Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Co wiemy o ciągłości zasiedlenia obecnych ziem Polski na przełomie neolitu i brązu?

Posted by Marucha w dniu 2020-04-28 (Wtorek)

Ludzie zamieszkujący południowe tereny obecnej Polski ponad 4 tys. lat temu byli bliscy pod względem genetycznym wcześniejszym społecznościom z tych terenów. To świadczy o ciągłości zasiedlenia tych ziem na przełomie neolitu i brązu – wynika z analiz, które opublikowano w „American Journal of Physical Anthropology”.

W epoce brązu, czyli ponad 3 tys. lat temu, na terenie dzisiejszej południowej Polski zamieszkiwały trzy grupy ludności, charakteryzowane przez archeologów za pomocą trzech określeń: kultury mierzanowickiej, strzyżowskiej i trzcinieckiego kręgu kulturowego. Śladem po ich obecności są m.in. cmentarzyska, w tym groby zbiorowe, charakterystyczne przede wszystkim dla ostatniej z wymienionych grup.

Naukowcy z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu chcieli sprawdzić, jakie było pochodzenie tych ludzi.

W tym celu przeprowadzili badania genetyczne – bazując na tym, co zachowało się na pradziejowych cmentarzyskach. Pobrali materiał genetyczny z niemal 150 kości, a ostatecznie uzyskali DNA z 80 szkieletów. Wstępnie naukowcy skupili się na analizach genomów mitochondrialnych, które dziedziczone są w liniach żeńskich. Porównali je z materiałem genetycznym (rozpoznanym w czasie innych badań) jeszcze wcześniejszych społeczności, mieszkających na tych samych terenach.

Jak powiedziała w rozmowie z PAP główna autorka publikacji, dr inż. Anna Juras z Laboratorium Kopalnego DNA na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, jest to pierwsze, zakrojone na tak szeroką skalę, badanie kopalnego DNA z czasów epoki brązu na terenie Polski. (Główne wnioski dotyczące pochodzenia tych ludzi wysnuwano do tej pory na podstawie zabytków).

„Ustaliliśmy, że przedstawiciele społeczności związanych z kulturą mierzanowicką, strzyżowską i trzcinieckim kręgiem kulturowym (które istniały od 2400 do 1100 lat p.n.e.), pod względem genetycznym przypominali populacje pochodzące ze stepu z okolic Morza Czarnego – oraz ich potomków, m.in. społeczności związane z kulturą ceramiki sznurowej” – powiedziała badaczka.

Naukowcy wiedzą (m.in. dzięki wcześniejszym analizom), że do powstania kultury ceramiki sznurowej przyczynił się napływ ludności koczowniczej, żyjącej na wschodnio-europejskich stepach na początku III tysiąclecia p.n.e. – wówczas lokalna ludność krzyżowała się z imigrantami. Teraz okazało się, że u późniejszych o kilkaset lat społeczności: kultury mierzanowickiej czy trzcinieckiego kręgu kulturowej – widoczna jest ciągłość genetyczna (związana z kulturą ceramiki sznurowej), obecna w liniach żeńskich.

Genetyczka zwraca uwagę na wyróżniające się wyniki badań genomów mitochondrialnych zmarłych przedstawicieli społeczności kultury strzyżowskiej, którzy w pierwszej połowie II tysiąclecia p.n.e. zamieszkiwali południowo-wschodnią część dzisiejszej Polski i Wołyń. Ludność ta zajmowała się uprawą ziemi i hodowlą, znana jest też z zaawansowanego krzemieniarstwa. Zmarłych chowano w grobie w pozycji wyprostowanej na plecach. Społeczność ta wykonywała bogato zdobione naczynia ceramiczne, przeważnie z odciskami sznura. Jak wyjaśnia dr inż. Juras, to właśnie populacja związana z kulturą strzyżowską pod względem genetycznym ma najwięcej wspólnego ze społecznościami pochodzącymi ze stepu.

Zdaniem badaczki potomkowie ludzi związanych z kulturą strzyżowską mogli przybyć na ziemie południowo-wschodniej Polski wraz z pierwszą migracją ze stepu w okresie późnego neolitu. Utworzyli jednak izolowaną populację, rozwijającą się niezależnie od społeczności kultury ceramiki sznurowej. Możliwe też, że już w późniejszym okresie brązu doszło do dodatkowej migracji ludzi ze stepu.

Badaczka zastrzega jednak, że w przypadku szczątków przedstawicieli kultury strzyżowskiej pracowano na niewielkiej liczbie próbek materiału genetycznego. Do pełnego rozstrzygnięcia kwestii pochodzenia tej społeczności potrzeba dalszych analiz. Dr inż. Juras zapowiada, że to nie jest ostatnie słowo jej zespołu badawczego. Liczy ona na to, że dzięki analizom genomów jądrowych uda się zdobyć bardziej szczegółowe informacje dotyczące pochodzenia ludności epoki brązu z Europy centralnej.

Badania sfinansowano w ramach grantu NCN kierowanego przez prof. Przemysława Makarowicza z Wydziału Archeologii UAM.

Nauka w Polsce – PAP
Autor: Szymon Zdziebłowski
https://www.magnapolonia.org

Komentarzy 7 do “Co wiemy o ciągłości zasiedlenia obecnych ziem Polski na przełomie neolitu i brązu?”

 1. Żeby chociaż w połowie tak rzetelnie podchodzono do badań nad wirusami… 😦

 2. Piotr Podgórni said

  „Genetyczka zwraca uwagę na wyróżniające się wyniki badań genomów mitochondrialnych zmarłych przedstawicieli społeczności kultury strzyżowskiej…” – mitochondria są organellami, genom czyli budowa DNA i RNA a te są w jądrze komórkowym. Ona jest taką samą genetyczką jak Spurek prawniczką.

  —————
  Co Pan pieprzysz… nigdy Pan nie słyszał o genomach mitochondrialnych? Nie? To se Pan wygugluj.
  Admin

 3. Yagiel said

  5 tys lat nieprzerwanego gospodarzenia – nieźle ! Są dowody, że 7 tys lat…

 4. NICK said

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Dziedziczenie_mitochondrialne

  ———
  No właśnie.
  Admin

 5. Głos z Kociewia said

  Obrona słowiańskości ziem obecnej Polski przed niemiecką propagandą., Zwięźle, lakonicznie, a dosadnie odrzucił pruskie, pseudonaukowe wypociny na ten temat pewien członek Zarządu Towarzystwa Naukowego w Toruniu w „Zapiskach, Rocznikach” tego towarzystwa. Ks.Kazimierz Chmielecki ( 1880-1929), bo o nim mówię odkrył ponad 40 cmentarzysk przedchrześcijańskich, około 200 grobów. „pierwszy i przez długie lata jedyny archeolog prehistorii Pomorza, Pomorzanin „(takie pro memoria napisał o nim ks. dr. Władysław Lenga), tak oto pisze w 1911 roku jako komentarz do mnóstwa publikacji niemieckich próbujących wmówić,że Słowian przed V wiekiem n.e. tu nie było ” mogą sobie te rzeczy między bajki włożyć”.. dodam ,że 3/4 zasobów archeologicznych Muzeum Historii Pomorza w Toruniu to jego zasługa.

 6. Listwa said

  Słabe jakieś. Mówi o genetyce i ciagłości, a podpiera się kulturą. Albo nawet odwrotnie.

  Różnica miedzy genotypem poszczególnych ludzi jest do 1 %, czyli wszystkie ludzkie DNA są do siebie bardzo podobne. Tylko do max 1 % są rózne.
  Wynika z tego, że jeśłi weźmiemy DNA dzisiejszego europejczyka i porównamy go z DNA sprzed 1000 lat z Ameryki PD, to pojawi się 99 % podobienstwo.
  To oznacza że muszą być jakieś bardzo szczegółowe badania DNA, bo podobieństwo to zawsze wyjdzie, a co za tym idzie jakaś ciągłość.

  .

 7. Piotr Podgórni said

  ad.4 i Admin.
  Cyt. z wiki „Bardzo nieliczne (jeśli w ogóle) są przekazywane w plemniku,” – czy to jest tekst naukowy? czy są przekazywane czy nie? Bo jeśli nieliczne albo w ogóle to nie są przekazywane. A do tego hipoteza „mitochondrialna Ewa” czyli pseudonaukowe wymysły.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: