiego i cynicznego żyda Churchilla plującego na Polskę – to mówi samo za siebie…

 11. . said

  Nazistowskie bydło. Kumple PiSu i banderowców.
  Kiedyś będzie III wojna światowa i Rosjanie zrobią z tą bandą porządek.

 12. . said

  „Tak samo, jak żyjący na terenie Polski Litwini, Słowacy, Niemcy czy Białorusini mają swoje gospodarstwa”

  Nie wiem jak z Białorusinami, Litwinami i Słowakami w Polsce ale szwaby, których przodkowie przybyli na Pomorze za krzyżaków mają ze strony państwa „polskiego” jak i samorządów tak wylizaną dupę, że z czasem będą mieli lepiej niż za Odrą.

  ——
  A to swoją drogą.
  Polacy na Litwie nie żądają lizania im dupy. Nie chcą tylko, by im odbierano to, co było ich od zawsze – bo znikąd nie przyjechali, niczego nie zawłaszczyli, żadnych „roszczeń” nie mają.
  Admin

 13. . said

  Tyle, że ja nigdzie nie porównałem Polaków na Litwie do Niemców w Polsce. Zwracam tylko uwagę na to co się u mnie na Pomorzu dzieje, a o czym wśród patriotów jakoś cicho. Dużo o USA, żydach, banderowcach, a szwab nie śpi…

  I nie trzeba mi wyjaśniać, bo ja nigdy nie nazwałem Polaków na Kresach Polonią, bo oni z Polski nie wyjechali ani nikt ich nie wywiózł. To granice zmieniono.

 14. NICK said

  .

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: